Nog meer haast bij inhalen tekort bejaardenwoningen Pak de Poet! Collegestaking dreigt in Tilburg „VOOR ZIJN ROODKOPERE" leid geeft Wie wordt de naaldprinses van Europa? Bekentenis Deskundigen vragen ondanks toenemende bouwactiviteiten Even uitblazen mevrouw Bejaarden uit Folkestone bezoeken Middelburg papier voor uw ^pen Juichkreet na zinken caisson in Volkerak Openbare les ambachts school Goes Ne stdorpe SNELBRAADPAN huishoudbeurs 'dee ontving '85.000 bezoekers Korfbal Vedo versloeg Togo: 3-4 Belgen winnen Joris-tocht Auto over de kop: een dode en drie gewonden Wie betaalt? PriIj. zen LANDHEER JALOERS OPGELUCHT DE STEM VAN WOENSDAG 23 APRIL 1969 kennis van het over- ie heer DAERT •k vaak een voorbeeld, igedaehtenis steeds in soneel van otterdam", Terneuzen, Terneuzen en lostburg. iten wij het overlijden USSTANDAERT het Nederlandsche ruis ecretaris van onze af- ankbaar voor het vele moeilijke omstandig, eft verricht. Voor dit nde onderscheidingen. in hoge ere houden. n het >de Kruis. ENDMAKING ers van de gemeente dat op donderdag- 15 april de hele dag in igsonderzoek op long- Toe is opgeroepen, aan onderzoek en tijdig op d aanwezig te zijn. ethouders voornoemd, iES, burgemeester, secretaris. ïrkelijk reageert. ïper Slenderellas Junior oritas 21 cent Tip cent 12% cent (ADVERTENTIE) 10 x f 1000,- en 1000 x f 10,- met één woordje in het Knorr altijd-prijs-Ietterspel. Vraag deelnemersformulieren bij uw Knorr leverancier (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse studen ten gaan zich dinsdag 29 april uit. spreken over de vraag of zij zullen overgaan tot een collegestaking. Te vens gaan zij nog voor die dag werk groepen instellen. Die moeten een organisatiemodel uitwerken voor een hogeschoolstructuur op basis van het medebeslissingsrecht voor alle gele dingen op alle niveaus. Uit die werkgroepen worden tegen standers van het ongenuanceerd be slissingsrecht geweerd. Dat is de kern van twee moties die dinsdag door een kleine honderd studenten de Katholieke Hogeschool telt zo'n 261)0 studenten zijn aangenomen. Dst gebeurde op de vergadering die door de Algemene Tilburgse Studen tenorganisatie was belegd in de hoge- ichooJaula. Pogingen van de Appèl- groep, de studentenorganisatie die bij de laatste grondraadsverkiezingen evenveel zetels verwierf als de SCB, om een gematigder koers te gaan volgen mislukte. Men liet hun woord voerders nauwelijks uitspreken, over schreeuwde hen, of joelde hen uit. De brief van de president-curator, mr, P. M. H. van Boven, waarin een belangrijke concessie m.b.t. het mede beslissingsrecht werd gedaan, werd „onaanvaardbaar" genoemd. Veel kritiek was er op de wei felende houding van de senaat, die nog steeds geen duidelijk standpunt over het medebeslissingsrecht op al le niveaus heeft kunnen of willen bekendmaken. De senaat heeft nu meegedeeld dat dat op 28 april gaat gebeuren. In het bestuur van de or ganisatie van wetenschappelijke me dewerkers, het stafconvent, is de ver deeldheid zo groot over de te volgen koers, dat dit bestuur sinds dinsdag morgen demissionair is- Enkele mo ties die tot doel hadden te voorko men dat op zeer korte termijn een explosieve situatie aan de Katholieke Hogeschool zou ontstaan, werden o'oor het ter vergadering aanwezige gezelschap met grote meerderheid verworpen. Er was duidelijk geen bereidheid over de concessies van het curatorium en de senaat het overleg te openen. Het Atso-bestuur sprak dit bij monde van zijn voor zitter, de heer P. Jansma, uit. Uit de zaal kwam van de zijde van de Ap- pèlgroep