inen land AND! 4 De afrekening met een feodale maatschappij LESSEN IN DEMOCRATIE NIEUWE ABORTUSWET NOG NIET IDEAAL UW IERLAND OP RAND VAN BURGEROORLOG Engelse wet één jaar in werking Vader schopt zoontje dood LLAND ND Klassenmaatschappij „Civil rights" 0: m Jeanne d'Arc Schijneenheid Vader Londen Uitzichtloos Achtergesteld Kern Niet genoeg Overwerkt Gewestelijke centra Adviesbureaus Hoge prijzen Wim Sonneveld na bezoek aan Klompé: wel begrip, maar geen cent.. WAGENS z.k.m. flink o ond mna raat 8 m., en ge- nde- ruis- at? lorato- eg 39, 172220 leitjes, djes. ;ndaal. ;eds pony ïn tforan ;rg- ïitse 7, kleine sreden, r. Tel. ter", >nprijs 54-424 vh. ington compl. pr. ers )0,- immen Fa. •325. WIJ hebben voorradig If|i Ford-tractor Ford 5000 niet zonder select-o-speed Ford E 4000 Ford Major en Pouver I tevens Ford motoren 4 en \J cilinders en Guldner tracw 12-14 pk. W. Bouwmeester .Lage Wipstrpat 90-98, ZeL bergen, tel. 01680-3590. Diversen Café 't Hoekske, Heikant le weekends geopend tot'» nachts 2 uur. Specialiteit- en kip. *w Grote schieting zaterdag 26 april bij P. Leeraert - Hulst. Ook op koninginnedag grote schieting, telkens 3 uur. Alle onderzoenen paitlcoUu recherche oureau „fleaek" Postbus 65, Etten-Leur, a' van 10 12 uur, tel 016Q8 3219 Laat uw bontmantel eerst v« anderen of repareren voorc u hem opbergt. Bontwerker aan huis te ontbieden door 1 gehele land. Bontwerkerij i wero, Coolhaven 92, Rotter^ dam, tel. 010-250097. 1 Ziekenhuisverzekering onged acht kwalen. Voor leeftijd 1 100 jaar. Assurantiekantoor',f H. Vijgeboom, Gouverneur 6—8, Sluis. Sportvissen vanuit Willem,, met ms. Albatros f. 7,50,- n_ Inl.: C. van den Ouden. Teil 01687-416. Schieting zondag 27 april 1 I C. de Kind, Kapellebrug. j Schïeting zondag 27 april l| S. Blommaert, Stationsweg Hulst. Inleg 4,25. Terug 3,.l Begin 3 uur. Bij slecht w( binnen. Schieting zondag 27 april P. Leeraert, Zandberg op wippen. Inleg 2,75 p.w, Tei 2,-, Begin 3 uur. Bij slech weer binnen. - en MOEZELREIZEN 8-en «- notorjacht „La Serenité" v.a. 15 er reis 24 pers. in 1- en 2-pers. water en vast wast., pr, keu- Dlder Rederij La Serenité, Mo- .833 - 510 en 212. irstrekt gaarne alle inlichtin- •vrije-eilandBaarle-Hertog (in paspoort!) Uit goed(koop) de Parel van Brabant V VRIJE DAGENII V. de Lind 57, Tel. 04242-2345 Hotel Sportief „Bosch en Zee". 1, C. V. k. en w.str. water op gaan de rand van bos 5 min. Koog. 10 min. v. strand. Vraag 2228 - 231. Het gehele jaar ge* Te huur kamers of vrije etage juni en na 10 aug. - 30$ re* m 46. Tel. 01884 - 720. REE - OVERFLAKKEE. Rustige l voor caravans en tenten. Ge* van 45000 m2 gras met nissen, :ne toiletten, douches met warm water, gezellige cantine, speel plaats. In de onmiddellijke om- strand, viswater, natuurreser- genheid tot reserveren van Bei- rans en tenten. Vraag inlichtin- r bij Camping „De Goede Ree ede. Kantoor: C. Moote, Key* lam. Hoogstgelegen plateau v. Ne* )lw. ƒ12,75 p.p.p.d. kind. tot B en, str. water, douche-cel enz. Voncken-Nix, Kerkstraat a. EE. Int. vac. hotel voor jonge jaar. Dr. Geskestraat 20, teL prospectus. joerderij ,,'t Hoes op de Meer zonnig terras. Logies met ont- p.p.d. Aan de Mergellandroute icht en Valkenburg. Eigenaar 4401 - 1612. GEHEEL SEIZOEN VOOR - STACARAV. - LIVINGV. rdzee, Camp. Julianahoeve a. ;1 fam. camp. Eigen weg n. P mi en na 9 aug. nog geh. in&x 6 pers. tenthuisjes te huur. JN laats voor geh. seizoen ult. alles inbegr., ook gratis gen- r. voor auto naast tent/caravan- nogelijk. Supermarkt, kinae ouche enz. enz. 