irrr Abbé Pierre: de vergeten voddenraper ZOUTRAMP DREIGT we willen verwennen mevrouw IE MANTELSPECIALIST FAT IS ER VAN ZIJN WERK OVERGEBLEVEN? Griekse krijgt nieuwe slokdarm (uw man ook trouwens) Deputé Barre winter Gesust Experiment Dieper Drie kanalen Dit is eigenlijk een advertentie voor mannen. Een tip om hun vrouw eens te verwennen. Dat gaat zo. Neem haar mee naar stad en stap met haar bij ons naar binnen. Heel achteloos, net of uw neus bloedt, weet u wel. U brengt haar dan binnen bij een modezaak met de mooiste kollektie mantels en pakjes, die ze zich wensen kan. Alles vindt ze er. Van hip-jong tot chique-ietsje-minder-jong. Maar het mooiste komt nog. Onze prijzen. Die zijn stuk voor stuk zo laag, dat u haar rustig haar gang kunt laten gaan. Duur wordt het nooit. Kom bijvoorbeeld maar eens kijken naar onze mooie voorjaarskollektie. Dat is een en al verwennerij voor een mode-gevoelige vrouw. Voor meneer's portefeuille ook trouwens. 59,95.tot 99,95 59,95 tnt 99,95 49,95-54,95 Breda: Ginnekenstraat 29 DE STEM VAN VRIJDAG 25 APRIL 1969 PARIJS. Zo heel veel pastoors zijn er niet in de wereld van wie men kan zeggen, dat zij geestelijke, verzetsheld, kamerlid, voddenraper en heilige zijn geweest. Abbé Pierre behoort tot die weinigen maar de wereld is hem alweer half of helemaal vergeten. In zijn beroemde tijd heeft hij voor daklozen noodwoningen gebouwd, in je badde winter van 1954 heeft hij met zijn Emmaus-gangers honderden half bevroren stumperds van straat geraapt, maar over die barmhartige Samaritaan praat tegenwoordig niemand meer. In een boek, dat zo pas bij de Parijse uitgeverij Grasset is verschenen, hebben twee journalisten een standbeeld van hem opgericht (1). Abbé Pierre is het vijfde kind uit een gezin van acht. Henri Grouès zag augustus 1912 het levenslicht in Lyon. Een vrome vader en een vrome poeder. Geen avond, voor het slapen gaan, zonder gemeenschappelijk gebed„Heer, wij weten, groten en kleinen, dat wij niets zijn, niets ver- pogen door onszelf, maar tot alles in staat zijn met uw hulp Abbé Pierre is het vijfde kind uit ten gezin van acht. Henri Grouès zag 5 augustus 1912 het levenslicht in Lyon. Een vrome vader en een vrome moeder. Geen avond, voor het slapen gaan, zonder gemeen schappelijk gebed„Heer, wij we ten, groten en kleinen, dat wij niets zijn, niets vermogen door onszelf, paar tot alles in staat zijn met uw hulp....". Als Henri aoht jaar is, wandelt hij met een vrindje aan de hand van een tante, die aan dat vrindje vraagt, of hij niet geestelijk zou willen worden. Het vrindje zegt van ja, Henri van neen. Weet een jongen van acht jaar veeL Het windje is later getrouwd en vader van een kroostrijk gezin geworden. Henri, die het op zijn achtste nog niet wist, werd priester. „De voor zienigheid leidt ons vaak langs kronkelige wegen". Als Henri achttien is, komt hij bij de Capucijnen van Lyon en studeert zeven jaar filosofie en theologie. In wordt hij tot priester gewijd, wil nog een jaar filosofie studeren, maar komt in dat jaar tot de con clusie, dat hij voor contemplatie niet is weggelegd. Hij wordt vicari3 van de basiliek van Saint Joseph in Grenoble en daar overvalt hem de oorlog. Zwak van gezondheid be hoeft hij niet naar het front, maar wordt aalmoezenier. Henri Grouès. verdwijnt uit de geschiedenis. Voortaan heet hij Ab- OTierre en zo zal hij blijven heten ooktaiten de