de mededeling dat er wel overleg was geweest tussen die groep en de rector-magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer. Daaruit was gebleken dat de senaat „een heel eind met de studenteneisen over medebeslissings recht meegaat". Gehoon was de re actie van de oppositie. Modeshows, modedeskundige jury's m bekroonde modellen zijn aan de «rde van de dag. Momenteel beijve- ziek 5000 vrouwen in zes landen 'Oenemarken, Duitsland, Italië, Oos- '"irijic, Zwitserland en Nederland) de titel NAALDPRINSES VAN EUROPA te bemachtigen. Overal worden regionale voorron- -■'s gehouden; in óns land in de vol- sende plaatsen: Gennep, Boskoop, «oerkapelle, Olst, Coevorden, Hooge- '•eeit, Roden, Heerlen, Emmer Com- I Mscum, Emmeloord, Dokkum, Vee- I JMdaal, Assen, Hengelo, Winschoten, wutricttm, Etten-Leur, Leidsendam. "ize plaatselijke shows worden geor- I '""iseerd door stoffenzaken, aange- I'f Wj Inkoopcombinatie „Neder- I knd" W.y, Voor deelname aan de wedstrijd j ™en zich bij deze zaken aanmel- tn. Voorwaarde is dat men de zèlf- kleding ook zélf toont; of ?e's'es vanaf 15 jaar de door hun teder gemaakte modellen tonen. «i s e voorrondes voorbij zijn, rat de nationale finale gehouden, f 3un' in hotel Krasnapolsky in sterdam en zal er uitgemaakt wor- ieti Wie een Fiat 124 en wie een vlieg- "fbnitie voor 2 personen naar Ame- jta verdiend heeft. Je zou er wel I jur/cje voor willen maken! De snelkoker is welbekend. Een nieuwe uitgave is de koker uit extra hard maar licht vistal, met eloxal binnenkant en rode eloxal deksel. De nieuwe levensgezel van deze snelko ker is de snelbraadpan, uit hetzelfde materiaal, van binnen echter met een anti-aanhak-laag bekleed. Ook deze pan heeft een rode deksel en een speciaal binnenwerk voor fri tuur. De maat: 24 cm middellijn. I Vul Internationale Huishoud- iain 7iiCe 111 (ie RAI te Anister Ijs»., I"'® april) heeft ongeveer stii -i "ekers getrokken, afkom- tj.nl'e delen van ons land. Vo te,, ,vcr(l de beurs door 140.000 I "«n bezocht bezoekers maakten van I h» C nifvan bet ministerie k'"m °D (tG beurs gebruik, pro- n op velerlei gebied met de aldaar aanwezige voorliehtingsmen- sen en sociale raadslieden te bespre ken. De modeshows van Lampe Mode huisHaags Modehuis werden door ruim 25.000 mensen bijgewoond. Op het gebied van de haarverzorging viel vooral de enorme belangstellin voor pruiken op. Zeer sterk was het publiek geïnteresseerd in de woning inrichting. Het allernieuwste snufje, badkamertapijt, was een opvallend succes, waarbij een sterke voorkeur bleek voor de kleur rood. De Zwitserse schoenpoetsers za gen kans ruim 100.000 stoffige schoe nen weer nieuwe glans te geven. Volgend jaar zal de 25e Internatio nale HuishoudbeursIdee 1970 wor den gehouden in de tweede helft van april. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN BOSCH/MIDDELBURG Vanaf 1945 tot 1 januari 1969 zijn in Nederland 546 verzorgingstehuizen voor bejaar den gebouwd, die een totale capaciteit van 56.278 bedden hebben. In diezelfde periode werden 180 tehuizen verbeterd en uitgebreid. Totale capaciteit: 7.173 bedden. Het cijfer over de aantallen speci fieke bejaardenwoningen gaat niet verder dan tot 1 januari 1968. Dat aantal is 37.373. Vorige week heeft minister Schut aan de wo ningbouwcorporaties een extra contingent van 4000 bejaarden woningen toegezegd voor dit jaar. Deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op de gesubsidieerde bouw, ook serviceflats werden er niet bijgerekend. Desondanks spreekt men van een tekort aan be jaardenwoningen. De