riber Scholen herdenken Titus Brandsma Al te straffe pekel Verstoppertje spelen BONZO ZOMER Vrouwtje Verschuren „De kleine, gevaarlijke monnik" van Dachau V LAATSTE SWIEBERTJE VAN DIT SEIZOEN DE VAARTUIGEN WACHTEN GESCHORSTE ARTS KREEG MAAND GEVANGENIS STRAF LIEBHERR NETTO RESULTAAT SHELL-OIL 3 PCT. VERLAAGD 11 DE STEM VAN ZATERDAG 26 APRIL 1969 21 Jac. van Overvedd, 15 M. vain <ien Buys, 16 Chr. Verheijen, 17 J. van Vlimmeren, 18 W. Verheijen, 19 M. van Vlimmeren en 20 M. de Bruyn. Op St. Ghislain vlogen er iin deze machtige combinatie niet minder dan 1853 duiven: 1 en 6 C. de Jong, 2 A. de Braber, 3 en 10 A. Kuyster- mams, 4 Ant. Damen, 5 P. Koen, 7 en 8 P. Koevoets, 9 M. Kuppens, 11 en 13 Janus Heijnen, 12 Rijsdijk-De Joog, 14 Chr. Verheijen, 15 J. Ver vaart, 16 20 23 enz. A. Bossaerts, 17 G. Koevoets, 18 M. Christiamen, 19 A. van Vlimmeren enz. In De Vliegsport te Steenbergen begint Toontje Gorissen weer rake klappen uit te delen: 1 3 5 19 24 enz. 2 en 13 A. van Bergen, 4 A. Brocatus, 6 8 12 P. van Overveld, 7 P. van Agt- maal, 9 en 15 C. van Agtmaal, 10 Gerrit de Weert, 11 Jan de Weert waarmee het in de familie blijft, 14 Th. Wijmains, 16 Jac. van Dijk, 17 Ant. Staffelen, 18 M. Delfaez, 20 M. Baardmans, eigen neef van Sinter klaas. De Luchtbode te Dinteloord op St. Ghislain: 1 G. Krebbekx, 2 Jac. Gei- linigs, 3 J. de Ron, 4 J. Zandboer, 5 9 10 C. van der Wegen, 6 G. Hou tepen, 7 M. Bierken®, 8 L. Hartman enz. Concounsbond Zuid-Beveland op Beaumetz met 936 duiven: 1 P. Poortvliet, 2 12 14 J. Polfliet, 3 L. Schmidt, 4 en 18 P. van Westeindie, 5 C. Goedegebuure, 6 J. Voois, 7 A. Driedijk, 8 C. A. Koks, 9 B. van den Dries, 10 22 Sorber-Huissen, 11 Jac. Schrier, 13 L. Baart, 15. A. Mallet, 16 W. Raas, 17 A. van den Dries, 19 H. van Stel, 20 P. Kerkhove enz. In de gevreesde maatschappij Nieuw Leven te Koewacht komt er ook weer leven in de brouwerij: Beau metz. 1 en 7 P. Coenen, 2 en 3 R. Marten®, 4 en 5 V. de Block, 6 Ch. Suy enz. Aardenburg op Moeskroen: 1 en 9 J. Cattoor, 2 R. de Windt, 4 en 5 C. Cattoor, 6 M. de Smet, 7 A. Gocquit, 8 10 M. van Quekelberghe enz. Ik ga eens besluiten met Breda, doch mag daar van de week niet op stoefen. De fout zit niet in de com puter, maar wel terdege in die kaar ten, die ze er in doen. Vele ervan waren verkeerd geponst, soimmige andere waren gewoon vergeten, zo dat liefhebbers die vroege duiven in de klok hadden, er volgens de lijst los ouder door zaten. Gevolg een re gen van reclames en klachten en zoek nu maar eens uit wie de boos doeners zijn. 1 Jac. Kouwenberg, 2 en 4 A. van der Linden, 3 Jan Merckx, 5 C. Meeuwissen, 6 J. Schouten, 7 A. Derks, 8 Pol van den Bogaert, 9 J. Marijnissen, 11 G. Lokboff, 12 Jac. van Oosterhout, 13 C. van Beek, 14 P. Hojka, 15 J. Martens, 16 Ant. de Pijper, 17 P. Martens, 18 A. Konings, 19 W. Gorissen, 20 M. Hermus, 21 W. Henze, 22 P. Struyer, 23 Th. Ab- benhuis, 24 W. Voeten, 25 P. Dah- men enz. Allemaal goeie (en volgende week betere kaarten). DEN BRUINEN DEN HAAG (ANP) Het ge rechtshof in Den Haag heeft van morgen conform de eis van de pro cureur-generaal het vonnis bevestigd van de rechtbank in Rotterdam, waarbij de 52-jarige arts L. E. C. uit Poortugaal was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De arts was bij beschikking van het medisch tuchtcollege vorig jaar voor de tijd van zes maanden ge