Spoor- en wegverkeer over Kreekrakdam wordt omgeleid Zes jaar en t.b.r. in zaak Rogier „Volgend jaar weten wij waarover wij spreken" nationale gastvrouwe ran Wales in ons land De Gaulle papier voor uw ^pen In verband met project Schelde-Rijnverbinding Regionale actie Unicef Comité was succes Minister Schut over model zeehaventerreinen Bestemmingsplannen Matroos beboet voor vechten met „meerdere' EIS VOOR DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING - GEEN DOODSLAG Montagefoto Onvergetelijke week voor Britse bejaarden Middelheim Bloempjes Nul Route Toernee Rancune Synode Sociale verzekering weduwnaars /I 5 DE STEM VAN VRIJDAG 25 APRIL 1969 5 (Van een onzer verslaggevers) RILLAND Het spoor- en weg' verkeer over de Kreekrakdam in Zuid-Beveland, waar gewerkt wordt aan de Schelde-Rijnverbin- zal in de loop van de maand mei over een lengte van ongeveer km- worden omgelegd. In de (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Van het regionaal Uni cef Comité „De Bevelanden" is het verslag over de werkzaamheden in je periode 1968-1969 verschenen. Hieruit blijkt, dat de verkoopactie van Unicef-artikelen in het verslag jaar aanmerkelijk meer succes heeft geboekt dan het jaar ervoor. De opbrengst van de kaarten en jenda's bedroef 4407,50 gulden te genover een opbrengst van 2743,75 gulden in het jaar ervoor. In het bestuur van het comité zijn enkele veranderingen gekomen. Er ontstonden twee vacatures één door bet vertrek van de heer Kwekke- boom naar Zutphen en de ander, doordat mevrouw Huber in verband met drukke werkzaamheden haar be- ;tuursfunctie neerlegde. In de vaca tes is voorzien door de benoeming an de dames P. M. Wildeboer Scut- Jacohs en E. van Beekom-Bennewitz. In het verslag wordt hulde ge nacht aan leerlingen van een aantal cholen in Goes die hebben meege- lolpen met de verkoop van kaarten nacht van 10 op 11 mei zal de eer ste trein een route kiezen, die met een boog om de huidige spoorweg heenloopt. De nieuwe situatie zal gehandhaafd blijven tot medio 1972. In de week voor Pinksteren wordt het verkeer op Rijksweg 58 omge leid via een nieuwe vierbaansweg, die eveneeens met een boog om het huidige wegvak gaat, dat maar twee rijstroken heeft. De vierbaansweg blijft in gebruik tot medio 1973. Moeilijkheden worden in verband met deze veranderingen niet ver wacht. Dit werd meegedeeld door de heer J- de Klerk, technisch hoofdambte naar eerste klasse bij de Rijkswater staat, die de directie voert over het project Schelde-Rijnverbinding tij dens een excursie onder zijn leiding, van het Instituut voor Bestuurswe tenschappen afd. Oosterschelde. De werken verlopen volgens de heer De Klerk geheel naar verwachting. Men is op het ogenblik bezig met gereedmaken van de bouwput voor de Kreekraksluizen. Verwacht wordt, dat binnen de drie maanden de bouw van het sluizencomplex, dat is aan besteed voor een bedrag van 62 mil joen gulden en uniek is in de hele wereld, kan beginnen. De heer De Klerk liet nog weten, dat er plannen bestaan om de Krab- bekreek onder St.-Philipsland af te sluiten. „Als dat niet gebeurt", zo zei hij. „dan krijgen we daar een zeer moei lijk vaarwater. Er zullen beroerde dwarsstromen ontstaan. Het lijkt me daarom noodzakelijk, dat de Krabbe- kreek wordt afgesloten." (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Minister ir. W. F. Schut (Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening) heeft gisteren in Middelburg meegedeeld, dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek mo menteel de gegevens verzamelt die het Centraal Planbureau t.z.t. (over één tot anderhalf jaar) In staat zullen stellen om econometrische modellen te maken voor nn nog hypothetische zeehaventerrelnen in Zuidwest-Ne derland. Minister Schut gaf toe, dat sommi ge gemeenten (hij doelde op Rotter dam) kennelijk heel wat minder tijd nódig hebben om een econometrisch B .