'ospectus. "ospectus.- :heren vrije woningen te huur mi - juli - augustus (uitgezon- Brieven V. v. Goghlaan e Vriendschap. 2 km v. en w. str. water ƒ14,50 P-P' thollands Dagblad, Twentsch* ieuwe Gracht 66, Utrecht. DE STEM VAN ZATERDAG 26 APRIL 1969 >rt] Het 1 (Van onze Londense correspondent) LONDEN De bovenstaande citaten uit twee serieuze bladen, die bepaald niet van katholieke vooroordelen beschuldigd kunnen worden, verklaren waarom de erkenning van het principe van universeel stemrecht voor Noord-Ierland geen verlossend woord is gebleken. De erkenning wordt niet als beslissend gezien en kwam bovendien veel te laat. De bittere tegenstellingen tussen de protestantse meerderheid en de katholieke minderheid (een derde deel van de bevolking), manifesteren zich opnieuw in hun meest extreme vormen. De positie van minister-president Terence O'Neill, die met dreigemen ten van Londen in de hand de minimale hervormingen probeert af te dwingen, is twijfelachtiger dan ooit. Het enige alternatief in de politieke praktijk van Noord-Ierland is een nog conservatiever bewind. In sociaal opzicht is dit deel van het Verenigd Koninkrijk tevens een onderontwikkeld gebied. Het explo sieve mengsel van godsdienstige en nationalistische driften en excessen 'in een kunstmatig verdeeld land heeft het ontstaan van een normale samenleving verhinderd. In feite heeft Noord-Ierland 50 jaar lang geleefd onder een „one party sys tem", het in communistische landen zo verfoeide regime van één partij zonder zelfs maar de theoretische mogelijkheid van een ander bewind, Sn de regerende partij vertegen woordigt het conservatisme, zoals dat in andere Westeuropese landen nauwelijks nog bestaat. Noord-Ierland is niet alleen ver deeld in godsdienstige groeperingen, maar tevens in klassen met de traditionele „upper classes", de be- zittenden, stevig en onaantastbaar aan de top. Ook dat aspect van de ontmoedigende situatie is voor de geteisterde bevolking onaanvaard baar geworden. „Civil rights" is de eis voor normale burgerrechten voor ie katholieke minderheid. Voor de katholieke én protestantse verdruk te klassen de term is nog letter lijk van toepassing in Noord-Ier land, „de maatschappij van de groot grondbezitters en de huisbazen" wordt veel meer geëist: een funda mentele sociale hervorming. Tegen deze achtergrond gezien klinken de waarschuwingen over het gevaar van een volwassen bur geroorlog niet zo overdreven meer. De gemoederen zijn in beweging gekomen. De stellingen zijn betrok ken. Het is moeilijk nog ergens ruimte te ontdekken voor een re delijk compromis. Het betogen voor geleidelijke hervormingen maakt na 50 jaar geen indruk meer. Conflic ten, onrust, relletjes en daden van geweld scheppen het klimaat, dat automatisch meer extremisme met zich brengt. Naast de idealisten en de oprechte voorvechters van ge rechtigheid klimmen gevaarlijke dwazen op de barricaden. In Noord-Ierland zien we nu on geveer de volgende opstelling. De protestantse extremisten staan tegenover de „civil rights"-bewe- ging. De protestantse extremisten vormen ook een sectie van de re gerende Unionistische Partij. Die partij zou bij een normale politieke ontwikkeling al lang in twee of drie groeperingen uiteengevallen zijn. De gelederen worden niet bijeenge houden door solidariteit