schorst. In hoger beroep verminder de het gerechtshof die termijn tot drie maanden. De Hoge Raad beves tigde dit arrest. De arts zou in de periode waarin hij geschorst was, toch, hebben gewerkt, o.m. omdat hij naar zijn zeggen geen vervanger zou hebben kunnen krijgen." Bij de behandeling voor het hof, op 17 april, had de geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in Zuid-üïolland, dr. H. J. de Graaf, als getuige verklaard, dat de acht art sen in het gebied waar C. zijn prak tijk uitoefende, bereid zouden zijn geweest voor de geschorste arts waar te nemen. De raadsman van de arts had het hof gevraagd te volstaan met het op leggen van een geldboete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. Vijfhonderd patiënten van de arts hadden in verband met deze zaak een brief geschreven, waarin zij ver klaarden altijd bijzonder tevredénte zijn geweest over de wijze waarop de arts zijn praktijk uitoefende. (ADVERTENTIE) KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES LIEBHERR NEDERLAND N V. 020-94.6287 AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers) DE HAAG Op 26 juli 1942 stierf in het beruchte concentratie kamp Dachau pater professor dr. Titus Brandsma, Carmeliet, hoog leraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, geestelijk advi seur van de Nederlandse Katholieke journalisten, maar vooral vijand van het nationaal-socialisme. De aap en zijn vriendjes spelen verstoppertje. De aap moet zoe ken, maar dat is erg moeilijk. Iedereen is erg ver weggekropen. Kun j ij het aapje helpen 616-69 •inejsuiooq ap jajqan )iz a<j qaojsappnd ap aajqae )iz smxu a<x -jnoq jadejs ap najqae )S;i jjaq jag -uiooq aajqaai ap ui )iz afqagoA )ajj -quo-ijsuiooq ap ja;qae )iz afjufiuoq jan si guissojdo a<j Op Neufvilles vlogen 1387 duiven en het was de briefdrager A. vam de Lindeloof, die kort geleden in het huwelijksbootje stapte, die ais eerste over de eindmeet belde: tevens 7, onze hulde, 2 Piet de Bruin, 3 en 6 M. van Sundert Pzn., 2 A. Rohbeeom, 8 11 C. Maas, 9 C. Dekkers, 10 Ant. Buys, 12 26 M. de Pijper, 13 en 15 P. Jochems, 14 C. Stallen, 16 A. van de Sande, 17 J. van Halteren, 18 J. van Urnen, 19 Jac. van Beers, 20 21 C. Schouw enz. De sprint werd aan getrokken door Toontje van Meel. En nu St. Ghislain met 1411 duiven koud weer doch vlot verloop: 1 en 28 de sterke en constante speler W. Hermes, eigen broer van Piet in Breda, 2 C. Maas, 3 Adr. de Rooy, 4 Jac. van Beers, 5 6 8 16 20 enz. de grote kampioen C. Dekkers en zonen, springt er maar seffens boven-érms op zoals u ziet, 7 C. Stallen, 9 J. Raaymaekers, 10 M. de Pijper, 11 12 K. van Sundert Pzn., 13 Jac. Rozn- mens, 14 J. Teeuwkens, 15 26 C. Gob. bens, 17 A. van de Lindeloof, 18 A. Valentijn, 19 J. Voesenek enz. Met mijn oprechte dank aan konfratec Dirk. Vrouwtje Verschuren was een weduwe van 60 jaar. Ze woonde in een armoedig huisje aan de rand van het bos. Ze woonde met War 5 dochters: Ria, Maria, Louise, Patricia en Jeanne daar. Maar toen al haar dochters één voor één getrouwd waren, keken ze haar niet meer aan. En toen begon het lieve leventje, of lie vezó was het niet te noemen. Toen ze nog met haar vijf doch ters daar woonde, kenden ze geen armoede. Al haar vijf dochters werk ten en ze brachten genoeg salaris mee om vam te leven. Maar toen haar drie oudste dochters al ge trouwd waren, begon de armoede toch