-r. - v£-;-• SCHIPHOL (ANP) In een lijn- 2el van de BEA uit Londen is J®o«dag ae 22-jarige Stella Owen t f°to nationale gastvrouwe Wales, op Schiphol aangekomen, tot? zal.zaterdag de ferventste sup- ij I r zijn van de sportploegen uit Vorrtt' iie in Amsterdam op wat „«„genoemd „de mini-olympische JJ htm krachten zullen meten Nederlandse tegenstanders. Het van Wales, bestaande uit bok- W ^renners, schutters, gewicht- ge,. schermers, trampolinesprin- ja ,en hockeyspeelsters, wordt vrij- StiJJanc'aag) °P Schiphol verwacht. Ua Owen, die in de nationale dracht van Wales arriveerde, is on derwijzeres van beroep, doch onder brak deze functie voor de tijd van een jaar, toen zij in oktober j.l. uit 200 gegadigden de titel van nationale gastvrouwe won en in deze nieuwe functie ging werken voor de toeris tenfederatie van haar land. Haar zal op 1 juli de eer te beurt valk»i prins Charles van Engeland te begeleiden in de processie in het kasteel van Caernarvon, waar hij for meel zal worden gekroond als „prins van Wales". Gedurende de zomer maanden zal Wales deze koninklijke gebeurtenis vieren met allerlei festi vals en sportevenementen. model op te zetten, „maar", zei hij, „daar prik je dan ook zo doorheen". In dit verband had hij tevoren op gemerkt, dat het niet nodig is in Nederland naar een alternatief van een eventueel havengebied in de Hoeksche Waard te zoeken. „Dat al ternatief is er al", zei hij, „en dat is het Westerscheldebekken". De econo metrische modellen waarop de minis ter doelde, geven meer exact weer wat vergelijkenderwijs de waarde is van onderscheidene zeehaventerrei nen, zoals b.v. Redmerswaal, vergele ken met het ingepolderde Land van Saeftinge. „Volgend jaar weten wij tenminste waarover wij spreken als het over zeehavenöntwifckeling gaat", zei mi nister Schut. In zijn kort betoog over de ruimte lijke ordening (tijdens het werkbe zoek van de minister was „volkshuis vesting" de hoofdschotel van het me nu), zei de minister nog, dat de oude gemeentelijke bestemmingsplannen die in 1970 voor verlenging in aan merking zouden komen, onder de werkingssfeer vam die nieuwe wet zul len worden gebracht. „Er wordt geen verlenging meer gegeven", zei hij. „Wij moeten nu maar door de zure appel heen bijten". (ADVERTENTIE) eerste benelux jaarbeurs van 17 t/m 26 okt. 1969 voor inlichtingen deelname: organisatie-en adviesbureau voor tentoonstellingen en evenementen uilenspiegelstraat 13, bosschen- lioofd, tel.: (01652) 31 75 en het turfschip n.v., breda het turfschip congressen, concerten, tentoon stellingen. chasséveld - breda - tel. (01600) 4 53 63. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vlissinger K., opvarende van de veerboot „Prin ses Margriet", is wegens vechten met een „meerdere" gisteren door de politierechter te Middelburg ver oordeeld tot een geldboete van veer tig gulden. De „meerdere", de B., verklaarde als getuige, K. opdracht te hebben ge geven om de relingen van het schip schoon te maken. Toen K. daarop had gezegd eerst zijn kopje koffie te wil len drinken had De B. hem gedreigd de kapitein van deze „onwilligheid" op de hoogte te zullen stellen. K. zou daarop hebben gezegd: „Als je dat doet sla ik je de hersens in", waar op het tot een handgemeen was ge komen. K. verklaarde echter, dat De