:rs Vervolg „Lintjesregen" De knecht die naar de bliksem liep De avonturen van Job de Kabouter Ajax en de Europa-cup ïdbouw en Visserij Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk Sociale Zaken en folksgezondheid VERTEGENWOORDIGER VERDUISTERDE 15 MILLE Els en Mieke landbouw en visserij, onderwijs en weten schappen en sociale zaken en volksgezondheid I/MZIvum) (fjo Jaar gevangenisstraf 12 Betrekkingen van het Minis- Ian Economische Zaken, te ^enhage; I. van Doormaal, wonende te Irdam, commissaris van de Ko. Ike Zout-Organon N.V.; A. Jellema, directeur van de klijke Nederlandse Gist- en bsfabrieken N V., te Delft; P A. Wagner, wonende te Was- r, directeur van de N.V. Ko. Ijke Nederlandsche Petroleum lchappij te 's-Gravenhage; Ier in de orde van Oranje-Nasau: |M. Ph. Bongaerts, directeur van Nederlandse Aardolie Maat- pij. te Assen; It J. P. Vroom, wonende te Nij. la, voorzitter van het hoofdbe- 1 van Vroom Dreesmann - Ne- )id, Coöperatieve Handelsver- tg G.A.: [van Wijngaarden, algemeen di- van Bruynzeel Fabrieken Ite Zaandam; l. P. van den Bergh, wonende te enaar, directeur van Shell Ne- pd Raffinaderij N.V. te Rotter- Spaan, wonende te Voorburg, In het dagelijks bestuur van het pnd van Protestants-Christe- /erkgevers in Nederland; L. A. J. M. van Waesberghe, wo- te Voorburg, directeur van Nederland N.V. te 's-Graven- Hummel, wonende te Wester- Iwen, hoofd van de Commerciële It bij de N.V. Oranje-Nassau |n; A. de Kruijff, wonende te sel, gemeente Eersel, directeur Ie hoofdgroep administratie van j.V. Philips' Gloeilampenfabrie- ie Eindhoven; A. de Roy van Zuydewijn, wo- te Vught, algemeen directeur de Provinciale Noordbrabantse J riciteits Maatschappij N.V. |M te 's-Hertogenbosch; 1 J. Veerman, directeur van de I dindustriegroep Licht bij de I Philips' Gloeilampenfabrieken, lindhoven; ^er in de orde van Oranje-Nas- Plasschaert, wonende te Ros- |n. directeur van de IJkkring, Rrtogenbosch; I. W. Sliepen, directeur van het lau voor Vreemdelingenverkeer, jreda; li. Chr. Stevens, directeur/eige- 1 van N.V. Hotel Prinses Juliana, lalkenburg-Houthem; Gedaille, verbonden aan de orde lOranje-Nassau: pud I J. M. Hoofs, te Tilburg; 1 Krijnen, wonende te Vught, be- rslid en secretaris van de R.K. penstandsvereniging „St.-Marti- WOMISCHE ZAKEN EN piALE ZAKEN EN .KSGEZONDHEID Ier in de orde van de Nederland leeuw Ig. Kraijenhoff, te Nijmegen •idder in de orde van de Neder- sc Leeuw dr. R. Prakken te Wageningen, jleraar aan de Landbouwhoge- •ol; sier in de orde van Oranje-Nas- ïas te Sas van Gent, directeur Corn Products Groep Nederland; f. G. Heijmeijer te Oosterbeek leente Renkum), oud-hoof dinge- r van de Cultuurtechnische ïst en oud-bestuurslid van land- vorganisaties; H. Smeenk te Rijswijk (Z.-H.), ïtatris van de hoofdafdeling Ak" 'bouw van het Landbouwschap; Tybcut te 's-Gravenhage, secre- van de Centrale Vereniging de Coöperatieve Handel; Ier in de orde van Oranje-Nassau: Heerkens te Tilburg, voorzitter de Coöperatieve Tilburgse Melk- hting en Zuivelfabriek; H. Kallen te Wittem, oud-vice- zitter van de Koninklijke Ver- ?niging „Het Nederlandsche ipaard"; van der Lee te Lisse, directeur de Nationale BUoemententoon ing Keukenhof; e Meer te Rotterdam, oud-direc- van het verkoopkantoor van de erfabriek Puttershoek; C Oomen te 's-Gravenhage, al* een secretaris der Koninklijke :nigmg „Het Nederlandse Trek- •d"; 'on te Oost-Souburg (gemeente singen), oud-voorzitter en be- |irslid van landbouworganisaties; eremedaille verbonden aan de van Oranje-Nassau: Aerts te Rijsbergen, voorzitter de Coöperatieve Zuivelfabriek it Bavo" (bij bevordering); Ie Bruijcker te