Legioen doe-het- zelvers steeds groter Wat zoekt men? Wat vindt u? «VSTEN In nieuwbouw veel te doen TEKORT AAN WERKRUIMTE Grote economische kracht AL DOENDE LEERT MEN E N K V E N 16 DE STEM VAN 2ATERDAG 26 APRIL 1969 32-2255 >93 16841 ROTTERDAM Doe-het zeiven, uiting van hobby-isme of van economische noodzaak? Volgens deskundigen ook voor „doe-het- zelf" zijn die er (het is bijna vanzelfsprekend, dat dit self-made des kundigen zijn) is het beide. Wellicht is „Doe-het-zelf" het best te omschrijven als de (in materiële zin) nuttigste vrijetijdsbesteding, die men zich kan denken. Het is onmisbaar, dat de doe-het-zelver een steeds groter economische betekenis gaat krijgen. Het is even onmiskenbaar, dat 't zelf-doen tegelijkertijd een grote mate van vol- I doening geeft, los van het feit, of de bedrijver er van er (geldelijk) voordeel van heeft. Het staat hoe dan ook vast, dat het doe - het - zeiven een steeds groter economische kracht wordt. In Ame rika bedroeg de omzet in doe - het- zelf artikelen vorig jaar 200 gulden per hoofd der bevolking. In Duitsland was dat 50 gulden. In Nederland ligt dat iets lager: hier bedroeg de om zet vorig jaar 100 miljoen gulden. Maar de verwachtingen zijn nog veel Het is zonder meer duidelijk, dat de doe - het - zeiver nog een grote toekomst tegemoet gaat. Daarvoor zal echter wel aan een aantal voor waarden moeten worden voldaan. Al lereerst is er uiteraard een toename van de vrije tijd. Maar daarnaast zal een aantal ruimteproblemen moeten worden opgelost. Er zullen in de moderne woningen werkruimten Daar zijn vele beweegredenen voor zoals de heer M. Groen, hoofdredac teur van het blad „Doe het zelf" in een gesprek opmerkt. Aanvankelijk ■stond de arbeidsvreugde voorop: ver- Isthillende mannen vonden het leuk |iets zelf te maken. Altijd maar televisie kijken is tenslotte ook [niet alles en als je geen tuintje hebt t je in te ontspannen, dan ben je [bijna gedwongen om het te doen door jee handvaardigheid te oefenen. Maar lóit zuiver ontspannende functie van lbet toe-het-zelven werd weldra on- ldergeschikt. Er kwam een veel be- (langnjker en zwaarder reden om i' te doen in en rond het huis: de [htaliteit van de nieuwbouwwoningen De moderne bouw is momenteel de voornaamste reden van het zelf- |doen, aldus de heer Groen. Een wo- wordt thans afgeleverd als half fabrikaat, de afwerking geschiedt |in zulk een wervelwind tempo, [dat er ternauwernood sprake is van |ten afgewerkt huis. Iedereen, die i een nieuwe woning komt, onder vindt, dat deuren en sloten niet goed werken, dat het schilderwerk snel afbladdert. Dan kan men twee dingen doen: er een vakman bij halen, op wie men soms maanden moet wachten en die bovendien enorm vee] geld kost..Of men kan bet zelf doen En steeds meer mensen kiezen voor het laatste. En het merkwaardige feit doet zich voor, dat het economisch voor velen noodzakelijk karwei een doe-het-zel- ven - liefhebberij wordt. Wanneer noodzakelij'" a voorzieningen zijn ge troffen en die omvatten meer dan louter en alleen schilderwerk en deuren bijschaven heeft men de smaak te pakken. Dan breekt het mo ment aan waarop de eigen creati viteit gaat meespreken. Men gaat zelf „mooie' dingen maken, eerst voor eigen gebruik, later ook voor fami lie en vrienden. Het is immers leuker om een zelf-gemaakt verjaardags geschenk te geven dan iets in de winkel te kopen, dat kant-en-klaar in het pakpapier gaat? n hoger gespannen: binnen enige ja ren verwacht men een omzet te halen die boven de 500 miljoen gulden ligt Duidelijk waarneembaar voor ieder een wordt de groei in de doe - het - zelverij in de toename van het aantal zaken, dat zich heeft gespecialiseerd in deze branche. moeten worden geschapen. En als dat in de woningen zelf niet mogelijk is dan zullen er in wijken centrale werkplaatsen moeten komen, waar de doe - het - zeivers uit de wijk elkaar treffen en elkaar adviezen kunnen geven. Want dat is het merkwaardige in de doe - het - zelverij: ondanks alle handboeken, week- en maandbladen die er over verschijnen blijkt het bijna onmogelijk een algemene informa tie te geven. In Duitsland heeft men getracht doe - het - zelf - cursussen te geven. Ze werden geen succes. Ook niet verwonderlijk; het gaat hier immers om een verschrikkelijk veel omvattend gebied, dat bijna alle „ou de" ambachten bestrijkt Bovendien beperken de doe-het-zelfactiviteiten zich nog dikwijls tot eenmalige kar weien, waarvoor een cursus wel erg veel van het goede is Er is natuurlijk nog een belangrijke factor, die een algemene benadering van de doe-het-velverij bemoeilijkt. Iedere doe - het - zeiver is een een zaam creator. Hij trekt zich het liefst terug in zijn werkruimte om daar vele avonden en vrije zaterdagen