n KRANT ASFALTFABRIEK UITGEBRAND Weer 500 Britse soldaten naar N.-Ierland Crisis in Libanon Einde van de Praagse lente I yesreiyd Na aanslag op waterleiding Wijziging prijzenwet in Kamer Loodsen met helikopters naar schepen lito verzoekt Soeharto bezoek uit te stellen IN 'T KORT IlllllllllllllllllllllllllllliilllillUlllI DIE DESSINS KLOOS VOORZITTER EUROPESE VAKVERENIGING Nederlander in Oost-Berlijn berecht PROTEST CAPAGNE In metaal gesprek prijscompensatie begonnen Vascomij mist nog 1 miljoen SCHOOLHOOFD LUISTERDE LERAREN AF A Papoea's na demonstratie gearresteerd DE STEM VAN ZATERDAG 26 APRIL 1969 II tie. in tweede w.c. ite trap naar twee- mer met dakkapel, kkestraat in plan jitvalswegen naar rijksbijdrage ten emeente garantie, er postzegel ver- t N.V., Antwoord- igavond van 19.00 Markt 37, Bergen - 21832 of 21754. (Van onze correspondent) OLST Vrijdagmiddag tegen vier uur is er brand uitgebroken op (iet terrein van de „Olster asfaltfabriek. De bedrijfsbrandweer en de vrijwillige brandweerkorpsen van Olst, Wijhe, Diepenveen en Deventer bestreden het vuur met ongeveer 20 stralen en ze slaagden er wonder wel in de brand in anderhalf uur te bedwingen. Een grote voorraadtank ontplofte, waardoor het vuur zich snel over liet hele terrein kon verspreiden. De 20-jarige G. Oostelara uit Boskamp werd door de rondvliegende stukken van de tank getroffen. Hij moest ernstig gewond naar een ziekenhuis in Deventer worden vervoerd. De brandweer wist te voorkomen dat de op het terrein van het bedrijf staande zuurstofflessen ontploften. De wind stond zo, dai de tien grote tanks met zeer ontplofbare stoffen geen gevaar liepen. De brand weer wist door geconcentreerd spuiten ook twee tanks met benzol en terpentine voor brand te vrijwaren. Een vrachtwagen, die een lading grondstoffen kwam afleveren, werd wel een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op een half tot één miljoen gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Een door prins Claus gemaakte foto van zijn zoon Willem-Alexander, die zondag zijn tweede verjaardag viert, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het zojuist door de vakverenigingen in de EEG op gerichte Europees verbond van vrije vakverenigingen heeft gisteren una niem de heer A. H. Kloos, voorzitter van het Nederlandse NVV, tot zijn voorzitter gekozen. In de slotrede van de oprichtirags- bijeenkomst in Den Haag noemde Kloos de oprichting van het Europese vakverbond een historische gebeur tenis. Het verbond met zijn twaalf miljoen leden kan tegenspel leveren op politiek terrein en vooral ook bij concentraties in het bedrijfsleven. Het beleid van het vakverbond zal worden bepaald door bindende meer derheidsafspraken. Er zal onder meer worden gestreefd naar een coördina tie van de loonpolitiek binnen de EEG. De voorzitter van de Europese com missie, de Belg Jean Key, ging in op tttiek van de pas opgerichte vak- cenöale. Hij meende dat er op soci aal gebied misschien een snellere vooruitgang zou zijn geboekt, als de vakbeweging nationaal wat meer druk had uitgeoefend op de eigen mi nisters. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA President Tito van Zulil-Slavië heeft president Soeharto van Indonesië verzocht het bezoek uit te stellen dat hij van 5 tot 8 juni aan Belgrado zal brengen. Het zou vooral het vroegere Zuid- slavische hoofd van de geheime po litie en minister van buitenlandse zaken Alexander Rankovec zijn, die zich tegen het bezoek verzet. Ranko vec zou de voorman zijn van een be weging, die meent dat het Indonesi sche bewind schuldig is aan moord op communisten, die een rol- zouden liebben gespeeld bij de mislukte staatsgreep van 1965. In regeringskringen in Djakarta keelt