Je hoeft hier nooit iets, je mag hier zoveel" ^feer; zon met borai-on V.S.-DESKUNDIGEN PLEITEN VOOR V.N.-VREDESMACHT AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 4Y2% 5% 6% SJ AMRO BANK APART PEUTERHUIS IN DE KRABBEBOSSEN Uitspraak Niet buitenspel Trots Voor jaren zeventig Dodelijke vechtpartij in psychiatrische inrichting St.-Bavo AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK C.O.C. wi] nauwere samenwerking met N.V.S.H. Psychiatrische dagbehandeling in zieken fondspakket Kassier Jan F. in België in arrest NACHTBUSSEN IN AMSTERDAM Andere functie voor Alexander Dubcek f DE STEM VAN DINSDAG 29 APRIL 1969 (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN Aan de rijksweg Breda-Rijsbergen ligt ver scholen tussen de bossen een wit gebouwencomplex, dat bevolkt wordt door peuters en kleuters in de leeftijd van één tot en met zeven jaar. De naamkatholiek kleuterhuis De Krabbebossen met als ondertitel medisch-pedagogisch instituut. Toen het in 1933 werd geopend, dachten buitenstaanders, die de kinderen veelvuldig in zonnepakjes buiten zagen lopen, dat het een soort kamp voor nu- disten was. Het bisdom stuurde geen groot-inquisiteur, maar een kanunnik, die na een uitleg over het nut van al dat „bloot" opge lucht naar huis ging. Bewegingsspel vormt een zeer belangrijk onderdeel van de behan deling van de kleine kleuters. De peuters doen er al vanaf twee jaar aan mee. Vrijdag a.s. gaat de vlag uit bij het kleuterhuis als prinses Beatrix het nieuwe gebouw komt openen. Het Prins Willem-Alexamderhuis is speciaal bestemd voor peuters van één tot en met drie jaar, waarvan er veertig tegelijk kunnen, worden opgenomen. Onmiddellijk na de bouw van deze nieuwe afdeling be gon de verbouwing en aanpassing van het bestaande gebouwencom plex, dat thans plaats biedt aan tachtig kleuters van drie tot en met zeven jaar. Peuters en kleuters wa ren in de oude situatie onderge bracht in één gebouw. Toename van het aanbod van peuters maakte de bouw van een apart huis noodzake lijk. Peuter- en kleuterhuis vormen overigens architectonisch één geheel en staan onder één directie. Het initiatief voor de bouw van De Krabbebossen werd genomen door dokter Chr. Mol uit Etten- Leur. Als grote man van de gezond heidszorg in Brabant zorgde hij er voor, dat door de Provinciale Bond het Noordbrabantse Wit-Gele Kruis in 1932 een zelfstandige stichting katholiek kleuterhuis De Krabbe bossen werd opgericht. Het kleuter- 1 huis, dat 1 september 1933 werd ge opend, bood plaats aan 42 kinderen van één tot en met zeven jaar. Op name op medische aanwijzing van zulke jonge kinderen was toen een novum in Nederland. Niettemin werden er in het eerste jaar toch al 157 kleuters opgenomen. Dokter Mol zag het kleuterhuis s een verlengstuk van de zuige lingenzorg. Terwijl de zuigelingen zorg dank zij de kruisverenigingen gemeengoed was geworden en ook de gezondheidszorg voor het school kind p gang kwam, was er van ge organiseerde aandacht voor de kleu ter geen sprake. Dokter Mol schreef in zijn eerste brochure over het kleuterhuis: „De zuigelingenzorg is met betrekkelijk eenvoudige en wei nig kostbare middelen te realiseren, maar daarentegen is het enkel ver strekken van voorlichting aan moe ders het fundament van de zui gelingenzorg niet voldoende voor een kleuter, die thuis in omstandig heden verkeert, waar adviezen niet worden of niet kunnen worden op gevolgd". Deze uitspraak is in feite nog steeds het criterium, dat artsen en instanties hanteren bij de uit zending van kinderen naar het kleu terhuis. Fungeerde