consulent voor de nationale woningraad, de heer C. de Kreek, heeft (zie onze Zeeuwse editie van gisteren) in Terneuzen gepleit voor de bouw van meer bejaardenwanin- gen. Hij zei: Nederland telt 1.250.000 bejaarden. Van hen woont 60 procent in een normaal huis; 30 procent is inwonend; slechts 6 procent woont in een echte bejaardenwoning. Alle ver antwoordelijke instanties zijn mét de heer De Kreek van mening, dat be jaarden zo lang mogelijk zelfstandig moeten kunnen blijven wonen. Hij zegt: „Je verblijft in een tehuis, wo nen doe je pas in je eigen huis". Bij de Brabantse directie van Volkshuisvesting herinnerde men aan meninigsverandering die sinds de oor log heeft plaatsgevonden. Het oude mannenhuis werd vervangen door het bejaardentehuis; langzamerhand werd ook het idee „verpleegtehuis" gerealiseerd. Steeds sterker echter klinkt nu de roep: dat Nederlanders, ook als ze bejaard zijn, zo lang mo gelijk zelfstandig willen blijven. De ene mogelijkheid sluit echter de ander niet uit er zijn verschillen de categorieën van bejaarden. Bovendien, aldus de Brabantse di rectie, zijn niet In elke streek alle mogelijkheden te realiseren. Dus is centralisatie noodzakelijk, hetgeen weer de (ongewenste) verhuizingen van bejaarden met zich mee brengt. We leven duidelijk nog in een over gangsfase, waarin vele bejaarden er tegen op zien, het weliswaar te grote oude huis te verlaten, maar in elk geval die oude zekerheid niet willen inruilen voor de moderne bejaarden- woning en zeker niet voor het be jaardentehuis omdat dit laatste voor hen vaak nog het stempel draagt van het oude-mannetjeshuis uit bun jeugd. In Zeeland hoopt men binnen twee tot drie jaar de achterstand al te hebben ingehaald. In 1968 bouwde men hier 4200 woningen, waarvan 1100 specifieke bejaardenwoningen. Men hanteert hier de vuistregel, dat gemiddeld 5 procent van de woning voorraad bestemd moet zijn voor zelfstandig wonende bejaarden. Op 1 januari van dit jaar telde men nog een behoefte van ongeveer 2700 be jaardenwoningen. Hier constateerde men, dat steeds meer bejaarden een voorkeur uitspreekt voor de zelfstan dige bejaardenwoning boven het te huis en zelfs boven de huidige „ge wone" woning. Een be jaarden woning is overi gens een normaal huis met een woon kamer van de gebruikelijke afmeting plus één slaapkamer en een keuken. Er is centrale verwarming en een waarschuwingssysteem. De bewoner of bewoners ontvangen een extra bijdrage in de huur van 250 gulden. Met de bouw van zelfstandige be jaardenwoningen houdt nauw ver band de oprichting van een diensten centrum, waar men maaltijden ver strekt en waar men huishoudelijke en andere hulp kan krijgen. Vaak ge beurt <bt vanuit verpleeghuizen of vanuit bejaardencentra „De moge lijkheden dus aanwezig zijn moeten we niet laten liggen", alduss de di rectie Zeeland van Volkshuisvesting. Op het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk gaf men ons te verstaan, dat dit minis terle bij de zelfstandige huisvesting van bejaarden het maatschappelijk werk en het open bejaardenwerk zo veel mogelijk tracht te stimuleren. „Want", aldus dit ministerie, „voor de bejaarde die zich nog maar net zelfstandig kan redden is extra hulp noodzakelijk". (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de Zeeuwse korfbalbond moest] Zuidwesters zijn kampioensfeest nog enkele weken uitstellen want de wed strijd tegen Stormvogels ging niet door. Vcdo leverde een hijzonder goe de prestatie door Togo met 34 te verslaan. De Vlissingers hebben nu een verliespunt meer dan