het verzoek van Tito nogal wat beroering gewekt, omdat er grote waarde gehecht werd aan het bezoek aan Zuid-Slavië. Soeharto wilde hier mee de nadruk leggen op het feit bat Indonesië niet gebonden is aan oostelijke of westelijke blokken. De reis van Soeharto naar Europa zal nu beperkt blijven tot bezoeken aan frankrijk, West-Duitsland en België. TITO BERLIJN (D.P.A.) De 30-jarige 'uhertus Beugel heeft In februari In '"Berlijn terechtgestaan wegens aan vluchtelingen. Dit blijkt uit n artikel in het Oostduitse blad "Uerliner Zeitung" over „Mensen- bel" in West-Berlijn. 'n Bet blad wordt niet over een onms gezegd Ook de Nederlandse n-I missie in West-Berlijn kon hei t°ver geval zeggen Volgens te» krantebericht zijn in het proces ,j!°en. Beugel op 24 en 25 februari landgenoten Ruud Sternau en hon iVan 8enekom a's getuigen ge- B r Dezen zijn vorig iaaT in Oost- "jn wegens mensensmokkel" ^""'beeld en kort geleden ver- egel Op vrije voeten gesteld. (Van onze redactie buitenland) BELFAST In de komende dagen zullen 500 Britse militairen naar Noord-Ierland worden gestuurd ter versterking van de aldaar gele gerde Britten. De Noordierse regering had na twee aanslagen om een betere bescherming van de openbare nutsbedrijven ge vraagd. De militairen zullen niet worden ingezet om de politie te helpen bij demonstraties, maar louter en alleen ter bescherming van vitale installaties. Er zijn 3.000 Britse militairen permanent in Ulster gelegerd. Het aantal te beschermen installaties is herzien na de aanslag van vrijdagmorgen. De derde ontploffing deze week deed zich voor op ongeveer 40 kilo meter ten zuiden van Belfast. Door de bomaanslag is Belfast zonder wa ter komen te zitten. Men neemt al gemeen aan dat de aanslag is ge pleegd door extremistische elemen ten onder de katholieke minderheid in Noord-Ierland, die vecht voor ge lijke burgerrechten. In Belfast koes tert men de verdenking dat er een georganiseerde poging wordt gedaan om het leven in de stad te ontwrich ten. Samen met de beschadigingen, al in het afgelopen weekeinde aange bracht aan de waterleidingen in het zuiden en het oosten van de stad, heeft de laatste explosie de water toevoer teruggebracht tot 25 procent van de normale hoeveelheid. In Bel fast zijn nu nog maar twee hoofd buizen intact Directe bezorgdheid is ontstaan over de invloed van wat dit alles op de bevolking van Belfast kan heb ben. Vele mensen beginnen zij het met tegenzin te geloven, dat ze in een soort staat van beleg zijn komen te verkeren. De moeilijkheid is dat de vijand niet te identificeren is; de militante strijders voor gelijke bur gerrechten hebben protesten op straat afgelast, en het Ierse Republi keinse Leger dat altijd toegaf de schuldige te zijn als dat inderdaad het geval was houdt vol dat het hier deze keer niets mee te maken hccfti De katholieken hebben inmiddels heftig geprotesteerd tegen het besluit van de minister van binnenlandse za ken Porter om alle speciale „B"- groepen te mobiliseren voor nacht patrouilles in geheel Noord-Ierland. Het inzetten van deze troepen in ka tholiek gebied zou de slechte ver standhouding tussen de burgers on derling alleen maar verslechteren. De voorzitter van het bestuur van de Noordierse beweging voor burger rechten heeft laten weten dat men van plan is om met ingang van 1 mei een campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid te gaan voeren in be paalde delen van Noord-Ierland. Dit Is een rechtstreeks gevolg van het inzetten van de speciale troepen, die (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Werkgevers en werknemers in de metaalindustrie zijn gistermiddag een gesprek begon nen over een eventuele compensatie van de forse prijsstijgingen. In