Bloesempracht rlr- -- décor voor koninginnedag MOSSELKWEKERS NAAR DEN HAAG EERSTE MOTORCROSS VLISSINGEN SUCCES venpolder roblemen In gesprek met KANS OP ONWEER at en waar? VANDAAG MORGEN Lichte klas A. Steyaert TERNEUZEN HULST VLISSINGEN DRAAIMOLEN DAMESVOETBAL 3 DE STEM VAN DONDERDAG 1 MEI 196v 3 I U-M U"M Ml inleg trottoir Raadhuisstraat, bij merkte hij op, dat de diver- itgaven, waarmee een bedrag f. 25.000,- in totaal gemoeid ia, in gevaar komen, omdat in het neen daarvoor wel goedkeuring G.S. wordt verkregen. J. Otte te Hoedekenskerk* het bij hem in paeht zijnde ->el bouw- en weiland, groot !0 ha. en gelegen aan de Waard- te Hoedekenskerke, verkocht de totaalprijs van f. 23.464,-. kter J. M. A Kole te Hoede- kerke werd mét algemene stem- ingaainide 1 juni a.s. voor d« van 3 jaren herbenoemd als eentegeneesheer. ■t de verhoging van de wethou- alarissen kon worden inge- ,d. Met de suggestie om reeds voorbaat met de trendmatige .ogingen akkoord te gaan, waren eren Fierloos en De Kraker niet ngenomen. Omdat het met het op de herindeling weinig zin t deze aangelegenheid af te wij besloten zij om die reden geen varen te uiten. het begin van de vergadering "de de voorzitter mee, dat aan 'armentier te Goes 735 m2 bouw- ein aan de Goesestraatweg en A. Geertse te Hoedekenskerke m2 bouwterrein aan die Fortra- raat is verkocht, ij de rondvraag werd gewezen op geringe gebruik, dat van het keerterrein op de hoek Schuitweg ovincialeweg wocrdt gemaakt, ter. het volgens de heer A. de Kra- soms bijna niet mogelijk is de uitweg te passeren vanwege de geparkeerde auto's. Na enige preking zegde de voorzitter toe s moeilijkheden nader in beschou- ig te nemen teneinde na te gaan, zo ja, welke verkeersmaatrege- genomen moeten worden. Let de speeltuinvereniging zullen g nadere besprekingen volgen over aanleg van de speeltuin. -< V'. )NEEL, FILM, CONCERT ENZ. IDDELBURG Schouwburg 20 uur flRT met „Nu" DIVERSEN )ES lack's bar 20.30 uur Discussie-avond Zeeuwse S.J. tESKENS Gemeentehuis 14.30 uur Buitengewone raadsvergadering 1921 uur Afscheidsreceptie burgemeester IE WACHT P. van Steen 15 uur Schieting E KLINGE STATIE „Op de Heide" 15 uur jRouwschieting TENTOONSTELLINGEN IDDELBURG Vleeshal: „Multipels en objekten" Rijksarchief: „De Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Werken van J. Jongschaap en Jo Rynsaard 3LST Burgerzaal Stadhuis: Werken van Aimée Crince le Roy e.a. ESTDORPE Galerie Troutzaerte: Werken van Paul Citroen en Fransine Timmers DIVERSEN OEWACHT Alf. de Bock 15 uur Kermisschietimg E KLINGE STATIE „Op de Heide" 19.30 uur Schieting TENTOONSTELLINGEN IIDDELBURG Rijksarchief: „Zeeland en de Dordtse Synode" Zeeuws Museum: Werken van J- Jongschaap en Jo Rijnsaard ULST Burgerzaal Stadhuis: Werken van Aimée Crince le Roy e.a. l'ESTDORPE Galerie Troutzaerte: Werken van Paul Citroen en Fransine Timmers pg. voor deze rubriek: tel. 01180- 438 of Postbus 116 in Middelburg. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN De Vlissingse mo torsportvereniging De Uitlaat heeft gisteren op het crossterrein bij het havendorp bijzonder succesvol gede buteerd als organisator van een of ficiële motorcross. Ongeveer 2500 toe schouwers omzoomden het 1600 meter lange bochtige parcours waarop ju nioren met 50 cc, 250 cc en 500 cc mo toren de strijd aanbonden. Hoewel het bestuur van De Uitlaat er dit keer nog niet in geslaagd was een nationale cross van de bond toegewe zen te krijgen, genoot het publick ook van de duels met de Zeeuwse en Bra bantse deelnemers. Bijzonder ongelukkig verliep voor de Souburgse coureur Kees Keim de eerste manche (20 minuten pius