De oprichter van het koninklijk paleis II Wie een kuil graaft voor een ander... BONZO ORGELSHOW-DEMONSTRATIES Ini m s 1 Schadeloosstelling kan softenonproces doorkruisen werkster werkster wens Avond Een sprekende kaars ROZA Muiters in arrest Friendship neergestort 'ROEP ing earner Een *- Door rechtstreekse import en directe verkoop aan u honderden guldens voordeel! - Toegang vrij - Kom luisteren - Kom spelen Komen, gaan en blijven Oosterhout (31.000 inwoners) biedt grote mogelijkheden voorde industrie. Op de eerste plaats door de ligging: in het centrum van de Benelux en vlakbij het Ruhrgebied. 50 km van de havens van Rotterdam en Antwerpen en via open vaarwater bereikbaar voor schepen tot 2000 ton. Ook vrachtvervoer over de weg levert geen problemen, Oosterhout ligt aan de hoofdweg Amsterdam-Brussel en aan de autoweg die via Eindhoven verbinding heeft met Duitsland. De Maas route, die pas is aangelegd, verbindt Oosterhout met het Europoortgebied. Het 'komen en gaan' schept in Oosterhout dus geen problemen, de verbindingen over land en water zijn uitstekend. Het is zeifs mogelijk, een speciale spoorweg aansluiting te krijgen. Voeg daaraan de ruimte toe, die de gemeente voor industrie terrein heeft uitgetrokken (40 ha 'droog' en 40 ha 'nat' terrein zijn kiaar, aan nog eens 100 ha wordt gewerkt) en de voordelen van het'blijven'zullen u duidelijk zijn. De Gemeente zal u op dit punt alle medewerking verlenen en geeft graag nadere informatie. DE STEM VAN WOENSDAG 23 APRIL 1969 15 >edrijf kunnen ge- a ngen van de ver- t goede cijfers voor eftijd, opleiding en - per maand (sehrij- ige leeftijd. ren van concepten, n verdelen van het tiwerkperiode zal zij de algehele leiding ip zich te nemen, ederlandse Handels luie type-ervaring. ;3 jaar. bleiding, leeftijd en per maand (schrij- in te zenden bij de d bedrijf, Doornbo»- v i In de tijd dat Schotland nog een koninkrijk was (en dat is al hon derden jaren geleden) leefde er eens een koning die zich graag ver kleedde als een gewone man om zich ongemerkt te bewegen tussen de mensen. Zo kon hij allerlei horen en ontdekken, dat hem anders zeker nooit ter ore zou zijn gekomen. Op een dag dwaalde hij alleen over een landweg toen hij werd overvallen door een troep zigeu ners. Het zou er lelijk voor hem hebben uitgezien, als er zich niet vlakbij, een smalle hoge brug over bruisend water in een diep ravijn had gebogen. Het lukte de koning de brug te bereiken; nu konden de zigeuners hem maar met tweeën tegelijk aanvallen, anders zouden ze over de borst wering gedreven zijn en in de diepte vol bruisend water zijn gestort. Nóg was het de vraag of de vermomming de koning het tegen zijn aanvallers zou uithou den Maar oen eind verder was een boe renknecht op het veld bezig koren in een schuur te bergen. Hij zag het ge vecht op de brug en vond dat de par tijen oneerlijk verdeeld waren. Twee tegen een, en telkens nog nieuwe krachten als de eerste twee waren uitgeput! Zonder zich te bedenken, rende do knecht naar de brug en zwaaide met zijn sikkel in het rond, waarop de zigeuners haastig op de vlucht sloegen. De knecht nam de koning mee naar zijn schuur, bracht hem water en een handdoek om zich het bloed van ge zicht en handen te wassen, en ver gezelde hem nog een eind op de weg naar Edinburg zodat de gehavende vreemdeling buiten het bereik van de zigeuners zou komen. Onderweg vroeg de koning wie zijn redder was en hoe hij heette. „Ik ben John Ho- wieson en ik werk als arbeider op het land van Braeheaci, dat door mijn baas is gepacht van de koning. Want, 4t koning is eigenaar van heel wat lander ij en hier in de buurt." drong John aan. „Heel eenvoudig, alle aanwezigen moeten het hoofd onbedekt laten, behalve de koning, hij draagt zijn hoed of zijn muts". Terwijl zij zo spraken, bracht de ko ning zijn gast in een grote hal waar talloze edellieden en officieren van het leger bijeen waren. Het werd John een beetje angstig om het hart bij zoveel hoog vertoon en Wapenge kletter, en hij drukte zich tegen zijn begeleider aan. Maar alle aanwezi gen hadden een ontbloot hoofd. Waar was de koning dan? „Ik zie hem niet", fluisterde hij. „Ik zei je toch dat je hem kunt herkennen aan zijn