B. hem niet had gezegd naar de kapi tein maar naar de directeur van de Stoombootdienst te zullen gaan. De B. zou hem ook het eerst hebben geschopt. De officier, mr. J. An- dreae had een boete van 60 gulden geëist. De twee Goesenaren R. S. en J. S. moesten zich verantwoorden voor respectievelijk diefstal en heling van 'n deel van het gestolene. R.S. had uit bouwketen in Middelburg, waarin hij door inbraak was binnengekomen, verschillende spullen zoals een radio en een waterpas toegeëigend, terwijl hij in Yerseke aan boord van een schip een verrekijker had gestolen. Politierechter mr. P. van Empel, besloot de zaak. tegen R.S. aan te houden om eerst een rapport van het Zeeuws consultatiebureau voor alco holisme af te wachten om vast te kunnen stellen in welke mate de alco hol in het gedrag van verdachte een rol heeft gespeeld. J.S. werd tot een boete van f 75,- veroordeeld. MINISTER-PRESIDENT P. J. S. de Jong en minister J. M. A. H. Luns zullen op uitnodiging van de Franse regering op 13 en 14 mei een officieel bezoek aan Frankrijk brengen. HET GRONDPERSONEEL van Alita lia, de nationale Italiaanse luchtvaart maatschappij, gaat aanstaande maan dag voor 24 uur in staking. (Van onze Rechtbankverslaggever) BREDA De officier van justitie bij de Bredase Rechtbank, mr. A. Kalthoff, heeft donderdag j.l. zes jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 21-jarige ge huwde fabrieksarbeider J. P. M. F. uit Hoogerheide. Mr. Kalthoff liet daarbij het primair gestelde van zijn tenlastelegging (doodslag) vallen. Hij achtte F. echter wel schuldig aan diefstal met geweldpleging, die zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad, waaraan het slachtoffer, de 74-jarige Bergen op Zoomse miljonair Chris Rogier, later is overleden. Voorts achtte de officier bewezen dat F. schuldig was aan diefstal van f5.000,in het bejaardentehuis St. Catharina te Bergen op Zoom, die 30 juni vorig jaar heeft plaats gehad. Tenslotte noemde hij F. schuldig aan mishandeling en verkrachting van een 17-jarig meisje uit Woensdrecht. Mr. Kalthoff achtte de verdachte toerekeningsvatbaar zij het in ver minderde mate. In zijn eis betrok hij de resultaten van het uitgebrachte psychiatrische rapport. De zaak werd achter gesloten deuren behandeld. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. F. (gehuwd en vader van een kmd) werd gearresteerd op 20 september j.l., toen men hem aanhield wegens (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Engelse be jaarden uit Folkestone, die in het kader van de bejaardenuitwisseling tussen de beide steden een bezoek van een week aan Middelburg bren gen, zijn enthousiast over de sponta ne en hartelijke ontvangst die hun overal ten deel valt. Gisteren (don derdag) werd 's morgens om half elf eerst een bezoek gebracht aan een Middelburgse bloemenkwekerij en -supermarkt. Daarna volgde 's mid dags iets wat helemaal buiten het programma omging, maar niet min der geslaagd mag heten. In het Ned. Koffiehuis aan de markt in Middel burg ontving de heer J. Godden van het bekende hotel St.