IS praktikum EDDY MERCKX: „Ik wil graag een gewone jongen zijn" l S\ :i( %\j RILLANDIA VANDAAG 40 JAAR bwfikmw trimt) nii&mkrskv êem-Up Standard haalde Belgische titel voor vierde keer De KLM komt V graag een heel eind tegemoet Afmaker PRAKTIKUM t het .[gevraagde Geen kluizenaar Geen zorgen liWIïfc (Om precies te zijn, tot bij „Motel Breda" te Breda) Gewone jongen Favorieten Wielerronde in Koudekerke 13 DE STEM VAN DINSDAG 29. APRIL 1969 1? suele cursussen in: JITS PAANS - PORTUGEES - ZWEEDS - RUSSISCH IEDERLANDS (voor buitenlander81 U een taal spreken. Volg®3 de. bekend van radio en t_ ongeacht of men wel a heeft genoten, kan deze cur IONAL EDUCATION Breda. Tel. 01600 - 4 14 7U (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) TERVUREN In het leven van wielerfenomeen Eddy Merckx is weinig tijd voor rustpauzes. Maar soms is er een dag waarop hij rus tig kan relaxen. Merckx zit dan rustig thuis. Hij ontving ons in een nauw sluitende broek en een witte coltrui. Hij zit er duidelijk ontspannen bij. Merckx: „Na Luik - Baste naken-Luik heb ik geen fiets meer gezien. Je moet het lichaam tijd geven om te recupereren." Maar ook op de dag dat wij hem in Ter vuren opzochten bindt de roem hem aan talrijke verplichtingen. Uit heel Europa komen er verzoeken om interviews in TV-uitzendingen binnen. Hij weigert de meeste. Merckx: „Je kunt niet iedereen tevre den stellen Hij schuift met een zucht een sta peltje brieven opzij. Het leven van een vedette als Merckx is enorm veeleisend. Hij: „Je leeft voortdurend onder druk, het lastigste van alles zijn de reizen. Maar je moet gewoon al die criteria in Europa rijden. Dat is de financiële winst van je presta tie in de klassiekers". Hij spreekt met zachte stem, een tonig bijna. „Ik vind het zelf een beetje beangstigend, zo goed als ik dit jaaT rijd. Volgend jaar krijg ik er misschien de terugslag van. In het begin van het seizoen ging ik naar Turijn. Daar is een medisch centrum. Ze onderzochten me en de doktoren vertelden toen al dat ik veel beter in conditie was dan verleden jaar. Dus zou ik minstens zo goed, zoniet beter rijden". De laatste maanden putten de jour nalisten zich uit ln het vinden van superlatieven om de grandioze prestaties van Merckx weer te ge ven. Vindt hij zichzelf een fenomeen? „Nee, beslist niet. Voor alles wil ik graag een gewone jangen blijven. Ik wil ook geen wielerzot worden die alleen maar leeft voor zijn fiets. Een soort kluizenaar. Dat vind ik onge zond. Ik mag graag iets eten wat eigenlijk voor mij verboden is. En 's winters (voor het eerst komt er een lach op z'n gezicht) 's winters drink ik ook graag een glas whiskey. Je moet je niet altijd op het fietsen concentreren, dat vind ik erg be langrijk. 's Winters denk ik ook altijd aan andere dingen. Aan jagen, en uit gaan met Claudine. Ik ga ook nooit vroeg naar bed. Dan kan ik toch niet slapen. Aan negen uurtjes in bed heb ik meer dan voldoende. Want na elke inspanning herstel ik erg snel. Dit seizoen ben ik nog geen enkele keer uitgeput aan de finish gekomen. Ook niet in de Ronde van Vlaanderen en Luik-Bastenaken-Luik, waarin ik lange tijd solo reed. Ik ben dan wel vermoeid, maar niet uitgeput. Mis schien komt dat nog wel Denkt hij bij dit laatste uitspraak aan de Tour? „Ja, ze zullen het me erg lastig maken ln de Ronde van Voortaan stapt U al thuis in voor Uw vliegreis: 4 dagen per week staat er een KLM-bus voor U gereed, die U in alle vroegte rechtstreeks naar Schiphol brengt. Daar komt U hoe dan ook op tijd aan voor de vroege vluchten. De bus terug naar Breda sluit aan op vrijwel alle vluchten die 's avonds op Schiphol binnenkomen. We meenden dat met name Uw vakantie hierdoor wat sneller van de grond