en onder ling vertrouwen, maar door de vrees en de haat voor het katholicisme van Ierland. De „civil rights"-be- weging heeft de plaats ingenomen van de formele politieke oppositie, die medeschuldig is aan de eigen ondoelmatigheid wegens het vol komen gebrek aan een politiek con cept van enige betekenis voor de tekortkomingen van de Noordierse samenleving. Uiteraard trekt de „civil rights"- beweging ook onberekenbare figu- Ds. Paisley, de belangrijkste op posant binnen de Unionistische Par ty van "premier O'Neill. ren aan met name wilde revo lutionairen uit kringen van studen ten, republikeinen, anarchisten, communisten, Trotskyïsten, Mao ïsten enz. Tevens dient zich nu de onzekere bijdrage aan van het aan beide zijden van de grens verboden Ierse republikeinse leger (I.R.A.). Als organisatie werd de I.R.A. al enkele jaren doodgewaand, maar als beweging leeft dit illegale leger nog voort. Op grond van de erva ringen in de recente geschiedenis lijkt het niet verantwoord deze fac tor te negeren. Over dit totaal van onzekerhe den en gevaren heen torent de En gelse regering die constitutionele rechten, bevoegdheden en verplich tingen heeft in Noord-Ierland, maar niettemin nooit iets heeft gedaan om het ontstaan van de huidige alarmerende situatie te voorkomen. Tenslotte is daar de grote emotio nele toeschouwer, de republikein van Zuid-Ierland, die niet passief kan blijven en toch niets provoce- rends mag ondernemen. Bernadette Devlin, het jongste Lagerhuislid, „de Jeanne d'Arc van het volk van Mid-Ulster", hekelde in haar bijtende „maidenspeech" alle betrokken partijen wegens voor oordelen op allerlei gebieden, haar kloverij, gebrek aan verbeeldings vermogen, kortzichtigheid, lafheid en gewone onmenselijkheid. Heel paternalistisch wees de minister van binnenlandse zaken, Jim Cal- laghan, deze „negatieve houding" van de hand. Argumenten had hij echter niet Men kan de conclusies nu eenmaal niet Omzeilen, ook niet als ze wei nig hoopgevend zijn. De hele ge schiedenis van Ierland klinkt als een grote tragedie. Op dat in wezen zo aantrekkelijke eiland met zijn verrukkelijke mensen is een collec tieve zelfmoordstemming merkbaar. Men ziet o.a. des massale emigratie in het zuiden, het wegtrekken van volledige generaties, als een deel van dat verschijnsel. Wellicht is het, een onvermijdelijk resultaat van een eeuwenlang wanhopig verzet tegen een oppermachtige bezetter, een verzet dat een deel van de volks psychologie moest worden om te kunnen voortduren. Hoe dan ook: men is steeds weer bereid zijn toe vlucht te nemen tot geweld, zelfs als het onmogelijk tot iets positiefs kan leiden. Noord-Ierland leeft nu opnieuw in de atmosfeer van alles overheer sende en alles doordringende trage die. Politici tonen zich verrast. Dat kan alleen maar hypocrisie of on voorstelbaar onvermogen zijn. Want de ontwikkelingen waren glashel der te voorzien. De recente algeme ne verkiezingen in Noord-Ierland losten niets op. Integendeel. Minis ter-president Terance O'Neill, voor vechter van wat in Noord-Ierland een gematigde politiek mag heten, kwam in cijfers met de hakken over de sloot, maar zijn positie werd on houdbaar. Het protestantse extremisme van de oratorisch begaafde fanaticus Ian Paisley diende zich daarentegen ook als politieke macht aan. De schijneenheid van de unionistische partij wankelde, terwijl zelfs in die uiterste omstandigheden geen doel matig