Meer ruimte voor vakbeweging TERUGGAVE BTW PARTICULIER GRENSVERKEER I iJ „Engeland en EEG opnienw bezien" TILBURG I )e^e|Ud FRANKRIJK NAAR EEN MODERN GAULLISME De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! GEORGES POMPIDOU: - iets itas. STAKING WETTELIJK GEREGELD SER moet wel van plannen op de hoogte zijn Prof. Maltha in theologen commissie Oude cao autobusdienst onverbindend verklaard SIMCA Wilde staking Reacties Duitse diplomaten (tweehonderd) met besmet verleden in diplomatieke dienst SPANNING BOM VEEL KRITIEK Babylijkje opgedregd J COC WENDT ZICH TOT DE KROON DE STEM VAN WOENSDAG 30 APRIL 1969 11 8IMCA1200S3 ,'e's meesterlijke ere- I Top: 175 echte kilo- Is. (Van onze parlementaire redactie) plichte bemiddeling af zoals ook de stelt van de oorzaak, de omvang en S.E.R. heeft gedaan. Wel meent de de vermoedelijke gevolgen van de regering dat een erkende vakbond, staking. De commissie is gemach- DEN HAAG Gelijk met het wetsontwerp tot regeling van de werkstaking heeft minister Rool vink een wetsontwerp „commissies van onderzoek werkstakingen" in gediend. Dit wetsontwerp beoogt dreigende of al uitgebroken stakin gen zoveel mogelijk vreedzaam op te lossen. De regering wijst ver die de staking organiseert, hiervan de voorzitter van de S.E.R. op de hoogte moet stellen. Bovendien moeten binnen 24 uur alle gegevens betreffende de staking aan de voor zitter van de S.E.R. worden ver strekt. Deze moet dan een commis sie instellen die zich op de hoogte tigd personen op te roepen om in lichtingen te verstrekken. De be stuurders van de onderneming, van de werkgevers- en de werkne mersorganisaties dienen aan zo'n oproep te voldoen. De partijen zijn niet verplicht enige bemiddeling te aanvaarden. Parijs (AP) Het Katholiek Dag blad heeft de namen gepubliceerd van de theologen die door de paus be noemd zouden zijn in de nieuwe theo logische commissie. De lijst luidt: Frankrijk: Bouyer, Congar, Geuillet. Le Guillou, de Lu- bac. Italië: Vagaggini. Amerika: Ahern, Burghardt. Zwitserland: Urs »an Balthazar, Feiner. België: Del- haye, Philips. Spanje: Gonzalez de Cardedal. Ned.: Grossouw, Maltha. Oostenrijk: Lakner. Canada: Loner- gan. Duitsland: Rahner, Ratzinger, Schackenburg. O.-Duitsland: Schuer- man. Joegoslavië: Sagi-Bunic. Polen: Olejnik. Argentinië-M.Gera. Chili: Medina. Brazilië: Roxo Mascarenhas. Libanon: Nemeshegyi. Congo-Kins hasa: mgr. Tshibangu. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Polak (Justitie) en Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) hebben by de Tweede Kamer een wets ontwerp tot regeling van de werkstaking ingediend. Volgens dit ontwerp krijgen erkende vakbonden het recht als uiterste middel een staking tegen een of meer werkgevers te organiseren. Alleen als de vakbond enhierbij bepaalde grenzen overschrijden, moet de rechter kunnen ingrijpen door de staking te verbieden of het optre den van de vakbonden onrechtmatig te verklaren. De ministers Polak en Roolvink volgen met dit wetsontwerp in grote lijnen het advies dat de Sociaal-Economische Raad over deze zaak heeft uit gebracht. met de zorgvuldigheid diie het toepassen van het stakingsmid del vergt. Dit is bijvoorbeeld het geval, als de staking zich niet richt tegen de werkgever maar tegen maatregelen van de natio nale overheid of van een buiten landse mogendheid. De staking moet namelijk steeds betrekking hebben op de verhouding: werk geverwerknemer. In andere gevallen handelt de vak bond niet onrechtmatig als een werk staking wordt uitgeroepen of als de vakvereniging de leiding van een al uitgebroken staking op zich neemt. Als hiertoe wordt besloten moet bij deurwaardersexploot aanzegging wor den gedaan aan de werkgever of vereniging van werkgevers tegen wie de staking is gericht. Volgens het wetsontwerp