komt. vrijdag taterdag zondag maandag donderdag vrijdag taterdag tondag N«le reis Breda-Schlphol f 11.. Eddy Merckx met zijn vrouw Clavd-r Frankrijk. Maar dat heeft me er toch niet van Weerhouden ook nog de Ronde van Italië te rijden. Ik zal de Giro echter anders fietsen dan ver leden jaar". „Toen reed ik uitsluitend aanval lend, nu zal ik verdedigend rijden". En zijn ploeg, zal die de dubbele in spanning van Giro en Tour kunnen volbrengen? Merckx: „De belang rijkste ploegmakkens rijden de Giro niet, die worden gespaard voor de Tour. Want ze weten wat hun daar te wachten staat. Ma-ar ikzelf maak me geen zorgen. Waar het lastig is en vooral in de bergen, is toch ieder een op zichzelf aangewezen. Dan kun nen ze nog zoveel combines tegen mij maken, ze zullen het op de fiets moeten bewijzen". Claudine Merckx serveert whisky- soda. Dat schept gelegenheid de living van het wielerfenomeen eens nader te bekijken. De salon van het land huis in de rustige villawijk Tervuren is smaakvol ingericht. Enige schilderijen en kunstvoor werpen aan de muur. Maar niets dat eraan herinnert, dat hier een wieler kampioen woont. Ook geen overdadi ge weelde. „Ik wil een gewone jon gen blijven", zegt Merckx en dat komt ook in huis tot uitdrukking. Ze vergelijken hem de laatste tijd steeds vaker met de vroegere Itali aanse campionissimo Fausto Coppi. Men zegt zelfs dat Merckx beter en completer is. Maa-r Merckx vindt dat zelf onzin. „Hoe kun je nou een ver gelijking maken tussen twee perso nen die in een ander tijdperk leef den? In de tijd van Coppi had je slechts vijftien échte beroepsrenners. Nu door de komst van de extra-spor tieve groeperingen die veel geld in Merckx: „Ik wil een gewone jongen blijven". het wielrennen steken, heb je er 300. In de tijd van Coppi stond vrijwel niemand onder medische controle. Nu zowat iedereen. Over tien jaar komt er misschien weer een Coppi en daar- Het bestuur van de jubilerende vereniging Rillandia. Van links naar rechts: Klein, J. Zuydwegt, A. van Hoorn en C. Lobbenzoo. A. Moerman, C. Lobbenzoo, (Van onze sportredactie) KILLAND-BATH Vr daag wordt in Rilland-Bath ter gelegenheid v>n het veertigjarig bestaan van de '"fete zaterdagvoetbalclub van Zee- 'and, Rillandia, niet zoals te doen ge- 'niikelijk bij een jubileum een lus- 'limwedstrijd gespeeld. Aanvanke lijk overwoog het bestuur om evenals jaar geleden het vertegenwoor- %ende Zeeuwse amateurelftal uit te "Wigen voor een wedstrijd tegen sterke tegenstander van buiten provincie (in '64 was dat ZFV) "Wr bij nader inzien heeft men dit laten varen, omdat er op het 'Portcomplex in Rilland-Bath geen Voorlijk kleedkamer is, waar men gerenomeerde gasten zou kunnen ""vangen. Twee en een half jaar ijvert het '«stuur van Rillandia nu al voor ''««Ikamers bij de overigens uit rende voetbalvelden. Tot nu toe "•Wen niet verder gekomen, dan de «keringen. De club heeft plannen voor de bouw van vier kleedkamers. Als de leden van de vereniging 't ge bouw zelf zetten komt 't op 50 mille, en die heeft men nog niet bijeen kunnen krijgen. Daarom vinden de verkleedpartijen nu al jaren plaats in een houten barak op het terrein, in eerste instantie bedoeld als kan tine. Het noodgebouw werd hoogst noodzakelijk toen de club twee jaar geleden van het oude veld bij de dorpskern moest wijken omdat daar het tehuis voor ouden van dagen „de Vlietberg" moest komen. Wat de kwaliteit van de velden betreft ging Rillandia erop vooruit, maar de op bouw op het nieuwe sportpark laat nog steeds op zich wachten, evenals cje verlichting die de vereniging op het trainingsveld wilde aanleggen. De hoop, dat er nog dit jaar een begin met de bouw van de kleedlo kalen zal worden gemaakt, leeft ech ter sterk