Vogelwaarde, be- [rslid van landbouworganisaties; J. Oomen te Etten-Leur, be- trsJid van landbouworganisaties; e Ronde te 's-Heer Arendskerke» ■hoofdassistent-A van de rijks- ibouw voorlichtingsdienst; A. M. Verdönk te Hoeven, be- brslid van tuinbouworganisaties; ilver: van Abeelen te Boxtel, werk- tn bij d. Coöperatieve Brabantse i- en Vleescentrale van de Noord- Dantse Christelijke Boerenbond; van Oers te Bergen op Zoom, kzaam bij Koninklijke Hollandi# van Poorten te Graauw en Lan- dam, werkzaam op het landbouw* -ijf van Gebr Maerman; DE STEM VAN WOENSDAG 30 APRIL 1969 13 J. C. van der Reest te St. Philipsland, ■-Xirman tractorchauffeur op het ;j-idbouwbedrijf „Nicke" (bij bevor dering) j, van der Sluis te Zierikzee, zaak- eerder vain de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging van de Neder- ISidse Christelijke Boeren- en Tuin- (erbood; J, S. van Velthoven te Dximmelen (gemeente Made en Drimmelen) be drijfsleider op het landbouwbedrijf van A. de Vos; j. Wellemam te Lewedorp (gemeente >Heer Arendskerke)landarbeider ju dienst van J. W. Nieuwenhuijzen; In brons: 1, Zuüdwegt te Wemeldinge, fruit- [n'ekersknecht in dienst van P. J. J. Dikker; p, Z ijls tra te Grijpkerk, arbeider in dienst van O. Knotnerus. Sidder in dj orde van de Nederland se Leeuw: Prof. dr. W. K Hirschfeld, te Leer- sum, hoogleraar in de erfelijkheids leer bij de faculteit der diergenees kunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. bijzonder hoogleraar aan de Rijks universiteit aldaar. Officier in de orde van Oranje-Nassau dr. N. Cramer, parlementair redacteur van „Het Parool" te Amsterdam, wo nende te 's-Gravenhage. Officier in de orde van Oranje-Nas- au: a. J. C. M. Brandenburg, wonende ie Goirle, directeur-geneesheer van iet St. Elisabethziekenhuis te Til- burg; Sr. J. H. M. Winters, wonende te Delft, apotheker aldaar, voorzitter vin de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacie; G. Dekker, wonende te Overveen, gemeente Bloemendaal, arts, secreta rie-penningmeester van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst; f. van Bakel, wonende te Utrecht, secretaris van het Nederlands Katho liek Vakverbond; Ridder in de orde van Oranje-Nas sau: a. Buijs, wonende te Tilburg, dis- ïictsbestuurder van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen; G. W. Jacobs, wonende te Breda, be te urder voor het algemeen werk van het Nederlands Katholiek Vak verbond in het district Breda; J. M. de Groot, wonende te Utrecht, voorzitter van de Nederlandse Ka- vooiieke Bond van Werknemers in ie Meubel-, Meubilerings-, Hout- en aanverwante bedrijven; J. J. A. Vayssier, wonende te Ulven- tait, gemeente Nieuw-Ginneken, di recteur van het districtskantoor Bre- ia van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor te Amsterdam; C. Griep, wonende te Goes, arts al daar; De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau: In goud aan: J. van der Wegen, te Wouw; f Graauwmans, te Gilze, gemeente Gilze en Rijen; In zilver i J. van Dalen, plaatsvervangend tedrijfsleider bij de Drukkerij Antoi- ie, te Geertruidenberg; Mejuffrouw P. van den Broeke, wo nde te Mariekerke, voorheen huis houdster bij de familie J. J. Louwer- se te Grijpskerke, gemeente Marie- ierke; Tb. van den Brande, bedrijfsleider Dij de Houtwarenfabriek van de heer G. K. van de Voorde, te Clinge; H. van Dongen, baas van de afdeling preparatie bij de N.V. Nederlandse Tlasspinnerij te Tilburg; Dekker, meubelmaker bij de Er- ren J. Gabriëlse te Middelburg. M. Leijnse, hoofdportier bij het Gast huis. Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Middelburg. 1 Meertens, wonende te Hoek, werk- aam bij de N.V. Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij te Ter- neuzen. In brons: f M. Assmann, lasser-spanner bij de Kazetfabrieken A. Hartman en Zo nen N.V. te Zevenbergen. 1 A. J. van Dongen, hekelaar bij de W. Nederlandse Vlasspinnerij te Tilburg. a. c. J. van Spaendonk, boekdrukker Wj Jan van Laarhoven, drukkerij, boek- en kantoorhandel te Tilburg. SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Didder in de orde van de Nederlanlse '■eeuw: Prof. dr. H. C. Huizing, wonende te Groningen, audioloog, tot voor kort P. V. DIJK officier Oranje-Nassau. P. van Dijk, orthopedisch chirurg te Katwijk aan de Rijn, tevens voorzit ter van de Koninklijke Nederland sche Wielren Unie te 's-Gravenhage. Mr. E. Straat, auteur en vertaler te Wijdenes. Prof. A. A. J. Troost, directeur van de Jan van Eijck-Academie te Maas tricht, wonende te Nuenen (N.-Br.). Ridder in de orde van Oranje-Nassau: JOHAN BOSKAMP ridder Oranje-Nassau Johan Boskamp, acteur te Amsterdam Mejuffrouw J. W. F. P. Brom, edel smid, te Bunnik. Rudi van Dantzig, choreograaf en ar tistiek leider van het Nationale Ballet te Amsterdam. John Femhout, filmer, wonende te Amsterdam. Georgette Hagedoorn, actrice te 's-Gravenhage. Mevrouw J. E. van der Heijdem-Lob, secretaresse van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk te Amsterdam Elize Hoomans, actrice en regisseuse, wonende te Amsterdam. A. G. van der Kamp te Delfzijl. Lex Karsemeijer, musicus, te Bussum A. K. Kossmann, letterkundige, te Amsterdam. (ADVERTENTIES) c J. Leeuwenberg, wetenschappelijk ambtenaar le klasse bij het Rijksmu seum te Amsterdam. Mejuffrouw R. C. Mogendorff, beel dend kunstenaar te Amsterdam. Tom Okker, tennisspeler te Amster dam. J. R. W. Sinnimghe, directeur van de Stichting tot Codificatie van de Ne derlandse Volksverhalen te Breda. J. J. Stol, bestuurslid van de Konink lijke Nederlandse Wieren Unie te 's-Gravenhage, wonende te Amster dam. Louis Toebosch, componist te Tilburg LOUIS TOEBOSCH ridder Oranje-Nassau. De eremedaille verbonden aan de or de van Oranje-Nassau in goud: P. Boschman, voorzitter van de wiel- renvereniging „Alcmaria Victrix" te Alkmaar. J. L. Hainelink te Terneuzen. J. D. de Jonge, vice-voorzitter van de Christelijke Oratorium Vereniging „Willem 't Hooft" te Goes S. A. M. Trienekens, voorzitter van de Handboogschutterij „Doele Willem III", tevens bestuurslid van de Neder landse Bond van Handboogschutte rijen wonende te Boekei. C. J. W. Wils te Roosendaal. in zilver: A Blok, penningmeester van de muziekvereniging „Vooruit" te Waar de. H. M. Dek, lid/oud-voorzitter van de muziekvereniging „Vooruit" te Waar de. A. E. van Geel, lid/oud-voorzitter van de r.-k. fanfare „St.-Caecilia" te Hoeven. Chr. J. Jansen, lid/oud-bestuurslid van de handboogschutterij Alliance d'Amitié, te Ulvenhout (gem. Nieuw- Ginnieken). A. Kok, bestuurslid van de Muziek vereniging „Concordia" te Krabben- dijke. W. M. van Liere, secretaris van de Gymnastiekvereniging „UDI" te Wol- phaartsdijk. A. J. Mertens, regisseur van de to neelvereniging „Door Eigen Kracht" en secretaris van de harmonie „Con- stantia" te Ulvenhout. C. Milbou, bestuurslid van het Gilde St.-Jan te Wernhout, wonende te Zun- dert. A. Schrier, lid/oud-penningmeester van de Muziekvereniging „Vooruit" te Waarde. J. A. Siereveld, te Zevenbergen A. A. de Theije, penningmeester van de fanfare „Excelsior" te Terhole, wonende te Hontenisse. Mevrouw C. A. C. van de Velde-van Oudheusden, penningmeesteresse van het R.-K. Roosendaals Gemengd Koor te Roosendaal. J. Verheyen. bestuurslid van het Gil de „St.-Jan" te Wernhout, wonende te Zundert. C. Verstraten, secretaris van de har monie „St.