het kleuterhuis aan vankelijk als verlengstuk van de medische zorg voor het kind en werd in het begin de nadruk gelegd op de kwetsbare constitutie van het kind en de bedreiging van zijn li chamelijke toestand, later kwam het accent steeds meer te liggen op de psycho-sociale en pedagogische aspecten van zijn ontwikkeling. Zo wel bij de indicatiestelling als bij de behandeling. Bij de behandeling geldt als vuistregel: „Je moet niet aansluiten bij het symptoom zelf, maar je moet trachten het kind in de spelontwikkeling zo te helpen, dat het kind het gevoel krijgt., dat het iets is". Van begin af aan is het kleuterhuis ingesteld geweest op zelfwerkzaamheid van het kind. Met name ook in de opzet van de gebou wen. Directrice zuster A. Schaper, die nog steeds aan het roer staat, maakte de architect het in 1932 „zo lastig", dat er een gebouw ontstond, dat zijn tijd ver vooruit was. Die lijn wordt nu nog steeds doorgetrokken. Ook het gebouwencomplex wat er nu staat, is hypermodern. De kleuter, die opgenomen wordt krijgt die medische, psychologische, fysio-therapeutische en logopedische behandeling, waar hij recht op heeft. Was het kind reeds voor de opname onder behandeling, dan wordt de behandeling voortgezet. De kinderen worden steeds geob serveerd door verpleegsters, leid sters van de kleuterschool, onder wijzers, groepsleidsters en verzorg sters. Hun rapporten worden be sproken door de wetenschappelijke staf, waarin zowel een kinderarts, een psycholoog als een pedagoog zitten. Maar hoe groot de betekenis van een therapie ook is, de bespre kingen tussen staf en team hebben steeds als centraal thema „de. voor waarden voor de ontwikkeling van het kind". Een therapie kan alleen bepaalde belemmeringen uit de weg ruimen, ontwikkeling en ontplooiing moeten vanuit het kind zelf komen. De kinderen zelf reageren bijzon der onbevangen op datgene wat door volwassenen met zwaarwichtige woorden in al even zwaarwichtige rapporten wordt vastgelegd. Als je hen vraagt wat ze van het kleuter huis vinden, zeggen ze: „Je hoeft hier nooit iets, je mag hier zoveel". Hun leidster of verzorgster beschou wen ze als een stukje privébezit. Dat laatste is niet zo verwonderlijk, omdat het grondprincipe van iedere behandeling is de persoonlijke bin ding tussen kleuter en volwassene. Zo worden bijvoorbeeld niet meer dan drie of vier peuters tegelijk aan een vaste leidster en haar assis tente toevertrouwd. Het kleuterhuis heeft een eigen kleuterschool en een eigen school voor individueel lager onderwijs. Al in 1933 was het kleuteronderwijs opgenomen in het dagschema als onderdeel van de kinderlijke activi teiten. De leiding was in handen van bevoegde Montessori-leidsters. Spoedig kwam men tot de ontdek king, dat acteren een sterke stimu lans was voor een groter zelfver trouwen en meer levenslust bij het kind. Daarom werden toneelstukjes en operettes van eigen fabrikaat op gevoerd. Het acteren evolueerde naar een speltherapie en zo ontstond de behoefte aan een aparte ruimte: een kleuterschool. Door geldgebrek kon de schooi pas ir 1958 gebouwd worden. Een nadeel van een kleu terschool is, dat zij si-leen toegan kelijk is voor kleuters vanaf vier jaar. Daarom zijn er voor de peu ters van twee en drie aparte kleu terleidsters aangetrokken. Voor kin deren die ouder zijn dan zes jaar werd het. individueel lager onder wijs gecreëerd. De ouders worden bij de behan deling niet buitenspel gezet. In de eerste plaats worden de kinderen door de ouders gebracht en gehaald. In de eerste jaren was dit alleen maar een