illegaliteit, waarin hij voorlopig onderduikt. Via Parijs, Lyon, de Pyreneeën, Spanje en Gi braltar bereikt hij de vrije Franse troepen in Algiers, waar hij dienst neemt als aalmoezenier aan boord van de „Jean Bart". Aan zijn jeugdherberg geeft Abbé Pierre de naam van Emmaus als verzet tegen de wanhopige gedach te, dat Christus niet uit de doden zou zijn opgestaan. Hebben volgens het evangelie de Emmaus-gangers hem niet in levende lijve gezien en zijn zij daarna niet apostelen gewor den om de herrijzenis wijd en zijd te verkondigen Die jeugdherberg is maar een speld in de hooiberg. Alleen in Pa rijs zoeken 200.000 mannen en vrou wen met 600.000 kinderen naar een dak boven hun hoofd. Waar zij sla pen? God mag het wetenin de open lucht, onder bruggen, langs de Seine, in portieken, op de stoepen van de 'Nötre Dame, onder de bo men op de banken van het Bois de Boulogne of het Bois de Vincennes, onder een paar planken van keten. Zelfs die ene jeugdherberg komt in de knoei als Abbé Pierre bij een volgende verkiezing zijn zetel in het parlement kwijt raakt en dus geen salaris meer achter de hand heeft om bij te spijkeren. Abbé Pierre besluit voddenraper te worden. .a Biffe" betekent in het Frans in vuilnisbakken zoeken en „La Chine" is het ophalen van (soms waardevol) prullaria, dat mensen in kelders of op rommel zolders hebben liggen en waar ze nooit meer naar om kijken. Vrijwil lige Emmaus-gangers melden zich Terug in het bevrijde Parijs in 146. Daar is de campagne aan de Sang voor de algemene verkiezin gen. Waarom stel je je geen kandi daat, vragen een paar vrienden. Een of twee geestelijken in de volksvertegenwoordiging behoort tot de traditie van de republiek. Abbé Pierre zegt niet neen en waarach tig, de Meurthe-et-Moselle stuurt Lem als deputé naar de kamer. Om- Grenoble te ver is, vestigt hij zich in Parijs, in de buurt van Saint- Germain-des-prés. Daklozen, op zoek naar een wo ning, zijn er in het naoorlogse Parijs Jij honderdduizenden. Om iets voor Jen te doen huurt Abbé Pierre in aeuilly-Plaisance, onder de rook van Parijs, een oud huis met twee verdiepingen en twee tuinhuizen. Alles bij elkaar voor 500 frank per Jaar, wat niet veel is. Hij heeft zijn salaris als kamerlid achter de hand e« laat daar de hele boel vertim meren het wordt een jeugdher berg, een toevluchtsoord voor jonge arbeiders, die niet weten waar zij «et in de wereldstad moeten zoeken en voor studenten, die wat van hun «rbonne-studie willen maken. 'In erste aanloop worden het er veer- 'g. Abbé Pierre stroopt de Parijse JMenmarkt af om aan wat meu- 'air te komen. De overige kamer aden kijken hem met een scheel °g aan, want een kamerlid is een Kamerlid, „monsieur le deputé" en n huisbaas voor armoedzaaiers. papier, vodden, kleren, schoenen of flessen. Alles gaatrnaar Neuilly- Plaisance, waar het gesorteerd en verkocht wordt. Van de opbrengst worden op nog vrije terreinen de eerste noodwoningen gebouwd. Heb je een bouwvergunning?, vragen de autoriteiten. Vragen jullie soms ook, of mijn daklozen een vergunning om te léven hebben, is het ant woord van Abbé Pierre. Rusteloos bouwt hij, zonder vergunning, voort, de ene na de andere noodwoning, die het nadeel heeft permanent te worden en op den duur weer een krot. Geleidelijk komen er drie noodwoningencentra Champ Fleuris, La Reserve en La Pepiniere. Radio Luxemburg wijdt er een uit zending