diver se bedrijfstakken zullen meer van deze gesprekken volgen, nu de werk gevers in de Stichting van de Arbeid afwijzend hebben gereageerd op een voorstel van de werknemers om twee procent van de sociale premielast over te hevelen van de werknemers naar ds werkgevers. Op die wijze zou op een vrij een voudige wijze een compensatie voor de prijsstij gingen worden verkregen. De werknemersorganisaties in de „groot-metaal" hebben de werk geversorganisaties thans een soortge lijk voorstel gedaan. De werkgevers hebben dit voorstel niet zonder meer afgewezen, maar meegedeeld dat zij zich in eigen kring zullen beraden. Op 14 mei zullen zij inde raad van overleg voor de metaalindustrie aan de werknemersorganisaties het resul taat van het beraad bekendmaken. de kans op botsingen tussen aanhan gers van de beweging en de politic doen toenemen. Aan het einde van de volgende week zal waarschijnlijk een spoeu- vergadering worden gehouden van de raad van Unionisten. Hierop zul len de plannen van premier O'Neill voor het „one man - one vote"- systeem worden besproken. Het lijkt nu onwaarschijnlijk dat zijn cam pagne succes zal hebben. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Nog steeds ont breekt een bedrag van ruim een mil joen gulden aan het akkoord tussen het gemeentebestuur- van Heerlen - en het bouwbedrijf Vascomij uit die plaats. Weliswaar hebben de credi teuren zich gisteren tijdens een spe ciale zitting van de Maastrichtse rechtbank achter het akkoord opge steld, maar op dit ogenblik is de vraag nog geheel open of de recht bank de overeenkomst kan bekrach tigen. Het ontbrekende miljoen houdt ho mologatie op dit moment nog tegen, hoewel de maatschappij wel gered is van een formeel faillissement. De president van de rechtbank vroeg om spoedige informatie over het verloop der onderhandelingen met een bui tenlandse bank, die het ontbrekende bedrag nog op tafel moeten brengen. De Franse actrice Mylene Demongeot trad gisteravond tijdens de bekende liefdadigheidsavond van de Franse artiesten op met een python. Zij was in het Parijse wimtercircus een van de vele bekende sterren van de avond. (Van onze redactie buitenland) CAIRO Verscheurd door twee dagen onlusten waardoor minstens 16 mensen om het leven kwamen en meer dan 100 gewond werden, is Li banon gisteren in een nieuwe erisis gedompeld door het aftreden van premier Rasjid Karami. Karami zei toen hij ziin ontslag aankondigde, dat het land verdeeld is over de kwestie of Libanon een basis moet worden voor Arabische guerrillastrijders tegen het aangren zen-de Israël, Hij stelde een coalitie regering voor die een standpunt op een of andere wijze moet innemen. Na een gesprek met president He- lou gistermorgen verklaarde Karami dat zijn ontslag aanvaard was. Op een vraag of hem verzocht was een nieuw kabinet te vormen antwoord de hij: „de kwestie is nu belangrijker dan personen. Het gaat hier om de toekomst en het lot van het gehele land. Er moet samenwerking zijn tus sen alle personen." De onlusten in Libanon laten te vens blijken dat er een onheilspellen de onderstroom van christelijk-isla- mitische wrijving 'is. Volgens onbe vestigde berichten heeft een Pales tijnse menigte in Tyre een aanval ge daan op een christelijke kerk en wer den verschillende tegendemonstraties gehouden door christelijke groeperin gen in verschillen 3e delen van het land. Het leger heeft strenge voor zorgen genomen om een botsing tus sen de twee gemeenschappen te ver hinderen. De christelijke gemeenschap in Li banon neemt een meer pragmatisch standpunt in ten opzichte van het Arabisch-Israëlisch conflict en zou er afkerig van zijn, dat Libanon te zeer betrokken raakt in de zaak, uit vrees voor schade aan de