DOCUMENT OORZAAK RAMP? Vergeldingsacties van Israëliërs N.K.V. aanvaardt beleidsconclusies Hulpbisschop uitgejouwd Frans echtpaar doodde vijf zuigelingen „MENINGSVERSCH OVER DE TACTIEK" Laatste dag vol moeilijkheden RADARPOSTEN IN JORDANIë VERNIELD Pater Schonenberger treedt uit jezuiëten-orde E X A M E N S Sluiting van fabriek in Krommenie is definitief Eindexamen in kraambed Nederland uit straaljagerclub Bouw-politiek ioed verder FRANSE OVERHEID VERWACHT „NEE" ONVERWACHT Honeywell van Amsterdam naar Emmen Sit-in Brusselse politie in eigen lokalen BRAND IN HAVEN AMSTERDAM Minister Luns over Griekse kwestie KLACHT TEGEN NIJMEEGSE RECTOR 9 DE STEM VAN WOENSDAG 23 APRIL 19(59 11 ^SUNIE (Van onze correspondent) BRUSSEL Een officieel stuk, waarvan niemand blijkbaar de juiste inhoud schijnt te kennen, zou weieens de oorzaak kunnen zijn van de moei lijkheden die leidden tot de instor ting van een Belgische autoweg-brug, waarbij twee personen om het leven kwamen, een tiental ernstig gewond raakte en vele auto's werden ver nield. Dat was de conclusie die men kon trekken uit het getuigenverhoor voor de Antwerpse correctionele recht bank, die moet oordelen wie nu pre cies verantwoordelijk gesteld moet worden voor de ramp. De autoweg- brug bij Pulle, ongeveer 10 kilometer van Antwerpen, stortte in de nacht van 12 op 13 november in, omdat het bouwwerk op te korte peilers in een drassige oever van het Neteka- naal was gebouwd. Hoge ambtenaren van het Belgi sche ministerie van openbare werken schoven tijdens de rechtzitting ang stig alle verantwoordelijkheid van zich af. Zolang de brug in aanbouw was, zo zei men, was de dienst wegen er voor verantwoordelijk. Na voltooi ing kwam het onderhoud van de bo venbouw ten laste van de dienst we gen, terwijl de dienst waterwegen voor de onderbouw moest zorgen. Een document regelde de oevr- dracht van de verantwoordelijkheid. Maar niemand van de ambtenaren schijnt precies te weten wat precies in dat document stond. Sommigen dachten zelfs dat de overdracht auto matisch gebeurd was. Ambtenaren van de dienst water wegen ontkenden te weten, dat het onderhoud van de onderbouw de peilers die het begaven aan hen was overgedragen. Zij beweerden bo vendien, dat zij helemaal geen plan hadden van de brug zoals zij was gebouwd. Op hun plan had de brug lange peilers gekregen, die minder onderhoud nodig hadden, terwijl er In feite korte peilers waren gebouwd. Van die constructie bestaan helemaal geen plannen, zeiden zij. (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Franse overheid verwacht, volgens Le Monde, op grond van haar berekeningen een kleine meerderheid van nee-stem mers bij het referendum van zondag a.s. Met name in de grote steden zou men de plannen van de regering alwijzen. President De Gaulle heeft, zoals bekend, zijn aanblijven als staats hoofd afhankelijk gesteld van de uit slag van de volksstemming. (Van onze redactie binnenland) KROMMENIE De directie van Thomassen en Drijver is niet van plan (le ieslissing om de fabriek in Krom menie binnen anderhalf jaar te slui- fen, te herzien. Zij heeft dit medege deeld aan de ondernemingsraad met wie zij een bespreking heeft gehad over de aangekondigde maatregelen. In een communiqué zegt de directie het te betreuren, dat door een onjuis te publikatie in een ochtendblad het personeel van de betrokken bedrijven voortijdig werd ingelicht waardoor een begrijpelijke verontwaardiging is ontstaan. De directie zegt zich bij het opstellen van de plannen bii voort during bewust te zijn geweest van de sociale gevolgen voor het personeel. Zowel vóór als direct na het nemen van de beslissing over de hergroepe ring is met de hoofdbesturen van de vakverenigingen overlegd over het opstellen van een sociaal plan. Dit houdt o.m. in dat de 900 werknemers uit de fabrieken in Krommenie, Utrecht en Dordrecht recht hebben op overplaatsing en zo nodig op om scholing. Niemand hoeft dus te wor den ontslagen. Ten aanzien van de veel gehoorde opmerking, dat de ingreep uitslui tend ten behoeve van de kapitaal verschaffers is gedaan, wordt in het communiqué opgemerkt, dat de on derneming sinds jaren ook voor werknemers een winstdelingsrege- hng kent die gekoppeld is aan de hoogte van het aan de aandeelhou ders uitgekeerde dividend. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/AMMAN De Israëlische luchtmacht heeft gisteren twee represaille-acties uitgevoerd, die tot diep in Jordanië voerden. B(j de eerste, vroeg in de ochtend, vernietigden straalvliegtuigen twee radarposten in het zuiden van Jordanië. Deze radarstations wa ren pas na de laatste oorlog geplaatst en hestreken vrijwel geheel Israël. Ze zijn van Russisch fabrikaat en bemand door 50 tot 100 Egyptische specialisten. De tweede aanval was gericht tegen bases van Arabische commando eenheden in Jordanië. Behalve van vliegtuigen maakte Israël hierbij ook gebruik van artillerie. Een Israëlische woordvoerder zei dat zich in de huurt van de aangevallen doelen geen burgers bevonden. De aanvallen op de radarposten was een antwoord op de pogingen van de Egyptenaren om de Israëli sche troepen van het Suez-kanaal te verdrijven. Door vergeldingsacties, als die van gisterochtend, probeert Israël een trapgewijs opvoeren van de oorlog te voorkomen. Het is nu dui delijk dat de Egyptenaren proberen drie vliegen in één klap te slaan door de strijd langs het Suez-kanaal, zoals dat in de laatste weken is gebeurd, te „verhitten". Zij proberen druk uit te oefenen op de Grote Vier te inter veniëren, het moreel van de eigen troepen op te vijzelen door comman do's naar de oostzijde van het ka naal te laten gaan en de burgerbevol king meer moed te geven door nieuws over overwinningen. De Israëli's hebben zich voorbereid op een lange periode van botsingen langs het Suez-kanaal, omdat ze ge loven dat Nasser zijn nieuwe wapens zal gebruiken om hen terug te drin gen. De aanval van gistermorgen was bedoeld de Egyptenaren voor een tijd van de noodzakelijke radarinstallaties te beroven en om te bewijzen dat zij blootstaan aan onverwachte aanval len. Bij de eerste aanval ging zeker één Israëlisch vliegtuig verloren. De doe len lagen ten zuiden van Karak en bij de in het noorden van Jordanië gelegen stad Irbid. Enkele uren later volgde de aanval op kampen van het Palestijnse bevrijdingsfront. Deze was bedoeld om de guerrillastrijders te dwingen vaak van basis te veran deren. Zij kunnen zo geen plannen voor operaties maken. De aanvallen vonden plaats aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag. Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad gisteren gewezen op de ernstige toestand langs het Suez-kanaal en heeft gewaarschuwd dat er „een ware toestand van actieve oorlog" bestaat. Hij deed dit in een speciaal rapport aan de raad, een on gebruikelijke stap. „De VN-waarnemers, die nu hun taak onder grote moeilijkheden en met veel gevaar vervullen, doen bij Demonstrerende huisvrouwen in Krommenie elke botsing al het mogelijke om snel een eind te maken aan het vuren, met wisselend succes, maar de volgende dag begint het schieten opnieuw". V erseheidene VN -waarnemingspos ten zijn bij de recente beschietingen beschadigd. Oe Thant wees op de talloze rap porten van de hoofdwaarnemer gene raal Odd Bull. Dinsdagmorgen nog meldde deze dat de gevechten van maandag, evenals verscheidene voor gaande, door de Egyptenaren waren begonnen. De VS hebben een dringend beroep gedaan op Israël en de Arabische lan den, een einde te maken aan alle schendingen vain de wapenstilstand in het Midden-Oosten. De Ameri kaanse regering maakt zich hoe lan ger hoe meer bezorgd over het toene mende gebruik van geikreid in het betrokken gebied. AMSTERDAM (ANP) Honey well N.V. heeft besloten haar assem- blagebedrijf voor elektrische en elek tronische beveiligingsapparatuur voor oliegestookte verwarmingsinstallaties van Amsterdam over te plaatsen naar haar hoofdfabricagebedrijf te Em men. Een groot aantal van de 150 werk nemers in het Amsterdamse assem- blagebedrijf zal verhuizing naar Em men worden aangeboden: anderen zullen elders bij de N.V. in Amster dam kunnen worden geplaatst ter wijl tenslotte ca. 45 werknemers zul len dienen af te vloeien per einde van dit jaar. Met de vakbonden is vol ledige overeenstemming bereikt over gunstige overplaatsings- en afvloei ingsregelingen. