BOEKENPLANK mirakels royaal EJEEJ en deksels zuinig Afsluiting Lauwerszee nadert einde FIAT-AGENT noodzaak Veel belangstelling voor concours Jeugd en Muziek discussieavond van Zeeuwse S.J. in Goes Toneelgroep Arno wint A. Huybersprijs Accordeonconcours in IJzendijke ZESENTWINTIG CAISSONS VAN f 800.000 PER STUK bouwkundig plan, dat een slordige 150 miljoen gulden heeft gekost. De opera tie ook die groter van opzet is dan bijvoorbeeld het dicht maken van het Veer- se Gat enkele jaren geleden en het afeesloten. De dertien km lange dam waar in uitwaterings- en schutsluizen zijn opgenomen, zal in de toekomst 120 miljoen kubieke meter zeewater tegenhouden, die nu nog bij ieder hoogwatertij en bij eb weer uitstro men. Het afgesloten gebied (9100 ha) zal ileehts ten dele worden ingepolderd. Rond de zoetwaterboezem die zal ont staan, wordt een uitgebreid recrea tiegebied aangelegd. De rest van de nieuwe ruimte krijgt een agrarische bestemming (1300 ha, of wordt mili tair oefenterrein) Het nieuwe gebied zal bestuur lijk gezien worden verdeeld tussen de beide aangrenzende provincies Groningen en Friesland. Met de dichting van de Lauwerszee bereikt men behalve de landaanwinst ook grote dijkbeveilig'ng en aanmer kelijke besparing in de onderhouds kosten door de verkorte kustlijn. Bovendien was de afsluiting in 1958 min of meer noodzaak geworden na de totstandkoming van de deltawet, die onder meer een verhoogde waak zaamheid tegen overstromingen be- (Van onze correspondent) MIDDELBURGJeugd en Mu ziek hield voor de vijfde maal een toncours, waarbij het accent deze keer gelegd was op de viool, de ac cordeon en het ensemblespel. In de foyer van de concert- en ïehoorzaal was vooral in de avond uren een groot aantal belangstellen den aanwezig om de verrichtingen ean de jongelui te beluisteren. De jury bestond uit de dames Van Duin en Bongers en de heren Seven- fflyzen, Holvast en Audenaerdt. Voor een interessant intermezzo j ®rgde de heer John Holvast uit 9 Groningen, wereldkampioen accor deon, cue naast een gedegen betoog voor dit instrument ook zyn grote kunnen op zijn accordeon tentoon spreidde, met o.a. een compositie "m Herman Strategier. Mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter tJn het Zeeuwse Jeugd Orkest, het "ckest dat drie viooisohsten bege leidde, reikte de prijzen uit aan ae orkestleden die de beste foto's van Jet onlangs gehouden Dezoek aan '«geland hadden gemaakt. Annet Brouwer uit Rotterdam, die ®et een aantal Scnneluer- v ariauo- jen 8,5 punt behaalde, werd eerste, «n kwartet, bestaande uit Uiseila «rgman, Mirjam Boerwinkel, Rens- J' Simpelaar en Inge Lichtendahi {reeg 8,4 punt toebedeeld, Marian de jruyne op viool 8,1 punt en Martje wegholt 8. Kasia Grochla uit "Bsingen 7,9 en het kwintet be staande uit Annemarie de Beer, Ju- Jith Smet, Liesbeth Weug, Hetty «umphius en Annette Theunis 7,8 Punt. 1 Van een onzer verslaggeefsters) GOES Donderdag houdt de -cuwse afdeling van de Socialisti- "he Jeugd een discussieavond in i'tk's Bar aan de Sint Jacobstraat in Goes. Voor deze bijeenkomst, die om half begint, is geen bepaald discussie onderwerp gekozen. De aanwezigen kininen zelf uitmaken waar ze over 'JJen praten. De bedoeling van de S.J. is voorta fdere maand een dergelijke bijeen- ÏOlhst te houden. dat deze maand van de zee is oogde. Men kon kiezen tussen het verhogen van 32 km dijk rond de Lauwerszee of het afsluiten van deze inham. De toenmalige minister van Waterstaat, drs. Korthals, hakte in 1960 na vele studies en ontwerpen tenslotte de knoop door. Voor het afsluiten van dit zeege bied in het noorden van ons land heeft een speciaal hiervoor in het leven geroepen Dienst Lauwerszec- werken van Rijkswaterstaat een an dere methode van werken gekozen dan bijvoorbeeld