hoed of muts", herinnerde de op zichter hem. John keek rond en raakte in ver warring. „Alleen u en ik hebben on ze hoofden bedekt kwam 't aar zelend over zijn lippen. „Dan moe ten wij het een van tweeën zijn en hij schudde verwijtend het hoofd. Nu lachte de koning. „Goed gezien John!" Dat de dappere knecht all' reden had óók te lachen, is te be grijpen: want als beloning voor zijn moedige hulp op de smalle brug in het gevecht tegen de zigeuners, gaf de koning hem de prachtige bezit ting van Breahead ten geschenke. Maar hij verbond er één voorwaarde aan: er ^ou ten alle tijde gedurende het leven van John, maar ook later als zijn nakomelingen de bezitting zouden beheren,, een kan en kom mei fris water klaar moeten staan voor het geval de koning voorbij het land goed of over de brug zou komen en zich zou willen verfrissen. Het duurde 300 jaar vóór er een koning deze landerijen bezocht. Dat was in het jaar 1822, Schotland was geen koninkrijk meer, maar een deel van Engeland geworden. Toen be zocht koning George IV van Enge land het huis dat de nakomelingen van John Howieson hadden geërfd. De bewoners boden hem de 300 jaar oude zilveren kom aan om de han den te wassen, zoals naar de over levering in de familie wilde, John destijds had beloofd. An Mac Gillavry. „Heb je soms een bijzondere wens?" vroeg de koning aan John. De knecht zuchtte diep. „Mijn innig ste wens zou zijn: mezelf de eigenaar te noemen van het land van Brea head. Maar wie bent u?" vroeg John OP zijn beurt. „Ik ben een van de opzichters in het wnmfclijk paleis van Bellengiech", was het antwoord. „Het is maar een bescheiden baantje", voegde hij er aan toe. „Maar als je het paleis van binnen zou willen zien, dan kan ik er je wel eens rondleiden". Zij spra ken af dat John eerstkomende zon dag het paleis zou komen bezichtigen. De knecht trok zijn beste kleren aan, zette zijn zondagse hoed op en woeg aan de poort van het paleis naar de opzichter van Bellengiech. Natuurlijk had de koning tevoren or ders gegeven dat de man moest toe- Selaten worden. John trof de opzich ter die hij van de zigeuners bevrijd had, aan in dezelfde gewone kleren, niet dezelfde muts op het hoofd. De koning, die nog steeds deed alsof hij niaar een eenvoudige bediende was, tódde zijn bezoeker door het paleis. „Ik kan je best ongemerkt naar de koning brengen". „Draagt hij zijn kroon?" vroeg John. „Nee, dat niet", glim lachte de begeleider. „Maar hoe zal 'k hem dan kunnen herkennen?" Er was eens een boertje. Het was een heel vriendelijk boertje. Het heette Diedeldoekes. Dat is een „tik keltje" rare naam, maar ja, rare men sen hebben rare namen. De laatste weken was hij zijn goede humeur van vroeger kwijtgeraakt, en dat kwam, doordat er een vos in de buurt was, die zijn kippen stal. Iedere mofgen, als hij zijn kippen ging tel len, bleek dat er één of meer weg waren. Hij, zijn vrienden en zijn buur lui waren al meer dan eens op jacht geweest, maar dat had allemaal niets opgeleverd. Maar hij zou geen Die deldoekes heten als hij niet het een of andere plan bedacht. Op een goede dag, en als hij tenminste zin had, en dat laatste moest dan Wel héél erg veel zijn. zou hij eens een valkuil gaan maken. Toen het dan eindelijk zo ver was dat het een goede dag was en dat ons boertje veel zin had, stond hij 's mor gens vroeg voor dag en dauw op en gmg voor het kippenhok een diepe kuil graven. Hij was nog niet geheel uitgeslapen en dat bleek wel toen hij een hamer pakte, inplaats van een schop, maar dit laatste merkte hij toen hij zich op zijn duim sloeg. Toen het gat diep genoeg was bromde hij tevreden„Mooj so, as tie fos d'f nauw nog uutkomt, dan is tie slim, or." Maar Diedeldoekes was zelf niet slim, want hij had de kuil zó diep gemaakt dat hij er zelf óók niet meer uit kon. Eindelijk was hij er uit en bemerk te, dat het al middag was geworden. „Gauw nog effies de knijnen ete geve en daan aon moeder-de-vrauw om t'eten," dacht hij en na het eten ging hij een dutje doen, iets wat hij wel verdiend had, vond hij, en je weet wel waar hij van droomde, van vos sen, die hij bij de snuit nam. Nadat hij tegen de avond de koeien i. I" '-S -sS* '*ma Ferry Pecters, Regentesselaan 21 Breda, 6 