bij het bestuur dat ter ge legenheid van het achtste lustrum een „bescheiden" feestprogramma heeft samengesteld. Vanavond om half acht wordt het jubileumpro gramma begonnen met het optreden van een Bredase cabaretgroep in het Dorpshuis, waar belangstellenden de jubilerende club vooraf gelukwensen kunnen aanbieden. De overige programmapunten spe len zich op het gemeentelijk sport park af. Voor elk van de acht (drie senioren-, vier junioren en een ve- teranenteam) elftallen wordt er in de komende maanden namelijk een toernooi georganiseerd. Het eerste en het tweede elftal van Rillandia komen in mei het eerst aan de beurt. Tegenstanders zijn: NSV, Sprang en Krabbendijke. Op 31 mei volgt het toernooi voor het derde. De A- en B 1-junioren spelen op 14 juni en twee weken later binden de B 2- en C-junioren de strijd aan met drie nog onbekende tegenstanders. De veteranen besluiten de rij op een nog nader te bepalen datum. Alle actieve van de in totaal 160 leden krijgen dus de kans deel te nemen aan het feestprogramma. Dat betekent een record, want nog nooit sinds de club werd opgericht had zij zoveel leden. Rillandia ont stond op 29 april 1929 uit een fusie van de voetbalverenigingen ADO en DSV. Laatstgenoemde club speelde alleen met senioren, terwijl ADO uit een juniorenteam bestond. Door de club samen te voegen kreeg Rilland- Bath dus vrij eenvoudig een vol wassen vereniging. De elf sterkste spelers van Rillan dia tot '48 spelend onder de naam Volharding gaven hun club in '59 ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan de titel in de afdeling Zee land cadeau. Het was de eerste maal dat Rillan dia de afdeling verliet. Vier jaar later ging Rillandia (vierde in de compe titie) door een versterkte promotie regeling over naar de derde klas. De pret duurde maar kort, want na een jaar zakten de voetballers uit Ril land-Bath weer naar de vierde klas. Deze fout werd in '66 hersteld. Dit jaar speelde Rillandia in de derde klas niet bepaald een glans rol. Door verschillende blessures en om privé-i-edenen werden vele eer- ste-elftalspelers uitgeschakeld. In to taal speelden er in het afgelopen seizoen 25 verschillende voetballers in het eerste. Zij hielden hun ploeg echter zij het met moeite in de derde klas. van zeggen ze dam weer: Hij is veel beter dan Merckx. Dam rijden ze waarschijnlijk ook met versnellingen, waarvan wij nu nog zeggen: Dat kam een mens niet opbrengen. Misschien rijden ze over tien jaar de Tour wel met een gemiddelde van 45 km per uur. De wegen worden toch ook steeds beter." Eddy Merckx, die in z'n schaarse vrije tijd graag naar muziek luistert (favorieten Frank Sinatra, Fats Do mino en Adamo) zal dit jaar nog niet het werelduurrekord dat op naam van de Deen Ole Ritter staat, aanval len. „Zo'n werelduurrekord vereist een speciale voorbereiding en daar heb ik dit jaar geen tijd voor. Maar ik doe het beslist binnen twee jaar, mis schien ad het volgend seizoen." Slechts eenmaal spreekt hij even met stemverheffing, als de naam Ro ger de Vlaeminck valt. De Vlaeminck zei na afloop van Luik - Bastenaken - Luik: „Als ik niet gevallen was, zou ik bij Merckx gebleven zijn, dan had hij nog niet gewonnen". Merckx: „Inderdaad is hij gevallen, maar Van Schil en ik werden opgehouden door voor ons rijdende auto's in de afda ling. Daarmee hebben ook wij tijd verloren. Bovendien heeft De Vlae minck in de laatste kilometers een inzinking gekregen, hij had toch in Rocourt tien minuten achterstand Dus?" Verbazingwekkend vindt men van Merckx vooral z'n solo's, waarin hij steeds harder lijkt te rijden. Van Fausto Coppi was het bekend dat hij als hij eenmaal uit het peloton gevlucht was zich in gedachten helemaal op iets anders