Kloos: Europese c.a.o.'s nódig DE LAATSTE DRASTE Toestand van de Nederlandse kerk: „probleem met een schokeffect" Uw melkman heeft ze weer! COMMUNISME GING ALLEEN MILITAIR MET ZIJN TIJD MEE Werknemers slachtoffer van internationalisering „HISTORISCHE ACHTERGROND VERGETEN Kritiek Spaak op politiek in BELGIE chocolaatjes assortis NIXON BINDT STRIJD AAN MET MISDAAD Pater Schonenberger in Rome: Milovan Djilas in nieuw boek: Cavaleristen voor porcelein Drie hoofdpunten Europ ese c.a.o. s Beleg gin gs fondsen Erfi enis Verder Jonge Blankenheym. Elke dag vers van uw melkman 11 DE STEM VAN VRIJDAG 25 APRIL 1969 i (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG NW-voorzit- ter André Kloos is van mening, dat het loon- en prijspeil in de EEG al zover naar elkaar zijn toegegroeid, dat de vraag kan worden opgeworpen of het lang zamerhand niet tijd wordt over Europese raam-CAO's per be drijfstak of per concern te onder handelen. Deze contracten zouden dan eventueel per nationale on derneming uitgewerkt kunnen worden. Hij zei dit gisteren tij dens het congres van het Euro pese vakbewegingssecretariaat, In zijn rede liet de heer Kloos blijken, dat de opzet eigenlijk te be perkt is om effectiet te zijn: ook de inde re, met name de christelijke vakverbonden zouden bij de nieuwe organisatie aangesloten moeten zijn. Voor Nederland zou dit geen pro bleem vormen. In andere EEG-lan- den ligt dit echter anders, daar werkt men vaak op nationaal vlak al niet samen. De heer Kloos zei, dat de nationale regeringen, concurreiren en trachten elkaar de loef af te steken bij het aantrekken van nieuwe vestigingen. Ze bieden belastingfacilatedten, lage grondprijzen, goedkope energie en velerlei andere premievormen om de concerns tot vestiging te verleiden. Dat kost de gemeenschap aanzien lijke sommen ten gerieve van de rentabiliteit van de betreffende on dernemingen. Er is dan ook een supra-nationaal gezagsorgaan nodig om te komen tot een coördinatie van het te voeren conjunctuur beleid, het monetaire beleid, het budgetbe leid, het concurrentiebeleid en het regionale stimuleringsbeleid. De Europese vakbeweging zou zich op drie hoofdpunten moeten richten bij haar beleid: het tot stand komen va een Europese inkomenspolitiek, het creëren van een Europese ver- mogenspolitiek en het democratise ren van de machtsverhoudingen in de ondernemingen. Een Europese in komenspolitiek, is te meer noodza kelijk nu door de toenemende ver vlechting van de nationale econo mieën de inkomens-ontwikkeling in het ene land gevolgen oproept voor de inkomensontwikkeling in andere landen. Die inkomenspolitiek, zo ver volgde de heer Kloos, moet alle ca tegorieën inkomstentrekkers te om vatten. Het is voor de vakbeweging ten enenmale onaanvaardbaar, dat de inkomensontwikkeling van de loontrekkers alleen telkens mag worden aangegrepen om een ont spoorde economie weer in de rails te brengen, zoals politici en onderne mers veelal menen. Sprekende over Europese CAO's zei de heer Kloos, dat deze de loon ei kostenontwikkeling in de lid staten gelijkmatiger kunnen doen verlopen. Nauw verband hiermee houdt de vermogénspolitiek op Eu ropees niveau. ImmeTS, het inkomen is via de besparingen de directe bron tot vermogensvorming, terwijl het aldus gevormde vermogen aanleiding geeft tot nieuw inkomen. De bron voor het ontstaan en de groei van vermogen moet gezocht worden in de ondernemingen, waar grote delen van de winsten ingehouden worden, he werknemers kunnen evenzeer aanspraak maken op een deel van he ingehouden -winst. De vakbeweging meent een claim le kunnen leggen op een gedeelte deze winst via vermogensaam- wasdelimg en investeringsloon. Dit betekent niet, aldus de heer Kloos, lat de vakbeweging de groei van de investeringen en daarmee de werk gelegenheid in gevaar wil brengen. De gelden zouden namelijk niet Meteen consumptief beschikbaar boeten komen, maar ondergebracht Jjoeten worden in beleggingsfondsen. Bit die fondsen kan het bedrijfsleven Putten voor de financiering van in