handelt een vakbond alleen onrechtmatig bij het leiden van een staking als: De werkstaking in strijd is met de wet of de werkgever tot iets onwettigs wil bewegen; De vakbond in strijd handelt met een verplichting voortvloeiend uit de CAO: Er kennelijke onevenredigheid bestaat tussen het doel van de staking en de gevolgen ervan; Tegenover de werkgever kenne lijk in strijd wordt gehandeld (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft I lesloten de B.T.W. voor het particu lier grensverkeer te restitueren. Hiermee hoopt zij de situatie, die in liet particulier grensverkeer tussen I Nederland en Duitsland de laatste jtijd scheef gegroeid is, weer recht I ie kannen trekken. De regering geeft hiermee gehoor iin de dringende wens van het Kl'.P.-Tweede Kamerlid drs. H. I ïitenboom. Deze heeft onlangs bij ie behandeling van de B.T.W. in de I lamer mede namens de R.R., en C.H. 11'. en de V.V.D. om een dergelijke laaatregel gevraagd. Een officiële be- I eendmaking hierover wordt zeer bin- cenkort verwacht. Het zal echter, na de officiële be- raidmaking nog wel enige tijd du- lsn, voordat de maatregel effect zal labben op het particulier grensver- lieer tussen Nederland en Duitsland, iGehoopt wordt echter, dat een en Imder begin mei in ieder geval in |t'erking kan treden. ils bekend krijgen Nedrlandse iMiculieren, die in het Duitse Itensgebied inkopen doen, de B.T.W. l'ïasbetaald. Deze procedure loopt ra de douane, die verklaringen moet Henen over deze goederen en de winkelier. Als gevolg hiervan kwa men de Duitse grensgangers steeds minder inkopen doen in het Neder lands grensverkeer, omdat Nederland de teruggave-regeling niet kende. Maar bovendien trokken steeds meer Nederlandse grensgangers naar Duit se winkeliers, dit ten nadele van Nederlandse winkeliers langs de grens. DEN HAAG (ANP) De minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, Roolvink, heeft gisteren de cao voor de autobusdienstondernemingen voor het jaar 1969 onverbindend ver klaard. Tegelijkertijd is een nieuwe cao ter goedkeuring ingediend, waarbij met de bezwaren van de regering is reke ning gehouden. Het nieuwe contract kent dezelfde loonbepalingen als het oude, doch is voor 14 in plaats van 12 maanden aangegaan. (ADVERTENTIE) Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hete dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Staking van werkzaamheden moet een uiterste middel z(jn, aldus het wetsontwerp. Er moet eerst serieus onderhandeld zijn. Verder moet een aanzeggingstermijn in acht worden genomen. Het hangt van de omstan digheden af hoe lang die moet zijn. Individuele werknemers die deel nemen aan een door een vakbond geleide staking kunnen nu nog in rechte gedwongen worden hun cao- verplichtingen na te komen. Het wetsontwerp gaat ervan uit dat in geval van staking de verplichting om de bedongen arbeid te verrichten wondt geschorst, zodat de werkgever de werknemers niet individueel in rechte kan aanspreken. De schorsing eindigt nadat de rechter de staking heeft verboden of onrechtmatig heeft verklaard. In principe wordt deelneming aan een wilde staking als wanprestatie beschouwd. In bepaalde gevallen kan een wilde staking echter geoorloofd zijn, als volgens de rechtsopvatting in redelijkheid niet van de werkne mers kan worden gevergd bepaalde werkzaamheden te doen. Ook werkgevers hebben het recht tot collectieve actie. Bij een staking kan een werkgever dan ook tot on middellijk ontslag overgaan, mits hij alle stakende arbeiders tegelijk ont slaat. Dit geldt bij een werkstaking geleid door een vakvereniging, waar bij de arbeidsovereenkomst is ge schorst. Bij een wilde staking bestaat de mogelijkheid van individueel ont-j De Russische hoofdstad Moskou maakt zich op voor de traditionele 1 mei-manifestatie. Gisteren