Liberalisering in Athene? GRIEKSE VOLK KRIJGT IETS MEER VRIJHEDEN Meer ambtenaren op zoek naar te hoge prijzen OVERHEID „ERKENT" SPORTVISSERIJ tal bellen» „Dit is het begin van de burger oorlog" „Veroordeelden" aan de top STAKING PRAAGSE STUDENTEN ISRAëLISCHE EXCUSES HOESSEIN WIL NIET AFTREDEN „Celibaatswet blijft volledig gehandhaafd" Philadelphia5 werkt niet mee aan emmer-actie Tuinbroek in prachtige katoenen kwaliteit, originele applikatie. Diverse kleuren. 74-86 5.95 Babypakje in prachtige katoenen kwaliteiten. Jorduurgarnering op zakje. 74-92 5.50 (Van onze correspondenten) ATHENE/LONDEN - Gisteren, op de tweede verjaardag van de coup in Griekenland heeft het kolonelsregime het Griekse volk enige van hun vrijheden teruggegeven. D r. Ph. Esser: „TESTBUISJES OOK IN HORECA BEDRIJVEN" Artikelen Wetten EERSTE OVERTREDERS VOOR RECHTER Paus tot jezuïeten: BERNADETTE DEVLIN: Bejaarden vrouw dood aangetroffen Smurfmee Smurf BP! 8 9 DE STEM VAN DINSDAG 22 APRIL 1969 11 e (Van onze redactie buitenland) GAZA Israëlische militai ren hebben gisteren Arabische schoolmeisjes in Gaza hun ver ontschuldigingen aangeboden voor de „harde aanpak" van de monstrerende meisjes op 31 maart. In werkelijkheid was er geen sprake van een demonstratie ge weest. Er had zich een ontplof fing voorgedaan, waardoor de meisjes in paniek hun school waren uitgerend. Israëlische mi litairen hadden onmiddellijk aan een betoging gedacht en wa ren nogal hardhandig in actie gekomen. Achtentwintig meisjes hadden verwondingen opgelo pen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Philadelphia, de lande lijke protestants-christelijke vereni ging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, heeft te kennen ge geven geen medewerking te verle nen aan de nationale inzamelings actie, die op 9 mei door de Mgr. Bek- tastichting georganiseerd wordt. De vereniging, een van de grootste op het gebied van de zorg voor gees telijk gehandicapten, heeft zich van deelname aan de actie teruggetrok ken, omdat de actie niet past in het religieuze programma van de orga nisatie. Bovendien worden volgens het bestuur kinderdagverblijven, waarvoor Mies Bouwman o.a. zal trachten geld in te zamelen, voor de volle honderd procent door het rijk gesubsidieerd. De secretaris van de Mgr. Beekei«- stichting, de heer Reynaert, zei: „Het is voor ons een onbegrijpelijke zaak. Wij zijn van mening dat, gezien de contacten die wij met verschillende afdelingen van Philadelphia gehad hebben, het bestuur hier niet gehan deld heeft namens de gehele vereni ging. Het argument dat er geen geld nodig is omdat er subsidie bestaat, raakt kant noch wal. Zeker, het mi nisterie van C.R.M. zit niet stil, maar dat neemt niet weg dat er particu lier initiatief nodig is om een tekort aan te vullen". ROTTERDAM (A.N.P.) Dr. Ph. Esser, zenuwarts en consulent voor alcoholisme, vindt dat cafés en res taurants ook moeten beschikken over de ademapparatuur, die de politie ge bruikt bij de controle op dronken rij ders. „Het verdient aanbeveling, dat de horecabedrijven testbuisjes of ademapparaten in huis hebben, zo dat de klant, die alcohol gebruikt heeft, bij het wegrijden in zijn auto Jelf kan nagaan of hij strafbaar is of ?