-Clair uit Fol kestone met zijn echtgenote twee groepen van elk veertig Middelburg se bejaarden, die al eerder een bezoek aan de tweelingstad Folkestone had den gemaakt. Het werd een bijzonder fijne en gastvrije ontvangst, waarbij weer allerlei wederwaardigheden werden uitgewisseld. Alle bejaarden kregen van het echtpaar Godden een klein geschenk. De Engelse bejaarden werden door dames van de British Womans Club uit Vlissingen met wa gens opgehaald om bezoeken te bren gen aan het museum, de braderie in de abdij en een gezellig toertje rond de stad. Een apart evenement wordt voor de Engelse groep het bezoek aan een klompenfabriek in de Sloe-haven, dat vandaag plaatsvindt. Zaterdag middag om kwart over drie zullen de bejaarden uit Folkestone na een heerlijke week weer huiswaarts ke ren (Zie ook: In gesprek met). diefstal van een auto in Bergen op Zoom. Rechercheurs ontdekten dat hij geleek op een „montage-foto", die men naar aanleiding van tips had ge maakt. Deze foto was echter nooit verspreid omdat zij te veel leek op een alleszins respectabel inwoner van de Markiezenstad. Overigens bleek uit het onderzoek, dat de politie hem al erder in handen had gehad en dat hij bij zijn arrestatie nog maar veer tien dagen geleden was ontslagen uit het huis van bewaring te Breda, waar hij in voorarrest had gezeten op verdenking een meisje te Woens drecht te hebben verkracht. Dit ge beurde veertien dagen nadat hij zijn daad in Bergen op Zoom had ge pleegd. Uit de verklaringen, die F. tegen over de Bergen op Zoomse politie heeft afgelegd, is gebleken dat hij zijn slachtoffer heeft opgezocht in zijn prieel. Dat was zaterdagmiddag 3 augustus. Op zijn vraag hem geld te lenen, gaat hij met de miljonair het huis in. Deze vertrouwt de zaak niet geheel en grijpt een sierdo-lk. Samen gaan ze naar boven, waar de ruzie ontstaat. Weer terug in de woonka mer wenst F. niet in te gaan op be paalde voorstellen. Om zich tegen de woedende jongeman te verdedigen worpt Rogier, die bovendien invalide is, de kris naar zijn tegenstander. De jongeman rent naar de woonka mer en komt terug met een kande laar, waarmee hij de miljonair tegen het achterhoofd slaat. Hij sluit de overgordijnen en legt de rinkelende telefoon van de haak. Toen zijn slachtoffer eenmaal tegen de grond lag, ging hij op zoek naar geld en haalde f2400,weg aan papiergeld en een honderdtal zilveren rijksdaal ders en guldens. Van dit geld werd later f 1000,bij een huiszoeking te ruggevonden; de rest was opgemaakt. Nieuw- en St.-Joosland Koninginnedag Het bestuur van de buurtenbond „Oranje-Bovenal' heeft voor de wijk „Nieuwland" van de gemeente Middelburg een konin- ginnefeest georganiseerd. Helaas heeft de buurtenbond dit jaar slechts over f. 150,- subsidie van de ge meente Middelburg kunnen beschik ken, hetgeen aanzienlijk minder is, dan vroeger van de voormalige ge meente Nieuw- en St.-Joosland werd ontvangen. Daarom doet het bestuur van de buurtenbond een beroep op de ingezetenen van de wijk een extra bedrag beschikbaar te stellen. Het programma voor het feest is als volgt: Om kwart over negen wordt verzameld op het speelplein van de O. L. van Randwijckschool. Voorafgegaan door het muziekgezel schap „ONDA" zullen de schoolkin deren afmarcheren naar de speel weide en het sportveld aan de rijks weg. De kleuterspelen en de spelen voor leerlingen van de klasse 1, 2 en 3 beginnen om kwart voor tien. Bovendien zal er een knobbelrit zijn op fietsen voor de leerlingen van de klassen 4, 5 en 6. Om elf uur is er een gekostumeerde voetbalwedstrijd op het voetbalterrein. Om twee uur zal er een optreden plaatsvinden van de ponyclub en de ruitervereniging, terwijl het feest om drie uur zal worden besloten met ringsteken op bromfietsen met een dame als duo passagiere en hindernisrijden op bromfietsen. Na de hoos van tentoonstellings- nieuws rond Pasen, is het nu wat rustiger geworden. Althans in eigen streek. Er is nog genoeg te zien en aangezien een aarzelende lente zich -aandient zullen velen de neiging krijgen af en toe wat verder van huis weg te zwerven. Daarom zullen wij onze vleugels