jaar. had gemolken ging de boer zijn kip pen voeren. Nu denk je natuurlijk, dat hij in die kuil viel, maar dat was niet het geval, want hij zag het gat daar het nog niet afgedekt was en kreeg opeens een gedachte in zijn hoofd „As tie fos nou 's bangst d'n achteruitgang gaot, wa daan?" En zo ging ons boertje nu een nieu we valkuil graven, nu voor de achter uitgang. Hij kreeg ook nog de ge dachte dat de vos een omweg zou gaan maken en nog eert heleboel dingen meer, maar tenslotte conclu deerde hij toch, dat de vos langs één van beide ingangen moest. Toen het avond was, en al donker, zat de vos rustig in de struikjes aan een kippeboutje te kluiven, terwijl Diedeldoekes nog een pijpje rookte, zich van niets bewust. Toen hij naar bed wilde gaan, ging hij toch nog maar even buiten kijken. ,,Wit e wa?" dacht hij ,,'k gaon laangst den achteruitgaang kijken of te fos soms so dom is gewiest bij den veuriengaang in mienen kuil te val len." Zachtjes sloop hij over het grinidpaadje dat nu natuurlijk veel harder dan anders knarste. Hij was nu vlak bij het kippenhok gekomen en opeens krak boem au boing au Toen hij bijkwam zag hij dat hij in de kuil lag: aan de rand stond een lachende vos, die riep Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in Sinds deze geschiedenis is gebeurd spreken wij nog steeds van Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in. Marianne van Mechelen: 12 jaar van Gaverenlaan 15 Steenbergen. Er was eens een kaars en stond boven op de kast. De kaars kon praten. Er woonden een vrouw en een dienst meisje in dat huis. De mevrouw sliep 's morgens lang uit. Het dienstmeisje moest elke morgen de gordijnen open gaan doen voordat mevrouw uit het bed kwam. Op een morgen ging ze weer naar de kamer om de gordijnen te openen. De kaars sprak: „Achter je oren ziet het nog zwart". Het dienstmeisje liep kwaad de kamer uit. Zo ging het elke morgen. Dan had ze dit vergeten en dan dat. Op een goede morgen ging het meisje weer naar de kamer om de gordijnen te openen. De kaars sprak: „Je hebt vergeten het koper te poetsen". Ze rukte de gordijnen open en liep hard weg. De volgende morgen had ze alles goed gedaan. Ze pakte de kaars op en wou hem een andere mooie plaats in de kamer geven en wat zag ze: een bandrecorder onder de kaars. De andere morgen hoorde ze de stem niet meer. Caroline Gosens, 11 jaar Groenestraat 6, Dorst. Er was eens een varkentje dat in een hok op een boerderij woonde. Het varkentje had ook een naam, het heette Roza. Roza had het er erg naar haar zin. Ze was nog maar klein, en dus nog schoon. Maar ze werd steeds viezer en viezer. Tot op een keer de boerin zei: „Je moet vanmiddag in bad, want je bent zo vies". Die middag waste de boerin het varkentje. Ze maakte een teil met flink wat zeepsop en be gon het varkentje te schrobben. Maar Roza spartelde tegen ze wou niet in bad. Ze wou dat vie ze zeepsop niet aan haar lijf. Maar de boerin bleef maar schrobben, ze boende en boen de. En Roza spartelde zo hard tot ze vrij was en wegvluchtte. De boerin schrok daar zo van dat ze wit werd van schrik. Ze bleef even staan en holde toen pas ach ter Roza aan. Toen ze een paar meter gelo pen had, holde ze weer terug om de boer te halen. Toen ze weer op de boerderij aankwam was de boer in de stal. Ze riep hem en vertelde het hele verhaal. De boer pakte zijn bromfiets en reed weg. De boerin bleef hem nakijken tot ze hem niet meer zag. Ze ging naar bin nen. De boer kwam een kwartier tje later aanrijden, met het var kentje aan een touw. Gelukkig had hij het varkentje toch nog te pakken gekregen en hij zei te gen de boerin dat ze het varken tje nooit meer in bad moest doen. Want anders ging het er mis schien weer vandoor. En dat heeft de boerin ook nooit meer gedaan. Caroiientje Staal, 11 jaar Bergseweg 24, Drimmelen. Blfi-fe? (ADVERTENTIE) Het WURUTZER elektronisch orgel en diverse andere merken worden DAGELIJKS VAN 10 UUR TOT 6 UUR N.M. dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond tot 21 uur (Zondags gesloten) GEDEMONSTREERD OP DE CENTRUM-PARKING 1, HOEK GINNEKENSTRAAT HOUTMARKT TE BREDA. Bijzondere mogelijkheden voor finan ciering, o.a. huur met recht van koop, v.a. 20 gld. per