>et", zo zei dr. Esser gistermiddag ju Rotterdam in een toespraak die "ij tijdens het congres 1969 van de „Hoera" hield. In zijn rede merkte dr. Esser voorts °P dat de noreca-ondernemers zich steeds bewust moeten blijven van hun sociale en hygiënische verant woordelijkheden. „Een horeca-ondernemer dient op seu gegeven ogenblik de moed te hebben zijn klant-onder-invloed niet meer te tappen. Het is in het belang van het individu en de gemeen schap, dat de drinker die geen maat han houden op dieet komt en zich aan zijn dieet houdt. Het veranderen fan het dnnkpatroon of het over stappen van bijvoorbeeld jenever op uier is geen oplossing. De drinker zal ®oeten oppassen voor de eerste con sumptie, daar deze een kettingreac- le. Pleegt te veroorzaken, welke de urinker dwingt tegen beter weten in 4o« te gaan". E 25-jarige modefotograaf Mark j^nfarb is zaterdag in een New- ™rkse achterbuurt, waar hij met nog wü ^otoSraaf en een mannequin fo- Er was waarschijnlijk nog een an dere factor die een rol speelde bij het bepalen van het tijdstip waarop dit zou gebeuren. De vergadering van de NAVO, die juist in Washington gehouden is, zou namelijk, naar men in Athene ver wachtte, de situatie in Griekenland kritisch kunnen bekijken. Gevreesd werd dat minstens vier regeringen stappen van de NAVO zouden vragen tegen Griekenland, tenzij het bewind er blijk van gaf be- i reid te zijn de democratie te herstel len. Het bewind heeft thans besloten om drie van de twaalf artikelen te herstellen waarover nog geen beslis sing was genomen toen de nieuwe constituatie in oktober van het vo rig jaar van toepassing werd ver klaard. Deze betreffen allemaal fun damentele menselijke en politieke rechten. Tegelijkertijd heeft Papa- dopoulos een aantal bestuursmaat regelen aangekondigd die moeten la ten zien dat men op weg is naar li beralisatie. Tot de drie artikelen die in ere zijn hersteld behoort de „onschend baarheid van de woning". Hierin staat dat „geen huiszoeking kan plaatsvinden behalve in een t'fjd en op een manier waarin door de wet voorzien wordt". Dit houdt in dat een aantal huis zoekingen onder het bewind illegaal zijn geweest. Deze zijn in de toekomst niet meer mogelijk. Voorts mogen nu particuliere bij eenkomsten zonder politietoezicht plaatsvinden. Openbare vergaderin gen moeten 48 uur van tevoren aan gekondigd worden. Vergaderingen ln de openlucht kunnen verboden wor den als zii de openbare orde en vei ligheid in gevaar brengen. In ere is verder hersteld het recht op associatie. Elke organisatie waar van de doelstellingen en activiteiten tegen de staat gericht zijn blijft ver boden. Hierdoor worden niet alleen de communisten vogelvrij verklaard maar ook elke groep die een terug keer van het oude politieke bestel voorstaat zou verbannen kunnen worden. Stakingen om politieke re denen blijven verboden. Het bewind heeft ook beloofd de gevallen van alle Grieken die nu ge vangen gehouden worden of in bal lingschap leven, te bekijken en te zien of er wettige redenen ziin om ze in die situatie te laten verkeren. De gevallen van ongeveer 500 per sonen. die sinds de coup van twee jaar geleden door de krijgswet ver oordeeld zijn zullen opnieuw beke ken worden. Deze gunst geldt niet voor de ongeveer 200 personen die veroordeeld zijn op grond van be schuldigingen inzake de nationale veiligheid en openbare orde. Belangrijk was ook de verklaring van Papadopoulos dat 18 commissies ingesteld zullen worden om nieuwe wetten, zoals nodig voor de grond wet, op te stellen. Een van de eerste wetten die be loofd zijn houden verband met de pers. Deze wet zal de plaats innemen van de huidige censuur. „Het schijnt duidelijk, dat de kolo nels verwachten, dat zij lange tijd aan het bewind zullen zijn", zo meldt onze correspondent uit Athene. „Er Is geen sprake van het herstellen van die artikelen in de grondwet, die te maken hebben met het hou den van parlementaire verkiezingen". Men vroeg Papadopoulos gisteren hoe hii de rol zag van de toekomstige politieke partilen. „Ik zie geen rol", antwoordde hij. „Als de tijd ervoor rijp Is. zou die rol voornamelijk door de grondwet bepaald worden". 