Verpleegsterstekort groeit RENAULT MEISJES VINDEN WERK IN INDUSTRIE AANTREKKELIJKER MAJORETTES VOOR CIRCUS Fruitbloei begonnen De Schelde bouwt schip voor 2600 auto's Nieuwe sporthal in Hulst half september klaar D 66 komt in Zeeland met eigen lijst In gesprek met G. Paauwe MORGEN Hoogwater t.-Jansfeen Voor de nieuWÊ, flitsend-felle lonnige perioden Overvolle agenda vergadering CHU Middelburg Spoedig rapport oeververbinding Westerschelde Gunstige resultaten Eerste Nederlandselie TROUWEN Landbouwer bekent vergiftiging van vogels Zeeuws korfbal gestagneerd Te Moergestel Kannetje vol met gouden munten NOG GEEN SUBSIDIE G.S. Alcoholisme in Zeeland vrijwel mannenzaak Aanvoer van winterbloemkool begint Ki nderbescherming Negen maanden met aftrek voor mr. W. v. W. 3 DE STEM VAN DINSDAG 29 APRIL 1969 3 Neel, film, concert enz. rneuzen .uxor 20 uur Shalako, 14 j. ddelburg !ity 20 uur )e laatste paradijzen a.l. jssingen Llhambra 20 uur 3e slag bij de Anzio 14 jaar >ES ürand 20 uur iullitt 14 jaar twerpen lex: 10, 12.15, 15.10, 18.05 en 21 u, 3e vallei van het geluk a.l. Jdeon 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 11.30 uur De ontrouwe vrouw 18 j. 'endome 12, 14.30, 16.50, 19.10 en 11.30 uur La prisonnière 18 jaar Istrid 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur 3ie duivelse rakkers a.l. Vmbassades 12, 14, 16, 18, 20 en !2 uur De medeplichtigen, 18 j. Jubens 14, 17.15 en 20.30 uur Tunny girl 14 jaar 4ntw. Kameropera 20 uur Belcanto-avond INT üentury: Geschikt voor de dienst i.l. Savoy: De gendarme gaat trouwen a.l. CapitoleFunny girl 14 jaar Plaza: Rosemary's baby 18 jaar NIKLAAS Scala: Het jungle-boek a.l. Century: Romeo en Julia 14 jaar Select: Een maai voor Ivy 14 jaar TENTOONSTELLINGEN [DDELBURG Vleeshal: „Multipels en objekten" Rijksarchief: „De Dordtse Synode" DIVERSEN }ES Landbouwcentrum, Westsingel: 1012 en 1416 uur Spreekuur Voorlichtingscentrum Huishouding en Gezin (tel. 01100-6440) OEWACHT V. J. Thijs 13.30 uur Bejaardenschieting pHOONDIJKE Huishoudschool 1416.30 en 19— 20.30 uur Tentoonstelling pSTBURG Victory 20 uur Jaarvergadering VW LISSINGEN Tweede Binnenhaven 9 uur Vertrek boottocht Zonnebloem ONEEL, FILM, CONCERT ENZ, OSTBCRG Ledel 20 uur Het wonder van de liefde 18 jaar IDDELBURG Zuiderbaken 16.30 uur Jeugdfilm NTWERPEN Bioscopen: Als onder vandaag. ENT Bioscopen: Als onder vandaag. T. NIKLAAS Bioscopen: Als onder vandaag. TENTOONSTELLINGEN IIDDELBURG Vleeshal: „Multipels en objekten" Rijksarchief: „De Dordtse Synode" DIVERSEN HULST P. Leeraert-Nijs 15 uur Schieting ZUIDDORPE M. de Cock 15 uur Schieting KOEWACHT A. de Kind 15 uur Sehieting A. de Schepper 13.30 uur Schieting MIDDELBURG-ZUID Sam. Rademacherstraat 13.30 uur Vierkamp Rentmeesterlaan e.o. 10.30 uur Kinderspelen ST.-JANSTEEN E. Ottjes 15.30 uur Schieting ipg. voor deze rubriek: tel. 01180- 438 of Postbus 116 in Middelburg. Morgen, woensdag, 30 april: Bergen p Zoom: 2.23 en 14.48 uur; Hans- reert: 1.34 en 14.03 uur; Made-Drim- aelen: 4.58 en 17.38 uur; Terneuzen: .01 en 13.31 uur; Vlissingen: 0.34 n 12.58 uur; Wemeldinge: 2.13 en 4.38 uur. NTIE) IKING Jansteen maken bekend, dat het al worden opgehaald op dinsdag en wethouders voornoemd ecretaris en emeester HULST Het jeugdcircus Reinardi uit Hulst is uitgebreid met een ma jorettepeloton, dat bestaat uit 17 meisjes van 8 tot 12 jaar. Vanaf ja nuari hebben zij getraind. Ze zijn nu klaar om het programma 1969/1970 van het circus uit te breiden met een bijzonder aantrekkelijk onderdeel. De kostuums van de groep zijn met vereende krachten door de ouders en bestuursleden van het circus ge maakt. (Van onze correspondent) KAPELLE De zon van de laat ste dagen heeft de Zeeuwse boom gaarden een ware gedaanteverwisse ling doen ondergaan. Van de prui men en vroeg bloeiende