ook wat verder uitslaan. Het Middelheimpark te ANTWERPEN is steeds de moeite van het bezoeken waard vanwege de grote vaste collectie beeldhouwkunst. Maar tot 4 mei is er ook nog werk te zien van jonge Antwerpse beeld houwers. Gaat u toevallig verder, via Oostende naar LONDEN, dan kunt u daar in de Hayward Gallery de fresco's uit Florence nog zien; iets voor de vakantie wanneer u de ze unieke expositie gemist hebt te Amsterdam. Tot 16 juni. nekenweg 142. Daar zijn plastieken v-an J-acques Vermeulen en plastie ken van frère Be-no!t aanwezig. Wat dichter bij huis. In EINDHO VEN in het Van Abbemuseum de „Triënnale der Zuidelijke Nederlan den". Maar daarover hebt u alles kunnen lezen op onze kunstpagina van zaterdag 11. In de hal van de t.h. „Nul - 1". Achter deze magi sche formule gaat schuil Ries Lin- nartz uit Nederweert met een over zichtstentoonstelling van een zestig tal plastieken en objecten. Komt u in Eindhoven in De Bijenkorf, neem dan eens een kijkje in de afdeling Kumstkoop; daar vindt u originele grafiek van de groten in de artistieke wereld, voor een haalbare pri's bij een. In galerie De Zonnewijzer van het Philips Ontspanningscentrum „100 jaar fotografie in Nederland"; een tentoonstelling, die eerst in Den Bosch te zien was en echt de moei te waard is voor allen, die verkik kerd zijn op alles wat met fotogra feren te maken heeft. In De Krab- bedams tenslotte „World Press Pho to", maar deze tentoonstelling kunt u tegelijkertijd ook zien in het Haag se congresgebouw e-n bij De Tam boer in Hoogeveen. recensent tegen de organiserende instantie voeding te geven, mag de ze kwalijke zaak geen aanleiding voor u zijn er toch nog even te gaan kijken. Het blijft tot 28 april de moeite waard. Toch! Tot 5 mei in de Koninklijke Academie i-n Den Bosch nog heel iets anders; plastie ken van Frans Peeters en kubisti sche constructies van twee archi tecten, SlothouberGraatsma. En in De Moriaan is Paul Citroen nog te zien tot 11 mei. Nog enkele kunstzinnige bloem pjes. In de Keukenhof te LISSE ook beelden uit Duitsland. In HAARLEM 's avonds van 20.30-22.30 uur in het Frans Halsmuseum kijken naar kunst bij kaarslicht (tot 19 mei). In DEN HAAG in het Gemeentemu seum: Chinese wandschilderingen en keramiek uit Berlijn (waar halen ze het vandaan) en (ook wel interes sant voor architectuur-liefhebbers): De Waterstaatsstijl (tot 18 mei). In het Koninklijk Penningenkabinet: Het menselijk hoofd op munten, pen ningen en gesneden stenen. En „Van Terp tot Deltaplan" in het Museum voor Onderwijs. In UTRECHT: Kunst uit Utrecht in het Centraal museum; met het doel de werken van de in de stad en de provincie Utrecht wonende en wer kende kunstenaars een grotere be kendheid te geven en tevens om aan te tonen hoe deze kunstenaars aan het nationaal kunstgebeuren mee werken. Zo zie je ma-ar weer. In het Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht is vanaf 3 mei „Kunst uit Siena in Nederlands bezit" te zien. Ondanks het feit dat de Iconen tentoonstelling in het Noordbrabants museum te DEN BOSCH in enkele Brabantse kranten is aangegrepen om een persoonlijke rancune van de Gustave Asselbergs, Joop Birker, Geertrui Charpentier, Frans de la Cousine, Jacques Frenken, Jan van Goethem, Lies Jansen, Richard Karp, Nico Molenkamp, Werner Moonen, Thijs Overmans, Jacques Siegers, Jan Spit, Leo van Steensel, Meike Sund, Ad Willemen em Hans van Zummeren. Gedupeerden vam de brand van kasteel Nemerlaer. Het is hier niet de plaats om stom miteiten (achterwegl laten van ver zekering e.d.) nader te bepalen. In ieder geval zijn ze nu