-Caecilia" te Zegge (gem. Rucphen). J. C. Wal rave, bestuurslid van de fanfare „Oefening Kweekt Kunst" te Wemeldinge, wonende te Kloetinge. P. M. de Wild, oud-penningmeester van de Oudenbossche Harmonie te Oudenbosch. J. de Wilde, technisch en sportpeda- gogisch leider te Breda. In brons aan: F. Backx, bestuurslid van het gilde „St.-Jan" te Wernhout, wonende te Zundert. C. A. Breugelmans te Zegge (gem. Rucphen); A. H. S. Brouns, lid/oud bibliothecarissen de harmonie „St.- Caecilia" te Hoensbroek. P. M. van Dongen te Dongen G. M. Emmen te Dongen P. Emmen te Dongen CULTUUR, RECREATIE EN MAATSCHAPPELIJK WERK EN ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN Ridder in de orde van de Nederland se Leeuw; Prof. dr. F. L. Polak te Wassenaar. Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken de hele zomer feest! AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft de 29-ja- rige vertegenwoordiger A. O. uit Nieuw-Vemnep wegens verduistering in dienstbetrekking van ruim 15 mil le veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voor waardelijk met aftrek van het voor arrest. De al drie keer voor oplich ting veroordeelde O., die in dienst was geweest bij een autodealer in Amsterdam, de N.V. Smelt, had bij autoverkoop geïnde gelden niet afge dragen. Een aardige, ijverige knecht werkte bij een strenge en humeurige meester. Als die meester de bokkepruik op had, snauwde hjj om de haverklap: „Loop naar de hel". De aardige knecht zou allang zijn weggelopen niet naar de hel, maar naar een andere baas als hij niet zoveel had gehouden van de kleine jongen die de zon was in het huis van de meester. Maar toch was op een dag de maat vol. Er trok juist een onweer voorbij. Af en toe schoot de bliksem nog door het luchtruim. De top van een hoge berg werd er sprookjes achtig door verlicht en de knecht stond op de drempel naar dit schouwspel te kijken. Toen snauwde de strenge mees ter: „Je staat daar te lummelen! Loop naar de bliksem!" „Welja", dacht de knecht. „Waarom eigenlijk niet!" Hij staapte de deur uit en liep regelrecht naar de berg. Hij liep en klom door dik en dun, door bos en struikgewas, over rotsen en beken. Eindelijk bereikte liij de top. Daar stond hij voor een witfiitsénd paleis, waarvan de deuren bliksem snel openzwiepten. Daarbinnen scho ten dienaren voorbij als schichten. De knecht ging binnen en kwam aan een zaal waar een verblindende ge daante hem tegemoet kwam. „Ik ben de bliksemkoninging", zei ze. „Zelden komt een mens mij wer kelijk bezoeken. Hoe dikwijls hoor je niet zeggen: loop naar de bliksem! Maar weinigen doen dat werkelijk. Nu ben je hier en ik zal een vol maakte dienaar van je maken". Het leven in het paleis was zo weel derig als de knecht nooit had kunnen dromen. Hij sliep in een zacht bed onder zijde en dons. Uit een kast Vol kleren met metalen schijn, kon hij kiezen wat hij wilde. Op zijn tafel kwamen spijzen die in de hemel be reid leken te zijn. Maar de knecht bracht zijn tijd niet met luieren door. Hij moest sneller leren lopen dan de snelste hardloper, maar geruislo zer dan de zachtst sluipende kat. Hij moest beter in het donker kun nen zien dan de nachtuil en evenals het sneeuwhoen kunnen kijken in het verblindendste licht. Hij moest als een ruige beer bestand zijn tegen koude; en als een vuur vogel tegen brandende hitte. Toen hij volleerd was, werd het zijn taak de koningin in haar vlie gende wagen die bespannen was mét zes blinkend witte paarden, langs de wolken te rijden. Ja, ja het was me een middag in Trnava. Een 20 nederlaag na een 30 overwinning in Amster dam. 32 en dus de