aan. De eerste geldbedra gen stromen binnen. Wereldvermaard zal de naam van Abbé Pierre pas worden, als de barre winter van 1954 begint. In Duinkerken wordt het zo koud, dat de zee langs de stranden bevriest. In Neuilly-Plaisance, buiten de jeugdherberg, sterft een zuigeling in de wieg van de kou. Op straat vriezen mensen dood en, mon dieu, niet alleen maar clochards. Abbé Pierre en zijn Emmaus-gangers mo biliseren Parijs. Na negen uur, ie dere avond, moeten er vrijwilligers komen, met auto's, om daklozen van straat op te rapen en ze naar tijdelijke centra over te brengen. Voor die centra zijn kachels, stro, lampen, kleren, ondergoed, matras sen en tenten nodig Inderdaad wor den van straat mensen met bevro ren ledematen opgeraapt en onder gebracht in ontruimde scholen, ka zernes en vergaderlokalen. Ze liggen er in lange rijen naast elkaar onder toezicht van doktoren, verpleegsters en vrijwilligsters. Van de politie weet Abbé Pierre gedaan te krijgen dat naar geen persoons bewijzen zal worden gevraagd en dat iedereen als vrij man zal mogen vertrekken zoals hij er binnen is gebracht. In de straten van Parijs worden in alle haast tenten opge slagen om verkleumden op te van gen, tijdelijk te herbergen en te voeden. Het is een triest gezicht al die stumperds daar te zien zitten, wier handen en voeten geleidelijk in verwarmde dekens moeten wor den ontdooid. Iedereen doet mee. Ook een voorname dame uit de Bourgeoisie die niet begrijpen kan, dat zij door een dronken clochard voor oud vuil wordt uitgescholden want is ze haar leven lang niet een goede en oprechte christin geweest? Als de ergste kou voorbij en het kwade geweten van de maatschap pij gesust is, komt Abbé Pierre voor grote moeilijkheden te staan. De organisatie van de en,eop de an dere dag is hem boven het hoofd gegroeid. Zijn werk berustte hoofd zakelijk op. vrijwilligers, die niet altoos tot het bittere einde volhou den. Abbé Pierre toch al broos van gezondheid, heeft de boog te strak gespannen. Hij, die nederige wilde blijven, is als een heilige ver eerd, door de sensatiepers uitge kraamd tot een profeet, mensen hebben hem de knopen van zijn soutane afgerukt als souvenir, vrou wen hebben stukken uit zijn sou tane geknipt, in de streek van Mar seille hebben blinden hem gesmeekt hun het gezichtsvermogen terug te geven. Slapen doet hij maar een paar uur per nacht, want overal moet hij sprekenIn Parijs, Lyon, Amster dam, Rijssel, Marseille, Nancy, Tou lon, Laos, in Londen, Brussel, Ge- nève, Luik, Milaan of voor 80.000 mensen in Keulen. Hij spreekt er in kerken, schouwburgen, bioscoop theaters, amphitheaters van univer siteiten, sportpaleizen, arbeidsbeur zen, cirkussen, voor de rotaries, voor de linn-clubs. Waar niet? Wat wonder, dat de man ziek, doodziek wordt, de dood nabij, pleuris, long ontsteking, operaties. De door hem opgerichte Emmaus- gemeenschappen verwateren, het geld is niet altijd besteed zoals het behoorde, bij de profiteurs, de hye na's, op het slagveld, bleef veel aan maat- en strijkstok hangen en ge niepig werd gevraagd, wat Abbé Pierre met al die centen had ge daan. Er kwam een tijd, dat Abbé Pierre lichamelijk en geeste lijk de ondergang nabij was en be reid was uit dit aardse leven te ver dwijnen. De dood heeft van hem nog niet willen weten. Wat er van zijn werk is overge bleven? De mensen zeggenniet veel. Hier en daar, overal