Zeeland. In verband met de sterke stromin gen ter plaatse is eerst een kunstma tig werkeiland aangelegd (Lauwers- oog, 1200 meter lang, breedte varië rend van 3 tot 600 meter) met een meervoudige taak. Voor het gereed komen van de af damming van de Lauwerszee dienden namelijk een aantal uitwaterings sluizen en 'n schutsluis voor de defini tieve sluiting van de dam voltooid te zijn. Bij deze sluizen moeten aan weerszijden voorhavens worden aan gelegd. Deze havens heeft men tevo ren reeds als werkhavens gebruikt. Door het grote ebvolume in de Lauwerszee van 120 miljoen kubieke meter (Veerse Gat 75 miljoen) was het noodzakelijk dat er een sluitgat van niet minder dan 900 meter lengte moest worden gemaakt. Niet minder dan 25 caissons kosten 800.009 gulden per stuk, zijn er nodig om het gat te dichten. Het 26ste caisson wordt in reserve gehouden voor het geval er soms twee wijd uit elkaar komen te liggen. Het reserve-caisson kam men dan eventueel nog invaren. Als alle 2' op de plaats van be stemming liggen, (de laatste wordt 23 mei geplaatst in tegenwoordigheid van koningin Juliana) kan men de definitieve dam over de rij caissons heen uitbouwen. Voor het echter zover Is, maken de uitvoerders van het grandioze del tawerk in bet noorden van het land echter nog een spannende tijd door. „Men kan tevoren nog zolang met het plaatsen van de caissons experi menteren, de natuur heeft alle gele genheid om tegenspel te leveren'", al- dus ir. C. van der Burgt, hoofd van de dienst Lauwerszeewerken afgelopen vrijdag tijdens een persexcursie in het af te sluiten zeegebied. „Bij de plaatsing lijkt het altijd of de cais sons vanzelf hun plaats opzoeken, maar in werkelijkheid gaat de uit voering van het werk gepaard met een intense spanning en vaak grote moeilijkheden". (Van onze correspondent) DEN BOSCH Aan de toneelgroep Arno uit Den Bosch is zaterdag of ficieel de Anton Huybers prijs uit gereikt voor het beste openluchtspel in Noord-Brabant in 1968. Arno heeft deze prijs behaald met opvoeringen van De Goede Mens van Sezuan van Berthold Brecht. In het openlucht theater De Kersouwe te Heeswijk. De uitreiking van de prijs ge schiedde door het lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant, ir. H. Steenbergen, in de Norbertijner- abdli van Berne te Heeswjik die in de oprichting en instandhouding van het natuurtheater steeds een belang rijk aandeel heeft gehad. Het rapport van de beoordelings commissie, vermeldde de deelname van acht gezelschappen en wel Zuid oost Kempen (Luyksgestel), Den Bosch (Heeswijk), Oosterhout. Ber- chem Lieshout. Uden. Oosterhout en tsten Met uitzondering van het door Arno gekozen stuk van Brecht. had de jury nogal bezwaren tegen de keuze van de stukken. (Van onze correspondent) IJZENDIJKE Evenals de voor gaande jaren is er ook dit jaar een N.A.A.-accordeonconcours in. IJzen dijke gehouden. Er werd in de ver schillende afdelingen gemusiceerd, waarin de deelnemers een verplicht en een wij werk ten gehore moesten brengen. De drie hoogst geklasseer d-en uit elke afdeling mogen naar het landelijke concours diat in Zeist wordt gehouden. De drie hoogst ge klasseerd-en in de afdelingen jeugd waren: 1. De Vree uit Sint Janste-en, 75 punten; 2. P. de Witte uit Sluis kil, 73,25 p.; 3. M. Smits uit Sluis kil, 70,75 p. Afdeling elementair: 1. C. de Krij ger Philippine, 76,5 p.; 2. R. van Oorschot, Vlissingen 73,75 p.; 3. H. Eransen, Vlissingen, 72,75 p. Marjan Boeye uit Biervliet, een van de kleinste deelneemster» aan het accordeonconcours te IJzendij ke. Zij kwam met een derde prijs in de amateur-afdeling voor de dag. Afd. Amateur: 1. C. Voeten, Sa* van Gent, 79,5 p.; 2. M. Mechielsen, Terneuzen, 76,5 p.; 3. M. Boeije, Biervliet, 75 p. Amateur 2: 1. R. de Vree, St.