finale in Ma drid. In Trnava heeft Ajax het zeer goed gedaan. De besten bfl Ajax waren voor mfl Hulshof, Va- sovic en Bals. De beste van het veld was. Dobias. Hij kwam iede re maal mee naar voren en het gevaar moest van hem komen. Ajax had alleen maar de taak, de zware aanval van de Slowaken te doorstaan. En dat lukte heel erg goed. Maar iedereen zag wel dat er doel punten zouden komen. En dat kwam na 30 min. toen Kuna een foute uittrap van Gert Bals meteen op de slof nam en terecht de Slowaken de lèiding gaf. Na rust namen de Slo waken door opnieuw Kuna met 2-0 de leiding. Spartak had toen nog maar een doelpunt nodig en het was gelijk en ze hadden nog 40 minuten. Nee, ik dacht dat komt nooit goed. Maar Ajax kwam terug en af en toe kon er even lucht komen maar niet lang want de thuisclub kwam terug. Adamec kreeg een niet te missen kans, maar Bals redde tot tweemaal toe zeer en zeer goed. De Ajax-spe- lers hielden knap stand en gingen de buitenspelval toepassen. Het mislukte bijna nog toen Adamec er vandoor ging maar er gelukkig naast schoot. Maar Ajax zit in de finale. In het jaar 1963 kwam Feijenoord ook in de halve finale. Het speelde 0-0 thuis, tegen Benfiea. De Portugezen won nen thuis met 3-1 maar verloren de finale van AC Milaan met 2-1. Zou Ajax de finale halen? Ik hoop van wel. Het wordt AC Milan of Manchester United. Bij Mi- lam staan een paar goede spelers, met name Snellmger, Prati, Hamrien, Rivera, Sormami en Lodetti. Zo kun je wel door gaan. Bij Manchester ook: Steils, Charlton, Morgan, Best en Low. Bij Ajax Keizer, Cruijff, Damielson, Vasovic, Hulshof enz. Ik hoop dat Ajax de cup haalt dan mogen ze volgend jaar nog eens meedoen. Dan Twente landskampioen en Feijenoord bekerwinnaar. Omge draaid kam het niet, wamt Twente is voor de KNVB-beker al uitgescha keld. Ik feliciteer alle Ajax-spelers, ook Michels en Vam Praag en ik wens ze allen heel erg veel succes in de finale. Jos Hack Parklaan 111, Roosendaal Dg knecht had dus een goed leven en zijn werk was vol afwisseling. Maar een ding hinderde hem ver schrikkelijk. Telkens als de koningin door het luchtruim zoefde met haar bliksemschichten zwaaide, trof er één Pijl een doel op aarde. Soms werd er een prachtige boom gespleten en ver schroeid. Soms werd een koe in de wei op slag gedood. Een andere keer joeg de schicht door een huis, dat af brandde. En ook gebeurde het dat •een mens werd getroffen en ge dood. Op een dag reed de knecht haar door de wolken, toen zij een kronke lende schicht afvuurde op het huis van de strenge meester. Er klonk een hartbrekend geschrei tot boven in het luchtruim Het was de schreeuw Van de kleine jongen van wie de knecht zoveel gehouden had. Hij liet de teugels van het span los, de paarden galoppeerden wild en rukten naar alle kanten, de wagen wankelde, de koningin kon zich met moeite vasthouden! „Valse vrouw!" schreeuwde de knecht, „je hebt het liefste kind dat bestaat getroffen! Ik loop nog liever naar de hel, dan nog langer bij je te blijven!" De vrouw greep de teugels, dwong de paarden in het gareel en zij vlo gen als de wind terug naar het paleis. Daar nam de koningin de knecht bij de hand. Het was hem onmogelijk zich van haar los te maken. Zij leidde hem naar de wei van de paarden, buiten de hoektoren van haar paleis. Waar de wei ophield gaapte een bodemloze afgrond. „Hier beneden ligt de hel", zei ze. „De paarden zullen je erin werpen". Zij sloot de poorten achter de knecht. De paarden kwamen al op hem toe, ze zouden hem in de diepte stoten. Maar in de plaats daarvan bogen de dieren hun glanzende nek en streken langs de mouw van de knecht, die hen zo goed en