Manchester City favoriet in Engelse cup-finale Kleedgelegenli^id Sprint te gering fijnste KDFRi VH43E5 Hulshof! grandioos Ottenbros derde in Spanje Amsterdammers danken „Madrid" aan Gert Balsf en Koffie gezond Bewindsman gaf excellent advies RONDE VAN ETTEN iten. ehoord van de :oelwand"? >rst-elijke jsruimte. a nuchter lilips m) 70 liter Opdracht Aanloop Sentment Records Boogbal Kampioenschappen door gebrek aan kleedruimte naar Groningen echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Riera trainer Barcelona Baronie-NOAD op 4 mei Zondag, 27 april a.s. AJAX HAALDE ONDANKS NEDERLAAG DE FINALE! DE STEM VAN VRIJDAG 25 APRIL 1969 t 17 philips] ast wè of- Deze Philips l-heeft de x 60 x 63 cm. mtewinst m van deze st zit in de is de tempera- ies gelijk, het vocht-gehalte aor uw levens uitdrogen kast tdooien. Combi ruimte 187 I; •ies-bewaarruimte 50 x 60 cm. ote Philips Combi t een diepvries liefst 531. aparte deur is het 1° tot 24° C onder 2de temperaturen ierve-voorraad te bewaren. En om te, vlees, fruit in te lombi kast 2751 te 2221; 3-sterren bewaarruimte 531) c 55x60 cm.. t Gert Bals was wijs van. Met hoek. gisteren de grote uitblinker. Het moment dat bovenstaande moto weergeeft is daar een be- een machtige snoeksprong duikt de Ajax-goalie een felle kopstoot van Farkas (links) uit de Johan Cruijff verlaat, begeleid door Salo Muller, geblesseerd het veld. (Van onze speciale verslaggever) TRNAVA Ajax, de grote ver rassing voor de internationale voetbalwereld, heeft de finale van het Europacuptoernooi voor landskampioenen op het nipper tje gehaald. Gistermiddag in een emotievolle, vaak harde wed strijd Rinus Michels had het voorspeld werd de voorsprong van 30 opgebouwd in het Olym pisch Stadion gereduceerd tot 32, maar juist dat derde doel punt van Piet Keizer in Amster dam redde de finaleplaats voor Ajax. Een doelpunt slechts, terwijl ieder- een verwachtte dat Ajax „fluitend" de reis naar Madrid zou pakken. Ajax heeft aan aanvoerder-doelman Gert Bals en Barry Hulshof te dan ken, dat het zich nu als eerste Neder landse club mag scharen bij de „gro ten" van Europa. Ajax wordt in de historie van het Europacuptoernooi sinds gistermiddag in een adem ge noemd met gerenommeerde groothe den als Real Madrid, Rapid Wien, Manchester United, Inter, AC Milan, en ga zo maar door. Kortom Ajax hoort sinds de ware veldslag tegen het vergeleken met Amsterdam on herkenbare Spartak Trnava tot de absolute top van het Europese voet bal. Ajax heeft dat gisteren bereikt met louter negatief voetbal. Immers, Ri nus Michels had tegen Spartak een verdedigende tactiek voorgeschreven. Daartoe had in eerste instantie Inge Danielsson, toch op schot in voorgaande Europacup-wedstrijden, plaats moeten maken voor de kleine, kittige Bennie Muller. Rinus Michels ha-d bijna verkeerd gegokt en als een persoon de eer van het behalen van de finale toekomt dan is het Gert Bals. Bals, de onberekenbare. In compe titiewedstrijden Iaat hij soms de meest eenvoudige ballen ongemoeid passeren, maar in belangrijke wed strijden is hij de meest koelbloedige goalie van Nederland. Grandioos wat Bals gisteren allemaal heeft tegen gehouden. Het grenst aan het onmo gelijke. Neem nu die 35ste minuut na rust. Spartak had inmiddels die 2-0 voor sprong veroverd en drong ongekend fel aan. In die minuut verscheen rechtsbinnen Kuna van Spartak door een misser van Ton Pronk alleen voor de Ajax-doelman. De Slowaak kopte oerhard in, maar Bals redde, zij het met één vuist. De terugsprin gende bal kwam weer voor de voeten van Kuna, die zonder pardon zijn club naar een beslissingswedstrijd