peren zijn eensklaps de bloesemknoppen open gesprongen. Beide fruitsoarten vindt men voor at in de oudere fruitcemtra van Zuid- Beveland en dan nog voornamelijk rond Kapelle, Wemeldinge en Kloe- tmge en verder in de zak van Zuid- Beveland. Met koninginnedag zullen in dit gebied reeds vele mooie plek jes te vinden zijn, al is er van een algemene bloei nog geen sprake. Het begin van de bloei van de fruit bomen valt erg laat dit jaar. Meest al bloeien de pruimen en vroege pe ren omstreeks half april. De weers omstandigheden in de komende da gen zullen een grote invloed hebben op het tijdstip waarop de bloei van van de overige fruitsoorten en ras sen gaat beginnen, maar het duurt toch nog wel veertien dagen voor de appelbloei begint. Voorlopig gaat het enkel nog maar om peren en prui men. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Na het tewa- terlaten van de tiende en laatste „Rus" zal een dezer dagen op de hellingen van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlis singen de kiel worden gelegd voor een tot op heden nog onbe kend scheepstype in de historie van deze werf: een schip met ruimte voor niet minder dan 2600 Duitse auto's. Bijzondr is ook, dat de Schelde het schip in feite maar voor een deel bouwt, n.l. alleen de romp. De op dracht werd dan ook gegeven door de Noorse werf Akers Mekaniske Verksted in Oslo. Het personeelsorgaan van de Schel de meldt, dat deze werf op zijn beurt de opdracht heeft gekregen van de Noorse reder Jan Erik Dyvi, die met de Volkswagenfabrieken een charter contract heeft voor het vervoer van de VW's naar de Verenigde Staten. D Het schip, waarvoor spoedig op de Scheldehelling de eerste secties zul len worden gelast, krijgt een lengte van bijna 176 meter, de grootste breedte is ruim 22,50 meter terwijl ROBERT GAINS80UR0UGH, VAN DE GOEDS - MANIEREN SCHOOL IN HOUSTON. •i» Vooruitzichten voor W woensdag en don derdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: zonnige perio den, overwegend droog en ongeveer normale tempera turen overdag. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woens- aantal uren zon: 4-11. Min. temp. "an ongeveer normaal tot 4 graden °ider normaal. Max temp. omstreeks 1°rrnaal. Kans op een droge periode minstens 12 uur: 80 procent. Kans °P een geheel droog etmaal: 60 pro- rent. Voor donderdag: aantal uren zon: of meer. Min. temp. 0 tot 5 graden ""der normaal. Max temp. omstreeks "ormaal. Kans op een droge periode Va» minstens 12 uur: 90 procent. Kans °P een geheel droog etmaal: 70 pro- rent. (Van onze correspondent) MIDDELBURG „Bepaalde punten van het beginselprogramma moeten herschreven worden", aldus de vergadering van de CHU Middel burg. „Er zijn bepaalde groepen in de CHU, die bezwaar hebben tegen een te moderne stroming in deze partij. Het is zaak een beknopt poli tiek werkprogramma op te stellen voor de eerstkomende vier jaar". De voorzitter van de CHJO, de jongeren in' de CHU pleitte voor een leeftijdsverlaging van het kiesrecht tot 18 jaar, hij was ook van mening d'at openbare hearings wel degelijk nut hebben. Hij wees hierbij op d kwestie Progill in Amsterdam. Het participeren in het bestuur moet mo gelijk zijn. Enkele andere leden wa ren daar weer sterk tegen, omdat dit middel- .atigheid in de hand zou werken. Moet het wel of niet toege staan worden, dat kamerleden een nevenfunctie bekleden? De vergade ring wilde zich hier niet geheel ne gatief tegen opstellen. Het zou goed zijn het particulier initiatief, wat be treft het kleinbedrijf te stimuleren. Men noemde o.a. de kas- en tuin bouw, die in het klein heel rendabel kunnen ziin. Men pleitte voor reorganisering van de departementen en zag wel heil in een kemministerschap. Wat betreft het justitionele beleid, kon den enkele leden weinig begrip op brengen, voor de