twee ronden) in de 500 cc-klasse. Drie ron den voor het einde moest hij de strijd opgeven wegens een gescheurde uit laat. Daardoor passeerde Karei de Kam uit Middelburg als eerste h finishdoek. In de tweede manche liet Kees Keim duidelijk zien, dat hij de sterkste renner in het veld was. Hij ging direct na start op kop en dub belde alle tegenstanders. Alleen Ka- rel de Kam eindigde in dezelfde ron de ais de winnaar en werd tweede. Ook in de derde en laatste manche ontbrak de spanning. Opnieuw stoof Keim op zijn Marco naar voren om tenslotte De Kam voor de tweede maal met een straatlengte te verslaan. De derde plaats was drie maal voor Wim Keim, die in het eindklassement alleen algemeen winnaar Karei de Kam voor moest laten gaan. Kees Keim plaatste zich ondanks zijn dubbele zege in de laatste twee manches niet bij de eerste vijf op de eindranglijst. Bij gebrek aan deelnemers reden de junioren in de 250 cc-klasse één wedstrijd. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de deelnemers met een fa- brieksmotor en de rijders met een eigen bouwsel te splitsen. Volgens de verwachting legden de „fabrieksrij- ders" beslag op de beste plaatsen. Het gevecht om de eerste plaats in het eindklassement ging drie manches lang tussen Westende en Franken. Eerstgenoemde coureur hield Fran ken in de eerste twee manches van de overwinning af. De renner uit Zeg ge revancheerde zich in de derde race door met een girote voorsprong als winnaar te finishen. Westende moest dit keer genoegen nemen met een tweede plaats. Hij verzamelde hiermee overigens voldoende punten om uitindelijk toch met de bloemen te gaan strijken. In de lichte klas was er minder kwaliteitsverschil tussen de rijders. De Klundertse coureur Hermus be gon de middag met een overwinning. Zijn naaste coureur was Van Horssen uit Tilburg. In de tweede race viel Van Horssen terug naar de vierde plaats en moest Hermus slag leveren met Langeweg uit Zevenbergen. Laatstgenoemde besliste dit duel in zijn voordeel. Met een eerste en een tweede plaats kon de eindzege Her- mus echter niet meer ontgaan. Uitslagen: 500 cc: 1 K. de Kam, Middelburg, op BSA; 2 W. Keim, Vlissingen, BSA; 3 J. Cluijfhout, Sou burg, BSA; 4 J. van Wezel, Middel burg, Matchliass; 5 G. Schouten, Krab- bendijke, AJS Matchlass. 250 cc origineel: 1 D. WesterAe, Borssele, Bultaco; 2 Franken, Zegge, CZ, 3. L. Ovaa, Souburg, Botaco; 4 P. van Horssen, Middelburg, Maico; 5 W. Matthyssen, Middelburg Husq- varna. 250 cc standaard: 1 P. Raks, Fij naart, 2. T. Rofcs, Fijnaart; 3 J. van de Hiele, Souburg; 4 Kramer, Sou burg. 50 cc: 1 Hermus, Klundert; 2 Van de Heide, Souburg, op Gitan; 3 A. van Horssen, Middelburg, Zündapp: 4 R. Marckelbach, Souburg, Zündapp 5 M. de Lint, Zevenbergen, Zün dapp. (ADVERTENTIE) DE heer A. Steyaert uit Oostburg is een bekende figuur in de Zeeuwse zeehengelsporwtereld. Hij is voorzit ter van de visserssportvereniging „Nr. 1". Op zondag 4 mei wordt de tweede internationale hengelwedstrijd gehouden op de oevers van de Wes- terschelde. Dit zal dan een groot deel te danken zijn aan het organisa tietalent van de heer Steyaert. „JE haalt je een hoop ongemak op de hals door zo'n bestuursfunctie, maar ik heb het er graag voor over als ik maar hengelen kan. Je krijgt geluk kig op deze wijze veel vrienden en zeehengelaars zijn goede en trouwe vrienden". „IK ben al van mijn jeugd sportman. Ik was lid van de voetbalvereniging Breskens en heb zelfs in het Zeeuwse elftal gespeeld. Maar een kniebles sure deed me in het ziekenhuis be landen voor een operatie en toen was het afgelopen met voetballen." „TOEN ben ik begonnen met hengelen