-Jaiv- steen, 79 p.; 2. Timmer, Terneuzen, 77 p.; 3. A. Vermeulen, Souburg, 76,75 punten. Amateur 3: 1. H. Nieuwelimik, Rit- them 76,25 p.; 2. Doezelaar, Terneu zen 75,5 p.; 3. R. Burgh, Oostburg, 74,75 punten. Amateur 4: 1. W. van de Peijl, Souburg, 76,5 punten. Ere-afdeling: F. Kasander, Vlis singen, 74,5 punten; J. van Duiven- dijk, Tholen, 72,75 punten. Superieur: 1. A. Herwegh, Axel, 72,5 punten. Breda: Autobedrijf Staal C.V. Ginnekenweg 269-271. Tel. 01600-45052 Breda- Autobedrijf VANU Markendaalseweg 64. Tel. 01600-39950 Bergen op Zoom- Garage J. Francke N.V. Halsteiseweg 318. Tel. 01640-5152 Baarle Nassau: Garage A. J. J. Verheyen Alphenseweg 29. Tel. 04257-533 Heiningen: Firma P. H. v. d. Giesen en Zonen Potenblokseweg 11-19. Tel. 01686-650 Roosendaal: Automobielbed. Lemmens en Keyenberg Burg. Freyterslaan 36. Tel. 01650-37355 Made: Garage Gebr. v. d. Elshout Adelsfraat 1. Tel. 01626-513 Krabbendijke: Garage J. Francke N.V. Dorpsstraat 84. Tel. 01134-505 Zaamslag: Firma A. de Keyzer Zn. Plein 29. Tel. 01153-468 Hulst: Automobielbedrijf en garage W. de Block Tivoliweg. Tel. 01140-2058 Goes: Automobielbedrijf garage „Noord" Th. P. van der Weele Nieuwstraat 50-52. Tel. 01100-7991 Waalwijk: Automobielbedrijf J. Hamers Tuinstraat 22a. Tel. 04160-4583 Terneuzen: Autobedrijf A. de Keijzer en Zn. Verlengde van Steenbergenlaan 25 Tel. 01150-4564 Zundert N.Br.: Garage L. F. Oostvogels Molenstraat 45. Tel. 01696-2303 Oostburg N.V. Garage ,,'t Westen" Bredestraat 23a. Tel. 01170-2255 Oudenbosch: Autobedrijf Dictus Kade 24. Tel. 01652-3127 De vitale Fiat 850 biedt voor 'n auto met van afwerking. Deksels zuinig met benzine, zo'n sportief profiel, fantastisch veel binnen- belasting en beurten. Kompleet 'n auto naar ruimte! 't Is 'n royale 4-zitter, met flink uw hart. Ontdek 't zelf: ga 'n fijne proefrit veel kofferruimte. Maar u moet 'm rijden om makenl te ontdekken dat ook de pittige 37 pk motor ruim voldoende „ruimte" biedt voor vierl U rijdt er vlotweg 125 km per uur mee! Voel maar hoe lekker fel dat optrekt. U beschikt over voldoende krachtreserves om vlug en veilig in te halen. Geen wonder dat de 850 Fiat's meest verkochte wagen is. Welke andere wagen in deze (prijs)k!asse geeft zoveel? Hij is ruim, hij is handig en knap if DE STEM VAN DINSDAG 29 APRIL 1969 ria-J-f.v:T - jaren een boekje gelezen, dat ons dusdanig ontroeide als dit „Stilte der stemmen" van de in Galië ge boren Flórez. Het is weliswaar geen vrolijk boek en het verhaal is van verregaande eenvoud, maar de uit werking is van een allure, die diepe indruk op de lezer maken moet. Het is het verhaal van een over-intelli gente jongeman, die langzamerhand tot volslagen alcoholist verwordt. De fasen, waarin zich dit menselijke drama afspeelt, zijn dusdanig prach tig opgebouwd, dat men een volle dig inzicht krijgt in de psychische verwikkelingen, die tot de totaal ondergang van dit leven voeren. Het boek is zeer eenvoudig maar uiter mate suggestief geschreven en prach. tig vertaald door prof. mr. dr. J. A. van Praag. In zijn beste ogenblikken doet het denken aan de literatuur van Dowstojewsky. GODFRIED BOMANS: HET LE LIJKE JONGE EENDJE (Uitgeverij Helmond), Een alleraardigst ver haaltje over een eendje dat 0611 zwaan blijkt te zijn. Het komt uit een veel te groot ei en wordt door de eendengemeenschap verstoten om zijn lelijkheid (eigenlijk is het slechts zijn „anders zijn" natuur lijk). Een verhaaltje met een mo raaltje. J. A. BAKER: DE SLECHTVALK. (Uitgave Bosch en Keunig N.V. te Baarn). Dit is een uitzonderlijk boek, dat drie categorieën lezers te vreden zal stellen, namelijk degenen die van goed» literatuur houden, de genen die belangstelling in de fauna en zij die de schoonheid der natuur nog op zich af kunnen laten komen