schoot. Tenminste dat dacht Kuna. Bals zag het gevaar en in een pirouet dook hij naar de bedreigde hoek, waar hij het schot met zijn vingertop pen nog net van richting kon veran deren. De voor Ajax juiste richting: net over. Hiermede redde Gert Bals, de door nationale bondscoaches verguisde, Ajax van een beslissingswedstrijd. Van onze speciale verslaggever) j LONDEN Zaterdagmiddag' m drie mr zullen in het mach- j i?e Wembley-stadion te Londen l'wee tot het uiterste geconcen-j I'eerde teams tegenover elkaar liaan voor de belangrijkste wed- I '"ld van het Engelse voetbal- I 'itoen, de cup-finale. Honderd- "itend gelukkige bezitters van I s" plaatsbewijs en nog vele mil-' r'Wen t.v.-kijkers vragen zich I spanning af of Manchester) de trofee voor de vierde "aal zal veroveren. Daartoe zal JLe' 'n deze eindstrijd Leicester ,!ty jnoeten verslaan, de ploeg I v Plffü tv llll. nl Aftlrf-A luiken. ei?enlijk al historie maakte nPer ongeluk" de finale te Hm 'e divisieclub Manchester City r, opgericht in 1880 onder de West Gorton. De club kreeg te spelen op het cricket. I "(1",van Kirkmanshuim. maar om- I fine vel"* er zo erbarmelijk uit I i..B moesten ze van de cricket- l^luizen, Pi t4 Spee I "ick Lane, daarna als Ard- speelde ze als Gorton AFC 1887 Maine Road te Manchester. kreeg zij de naam „Manches ter City" en werd een van de twaalf clubs, welke een tweede divisie van de league gingen vormen. Onder deskundige leiding van Joshua Purdy, worstelde de club zich door de moeilijke beginperiode. Suc ces had de vereniging toen beslag werd gelegd od Billy Meredith, die later naar Manchester United over ging. Dank zij diens schutterscapacitei- ten kwam Manchester City in 1890 in de eerste divisie. Tot de befaamde speiers uit het verleden behoort nie mand minder dan sir Matt Busby, wiens Manchester United in 1963 een derde cup-zege noteerde door een 3-1 overwinning op Leicester City. Manchester City, dat op het ogen blik in de eerste divisie een plaats in de middenmoot inneemt, bereikte de cun-finale door een zege op Ever- ton. Het was reeds zesmaal finalist en won de F.A.-cup in 1904 (Bolton Wanderers 1-0, 1934 (Portsmouth 2-1) en 1956 (Birmingham) 3-1). Manchester City werd in 1937 voor het eerst landskampioen en trad vo rig iaar uit de schaduw van stads genoot United door zijn tweede titel te behalen. Het keerpunt lag op 27 maart 1968 toen de blauw-witten met 3-1 de derbv tegen de Busby- bovs wonnen. Vanaf dat ogenblik (TpiAofden ze weer in hun eigen kun nen. Aan de City-successen van de laat ste tijd zal voor altijd de naam ver bonden blijven van Joe Mercer, de manager, die in drie jaar tijd een kampioenselftal klaarstoomde. De ge wezen speler van Everton en Arse nal. De stijl van Manchester City? Zo oud als de Westminster Abbey, in ieder geval dus niet zo negatief als al die moderne taktieken. De ploeg speelt constructief, aanvallend voetbal, dat haar niet alleen in En geland populair maakte, maar ook op het vasteland. De cup-finale is voor de spelers van Manchester City, die al in de eerste ronde van de Europacup wer den uitgeschakeld door het Turkse Fenerbahce, een soort herexamen. Hieruit mag niet worden geconclu deerd, dat de blauw-witten geen cup mentaliteit bezitten. Integendeel. Manchester City heeft in de Engelse bekercompetitie bewezen een echte cunploeg te zijn. De tegenstander, het in 1884 op gerichte Leicester City, is er tot op heden nog niet in geslaagd de fel be geerde F.A.