vesteringen. Daarmee komt de on derneming in een schuldpositie ten opzichte van een aanzienlijk groter deel van de bevolking dan de be trekkelijk kleine groep van aandeel houders. •Zondagavond brengt de VARA van 20.35-21.55 uur op Ned. 1 de laatste aflevering van Maigret op het scherm, onder de titel „Mai gret en het spook". De foto toont een scène uit deze aflevering met v.l.n.r. Marja Goud, Stije van Brandenburg en Jan Teulings. Tenslotte kwam naar voren, dat "et niet zo gemakkelijk lijkt om tot een gemeenschappelijk vakbewe- jjlgsbeleid te komen. De visies en Je oplossingen van de problemen, °le men voorstaat, lopen nogal uit en. Dit verschil berust op de eigen nationale historische achtergronden, «haten wij eens ophouden onze eigen ationale denkbeelden als alleenza Smakend te beschouwen. Wanneer lJ als uitgangspunt nemen, dat de JTPPese oplossing, die de gehele «beweging moet kiezen, zoveel «gelijk moet aansluiten bij de op- atting die bestaat in het land, dat JJ realisering van een beleids- oerdeel het verst is gevorderd, dan Wer al veel gewonnen", aldus de Kloos, (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON President Nixon van de Ver. Staten heeft woensdag zoals al in het kort gemeld in een speciale boodschap aan het Ameri kaanse congres een totale oorlog ver klaard aan de georganiseerde mis daad in de V.S., die volgens hem een steviger greep dan ooit tevoren heeft op het economische en politieke le ven in Amerika. Het voornaamste doelwit van de strijd tegen de misdaad wordt in Nixons boodschap aan het congres de organisatie Cosa Nostra genoemd, die 5.000 leden telt. President Nixon zegt, dat hij het ministerie van justitie opdracht heeft gegeven, 20 speciale bureaus over de V.S. verspreid te vormen en een ploeg in de staat New York ter be strijding van de Cosa Nos-tra-organi- satie. Nixon vraagt het congres voor het komende begrotingsjaar 25 min dol lar extra ter bestrijding va<n de mis daad. Dit zou het huidige hiervoor beschikbaar gestelde bedrag ongeveer verdubbelen. Nixon vraagt het congres ook om een bedrag van 300 min dollar voor subsidies aan de staten voor de be strijding van de misdaad. Behalve om meer gelden vraagt de Ameri kaanse president het congres ook om nieuwe wettelijke maatregelen. BRUSSEL (ANP) Paul-Henri Spaak, de voormalige Belgische mi nister van buitenlandse zaken, heeft in een redevoering te Brussel ernsti ge kritiek geuit op de Belgische po litieke partijen en gepleit voor aan eensluiting van de gematigde Belgen tegen de Vlaamse en Waalse extre misten. Spaak, die sprak op een jaarver gadering van industriëlen uit de me taalsector. betoogde dat men in Bel gië steeds minder gaat geloven in de parlementaire democratie en niet meer in staat schijnt te zijn de de mocratie te hervormen en aan de huidige omstandigheden aan te pas sen. Hij vroeg zich af of men er niet beter aan deed de grote beroepsor ganisaties te raadplegen i.p.v. de problemen alleen maar aan twee wetgevende kamers over te laten die niet soepel werkten. (ADVERTENTIE) In een rijke doos zowel melk als dessert. Een verrukkelijke verrassing I 4,35 ROME (Reuter) De jezuït pater Mario Schonenberger, die dins dag zijn ontslag heeft aangevraagd uit de orde, waarin hjj super visor was over de jezuïtenprovincies in Duitsland, Oostenrijk, Ne derland, Hongarije en de Baltische staten, heeft in een vraaggesprek verklaard in een brief aan paus Faulus de beweegredenen van zijn daad uiteen te hebben gezet. „Ik heb de paus mijn positie uit gelegd omdat ik als Jezuït verant woording aan hem ben verschul digd", zo verklaarde 49-jarige pater. Hij weigerde de inhoud van de brief te onthullen maar liet duidelijk uit komen dat hij grote onenigheid heeft gehad met de leader van de orde der Jezuïten, pater Pedro Arrupe, over de aanpak van de moeilijkheden in de Nederlandse Jezuïtenpro- vincie. Hij zed niet gelukkig te zijn ge weest met de wijze waarop de Am sterdamse studentenpastores Huub Oosterhuis en Ton van der Stap uit de orde waren ontslagen