herhaaldelijk on toerekeningsvatbaar- verklaring, door de rechtbank. Men moet wel degelijk straffen; dit werkt zowel preventief als vergeldend en met een al te lankmoedig beleid, zou men het doel wel eens voorbij kun nen streven, zo vond men. Secreta ris A. Kaland, stelde een tweede vergadering voor op 9 mei, omdat men tegen het eind van de avond pas het halve programma had afge werkt. het draagvermogen bijna 6750 ton zal bedragen. Om een zo groot efficiënt mogelijke laadruimte te verkrijgen zijn machi nekamer en het grootste deel van de accommodatie voor de bemanning in het achterschip geprojecteerd. Het schip zal, volgeladen 873 bus jes en 1733 personenwagens kunnen vervoeren. In totaal heeft men esr. tien uur voor nodig om alles aan boord te rijden. Het schip krijgt aan beide zijden twee grote uitklapbare deuren. In het „in wendige" van deze drijvende parkeer garage rijdt men via op- en afritten van het ene naar het andere dek. Een tweetal zullen ophaalbaar worden, waardoor indien nodig een groteie ruimte zal kunnen worden geschapen voor het laden van containers van aanzienlijke afmetingen. Eenmaal tewater gelaten zal het casco naar de Noorse werf worden ge sleept om verder te worden afge bouwd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stichting Vaste Oeververbinding Westerschel de zal op dinsdag 13 mei een rap port over de gewenste vaste verbin ding over de Westerschelde uitbren gen. De stichting die, zoals bekend, zich ten doel heeft gesteld de totstandko ming van een dergelijke verbinding te bevorderen, heeft vorig jaar de sa menstelling van het rapoprt opge dragen aan een economische werk groep, bestaande uit verschillende deskundigen uit Nederland en België. (Van onze economische redactie) DEN HAAG Het concern E.N./ N.E.N. te Den Haag heeft in 1968 een zeer gunstig resultaat behaald, aldus blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. De levensverzekeringsmaatschappij de Eerste Nederlandse Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit N.V., behaalde een winst vóór belastingen van f 12.482.958. over 1968 tegen f 7.149.276.over 1967. Ondanks tegenwerkende factoren was de productie aan nieuwe verzeke ringen in 1968 nog iets hoger dan in 1967, t.w. f 1.15 miljard (1967 f 1,12 miljard). Het totale verzekerde be stand steeg daardoor tot f 6.83 mil jard (uit. 1967 f 6.25 miljard). De beleggingen stegen van f 1.096 mil joen tot f 1.222 miljoen. Het gemid deld rendement der beleggingsporte feuille liep onder invloed van de hoge rentestand op van 5,11 pet. tot 5,36 pet. De fraaie resultaten geven aanlei ding, een dividend voor te stellen van 14 pet. (1967 12 pet.). Voor aandeel houders betekent dit een stijging van de uitkering van f 1,8 miljoen tot f 2,1 miljoen. (Van een onzer verslaggevers) TI1.',KNEUZEN Het verpleeg sterstekort in sommige ziekenhui zen spitst zich in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer toe. Hoewel hierover geen exacte cijfers bestaan wordt al gemeen aangenomen dat de in dustrieën in dit gebied veel jon ge meisjes, die anders het beroep van verpleegster hadden gekozen, naar zich toe zuigen. In een van de ziekenhuizen, het St.-Elisabeths ziekenhuis te Sluiskil, bedraagt het tekort aan verplegend pensoneel tien procent. In andere ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn de verpleegsterstekorten vrij wisselvallig. Met name in de zieken huizen die buiten de kanaalzone lig gen heeft men minder met dit pro bleem te kampen. Zr. Jeanette, de directrice van het St.