gewoonte, die een logisch gevolg was van het feit, dat de ver blijftijd individueel werd vastge steld. Toen later bleek hoe groot de waarde was van dit contact, werd het zelf brengen en halen verplicht gesteld. Daarnaast komen de ouders regelmatig op bezoek, waarbij ze iedere keer praten met een lid van de staf. Dit contact met het thuis front is bijzonder belangrijk. Ook in verband met de nazorg. Wanneer de moeilijkheden van het kind een gevolg zijn van huiselijke omstan digheden is het zaak, dat de vorde ringen, die het kind heeft gemaakt in het kleuterhyis na zijn thuis komst niet teniet worden gedaan. Slechte behuizing, inwoning e.d. kunnen opnieuw remmend gaan werken op zijn ontwikkeling. Daar om probeert het kleuterhuis via de bevoegde instanties te bevorderen dat ook de milieuomstandigheden worden verbeterd. Kleuterhuis De Krabbebossen: een witte oase temidden van een stuk Brabants natuurschoon. In veel gevallen blijft het contact van het kleuterhuis met ouders en kinderen ook na het ontslag behou den. Er zijn kleuters, die als ze wat oud-er zijn, nog eens op bezoek ko men, om te zien n aar ze vroeger gespeeld hebben. Er zijn ook kleu ters, die als ze eenmaal volwassen zijn, terugkomen als kleuterleid sters. Er zyn zelfs kleuterleidsters, waarvan vader of moeder vroeger in het kleuterhuis is geweest. De leiding van het kleuterhuis is daar terecht trots op. Het is voor directrice Schaper en haar staf het bewijs, dat zij niet voor niets wer ken. FRANS VAN MOURIK (ADVERTENTIE) het kwaliteitsdoek van de goede markiezen-makers inlichtingen? vraag om een folder bij de haes holland n.v. postbus 538 eindhoven NEW YORK (REUTER) Een groep van 26 Amerikaanse deskun digen op biutenlands gebied heeft in een rapport een beroep op presi dent Nixon gedaan te ijveren voor de vorming van een V.N.-vredes- macht van tenminste 40.000 speciaal opgeleide mannen ter beteugeling van plaatselijke conflicten in de jaren zeventig. Zij stelt voor, dat land-, zee- en luchtmachteenheden van niet-perma nente leden van de Veiligheidsraad voor minimaal een jaar aan de V.N. beschikbaar worden gesteld. De hui dige impasse over de financiering van de vredesoperaties zou doorbro ken kunnen worden door de stichting van 'n V.N.-vredesfon-ds van tenmin ste zestig miljoen dollar, bijeenge bracht door vrijwillige bijdragen, waarvan Amerika de helft voor zijn rekening neemt, aldus de deskundi gen. Het zou v-an Amerika fout zijn als het „zo'n groot deel van de ver antwoordelijkheid voor het interna tionaal vredesbehoud" alleen bleef of probeerde te dragen. De verbete ring in de Oost-Westverhouding tegen de achtergrond van de oorlog in Viet nam en de Russische bezetting van Tsjechoslowakije bood de regerin- Nixon een goede gelegenheid om een initiatief te nemen op het gebied van V.N.-vredesoperaties. Door vergro (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Een 32 jarige psychiatrisch verpleegde pa tiënt heeft zaterdag op het terrein van de psychiatrische inrichting „St.- Bavo" te Noordwijkerhout een 28 jarige mede-patiënt dodelijk met een mes verwond. Beide mannen, van wie niet be kend was dat zij in onvrede met elkaar leefden, raakten plotseling in gevecht tijdens een wandeling in het park bij de inrichting. Mr. W. J. Kol- kert, officier van justitie in Den Haag heeft besloten geen strafvervol ging tegen de dader in te stellen. De dader, die nog erg overstuur is en nog niet gehoord kon worden, is niet overgebracht naar een huis van bewaring. De geneesheer-direc teur van de inrichting, dr. Van der Spek, die opsluiting volstrekt onver antwoord vindt voor deze patiënt, heeft de officier van justitie de ga rantie gegeven dat tegen herhaling en eventuele zelfmoordpogingen ge waakt zal worden. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekenlng met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. ting van de verantwoordelijkheid van de kleinere en middelgrote landen via de volkerenorganisatie konden mis schien toekomstige Vietnams en wel licht Tsjechoslowakijes voorkomen worden. De groep, vorig jaar in het leven geroepen door de Amerikaanse V.N.- vereniging, stond onder leiding van dr. Kingman Brewster, het hoofd van de Yale-universiteit. Cyrus Vance, president Johnsons speciale afgezant tijdens de crisis om Cyprus in 1967 en vorig jaar afgevaardigde naar het Vietnamese vredesoverleg in Parijs, was ee-n van de leden. Het rapport is toegezonden aan secretaris-generaal Oe Thant, de regering-Nixon en Ame rikaanse congresleiders. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse vereniging van homofielen COC zal met verhoogde ijver gaan werken aan de versterking van de openheid die zij de laatste jaren nastreeft. Op het jaarcongres, dat in Amster dam is gehouden zijn daartoe weer enige bijdragen geleverd. Tijdens de discussie over het beleid van het hoofdbestuur is de wens geuit dat het COC nauwer gaat samenwerken met de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH). Aan de Stichting „Dialoog" is voor 1969 een subsidie van 30.000 gulden toegekend voor het bevorderen van meer confrontatie tussen de homofilie en de maatschappij. Aan jhr. mr. J. A. Schorerstichting die 't eerste con sultatiebureau voor homofielen ex ploiteert en dat reeds nu 'n grote toe loop heeft, is een bedrag van 10.000 gulden beschikbaar gesteld. COC-voorzitter B. Premsela zei over dje geweigerde koninklijke goedkeu ring: „Wanneer minister Polak ons deze goedkeuring weigert sluit hij aan bij het verleden en weigert hij in de toekomst te kijken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Menensen die inge volge de ziekenfondswet zijn verze kerd kunnen voortaan aanspraak maken op onderzoek, behandeling en verpleging in inrichtingen voor psy chiatrische dagbehandeling. Staats secretaris Kruisinga (Volksgezond heid) heeft hiertoe een regeling ge troffen. Door de dagbehandeling worden de verplegingsmogelijkheden uitge breid en kan aangepaste hulp wor den gegeven in gevallen, waarin de noodzaak tot dag- en nachtvenpleging niet meer aanwezig is Voorlopig zal de dagbehandeling worden beperkt tot ten hoogste 90 behandeldagan. De behandeling is al lereerst bedoeld voor die patiënten, bij wie binnen het gegeven tijdsbe stek resultaten zijn te verwachten. In een dagziekenhuis voor geestes zieken worden de patiënten op de werkdagen overdag ter behandeling opgenomen. De patiënten slapen thuis waardoor zij contact houden met de eigen omgeving Staatssecretaris Krui singa acht de behandeling in psychia trische dagziekenhuizen niet alleen voor volwassenen maair ook voor kin deren en bejaarden van grote beteke- Toch een bevrijdend gevoel, is het niet? Er zullen ongetwijfeld weer mensen zijn, die het sentiment laten overheersen en het voor De Gaulle zo ontzettend jammer vinden dat hij is weggestemd. Laat ik er wel even aan toevoegen dat deskundigen, Frankrijk- en Verenigd Europa-ken ners opgelucht adem hebben gehaald, toen ze de uitslag vernamen. it Want zij zien voor allerlei moei lijkheden, in het leven geroepen door de Franse president, nu weer oplos singen. Dat kan nog wel even duren, maar er bestaan