in de we reld, een handvol Emmaus-gangers, verenigd in gemeenschappen in Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, Azië en in verscheidene landen van Europa. Misschien komt er later, veel la ter, in Parijs nog eens een smalle straat naar Abbé Pierre te heten. Maar daar zal het dan ook wel dik mee afgelopen zijn. Maarschalken en generaals zijn in Frankrijk in tel en in hoog aanzien. Geen vodden rapers. (1) Gerard Marin et Roland Bon net: La grande aventure d'Emmaus, l'Abbé Pierre et ses compagnons'. Que sont-ils devenus? Grasset, Pa ris, (21 francs). DEN HAAG (ANP) Ieder jaar bestaat naar de mening van de Hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland en Schieland de mogelijkheid, dat een ware ramp de tuinhouwgehieden tus sen het Noordzeekanaal en Euro poort (Westland, Bollenstreek) Boskoop, Aalsmeer etc.) treft. Het gevaar, dat de tuinderijen en kwekerijen in Holland bedreigt is ge legen in het zoute zeewater, dat steeds verder via de Nieuwe Water weg, scheur en Nieuwe Maas 't land binnendringt en nu al zover kamt dat het nemen van onmiddellijke maat regelen, naar de mening van de drie hoogheemraadschappen, dringend vereist is. Rijnland, Delfland en Schieland krij gen hun verse water uit de Holland- sche IJssel. Er is nu door de uitdie ping van de waterweg naar Rotter dam een situatie ontstaan, waarin het zoute water uit de zee de Hol], IJs sel gaat binnenstromen, wanneer de stand van de Rijn (en daardoor ook van de Holl. IJssel) laag is. In dat geval zal het zoute water ook het gebied van de drie Hoogheemraad schappen binnenkomen, wat funeste gevolgen voor de tuinbouw zal heb ben. De opbrengst van de gewassen zal dan zeer sterk teruglopen met als gevolg een schade, voor de kwekers en tuinders, die vele tientallen mil joenen guldens zal belopen. De mo gelijkheid is bovendien niet uitge sloten, dat een dergelijke financiële catastrofe zich het ene jaar na het andere zal voordoen. Om het gevaar het hoofd te bieden moeten maatre gelen worden getroffen, die overi gens eveneens vele tientallen miljoe nen guldens zullen kosten. van Rotterdam twee meter dieper. Er wordt nu, zoals bekend, een geul ge baggerd om de Europoort toeganke lijk te maken voor olietankers van 250.000 brt. En hierdoor dreigt de ri vier nog dieper te worden met als gevolg dat de zouttong nog verder het land zal binnen dringen. De rijkswaterstaat ziet dit gevaar evenzeer als de Hoogheemraadschap pen en heeft toegezegd de rivier on dieper te maken, maar de Hoogheemraadschappen zijn er niet helemaal gerust op, dat dit op tijd zal geschieden. De dijkgraven hebben gisteren de minister uiteengezet, dat de verondieping van de rivier ge lijktijdig met het graven van de olie geul dient te geschieden, wil men een verdere verslechtering van de situatie voorkomen. De maatregel, die volgens de Hoog heemraadschappen het meest urgent is, is het verondiepen van de rivier. Hoe dieper namelijk de rivier is, hoe verder de zouttong van de zee land inwaarts reikt. Door eerdere uitdie pingen van de Nieuwe Waterweg is de rivier verder stroomopwaarts ook dieper geworden. In de jaren tussen 1958 en '64 werd de rivier westelijk Van het ministerie van Verkeer en Waterstaat vernemen'wij, dat de ver ondieping nog in het stadium van het expericent is. Men is nu ten westen van de Van Brienenoordbrug bezig over een lengte van 750 m bij wij ze van