de Goese- naren en zodoende nog een goed uit zicht op de tweede plaats, te meer omdat ze noR 2 gemakkelijke wed strijden hebben. Animo 2 handhaafde zich op de vierde plaats door een royale 9—8 overwinning op het red deloze Olympia. Stand: Zuidwesters 1528, Togo 1 16—23. Vedo 1 15—20, Animo 2 16-20 Blauw Wit 1 14—15; Tjoba 2 12-12, Stormvogels 1 1312, Luctor 1 148, Atlas 156, Olympia 1 130. In de tweede klas ging All Ready voort op het pad der overwinningen. Zuidwesters 2 moest er in eigen huis met 93 aan geloven. De Zierik- zeese korfballers hebben nu een straatlengte voorsprong wat het aan tal gespeelde wedstrijden betreft, zo dat een normale vergelijking hier niet mogelijk is. Animo 3 kwam ge heel in veiligheid door een 42 over winning op KVL dat nu wel bijzonder goed uit moet kijken Stand: All Ready 1319, Swift 4 712, Zuidwesters 2 710, Swift 3 910, Volharding 118, Animo 3 9-8 KVL 11—5, Blauw Wit 2 8—2. In de derde klas A zag BKC met welgevallen de verrichting van Ondo 2 aan. Zelf door hen verslagen, snoep, ten ze nu naaste concurrent van BKC een punt af 33, Vedo 2 bleek veel te zwak voor Stormvogels 2 en ging met 16 ten onder. Het aanval len vam Vedo 2 bleef onder de maat, hetgeen blijkt uit het feit dat de ploeg speelt met een gemiddelde van één doelpunt per wedstrijd. Stand: BKC 12—22, TOP 9—15, Onido 2 1113, Stormvogels 2 1211, Tjoba 3 108, Atlas 2 107, Animo 4 89—6, Vedo 2 9—0. In de derde klas B behaalde Luctor 2 een gemakkelijke 110 zege op Tjoba 4. Het was met de rust al 8-0 een voorsprong die hen na rust niet meer tot grote daden kon inspireren. Hierdoor behielden de Temeuzenaren hun kans op de titel. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Bejaarden uit Folkestone, die een bezoek brengen aan Middelburg, zijn onder meer ont vangen op het dienstencentrum Schuttershof. Enkele bejaarden wer den naar boven gebracht door middel van de stoeltjesüft, wat grote hilari teit verwekte. De veertienjarige Mair- tje Roegholt speelde, begeleid op de piano door haar moeder, het viool- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zowel in de cate gorie 10 km, kabouters en welpen Ms in de 20 km-mars, padvind- (st)ers, gidsen, verkenners, rowans en leiding, hebben respectievelijk de Leeuwerik 3 uit Eekloo en de Zwa luw uit Gent met 216 en 218 punten, de 17e St.-Joriswandeltocht die jaar lijks te Terneuzen wordt gehouden, gewonnen. Ln de kantine van „De Hoop" was de prijsuitreiking, in aanwezigheid van de wethouder M. Nieuwdorp en oubaas Van der Veer van het natio naal hoofdkwartier van de NPV, door de gewestelijke commissaris van de katholieke verkenners in Zeeland, de heer J. de Maat uit Sas van Gent. Tevoren had oubaas P. C. Gerreman, van de organiserende Doormangroep uit Terneuzen en de EHBO-leden hartelijk dank gezegd. (Van onze correspondent) BRUINISSE Op rijksweg 18 tus sen Zierikzee en Bruinisse zijn ter hoogte van Oosterland gisternacht vijf jongelui, afkomstig van Goeree en Overflakkee met een auto veron gelukt. Drie jongelui moesten per ambu lance overgebracht worden naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Vanmorgen is daar de 21-jarige Jan Breeman uit Sommelsdijk overleden. De auto is enkele malen over de kop geslagen en geheel vernield. De vrolijke groep bejaarden uit Folkestone bezichtigt de broodfa briek te Westkapelle. concert van Car] Stamltz. Vice-presi dienite mevrouw M. Drijber sprak een welkomstwoord en zette in het kort uiteen, welke betekenis het diensten centrum voor de Middelburgse be jaarden heeft. Daarna zong het be jaardenkoor, waarin opgenomen zijn dJe vaste bezoekers van het Schutters hof, onder leiding van oud-pastoor H. Snel. De oudste bezoeker uit Folke stone is de 84-jarige heer Sturton, de organisator van diverse grote voet balontmoetingen, o.a. Engeland Schotland in Rouaam op 1 januari 1919. Na een geanimeerde „tea" ver trokken de bejaarden naar hun hotel. Morgen zullen zij Yerseke en Zierik zee bezoeken. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Er is een goede toekomst vo<v technici. Dat onderstreepte de heer C. J. Buurman, directeur van de ambachtsschool in Goes meer dan eens tijdens de openbare les, die in de school werd gehouden. Een groot aantal belangstellenden had zich in de aula van de school verzameld. De directeur sprak onder andere over de veranderingen in het karakter van het technisch onder wijs, en over de mogelijkheden welke via technische scholen te bereiken zijn. Hij zette uiteen wat het zoge naamde I.T.O.-onderwijs, het indivi dueel technisch onderwijs, precies betekent. Volgens de heer Buurman zijn daar nog misverstanden over. Gedacht wordt er volgens de heer Buurman nogal eens dat I.T.O.-onderwijs zou zijn voor achterlijke kinderen, het geen echter niet waar is. In een I.T.O. -afdeling wordt o.a. gewerkt met kleinere groepen leerlingen dan in de andere klassen, waardoor de kin deren individueel meer aandacht kunnen krijgen. Na het inleidend woord van de heer Buurman kregen de aanwezigen de gelegenheid te kijken hoe het in de praktijk toegaat op de ambachts school. De openbare les werd o.a. bij gewoond door de leraren met hun leerlingen van de lagere scholen en werd muzikaal opgeluisterd door leerlingen van de school. De nieuwbouw van de A.Z.B.O. die 3 milj. moet gaan kosten, wordt zeker niet betaald door de verplicht verzekerden, maar door de vrijwilli ge verzekerden. In plaats van het doorsnee bedrag van f 20 per jaar per gezin van 3 pers. betaal ik, vrouw en 2 studerende kinderen per jaar f 1104,60. Zonder enige compensatie. „Vrijwillig" verzekerd werd ik op de dag dat mijn man in een psychia trische inrichting werd opgenomen (1952). Vanaf die dag werd er niet meer gewerkt, en werden mijn 4 kin deren en ik „vrijwilligers". Herhaaldelijk contact opgenomen met het ziekenfonds maar er was niets aan te doen. Mijn man echter was en bleef verplicht verzekerd. Op mijn vraag waarom de rest van het gezin dan vrijwillig verzekerd moest zijn, was het simpele antwoord. U woont niet bij elkaar. Nu het rijk de ziektekosten van de inrichtingen heeft overgenomen, ben ik door 3 verschillende ziekenfondsen benaderd om de klandizie van mijn verplicht verzekerde echtgenoot. Waarom een gedupeerd gezin extra belast moest worden is voor mij altijd een raad sel gebleven. BREDA MEVR. E.S.-B. Men wist voordien al dat er mis bruik gemaakt zou worden van de B.T.W. Daarom had de regering strenge maatregelen moeten nemen zonder aanzien van personen. Het spreekwoord blijft nog altijd: het is beter te voorkomen, dan te genezen. Ik vind het niettemin treurig, dat er nog zo velen zijn die er een slaatje uit willen slaan, en dan met een on nozel gezicht nog durven zeggen: „Neem mij het niet kwalijk, ik kan er geen wijs uit worden". Maar het is wel opvallend, dat de prijzen al tijd aan de hoge kant uitvallen. RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. K. DE VERLENGING van de verja ringstermijn voor oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid, tot eind 1969 is niet in strijd met de Duitse grondwet. Tot deze conclusie is vandaag het