al een beetje te knagein. En toen de twee jongste dochters ook getrouwd waren, was het niet alleen armoede, maar ook verdriet. Ze keken niet eens meer naar haar om, ze kwamen baar niet meer bezoeken. In de stad kon vrouwtje Verschuren hen ook niet zien want, wat moest ze daar doem! Ze had geen duit meer op zak. Ook al was ze zo zuinig geweest. Ze kreeg honger, die arme vrouwtje Verschuren, ze kon niet eens meer naar het dichtst bijzijnde huis, om hulp te vragen. De homge werd groter en groter. En. toen eindelijk haar oudste broer kwam, om eens te kijken wat er met haar was (wamt hij was gewaar schuwd door de kruidenier van de stad, omdat hij haar al in geen maan den had gezien) zag ze er uit als een lopend geraamte. Haar broer was rijk, maar wel dom, hij vroeg: „Maar Maria toch, wat is er met jou aam de hand, heb je honger?" Het vrouwtje Wilde ant woorden, maar kon niet, daarom schudde ze met haar hand een beet je (wat ook al niet zo goed meer ging) vam ja. Haar broer (Godefridus) keek voor zich, alsof hij het in Keulen hoorde onweren. „Wacht!" riep hij ineens, „ik haal brood!" Maar toen hij te rug kwam.was het al niet meer nodig. Terwijl Godefridus weg was, was vrouwtje "Verschuren de honger dood gestorven. Hij haalde de buren en iedereen was vol medelijden. Drie dagen later werd ze begraven, op koeten vam haar broer Godefridus. En denk je dat er ook maar één van haar dochters mee liep? Nee, alleen haar broer Godefridus en haar bu ren. Diny Bossers Molenstraat 33 Zevenbergen 11 jaar De schepen wachten, maar op wie De vaartuigen, (die wel erg verschillend zijn) zoeken zelf het vaartuig uit wat het beste hij hen past om de lange reis te gaan maken. Weet jij misschien wie welk „schip" uitkiest (ADVERTENTIE) Oudenbosch en omstreken met 1464 duiven op Neufvilles: 1 M. Kerstens, 2 en 3 M. Bossaerts, belze melkboer uit de Zegge, zeer harde Vlieger, 4 en 5 Joh. van Overveld, 6 J. van Vlimmeren, 7 W. Schroeijers, 8 M. Christianen, 9 P. Vergouwen, 10 H. Weiter, 11 Joh. Lazeroms, 12 J. de Rooij, 13 E. van Sundert, 14 Scène uit „Met de tong op de schoen", de laatste aflevering van dit seizoen uit de avonturen van Swiebertie De NTS zal deze aflevering zaterdagavond op het scherm brengen. H isapi oi 3 isaiq 6 f isaiq 8 3 isaiq i V ïsapj 9 9 tsaiq H isapj I I Jsapi g a )S0iq z Q isajq x si Suissojdo 3Q Uit de aanhef van een brief: „mijnheer De Bruin, ik maak mij woest als ik zogezegde reportages lees van sommige schrijvelaarkes over echte kampioenen en zelfs van tijd over oprechte kakkerlakken (an ders kan ik ze niet noemen), die ze gróót proberen te schrijven. En als wanneer ge dan tussen de regels door kunt lezen dat ze die mannen woor den in de mond leggen, die ze heel en gans niet gezegd hebben. Zodat ge precies de opvattingen en opinies krijgt weergegeven van dat schrij- velaarke, een ventje dat barst van de nijd en geel en groen ziet van de jaloezie en dat voor zijn gratis re- klaam en het zand in de ogen strooi en van de lezers, nog een jonge duif cadeau krijgt op de koop toeWat is uw gedacht van zulke honger- lijers?" Mijn gedacht is: beter koest als woest! En gebruik niiet zulke krasse woorden, dit is toch al te straffe pekel. Wij leven gelukkig nog in een staat waar ieder zijn woordeke plaat sen mag, raak of mis en waar een ieder zijn buik nog rond kan eten, al is het dan bij gebrek