-Elisabeths ziekenhuis in Sluiskil, zegt dat het verpleegsterstekort in dit ziekenhuis meer toe dan afneemt. „Het gevolg van dit gebrek aan per soneel is een minder prettige werk sfeer. De zusters moeten harder wer ken om dit tekort op te vangen en er schieten vaak vrije dagen bij in. Het is jammer dat ons van hoger hand niet wordt toegestaan deze te korten in het personeelsbestand aan te vullen. Dat geldt niet alleen voor de gediplomeerden maar ook voor leerlingen. Op die manier zitten we voortdurend krap in ons personeel", al-dus zr. Jeanette. Om aasn de steeds groter wordende vraag naar geschoold personeel te voldoen hebben de ziekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen een centrale opleiding van verpleegsters in het leven geroepen. Ook worden de ge diplomeerde krachten stelselmatig bijgeschoold. Toch zal het volgens de directrice van het Sluiskilse zieken huis moeilijk blijven voldoende ver pleegsters voor d-e ziekenhuizen in de kanaalzone aan te trekken: „De fabrieken met hun vaak betere werk omstandigheden zuigen ons personeel weg". In het St.-Liduina ziekenhuis te Hulst blijkt het personeelstekort lang zo acuut niet te liggen. „We krijgen genoeg aanbiedingen. Vooral uit Bel gië komen veel verpleegsters. Nee, ik ben niet somber gestemd", zegt zr. Maria, de waarnemend-directrice van het Hulster ziekenhuis. Ook hier wordt veel aandacht besteed aan ka- ..daryorming, en specialisatie." Het grootste verloop onder onze verpleegsters komt, doordat ze gaan trouwen, aldus zr. Mariëtte, direc trice van het St.-Antonius ziekenhuis te Oostburg. „Vooral gediplomeerde zusters laten zich niet gemakkelijk vervangen. De ene keer lukt het be ter dan de andere keer". Prettige ervaringen heeft zr. Ma- riëttte met het instituut van de as pirant-verpleegsters. Dit zijn meisjes die nog te jong zijn om de opleiding tot leerling-verpleegster te volgen. De vereiste leeftijd hiervoor is ze ventien jaar en zeven maanden. Als een soort overbrugging kunnen de meisjes toch op de verpleegafdelin- gen werkzaam zijn. Met het helpen van patiënten bij de voeding, de verzorging van bloemen en planten en Echt administratief werk kunnen ze zich dan bijzonder nuttig maken. (Van onze correspondent) GOES De Goese gemeentepolitie heeft gisteren in de Goese polder op een perceel bouwland, toebehorende aan landbouwer M. S. 25 dode vogels aangetroffen. De krampachtige houding waarin de dieren op de grond lagen en de aldaar gestrooide en op hoopjes lig gende tarwekorrels, wezen in de richting van vergiftiging met een landbouwbestrijdingsmiddel. Het in gestelde onderzoek wees uit dat de betrokken landbouwer dit had ge daan ter voorkoming van schade aan de ingezaaide tarwe. Terzake van overtreding van de jacht- en vogelwet, alsmede van de bestrijdingsmiddelenwet werd tegen de landbouwer proces-verbaal opge maakt. (Van onze korf balmede werker) TERNEUZEN In de Zeeuwse korfbalcompetitie zijn bijna alle wed strijden afgelast in verband met het slechte weer. Dit is een lelijke streep door de rekening van de competitie leider, die toch al de grootste meoite heeft de competitie op tijd te kunnen beëindigen. Het zal nu zeker tot eind mei duren terwijl er verschillende ploegen ook nog in juni zullen moeten spelen, hetgeen eigenlijk toch veel te laat is. Bij de senioren en junioren ging geen enkele wedstrijd door. Bij de adspir anten D speelden Tjoba A en Volharding. Kennelijk hadden ook zij last van het slechte weer, want zij wisten geen enkel doelpunt te maken. 00 dus. Bij de pupillen C was het al niet veel beter, want Volharding maakte er één tegen Togo, dat niet scoorde 10. (Van een onzer verslaggevers) MOERGESTEL Twee Til- burgse grondwerkers van de PTT, hebben toen zijn een boer derij in Moergestel op het tele foonnet wilden aansluiten, een vondst gedaan die ze nog lang zal heugen. Terwijl zij een gleuf groeven om kabels in te leggen, vonden zij op een diepte van zeventig centimeter een nogal gehavende aardewerk kan. Toen zij de aarde eruit schud den zagen zij tot hun verbazing dat niet alleen aarde op de grond viel, maar