Zeeland en Dordtse synode belangwekkende expositie TE MIDDELBURG IN RIJKSARCHIEF Gemeentebestuur van Vlissingen in Ritthem voor openbare hearing Groeiende belangstelling voor studie vakdiploma rpapier voor uw ^pen Krommenie Linoleum Plannen voor nieuw Der Boede' Late bloei fruitbomen •rssele Nutsspaarbank Kerkbreuk Loswerkman gepakt voor autodiefstal Verbanning Bromfietser onder auto NOB-wegtransport TOENEMENDE AANVOER VAN AARDBEIEN Enige wijziging in plannen D'66 Kamerorkest van Zeeland gaf eoncert in Goes Veertig kinderen in voorronde „Zing Boem Ontwikkelingshulp Prij zen 4 5 DE STEM VAN DINSDAG 22 APRIL 1969 5 •neente Borssele in artikel 23. 2e jke ordening be- gedurende een •ie ter inzage lig- lingsplannen: ttende het gebied .OE", omvattende getrokken vanaf van en langs de ide begrensd door mde spoorlijn, visie-legging kan temmingsplannen eenteraad. D. LODDER. (Automobielbedrijf bie- _pnder onze bekende ser- koop aan: Mercedes 200 Mercedes 220 D nieuw B, Opel Kadett Cara- 1965, Fiat 850 1967, 0 1966, 1965, Fiat 600 65. Fiat 1100 E 1967 2 at 850 Sport met zomer at 1500 1967, 1966, 1965. 1000 1966, 1965, Opel 66, 1965, Ambi Break mca 1501 GLS 1967, 1501 Caravan Opel Ka- 67 Peugeot 1966, 404, 1966, 1965, Simca 1500 '66, '65, Opel Kapitan V 1967, 1600 TL VW 1965 •iumph Sport 1968, Fiat 7, 1966, verders noch di- nruilauto's vanaf 500 Dit is een kleine greep e voorraad. Al deze au» ■den in onze eigen werk- getest en van nieuwe elen voorzien. Garantie lerdelen en arbeidsloon, g toegestaan, inruil mo- net makkelijke financie» Iet adres Academiesin- recht tegenover KMA, langst de poort, ook in- ■Jpoorstraat 32, vlak bij ïtion. Geopend 8 uur tot s avonds. Zondags 1 uur ur. op aangeboden van par- Mercedes Diesel 200 met schuifdak, trekhaak, »ring, enz. Te bevragen t, Tholenseweg 33, tel. 69, Halsteren. es Benz Occasions '67 automatic '67 ié 6 '64J65 -'65 '66-'67 e automobielen ith Valiant '65 17M '65 .600 TL '66 n '63 it '66 f 350,- ine v.a. f 50C,- 850 t 1100,- 1250,- rerkoop: 's zaterdags en s geopend. N.V. Gara- Dongen-Jonkers, Guido ilaan 40, Bergen op tel. 01640-6918. edrijf Het Zuiden, Hoog. Eindhoven. Tel. 32. Let op! Al onze worden afgeleverd met of 10.000 km schriftelij- ■antie. Let op! Te koop: 10 1965 f. 1875; Opei Ka- 65-66 vanaf f. 1950', Sim- 0 1965 f. 1750; Simca L 1965 3 stuks vanaf f. rw 1200 1964-65-66 van- 675; VW 1500 1964-65 f. Triumph Herald 1965 f. <TSU Prinz 1965 f. 1650; 12 M 1964-65-66 vanaf Taunus 17 M 1964 f. »pel Rekord 1700 1964- [af f. 1750; DKW F 102 1675; DKW F 12 1965 Fiat 1100 1964 f. 1250; [a 1964-65 vanaf f. 1550; 204 1964-65-66 vanaf f. Hillman Imp. 1964.67; 1000 MB 1966 f. 1650; It Major 1965 3 stuks f. 1650; Sunbeam Alpine 2250; Vauxhalï Viva vanaf f. 1950; Fiat 600 1 1950; Dodge Dart GT 3750; Fiat 1500 1965 f. 'auxhall Victor 1964 f. Opel Kadett Caravan 1950. Onze verlichte lom is open van 9-22 j Zaterdags tot 6 uur. en financiering mogelijk, pt ziens bij Autobedrijf lluiden, Hoogstraat 388, >ven. Tel. 040-22332. [mgarage vraagt steeds lingvrije auto's vanaf koop. Min. Kanstraat Breda. Tel. 01600-39900. Vakantie arrangement 3 hotels op Iwen en Duiveland willen lifortabel en culinair ver lui voor f 80,- all-in van Igavond tot zondagmiddag Irs en inlichtingen 0.1115- I Restaurant „Mondragon I „De Torenhoeve", Hotel li van Haemstede". an type Welcome 1967. I ingericht met 12 Volts Igelijkrichter, elec. water- _T watertank, ijskastje, iator etc. Weinig gebruikt If 5000.- Telefoon, na 19 ^1600-40747. laravan 4-5-pers. te koop. y.143-394. ^W-kampeerauto, com- met keuken, 64.000 km n, f. 2200.