Dat ging allemaal heel geleidelijk. Het is een dure sport waarin je vee moet investeren. Een goede hengel kost al zo'n veertig vijftig gulden om dan maar niet te spreken van een volledige sportuitrusting. En aan één enkel hengeltje heb je niet voldoen de. Dan ben je toch gauw een vijf honderd gulden kwijt". „IK ben blij zoveel vrienden te heb ben. Zonder hen zou ik ooit nooit de internationale hengelwedstrijd heb ben kunnen organiseren. Vooral aan mijn medebestuursleden heb ik veel. Je kunt altijd van ze op aan en dat is heel belangrijk, want zonder dat was er niets van terechtgekomen." „ER is gelukkig veel belangstelling voor het sportvissen. Voor de wed strijd van zondag hebben zich al een tweehonderd deelnemers gemeld. Het is verheugend dat de interesse voor f" liHPPWr°"'j: de zeehengelsport ieder jaar toe neemt". .IK ben nog niet zo oxid in de veer tig en vervul al een paar jaar de voorzittersfunctie van de vissers sportvereniging „Nr. 1". Ik hoop nog veel te kunnen doen voor mijn sport en meer mensen over je kunnen ha len zich in hun vrije tijd met zee- hengelen bezig te houden". \H?recMiereM GEWELDIG ORANJEFEEST (Van onze redacteuren en verslaggevers) MIDDELBURG-HULST De Zeeuwse Oranjecomités heb ben deze keer flink uitgehaald om een Koninginnedagviering op touw te zetten, die vooral voor de kinderen een feest is ge worden. De natuur leek al die inspanningen in de Zeeuwse steden en dorpen wel te willen belonen, want op tal van plaat sen vormde een verlate bloesempracht de tere achtergrond- kleur voor een weelde van rood, wit, blauw en oranje. Slechts in één dorp in Zeeland werd niet gevlagd. Dat was het ten tendorp van het Engelse leger, dat in het Sloegebied bezig is met een landingsoefening die zijn hoogtepunt heeft bereikt. De bejaarden in de Blide in Terneuzen genoten volop van de muzikale gelukwens. In Kloosterzande werden de kinderspelen vooral tot vreugde van de toe schouwers gehouden. Historische tijden herleefden in Zaamslag waar een compleet steekspel werd gehouden. Vooruitzichten voor vrijdag en zat rdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Hoge re temperaturen met toenemende kans op regen of on weer. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrij dag: aantal uren zon 3 tot 9. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 lot 7. Min. temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal. Max. temp.: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periodê van minstens 12 uur: >9 procent Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. DUITSLAND heeft g'een plannen voor revaluatie van de mark, zo heeft de officiële woordvoerder van de Westduitse regering Conrad Ah- lers gisteren meegedeeld. BARRY GOLDWATER JR.. zoon van de republikeinse oud-presidentskan didaat, is gisteren gekozen in het Amerikaanse huis van afgevaardig den. Hoog boven Axel hing gisteren een enorme tros kleurige ballonnen met daaronder in grote plastic letters „Axel viert feest". Toegejuicht door honderden kinderen drsef de luchtige mededeling in de richting van de Bel gische grens. Maar ook op de begane grond hebben de Zeeuwsch-Vlamin- gen hun vreugde over de zestigste ver jaardag van koningin Juliana niet on der stoelen of banken gestoken. In tal van steden en dorpen waren gezellige festiviteiten op touw gezet, die vele duizenden op de been brach ten. Rondgaande muziekkorpsen zorg den voor de passende feeststemming. Zoals te doen gebruikelijk lag het ac cent van de feestprogramma's weer op het kinderamusement. Gekostu meerde optochten, poppekast- en va riétévoorstellingen, oriëntatietochten en wedstrijden voor de