Zeeuwsch-Vlaanderen één groot duurte-eiland Staat de massa echt in de kou? cuhna Vestiging van stichting „De Sterre" te Clinge Inspraak overheid bij bouw kerncentrales Raad van Middelburg kende gemeentewet niet In gesprek met Italianen bezochten „Het Dorp Wisselvallig Pleidooi voor bepaalde lijn in beleid Brandweer kazerne in sociale werkplaats Jacqueline Verwijs ie in. f aan. J J UKKEN z !\NDAAG \ORGEN n Geringe concurrentie kooplust der Belgen Geïsoleerde ligging C.L. Martinet uit Heikant overleden Minister Schut brengt bezoek aan Zeeland Verzoek om garantie voor lening van een miljoen Kosten Gering aanbod Lezing van Duitser Provinciale VVV vergadert in Yerseke Koj pen in België DEKENAAL-PASTORAAL BERAAD TE HULST M u seumveren i gi n g N.- en Z.-Beveland PLEIDOOI NKV IN RUIM ZICHT „Duivel shaan' besluit Zeeuwse culturele dag Tijdelijk vijfde wethouder in Middelburg 't keukencentrum Raad Hulst Man gedood vYrtMfcft ««aft an immers ongeacht ogelijkheid VAN :Efl tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 tel. 01100-7476 luist teL 01140-2215 ;n tel 01184-3729 tel. 01180-5241 ÏLM, CONCERT ENZ. I tur 18 jaar iur 18 jaar tG ir m de wolf (ZVU) 20 uur >den, 14 j. tur e feeks, a.l. ir De Prijs ehitty bang bang, a.l. gendarm gaat trouwen, unny girl, 14 j. ee huurlingen S sterix en Cleopatra, a.l. dag van de Apachen 14 j. ichatjes, 18 j. N zwembad, 18 j. 6.30, 19 en 21.30 uur onder dwang, 18 j. 4.30, 16.50, 19.10 en 21.30 ïsessan, 18 j. 18, 20 en 22 uur nny girl, 14 j. m 20.30 uur duivelse rakkers, 14 j. 16, 18, 20 en 22 uur long days sying, 18 j. 18, 20 en 22 uur s Joanna, 18 j. 6.50, 19.10 en 21.30 uui DIVERSEN centrum, Westsingel 58: 4-16 uur Spreekuur voor- ntrum huishouding en 01100-6440) SLAND luis 20 uur Raadsverg. ïuis 19.30 uur Raadsverg. ens 15 uur Verg. Boeren. ILM, CONCERT ENZ ilG ur van Peking, 14 j. als ander vandaag „S als andei vandaag N als onder vandaag leze rubriek: tel. 01180- bus 116 in Middelburg. DE STEM VAN DINSDAG 22 APRIL 1969 ?TEGEWWOOROIGT ALLES DWEWSPEL. ALKOHOL zm VORMEH De slogan van minister De Block: „Koop prijsbewust" wordt ook gehoord van Cadzand tot Nieuw-Namen, maar ARNHEM Een groep van twaalf Italiaanse journalisten en sociologen, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt, heeft „Het Dorp" in Arnhem bezocht, ïtn van de leden van deze groep is 4e broer van paus Paulus VI, se nator Lodovico Montini, die we hier zien tijdens dit bezoek. (Van onze correspondent) HEIKANT Na een kortstondige ziekte overleed nog vrij onverwacht in het St.-Ignatiusziekenhuis te Bre da, de heer C. L. Martinet uit Hei kant, gemeente St.-Jansteen. De overledene heeft zich vooral ver dienstelijk gemaakt in de vlassers- en landhouwkvingen. Hij was lid van de gemeenteraad te St.-Jansteen gedurende een aan eengesloten tijdperk va-n 45 ja-ar. Hij was begiftigd met de gouden me daille van Oranje-Nassau. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, ir W. Schut, brengt op woens dag 23 en donderdag 24 april een be- 7,oek aan Zeeland. Woensdagavond zal de minister, die vergezeld is van enkele hoofd ambtenaren van zijn departement, ten provinciehuize in Middelburg een bespreking hebben met het col lege van Gedeputeerde Staten van Zeelan-d over punten op het terrein van de ruimtelijke ordening en as pecten op het gebied van de woning bouw in Zeeland. De volgende dag wordt Zeeuwsch-Vlaanderen bezocht. In Terneuzen voert de minister be sprekingen met het gemeentebestuur van deze stad. Daarna zal een rond rit gemaakt worden door het, gezel schap, die voe-rt naar het industrie gebied en de kanaalzone. Aan het begin van de middag wordt naar Kruiningen overgestoken. Via Vlis- singen-oost en door gedeelten van de nieuwe wijken van Middelburg en Vlissingen Paauwenburg, zal Middel burg worden bereikt, waar de mi nister op het provinciehuis een ge sprek zal voeren met de gemeente besturen van Middelburg en Vlissin gen. oensdag 23 april. Zoom: 7.41 en 20.04 rimmelen: 10.24 en 22.32 ert: 6.59 en 19.26 uur; .24 en 18.50 uur; Vlis- ;n 18,23 uur; Wemeldto" 9.54 uur. (Van onze correspondent) CLINGE Eind vorig jaar