-, met tenten Dennenlaan 4, Hoo- le. Iksnieuwe Adrla - tourca- J nw. model 1969 4-pe*s- |>rsievering en schokbre- Iiu slechts f 2969,-, f J50»' it, restant op lange ter- ^Tevens in onze show- mod. Engelse sta-cara- pnerk Belmont, nu v.a. I-. Knuppe's Automobiei- Jravanbedrijf, Baarlese- J4 A, Chaam (N.B,). Te1, |48. In te huur. Staanplaats hd. Te bevr. J. Schelle- Joost de Moorstraat o. Lessen flortjlesscn wuo' 1 1 741) Ig- en loss* lessen ',3U llnieuwe VW's A utortl- I-om hi natie Dt Cen'tra nsplein 5 te» 38718 B Zoom Lekstraat 9 «f ■Roosendaal Boulevara I jl 4097 Terneuzen 1/11 T 54 tel 3394 l Standplaats Groede. I Doornbos 3 Tel. fboden bijlessen; I, natuurkunde en Jp Axel, tel. 01155-1458. landbouw David Brown 850. leien, te koop. Tel. Diversen nderzoeken puttculWj I che "»»jreau .KeacK - fin Etter» l<eur- I) 12 lur tel OlbO» 55 (Van eer. onzer verslaggevers) MIDDEL-URG De stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland heeft snelle voortgang gemaakt met de plannen voor een nieuw te bou wen verzorgingsafdeling bij „Der Boede". Binnen enkele maanden zal tot aanbesteding kunnen worden overgegaan. Er komt 'een nieuwe verzorgings afdeling voor 'de bejaarden, met een capaciteit van ongeveer honderd bedden. Deze afdeling wordt ge bouwd ter vervanging van „Ter Hooge" aan de Koudekerkseweg, dat, zoals wij vorige week meldden, aan zijn bestemming wordt onttrokken. Naar verwacht wordt, zal de nieuwe afdeling erkend worden als ver pleeginrichting ingevolge de algeme ne wet bijzondere ziektekosten. Dit maakt verpleegtarieven mogelijk, die bij een verantwoord beheer tot een sluitende exploitatie leiden. Met de aanpassing van de bestaande ac commodatie van „Der Boede", be staande uit een algehele modernise ring van gebouwen, uitbreiding van het zusterhuis en vergroting van de leslokalen, is een bedrag van rond vier miljoen gulden gemoeid. De stichting Verpleeg, en Rusthuizen heeft de gemeente Valkenisse ge vraagd, de gerede betaling van ren te en aflossing van de door de stich ting aan te gane geldleningen te willen garanderen. B. en w. van Valkenisse hebben de raad voorge steld, hiermee akkoord te gaan. In de vergadering van 25 april zal een besluit worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het inleggerska pitaal bij de Nutsspaarbank te Vlis- singen is in de, loop van 1968 welis waar toegenomen (met f 7.703.000, maar de toename verliep minder steil 4an vorig jaar, namelijk met f 70.000. Dit staat -te lezen in het zojuist ver schenen jaarverslag over 1968 van de Nutsspaarbank te Vlissingen. Het aantal verwerkte posten liep op met 28.000 (vorig jaar 45.000) en er werden 5911 (6152) nieuwe reke ningen geopend, terwijl 3257 (3863) rekeningen werden afbetaald. Aan in leggers was aan het eind van het ver slagjaar f 64.297.000,verschuldigd (vorig jaar: f54.823.000). De inleg was f7.615.000,hoger dan vorig jaar en de terugbetaling f7.705.000,-. Aan de algemene reserve kon f 384.000,worden toegevoegd, tegen f370.000,— in 1967. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In bijna alle geschiedenisboekjes vindt men ter hoogte van het hoofdstuk dat de Nederlanden gedurende de 17e eeuw behandelt, een prent die de Dordtse synode voorstelt. Een groep stijve heren zit in banken met hoge rugleuningen in een soort kerkzaal. Op de achtergrond brandt een houtvuur. Het geheel maakt een statische indruk, alsof de heren een uurtje doodstil zijn blijven zitten om de tekenaar in staat te stellen rustig zijn werk te doen. Het origineel van deze, duizenden malen vermenigvul digde prent, neemt de ereplaats in op de expositie „Zeeland en de Dordtse synode", in het rijks archief te Middelburg. De Dordtse synode is een tragisch en bewogen hoogtepunt in de kerk geschiedenis van de Nederlanden ge. weest. Zij was bedoeld als een grote zuivering van de toen net goed en wel op gang gekomen