goed voor een „Nemerlaer-tournee"; nog tot en met zondag a.s. te zien bij dè BKS, Spoorlaan te TILBURG. Niet zo ver v-an Tilburg, in VESSEM is een aar dige galerie „Vaesheim", waar mo menteel schilderijen, tekeningen en gouaches van Gerard Princé en beeldhouwwerk en kleinplastiek van Piet Killaars te zien zijn. Sinds eni ge tijd is ook BREDA een heuse ga lerie rijk, genaamd Galerie 142, Gin- Nog even over een andere kunst route. In ROTTERDAM kunt u zich nog tot 5 mei spiegelen (letterlijk) in de schilderijen en objecten van Pistoletto en vervolgens „Pottenkij- ken" (keramische hoogtepunten van 1959-1969) in Boymans - Van Beu- ningen. Bij galerie Fenna de Vries zijn schilderijen en gouaches van Lucebert te zien. Maar deze dich- ter-schilder heeft momenteel ook een tentoonstelling in het Stedelijk mu seum van AMSTERDAM. En alsof dat nog niet genoeg is komt galerie Espace in dezelfde stad ook met schilderijen en gouaches van Luce bert. Ina Broerse (Nieuwe Spiegel gracht) kondigt aan Klaus Ulrich met edelsmeedwerk en Theodoor Heynes met aquarellen en tekenin gen. En meneer Siau v-an de gelijk namige galerie heeft voor u ki een Yachting club in Catania tussen vervelende filmsterretjes, aardige oude en verdwaasde jonge jacht-be- zitters, tussen dure robes en juwelen ontdekt Marcello La Spina, een Ita liaanse surrealist. Bij Siau II Frans Driemaal Lucebert. van Bommel, die ook al zij het op een heel andere wijze in de greep van het surrealisme zit. De omgeving van ARNHEM is in zomerse maanden ook steeds de moeite waard. In het Gemeentemu seum kunt u een kastelentocht door het Gelderse landschap aanvullen met „Kastelen en buitenplaatsen buiten Gelderland, 18e-eeuwse teke ningen". In het Openluchtmuseum is er voorlopig een klederdrachten-ex positie: „Handel en wandel". In HULST is tot 4 mei in het stadhuis nog van alles en nog wat te zien van Aimé Crince le Roy, Corry Borst, Karei Niehorster en Wim Fre-ayhoven. Ook de tentoon stelling Multipels en Objecten in het stadhuis van MIDDELBURG gunt u nog één week om te komen kijken. En geïnteresseerden in Zeeland en de Dordtse Synode (1618-1619) kun nen tot 1 september in het Rijksar chief te Middelburg komen grasdui nen. Verzekerd van de wieg tot het graf. Behalve tot het graf van zjjn eigen vrouw. Het is mij als weduwnaar bekend dat het ministerie van CRM afwijzend beschikt heeft betreffende subsidie inzake gezinshulp voor we duwnaars. Als weduwnaar met kin deren kan men twee dingen doen. Men kan zijn kinderen naar een in ternaat doen, maar het gezinsbelang moet op de eerste plaats komen. Men kan dus niet zeggen vrouw dood dan de kinderen ook maar de deur uit. Men maakt dus gebruik van ge zinshulp van 's morgens 8 uur tot 's avonds 6 uur met daaraan verbon den verplichte aanpassing van zijn werkzaamheden in dagdienst en in zijn eigen woonplaats. Dus geen ploe gendienst meer, geen pendel-en meer, overwerk of bijverdienste is uitge sloten. In België werken voor dubbele kin derbijslag gaat ook niet meer. Zo doende begint men dus al met een loonderving van f 40 per week. De gezinshulp kost ook f 25 per week. Als dus je vrouw dood gaat neemt zij een half weekloon mee in het graf. Nu kan men ook trachten te hertrouwen, maar dan krijgt men de volgende moeilijkheden. Weduwvrou wen hebben pensioen. Gescheiden vrouwen krijgen een uitkering gelijk aan weduwen pensioen. Ongehuwde moeders met kind of kinderen kan men helemaal wel buiten beschou wing laten want de praktijk bewijst dat dergelijke moeders nog een vrij gezel kunnen krijgen. Oudere werkende 'dames hebben meestal