ook een niet gering aantal gouden munten. De mannen brachten de schat naar het gemeentehuis. Daar is zij maandag onder de deskundige loep genomen door mej. drs. G. v. d. Meer van het Koninklijk Penningkabinet uit Den Haag. „De vondst vertoont wat sa menstelling betreft nogal wat overeenkomst met de vondst die destijds in Serooskerke is ge daan", meent zij. „Alleen zijn er veel minder munten 56 en ze zijn tamelijk versleten. Ik denk maar dat onder alle voorbehoud dat de waarde ervan tussen de tien- en vijf tienduizend gulden ligt". Verreweg de meeste munten komen uit de zuidelijke Neder landen. Er zijn ook enkele gou den realen bij uit de noordelijke Nederlanden. Voorts bevatte het kannetje 3 gouden Engelse mun ten, waarvan een uit 1610, een aantal Spaanse munten en 1 munt uit Portugal. De helft van de opbrengst is voor de eigenaar van de grond en de andere helft zullen de vin ders samen kunnen delen. „Maar wat ze opbrengen is moeilijk te zeggen. Dat hangt ook af van de markt op het moment dat ze verkocht worden. In ieder geval is de vondst voor de penning kunde niet sensationeel. Maar het is wel meegenomen", vindt juffrouw Van der Meer. Per slot van rekening liggen gouden munten uit de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw nu niet dagelijks voor het grij pen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het alcoholisme in Zeeland blijft een vrijwel mannen- aangelegenheid. Van de 480 personen, die vorig jaar onder toezicht stonden van het Zeeuws consultatiebureau waren er slechts zestien vrouwen. Opvallend is, dat naar leeftijd ge, rekend in de jeugdige groepen, van 20 tot 30 jaar een even grote mate van verslavingsgevallen optreedt als in de groepen tot vijftig jaar. Eerst in de oudere leeftijdsgroepen is een afname te constateren. In het jaarverslag (zie ook „De Stem" van zaterdag) merkt het Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme op, dat het aantal alleen wonende cliënten verhoudingsge wijze groot blijft. Het wordt dan ook verheugend genoemd, dat de Zeeuwse Raad voor Maatschappelijk werk een commissie heeft ingesteld, die de mogelijkheden zal moeten on derzoeken, om te komen tot een te huis waarin niet alleen onderdak maar ook een zekere vorm van van maatschapelijke begeleiding aan deze personen zal kunnen worden geboden. Uit het jaarverslag blijkt voorts, dat vorig jaar 131 ingeschrevenen werden afgevoerd. Een deel (33) van hen gold toen als „alcoholvrije", een ander deel (49) als „veel verbeterd", voor enkelen moest evenwel „geen verbetering" worden genoteerd. (Van onze correspondent) GOES Op de Zeeuwse veilingen begint de aanvoer van winterbloem kool op gang te komen. In de ko mende tijd mag van dit produkt een ruim aanbod worden verwacht, voor al op de veiling „Walcheren" in Middelburg. Walcheren is vanouds het belangrijkste teeltcentrum van winterbloemkool. Het areaal kool is dit jaar weer van behoorlijk grote omvang en de kool staat er overwegend goed voor. Aanvankelijk waren de verwachtin gen omtrent de komende oogst van dit produkt erg pessimistisch, maar de laatste weken heeft dit zich sterk ten goede veranderd. Door het koude weer is de groei van het blad doorgegaan en zodoende is er toch nog een stevige plant gekomen, waaruit onder normale omstandighe den in de komende tijd een goed produkt geoogst kan worden. Tot nu toe was het steeds de kool van het vroege ras die werd aangevoerd, maar hiervan wordt weinig geteeld e-n bovendien valt ook de kwaliteit tegen. De selectie, die het meest wordt geteeld, zal dit jaar in de eer ste helft van mei eein oogstbare kool kunnen geven en daarom staan de veilingen, die dit produkt moeten ontvangen, enkele drukke weken te wachten. Als het goed is kunnen er in Zeeland wel ongeveer één miil- ioen stuks kool aangevoerd worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente Hulst wil de nieuwe sporthal uiter lijk half september beschikbaar heb ben voor gymnastiekonderricht in schoolverband. Daarom is men reeds met de bouw begonnen zonder een definitieve toezegging van een pro vinciale subsidie in de bouwkosten te hebben afgewacht. Eein en ander blijkt uit hef ant- woord van G.S. op vragen uit de commissie van onderwijs, cultuur, enz. over de bouw van sporthallen in Goes, Terneuzen en Hulst. Op de vraag van de commissie of de pro vincie door deze reeds aangevangen bouw in Hufust niet voor een voldon gen feit wordt geplaatst merken G.S. op, dat deze bouw uiteraard ge- heei voor risico geschiedt van de op drachtgever (Stichting Sporthal Hulst - red.). Het provinciaal bestuur voegt hier echter aan toe, dat hij een tijdig ge reedkomen van de sporthal (uiter lijk 16 september) ook over 1969 een rijksbijdrage zal worden toegekend. Bovendien viel de aanneemsom mee, zodat het van belang was direct met het werk te beginnen, aldus G.S. Zoals gemeld, zal in de statenver- (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De Bredase rechtbank heeft de vroegere secretaris van de raad van kinderbescherming in het arrondissement Breda, mr. W. van W. veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van vijf we ken preventieve hechtenis. De offi cier van justitie had veertien dagen geleden een gevangenisstraf gevraagd van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. Mr. Van W. was niet aanwezig om het vonnis te aanhoren. Verdachte stond terecht omdat hij op oneerlijke wijze van adoptief-ou ders gelden had weten los te maken en die ten eigen bate had aangewend. Mr. W. v. W. gaf het eerste toe, maar ontkende het geld voor zich zelf te hebben gebruikt. De onrecht matig verkregen galden zou hij heb ben bijeengebracht in een „potje", dat bestemd was om behoeftige moe ders te helpen. De officier had slechts een kleine greep uit de tientallen gevallen ten laste gelegd en nam het de verdach te hn het bijzonder kwalijk dat deze, toen de zaak eenmaal aan het rollen was, het onderzoek bemoeilijkt had door adoptief-ouders te bezoeken en hun te vragen geen medewerking aan het onderzoek te verlenen of te trach ten het door hen gestorte geld terug te geven. Bovendien had hij tijdens het onderzoek ambtelijke instanties suggererend benaderd. gadering van 12 mei worden voorge steld in de bouwkosten van de drie nieuwe sporthallen in Hulst, Terneu zen en Goes elk een provinciale bij drage vc*n f- 100.000 te verstrekken. De commissie van financiën uit de provinciale staten heeft de vraag ge steld of, gezien de tamelijk hoge bouwkosten, hier wel de mogelijkhe den zijn onderzocht van de houw van z.g. serie-sporthallen waarvan de kosten rond het half miljoen be dragen. G.S. antwoorden hier o.m. op, dat ofschoon het geen seriebouw betreft in alle drie gemeenten toch een belangrijke kostenbesparing is bereikt, doordat hier standaardtypes worden gebouwd. De totale bouwkosten van de drie sporthail,len variëren van f. 900.000 tot f. 1.100.000. De verschillen wor den veroorzaakt door grondkosten en bijkomende werken zoals par keeraccommodaties enz. Met deze bouw wordt het areaal aan sporthal len in Zeeland meer dan verdub beld omdat de gehele provincie tot op dit moment nog maar twee sport hallen telt, n.l. Vlissingen en Mid delburg. Het in 1966 door de Zeeuw se Sportraad uitgebrachte urgemitie- schema vermeldt verder nog de bouw van sporthalllen in Zierikzee en Oostburg. Het provinciaal bestuur heeft uit deze twee plaatsen nog geen offi ciële verzoeken om subsidie ontvan gen. In antwoord op een desbetref fende vraag wijzen G.S. er voorts nog op, dat het imgebruiknemen van sporthallen in Vlissingen en Middel burg daar tot uitbreiding van het aantal