parkeerden militairen die de ceremoniële diensten zullen vervullen hun vrachtwagens op het Rode Plein om deel te nemen aan de generale repetitie. Het militair vertoon met troepen, tanks en raketten, zal, zoals bekend, dit jaar op de parade ontbreken. PARIJS In een vergadering met Gaullistische parlementsleden heeft Georges Pompidou, die zich kandidaat gesteld heeft voor het Franse presi dentsschap verklaard dat de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG opnieuw moet worden bezien. Hij legde er wel de nadruk op, dat het toelaten van Engeland niet alleen van Frankrijk afhangt. Mr. dr. Th, van Schaik KVP-ka- merlid en juridisch adviseur van het NKV toonde zich gisteren zeer tevre den over het ontwerp stakingsrecht. Hij vraagt zich wel af waarom het wetsontwerp zo lang op zich heeft la ten wachten. Mr. Van Schaik verzet zich echter de in het wetsontwerp geopende mogelijkheid dat werkne mers bij een staking collectief worden I ontslagen. Hij meent dat hiervoor' geen enkele rechtsgrond bestaat. Lie ver ziet mr. Van Schaik dat bij een staking de verplichting van de werk gever tot loonbetaling aan niet-sta- kende werknemers wordt opgeschort. Ook het CNV verzet zich tegen de mogelijkheid tot collectief ontslag door de werkgever. Het CNV noemt dit een „ontoelaatbare, eenzijdige in greep in de machtsverhoudingen ten gunste van de werkgevers". Na Pompidou heeft zich gisteren ook de socialistische burgemeester van Marseille, Gaston Defenre, kan didaat gesteld voor het president schap. Hij verklaarde gisteren zijn kandidatuur ter goedkeuring te zullen voorleggen aan het congres van de socialistische partij dat zondag wordt gehouden. Deze stap van Deferre be tekent dat van een eenheidsfront, zo als de communisten dat wensen, niets terecht kan komen. Deferre is name lijk nimmer een favoriet geweest van DE EUROPESE COMMISSIE onder zoekt of de bonnen voor goedkope benzine die in Italië aan toeristen worden verstrekt, geen steunmaat regelen zijn in strijd met het EEG- verdrag. OOSTBERLIJN (Reuter) Oost- Duitsland heeft gisteren documenten gepubliceerd die zouden aantonen dat meer dan 200 functionarissen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken posten bekleed den onder de nazis. Fotocopieën van de documenten werden op het Oost- duitse ministerie van buitenlandse zaken aan journalisten overhandigd. de communistische partij, die nu mo gelijk een eigen kandidaat zal aan wijzen. Frangois Mitterand heeft gisteren opnieuw duidelijk te verstaan gege ven, dat hij alleen kandidaat wil zijn als links eenheid bereikt op basis van gemeenschappelijke doelstellingen. Er gaan echter geruchten dat de socia listen er over denken de oud-minister van buitenlandse zaken Christian Pineau als kandidaat naar voren te schuiven. Inmiddels heeft ook de Franse oud premier Georges Bidault, die wegens een conflict met De Gaulle over Al gerije een tijd in ballingschap heeft geleefd, te kennen gegeven, dat hij zich mogelijk als kandidaat zal aan melden. In verband met het aftreden van president De Gaulle zijn alle officiële bezoeken van buitenlandse staatslie den aan Parijs uitgesteld. Hetzelfde geldt voor de bezoeken die Franse bewindslieden aan het buitenland zouden brengen. President De Gualle heeft gister avond laten weten, dat hij neutraal zal zijn tijdens de campagne om zijn opvolger te kiezen. Hij heeft zijn aan hangers gezegd dat hij het stilzwij gen zal bewaren totdat zijn opvolger is gekozen. (Vervolg van pagina 1) wane academische werkzaamheden zo snel mogelijk, donderdag al, door kunnen gaain. Dit moet gebeuren in samenwerking en overleg met de stu dieraden en faculteitsverenigingen. Welke maatregelen dat bestuur zal moeten nemen, is op dit moment on bekend. Een poging van een delegatie van studenten om mr. Van Boven