te besteden aan het werkstuk, dat hij onder henden heeft. Desnoods aan het konijnenhok, waarover al eerder sprake is geweest. Want de oprechte doe - het - zeiver blijft streven naar de perfectie, ook al lukt het niet de eerste keer of tweede keer. „Al doende leert men", is een spreekwoord, dat in deze eeuw uit gevonden zou kunnen zijn. „Doe-het-zelf' is zonder enige twijfel de beste slogan die in jaren is bedacht. „Doe-het-zelf" heeft de zelfde magische kracht als „Sesam- open-u" had voor Ali-Baba: wanneer je er maar heilig in gelooft dan komt het resultaat vanzelf. Nou ja, van zelf De poorten, die de aspirant doe- het zeiver afhouden van de bewon dering van magen en verwanten, van het zelfvoldane gevoel iets te heb ben gemaakt met eigen handen, dat Jong geleerd, oud gedaan.... bovendien nog functioneel is ook gaan niet zonder meer open. Daarvoor moet men zich veelvul dig op de duimen timmeren, moet menige plank verzaagd zijn. Daar voor moet ook - en daar gaat het hier om - een toch vrij grondige ken nis van materialen en gereedschap pen worden verworven, moet men zich met enige studie bezig houden. Je hebt natuurlijk altijd van die flinkerds die vinden, dat voorbereiden op een doe-het-zelf-karwei onnodig is. Dat zijn de lieden, die hun kinde ren plechtig beloven een konijnenhok te timmeren - een poppenhuis doet het ook aardig, maar vereist teveel handvaardigheid. De belofte is snel gedaan, maar de uitvoering blijkt on verwachte problemen met zich mee te brengen. Spijkers zijn er wel, maar een hamer en hout dienen te worden aangeschaft. Nu is het zo, dat doe-het-zelven grotendeels om economische redenen wordt beoefend, zodat de kosten wel gedrukt dienen te blijven Hout is on ontbeerlijk, maar in plaats van een hamer kun je ook de achterkant van een bijl gebruiken. Wanneer dan bovendien het hout op maat is ge zaagd is het in elkaar zetten een koud kunstje. Achterkant, boven- en onderkant en de zijkanten zijn er snel. Maar dan komt de voorkant en die is een stuk lastiger Daarin immers dienen spijltjes ver werkt te worden en hoe kom je daar aan Je hebt er bij de voorbereiding en helemaal niet aan gedacht. Nu zijn ijzeren spijltjes het meest ide aal, maar als die er niet zijn, dan volstaan houten ook goed. Denk je. Maar dan reken je buiten de waard, die in dit geval konijn heet. Want als het hok er eenmaal staat in een fris groen kleurtje en het beest zit er in, dan ontdek je - nog in de wolken om de strelende be wondering in de oger, van vrouw en kinderen - dat een konijn een verwoed knager is. Het verse gras in de ruif vindt het dier kennelijk zo lekker, dat het binnen enige da- gein een stuk of wat spijlen ook heeft doorgeknaagd. En dat daarna de de vrijheid lokt ligt voor de hand, zelfs voor een konijn. De stap van het eerste ondoelma tige konijnenhok naar de echt grote projecten als het aanleggen van cen trale verwarming of waterleiding, het verbouwen van een woning is uiter aard zeer groot. Er gaat ook nogal wat tijd mee heen voor het zover is. Maar de echter doe-het-zëlvers heb ben die tijd er ruimschoots voor over. i r Al Géén ingewikkelde puzzel, wel gezellig Laat u zich niet afschrikken. Puzzelen is eenvoudiger dan u denkt Het eerste deel van deze puzzel is in elk geval nier moeilijk: WAT ZOEKT IEDEREEN"? In de 17 plaatjes (links) zijn telkens 2 mensen afgebeeld die iets missen, kwijt zijn of hopen te vinden of krijgen. Een voorbeeld om het duidelijk te maken- In vakjes 1 links boven is de stationsbeambte kennelijk op zoek naar een pak en daar naast kan het niet anders of de dame zoekt onder de advertenties naar een huis Welnu: pak en huis is samen PAKHUIS en dat vult u in op het strookje eronder. Bovendien vindt u dat pakhuis ook op de rechterhelft; dat is steeds uw controle MAAR NU HET TWEEDE DEEL Dat vinden van die 17 woorden was al niet zo lastig. Het nu komende is eigenlijk helemaal niel moeilijk, wel een leuk karweitje: Vul onder al die cijfertjes op da rechterhelft de letters in die onder dezelfde numrners staan links. U zult bemerken dat er een lange zin gaat ontstaan HOE MOETEN WE DAT LEZEN? Ja dat wilt u ook nog weten- Heel simpel: de volgorde van de zin-stukjes is dezelfde als die van 1 tot en met 17 links, maar het vraagt wel even goed opletten Als u de zin op deze manier begrijpelijk hebt gemaakt, wel DAN DOET U WAT GEVRAAGD WORDT U ziet wel dat u èn de woorden links èn de letters rechts volledig moet invullen, ander? wéét u niet eens wat gevraagd wordt! Het gevraagde houdt trou wens een derde klein puzzeltje in en, wat er tenslotte als resul taat naar voren komt (dus alléén het uiteindelijk gevraagde), vindt u als oplossing op onze financiële pagina.

de Stem | 1969 | | pagina 17