georganiseerde oppositie ont stond. Van de toegezegde hervor mingen afgedwongen door de al gemene onrust en de politieke drei gementen van Londen kwam in de praktijk niets terecht. Het bleef bij vage formules. De kloven in de verziekte samenleving openden zich wijder dan ooit te voren. De traditionele tegenstellin gen namen scherpere vormen aan. Oneindige bitterheid overspoelde deze beschamende maatschappij. Weer volgden relletjes, demonstra ties, en nu ook sabotagedaden. Al leen toeval voorkwam het verlies van mensenlevens, dat de mogelijk heid van een burgeroorlog ogen blikkelijk tot een dramatische wer kelijkheid zou hebben gemaakt. In die omstandigheden begon Te rence O'Neill zijn tweede gevecht met zijn volgelingen. Weer kwam hij mede dank zij het openlijk aandringen van Londen met zijn hakken over de sloot. Zijn senato ren en Lagerhuisfeden gingen met een heel kleine meerderheid ak koord met het principe van univer seel stemrecht in Noord-Ierland. Met die overwinning bevestigde hij slechts de onvermijdelijkheid van zijn eigen ondergang. In Belfast wordt nu niet meer gesproken over de waarschijnlijk heid van zijn aftreden, men debat teert alleen nog over de vraag wie hem zal moeten opvolgen. En dat moet dan een man worden, die niet zoals nu ook andere protestanten dan de volgelingen van Paisley het uitdrukken een kniebuiging maakt voor Rome en Londen. Als de gevolgen niet zo afschuwelijk waren, zou" het alleen maar lach wekkend zijn wanneer Londen va derlijk blijft wijzen op de noodzaak van een redelijke oplossing. Een coalitie in Noord-Ierland is de enig mogelijke oplossing. Maar daarvoor zou een wonder nodig zijn. De Times meende in een hoofdar tikel, dat Britse interventie de eni ge doelmatige maatregel zou zijn, maar voegde er aan toe: „Zeven eeuwen kunnen getuigen van het feit, dat Engelse initiatieven in Ier land altijd tot een verslechtering van de toestand leiden. Dat gold zelfs voor die zeldzame keren, dat de initiatieven goed bedoeld waren". Bij zoveel gevaren, onzekerheden en rampen kan men slechts begrip hebben voor de door Bernadette Devlin beschreven uitzichtloosheid en voor haar felle verwijten aan het adres van diegenen, die medeschul dig waren en zijn aan het ontstaan van deze ontmoedigende situatie. (Van een onzer redacteuren) BREDA „Het lezen van kran ten en het kijken naar het jour naal op de televisie is geen over dadige luxe". Dit zinnetje komt te' een commentaar in een van te muurkranten die deze week 'P het Westbrantse vormings centrum Bouvigne gemaakt zijn door leerlingen van een Rotter damse middelbare school. Drie dagen lang hebben zij zich °®ighouden met de vrüe menings vormingen en wat daar in een demo nische samenleving zo ai aan vast- Op Bouvigne worden elk jaar on- teveer drieduizend jonge mensen Be sector van het hoger beroeps onderwijs en de hoogste klassen van J'Melbare scholen met hun neus op '(rSeIijke essentiële samenlevings problemen gedrukt. „Het resultaat van deze drie dagen ou moeten zijn dat jullie beter in 6 gaten hebben wat er in onze sa- ?mleving (en daartoe hoort ook jul- fo eigen school) gebeurt, en er ook r'ar medeverantwoordelijkheid voor J®nen dragen". Daar begon het •«aandagmorgen mee. De middelen en methoden waarmee |™erkt wordt: een film („Animal jT®'). een situatiespel over artikel ta j" 0nze gtoodwet (waarin de vrij- J™ van meningsuiting geregeid mt), groepsgesprekken over