economie van het land. Zes Egyptische soldaten zijn gis termorgen gesneuveld in een gevecht met een Israëlische patrouille. Het gevecht ontstond na een infiltratie over het Suezkanaal in de bezette Sinaï-woestijn. PREMIER DE JONG en minister Luns zullen op 27 en 28 mei een of ficieel bezoek aan de Verenigde Sta ten brengen, EEN DRIEJARIG jongetje uit IJs- selstein is gistermiddag door verdrin king om het leven gekomen. FRANZ VON PAPEN, vice-kanselier in het eerste kabinet van Hitler, is zeer ernstig ziek. Von Papen is 89 jaar. IN DICHTE MIST is gisteren op de Noordzee het Engelse vissersschip „Delgaone" gezonken, Eén opvaren de wordt vermist. HET CANADESE LAGERHUIS heeft met 137 tegen 47 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de politiek van premier Trudeau jegens de NAVO. WEGENS MOORD op zijn 21 maan den oude zoontje is de 25-jarige Hil- versumse plaatwerker J. H. J. M. veroordeeld tot zes jaar gevangenis straf. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Onder het on derwijzend personeel van de la gere protestants-christelijke Wü- helminaschool in Noordwijk is deining ontstaan, omdat is geble ken, dat de hoofdonderwijzer, de heer D. Feenstra, het in alle klas sen aangebrachte omroepsysteem gebruikte om de onderwijzers af te luisteren. Op de algemene le denvergadering van de school werd deze merkwaardige ge woonte van het schoolhoofd sterk afgekeurd. Niemand van de onderwijzers had destijds bezwaar tegen de omroepinstallatie getoond. Een van hen ontdekte later echter, dat de apparatuur in werkelijk heid werd, gebruikt om hen af te luisteren. Hij noemde dit een voor een christelijke school on waardig systeem. Toen onmid dellijk wijziging van het systeem werd geëist, zodanig dat het per soneel door een brandend lampje kon zien, dat ze werden afge luisterd, werd daaraan geen ge volg gegeven. De betrokken on derwijzer nam daarop ontslag. Anderen volgden zijn voorbeeld. Het hoofd van de school is per tinent in zijn beweringen dat hij niet heeft afgeluisterd. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Tweede Kamer zal in meerderheid akkoord gaan met het wetsontwerp tot wijziging van de prijzenwet. In deze wijziging wordt de over heid onder bepaalde voorwaarden uitdrukkelijk de bevoegdheid toege kend te bepalen, dat in rekening ge brachte prijzen, wijzigingen daarin en relevante informaties daaromtrent aan die minister dienen te worden medegedeeld. Verder krijgt de overheid in het ontwerp de bevoegdheid het toepas sen van prijsverhogingen te verbie den alvorens een te stellen termijn van maximaal een maand na melding is verlopen. Nu de bepalingen van de huidige prijzenwet ruimte laten voor de op vatting, dat eerstgenoemde bevoegd heid thans aan de overheid zou toe komen en zij toekenning van deze en verdér in het wetsontwerp geregelde bevoegdheden gewenst vonden, acht ten veei Kamerleden indiening van dit wetsontwerp geboden. Zij zeg den gisteren dan ook bun medewer king toe voor een spoedige behan deling. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nog voor het eind van het jaar zullen helikopters loodsen vervoeren naar grote sche pen voor de Nederlandse kust. Het Rijksloodswezen heeft besprekingen met de K.L.M. en de Rijksluchtvaart dienst in zoverre afgerond, dat er binnenkort proeven met helikopters genomen gaan worden. Het vervoeren van loodsen per he likopter is noodzakelijk, omdat de grote schepen, zoals olie- en erts tankers, al op grote afstand van de Nederlandse kust om een loods vra gen. Het loodswezen kan aan deze verzoeken moeilijk voldoen, omdat het opstappen van een loods halver wege de Noordzee erg moeilijk is, in verband met het onrustige karak ter van de zee. Opstappen in Enge land