jeugd waren voor de onderscheidene oranje-comi- té's de objecten die bij voorbaat op massale belangstelling konden reke nen. Het Marktplein in Terneuzen b.v. bood het plezierige schouwspel van enige honderden versierde kinderen en voertuigen, die hun opwachting bij burgemeester J. C. Asehofï kwamen maken. Figuren uit de Fabeltjeskrant bewogen zich levensgroot tussen stoe re ruimtevaarders, cowboy's en zigeu nerinnen, ook bij andere optochten in Zeeuwsch-Vlaanderen bleken Jacob de Uil, Juffrouw Ooievaar en Willem Bever tot min of meer geslaagde ver mommingen te hebben geïnspireerd. Een niet-kinderachtig vuurwerk be sloot de Terneuzense koninginnedag, waarvoor de samenwerkende perso neelsverenigingen zich veel zorg en moeite hebben getroost. In Axel waren het vooral de wieler wedstrijden op gewone fietsen, voor de oudere jeugd, die veel belangstel ling trokken. In Sas van Gent liepen degenen, die sinds de bevrijding ko ninklijk waren onderscheiden in de muzikale optocht mee. Het vuurwerk stond hier in het teken van de „ge wonnen" zelfstandigheid van Sas van Gent. Ook in Oostburg trok een lange stoet van kinderen op versierde fiet sen door het centrum. Voor de jonge lui werden bovendien behendigheids wedstrijden gehouden met tot besluit een lampionnenoptocht en vuurwerk. Voor het uitgebreide feestprogram ma te Hulst bij gelegenheid van ko ninginnedag bestond een zeer grote belangstelling. Er werd een kinderop tocht gehouden met versierde fietsen en wagens, voorafgegaan door de drumband én er was een fietsenrally. Op de markt vond een tekenwedstrijd plaats, georganiseerd door de plaatse lijke scholen. Het avondprogramma begon met een voorstelling van het Hulsters jeugdcircus Reinardi op het Marktplein. Besloten werd met een lampionoptocht waarbij de Kon. Sted. Harmonie voor. muzikale medewer king zorgde, t Voor het optreden in de gymzaal van het kindercircus Reinardi uit Hulst ter gedegenheid van koningin, nedag bestond te Hengstdijk een zeer grote belangstelling. Alle kinderen van lagere school en kleuterschool waren aanwezig. Ook in Vogelwaarde was de belangstelling groot. Het pop pentheater Kriekeputte uit Hulst gaf een voorstelling in het parochiehuis te Boschkapelle. In de namiddag was er weer een voorstelling van het poppentheater, nu in Ossenisse. Het feest werd be sloten met een optreden van volks- dro-ep Hava Narguila uit Vogelwaarde op het Kerkplein te Stoppeldijk. In de zaal Concordia te Westdorpe was een kinderbal, dat werd opge luisterd door leden van de muziek vereniging. De jaarlijkse sterrit leverde een overwinning op voor P. Audenaerd; 2e werd G. van Geetsum, 3. L. van Geetsum-Schinckels; 4. E. de Smet en 5. R. Thomas. 's Middags werd de feestvreugde verhoogd met een muzikale rond wandeling door de muziekvereniging Eikels worden bomen, en een wed strijd snelwandelen. In de zaal van Het oudt Raedhuys tenslotte vond een Oranjebal plaats waar zowel de jeugd als de ouderen een dansje maakten op muziek, van de Westzeller Blaskapelle. Tijdens dit bal werd Miss-West- óorpe gekozen, die na afloop van de jaarlijkse kermiskoers (dit jaar voor amateurs) de bloemen zal overhan digen aan de overwinnaar. Op waardige wijze heeft Breskens onder stralende weersomstandighe den koninginnedag gevierd, 's Mor gens begon de dag al vroeg met een aubade door alle legrlingenen en aubade door alle leerlingen van de kleuterscholen en lagere scholen voor het gemeentehuis. In de Nederlandse het gemeentehuis. In de Nederlands hervormde kerk vond een herden kingssamenkomst plaats waar ds. Musch een schriftlezing hield en ke- pelaan O. Gielliet een herdenking