en prof. dr. Scheffer te bewegen in de vergadering een uiteenzetting te ge ven over de sluitingsmotieven liep op niets uit. Prof. Scheffer was niet te bereiken en mr. Van Boven weigerde omdat hij dit hele gesprek niet zinvol meer vond na alles wat er aan vooraf is gegaan. Deze dramatische ontwikkeling kwam na een dag vol spanning, ge ruchten, beschuldigingen en tegen- beschuldigingen. Ze is het hoogte punt van een conflict tussen studen ten enerzijds en curatoren en de grote meerderheid van de hoogleraren an derzijds over de wijze waarop demo cratisering van de hogeschoolstruc tuur het best kan worden verwezen lijkt. Toen maandagavond 27 van de 32 leden van de senaat zich uitspra ken voor een gedifferentieerd mede beslissingsrecht doch er niet voor voelden dit op alle niveaus door te voeren, barstte de hom. Studenten van de „links front" beweging bezet ten toen om half elf de senaatskamer. De rode vlag werd op tafel gezet. Na middernacht vertelde prof. dr. Schef fer dat de Hogeschool zou worden gesloten als er acties zouden worden gevoerd die de „normale gang van zaken zouden belemmeren". Toen twee vertegenwoordigers van de actiegroep hem meedeelden dat die groep dinsdagochtend de telefoon centrale van de Hogeschool zou gaan bezetten, wees hij er met nadruk op dat deze actie tot sluiting van de Hogeschool zou leiden. Desondanks werd die actie in de vroege ochtend uren uitgevoerd. De mededeling van het besluit tot sluiting sloeg op de Hogeschoolvergaderinig - zeker 1200 deelnemers - in als een bom. Een motie - er werden er vele ingediend, geamendeerd, niet of wel in stem ming gebracht - waarin van een on rechtvaardige sluiting wordt gespro ken en waarin op voortzetting van de colleges wordt aangedrongen kreeg unaniem steun. Ook besloot men te proberen een beroep te doen op hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en leden van het administratief en technisch personeel om het sluitingsbevel te negeren en de werkzaamheden donderdag ge woon voort te zetten. Niemand had er daarbij enige notie van hoe dat zou moeten gebeuren. Er was kennelijk een sterke oppositie tegen de acties van „links front" die tenslotte tot de sluiting hebben ge leid. Men had vooral bezwaar tegen het feit dat die beslissende acties zijn begonnen zonder te vragen of de meerderheid van de studenten het er mee eens is. Men noemde dat onde mocratisch doch had wel bewonering voor het feit dat die acties tenslotte de hele hogeschoolgemeenschap ein delijk in beweging hebben gebracht. Een duidelijke motie van afkeuring werd echter door het zwakke beleid van vergaderingsvoorzitter Theo van Berkum - zoon van een Tilburgse hoogleraar - en de microfoon- en af leidingsinterrupties van links-fronters niet in stemming gebracht. „Wij heb ben de kastanjes uit het vuur ge haald", zo riep een hunner hartstoch telijk de zaal in „en nu wil men ons laten vallen ,dat speelt in de kaart van Scheffer. Men wil ons buiten spel zetten, en tweedracht onder de studenten zaaien". Urenlang gepraat bracht echter geen oplossing. Ook niet de toegejuichte opmerking dat curatorium en senaat door de sluiting in feite chantage plegen op de stu denten. Een student vatte het dilem ma waarin men nu is komen te ver keren kort en kernachtig samen, met zijn vertwijfelde opmerking: „er moet in ieder geval gezorgd worden dat donderdag de zaak weer draait, hoe rot het dan ook draait. Maar primair is dat de Hogeschool weer open gaat". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Uit het water van de Maashaven in Rotterdam heeft de rivierpolitie gisteren het lijkje opge haald van een enkele dagen oude baby. Men heeft nog niet kunnen vast stellen hoelang de baby - een meisje - in het water heeft gelegen. Wel staat vast dat het door verdrinking om het leven is gekomen. Er is in Zuid-Afrika, genieters van deze (vrije?) dag, een enorme deining ontstaan over de namen van de drie onderzeeërs, die in Frankrijk voor rekening van de Zuidafrikaanse re gering worden gebouwd. Er is ge mopperd over de keuze van deze namen en er zijn zelfs vragen in het parlement over gesteld. De regering heeft al laten weten dat vrouwen de traditionele behoedsters van het huis zijn en dat de nieuwe onderzeeërs uitsluitend voor defensieve doelein den zullen worden gebruikt. Een zeer aardige vergelijking, zou ik zo zeggen. Maar de oppositie was niet erg ingenomen met de mede delingen van regeringszijde. „De mannendie deze schepen zullen be mannen, varen uit om hun land te verdedigen en niet om zich achter iemands rokken te verschuilen," schreef een krant. De minister van defensie, Pieter W. Botha, verdedigde zich uiteraard (waarom zou hij anders op dat mi nisterie zetelen). Hij zei: „Onder zeeërs z(jn als vrouwen, alleen ge vaarlijk in ongeoefende handen." Maar daarmee zijn de Zuidafrika nen niet rustig te krijgen. Maria von Riebeeck, Emily Hobhouse en Jo hanna van der Merwe zijn geen goede namen, vinden de mensen daar. ,JDe bemanningsleden van de boten ver dienen niet zulke onhandige en on toepasselijke namen. Deze vrouwen verdienen ten volle hun plaats in da geschiedenis van Zuid-Afrika, maar niet op de romp van oorlogsschepen." U begrijpt het wel; ondanks het feit dat de eerste onderzeeër door een vrouw te water werd gelaten, is het laatste woord hier nog niet over ge sproken. De Gaulle over Tilburg: „Ik heb het wel gezegd: Ik of de chaos." De draagsters van mini-rokken zijn aan het terugslaan, tegenstanders van het kort. Het volgende bericht kan u als waarschuwing dienen. In Belgrado gaf een vader zijn dochter een klap, toen hij haar in een mini-rok ontwaarde. Het meisje vond de klap niet eens zo erg, maar wèl de reden die er achter stak. Ze pakte een geweer en vuurde twee schoten op haar vader af. Toen ze het wapen opnieuw laadde, zag de vader kans de vlucht te nemen. Hij ligt nu in het ziekenhuis. Wel een wat rigoureuze maatregel, maar als vrouwen eenmaal kwaad worden! In Frankrijk zingen ze nu een ge wijzigde versie van een zeer popu lair liedje: „Adieu monsieur le pre sident!" „Er zijn twee soorten echtgenoten: zij die hun vrouw aan hun geld te danken hebben en zij die hun geld aan hun vrouw te danken hebben." (Elizabeth Taylor) Koninginnedag in Tilburg: Oranje Van Boven! „Het enige waarover men zich be zorgd moet maken, is pech. Ik heb nooit pech in mfjn leven gehad." Deze wijze uitspraak is gedaan door ex-president Harry S. Truman. Laat ik hopen dat u zich nooit be zorgd hoeft te maken. Voor de rest van deze, voor velen feestelijke, en voor anderen normale dag wens ik u allen veel zon. MERIJN (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het hoofdbestuur van d> Nederlandse vereniging van homofielen C.O.C., heeft de kroon ver zocht alsnog goedkeuring te verlenen aan de vereniging. Het COC-bestuur stelt dat de wei gering van de minister van justitie in strijd is met de geldende voorschrif ten. omdat door verlening van rechts persoonlijkheid het algemeen belang niet zou worden geschaad. De moti vering voor de weigering bevat vele vooroordelen, denkfouten, en onbe grijpelijkheden, aldus het hoofdbe stuur van COC. (Van een onzer redacteuren) Nu oud-premier Georges Pompi- hou zich kandidaat heeft gesteld voor de komende Franse presidents verkiezingen. rijst de vraag wat het Franse volk zal gaan doen. Pompidou heeft laten weten dat hjj het tot nu toe gevoerde beleid zal voortzetten, hetgeen betekent dat het gaullisme op een moderne ma nier wordt voortgezet. Het lijkt waarschijnlijk, dat Pompidou ge kozen zal worden. Hij is een popu lair man in Frankrijk, die door zijn kordate en