concentreer de. Waaraan denkt Merckx dan? Hij: „Aan de finish. Ik hamer me zelf steeds in: je moet die eindstreep bereiken. En ik denk eraan hoe het daar zal zijn". Merckx is niet be vreesd dat aan zijn geluk plotseling een einde kan komen. „Ik dwing me gewoon daaraan niet te denken, wamt als je daarmee begint, is het leven onmogelijk". Eddy wordt op 17 juni a.s. 24 jaar. Hij wil nog zes jaar fietsen. Hij zegt: „De carrière van een coureur kan niet meer zolang duren als die van Anquetil, Van Steenbergen en Van Looy. Er worden steeds meer wed strijden gehouden, je moet steeds meer reizen, de sleet bij mij is dus groter. Daarom zal ik tevreden zijn als ik tot mijn dertigste coureur kan blijven. Als dat lukt zal ik verder als een tevreden man door het leven gaan. Dankbaar dat ik zoveel talent in mijn wieg meekreeg om te worden wat ik nu ben." (Van onze sportredactie) KOUDEKERKE In Koudekerke wordt op koninginnedag een wieier- criterium voor aspiranten en nieu welingen verreden, georganiseerd door het Oranjecomité en het wie- Iercomité Middelburg. Het zijn hoofdzakelijk Zeeuwen die daar aan de start komen. Bij de veertien aspiranten, die om zes uur vertrekken en 24 kilometer moeten afleggen, bevinden zich o.a. De Graaf, Hamelink en Stoutjesdijk als favorieten. De nieuwelingen, twintig in getal, zullen zeker voor een felle strijd zorgen. Rinus Remijn, de man met het sterke eindschot, is de grote kanshebber. Peter Remijn, Toine van de Bunder, Cees Bal en Wim de Waal zijn echter geduchte tegenstanders. Om kwart voor zeven klinkt voor deze categorie het startschot. De af stand is 60 kilometer. Start en finish zijn in de Ruiterstraat. (ADVERTENTIE) RICHARD BUCKAKI eindigde in de vijfde etappe van de ronde van Spanje op de 82e plaats. Winnaar van de rit was de Belg Raymond Steegmans die meteen de leiderstrui veroverderde. Rini Wagtmans kwam als beste Nederlander binnen. Hij werd derde. FELIK LEVTTAN en Jacques Goddet hebben bekend gemaakt dat zestien ploegen officieel hun kandidatuur voor de Tour de de France stelden. Onder hen zijn de twee Nederlandse teams Caballero en Willem II. Begin mei vindt de eerste selectie plaats, op 12 juni de definitieve. Er moeten twee ploegen afvallen. GUIDO REYBROECK is door de rechtbank van Gent veroordeeld tot een koersverbod van een half jaar. Hij overtrad in de ronde van Vlaan deren 1968 de dopingsreglementen waarna de rechtbank van Brugge hem vrijsprak. Het Openbaar Mini sterie tekende echter beroep aan en nu dan kreeg Reybroek een half jaar. Hij is in hoger beroep gegaan. FEDOR DEN HARTOG bleef leider in de ronde van België, want gisteren werd er een ploegentijdrit verreden die niet telde voor het algemeen klassement. Nederland won het on derdeel en reed de twee lussen van acht kilometer in 19.28. Tweede was Molenvrienden, derde Lierse. FRED VAN LACHTEROP werd eer ste in het internationale stratencrite- rium van Keulen. In de eindsprint versloeg hij de Duitser Derlick. Piet Hoekstra kwam als twaalfde bin nen. WIM PRINSEN eindigde als achtste in de eerste etappe van de amateur ronde van Limousin. Winnaar was de Fransman Fransois. Prinsen had een achterstand van 1.24. TOINE VAN DE BUNDER klas seerde zich als vierde in de nieuwe- lingenkoers van Slijdinge. Nummer een was de Belg Pauwels. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Hoewel hij in de match tegen Wareghem een 15 min. voor tijd opluchting bracht met het tweede doelpunt voor Standard, was Kostedde in de voorhoede van de Luikse ploeg verantwoordelijk voor de meeste missers. Maar liefst zeven keer verscheen hij in een gunstige po sitie voor het doel van Demeyer. Slechts eenmaal trof hij doel. Met zijn treffen velde hij definitief het vonnis over Wareghem. De 0-2- zege bracht de Limburgers voor de vierde keer in de geschiedenis het kampioenschap van België. De Luikse voetballers hoefden met hun kampioensfeest niet tot de volgende week te wachten, om dat Racing White zo vriendelijk was Charleroi een gelijkspel af te dwingen. Met nog twee wedstrij den te spelen kwam Luik daardoor op vijf punten van de Charleroi. Het topduel in Wareghem werd beslist in de tweede helft. De eer ste 45 minuten zorgden de zenu wen er voor dat aan beide kan ten treffers gemist werden. Kort na de rust leek Kostedde voor het openingspunt te gaan zorgen. Tweemaal binnen vijf minuten kwam hij voor het doel. Eenmaal keerde Demeyer zijn schot; de tweede kans bracht hij zelf om zeep door voor open goal naast te schieten. Na 12 minuten in de tweede helft opende Galic voor Standard de score. Wareghem kon er niets tegenover stellen, ook niet nadat trainer Chaves Lammens had ver vangen door v.d. Velde. Standard behield het overwicht; dat in de 45ste minuut verdiend werd uit gedrukt in een tweede goal van Kostedde. Twee minuten voor het eindsignaal kreeg Wareghem r.og een kans de eer te redden. Sem- meling beging binnen de beruchte lijnen een fout tegen Stockman. Scheidsrechter Delcourt wees naar de stip. De kogel van Lambert knalde echter tegen de paal, tot groot vermaak van de Luikse sup porters. Een gelijk spel zou de verhou ding in de match Gantoise-Union juist hebben weergegeven. Het geluk was in Gent echter met de bezoekers, die aan een doelpunt voldoende hadden voor de overwi ning. Reeds in het eerste half uur van de match toonde Gantoi- se aanvallend he beste spel, ter wijl de verdediging vam de gasthe ren op eigen helft de baas bleef. Er ontbrak bij Gantoise echter een afmaker. Borgvliet en Van Nee kwamen wel gevaarlijk voor het doel van Gerard, maar hun schoten waren te onzuiver. In de tweede helft liet ook Gantoise het er een beetje bij zitten, waardoor het spelpeil zakte. Hoewel Gantoi se constant aandrong, kwamen er ook kansen voor Union i dat dicht bij een doelpunt was toen een schot van Teugels nog net door Brkljacic werd onderschept. In de 22ste minuut van de twee de helft deed Beugels het beter. Verdediger Ghellinck miste zijn schot waardoor de Gantoise-goa- lie werd verrast. In de laatste mi nuten was Gantoise nog dicht bij de verdiende gelijkmaker. Zorg vliet sloep met zijn kopbal wel Gerard, maar Schraepen redde zijn ploeg nog net op de lijn. Luik heeft weinig moeite gehad met Brugge, dat de nederlaag in de bekerfinale tegen Lierse ken nelijk nog niet te boven was. Con stant waren de gastheren in de aanval, hetgeen in de 14e minuut reeds resulteerde in een doelpunt van Rodenkamp. Door een blun der van Roone kon Banovic zijn voorbeeld 15 minuten later vol gen. Halverwege de tweede helft velde Genschick Brugge defini tief. (3-0). Met nog 11 minuten te spelen scoorde Baillu het eer ste doelpunt voor de Vlamingen, die door deze nederlaag de derde plaats op de ranglijst prijs moest geven. Beerschot heeft tegen St.-Trui- den het laatste puntje veroverd, dat nodig was voor het behoud van het eerste klasserschap. De Antwerpenaren speelden met 1-1 gelijk, maar het was niet onver diend geweest als de punten naar Antwerpen waren gegaan. Beer schot was vooral in de eerste 30 minuten constant in de aanval en het is alleen aan het vakman schap van Bosmans te danken, dat het bleef bij één doelpunt van Verheyen. Na een moeilijk begin kwam St.-Truiden wat terug en Polleunis en Koens schiepen en kele mooie kansen. Het was ech ter Van der Loop, die het voorbe reidende werk voor de gelijkma ker verrichtte Ziin voorzet'werd door Ouwens ingeschoten: 1-1.

de Stem | 1969 | | pagina 15