via het gedrukte woord. Dit boek is namelijk subliem geschreven met een ontstellend nauwkeurig obser vatievermogen. Het lezen van deze bladzijden is een belevenis, een stuk puur genot. Het werk is het resultaat van tien jaar lang observatie van de slecht valk. Baker moet van zijn onder werp bezeten zijn geweest, terwij] hij over een pen beschikt, die feilloos de situaties weet op te roepen. Het boek is eigenlijk een verademing omdat het de mens (in tegenstelling tot veel moderne literatuur) vrij maakt en cofronteert met de waardevolle kanten van het leven. Als u nog wéér Fiat-850 rijplezier wilt, nög meer kracht en temperament, kies dan de Flat 850-Speciall Dan krijgt u voor zo'n f 450,méér 10 pk's meer èn 10 km per uur meer èn 'n tweetraps carburateur èn schijlremmen vóór èn speciale vering èn bredere sportvelgen èn 'n speciaal veiligheidsdashboard èn speciale stoelen èn 'n sportstuur èn kaartenbak je èn sierstrips opzij en en... Oef! *Af Bom SNOECKS LITERAIR JAARBOEK VOOR NOORD EN ZUID (Uitg. Snoek-Ducaju te Gent-B-) De oude „Enkhuizer almanak" vam België heeft zich langzamerhand ontwik keld tot een volwassen almanak met een inhoud, die aansluit bij nieuwe interesses. In deze 45e jaargang vin den we een keur aan gegevens bij een, verzorgd door bekwame mede werkers en gestoken in een aantrek kelijke verzorging. Karei Jonckheere vertelt iets over de ontwikkeling van deze almanak. Hugo van der Perre heeft uitgesproken en aanvechtbare meningen over Graham Greene. Ernst van Altena schrijft over poëzie als amusement. Charles Boost over het geweld in de Amerikaanse film. Er zijn bijdragen in te vinden over mode, architectuur, cartoons, toe risme, etc. Nog enkele namen van medewerkers: Mies Bouman, Ward Ruyslinck, Hubert Lampo, Bertus Aafjes, Fons Sarneel e.a. Bijzonder willen we nog wijzen op een serie rond Sex en Muze, waarover Van Duinkerken nog geschreven heeft en verder: Boon, Buddingh, Kemp en Van Isacker. Een zeer aantrekkelijk boekje met de nodige informatie en oriëntatie in Noord en Zuid voor f. 3,90. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN De afsluiting van de Lauwerszee, waarvoor tal van b«y sturen en instanties in het noorden van het land jarenlang hebben gestreden, zal als alles meezit al volgende maand zijn beslag krijgen. Volgens de huidige planning van de Dienst Lauwerszeewerken, zullen op 24 mei de laatste caissons in het sluitgat van de Lauwerszee tot zinken worden gebracht. Daarna kan de laatste hand worden gelegd aan een uniek water- LAUWERSZEE. De werkzaamhe den die voorafgaan aan de afslui ting van de Lauwerszee zijn in vol le gang. Hier op maquette vanaf de Groningse kust gezien hoe met 25 caissons de afsluiting tot stand zal komen. WILLY CORSARI: OUDEN MEN SEN HEBBEN GEHEIMEN. (Uit gave Leopold Den Haag). Van Willy Corsari zou men met een variant op een versje van Wim Sonneveld kun nen zeggen: zij kon het schrijven niet laten. Ondanks haar leeftijd pro duceert zij nog een roman, die als detectieve-story er werkelijk zijn mag. Het boek is vlot geschreven en heeft een spannende intrige. Het verhaal speelt in een bejaarden tehuis, maar het leven van de be woners is niet zo rustig als het woord bejaarden suggereert. Er ge beuren merkwaardige en geheimzin nige dingen, waaronder een aantal moorden. Willy Corsari heeft al eer der blijk gegeven dit thema te be heersen en ook nu heeft zij er een spannend werkstuk van gemaakt, dat men in één adem uitleest. W. FERNANDEZ FLOREZ: STIL TE DER STEMMEN. (L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V., Amster dam). Zelden hebben wij de laatste Fiat 850, f 4200,- incl. BTW f 4704,-* 37 pk -125 km/u, laken Fiat 850 special, f4650,- incl. BTW f 5208,-* 47 pk -135 km/u. laken

de Stem | 1969 | | pagina 19