vergt te veel tijd 'drie a vier dagen). Met een helikopter kan de loods binnen een uur aan boord van, een schip zijn, dat zich nog o-p de Noordzee bevindt. VERZEKERDEN van ziekenfondsen hebben nu ook aanspraak op een psychiatrisch onderzoek en behande ling en verpleging in inrichtingen voor psychiatrische dagbehandeling. (Van onze correspondent) WENEN Dubceks aftreden is geschied op aandringen van presi dent Svoboda, die een beroep op Dubceks patriottisme heeft gedaan. Was Dubcek aangebleven dan had zijn land nog een extra-bezetting van drie Russische divisies gekre gen. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij, dat donderdag j.l. is bijeen gekomen, was ten zeerste verrast door Dubceks demissie. In deze sfeer van verwarring vond de in stallatie van Husak plaats en de zuivering van het partijpresidium. Alles wat progressief heette werd afgevoerd: tegelijk met Dubcek vielen niet minder dan twaalf le den van het presidium. Het waren juist diegenen die na de inval der Russen in het partijbestuur waren opgenomen, maar ook Josef Smrkovsky, die al enige maanden door de Sovjets werd aangevallen. Nieuwelingen zijn alleen de vak- bondsvoorziter Karei Polaeek en de voorzitter van het parlement Peter Colotka, die zijn voorzitter schap aan Dubcek moest afstaan. Behalve deze drie progressieven zijn thans in het partijpresidinm nog vijf leden van het centrum gekomen en drie neo-stalinisten, waaronder ook de Oekraïner Va- sil Bilak (een tegenstander van Husak) die algemeen wordt be schouwd als een agent van de Sovjets. Het zwaartepunt van de beslis singen zal in de toekomst bij Hu sak liggen en bij de chef der Tsje chische communistische partij Strougal, die reeds enige tijd gele den in zakelijk opzicht vrienden waren geworden. Husak zal het in zijn functie als nieuwe partijchef niet gemak kelijk krijgen. Hij heeft weliswaar het vertrouwen van Moskou, en ook van de Slowaakse partij, maar de Tsjechen kunnen hem de ver nietiging van de eenheidsstaat niet vergeven. Het meest wordt hij gehaat bij de intellectuelen, zelfs door zijn eigen zoon, die doceert aan de universiteit van Pressburg. Zij verfoeien zijn politiek van de har de hand. Ook de vakbonden zullen hem weerstand bieden. Uit de jongste opinietest van de academie der wetenschappen bleek dat Husak qua populariteit in zijn land nummer 7 is, maar in heel Tsjechoslowakije slechts num mer 9. Natuurlijk zal de val van Dub- ook een hele reeks consequenties hebben. Husak heeft weliswaar be loofd dat de boze dagen van de geheime justitie (waar hij zelf slachtoffer van geworden is) niet weer zullen terugkeren, maar de razzia's die vorige week in heel het land plaatsvonden, tonen dui delijk dat reeds een andere wind waait. Volgens Husak zijn niet de pro- Russische personen, maar juist de progressieve rechtse elementen een gevaar voor het land. En daar om moet men erop rekenen dat in de eerstkomende weken in de par tij een algemene schoonmaak zal plaatsvinden. Heel deze ommezwaai in Praag zal er wel op uitdraaien dat het program van actie dat op 5 april j.l. was vastgesteld, met al zijn liberale tendensen een doodgebo ren kind is. En vervolgens zal de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven geheel gestaakt worden. De kroon op heel deze ontwikekling zal worden gezet door de legalisatie van de Sovjet- inval van 21 augustus. Zo zal de Praagse lente eindigen in een diepe Wanhoop. Veei Tsje chen en Slowaken zullen geen an dere uitweg hebben dan de vlucht. 