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Brusselse po litie heeft haar lesje bij de stu denten geleerd: om eisen van de vakbonden kracht bij te zetten zullen zij een sit-in gaan houden. Uit protest tegen lage lonen, slechte carrièremogelijkheden, taalmoeilijkheden en allerlei an dere sociale wantoestanden zul len officieren van de Brusselse politie indien hun eisen niet ingewilligd worden binnen kort de politiekantoren gaan be zetten. Zij willen gedurende drie da gen en drie nachten voortdurend in die (meestal griezelig ouder wetse) lokalen gaan zitten. De Zittijd" willen zij nochtans nut tig gaan gebruiken: met het af werken van stapels dossiers. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Gistermiddag is aan boord van het vrachtschip Karimata, dat in de Amsterdamse Vlothaven ligt, brand uitgebroken in een lading fos faat. De brand, die al snel van het eerste ruim oversloeg naar het tweede, verspreidt een vete gele walm. Naast fosfaat bestond de lading uit vaten chloor, rubber en auto's. De brandweer bestreed het vuur, onder andere vanuit blusboten, met water, schuim en koolzuur. Doordat vele automobilisten stopten om naar de brand te kijken is de Coentunnel een half uur voor alle verkeer gesloten geweest. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De verbondsraad van Uhet NKV heeft gisteren de beleids conclusies met betrekking tot de grondslag en structuur van de vak beweging in de toekomst met grote meerderheid aanvaard. Deze conclu sies die het verbondsbestuur van het NKV eind oktober 1968 had vastge steld, zijn bij alle aangesloten bon den ter discussie gesteld. Tegen stem den, om uiteenlopende redenen, de Nederlandse Katholieke Grafische Bond en de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. De Katholieke Bond van Vervoers personeel heeft tegen deze conclusie gestemd op grond van de uitgangs punten daarvan en wel omdat hierin vooralsnog wordt vastgehouden aan de exclusief katholieke grondslag van het NKV. De KBV is van mening dat deze confessionele grondslag niet meer zo wenselijk is dat op basis daarvan een vakorganisatie zijn oriëntatie zou moeten vinden. Overi gens steunt de bond het streven naar samenwerking met andere vakcen trales en categorale vakorganisaties. De Grafische Bond heeft juist om dit laatste streven ziin goedkuering aan de conclusies onthouden. Samen smelting met andere vakcentrales brengt volgens de bond met zich mee dat de eigen identiteit van het NKV en met name de confessionele grondslag ervan, verloren zou kun- en gaan. De NKGB wenst niet ver der te gaan dan samenwerking met volledig behoud van eigen identiteit en zelfstandigheid. Het NKV zal op korte termijn gaan werken aan de formulering van een visieprogramma, zowel vanuit de ei gen identiteit en ter nadere bepaling daarvan, als in samenhang en wis selwerking met de andere vakcentra les. Daarnaast wordt het noodzakelijk geacht een beleidskoers vast te stel len voor de eerstkomende tijd. Dit beleid moet, volgens het NKV, ge richt ziin od een verdergaande bun deling van krachten van de georgani seerde werknemers. Men wil zo spoe dig mogeliik in open overleg met an deren over de mogelijkheden op dit terrein komen. Bij dit overleg zal naast de voortva rendheid waarmee het moet worden aangepakt een verstandige geleide lijkheid moeten worden betracht. In de eerste plaats om verstoringen in de normale werkwijze van de be staande organisaties te voorkomen en in de tweede plaats om onnodige frustraties onder de léden te vermij den. Drs. H. A. Kloos, de voorzitter van het NW, heeft in een eerste reactie op het goedkeuren van de beleidsconclusies verklaard er nog al gereserveerd tegenover te staan. Hij vindt overigens dat er pas geoordeeld mag worden als de conclusies in praktijk zijn gebracht. De voorzitter van het CNV, de heer J. van Eiber gen, zei dat het CNV nog niet zover was als het