zeer goede kansen voor de toekomst. Het opgewektst zo las ik heb ben de Engelsen het nieuws nog ver nomen. Ten eerste omdat ze nieuwe mogelijkheden zien voor aansluiting bij de EEG en ten tweede omdat ze bemerkt hebben dat het toch niet zo erg moeilijk is om een impopulaire regeringsleider te verwijderen. En u weet het, Wilson is bij zijn landge noten helemaal niet zo erg gewild meer. it Wilsnon! Naar verluidt heeft monsieur Char les de Gaulle de naam van zijn woon plaats laten veranderen in Colombey- les-deux-E (g) LYSéE. Luns: Nu kan niemand mij meer in de ogen kijken! Terug naar de binnenlandse poli tieke wereld. De christelijk-histori- sche jongeren hebben gepleit voor een nieuwe combinatie. „De samen werking met ARP en KVP is voor ons geen ontsnappingwas de me ning van CHJO-voorzitter Jac. Hup sen. „Het gaat ons niet om een op telsom van partijen, maar om een werkelijk nieuwe combinatie." O, zo. Trouwens Jac Huysen was helemaal niet verguld met de uitno diging van de VVD-voorzitster Haya van Someren (wel ja, -Downer) om uit de huidige regeringspartijen één grote centrumpartij te formeren. De CHJO-voorzitter had wel een thema bedacht voor die samenwer king: „De vrouw met de drie sla pers". Het moest wel een wensdroom blijven.... it Italië telt overigens maar liefst 15 miljoen „gewoontevloekers". Dat ont stellende cijfer is bekend geworden op het congres van de „Italiaanse Bond tegen het Vloeken". In Florence kwamen bijna 5000 strijders tegen vloeken bijeen om er te vernemen dat er dagelijks enige miljoenen ke ren gevloekt wordt. En de bond vindt dat veel te veel. „De r.-k. kerk zou er wat meer tegen moeten doen," was een van de con clusies. De bond was wel zo eerlijk om te bekennen dat er onder de leden velen waren, die zich vroeger en ook nu nog wel eens een $&/"%=Q lieten ontvallen. it „Er gaat in de wereld geen dag voorbij, waarin er door vrij onbete kenende mannen en vrouwen grote daden worden verricht, wijze woor den worden gesproken en verdriet wordt verwerkt." (Charles Reade) Luns: „Het is eindelijk overzichte lijk geworden in Europa." it IJzeren waarheid van de Belgische zanger Ferre Grignard: „Ik leef wel regelmatig. Ik kom 's morgens uit mijn bed en 's avonds stap ik er weer in"! Welaan vrienden, laten wij ons door buitenlandse strubbelingen niet van de wijs brengen. Tot morgen. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De avontuurlijke reis van kassier Jan F. uit Maas tricht, die verdacht wordt van een verduistering van een ton ten na dele van zijn baas, een Maastrichte autohandelaar, is gearresteerd op het vliegveld van Brussel. Hij arriveerde met zijn vrouw en kinderen met een vliegtuig uit Marokko waar hij door de autoriteiten het land was uitge zet. Op het vliegveld in Brussel stond de politie klaar om hem te ar resteren. Verwacht wordt dat Jan F. binnen vijf dagen aan Nederland zal worden uitgeleverd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 mei a.s. zullen in Amsterdam voor het eerst de nachtbussen gaan rijden. Daarmee is de hoofdstad de eerste gemeente in Nederland, die deze nachtelijke dienst aan het publiek aanbiedt. Vanaf middernacht tot on geveer 6 uur in de ochtend zullen er naar en tussen de verschillende stads delen bussen gaan rjjden. (Van onze redactie buitenland) Alexander Dubcek is gisteren tot voorzitter van het federale parlement van Tsjechoslowakije gekozen. Zoals bekend werd Dubcek onlangs als eerste secretaris van de Tsjecho- slowaakse communistische partij ver vangen door Gustav Husak.

de Stem | 1969 | | pagina 7