17 Een zeer goede en opgewekte mor gen, vriendelijke verrassende vrije- tijd vereerders. Schijnt daar de zon Of „hangen" er weer wolken in de weg? Als dat zo is, laat uw humeur er niet door beïnvloeden. Voor ons staan immers nog ruim anderhalve dag vrij weekeinde. En waar de zon (misschien) niet schijnt, kan uw op gewekte humeur voor de nodige ,?on in huis" zorgen. Ik ken trouwens wél iemand die wellicht hoopt dat de komende zon dag nooit werkelijkheid zal worden. En dat is de president van Frank rijk, generaal Charles de Gaulle; de man op wie half Europa zijn frustra ties afreageert. Bij de laatste opinie peiling in het land van Marianne bleek dat De Gaulle morgen verliet zal lijden bij het referendum. Maar liefst 53 procent van de Fransen zou nee stemmen. En daarmee zou het doek vallen voor deze president. Want u weet, hij heeft zijn aanble ven of aftreden verbonden aan de uitslag van dat referendum. En dait was al gevaarlijk, hoewel De Gaulle zelf heeft gedacht dat het wel los zou lopen. Maar het Franse volk vindt het binnenlandse beleid van zijn pre sident niet zo goed. Ete Fransen be wonderen hem om zijn buitenland» beleid. Ze zien hem eigenlijk het liefst in het buitenland. De Gaulle zal ook St.-Helena kie zen als verblijfplaats als de uitslag van het referendum voor hem nega tief uitvalt. We leven trouwens 'in een zeer wonderlijke wereld, tijdgenoten. In het Zuidafrikaanse Port Elizabeth heeft de vrouw van de 35-jarige Alf Prins geklaagd dat ze 's nachts niet kan slapen. Prins heeft onlangs een hartopera tie ondergaan en er is in zijn hart een nieuwe plastic buis aangebracht. Maar deze maakt zo'n lawaai dat mevrouw Prins nachten wakker ligt. Prins' hart maakt nu het geluid van een oude waterpomp. Het lijkt me aan de andere kant toch ook weer niet zo'n bezwaar Zolang zijn hart lawaai maakt weet Prins dat er niets aan de hand is. „Een ding is zeker, de meest rechte- reactionaire Zweed zou in Zuid-Af- rika onder verdenking van commu nisme in de gevangenis worden ge gooid". (Hans Göran Franck). Tijdens een gesprek over de wed strijd van Ajax met mijn collega's zijn we tot de conclusie gekomen dat de finale van volgend jaar zal gaan tussen Ajax (bekerwinnaar) en Feijenoord (landskampioen). Het Ne derlandse volk zal wel bijna ten on dergaan aan Verdeeldheid maar uit eindelijk zal het overweldigende ge voel van trots overwinnen. En Ajax wint de Europa Cup weer. Die sluiting is een Volkepak-van- mijn-hart. Gelezen; Klaus Vaak. Volgens welingelichte kringen in Den Haag krijgt premier De Jong steeds meer zin om op de plaats van Luns te gaan zitten. Hij gaat nu al samen met zijn minister van Buiten landse Zaken naar Frankrijk en de Verenigde Staten. „Proeven «an de reisjes", heette het. Een van mijn collega's, die op va kantie gaat, is van plan het roken er aan te geven. Maar voor het geval dit niet lukt, heeft hij zich alvast een slof aangeschaft. Een zeer prettig weekeinde. MERIJN. DJAKARTA (A.N.P.) Een woordvoerder van het directoraat West-Irian van het Indonesische mi nisterie van binnenlandse zaken heeft meegedeeld dat een ambtenaal uit West-Irian en een aantal andere Papoea's zijn gearresteerd in ver band met anti-Indonesische demon straties in Djajapoera op 11 april. De ambtenaar heet Toko-ro en is hoofd van de afdeling provinciale so ciale zaken in West-Irian. Hij zou de demonstraties hebben georganiseerd. Tokoro is aangehouden in de wo ning van een niet met name genoem de Ambonees in Djpakarta, waar hij zich een week verborgen had gehou den. Hij volgde in Djakarta een cur sus Engels alvorens hij naar Canad» zou vertrekken voor een studie so ciale wetenschappen. Uit de onder vraging van gearresteerde Papoea'! was Tokoro's rol gebleken, zei d< woordvoerder, die er aan toevoegdl dat de ambtenaar vermoedelijk on geveer 200 aanhangers heeft in zijn streven naar „één man één stem" bi) de toekomstbepaling van West-Irirr

de Stem | 1969 | | pagina 9