hervormings beweging, waarbij het leerstuk van de goddelijke voorbeschikking, de „predestinatie", de twistappel was. Het zuiver theologisch geschil was ook met politieke lading vermengd, hetgeen de verbittering waarmee de strijd werd gestreden alleen maar verhevigde. Bij de opening van de expositie heeft prof. dr. W. F. Dank- baar uit Groningen, de synode van Dordrecht in zijn historisch perspec tief geplaatst. In het hierna volgende geven wij in grote lijnen de inhoud van zijn belangwekkend betoog weer. De Dordtse synode bevestigde de eerste grote kerkbreuk binnen de reformatie. De remonstranten, in feite een humanistische stroming in het Calvinisme van die dagen, dat het gegeven van de goddelijke voor beschikking sterk verstandelijk-in- tellectualistisch had uitgewerkt, kre gen te maken met een sterke anti beweging, wier grote kampioen Go- marus was. De rol van Zeeland in de strijd tussen remonstranten en contra-re monstranten was een eigenaardige. Zeeland had na de omverwerping van het Spaanse gezag, dat zich sterk identificeerde met de roomse kerk, het Calvinisme omhelsd. Het werd in Zeeland op revolutionaire wijze beleden. Het doel van de Zeeuwse protestanten was niet min der, dan het hele openbare leven van de godsdienst te doordesemen. De Calvinist voelde zich een ge roepene, met de allereerste opdracht, alle eer aan God te geven als begin en oorsprong van alle dingen. De remonstranten zagen in de intellec tualistische uitwerking van dit op zichzelf onaanvechtbare leerstuk de mens in het gedrang komen. Hun stellingen hierover werden door de Calvinisten van de oude school ech ter beschouwd als een terugval in de Roomse leer, die immers ook stelde dat de mens mede door .eigen ver diensten de eeuwige zaligheid kon verwerven. (Van onze correspondent) RITTHEM Het college van bur gemeester en wethouders van Vlis singen heeft blijk gegeven van zijn belangstelling voor het 800 inwoners tellende Ritthem, dat na de gemeen telijke herindeling op Walcheren bij Vlissingen is gevoegd. Voor het eerst in de geschiedenis toog het Vlissingse gemeentebestuur naar Ritthem, waar in het dorpshuis een openbare hearing werd gehouden. Voor burgemeester en wethouders was dat een goede gelegenheid de plannen voor Ritthem te ontvouwen. De in groten getale opgekomen inwo ners van Ritthem konden hun wen sen en kritiek kenbaar maken aan het college van b. en w. ..Het is onze bedoeling om het dorp leefbaar te maken en te hou- (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Goese politie heeft de 22-jarige tos werkman A. W. uit Middelburg aangehouden, die ervan wordt verdacht 4 auto's te hebben gestolen. De man stal een auto in Middel burg op de dag dat hij daar was ontslagen uit het huis van bewaring. Voorts stal hij een auto in Amster dam en 2 in Goes. De auto's werden doorverkocht als „goede tweede hands auto's". W. zal voor de officier van justitie ln Middelburg worden geleid. DE POLITIE van Toronto houdt er tekening mee dat er misdrijf in het ape) is bij een treinongeluk, waarbij drie mensen om het leven kwamen en 17 mensen werden gewond. Er was met een wissel geknoeid. den", zo zette burgemeester drs. D. Roemers uiteen. Om die leefbaarheid te bewerkstellingen heeft het college van b. en w. plannen, die overigens nog niet in de gemeenteraad aan de orde zijn geweest, om Ritthem op bescheiden schaal uit te breiden. Dit zal geschieden door de realise ring van een uitbreidingsplan dat een kleine bouwstroom van 66 wo ningen omvat. Hierdoor zal het inwo nertal met 200 zielen toenemen, het geen tot gevolg heeft dat er meer mogelijkheden kunnen komen op het gebied van het verenigingsleven en scholen. Het plan zal binnen vijf jaar tot stand moeten komen. Vast omlijnde