NKV. De resultaten van een over hetzelfde onderwerp ge houden CNV-enquête zullen eerst in de zomer bekend worden. Dan pas zal het verbond met een uitspraak over de toekomst van de vakbeweging ko men. Van onze redactie binnenland) NIJMEGEN De 24-jarige sociolo- giestudent Marcel van Herpen heeft gistermiddag namens de studenten actiegroep „Indonesië" een aanklacht wegens belediging ingediend tegen de rector-magnificus van de Katholieke Universiteit te Nijmegen, prof. mr. S. F. L. baron van Wijnbergen. Deze had het optreden van de studenten- groep op het congres over ontwikke lingshulp vorige week, waar zij de Indonesische minister Seda het spre ken onmogelijk hadden gemaakt, „fascistisch" genoemd. Ook het bestuur van de Indonesi sche studentenvereniging in Neder land heeft zich tegen het optreden van de actiegroep gekeerd. In een verklaring noemt zij het gescandeerd roepen van „massamoordenaar" tij dens de rede van de minister „fnui kend voor de goodwill van de Ne derlandse studenten". Het bestuur zegt verder het vermoeden te heb ben dat bepaalde groepen gebruik willen maken van Indonesische kwes ties ten bate van eigen politieke be langen. DE REGERING van Irak heeft Tur kije verzocht, te bemiddelen in het geschil tussen Perzië en Irak ten aan zien van het grensgebied Sjat-el- Arab. sT-GILLIS - DENDERMONDE Uit protest tegen de over- !'a,atsinS van hun kapelaan hebben Wele honderden mensen in liet Sisehe St.-Gillis-Dendermonde de ^bisschop van Gent, mgr. L. de uitgejouwd en geprobeerd de /oousine, waarin de bisschop zat, 1/ "wtelen. Een grote groep rijkswachters, po- sche"agenten en leden van de Belgi an °PsP°r'ngsbrigade, wist de me- V ternauwernood in bedwang te r')geit (Van onze Paryse correspondent) PARIJS In Nemours in het departement van de Seine et Marne bij Fontainebleau is een echtpaar gearresteerd dat niet minder dan vijf zuigelingen heeft vermoord, maar het kunnen er ook wel zeven zijn. In de afgelopen dertien jaar van 195(5 tot 1969 heeft de moeder, Yvette Lelievre (42 jaar oud) alle kinderen vermoord die zij ter wereld bracht. Haar man André (48 jaar) begroef de slachtoffers in zijn tuin. Het echt paar is tegen de lamp gelopen door een anonieme brief aan de politie, die er aanvankelijk geen geloof aan wilde schenken maar tenslotte toch op onderzoek uitging. Het echtpaar werd verhoord en bekende na korte tijd. De vrouw ver telde, dat zij haar kinderen in alle stilte ter wereld heeft gebracht. On middellijk na de geboorte verdronk zij de zuigelingen in een bak water. Als de vader 's avonds van zijn werk in de fabriek thuiskwam groef hij in de tuin een diep gat en daarin begroef hij het stoffelijk overschot van zijn eigen kinderen. Het laatste meisje kwam 2 april ter wereld. Om de stoffelijke resten zo goed mogelijk te doen verdwijnen gooide hij er ongebluste kalk overheen.' 'Niemand in de buurt van de wo ning heeft ooit iets verdachts gezien en ook heeft men niet gemerkt dat de vrouw voortdurend in verwach ting was. Pas door de anonieme brief kwam de politie op het spoor van de gepleegde misdaden. In het gezin leven op het ogenblik nog vijf kinderen. Jean-Claude (19), Micheline (18), Claudine (14), Jean- Pierre (12) en Jean-Jaques (6). Er is nog een zesde kind geweest, Jean- Marc van 2 jaar, maar dat werd in 1960 door een auto van de bakker overreden. Ook de oudere kinderen hebben niets aan hun moeder ge merkt' en zeggen van de misdaad niets te weten. Zonder een traan en zonder gebaar van schaamte heeft de moeder een volledige bekentenis afgelegd. Zij herinnert zich precies alle data waar op de kindefen zijn geboren en ver moord. De eerste moord dateert uit 1956 en de tweede uit 1958. Dinsdagmorgen zijn de gendarmes begonnen met het omspitten van de tuin. Om 11 uur waren reeds twee stoffelijke restanten gevonden. (Van oinze correspondent) SCHIPHOL „Er is tussen kabi net en Kamer geen verschil van me ning over de principiële kamt van de kwestie-Griekenland. Er is alleen een verschil van mening over de tactiek". Dit zed gisteravond op Schiphol minister Luns, toen hij te rugkeerde