-cup te veroveren, wel kwam het driemaal in de finale. In 1946 zelfs als tweede klasser, maar werd toen uitgeschakeld door Wol verhampton Wanderers (3-1). Ook in 1961 greep het mis. want Totten- ham Hotspur won met 2-0. Twee iaar later, onder leiding van manager Matt Gillies, probeerde Lei- cester City het opnieuw. De tegen stander was Manchester United dat zich. ondanks het voor veel geld ge kochte team met grote namen maar nauwelijks had weten te redden van degradatie, terwijl Leicester het he le seizoen had meegedaan aan de strijd om de bovenste plaats. De mannen van Gillies waren dus favoriet, maar de Busby-boys wonnen met 3-1. Denis Law en Bobby Charl ton vormden een fantastische linker vleugel. In tegenstelling tot 1963 verkeert Leicester City, thans geleid door Frank O'FerrelI, nu zelf in moeilijk heden. En mocht het er dit jaar in slagen op Wembley te zegevieren, dan zou dat een van de meest bizarre records uit de overladen historie van het Engelse bekervoetbal betekenen: Het zou dan de eerste club zijn die in een seizoen de finale won en uit de eerste divisie degradeerde. Dat laatste is echter nog niet ze ker. want enkele clubs zijn nog bin nen bereik. Voor O'Farrell is het echter overduidelijk, dat zijn ploeg nog voor een aantal opvallende ver richtingen zal moeten zorgen om in de eerste divisie te blijven. Om aan doelpunten te komen, kocht Leicester City onlangs Allan Clarke; Fulham incasseerde voor de ze aanvaller anderhalf miljoen gul den. Het blijft een vraag of Clarke ziin team nog zal kunen redden van degradatie, maar mogelijk kan hij Citv de Cup bezorgen. De aanhangers van Manchester Citv uitgezonderd, honen de Britten vurig op een triomf voor Leicester Citv. Het sentiment vormt de basis van deze voorkeur. Want Spartak is er tweemaal drie kwartier zeer dicht bij geweest. Van af de eerste minuut stormden de Slo- waken op het Ajax-doel af met ken nelijk maar een opdracht: doelpun ten maken. Hoe, dat gaf niet. Het was dan ook in dat eerste half uur een harde wedstrijd. Johan Cruyff werd er het slachtoffer van. De nog niet geheel fitte goalgetter van Ajax, in de twaalfde minuut dooi Jarabek op het moment dat de Am sterdammer zou gaan scoren, bruut onderuit gehaald. En. binnen het strafschopgebied van Spartak. Arbi ter Marschall voelde niets voor een strafschop en liet doorspelen. Het kostte Ajax niet alleen een doelpunt maar ook zijn aanvalsleider en het beroofde de Amsterdammers van de enige mogelijkheid, die de tactiek van Michels had opengelaten voor Amsterdamse doelpunten. Itemers, juist Cruyff is gevreesd om zijn solo's als Michels heeft he loten een defensieve tactiek te voe ren. Juist, die ongekende grootheid Cruyff werd gisteren na die twaalf de minuut ontzettend gemist. Juist Cruyff had er voor kunnen zorgen, dat de mankracht in de defensie van Spartak op peil had moeten blijven. Spartak-trainer Jan Hucko vreesde kennelijk vervanger Inge Danielsson niet. Majernik mocht naar voren, terwijl Jarabek op de middenlijn als spelverdeler fungeerde. Met het ver trek van Cruyff, was immers, gezien het falen van Piet Keizer, Ajax' eni ge gifangel uitgetrokken. Jarabek maakte er dankbaar ge bruik van. Als een generaal verhe ven boven het slagveld dirigeerde hij zijn backs Dobias en Hagara naar voren met de opdracht met hoge voorzetten Kuna in de voorhoede omdat Svec nog niet fit was sco ringskansen te bieden. De opdracht van Hucko was goed, maar de uitvoe ring ervan kwam tenminste in de eerste periode van de strijd niet goed uit de verf. Ondanks het feit dat de teruggekeerde Velibor Vasovic niet erg zeker speelde en Hulshoff dus alles moest doen, ging het bij Spar tak allemaal veel te vlug. De opbouw was grandioos, maar de afwerking ging