mnd., zonder eerste storting. Bij aanschaffing gratis unieke cursus volgens het aanwijssysteem. Alleen bij ons verkrijgbaar. Ook gedemonstreerd wordt de vermaarde Tchaika-piano. Westersingel 42-44 Rotterdam tel. (010) 136400 (Van een onzer verslaggevers) STOLBERG De bereidheid van het Westduitse Chemisch Con cern Cliemie-Grünenthal in Stolberg om de kinderen die jaren ge leden onder invloed van het slaapmiddel Contergan (Softenon) li chamelijk gehandicapt ter wereld zqn gekomen met een bedrag van rond 150 miljoen inarkt althans enigszins schadeloos te stellen is de laatste dagen sterk toegenomen. Al enige maanden wordt tegen de fabrikant chemie Grünenthal gepro cedeerd omdat er sprake van schuld zou zijn. Maar achter de coulissen rechtbank, als door de advocaten druk wordt zowel door Grünenthal, de over schadeloosstellingen gesproken. Bij alle partijen bestaat zo langza merhand de overtuiging, dat voort zetting van het monsterproces, dat nog wel een jaar of tien zou kunnen duren zinloos is geworden. Een van de verdedigers, dr. Günter Dörr verklaarde onlangs: „wanneer we het einde van het proces willen afwachten kunnen wfe hier nog wel tien jaar zitten en dan nog hebben de getroffen kinderen niets gekre gen". Intussen is het wel de vraag of het mogelijk is het proces af te bre ken. Uit rechtbankkringen in Aken vernemen wij, dat het proces, wat er ook achter de schermen wordt afge sproken, door moet gaan, omdat het er om gaat een schuldige vast te stellen. Bovendien niet de firma Grü nenthal is gedagvaard, maar negen van haar medewerkers persoonlijk. Noch van de kant van Grünenthal, noch de advocaten hebben iets over het bedrag van 150 miljoen als scha deloosstelling willen zeggen. Hoewel zij bevestigen, dat er officieuze be sprekingen aan de gang zijn, hebben zij zich niet aan een bedrag willen binden. Verdediger Frank Dahren- dorf: „Het noemen van een bedrag zou het proces ernstig beïnvloeden en wellicht zelfs onmogelijk maken". Duidelijk is, dat bij alle partijen de overtuiging is doorgedrongen dat met het hele Contergaziproces, dat van maandag af in de vergaderzaal van de firma Grünenthal is voort- geet, weinig kan opleveren. Het zal, ook na tien jaar procederen, zeer moeilijk worden een schuldige aan te wijzen. En dan nog bestaan er genoeg mogelijkheden voor hoger be. roep. Gedurende al die tijd zouden de ouders der getroffen kinderen geen cent vergoeding ontvangen. Een van de advocaten zei ook nog, dat een eindeloze voortzetting van het pro ces het klimaat voor officieuze on derhandelingen om tot een schade- lo -.stelling te komen niet zou ver beteren. Het ziet er naar uit, dat onderling een schadeloosstelling overeen zal worden gekomen en dat intussen de juristen zich zullen buigen over de vraag hoe het proces snel kan wor den beëindigd. SAN JU AN (Rtr.) De Ameri kaanse kustwacht heeft maandag aan boord van het ruim 3.000 ton meten de Westduitse vrachtschip „Helga Witt" vijf man gearresteerd op ver denking van muiterij. De met kanonnen uitgeruste kot ter van de Amerikaanse kustwacht „Courageous" onderschepte het West duitse schip op circa 120 mijl ten zuidwesten van San Juan, de hoofd stad van Puerto Rico, nadat de kapi tein om hulp had gevraagd. De muiterij zou zijn uitgebroken in verband met een ongeval dat men niet heeft kunnen verklaren. Op 2 februari sloeg namelijk een lid van de bemanning overboord toen de „Helga Witt" op weg was van West- Duitsland naar Australië. CALCUTTA (AP) Een Fokker Friendship van Indian Airlines is maandagavond in een onweersbui boven Oost-Pakistan neergestort. Al le 44 inzittenden kwamen om het leven, aldus is gisteren bekendge maakt door een ambtenaar van het ministerie van luchtvaart op liet vliegveld van Calcutta. Het toestel was onderweg van Sil- char in Oost-Assam via een tussen landing te Argatala, de hoofdstad van de staat Tripurua, onderweg naar Calcutta. Het vliegtuig dat is neergestort bij Khulna, 130 km ten noordoosten van Calcutta had 40 passagiers (allen In diërs) en een vierkoppige beman ning aan boord. (ADVERTENTIE) pp kW.' Plaats in Brabant. Oosterhout. Gemeentehuis, Slotman 15, tel. 0.162,0-4.9 6Q, Doste, i'" jKvT- •>-

de Stem | 1969 | | pagina 11