com- mucatieproblemen, over het recht P miormatie, over inspraak, voor- d-ï en en massacommunicatiemid- I len (kranten, radio, t.v.), kritisch iel" van dagbladen, vraaggesprek- n met mensen in Breda, de inter views weergeven en van commentaar voorzien in zelfgemaakte kranten. Enerzijds wordt gewoon lesgegeven, informatie verstrekt. Geleerd wordt bijvoorbeeld dat het voor een kriti sche beoordeling van het nieuws en de meningen, die dag in dag uit via de massacommunicatiemiddelen over ons komen, van belang is voordurend vier vragen te stellen: wie verschaft de informatie, aan wie is de bood schap gericht, wat behelst zij in feite, en welke uitwerking heeft zij? Anderzijds vindt een proces van bewustwording plaats, en dat is wel zo belangrijk. Samen denkend sa men sprekend, samen spelend, kort om samen levend worden de deelne mers zich bewust van het feit, hoe moeilijk communicatie is: onbevan gen gedachten overbrengen op 'an deren en gedachten van anderen on bevooroordeeld opnemen. Spreken en schrijven is moeilijk, luisteren nog meer. De Rotterdammers besluiten om in de kranten die zij gaan maken, onder andere de volgende onderwerpen te behandelen: kerk en ouderen, toe komstverwachtingen, discriminatie (van West-Brabant ten opzichte van Holland), vrijetijdsbesteding. Woens dagmorgen interviewen wij wat Bre- danaars, en 's middags hangen de kranten aan de muur. Een van de commentaren: „Volgens de redactie zijn de Brabanders wel degelijk achtergesteld, omdat ze enigszins verstoten liggen van de westerse cultuur, welke duidelijk ho ger ligt dan die van de Brabanders, omdat de grote steden in het westen, zoals Rotterdam en Amsterdam, ha vens hebben en andere gelegenheden die het culturele peil en de verdere ontwikkeling van die steden ten goe de komt". De redactie handhaaft haar mening (een Randstads vooroordeel?), hoe wel de geïnterviewde Bredanaars blij kens de muurkrant helemaal niet het gevoel hebben achtergesteld te zijn. De enige klacht die zij hebben, is dat op cultureel terrein in Breda veel te weinig te doen is, naar hun mening tenminste. Eén van de muurkranten vergeet ook de humor niet. „Wij spraken met een oud heertje van 62 jaar", schrijft een der verslaggevers. „Vraag: vindt u dat Brabant achtergesteld wordt? Antwoord: Ik ben al 53 jaar gelukkig getrouwd!" De kranten zijn woensdagmiddag gemeenschappelijk besproken, en de gespreksleidsters (drie stagières van sociale academies) doen him best om door vragen en nog eens vragen te stellen de deelnemers te dwingen door te stoten tot de kern van de zaak. Socrates deed het ook al zo. De kranten-makende scholieren verklaren allemaal dat zij zich op een (gematigd) progressief uitgangs punt stellen, maar zo vooruitstrevend zijn ze niet. Ze zijn erg huiverig voor vrijheid van meningsuiting, want dat leidt maar tot chaos („Dan wordt het een rommeltje!") en onheusheid te genover andersdenkenden („Dan worden allerlei mensen gekwetst!") Ze zijn jong, maar in feite niet pro gressiever dan hun ouders en leraren. Degenen die regelmatig met middel bare scholieren omgaan, zeggen dat ze noch thuis noch op school kritisch leren denken. Ze nemen klakkeloos over wat hun wordt voorgekauwd. Dat is een ernstige aanklacht aan het adres van ons onderwijssysteem, onze onderwijzers en leraren, de goe de uitzonderingen niet te na gespro ken uiteraard. De jeugd leert op school, dat 1672 een rampjaar voor