aan paling ge beurlijke haring (of mosselen). Ik schud zelf mijnen kop ook wel eens als ik al het geleuter lees, waar mee ze de duivegazefjes vol schrij ven over onze wakkere luchtreiziger. Is het dlan wonder dait ze geen abon- nenten meer over houden? Uit Chaaim komt het sensationele bericht dat er aldaar momenteel slechts één duivemelker woont, de rest houdt maar pauwstaarten. Wa ren die eerste twee vluchten alreeds formidabel, nu is het voor de derde keer jan en alleman onder tafel. Wilt U dat even in de krant laten zetten? Als ik mag gaarne: 12 3 7 12 16 20 22 25 27 29 36 40 43 50 58 85 88 en 92. Getekend: een lid van het bestuur. Kijk, zo'n brief ontvang ik liever. In Chaam kunnen ze het zonneke in het water zien schijnen. Het is, zo als u alreeds begrepen hebt, ene Jan Ansems te Chaam, die als zo'n woes teling te keer gaat, hét is lijk Eddie Merckx in de Ronde van Vlaanderen wait zeg ik: lijk de duivel in gewijd water. Br vlogen vele honderden dui ven, wie doet hem na? Oosterhoutse Bond op St. Ghislain met 1613 duiven: 1 8 18 33 J. Ak- kermans, 2 4 5 7 11 22 Fr. Geerts, naar u ziet slaan deze beide grote kampioenen alles kort en klein, het is effenaf verpletterend zoals som mige sjarels het seizoen inzetten, 3 en 6 J. Strik, 9 A. van Pelt, 10 P. Kops, 12 Loonen-Backx, 13 P. van Rijckevorsel, 14 G. Ligtvoet, 15 C. Geerts, 16 J. Houdijk, 17 Jac. Ma- thon, 19 J. C. Oomens, 20 H. van Dongen, 21 Hultermans (en zonen), 23 Fl. van Vugt, 24 A. Koreman en 25 De Vries-Van Beek enz. Dongense Bond op St. Ghisdain met 494 duiven: 1 A. Trommelen, 2 12 16 18 28 35 enz. Vebro, toe maar jongens, 3 7 29 39 C. van Gerven, ook niet misselijk, 4 19 A. Tromme len, 5 G. Backx, 6 J. Ackiermans, 8 H. Smulders, 9 17 J. Ooms, 10 Gebr. Trommelen, 13 21 Leen Suiker, 14 J. van Gooi en 15 B. Raassen enz. In de C.C. Ginneken en Ulvenhout is W. van Oosterbosch niet van plan zich van de bak te laten bijten: 1 3 6 16 19 21 enz.! Vervolgens 2 C. L. Jansen, 5 9 15 F. van Gils, 7 23 Jac. de Kort, 8 H. van der Aa, 10 C. M. Jansen, 11 A. van Rijckevorsel, 12 Dré Antonissen, 13 J. C. Graumans, 14 25 Gebr. Graiuimans, enz. De Reisduif te Zundert vond het ook nog te koud. Vandaar slechts 640 duiven, doch de Gebr. Dictus zetten er seffens duchtig de tanden in: 1 2 5 13 16 enz., 3 J. Huybregts, 4 en 19 A. Roks, 6 en 14 A. Bastianen, 7 20 24 B. Haest, 8 J. Balemams, 9 Gebr. Maas, 10 11 18 J. van Nijnatten, 12 F. Peemen, 15 C. Aarts, 17 A. Nele- mains, 21 22 F. Vergouwen enz. Uit de geweldige combinatie Etten en Leur geef ik van de week twee uitslagen, eerst Neufvilles daarna St. Ghislain. De Zomer komt, de zomer komt. De vogels vliegen in het rond. De veulens dartelen in de wei. Wat zijn die dieren toch weer blij. De Zomer is het fijnste jaargetij. We kunnen zwemmen en alle liefhebberij. We kunnen dan heerlijk buiten spelen. En ons niet zo veel vervelen. De Winter is maar bar en koud. Ik denk dat daar niemand van houd. De Herfst is wat guur en wat wind. Ik denk dat niemand dat heerlijk vind. Maar ja de Zomer gaat voorbij. Nu komt een nieuw jaargetij. Dan waait de wind door de bomen En zal de herfst komen. Anja de Meijer Kasteellaan 29 Raamsdonksveer Klas 6a. Als adviseur van de toenmalige aartsbisschop van Utrecht mgr. de Jong en als adviseur van zeer veel belangrijke Nederlanders in de be ginjaren van de oorlog had hij zich de haat van de nationaal-socialisten op de hals gehaald. „Niet wijken voor de druk van nieuwe N.S.B.