sprak. Door burgemeester J. Eekhout werd de feliciterende en J.reen werd de felicitatierede uitgesproken. De christelijke zangvereniging „God is mijn lied" verleende hieraan muzi kale medewerking. En hengelwedstrijd was er georga niseerd door de hengelvereniging „De Zeekrab". Door de VEJO werd er voor de jeugd van 16 jaar en ouder een bromfietsralley georganiseerd, waarna in de middaguren voor de leerlingen van de lagere scholen on der leiding van het onderwijzend personeel diverse spelen op de sport terreinen werden gehouden. Een voet balwedstrijd tussen twee Breskense elftallen was ook zeer opwindend. In de loop van de avond vond een lampionoptocht plaats, waaraan mee werkte de muziekvereniging „Uit het volk voor het volk". De dag werd besloten met een groot vreugdevuur op het strand. Groede heeft ook de koninginnedag gevierd. Het begon deze dag met een toespraak door burgemeester J. Eve raars en de kinderen hebben voor het gemeentehuis een aubade gebracht. Na deze zanguitvoering lieten de kin deren ongeveer 200 oranje ballonnen op. In de middaguren waren er op de markt te Groede diverse kinder spelen en de dag werd besloten met een Oranje-bal. Er was, ook in midden-Zeeland, letterlijk overal „iets te doen". Een rondrit door Walcheren en Zuid-Be- vetland, waar het zo vredig was als op een negentiende-eeuwse zondag, voerde ons langs spelende fanfares, lan-gs sportwedstrijden, langs con trolepunten voor een puzzelrit voor automobilisten, langs geïmprovi seerde toernooivelden waar kinderen elkaar in het zaklopen of koekhap- pen naar de kroon staken en zelfs langs een voetbalveld waar twee da meselftallen de strijd hadden aange bonden. Vlissingen gaf in de kinderspelen wat de deelname betreft, de toon aan. Meer dan 1000 kinderen waren gisteren op het Stadhuisplein verza meld voor een aantal spelletjes (er FOTO BOVEN: MIDDELBURG-ZUID had esn at tractief Oranjepregramma. Vooral het spel „vierkamp" was erg ver makelijk. Het binnen de korst moge lijke tijd be elkaor brengen van 40 viaggen van doek, rolschaatsen en volwassenen voor het skippyspel ging nog wel maar de 40 vereiste huisdie ren leverde wel enige problemen op. Op de duur lukte bet cn het werd een sortering van honden, katten, marmotten, hamsters, kanaries en goudvissen. waren niet minider dan 40 verschil lende mogelijkheden), die bijna alle maal uit de oudie doos kwamen. Dat maakte het ook voor de ouderen aantrekkelijk om er naar te komen kijken Na de kinderspelen traden een paar amateurclowns op. Gister middag trokken er muziekkorpsen door de stad en later werd de dag besloten met een taptoe op de mai-kt. Middelburg had zijn centrum ver rijkt met een draaimolen. De ver schillende stadswijken hadden alle maal hun deel aan de koninginne- dagpret door een scholenwedstrijd op de markt onder de titel „vierkamp". Winnaar werd, evenals vorig jaar, Middelburg-Zuid, gevolgd door St.- Laurens, Zand en Nieuw-Middel- burg. In Middelburg-Zuid laaide de feestvreugde het hoogst op. Er was eem onverwacht grote deelname voor de kinderspelen die hier op verschillende plaatsen tege lijk werden gehouden. Op het Molen water weïd als"van'o!udif'de flng"* "ge stoken en 's avonds kwam er 'een daverend besluit aan 'de "dbg -door een dansfestijtf 'voot- de jeugd-iifde sporthal. De dag was begonnen met een massale aubade op de markt. Ook in Goes is de verjaardag van de koningin ingezet met een aubade. De kleinsten kwamen daarna bijeen in „de Veste" waar zij eetn poppen kastvoorstelling kregen, 's Middags was er een kinderoptocht en Goes- zuid leverde zijn bijdrage aan het fie- heel door het houden van een puz zelrit voor kinderen op fietsen. Alom waren er kinderspelen. De dag werd besloten met een muzikale rondgang door de stad van verschillende Goe- se muziekgezelschappen. 