een vertrouwens positie be reikt dus zij stellen ook eisen. Verder is hertrouwe-n ook moeilijk gezien aard en opvoeding van de kinderen en grootte van het nieuwe samen te stellen gezin. Ook gezien dienstbaar heid en plichtsbesef in deze tijd. Alle gehuwde vrouwen hebben krachtens de AOW etc. volksverze kering een welvaarts vast pensioen van f 100 per week voor een gemid deld premiebedrag van twee gulden vijftig per week. Mijn voorstel is uiteindelijk het vol gende: Voor een premiebedrag van een gulden per week kan men weduwnaars ook verzekeren uiter aard tot de kinderen 16 jaar zijn. Als verder bij een tweede huwelijk beide partijen kinderen hebben dan zou voor dergelijke huwelijken een. dubbele kinderbijslag in het leven ge roepen moeten worden. Nu zijn we duwnaars afhankelijk van de Alg. Bijstandswet wat gezien sociale voor zieningen discriminatie is, overmacht ja zelfe onrechtmatige daad art. 1401 - 1402 B.W. Immers de sociale wetten geven een recht °P uitkering. En bij de Alg. Bijstandswet moet men altijd nog s.v.p. spelen. Dan is men af hankelijk van maatschappelijk werk ster of gezinszorg welke zowel rap porteur zijn als adviseur. Dit is dus volkomen fout. Tevens is gezinshulp ook maar een tijdelijke oplossing, want op de duur is werken en de kind-eren opvoeden een te zware taak. BERGEN OP ZOOM. ANT. DE JONG Op hetzelfde ogenblik werd in het sportpaleis te Parijs een gaullisti sche vergadering gehouden, waar on der meer Malraux, minister voor cul turele zaken, het woord voerde. Ook Malraux was niet zelfverzekerd meer en sprak hoofdzakelijk over wat voor rampen Frankrijk tegemoet gaat, als De Gaulle verliest. En hij knoopte het dreigement eraan vast dat als de oppositie de kop opstak, de gaul listen weer een massademonstratie zouden houden op het Champs Ely- sées, van de Concorde tot aan de Are de Triomphe. Precies zoals na de ge beurtenissen van mei 1968. Maar nog veel erger dan deze ner veuze stemming voor radio, televisie en in verkiezingsvergaderingen, is de paniek op de beurs. Waar het goud blijft stijgen en de frank keldert. In de dagen die ons nog van het refe rendum scheiden, zal deze crisis van de frank de verkiezingscampagne be heersen. De gaullisten zullen zeggen: nog voor de oppositie het wint, heeft zij de frank al de nek omgedraaid. Terwijl de oppositie van de financiële crisis alle schuld geeft aan De Gaulle met zijn dwaze en riskante referen dum. Woensdagavond sprak in Grenoble Mendes France, die tot dusver in de campagne heeft gezwegen. Vanzelf sprekend maakte hij propaganda voor het „neen". Ik verwacht, zei Mendes France, dat na de nederlaag van De Gaulle Pompidou kandidaat zal worden, met als tegen-kandidaat de centrum-man Poher, de tegen» woordige voorzitter van de senaat. Bij de eerste ronde zuilen de com munisten waarschijnlijk met een eigen kandidaat uitkomen, die bjj de tweede ronde zal afvallen. Dan blij ven over: Pompidou en Poher. Het is te hopen, besloot Mendes France, dat de niet-communistische linker zijde het bij deze tweede ronde eens zal worden over een gemeenschappe lijke kandidaat. Op een vraag of Mendes France zelf kandidaat zal worden voor de komende presidents verkiezingen, antwoordde hij ont kennend. Het wordt dus zondag wel heel spannend. Benieuwd mag men zijn naar de laatste spreker vanavond om acht uur: De Gaulle zelf. VENEZUELA en Argentinië hebben in het hoofdkwartier van de Verenig de Naties de diplomatieke betrekkin-» gen weer hersteld. Zij waren verbro-» ken na de militaire staatsgreep in Argentinië twee jaar geleden.

de Stem | 1969 | | pagina 5