gerechtshof in Karls ruhe gekomen. NEGENTIG NEDERLANDERS uit Afrikaanse landen dringen er bij mi nister Luns op aan al het mogelijke te doen om het onrecht dat in Rho- desië en Zuid-Afrika begaan wordt, te bestrijden. (ERVOLG VAN PAG. 1) om nog de laatste veerpont bij Perk- polder te kunnen halen. Op de terug weg naar Den Haag, waar zjj een nieuwe zuurstoffles wilden halen, kregen zij bij Bergen op Zoom pech met hun Jaguar, die op een parkeer plaats werd achtergelaten. Met een taxi werd de reis voortgezet. Bij de schoonvader van E. in Den Haag werd een auto geleend, waarna zij bij B. een nieuwe zuurstoffles haalden. De terugtocht na-ar Hulst, waar zij om drie uur 's morgens arriveerden, ging via België. Omdat de voorkant van de brandkast niet open te bran den was, probeerden zij nu de zij kanten open te snijden. De vlam van de snijbrander moet tijdens het kar wei in de tent zijn geschoten, waarna de parasol erboven vlam vatte. Nog even hebben de inbrekers ge probeerd de brand te blussen. Toen zij in htm auto sprongen om de wijk te nemen zagen zij het warenhuis reeds in lichterlaaie staan. Via Ant werpen zijn de mannen ijlings naar Den Haag gereden. WILLEMSTAD De elfde caisson ligt mnurvast op zijn plaats in het Volkerak. Gistermorgen om half tien precies deelde een sleepbootkapitein nuchter mee dat „hij voor zijn rood- kopere" was. Nu nog twee nachtjes slapen en Waterstaat heeft het Vol kerak in tweeën gesplitst. De hele afzinkoperatie van een caisson verloopt met een angstwek kend gemak. Iedereen kent zijn taak zo goed en alles gebeurt zo solide dat het sensationele afzinkwerk voor de honderden toeschouwers die da gelijks de mannen van rijkswaterstaat en de aannemerscombinatie op de vingers mogen zien, resulteert in een anticlimax. „Is dat nou alles?", vra gen velen telkens weer. Inderdaad dat was alles. Zo emotie loos hooghartig en zelfverzekerd ge bracht, dat je je afvraagt of het alle maal ongestraft kan. Maar wij Ne derlanders voelen ons thuis in de Delta. Rijkswaterstaat toont dat uit bundig. Dagelijks haalt zij bussen vol buitenlanders naar Willemstad. Op de boot formeert zich een carna val van nationaliteiten, dat getuige mag zijn van het heien van de zo veelste mijlpaal in de geschiedenis van de „deltaworks". We worden op een salonboot om zichtig naar het terrein van operatie gevaren. Zeven trotse sleepboten hebben daar het elfde zinkeiement geparkeerd. Zeven nietige bootjes die statig rondvaren met een drijvende Gulliver in de trossen geslagen. Uitgelaten zwaaiende mannen in helgele regenkleding wachten op de dingen die komen gaan. Een matroos op de Argonaut poetst onverstoorbaar het koper van de patrijspoorten. Op de caisson het hoofd van de werken, ir. G. Swier, gekleed in een stemmig groen jagerskostuum, compleet met knickerbocker. Hij loopt ais een land heer die zijn bezittingen inspecteert. Een man met e enbord, waarop de minuten die ons nog scheiden van de eigenlijke afzinking en de afzink- weg in centimeters wordt aangegeven, verwisselt nijver cijfertjes. Telkens draait hij ais bij een atletiekwedstrijd het bord rond. Voorzichtig trekken de slepers het gevaarte tegenstrooms in de richting van de tien geplaatste caissons. De slepers wisselen zo nu en dan een hoorntoot van verstandhouding. De kleinste van de slepers, de Groenland, mag om tien voor negen een tros, die aan de caisson is vast gemaakt, naar de geplaatste „caisson- dam" brengen. Op die „dam", die er nog geen veertien dagen ligt, rijden al zware vrachtwagens en hijskra nen; als om te