van een bezoek aan Was hington (NAVO-conferentie) en Chi li (zes dagen officieel gast). Bij aankomst via de krantekoppen geconfronteerd met de eis van acht politieke partijen, dat hij zich binnen veertien dagen duidelijk moet uit spreken over Griekenland, zei de be windsman onder meer: „Het kabinet heeft indertijd de motie-Van der Stoel aanvaard. Daarbij heeft de re gering verklaard, dat zij alleen over het moment van handelen nog wilde nadenken. Zij wilde eerst het eind rapport van de commissie voor de Rechten van de Mens afwachten. Er is dus alleen enig verschil van me ning over het moment van handelen. Ik beweer niet, dat de regering ab soluut gelijk heeft. Ik kan me voor stellen, dat de Kamer zo snel moge lijk een beslissing in de Raad van Europa wil forceren, maar wij kun nen niet alleen beslissen. Het schrap pen van Griekenland is een zaak van de voltallige ministerraad der aange sloten landen. Ik heb gemerkt, dat verschillende landen in die raad aar zelend tegenover de kwestie staan. Daarom dacht ik, dat het beter was, met een uitspraak te wachten tot ge noemd eind-rapport van de commis sie voor de Rechten van de Mens verschenen is. Dan sta je steviger". Minister Luns zei desgevraagd, dat hü, hoewel de kwestie niet op de agenda stond, tijdens de NAVO-ver- (Van onze redactie buitenland) ROME De 49-jarige Zwitserse jezuïet pater Mario Schonenberger, assistent van de generaal der jezuïe ten, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij besloten heeft uit de orde te treden. Pater Schonenberger is de hoofdcoördinator van de activiteit der jezuïeten-orde in de Duitstalige landen. Pater Sohönenberger is tot zijn be sluit gekomen nadat hij door zijn su perieuren was berispt om zijn „pro gressieve instelling en zijn moderne benadering van het leven". Pater Schonenberger is in Neder land bekend geworden door zijn be middelingspogingen intake hét con flict der Amsterdamse studentenpas tores. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Aan het eind van de vorige week is een 17-jarige mevrouw in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft moeder gewor den van een zoon van acht pond. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat de kraamvrouw van daag en morgen in het Gasthuis begint aan het tweede gedeelte van het schriftelijk eindexamen hbs-a. De directrice van het zieken huis heeft hiervoor graag een kamer beschikbaar gesteld, voor- aj ook omdat de 20-jarigie echt genoot eerst volgend jaar zijn eindexamen HTS hoopt te doen. Het eerste gedeelte van het examen heeft de 17-jarige vrouw thuis mogen afleggen. Twee Ie raren van het Christelijk Ly ceum oefenden toen het toezicht uit. Desgevraagd deelde de direc trice van het gasthuis mee, dat zij het doorzettingsvermogen van de jonge kraamvrouw hogelijk waardeerde. Uiteindelijk is de spanning van het examen in zo'n uitzonderlijke omgeving niet te onderschatten. gadering in Washington met zijn Griekse collega Pipinelis heeft ge sproken. „Hij weet precies, hoe Ne derland over de zaak denkt. Zijn ac tieve ambassadeur in Den Haag rap porteert natuurlijk alles". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland over weegt om uit de zogenaamde straal jagerclub te treden, die de landen Engeland, Duitsland en Italië op ini tiatief van Nederland zelf opgericht hebben. De vier landen hebben ge ruime tijd geleden besloten gezamen lijk een Europees project te ontwer pen voor de opvolging van de Star- fighter. Vorig jaar viel hierover reeds een principiële beslissing, waarmee Ne derland zich evenals de drie andere clubleden akkoord verklaarde. Nu blijkt echter na uitgebreide techni sche en financiële studies, dat de op volger van de Starfighter, die in de zeventiger jaren de lucht in zou moe ten, voor Nederland te kostbaar van uitrusting en dus veel te duur zou worden. De drie partners van Nederland zijn nog niet op de hoogte gesteld van deze binnenlandse overwegingen. Voor de drie andere landen wordt dit een bijzonder pijnlijke aangele genheid. Nederland heeft namelijk in de figuur van de bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal A. B. Wolff, enige jaren geleden het Europese initiatief ontwikkeld, dat bij de drie partners zeer goed aangeslagen is. Gezamenlijke studies mondden vorig jaar uit in een pro ject, dat de Nederlandse luchtmacht bijzonder aantrekkelijk leek. De publikatie van dit bericht, gis termorgen in het dagblad Trouw is aanleiding geworden tot het aftreden van het bestuur van de „Parlemen taire Persclub" wegens het schenden van vertrouwen. In een communiqué zegt het bestuur, dat publikatie van vertrouwelijke gegevens, verstrekt in een door de PPC georganiseerde in formele bespreking met minister Den Toom, geen andere mogelijkheid meer over laat dan aftreden. Het dagblad Trouw verstrekte een verklaring, waarin het „putten" uit een infor mele bespreking tegengesproken wordt. „Deze gegevens zijn geheel door vrije nieuwsgaring verkregen". (VERVOLG VAN PAGINA 1) matiek wordt nu op ander niveau op nieuw aan de orde gesteld en te be ginnen met de rijkskieskring Dor drecht van de K.V.P. wil een aantal kringleden de discussies opnieuw op gang brengen „De lagere overheidsorganen zitten dagelijks met dit omvangrijke pro bleem", aldus de Deiftse K.V.P.-wet- houder Weeber. „Het is niet te be cijferen hoe lang een groot aantal woningen leeg moet staan omdat de huren te hoog zijn voor de mensen, voor wie deze huizen bestemd zijn. En doorstroming? Waar haal je als wethouder de woningen vandaan voor doorstroming. Het klinkt alle maal zo fraai en bemoedigend op pa pier. Maar sta er maar eens voor in de praktijk van alledag. Huren van 200 gulden voor een woningwetwo ning hier in het westen. Het is voor de mensen bijna geen doen meer'. Daarom blijft een groot aantal be stuurders van lagere overheidslicha men voorstander van de algemene subsidie voor de woningwetbouw. „Mochten de lonen van de bewoners hoger worden, dan kan men later al tijd nog een correctie op hun huren toepassen", aldus wethouder Wee ber. Het laatste woord hierover is nog lang niet gezegd, zeker niet, nu bij voorbeeld in vele stadswijken, die gesaneerd moeten worden, actieco mités hetzelfde willen bereiken. „Sa neren, akkoord, maar dan moeten er nieuwe woningen komen, die voor ons betaalbaar blijven", aldus deze comités, die zich verenigen willen tot een landelijke actiegroep. gasteen hun zij zich bui- (Vain onze ondierwijsn DEN HAAG De kandidaten vain HBS-b laatste exaimendag gehad. In de morge: gen op natuurkunde. De vijf weil enkele hoofdbrekens gekost hebben maar waren nu ook niet te moeilijk. De a-kandidaten Nederlandse briefwisseling. De opschudding in een dait de kans loopt zijn zelfstandigheid te verliezen, De kandidaten zagen zich gesteld voor drie opgaven: een inge zonden stuk, een verslag in de plaatselijke kreunt en een circulaire. Naar onze smaak wel wat te veel van het goede. De Franse vertaling die HBS-a en -b gisteren kregen voorgelegd was bepaald te lang en bevatte nogal wat uitdrukkingen die de kandidaten als onbekend kunnen zijn voorgekomen. Het fragment was een bewerking van een artikel dat drie jaar geleden in „Le Figaro" verscheen. De opgave voor de MMS gistermorgen, bracht een fragment „Lange schatten", een boek van de schrijfster Marie Louisse Kaschnitiz. Een gemakkelijk te volgen in heldere taal geschreven tekst, die ook binnen de capaciteiten van de zwakkere kandidaten lag. 's Middags kreeg de MMS tekstbehandeling Nederlands. Een artikel, dat in ongeveer 700 woorden het armoedevraagstuk bij de kop pakte. De onhelderheid en ondoorzichtigheid vain het te be handelen proza, de soms verwarde vorm van argumenteren en aanvechtbare rangschikking van gegevens, zulen menig kandidate ongetwijfeld in moeilijkheden hebben gebracht. De tekst van het examen Nederlands bij de Mavo was genomen uit „Inclu sief dienken" van dr. F. Boerwinkel, een uitgave van Werkgroep 2000. Dl tekst gaat over de tegenstelling tussen hef oude denken en het nieuwe den ken. De tien vragen die ten doei hadden het tekstbegrip te toetsen waren voor volwaardige Havoïsten wel te beantwoorden.

de Stem | 1969 | | pagina 9