het vaderland geweest is, maar niet dat onze toch al niet zo best werken de democratie in een reddeloze situa tie kan belanden, als wij redeloos te te werk blijven gaan. LONDEN Toen de nieuwe abortuswet in Engeland op 27 april 1968 in werking trad, werd zij toegejuicht als een van de grootste maatschappelijke hervormingen van de laatste tien jaar. De rijke vrouw zou niet langer bevoorrecht zijn boven haar armere soortge- note en de gevaarlijke, onbevoegde aborteuse en aborteur uit de ach terbuurt zou uit de wereld zijn. Maar zo is het niet gegaan. Sommige vrouwen zijn tot de bevinding ge komen, dat het verkrijgen van een abortus volgens de wet veel moeilijker is dan zy ooit hadden verwacht. Zy stuitten op dokters met een bezwaard geweten, op ziekenhuizen, die het geld niet hadden voor het bewijzen van extra-diensten, op vreemde gewesteiyke vooroordelen. Terwyi sommige chirurgen ronduit weigerden de operatie te verrichten, waren anderen daartoe maar al te zeer bereid tegen grof geld maar zy beschikten niet over bedden en andere faciliteiten. De vraag naar één en ander was vooral groot in Londen, waar Engelse vrouwen op hun beurt moesten wachten met vrouwen uit het buitenland, want A- merikaanse, Canadese en Europese vrouwen, die in eigen land geen over eenkomstige verruiming van de abortuswetgeving kennen, vonden in Engeland een handig toevluchtsoord voor een korte vakantie. Schotse vrouwen in het verre A- berdeen merkten al spoedig dat zij achtmaal zoveel kans op een abor tus hadden als vrouwen uit de indus triestad Sheffield en driemaal zoveel als haar zuster in Newcastle-on-Tyne. Sommige steden o.a. Glasgow, Bir mingham, Leeds en Liverpool ble^ ken de wet fundamenteel vijandig gezind te zijn. Andere, zoals Londen hielden er ruimere opvattingen op na. De meeste steden schenen de in zichten te weerspiegelen van de voornaamste vrouwenartsen, die er De nieuwe Britse arbortuswet is morgen precies één jaar in werking. Hie heeft zij gewerkt? Godfrey Anderson, een mede werker van het Amerikaanse persbureau Associated Press, zet achter deze vraag nog méér vraagtekens. praktiseerden. Vrouwen uit „moeilijke" districten waren genoodzaakt verder van huis te gaan. Het duurde niet lang, of vrouwenklinieken uit „gemakkelijke re" streken moesten tot een soort be perking overgaan. Enkele overwerk te vrouwenartsen weigerden meer dan tien abortusgevallen per dag te onderzoeken. Van het begin van het in werking treden van de nieuwe wet in april van het vorige jaar tot 25 februari het laatste cijfer beschikbaar uit gegevens van de regering is aan het ministerie voor volksgezondheid een totaal van 28.849 abortusgevallen gemeld tegen een gemiddelde van 7.000 gevallen in vorige jaren. Hier bij zijn niet begrepen de vele opera ties, die ongetwijfeld zijn verricht maar nooit opgegeven aan de autori teiten. Naar schatting werd ongeveer de helft van het geregistreerde aantal abortusoperaties verricht ten behoe ve van ongehuwde vrouwen en 8 pet ten behoeve van gescheiden vrouwen en weduwen. Bijna 1 op de 20 ope raties werd verricht bij schoolmeis jes onder de 16 jaar. Merkwaardig is, dat slechts 861 van de operaties verband hielden met de omstreden maatschappelijke clausule, die tijdens de behandeling van de wet zo'n storm heeft doen opsteken in het parlement. Deze clau sule staat abortus toe als op zijn minst twee doktoren het erover eens zijn, dat de geboorte