ideeën over de realisering bestaan er bij het college van b. en w. nog niet. Van de zijde van de inwoners van Ritthem werd voldoende discussie stof aangedragen. Vooral de bejaar den lieten zich daarbij horen. Zo werd de behoefte aan bejaarden wo ningen ter sprake gebracht. Ook wa ren er vele wensen voor de verbete ring van de bejaardensociëteit. Veel bezwaren kwamen er tegen de plannen om op het voormalige crossterrein een woonwagenkamp voor passanten in te richten. „Dan hebben we nog liever de motorcros sers terug", verzuchtte een aanwe zige. Wethouder F. G. Smit kon de te genstanders evenwel wat tevreden stemmen. „Het wordf echt geen goed kamp met water en elektrici teit, want dan loop je het risico dat de mensen langer blijven staan. We hebben nu eenmaal de plicht om een terrein voor passanten aan te wijzen. Het lijkt me niet dat er zo veel mensen zullen komen. Ze gaan liever door naar Middelburg of Goes", aldus de heer Smit. Deze mogelijkheid tot inspraak bleek wederzijds in goede aarde te zijn gevallen. Zo zelfs dat een der aanwezigen voorstelde een vaste ad viescommissie in het leven te roe pen, die het college van b. en w. in Ritthemse zaken terzijde kan staan. Burgemeester Roemers verzekerde daarop de aanwezigen deze zaak in de raad te bespreken. De Zeeuwse Staten, die zich als „de voedsterheeren der kercken Gods" beschouwden en de kerk in Zeeland waren bij de eersten die onverdeeld de „roomse wortel" in het remon strantisme zagen ontbloeien en aan drongen op het houden van een na tionale kerkvergadering, die na Langdurige tegenwerking van Hol landse zijde, eindelijk in 1619 in Dor drecht werd gehouden. De remon strantse leer werd daarbij veroor deeld, 200 remonstrantse predikanten werden verbannen en een kerkschei ding die eeuwen zou duren, werd ingeluid. In het algemene oordeel jegens de remonstranten was het Zeeuwse standpunt sterk op het gemoed in gesteld. Het piëtisme, een herople ving van de middeleeuwse katholieke mystiek, vond in Zeeland dan ook de meeste en de vurigste aanhangers. De nazaten van de piëtisten vindt men dan ook nog alom in Zeeland. Naar het oordeel van prof. Dank baar is de gereformeerde mystiek al tijd een element in het Zeeuwse pro testantisme gebleven. Immers, toen velen in de 19e eeuw binnen de hervorming geen uitweg voor het gemoed meer konden vin den, deden zich alom scheuringen voor, die hebben geleid tot thans nog bestaande kerken. Kenmerkend voor het Zeeuwse protestantisme noemde prof. Dank baar ook de in een gelovig weten gewortelde trouw aan de overheden. Het zogenaamde „recht der overheid" is in Zeeland altijd fel verdedigd, ook tegenover geloofsbroeders uit overig Nederland. De .expositie in het rijksarchief il lustreert dit korte relaas. Dat ge beurt schoksgewijze, omdat de ten toongestelde stukken méér dan de neerslag van een stuk kerkgeschie denis zijn, maar realiteiten, zoals blijkt uit de brieven van Zeeuwen, die in het heetst van de kerkstrijd naar Amerika uitweken en daar hun eigen steden, „Zeeland" en „Holland" stichtten, en hun familie thuis lieten weten hoe groot hun vreugde was, te kunnen leven zonder haat en achter docht. Men ziet zeldzame exempla ren van Bijbels en andere geschrif ten die in hun tijd, juist zoals nu, de geesten mobiliseerden tot actie. „De expositie geeft een beeld van onze geestelijke herkomst", zei prof. Dankbaar. Dat zegt feitelijk alles. T.K. NIEUWERKERK Op de split sing-Rijksweg 18-Stolpweg werd de 17-jarige bromfietsbéstuurder D. G. aangereden door een personenauto, bestuurd door J. de W. uit Renesse. Het ongeluk ontstond doordat de be stuurder van de personenauto, die linksaf wilde slaan, geen voorrang verleende aan het hem rechtdoor- gaande tegemoetkomende verkeer. De