met zoveel liefde had verzorgd. Bij elke streek van hun manen bleef een zilverwitte haar, die kron kelde als een bliksemschicht, op zijn mouw achter. De knecht knoopte de haren aan elkaar. Er kwam geen ein de aan de lengte van de lange draad die hij oprolde tot een reusachtige kluwen. Toen bond hij de draad vast om de nek van het sterkste paard, wierp de kluwen in de afgrond en liet zich erlangs naar beneden zak ken. Het duurde uren voor hij vaste grond onder de voeten voelde. Maar wat hij toen te zien kreeg deed hem huiveren van schrik. Het was niet de hel, maar de bodem van 't diepste ravijn in de bergen. Op de bodem lagen de neergestorte dienaren in de flitsende kleren zoals hij zelf nog droeg. Zó had de bliksemkoningin allen gestraft die niet tegen haar wreedheden bestand waren. De knecht stroopte zijn glanzende kleren af en alleen maar bedekt door zijn hemd, kroop hij op handen en voeten naar de lichtstraal die door een spleet in de kloof viel. ij werkte zich er door heen, tot dat de spleet breder en breder werd en op een goed moment de gewone wereld weer aan zijn voeten lag. Daar, daar stond het huis van zijn vroegere meester. De knecht ging er heen en vond de meester gedompeld in verdriet. „Ik heb m'n dierbaar kind verloren", snikte hij. „Ik ben blij dat jij tenminste bent terugge komen, want ik hield van je als van een zoon!" „Ik ben toch naar de bliksem ge lopen en naar de hel gegaan, zoals u mij zo dikwijls gezegd hebtant woordde de knecht. „Ik zal het nooit meer zeggen", be loofde de meester. En hij hield woord. De knecht werkte weer met veel plezier en tot tevredfenheid van zijn baas. Als de meester nog eens zijri boze humeur voelde opkomen, dacht hij aan zijn verloren kind. En hij slikte de boze woorden in totdat zijn goede humeur weer de overhand kreeg. Net zoals de lucht gezuiverd is wan neer een onweer helemaal voorbij is getrokken. AN MAC GILLAVRY Els gaat buiten spelen. Ze komt Mieke tegen. Ee, gaan wij binnen spelen? Ja dat is goed. Ze gaan naar binnen. Ze zijn binnen. Ik ga kaarten. Is dat goed? Ja, dat is goed. Het is zes uur. Mieke gaat naar huis om te eten. Ze gaan slapen. Het verhaaltje is uit. Ankie Renné (7 jaar) Blauwsparstraat 7, Dorst Eric Stolk (5 jaar) Pieter de Swanstr. 2, Breda txxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Job de kabouter was een ijverig ventje, ook een sterk ventje. Daar om noemde iedereen hem ook ster ke Job. Op een goede morgen ging Jobje naar de vijve. Bij de eenden en de kikkers en de ganzen. Hij had een hengel, daa ging hij mee vis sen. O, kijk er wordt aan de hen gel getrokken. O, wat een gote vis, zeg. Groter dan die eend. Veel gro ter'. Bijna even groot als hij zelf. Kijk daar komt Klaasje, die woont naast hem. Hij heet Klaasje de ka bouter. Eén van zijn beste vriend jes. „Hallo", zei Klaasje. „Dag", zei Jobje. „Hoe gaat het?", vroeg Jobje. „Goed'', zei Klaasje. „Kijk eens wat een grote vis", zei Jobje. „O, wat groot", zei Klaasje. „Ik moet je iets vertellen", zei Klaasje. „Wat dan?", vroeg Jobje. „Morgen is de koning jarig, en dan moeten wij hem wat geven". „Mijn vis", zei Jobje. „Dat is een goed idee", zei Klaasje. „Maar we moeten nog iets geven", zei Klaasje. „Wat dan?", vroeg Job je. „Een gouden sleutel!" „Een gou den sleutel!", zei Job, „waar halen we die vandaan?", vroeg Jobje. „Dat weet ik nog niet", zei Klaasje. „Wacht eens", zei Klaasje. „We ha len het bij de tovenaar. Hij heet Kris Kras". „O, wat een enge naam", zei Jobje. „Maar wie gaat er naar die tovenaar?", vroeg Jobje, „Jij", zei Klaasje. „Waarom ik?", zei Jobje. „Omdat jij ouder bent". „O", zei Jobje. „Is het een lieve, of