te gehaast. Ada- mec en Kuna kregen toch reële kan sen, die echter onbenut bleven. Er was een fout van Gert Bals, het zij hem vergeven, voor nodig om de Slowaken aan het eerste doelpunt te helpen. Een uittrap van de Ajax- doelman kwam precies voor de voe ten van Kuna terecht, die met een uitgekiende voetbeweging een boog bal afvuurde, die onbedreigd het door Bals nog verlaten doel indraaide (10). Het publiek, grote stimuleren de factor in het voordeel van Spar tak, rook de mogelijkheden en ging nog feller te keer. Reeds vier minuten na rust werd het 2-0. Het was weer de lange Kuna die Bals versloeg. De rechtsbinnen van Spartak „knikte" direct uit een vrij trap van Martinkovic en na een misser van kopspecialist Henk Groot, raak. Ajax stond op de rand van de af grond. Michels zag het gevaar en sommeerde Keizer het veld te verla ten. De grillige linksbuiten van Ajax deed dat met tegenzin om zich te la ten vervangen door Ruud Surendonk. Nog meer mankracht in de defensie van Ajax dus. Maar niet Suurendonk was de red dende figuur voor de landskampioe nen. Het was Gert Bals, die met on mogelijke reddingen Spartak van een beslissingswedstrijd afhield, al had hij geluk, dat Vasovic (na rust beter op dreef) in de 65ste speelminuut op de lijn redding bracht. De Ajacieden kregen in die tweede speelhelft meer vat op het spel van Spartak maar de tactiek bleef nega tief: doelpunten voorkomen. Daar door waren er ook constant 20 spe lers op de helft van Ajax te vinden. Bijna negentig minuten lang (ADVERTENTIE) Zo maar in de privé-sfeer aan een goede kennis. Iemand met constant weinig tjjd (net als uï), die ook nog nadelige ge volgen ondervond van koffiedrinken. Net als u? De ideale oplossing is - zo sprak de be windsman - Hag-Oploskoffie. Hiervoor worden de beste koffiebonen gebruikt, maar dan vrij van coffeïne en van andere schadelijke stoffen. Hag-Oploskoffie spaart hart, zenuwen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Lekkere, geurige koffie, maar dan zonder nadelen voor uw gezondheid. U knapt er helemaal van op. BADAJOZ (ANP) De Brit Mi chael Wright heeft gisteren de eer ste etappe van de ronde van Span je, een rit over 246 kilometer met start en finish in Badajoz, gewonnen. Wright had een tijd nodig van 6 uur, 28 minuten en 53 seconden. De Belg Bakacai won de sprint van de bijna voltallige groep, die vijf seconden achterstand had. Harm Ottenbros fi nishte als derde. Wright werd ook leider in het algemeen klassement. Tonny Pronk in duel met Jozef Adamec. (Van onze sportredactie) BREDA Onvoldoende kleedruimte is er de oorzaak van, dat de Bredase atletiekvereniging Sprint de organisatie van de Nederland se kampioenschappen is kwijt geraakt. Het geringe aantal zitplaat sen speelde daarbij een ondergeschikte rol. Sprint heeft de beschikking over zes kleedlokalen ingesteld op elftal len, maar niet op grote groepen sportlieden en kan bij bijzondere gelegenheden vier kleedkamers extra krijgen door de goede verstandhou ding, die er met de hockeyvereniging Breda bestaat. De maximum-capaciteit een kleedlokaal is toereikend voor hoog uit twintig op elkaar geperste men sen is echter beslist niet groot genoeg om de te verwachten toeloop van 400 atleten te verwerken. Het probleem van de kleedgelegen- heid heeft Sprint zij het in tweede instantie ook onderkend. In de pe riode dat de kandidatuur voor de or ganisatie gesteld moest worden, voor 1 december van het vorige jaar, stond het bestuur van de sterk groei ende vereniging niet stil bij dit vraagstuk. Men schreef in, en kreeg de wedstrijden toegewezen, omdat de enige andere