1Copyright De Stem/The Guardian) (Vain onze redactie buitenland) TEL AVIV Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren tijdens een persconferentie in Londen ontkend dat hij plannen zou hebben om af stand te doen van zijn troon. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft bekendgemaakt, dat bij gevechten langs de Jordaanse be standslijn aan Arabische zijde vier doden en aan Israëlische zijde vier gewonden zijn gevallen, Eén Israëli sche militair sneuvelde tijdens een Israëlisch-Jordaans artillerieduel. De woordvoerder sprak Egyptische berichten tegen volgens welke ver scheidene Egyptische gevechtstroepen het Suezkanaal zouden zijn overge varen en bij een verkenningsmissie een Israëlische tank zouden hebben vernietigd. Ook de Jordaanse mede deling van maandag, dat twee Israë lische vliegtuigen waren neergescho ten, is tegengesproken. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Maandagmiddag zal de economische politierechter in Zut- phen als eerste rechter in ons land zich buigen over de zaken van 16 prijsovertreders. Het betreft eigena ren van autorijscholen en horecabe drijven, die zich na de prijzenbe- schikkingen in deze sectoren in fe bruari niet aan de instructies van de regering hebben gehouden. VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft gisteren de jezuïeten bedankt voor hun 4 eeuwen van dienst aan de paus, maar hun boven dien op het hart gedrukt, dat de ce libaatsverplichting voor de priesters krachtig en ten volle gehandhaafd dient te blijven. De paus ontving gisteren de leden van het hoofdkwartier der orde en provinciale o-versten. Kennelijk in hakend op de recente moeilijkheden binnen de jezuïetenorde en de mas sale uittredingen in de hele wereld, verklaarde de paus geen oor te heb ben voor de eisen om de celibaats verplichting af te schaffen. Integen deel, zo verklaarde hij, de kerk moet aan de juiste opvatting van het pries terschap vasthouden. Vooral de ho ge wet van het celibaat moet vast en geheel en al gehandhaafd blijven, zo zei hij. Hij waarschuwde tegen de moderne tendenzen. De jezuïeten mogen zich er niet toe laten verleiden om de be staande regels en wetten te doorbre ken teneinde in die grotere vrijheid heter in staat te zijn de moderne mens te benaderen. De minister van Justitie heeft 250 ambtenaren van de economische con troledienst, de centrale accountants dienst, de algemene inspectiedienst en de ioontechnische dienst op ver zoek van mr. L. de Block opsporings bevoegdheid gegeven. Zij zullen de strijd tegen de hoge prijzen moeten gaan aanbinden. De minister van Economische Za ken verwacht dat ook de maand april weer een prijsstijging zal opleveren als gevolg van de huurverhoging, de aankoop van zomerkleding en de ho gere prijzen voor aardappelen en groenten. Ten opzichte van het jaar 1969 is de minister wat optimistischer. Hij verwacht dat de prijsstijging on der de door het Centraal Planbureau geraamde 7 pet. zal blijven. Mr. L. de Block heeft in een vraag gesprek met „Ruim Zicht", het or gaan van het NKV, meegedeeld dat het „offensief tegen de prijsovertre ders" zal worden geopend in de schoeisel-, kleding- en levensmidde lensector. Hier zullen op grond van ruim twee-duizend binnengekomen klachten onderzoeken worden inge steld. Ook nieuwe klachten zullen onmiddellijk in behandeling wor den genomen. De