bromfietsbestuurder werd ge schept en belandde in de naast de weg gelegen sloot Met verwondingen aan linkerarm en been moest hij per ambulance overgebracht worden naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zie- rikzee De bromfiets werd geheel ver nield, terwijl de personenauto lich te schade opliep (Van onze correspondent) GOES De Zeeuwse afdeling van de NCB-wegtransport 'heeft haar jaarlijkse ledenvergadering .gehouden in de Prins van Oranje te Goes. De provinciale voorzit ter, de heer A. Celjouw, kon een groot aantal leden begroeten. De secretaris, de heer W. Flohr, bracht in zijn jaarverslag enkele markante punten naar voren. Gezien de toenemende industrialisatie, van Zeeland is de belangstelling voor de studie vakdiploma grensoverschrij dend vervoer toegenomen. Deze cursus is schriftelijk, doch voor de eerste maai is het afgelopen jaar in Middelburg daarnaast een mondelinge aanvullende cursus ge geven. Het percentage geslaagden, was in Zeeland 83 pet, terwijl dit lan delijke op 20 ligt. Hij liet tevens protest horen tegen de op til zijnde verzwaring door maat regelen van regeringszijde van de'ex ploitatiekosten voor het vrachtver voer. Hij tekende ook protest aan te gen het feit dat de Nederlandse ver voerders nog steeds bij overschrijding van de Belgische grens 7 pet. ver- voersbelasting moeten betalen, terwijl omgekeerd geen belasting wordt ge heven. De bedrijfsresultaten over 1968 noemde hij in zijn geheel geno men bevredigend. Er is echter geens zins sprake van hoge winst. Als af gevaardigden naar de landelijke le denvergadering werden gekozen voor de tak Ongeregelde Vervoerders J. Braam uit Baarland, W. Heijboer, St.- Annaland, en A. Kallewaard uit Gp- lijnsplaait. Voor de Lijndiensten wer den gekozen M. Caljouw, uit Veere, en J. Rademaker uit Haamstede. Een plaats bleef nog vacant. Herkozen werden in het provinciaal bestuur de heren Boot, Van Luijk, Wielemaker en Caljouw. Na de pauze hield mej. drs. F. Mulder van de afd. Economische Za ken een overzicht van wat er lan delijk gaande is aan de ontwikkelin gen in het vervoer. Zij belichtte dit speciaal met het oog op het feit dat de vervoerders in Zeeland door de (Van onze correspondent) Kapelle De aanvoer van aard beien uit de kassen begint thans goed op gang te komen. Bij de veiling in Kapelle-Biezelinge, waar vrijwel het gehele aanbod van dit produkt van Zuid-Beveland en Walcheren wordit geveild, bedroeg maandag de aanvoer reeds ruim 10.000 doosjes en hiervoor werden prijzen betaald van 1.10 tot 1.35 per doosje van 200 gram. Op le noeste bedrijven was men niet klaar gekomen met de pluk en daarom wordt er ook vandaag ex portveiling Van aardbeien gehouden in Kapelle-Biezelinge en verder ook op donderdag en vrijdag. Behalve op woensdag zullen er thans dus weer dagelijks aardbeiemvedlingen zijn. Op maandag, donderdag en vrijdag be ginnen deze om 11 uur en op donder dag om half twaalf. Voor wait Kapelle-Biezelinge be treft is de afzet in hoofdzaak gericht op België. snelle industrialisatie van deze streek spoedig met deze landelijke proble matiek geconfronteerd worden en dan 'hun nut kunnen trekken uit de door haar gegeven informatie ten aanzien van vakbekwaamheid. Ook legde zij het accent op de kracht van het ver voer door grotere samenwerking, het bundelen van krachten, kapitaal en kennis. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In tegenstelling tot de aanvankelijke plannen die wij za terdag publiceerden, zal de politieke partij D '66 in Zeeuwsch-Vlaanderen het voorlopig bij één afdeling hou den De democraten zullen in vijf plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. Het zijn Axel, Hulst, Ter- neuzen, Oostburg en Sas van Gent. Op een vrijdagavond gehouden be sloten vergadering kwam er wijzi ging in de plannen van de partij, toen bleek dat het moeilijk was de bestuursplaatsen te bezetten. (Van onze correspondent) GOES Het programma dat het Zeeuws Kamerorkest de aanwezigen in „De Korenbeurs" te Goes voor schotelde, brak enigszins met de an dere concerten die dit ensemble re gelmatig geeft. Deze keer was er eens een vocale soliste bij (mevrouw Ank Tamminga-Buthfer), die we tweemaal met genoegen hebben be luisterd. Zij excelleerde in de „Trois Chan sons" van Arthur Honegger, waarbij een vierde was toegevoegd. Naast een duidelijke uitspraak, werden de ze korte werken met een schijnbaar gemak ten uitvoer gebracht, waarbij deze soliste (die vooral in de hogere registers een fraaie stem heeft) met de somstijds moeilijke ritmiek speel de. Zij staat geheel boven deze com posities; vandaar ook dat dirigent Frangois Olivier (die niet in het programmablad vermeld stond) zich geheel aan de begeleiding kon wij den. Het programma werd geopend met „Canzone" van Giovanni Gabrieli. Het geheel werd als ouverture (op enkele kleine „versprekingen" na) goed uitgevoerd, Hierna trad me vrouw Tamminga-Buthfer als soliste op in een aria van Antonio Vivaldi. Er werd goed gezongen, hoewei we Honegger (zie boven) hoger aange slagen hebben. Antoine Oomen, piano, was de so list in het pianoconcert in D groot van Joseph Haydn. De pianist gaf er een geacheveerde vertolking van; vooral de hoekdelen werden uitste kend vertolkt. Minder gelukkig was hij in de cadenzen. Het middendeel (Adagio) werd te theatraal vertolkt. Dit concert in De Korenbeurs werd besloten met de Sinfonia in D groot van Michael Haydn, een broer van Joseph. Een langdradig en 'een niet zoveel zeggende compositie, waarbij in de triolenfiguren de or kestleden niet alt(jd eensgezind wa ren in het eerste gedeelte. Aan het slot een langdurig applaus voor alle uitvoerenden, waarbij so listen en dirigent een verdiende bloemenhulde ontvingen. Ab Lichtendahl. KAPELLE Door het bijzonder koude weer van de laatste week is de ontwikkeling van de bloemknop pen in de Zeeuwse fruitboomgaarden zoals we vorige week ai hebben gemeld sterk vertraagd en omdat dit ook reeds gedurende de gehele maand maart het geval was, krijgen we dit jaar een zeer late bloei in het Zeeuwse fruitiand. Het wordt wel eind april-begin mei voor er sprake zal zijn van een algehele bloei van de perebomen. Dat betekent, dat de bloei wel veer tien dagen later is dan normaal. Wanneer de temperaturen stijgen, zal ook de knopontwikkeling veel vlugger gaan en daarbij zullen dan ook de appels weldra hun bloesem knoppen openen. Hierdoor zit het er in, dat er in de eerste veertien dagen van mei in Zeeland op grote schaal te genieten zal zijn van bloeiende boomgaarden waarbij de bloei dan massaler zal zijn dan in andere jaren, waarin ap pels en peren meer gespreid bloei en. 55 (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA In het Bredase Kath. Militair Tehuis is de regionale voor ronde gehouden van de landelijke zang- en voordrachtwedstrijd „Zing Boem", georganiseerd door de Ne derlandse Padvinders in samenwer king met de AVRO. Drie kinderen uit West-Brabant en Zeeland zullen deel nemen aan de finale op 7 juni in de AVRO-studio te Hilversum. Het zijn Bram Pekkar, 10 jaar, uit Yerseke, die piano speelde; Fran- goise Maden, 9 jaar, uit Oosterhout, die een zelfgemaakt verhaaltje voor droeg en Machaiel Rooth, 9 ja-ar uit Geertruidenberg, die een zelfgemaakt liedje zong en als begeleiding een bandrecorderopname had gekozen. Zij wonnen allen een eerste prijs. Mogelijk ligt er voo-r hen ook nog een radio- en t.v.