een stoute tovenaar, een „Ik weet het niet hooi-! Nou tot straks", zei Klaasje. Hoop ik, denkt Jobje em ging weg. „Dag, dag!". Uren later was hfj bij de bergen. Daar was het kasteel van de vogels en daar ginds is het van de tove naar. Hij ging de berg op, toen was hij boven. O, wat was hij hoog zeg. Oei daar ging die deur van de tovenaar open Vlug verstoppen achter die struik daar. Hee, de tovenaar zei iets. „Ik ga even brandnetels pluk ken", zei de tovenaar, „ha ha ha". Toen ging hij op weg. Vlug ging Jobje in het kasteel. Opeens ging de deur dicht, boem. Hee wat zou er achter die deur zijn. Even kijken, allemaal boeken. Even in dit boek kijken. Kijk daar stond een tover spreuk. „Even lezen", zei Jobje. „Kris, kras, kogel, jij bent een vo gel". Kijk daar is nog een tover spreuk. En hij las het op: „Krik, krak, klik, jij bent een blik". Oei, daar ging de deur open, ha ha ha, lachte de tovenaar, nu heb ik de brandnetels. Even naar mijn boeken, hij deed de deur open. Opeens zag hij Job. „Ik pak jou", zei de tove naar. „He'p, help!", riep Jobje, maar het was al te laat Job was gepakt. De tovenaar deed Job in een SXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX kooi en deed het °P slot. Jobje zat in de kooi te huilen, snik, snik, snik, snik. Zijn tranen dropen langs zijn wangen. De tove naar zei; „Stil, ik kom helemaal in de war. Direct zet ik jou in de schuur". „Doe het dan", zei Jobje. En de tovenaar bracht de kooi waar Jobje in zat naar de schuur. De to venaar was in de nieuwe schuur. Op een gouden mat legde hij de kooi. De tovenaar pakte iets uit de kast, het gouden sleuteltje. „Met dit sleu teltje kan je alle deinen open ma ken, ha ha". De tovenaar deed de sleutel in de kast. Maar, de deur liet hij open staan. De tovenaar ging weg. De sleutel viel op de grond, vlak naast de kooi. Hij stak zijn arm uit de kooi, hij kon er net niet bij. Daar stak een draadje uit zijn zak. opeens kreeg hij een idee. Hij pakte het draadje en deed er een speld aan Hij gooide het draad je in het sleutelgat. Hij trok het sleuteltje naar zich toe. Nou was de sleutel in de kooi. Hij maakte de deur open, hij ging de schuur uit, en holde het bos in. Opeens hoorde hij gekraak, krrrr, krrr, krrr, ha ha ha, ha ha ha, hi hi hi, ho ho ho. Vlug holde Job verder, hij zag gro te mensen. Hij liep vlug verder, hè hè. Gros, gros, hij ke k goed. „Help! Help een draak!", maar het was al te laat. Jobje zat in de bek van de draak. Die gaapte even, en Jobje ging vlug uit zijn bek. Boem de bek was dicht. Jobje holde weg en kwam in ka- bouterland, daar was Klaasje. Hij gaf Jobje wat te drinken. Slok, slok, lekkere bessensap hmrnmmm. „Hier is de sleutel". Hij vertelde wat er gebeurd was. Toen gingen ze naar huis. En deden de sleutel in een gouden doos met papier erom en een strik. Ze deden het in de kast en gingen slapen, grrrr, grrrr. De volgende morgen hingen de vlaggen uit, tetteretet, tetteretet, gingen de trompeten. Daar was de gouden koes. Alle kabouters gingen in het kasteel. De koning ging op zijn troon zitten. Hij kreeg de ca deaus van alle kabouters. Het gou den sleuteltje vond hij prachtig. Wat was hij gelukkig zeg. Ze aten alle maal taart, een hele grote taart. Wat een feest, en er zijn twee fees ten, omdat de koning jarig is en om dat Jobje thuis is. Hiep, hiep hoera. En wat smulden zij van die lekkere taart, heerlijk, 's Avonds ging ieder een slapen. En Job droomt van zijn avontuur, en de lekkere taart. Glenn Sieberichs Knesselarestraat 10 Breda. 9 jaar. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Alex Segers, Vinkstraat 10, Breda (6 jaar).

de Stem | 1969 | | pagina 13