minister verwacht dat van een snelle berechting een grote preven tieve werking zal uitgaan, omdat niemand het leuk zal vinden om als „prijsopdrijver" voor de economische rechter te moeten verschijnen. .Hij deelde ook mee dat kopers teruggave van het teveel betaalde kunnen eisen als de rechter meent dat bepaalde artikelen na 1 oktober tegen hogere prijzen zijn verkocht dan was ge rechtvaardigd. Een overheveling van twee pro cent van de premies voor sociale ver zekeringen van de werknemers naar de werkgevers, zoals de vakbeweging heeft voorgesteld, zal volgens de mi nister de inflatoire spaningen weer verhogen omdat daardoor een nieu we injectie aan de koopkracht wordt gegeven. JAN PAISLEY (Van onze correspondent) LONDEN „Dit is het begin van de burgeroorlog in Noord-Ier- land" en „We shall overcome". Dit zijn de woorden van Bernadette Devlin, de 21-jarige studente, die verleden week tiidens tussentijdse verkiezingen in Noord-Ierland tot volksvertegenwoordigster in het Lagerhuis gekozen werd. „O Heer, geef ons dat wij onze vijanden kun nen verpletteren", sprak de fana tieke protestantse dominee Paisley, die nu ln de gevangenis een straf van zes maanden moet uitzitten, in een gebed vlak voor de februari- verkiezingen in Ulster. Deze twee personen vertegen woordigen de twee partijen die in Noord-Ierland al zo lang tegenover elkaar staan. Aan de ene kant zijn er de mensen die ook gelijkgerech- tigheid voor alle burgers vragen, aan de andere kant de protestantse extremisten. Afgelopen zaterdag avond kwam het tot een hevige uit- PREMIER O'NEILL burgerrechten voor deze groep. Een voorbeeld hiervan is het stem recht dit is juist een van de din gen waarvoor de beweging voor burgerrechten strijdt. De leden van deze beweging willen dat het „one man-one vote"-princlpe in Noord- Ierland ingevoerd zal worden. Op het ogenblik moeten mensen die willen stemmen een huis bezitten of de vrouw van een eigenaar zijn. Maar juist hierdoor werden rooms- katholieken achteruit gesteld. Zij verkeren vaak in de slechtste om standigheden, omdat zij geen werk kunnen vinden. De meeste werkge vers in Noord-Ierland zijn protes tant, evenals de huiseigenaars. Wat ook de resultaten zullen zijn van de huidige onlusten, een ding staat vast. Dat is de vraag of de pogingen van premier O'Neil en an dere politieke, religieuze en indu- minderheid (ze maken eenderde striële leiders om de historische te- van de Noordierse bevolking uit), gensteliingen tussen de groepen te wordt al eeuwenlang de voet dwars overbruggen, de klappen die ze gezet en sociaal, economisch en po- door de demonstratie sinds verle- litiek gediscrimineerd door de pro- den jaar herfst kregen, zullen kun- had deze mars te verbieden, omdat er gevreesd werd voor legendemon- straties van extreem-protestantse zijde. Enkelen van de demonstran ten begonnen echter stenen te gooi en naar het politiebureau, en al gauw verschenen tegendemonstran- ten, waarna de hevige onlusten uit braken. Deze laatste uitbarsting is wel de hevigste sinds verleden jaar okto ber, toen ook tijdens demonstraties door de voorstanders van gelijke burgerrechten in Londonderry en Armagh relletjes uitbraken. De beweging voor gelijke burger rechten werd in februari 1967 opge richt. De leden hebben zich tot doel gesteld om een beter leefbaar kli maat voor de onderdrukte rooms- katholieke minderheid in het land te scheppen. De rooms-katholieke barsting toen, zoals de politie zegt, testanten. De protestanten zijn bang nen verdragen. Want deze waren een groep demonstranten, die van plan was om