intelligente optreden tij dens de mei-opstand van vorig jaar in grote mate het vertrouwen van het volk heeft gewonnen. Dat is de reden geweest, dat De Gaulle hem op een rijspoor heeft gezet. Pompi dou werd te machtig. Van Gaullistische zijde zal er nu wel op gewezen worden dat het Franse volk méér een einde heeft willen maken aan de heerschappij van De Gaulle, dan aan het gaul listische beleid hoe groot de weer standen tegen dit beleid in bepaal de politieke kringen ook moge zijn. Met de eclatante overwinning bij de laatste parlementsverkiezingen hebben de gaullisten echter een goed wapen in de hand. Daarbij komt nog dat de in het afgelopen jaar veelgehoorde kreet „Dix ans, ca suffit", niet zozeer ge richt was tegen het gaullisme als politike stroming, maar in het bij zonder tegen de bedillerige alleen heerschappij van de generaal. Frankrijk was De Gaulle beu. Het geloofde niet langer in het politieke credo van De Gaulle dat zijn heen gaan een chaos, ja zelfs een burger oorlog zou kunnen ontketenen. Daarvan is tot nu toe nog niets ge bleken en het ziet er ook niet naar uit dat het zal gebeuren. De oppo sitie in Frankrijk is té verdeeld. De linkse concentratie, heeft, nu ze er in geslaagd is haar grote gezamen lijke doel het aftreden van De Gaulle te bereiken, té uiteenlo pende belangen om een werkelijk stabiel beleid te voeren. Een mogeijke concurrentie voor Pompidou kan de huidige interim- president Alain Poher zijn. Hij is de vlaggendrager van de verschil lende centrumbewegingen en het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat hij tegen ziin zin als kandidaat naar voren zal worden geschoven. Poher, wiens enige politieke pas sie een verenigd Europa is. waar in Frankrijk niet langer de rol kan spelen die het nu heeft, heeft als voorzitter van het Europese Parle ment een grote reputatie als ver zoener opgebouwd. Voor de Fran sen is hij, evenals wijlen president René Coty, een symbool van dege lijkheid. een zorgzaam vader en grootvader, een eerlijk democraat. En dat zou in de huidige omstan digheden bij een eventuele kandi daatstelling van Poher een grote rol van betekenis kunen gaan spe len. De vraag is echter of Poher berekend zal blijken voor zijn taak en niet als Coty in het bewogen Franse politieke leven op drift raakt. Een derde mogelijke concurrent van Pompidou is Giscard d' Estaing, de leider van de rechtse fractie van het gaullistisch verbond in het par lement. Hij is een fel tegenstander van Pompidou, die hij niet in staat acht voldoende op te kunnen tegen de politieke twisten tussen rege ringspartijen en oppositie. Giscard is een geslepen politicus die in Frankrijk vrij populair is. Zijn aan hang is echter niet groot en het. valt niet te verwachten, dat alle cen trumpartijen hem zullen steunen. Van links heeft hij helemaal niets te verwachten. Giscard is echter wel de man die bij een tweede stemming Poher zou kunnen steu nen. Een overwinning van de linkse kandidaat Mitterand of Defer re lijkt voor Frankrijk voorlopig in de komende iaren geen gunstige oplossing, zolang de socialisten en de communisten hand in hand wil len gaan regeren. De controversen binnen een socialistisch-communis- tische regering zouden alleen kun nen leiden tot een weinig krachtig beleid dat bovendien voortdurend ondermijnd zal worden door een nog sterke gaullistische en rechtse oppositie. De keus is over enkele weken aan Uanse volk. Wat de keus ook zal zijn. de Fransen zullen hun wel haast traditionele ontevredenheid tegen welke regering dan ook. blij ven uiten. De Fransman is van na ture mopperaar. Hij bezit echter ook een vrij scherpe realiteitszin. En die krijgt nu een kans. nu het afgelopen is met de politieke door- drnverijen van één man, generaal Charles De Gaulle. PIERRE PETIT

de Stem | 1969 | | pagina 9