gegadigde Enschede af viel, doordat daar de nationale titel strijd tegelijk met de internationale marathon was geprojecteerd, hetgeen de KNAU in het verband met het vroege tijdstip niet in het kader van de voorbereidingen op de Europese kampioenschappen in september te Athene vond passen. Na een gesprek met Bart Kappen- burg, de organisator van het vorige jaar in Groningen, werd het penning meester Wim Smits, die veelal de zaken regelde, duidelijk, dat er zich moeilijkheden zouden kunnen voor doen. Het probleem werd met de KNAU besproken en Sprint liet de beslissing over het al dan niet door gaan van het evenement aan de KNAU over. De KNAU besliste de vorige week, maar niet ten gunste van Breda. Gro ningen, dat al had laten weten bij eventuele moeilijkheden wel weer in aanmerking te willen komen werd als plaatsvervanger gekozen. Een trieste gang van zaken voor Sprint, dat reeds bij diverse inter landwedstrijden heeft bewezen goed te kunnen organiseren, en Breda, dat een stuk recreatie misliep. Sprint had de onvoldoende kleed gelegenheid wel willen ondervangen door middel van een grote tent. maar daarmee zou het tekort aan douches niet zijn opgelost. Het is logisch, dat de KNAU voor de nationale kampioenschappen, die ditmaal tevens tellen als een selectie voor de Europese kampioenschappen, eisen aan de accommodatie stelt. De KNAU had er echter goed aan ge daan de accommodaties van de gega digden voor de titelstrijd te bekijken, voordat de toewijzing plaatshad. Dan was deze voor Sprint en de gemeente Breda niet prettige affaire vermeden geweest. Bij monde van de heer Christiaan- sen, directeur van de gemeentelijke sportstichting, verklaart de gemeen te er niet voor te voelen een accom modatie aan te brengen, die slechts voor een enkele keer noodzakelijk is. De kleedgelegenheid van Sprint is echter ook zaterdags tijdens de trai ning niet toereikend. Sprint heeft de gemeente gevraagd om verdubbeling en verruiming van de kleedgelegcn- heid, maar daar zal voorlopig niets van komen, omdat dit project niet is opgenomen in het bestedingsplan dat van 1969 tot 1974 loopt- De heer Christiaansen hierover„Indien Sprint acuut een oplossing wil heb ben, moet de vereniging aan zelf werkzaamheid doen. In de vereni ging zit onder meer een architect. Laat men een ontwerpplan maken en dat voorleggen aan Openbare Wer ken. We kunnen dan zien of Sprint in aanmerking komt voor een aanmoe- digingssu bsidie". Voorlopig moet Breda het zonder top-atletiekwedstrijden doen. Sprint stelt echter alles in het werk om ter vervanging van de Nederlandse kam pioenschappen, die in het kader van de Torenfeesten zouden worden ge houden op 29 juni de laatste dag van de Torenfeesten geplande in terlandwedstrijd Nederland-België 'heren) te krijgen. (ADVERTENTIE) BARCELONA (ANP) Fernando Riera, de voormalige coach van het Chileense nationale elftal, heeft een contract getekend bij FC Barcelona. De Spaanse club heeft zich enkele dagen geleden geplaatst voor de fina le van het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. (Van onze sportredactie) BREDA De wedstrijd Baronie- Noad, die op tweede pinksterdag (26 mei) zou worden gespeeld, is in verband met Let internationale jeugdtoernooi van Baronie ver vroegd. De wedstrijd wordt nu op zondag 4 mei gespeeld Het duel tussen de B-elftallen van Baronie en Noad, dat voor hemelvaartsdag (15 mei) was gepland, wordt een dag eerder gespeeld en we] op 14 mei 's avonds om zeven uur. (ADVERTENTIE) voor Amateurs en Nieuwelingen. Aanvang.- 13.30. Met deelname van de beste Nederlandse renners

de Stem | 1969 | | pagina 17