een mars voor gelij ke burgerrechten te houden van Burntollet naar Londonderry, in de laatste stad 'n sit-down hieid. De demonstranten waren teleurgesteld dat, als de rooms-katholieken de overhand zullen krijgen, het land geheel onder invloed van Rome zal komen, en dat Rome in feite het beleid zal gaan bepalen. Deze vrees en dit wantrouwen, en verbitterd omdat het ministerie zeggen de rooms-katholieken, heb- van binnenlandse zaken besloten ben geleid tot het beknotten van gebaseerd op het verlangen om geen historisch onderscheid te ma ken tussen de groepen die tegen over elkaar staan. Maar ais de groe pen (door elkaar te blijven bestrij den) niet meewerken, is het zelfs voor de meest gematigden moeilijk onpartijdig te blijven. (Van onze redactie buitenland) Centraal Oost-Europa wordt nu geregeerd door drie mannen, die onder Stalin wegens „politieke mis daden" in de cel hebben gezeten. Janos Kadar van Hongarije en Vla dislav Gomulka verbleven van 1951 tot 1954 in de gevangenis en de nieuwe man in Tsjechoslowakije, Gustav Husak, is een man met een zelfde verleden. Kunnen de Russen een man ver trouwen, die niet drie maar negen jaar gevangen heeft gezeten? Kun nen zij een man vertrouw».;, die zonder Moskou's hulp de top van een communistische partij heeft be reikt? Hebben de Russen meer ver trouwen in een realist (zoals Husak bestempeld wordt) als in een idea list (zoals zijn voorganger Alexan der Dubcek gezien wordt)? We weten het antwoord op deze vragen nog niet. Verschilende com mentatoren zijn echter van mening dat de Russen in hem niet de Quis ling gevonden hebben, die zij wei in Kadar in 1956 in Hongarije von den. De komende maanden zullen het allemaal leren. Gustav Husak is zijn bewind be gonnen met een politieke oorlogs verklaring aan de rechtse en anti- Russische elementen in zijn land. „Wij zullen niet buigen voor vij andelijke krachten, voor rechtse elementen en wij zullen de hand schoen opnemen voor de politieke strijd wij zullen het geen kinder spel noemen, maar een strijd en ik ben volkomen zeker van de poli tieke overwinning", zei Husak in een harde rede, die afgedrukt werd in de dagbladen. Husak wees kort en bondig het idee van de hand dat „anti-sovjetis me" na de Russische inval in Tsje choslowakije het synoniem was ge worden van vaderlandsliefde. „Anti-sovjetisme is niet te ver gelijken met de ideologie van onze partij Het vormt een scherpe tegenstelling met de officiële poli tiek van onze staat", betoogde hij. Husak herhaalde zijn standpunt, dat de anti-communistische elemen ten onder de leiding van Dubcek een kans gekregen hadden Tsjecho slowakije in een crisis te storten. „Moeten wij wachten tot iemand de Russische troepen op ons grond gebied provoceert om hen in actie te laten komen te hunner verdedi ging?", vroeg hij. „Wie heeft belang bij een dergelijke catastrofale toe stand?" Verder verklaarde Husak dat de anti-Russische demonstraties van 28 en 29 maart op sommige punten be stonden uit acties „waarop alleen het woord contra-revolutionair past". „Ik ben niet bang om het woord contra-revolutionair te gebruiken", aldus Husak, die kritiek leverde op die Tsjechosiowaakse communisten, die de demonstraties ais onbelang rijk afgedaan hadden. De demonstra ties waren gevolgd op een zege van het Tsjechosiowaakse ijshockeyteam op de Russen in Stockholm. Husak noemde de inval zelf niet. Volgens Tsjechische zegslieden heeft hij de steun gekregen van de hervormers van Dubcek, althans voor het begin van zijn bewind. Husak heeft hen de verzekering ge geven dat de inval niet