bewijzen hoe goed al les in elkaar zit. Er komt tekening in het gele mannengewrlemel op de drijvende caisson. Listige dames uit het gezelschap op de salonboot bepa len dat het nog geen dood tij is. Eén van hen gooit een half afgekloven ap peltje in het water. De golden delici ous drijft meteen weg. De slepers schijnen elkaar steeds voor de boeg te varen en iedere keer weer missen ze op een haar na de vele duvelstoejagertjes die stuk voor stuk een functie schijnen te hebben. Een nieuwsgierige parlevinker is de RP 9 teveel. De door de Groenland gebrachte tros is bevestigd aan een winch die op de calssondam staat. De lier be gint te trekken. Twee krachtige sle pers laten woedend hun schroef door het water razen. Weer andere sleep boten hijsen welgemoed aan een tros. De caisson scharniert op de voorgeschreven wijze. Met ijzeren precisie kruipt het drijvend beton blok naar zijn plaats. De geeljassen staan nu gespannen op hun plaats. De ruimte tussen de cais sons wordt minder. De Azië geeft een gil als een drijvend caisson vrijwel schokloos tegen zijn voorganger aan leunt. De boten hebben op het woe lige water een parkeersteek gemaakt, waarop menig rlj-instructeur jaloers kan zijn. Als een reuzenkiuisdeur draait de caisson in de „dampost", daarbij ge holpen door twee trekkende, twee duwende en twee bijsturende slepers. De zevende drukt hem op zijn juiste plaats. De caisson kan zinken. Kerels ren nen nu heen en weer. Er wordt ge broken en gerepareerd. Het tij ken tert. Slepers gieren aan pezige kabels. De golven slaan wit uit. Een man schreeuwt anderen tets toe. Porto foons krassen. Matrozen pezen om trossen te vergTijpen. Geeljassen staan gespannen aan de handels van de afsluiters. Een bedaagde, grijze heer blaast op een schril schreeu wend fluitje. Geeljassen draaien in het rond. Na elke fluitstoot een slag. De afsluiters gaan open. De „scheids rechter" houdt de geeljassen in de goede tred. Volmaakt gelijkmatig glijdt de caisson langs de andere. Ir. Swier kijkt hoog van een torentje naar het menselijk gewurm. Er kraakt en knalt iets. Enkele mannen kunnen nu overstappen van de caissondam op het nieuwe kootje aan de lange vinger in het Volkerak. Weer is een karwei geklaard, schijn baar op de centimeter nauwkeurig. Toch blijven de werkers gespannen kijken. De drijfschotten aan de zij kanten van de caisson dreigen onder de waterspiegel te verdwijnen. Dan verscheuren de sleepboten de gespan nen stilte met een juichend gehuil. „Hij is voor z'n roodkopere". De sle pers dartelen los van hun trossen door elkaar. Opgelucht stuiven ze achteruit op de caisson af. Ze maken vast aan de drijfschotten, die hun werk gedaan hebben. Iedere boot mag als troostprijs twee schotten meene men naar de werkhaven. Nu ziet de Steenbok een zijios- ser met tientallen tonnen stortsteen zijn kans schoon. Akelig voorzich tig voor een Steenbok manoeuvreert hij langszij de caisson en gooit tien ton stortsteen per strekkende meter op de voet van de gezonken gigant, die ondanks de aanzwellende eb- stroom niet meer van zijn plaats kan. De stalen middenschuiven worden gehesen, alsof de driekleur in top moet. Het water stroomt nu vrijelijk door de caisson. Een oliejas loopt weg. Hij nestelt zich, enkele tientallen meters van de dringende massa verwijderd, op de caissonwand. Hij Iaat zijn benen bun gelen en opent 'n vale aktentas. Even later gaan twee op elkaar gelegde boterhammen overdwars naar bin nen. Het is tien uur geweest en mor gen is er weer een caisson. PIM GAANDERSE.

de Stem | 1969 | | pagina 5