-organisaties, die de Nederlanders zullen proberen te be ïnvloeden", was steevast zijn advies, zelfs naar men zegt aan het Neder landse episcopaat. Mgr. De Jong bracht dit, tegelijk met zijn eigen standvastig verzet tegen het natio naal-socialisme, in praktijk. De aarts bisschop durfde men niet te na té komen. Wel de grote stimulator van het Nederlands geestelijk verzet al of niet katholiek georganiseerd: pa ter professor dr. Titus Brandsma. Hij werd gearresteerd en vond letterlijk de marteldood in Dachau. Op 2 mei zullen de scholen deze „kleine gevaarlijke monnik" herden ken in het kader van de algemene 4 mei-herdenkingen in Nederland. Dit gebeurt tijdens het laatste lesuur, waarin de onderwijzers en leraren de leerlingen zullen wijzen op het leven en sterven van deze grote Nederland se figuur, die in het verschrikkelijke Dachau door zijn mede-gevangenen reeds als een heilige werd beschouwd. Pater Titus heeft al direct na de Duitse inval het Nederlandse onder wijs, de Nederlandse dagbladwereld en het wetenschappelijk onderwijs gewaarschuwd tegen het nationaal- socialisime vaniwege de maatregelen tegen de joden. Hij protesteerde als een van de eerste schriftelijk en mondeling tegen wat hij noemde de onmenselijke maatregelen, om Jood se onderwijskrachten en Joodse kin deren van de scholen te weren. Hij protesteerde fel tegen de Duitse aanvallen op de Nederlandse pers en tegen tal van andere nationaal-socja: listische maatregelen. Hij werd daar: om volgens de bezetter een staats: gevaarlijk individu en zijn arrestatie volgde reeds op 19 januari 1942. De lijdensweg van de kleine, maar dap pere monnik duurde een half jaar. Een verschrikkelijke weg via ge vangenissen in Arnhem, Schevenin- gen, Amersfoort, terug naar Scheye- ningen, Kleef en dan naar zijn licha melijke eindbestemming Dachau. „Hij gaat zijn lijdensweg en heeft boos woord, geen boze gedachte voor zijn sadistische beulen geen zelfs. De kleine gevaarlijke monnik toont zich een groot mens, mijlen ver verheven hoven dit gespuis, dat wel zijn lichaam, maar nooit zijn geest zal breken", schrijft de her- denkingscommissie aan de Neder landse onderwijskrachten. Op 26 juli 1942 gaf de kamparts hem, die al enige dagen buiten be wustzijn op zijn strozak lag, een do delijke injectie. Na enige minuten is nummer 30492 overleden tengevolge van een darmcatarrh, aldus de offi ciële medische verklaring. ROTTERDAM (ANP) Het netto resultaat van Shell Oil Company, welke maatschappij deel uitmaakt van de Koninklijke Shell Groep, be droeg over het eerste kwartaal van 1969 dollars 71.759.000, hetgeen 3 lager is dan het resultaat over het eerste kwartaal van het vorig jaar. Dit deelde de heer Richard C. McCnrdy, president van de maat schappij, mede tijdens de gisteren ge houden algemene vergadering van aandeelhouders. Berekend op basis van een gemid deld aantal van 67.409.512 uitstaande aandelen, bedroeg het netto-resultaat over het eerstë kwartaal dollars 1,06 per aandeel. In het eerste kwartaal van 1968 was het netto-resultaat dol lars 1,20 per aandeel, op basis van een gemiddeld aantal van 62.159.417 uitstaande aandelen. De stijging in het aantal aandelen is het gevolg van de aandelenemissie in maart 1968. k •v •A

de Stem | 1969 | | pagina 11