definitief als gerechtvaardigd zal worden ge accepteerd. „De kwestie van vrijheid en de mocratie is een klassekwestie voor ons", zei Husak. „Voor mensen als de onze, die zich in een crisistoe stand bevinden, kan er geen vrij heid zijn voor diegenen, die de vrij heid misbruiken tegen de wetten van de staat en het socialisme. Ik weet dat dit scherpe verklaringen zijn, maar de toestand is scherp". Ter vervulling van haar taken, aldus Husak, moet de partij haar essentiële invloed op televisie, ra dio en pers in Tsjechoslowakije herstellen. De partijleider veroordeelde de onafhankelijkheidstendensen in de Tsjechosiowaakse vakbonden en het netwerk van bondgenootschappen tussen arbeiders en studenten. Hij waarschuwde dat van de commu nisten in de vakbonden wordt ver wacht dat zfi de partijdiscipline zul len volgen. „Wellicht zullen er ln de komen de periode moeilijkheden ontstaan", zei Husak. „Sommigen zeggen dat er stakingen en misschien wel pa niek komen. Er is en er komt pa niek en wij zullen enkele moeilijk heden krijgen, maar wij zullen ons niet bang laten maken Ik zal geen concessie doen ter zake van fundamentele kwesties of ook maar een centimeter wijken van de marxistische stellingen". SPANGA (ANP) In Spamga bij Wolvega is de 89-jarige weduwe L. Koning levenloos in haar woning aangetroffen. De vrouw lag voor de bedstee. Daar moet ze ongeveer an derhalve dag gelegen hebben, totdat enkele buren de politie waarschuw den. Ze hadden een paar dagen niets van de vrouw vernomen en kregen argwaan. (Van onze redactie buitenland) PRAAG In Praag, Ceske Budo vice en Pilzen hebben studenten gis teren sit-in betogingen gehouden uit protest tegen het afzetten van partij leider Dubcek, die maandag in Rudé Pravo (het partij-orgaan) ervan be- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland telt zo'n 700.000 sportvissers en ongeveer dui zend beroepsvissers. Men kan dit met enige moeite terugvinden in wetsont werp no. 9507, dat op 23 februari 1968 bij de Tweede Kamer ingediend is. Men kan er ook in lezen, dat de 700.000 sportvissers mogen vissen op schnbvissen en dat de duizend be roepsvissers hun brood mogen ver dienen met aalsoorten. Bovendien zetten de verantwoorde lijke ministers Lardinois van Land bouw en Visserij en Polak van Justi tie uiteen, dat de sportvisserij in Ne derland uitgegroeid is tot een vrije tijdsbesteding van formaat. Reden genoeg voor deze bewindslieden, om de helpende hand te reiken aan de 700.000 Nederlanders, die nies liever doen dan zoveel mogelijk vrije tijd aan zoveel mogelijk mooi viswater door te brengen. De sportvisserij is er bijzonder verheugd mee, dat de vis- serijwet 1963 ten gunste van hun sport gewijzigd wordt. De 700.000 Ne derlanders krijgen daardoor meer kansen, meer viswater, meer gele genheid om zich in hun hobby uit te leven. De beroepsvisserij is het na 23 fe bruari 1968 wat koud op het dak ge vallen. Het valt ook niet mee, wan neer je als beroepskust- en binnen- visser van ministers moet horen, dat het beroep gesaneerd moet worden. Dat met andere woorden het aantal van zo'n duizend beroepsvissers moet teruggebracht worden tot zo'n kleine 300, omdat er anders geen normaal inkomen voor de beroepsvissers te verdienen valt. En dit, terwijl nogal wat jonge beroepsvissers steeds meer aardigheid in hun beroep gaan ont dekken, ook financieel. Daarom zit het hun nogal hoog, dat zij door de wijziging van de visserijwet - 1963 teruggedrongen worden naar alleen de aalsoorten, terwijl zij ook en mis schien vooral in de schub-afdeling steeds meer konden gaan verdienen