pfroef de nieuwe Maas ondie per te maken. De Rijkswaterstaat doet dit door grof zand (rivierzand) in de Nieuwe Maas te storten en dit af te dekken met grof grind. Slaagt deze proef, dan zal de Nieuwe Maas van de Van Brienenoordbrug tot aan de monding van de Holl. IJs sel, over een afstand van ongeveer vijf km, op deze wijze worden ver- ondiept. De rijkswaterstaat denkt hiervoor 5,5 miljoen m3 zand en 800.000 m3 grind nodig te hebben. Het gigantische karwei zal ongeveer 40 miljoen gulden kosten. De rivier, die in dit gedeelte een diepte heeft van 10, 12 en 14 meter beneden'NAP en op sommige plaatsen zelfs van 20 meter, zal dan nog slechts acht meter diep zijn. Deze rivierverondieping alleen zal naar de mening van de Hoogheem raadschappen niet voldoende zijn om de zoetwatervoorziening van de pol ders in het gebied tussen het Noord zeekanaal en de Europoort te waar borgen. Het Delfland kon vToeger zoet water inlaten via de parksluizen in Rotterdam. Nu Rotterdam aan zout water ligt is Delfland sedert een aan tal jaren geheel aangewezen op de wateraanvoer van Rijnland, dat bij Gouden zijn vers water binnenlaat. Via de Ouderijn, De Vliet en de Schie krijgt Delfland tegenwoordig vers zoet water. Als gevolg van de lange weg, die het door de Boezemwate ren van Rijnland moet afleggen, is het water niet zo heel erg fris meer als het eindelijk Delfland bereikt en als tweede urgente punt op de ver langlijst van de Hoogheemraadschap pen staat nu de aanleg van een ka naal van Waddinxveen naar Voor burg. Dit kanaal, dat in het eerste gedeelte een breedte moet hebben van 25 me ter en vedcrop 15 meter breed wordt, zal Delfland en met name het West- land en de andere tuinbouwgebieden in de omgeving van Rotterdam van zoet water van goede kwaliteit moe ten voorzien. Het kanaal zal alleen voor watertransport dienen, \yant an dere nevendoelen zouden slechts ver. ontreiniging meebrengen van het wa ter, dat voor de tuinbouwgebieden zelfs van betere kwaliteit moet zijn dan het drinkwater. De kosten van dit kanaal, die naar schatting 46 min gulden zullen be dragen, moeten naar de mening van de drie Hoogheemraadschappen wor den gedragen door de beheerder van de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas, dus het rijk, daar het rijk er voor verantwoordelijk is, dat deze waterwegen door uitdieping zout zijn geworden. Een tweede kanaal, dat van Maars- sen naar Bodegraven moet lopen, moet een grote capaciteit krijgen: de breedte wordt ongeveer 50 me ter. Het zal eveneens niet voor de scheepvaart bestemd zijn, al wordt de mogelijkheid overwogen hier te komen tot een combinatie van het een en het ander. Komt dit tweede kanaal er, dan zullen er op de Waal nog bijkomende werken voor de scheepvaart nood zakelijk worden, die ongeveer 35 min gulden zullen gaan kosten. Er zal voorts nog een derde wa- tertransportkanaal moeten komen, dat water voor de waterverversing en de peilbeheersing aanvoert vanuit de (zoete) randmeren tussen de IJs- selmeerpolders en de kust van Noord- Holland. Dit kanaal zal onder het IJ- meer door moeten lopen, daar het IJmeer, in tegenstelling tot het IJs- selmeer en de randmeren, zout kan blijven. Dit derde kanaal zal onge veer 85 min gulden gaan kosten. (ADVERTENTIE) ,vaii een onzer verslag- 8evers) GELEEN Dank zij een spontane hulpactie van Limburgse instanties zal Waarschijnlijk de volgende dinsdag