voor hun steun aan studentenpastor Jos Vrij burg, die het voornemen had in het huwelijk te treden, maar toch in de orde wilde blijven. Hoewel pater Schonenberger toe geeft dat het lidmaatschap van de Jezuïtenorde van de paters Ooster huis en Van der Stap een open vraag was geworden door hun hou ding, „voelde ik steeds sterker dat mij benaderingswijze van de pro blemen die in mijn assistentie (in dit geval Nederland) rezen en mijn me thoden van besluitvorming verder van die van de pater generaal gingen verschillen. In mijn gehele optreden en benaderingswijze stonden de per soon van de betrokken voorop. In alle problemen en in alle praktische experimenten, gold mijn grootste zorg de mens erachter." Pater Schonenberger zei dat zijn positie overeenkomsten vertoonde met die van de eerder deze maand afgetreden pater-provinciaal der Jezuïten, Jan Hermans. Wat betreft het celibaat zou hij het zelf „nooit redelijk achten aan getrouwde Jezuïten te denken", de oelibaatskwestie voor priesters in het algemeen is volgens hem een probleem voor de bisschoppen. Over de toestand in de rooms-ka- tholieke kerk iin Nederland zei hij: „Het is een probleem met een schok effect, maar het belooft de waarheid te onthullen." Hij is van mening dat de tegen het gezag agerende Neder landse priesters met tolerantie en vertrouwen moeten worden bena derd. (ADVERTENTIE) Daar is Barend de Beljongen. Met het volgende rondje. (ADVERTENTIE) Die verfijnde, porseleinen, rijk gedecoreerde kopjes, die u krijgt bij Leeuwezegel. Voor niet meer dan vijf entwintig rode leeuwtjes en twee gulden tachtig brengt hij deze drie feestelijk verpakte kopjes b(j u thuis. Zo maar, omdat u alleen met de fijnste marga rine tevreden bent. Met Leeuwezegel. NEW YORK (Reuter) Milovan Djilas, de verstoten Zuidslavische schrijver en gewezen vice-president van dat land, zegt in zijn zojuist in New York verschenen boek „de onvolmaakte maatschappij achter de nieuwe klasse", dat het communisme als eenheidsideologie voorbij >s en dat er nog slechts nationalistische takken van bestaan, verbonden door de vrees voor druk van de communistische super- landen en voor interne of buitenlandse gevaren. De Oosteuropese landen gaan vol gens Djilas langzaam maar zeker in de richting van een democratische bestaansvorm. Ten slotte zullen naar zijn menin» ook in de Sowjetunie vrijere sociale patronen ontstaan. Daar gaat het langzamer, „omdat de democratische tradities zwakker zijn en de politieke bureaucratie stag neert". In het Sovjetblok is bezig een nieu we sociale laag te ontstaan van spe cialisten onderwijzers, technici, kunstenaars en geschoolde arbeiders die geen speciale leer aanhangen en Slechts uit zijn op persoonlijke le vensvervulling en verhoging van de levensstandaard. Deze nieuwe klas se, aldus Djilas, is het gevolg van het voortschrijden van de wetenschap^ mede waardoor ook de marxistische leer uit haar verband is geraakt, om dat zij uit gaat van statistische socia le lagen. Einsteins relativiteitstheorie en de vorderingen van de wetenschap on dergroeven de leer van Marx, maar het communisme wilde dat niet er kennen. Het ging alleen op militair gebied met zijn tijd mee. Voor het overige wurgde het zich technilogiach en isoleerde het zich van de rest van de wereld, zo schrijft Djilas. KARLSRUHE (DaD) Met onconventionele methoden en zeer veel suc ces maakt het Badische Lamdesmuseum in het barokslot te Karlsruhe re clame voor kunst en wetenschap. Kunsthistorici kruiden hun lezingen met anecdoten, om een grote publiek te bereiken. Zo vernam men onlangs in het Karlsruher slot, dat Augustus de Sterke, de „playboy" van de vroege 18e eeuw, keurvorst van Saksen en koning van Polen, de toenmalige Prui senkoning 600 uitstekende cavaleriesoldaten voor 117 stuks serviesgoed en „Figurimen" erotische schaapherdersscènes van porcelein gaf. Saksen werd later door Pruisen bezet het porcelein uit dit land wereldberoemd. (Foto beneden toont de barokzaal met keizersstamdbeeM van 1680).

de Stem | 1969 | | pagina 11