van nóg een kind nadelig zou zijn voor de licha melijke of geestelijke gezondheid van de vrouw of de kinderen die zij al heeft. Al zijn de handtekeningen van twee doktoren voldoende om een operatie wettig te maken, zij kunnen een chi rurg niet dwingen, die te verrichten. Chirurgen nemen nog altijd hun ei gen beslissingen. Vele abortusaanvra- f.en van vrouwen die hopen op een operatie, betaald door de nationale ziekenfondsorganisatie worden afge wezen. Aangezien de vraag naar abor tusoperaties in Engeland duidelijk de bestaande mogelijkheden overtreft, wil de „Abortion-law Reform Associa tion", die de huidige wet door het bewerken van parlementsleden heeft doorgedreven, dat de regering ge westelijke abortuscentra sticht. Het ministerie voor de volksgezondheid heeft dit tot dusverre geweigerd. Dit laat de deur open voor het par ticulier initiatief. Reeds hebben 59 particuliere abortusklinieken waarvan de meerderheid in het wel gestelde West End van Londen een vergunning gekregen. Er zijn gevallen bekend van huisdokters, die spoedcursussen in abortuswerk heb ben gevolgd. De kosten voor een goede operatie variëren van vijftig tot 200 pond (425 tot 1700 gulden). Dit betekent, dat een vrouw met ongeveer 150 pond in contanten in haar handtasje geen moeite zal hebben om zich te laten opereren als zij maar een wel willende dokter weet te vinden. Aangezien velen deze eerste hin dernis niet kunnen nemen en wan hopen, na te zijn afgewezen door een dokter die in het geheel geen hulp wil bieden, zijn in Londen en Bir mingham bureaus voor advies aan zwangeren ingericht. Het Londene bureau, dat vlak in de buurt van de drukke Regentstreet is gevestigd, krijgt 40 tot 50 verzoeken om in lichtingen per dag. Dr. Martin Coles, de directeur van het bureau te Birmingham, zei dat het daar zo goed als hopeloos voor een vrouw is om van de nationale ziekenfondsorganisatie een kosteloze abortusoperatie te krijgen. Hij ver telde dat van de 789 vrouwen die zich tot hem hadden gewend 74% 'n abor tusoperatie had ondergaan, maar slechts 3 pet. was bekostigd door de staat. Het liberale parlementslid David Steel, dat baanbrekend werk heeft verricht voor de abortuswet, protes teerde in het parlement tegen de op komst van wat hij noemde een „te lefonische abortusdienst" in Londen. Vrouwen die inlichtingen vroegen, werd verteld, dat zij zich voor 150 pond sterling konden laten opereren. In dit bedrag was een verblijf van 24 uur in een verpleeginrichting in begrepen. Hij noemde dit niet ethisch en in strijd met de wet. strafvervolging bij hun terugkeer. Verder komen er patiënten uit Frankrijk, Zwitserland, Nederland, Luxemburg en Oostenrijk. Reisbu reaus hebben meegedeeld, dat de „abortusvluchten", die zij plachten uit te voeren naar communistische landen zoals Polen en Joegoslavië niet winstgevend meer zijn. De za ken verplaatsen zich naar Engeland. AMSTERDAM (A.N.P.) In een driftbui heeft de 24-jarige Amster dammer R. de J. gisternacht zyn vierjarige pleegzoon zo hard tegen het hoofd geschopt, dat het vandaag in het Wilhelminagasthuis ten ge volge van hersenletsel is overleden. De man werd vanmiddag op het po litiebureau Leiseplein aangehouden. Vorig jaar september werd het jon getje in het ziekenhuis opgenomen wegens een gebroken dijbeen, dat hij te danken had aan een woedende trap van zijn pleegvader. In decem ber herhaalde de driftige vader, die volgens de politie