de zes- Jarige Christina Filauglou Saloniki in Grieken- Jand per vliegtuig naar Nederland vervoerd wor den om een keeloperatie I mogelijk zelfs een slok- armtransplantatie te on tgaan. Omdat haar va- reeds vier jaar ais ««arbeider tij de Staats bonen werkzaam is, in J," woonachtig is, zal 1 Griekse meisje eerst or nader onderzoek wor- en opgenomen in het Ge- u St. Barbarazieken- '5; De aan dit ziekenhuis '°nd™ keel- neus- en man i E- p Lau- s' kreeg van het zie kenhuis in Saloniki, waar de zesjarige Christina reeds een jaar kunstmatig ge voed wordt, na het drinken van salpeterzuur, de foto's toegezonden van de ver brande slokdarm. Aan de hand van deze foto's achtte dr. Laumans en collega's het mogelijk, dat het kind via operatieve weg te ge nezen is. Eerst na onder zoek in het Geleense zie kenhuis zal door een staf van specialisten worden beslist, of een operatie of een slokdarmtransplantatie wordt uitgevoerd en in welk Nederlands zieken huis dit dan zal gebeuren. Reeds eenmaal werd in Nederland, namelijk In- Rotterdam, een slokdarm transplantatie uitgevoerd. De hulpactie kwam in Limburg op gang, toen de 36-jarige Carl Filauglou enkele weken geleden te genover een sociale werk ster van de Staatsmijnen zijn leed klaagde over zijn zesjarig dochtertje, dat reeds een jaar in Saloniki in een ziekenhuis ligt zon der dat de Griekse artsen en specialisten haar kun nen helpen. De sociale werkster klopte bij ver schillende instanties aan, die spontaan daarop rea geerden. Een Limburger, die niet nader genoemd wil wor den, verklaarde zich direct bereid de kosten van de vliegreis van Christina en haar moeder voor zijn re kening te nemen. Het zie kenfonds A.Z.L. besloot het Griekse meisje als fonds patiënt in te schrijven. Het fonds voor sociale instellin gen van de Staatsmijnen was genegen in andere, on voorziene kosten, bij te dragen. Voor het verkrij gen van een verblijfsver gunning voor de moeder moest 'n tijdelijk onderdak gevonden worden. De Lim burgse immigratiestichting, die zich voor dit geval bij zonder heeft ingespannen, riep daarvoor de hulp in van het centrum voor maat schappelijk werk in Ge leen. Dit centrum vond een Geleens echtpaar bereid de moeder van het Griekse meisje in huis te nemen. De heer Filauglou is name lijk gehuisvest in het gezel- lenhuis van de Staatsmij nen in Lindenheuvel Ge leen, waar alleen maar mannen zijn ondergebracht. Als de pasformaliteiten tij dig in orde gebracht kun nen worden, zullen moeder en dochter dinsdag aan staande met een iijntoestel van Griekenland naar Am sterdam vliegen en van daar met K.L.M. toestel naar de luchthaven Zuid- Limburg. Tijdens de reis zullen speciale voorzienin gen moeten worden getrof fen voor de voeding van het meisje. de modezaak om uw vrouw eens mee naar toe te nemen. Utrecht! St. Jacobsstraat 15 Amersfoort: Langestraat 11 Rotterdam: (Oude) Binnenweg 12? Noordmolenstraat 63 Groene Hlllendijk 200 Den Haag: Schoolstraat 24 Leiden: Haarlemmerstraat 16: Haarlem: Grote Houtstraat 1S( Breda: Glnnekenstraat 29 Tilburg: Heuvelstraat 21A Chlqüe of kwieke or sportieve voorjaarsman tels o. a. in Trevira 2000, i zuiver scheerwollen Jersey of Kamgaren, Flannel, Tweed etc. Vrolijke voorjaarspakjes o.a. in zuiver scheer* M wollen Jersey of H| Kamgaren, Flannel etc.B ook in Chanel model Fris getinte Terlenka Regenmantels (de mooiste)

de Stem | 1969 | | pagina 7