en dat zij steeds meer viswater moe ten delen met hun sport-collega's. De Tweede Kamer, die tussen dins dag en donderdag deze voor honderd duizenden 'Nederlanders belangrijke kwestie gaat behandelen, zal aan de beroepsvissers en hun problemen ui teraard de nodige aandacht besteden. Daarnaast is er het belangrijke as pect van de vrijetijdsbesteding voor zeker 700.000 sportvissers. Bovendien ziet het er naar uit, dat steeds meer (ADVERTENTIE) ken. aan het maken was, doodgesto- Nederlanders deze soort van recre atie tot de hunne gaan maken. De ciifers, die de ministers Lardinois en Polak verzameld hebben sinds 1948 liegen er beslist niet om. In de perio de 1948-1949 werden 300.000 visakten en bewijzen uitgereikt, in de periode 1954-1955 reeds 430.000. Daarna ging het steeds hardertussen 1966-1967 in totaal 564.000 visakten en bewij zen. in 1967-1968 maar liefst 600.000. Men raamt het aantal nu reeds op zeker 700.000. Maar en dit is bij zonder belangrijk de ministers veronderstellen niet ten onrechte, dat vooral steeds meer 65-jarigen en ouderen zich voor de sportvisserij gaan interesseren. En van medische zijde wijst men er op. dat sportvisse ri) voor tal van oversoannen ziekte- 700.000 Nederlanders, die niets liever verschijnselen een uitstekend medi- Voor de sportvisserij als Vrijetijds besteding is deze week een belang rijke week. Niet in het minst omdat de regering het enorme nut onder schrijft van een belangrijk stuk re creatie. Daarnaast ligt er het pro bleem van de teruggedrongen be roepsvisser. Hun vrijheid, die door de wijziging van de visserijwet-1963 ze ker ingedamd zal worden, moet be taald worden. Misschien wel „duur" omdat zij uitgekocht of omgeschoold dienen te worden. schuldigd werd bij de bestrijding van de anti-socialistische krachten ge faald te hebben. Op een vergadering in de filosofische faculteit in Praag besloten de studenten tot woensdag morgen in staking te gaan om uiting te geven aan hun ongenoegen over de politieke toestand en de verklaring van de nieuwe partijsecretaris Husak, waarin hij straffer optreden tegen liberale studenten en intellectuelen aankondigde. Slechts 14 van de 25 faculteiten van de Karelsumiversirteiten nemen aan de protesitbijeenkomst deel. On der die studenten heerst algemeen de indruk dat men weinig kan uitrich ten tegen de politiek van het conser vatiever getiote bewind. Het Tsjechosiowaakse ministerie vam defensie heeft Emil Zatopek ge schorst en is een onderzoek naar zijn activiteiten begonnen. De schorsing volgde „op de gioed gefundeerde ver denking", dat hij „onware berichten verspreidde en dat hij zich niet ge droeg in overeenstemming met de bevelen van de minister van defen sie". Er is niet nader aangegeven in welke functie Zatopek geschorst is. De gereorganiseerde partijleiding heeft gisteren een rumoerige demon stratie van trouw aan Rusland ge houden. Tijdens een massa-bijeen komst ter herdenking van de 99e ge boortedag van Lenin, gingen publiek en (nieuwe) partijleiding tenminste vijf keer staan voor lange spreekko ren. Een van die demonstraties barst te los, toen Lubomir Strougal, een pro-Sovjet presidium-lid, zei dat de oartij het recht heeft „mensen uit te «toten die haar politiek schenden". Er werd behalve door president Svoboda, wild geklapt toen Strougal beweerde: „De souveredniteit van on ze republiek kan allpen verwezenlijkt worden in een hand met die socialis tische landen". Strougal zei oolk dat de nartli van Plan is ..doeltreffepd de ipstonrna^te" van massaheïnvloeding te gebruiken".

de Stem | 1969 | | pagina 9