binnensporten heeft geleid. Met name worden genoemd: bad minton, basketbal, zaalvoetbal en temaiis. Voorts is het aantal beoefe naars van die vensc-hililemde binnen sporten hier sterk toegenomen, al dus G.S. (Van een onzer verslaggevers) GOES D'66 zal in Zeeland uitko men met een eigen lijst en een eigen programma bij de komende staten- en gemeenteraads- verkiezingen. Het besluit om niet met een andere partij in zee te gaan werd genoemen op de ledenvergadering en was een reactie op een suggestie van de PvdA voor een gesprek over eventuele samen werking. Het provinciale verkiezingspro gramma zal worden uitgewerkt door de werkgroep Provinciale Politiek, waarin alle afdelingen van D'66 in Zeeland zitting hebben. Tevens zul len de afdelingen zelf de gemeente lijke programma's vaststellen. Op de ledenvergadering werd voorts het provinciale bestuur geko zen. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: voorzitter: J. Roodenburg uit Souburg, secretaris: G.J. Swiers uit Middelburg, penningmeester: J.P.C. van Helderen uit VUssingen, vice- voorzitter: A.J.A. Veldkamp uit Mid delburg en als leden: mevr. J.M. Bergwerff-van 't Land uit Middelburg en H. Kapenga uit Goes. DE heer G. Paauwe, die regelmatig toe risten in Yerseke rondleidt en daar bij vertelt over de oester- en mossel teelt, is hier met zijn 81 jaar de oud ste gids. De krasse oud-varensgezel, die nog kaarsrecht langs de havens wandelt, vertelt hierover graag hel een en ander. „JA, ik ben zeeman geweest en heb heel de wereld rondgezworven. Het was wel een keihardemaar toch een prachtige tijd, toen ik op de Red Star- boten, de Holland-Amerika Lijn en Duitse schepen voer. Als je daar over nu vertelt, dan begrijpen de meesten daar niks meer van. De mensen zijn het verleerd wat ontbe ringen zijn. Soms was ik in geen ze ven jaar thuis en als je dan van boon stapte, leek je eigen plaats jr vreemd". „TWAALF jaar oud ging ik op de Rij varen en dat was meteen een stevig leerschool. Toen ik achttien was, stap te ik over op de grote vaart. Late. kreeg ik kennis aan een meisje ii Yerseke, waarmee ik trouwde. Eet beste levensgezellin en gelukkig not kerngezond tot op de dag van vav daag". „DAARNA ben ik met een eigen bootj gaan varen naar Rijssel en RoubaL met mossels. Ik heb dat altijd mei het meeste plezier gedaan, totdat ik het op mijn 61e genoeg vond en het schip verkocht. Ik ben toen later met het gidsen begonnen. Engels, Frans en Duits, het gaat allemaal prima en ik hoef nooit met een mond vol tanden te staan". „WE zijn met acht gidsen begonnen, waarvan er nu nog drie over zijn. Maar ja, het meeste werk moet ik toch doen, juist omdat ik mijn talen nogal vlot spreek. Het is leuk werk en op mijn eigen manier vertel ik de mensen over de oester- en mossel teelt en de geschiedenis van Yerseke. Het gekke is, dat ik er niks voor krijg, terwijl ik door de gemeente ben aangesteld. Och ja, zo doe je ook nog iets voor de AOW. Soms, als ik hier bij het haventje rondscharrel en het is erg stil, denk ik nog aan al die fijne reizen naar New York, Chicago. Boston, enz." EEN mensenleven gaat verrekt vlug. maar laten we niet mopperen. Ja, het drukke seizoen begint steeds met de zomer. Ik voel me dan kiplekker als ik met witte pet en band om de arm de ene groep na de andere af kan werken. Vooral de Vlamingen vinden het prachtig, als ik ze in het plat Vlaams vertel. Trouwens ik pas me bij iedere nationaliteit aan en zelfs nu zou ik me nog overal thuis voe len". TOERISTEN komen er nog altijd ge noeg, al vind ik wel dat het een an der publiek is geworden. Iedereen is zo haastig geworden en de klok schijnt nooit vlug genoeg de draaien. Ja, ik ga beslist met dit werk door als ik gezond blijf en ik hoop, dat het seizoen weer leven in de brouwerij brengt".

de Stem | 1969 | | pagina 3