beweerde wel van het kind gehouden te hebben, zijn brute daad. Het kind liep daarbij weer een dijbeenbreuk op. De abortuswetgeving schijnt nog steeds te werken ten gunste van die genen die het kunnen betalen. De vrouw die een abortus op grond van maatschappelijke omstandigheden waarschijnlijk het meest nodig heeft is zij, die in armelijke omstandig heden leeft en misschien een groot gezin heeft. Als zij de bespottelijk hoge prijzen in de particuliere sector niet kan betalen, is zij afhankelijk van de morele vooroordelen van een dokter van de nationale ziekenfonds organisatie. Wijst hij haar af, dan moet zij naar de aborteur of abor teuse uit de achterbuurt. De buitenlandse vrouwen, die naar Engeland komen, helpen de honora ria van de particuliere klinieken hoog houden. Er is geen middel om precies vast te stellen hoeveel vrou wen voor een abortus naar Engeland komen omdat zij de immigratie-au toriteiten natuurlijk niet zeggen wat zij van plan zijn. Volgens een parti culiere medische schatting bedraagt het aantal ongeveer 15 pet. van alle vrouwen, die een abortusoperatie on dergaan. Het grootste aantal vrouwen van het Europese continent komt uit West-Duitsland, ofschoon Duitse meisjes een misdrijf plegen tegen de federale wet als zij met dit doel naar Engeland gaan en zij riskeren een Wim Sor.neveld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de eerste keer in zyn leven is Wim Sonne veld gisteren in Den Haag op bezoek geweest by een minister. Hij had een onderhoud van een uur met minister Klompé, om te trachten subsidie te krijgen voor zijn musical „De kleine parade", welke begin oktober in première gaat. De minister „toonde veel begrip", aldus Wim Sonneveld, „maar daar bleef het by. Geen cent". Aan de musicals werken 30 man mee onder wie Margriet de Groot en Leen Jongewaard. Men rekent tot 1971 door te kunnen spelen. Wim Sonneveld, produ cer en regisseur van deze musi cal naar het gelijknamige boek van Henriëtte van Eyck, zei nog nooit een beroep te hebben ge daan op overheidssteun. Maar nu de risico's in de vrije sector zo groot zijn geworden, is een fi nanciële tegemoetkoming of ga rantie byna noodzakelijk gewor den. Eigenlijk zouden grote theaterprodukties, juist zoals de toneelgezelschappen, een subsi die voor een exploitatie tekort moeten krijgen, aldus Wim Son neveld. Op Bouvigne (en andere vormings centra en volkshogescholen) probeert men te doen wat op menige school niet gebeurt: jongeren geschikt ma ken voor de democratie. Helaas moet men vrezen dat een dag of wat daar voor niet genoeg is. Met het einddi ploma h.b.s. in hun zak komen die Rotterdammertjes straks op kantoor terecht, en dan zullen ze Bouvigne snel vergeten zijn. De kans is groot dat het dan bene pen, voortdurend gekwetste mensjes zullen worden, behept met duizend en-één vooroordelen en alleen maar geïnteresseerd in hun eigen kleine levenssfeertjes. Geen vrije burgers die verantwoordelijkheid willen, kun nen en durven dragen, zo goed en zo slecht als dat gaat. Er is meer kennis van zaken nodig, schreven zij deze week in hun muur krant. „In de huidige toestand zou verbetering gebracht kunnen worden door het onderwijs aan te passen aan de maatschappij. Het lezen van kran ten en het kijken naar het journaal op de televisie is geen overbodige luxe". K. B. Ze zijn jong, maar in jeite niét progressiever dan hun ouders en leraren.

de Stem | 1969 | | pagina 7