-uitzending in het ver schiet. De jury kwam tot de conclusie, dat het peil in Breda bijzonder hoog lag, met name bij het onderdeel „een zelfgemaakt verhaal of gedicht voor dragen". De jury bestond uit G. van Drim- melen van de AVRO-radio-jeugduit- zendingen; H. Krukwagen, musicus te Breda en W. Buijtendorp namens de N.P.V. Mevrouw T. Heijnekamp- van Vessem yan het :^T.P.Gt-trad als presentatrice pp: Het prb^aihma-.bood een kostelijk overzicht van wat 7 tot 12-jarigen artistiek te bieden hebben. Onge veer veertig kin-deren uit West-Bra bant en Zeeland namen aan de voor ronde deel. Na ampele besprekingen is, naast de veile miljoenen waarmee minister Udink tijdens zijn uitstapjes rond slingerde, weer een bedrag van 108,5 miljoen verdwenen in de bodemloze put. Hiervan is volgens „De Stem" van 16 april 36 miljoen als lening be doeld, de rest als gift. Wie weet wat er nog gaat gebeuren als men zich straks gevleid gaat voelen door de mening van die Indonesische sultan, die verklaarde dat Nederland bij uitstek het land is om geld beschik baar te stellen voor de produktie- mogelijkheden van zijn land. Hoe lang zullen de ho-g-e heren zich nog in de luren laten leggen. Een overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over 't lot van de Papoea's wordt maar gewoonweg genegeerd en over de uitslag van de manier waarop door Indonesië eenzijdig wordt gede creteerd, over N. Guinea zal worden beslist behoeft men- zich daar geen en kele illusie te maken. In gemo-ede vraag ik me af of het niet beter zou zijn enige miljoenen meer beschikbaar te stellen voor de hulp aan en verzorging van de spastische kinderen waarvoor thans door dames en heren langs de deuren gecolporteerd moet worden met an sichtkaarten en loterijbriefjes en of men niet beter eens ernstig aandacht kon schenken aan ouden van dagen en A.O.W.'ertjes die nu hun handje moeten openhouden bij de sociale dienst en een beroep moeten doen op de bijstandswet. BREDA J. Fransen. Men wist voordien al dat er mis bruik gemaakt zou worden van de B.T.W. Daarom had de regering strenge maatregelen moeten nemen zonder aanzien van personen. Het spreekwoord blijft nog altijd; het is beter te voorkomen, dan te genezen. Ik vind het niettemin treurig, dat er nog zo velen zijn die er een slaatje uit willen slaan, en dan met een on nozel gezicht nog durven zeggen: „Neem mij het niet kwalijk, ik kan er geen wijs uit worden". Ma-ar het is wel opvallend, dat de prijzen al tijd aan de hoge kant uitvallen. RAAMSDONKSVEER C. J. v. d. K. (ADVERTENTIE) EEN AMOK MAKENDE tuinman heeft gisteren in een sanatorium in Zwitserland twee vrouwen doodge schoten en twee anderen ernstig ge wond. MONSEIGNEUR HUIBERS, de zon dag overleden oud-bisschop van Haarlem, wordt zaterdagmiddag 26 april op het kerkhof van huize Bos hek in Haarlem begraven. Heeft linoleum z'n prijs tegen? 'f Klinkt misschien vreemd, maar voor sommige mensen lijkt de lage prijs van Krommenie linoleum inderdaad een nadeel te zijn. „Ik verdien genoeg om iets duurders te kopen", zeggen die mensen,„duswaarom zou ik dat dan niet doen?" Heel begrijpelijk,vinden wij. Maar toch ligt er een addertje onder de vloer.Want waar 't uiteindelijk om gaat is niet: wat betaal ik,maar wat krijg ik? Dit ene simpele vraagje maakt meteen duidelijk waarin linoleum zich onder scheidt van andere vloerbedek- kingen.Want linoleum biedt gewoon méér dan u ervoor betaalt. Gaat u maar narlinoleum krast niet,pluist niet,vlekt niet. Is wel: f>> mooi, modern, onverwoest baar en makkelijk schoon tehouden.En verkrijgbaar in meer kleuren en dessins, dan welke andere vloerbe dekking ook. U merkt wel: pluspunten genoeg. Genoeg om er een paar gulden minder voor neer te tellen? Prachtige kleuren- foiders bij uwwoninginrichter of rechtstreeks op aanvraag bij Postbus 13,Krommenie.

de Stem | 1969 | | pagina 5