's-Heerenhoek deed het weer eens anders. Daar waren twee voetbal wedstrijden; een tussen een dames elftal uit Vlissingen en een elftal dat was geformeerd uit de handbalploeg De Leeuwen, an een tussen een elf tal bestaande uit leden van d'e vrij willige brandweer en een elftal dat bestond uit leden van de wielerclub. Voor de kinderen bracht het jeugd circus „Hoger Op" een charmant programma. In verschillende andere Zuid-Beve- landse dorpen, zoals Baarland, Hoe dekenskerke en 's-Gravenpolder, werd de jeugd eveneens volop inge schakeld, terwijl de oudieren genie tend in het zonnetje toezagen. In Hansweert vonden volksspelen plaats op het dorpsplein, waarbij zelfs een soort ringrijderij, waarna men de dag besloot met eein lampi onoptocht. Rilland-Bath had de jeugd in het Dorpshuis bijeen getrommeld, waar een kindervoorstelling werd gege ven, Kapeille zette in samenwerking met Biezelingen de dag ook met een aubade in. Ook hier een keur van spelen voor de jongste en de wat oudere jeugd, besloten met een O- ranjebal voor de ouderen in hotel De Zwaan en met een beatavond voor de jeugd in een grote tent bij de veiling. Onze totaalindruk was die van een feestende provincie, waarbij het jeugdige deel van de bevol king zich wat moe en warm maak te met de veelele spelletjes, ter wijl het oudere deel met volle teugen genoot van een onalle daagse rust. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Twee volle bussen met mosselkwekers uit Bruinisse rij den vrijdag 2 mei naar Den Haag. Zij gaan naar een hearing van de bijzon dere commissie voor afwikkeling van de schade volgens artikel 8 van de Deltawet. In deze commisie zijn, be halve de vaste commissie voor de visserij uit de Tweede Kamer, alle kamerfracties vertegenwoordigd. Ook al hebben alle Zeeuwse kamerleden zitting in de commissie. Vertegenwoordigers van de visserij die door de afsluiting van de zeear men in haar bestaansmogelijkheden wordt getroffen, krijgen vrijdag de gelegenheid hun bezwaren onder woorden te brengen. Bruinisse wil zijn geluid zo krachtig mogelijk laten klinken. Met het oog hierop zijn er al verschillende voorbesprekingen geweest. De Vereniging Zeeuwse Visserijbe- Iangen (Zevibel) heeft het wetsont werp tot regeling van de Deltaschade bestudeerd en een aantal pre-advie- zen uitgebracht, waarvan alle be trokkenen inmiddels op de hoogte zijn. De voorzitter van Zevibel, de strijdbare heer A. L. S. Lockefeer zal één van de belangrijkste woordvoer ders tijdens de hearing zijn. Namens de Bruinisser mosselkwekers zal de heer L. de Waal het woord voeren. Zoals bekend wordt de Deltascha de een actuele zaak voor Bruinisse, als in 1971 het Brouwershavensegat dicht gaat. Zierikzee en Yerseke zul len in 1980 met de moeilijkheden worden geconfronteerd, als de Oos- terscheldedam voltooid is. De mosselkwekers van Bruinisse zien als compensatiemogelijkheden: het verkrijgen van meer percelen in de Waddenzee voor het verloren gaan van de percelen in de Greve- Iingen; ofwel herverkaveling van de mosselgronden in Zeeland, ofwel toe kenning van percelen voor de mos selcultuur, ook in Zeeland, die thans niet in gebruik zijn. Het vraagstuk van de gemeen- schapsschade, een moeilijke zaak, zal tijdens de hearing in Den Haag door vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen worden aangesneden. Een der woordvoerders zal waarschijnlijk de burgemeester van Bruinisse, de heer C. H. van de Linde, zijn.

de Stem | 1969 | | pagina 3