werd in een besloten zitting aan de raadsleden meegedeeld, dat het voornemen bestond bij de Stichting De Sterre te Sluiskil om zich te vestigen in de gemeente Clinge. Thans staat vast dat deze vestiging absoluut doorgaat. Vooruitzichten voor woensdag donderdag, opgesteld door h?t K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Wisselvallig, enkele regen- Periodes en tater weer stijging van temperatuur Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland Voor woensdag: aantal uren zon: tot 6 uur; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden naer normaal: kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 70 pro- mm; kans op een geheel droog et- *f-. 50 Procent, voor donderdag: aantal uren zon: tot 7 uur. nnin.-temp.. omstreeks rmaal; maj -temp., omstreeks nor- aah kans >r een drog- periode van 'ns,Pns 12 uur: 70 procent: kans op 11 Scheel droog etmaal; 40 procent. Ook het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid te Den Haag gaat met deze vestiging akkoord. Met de voorbereidende werkzaamhe den ban een begin worden gemaakt. Voor de bouw van een internaat voor diepzwakzinnige-n is het oog ge vallen op de gronden welke ge-legen zijn in het verlengde en aan weerszij den van de Kapelledreef. tiet is van belang, dat de verwerkelijking van de grond zo spoedig mogelijk zijn beslag krijgt. Het stichtingsbestuur van „De Stere" heeft reeds een terzake des kundige aangewezen, die volmacht heeft om de benodigde gronden aan te kopen. Teneinde aan deze plannen mee te werken zal het gemeentebestuur op het genoemde gebied een recon structie toepassen. In dit gebied zullen geen afgravingen mogen plaatsheb ben en ook zal geen ongewenste be bouwing worden toegestaan. Het stichtingsbestuur van „De Ster- re' heeft nog geen afgerond voorstel betreffende de financieringen. Niette min moet nu reeds met de voorberei dingen en de grondaankopen begon nen worden. Daarom wordt aan het gemeentebestuur verzocht om een garantie te verlenen voor een lening van f 1.000.000,-. Hoewel dit maar een principe-be- luit is kan niet gewacht worden tot later Het definitieve besluit zal zo spoedig mogelijk worden voorgelegd. (Van een onzer verslaggevers) HULST TERNEUZEN OOSTBURG SAS VAN GENT Het door minister L. de Block aangeprezen wapen tegen de beruchte prijzenspi- raal: „Koop prijsbewust", is in Zeeuwsch-Vlaanderen moei lijker en dat geldt voor sommige artikelen slechts op een ander prijs-)niveau te hanteren dan in de rest van Nederland. Door de geringe concurrentie, sterke kooplust van de Belgen (die het nog veel duurder zijn gewend) en het ontbreken van een vaste oeververbinding blijken de prijzen van bv. groenten en vlees in Zeeuwsch-Vlaanderen namelijk sterk te verschillen met de prijs die de huisvrouw elders in Nederland moet be talen. Een vergelijking van de weekend aanbiedingen in Hulst en die in en kele andere Nederlandse gemeenten leerde het volgende: in Hulst moest voor verse worst gemiddeld f.3,- per pond worden betaald, elders f 2,25. Voor gehakt moesten de Hulster huis vrouwen f 2,25 betalen, terwijl elders een prijs van f 1,80 normaal was. Voor mager rundvlees was er een verschil van 35 et. per pond (f. 4,20 in Hulst; elders f 3,85>Ook bij de groente waren er behoorlijke ver schillen te constateren: sla in Hulst 50 ct. per stuk, elders gemiddeld 35 et.; bloemkoo-l f 1,50 per stuk, elders f 1,15; witlof f 1,40 per pond, elders f 1,10. Een groot winkelbedrijf óp de Zeeuwse eiland-en had zelfs voor het zelfde weekeinde een bijzonder .goed kope witlófaanbieding: 85,Tct. per pond. Het zijn verschillen die er niet om liegen. Winkeliers in Zeeuwsch- Vlaanderen erkennen in sommige gevallen dat hun prijzen aan de hoge kant zijn. Ze geven er, voor wat betreft de groente, de volgende verklaring voor „We kopen, o.a. omdat er geen vaste (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op zaterdag 3 mei wordt in hotel „De Oesterbeurs" te Yerseke de voorjaarsvergadering van de provinciale VVV gehouden. Eén van de bijzondere onderdelen van het programma is een lezing van de heer Ch. J. Belmon, directeur van het kantoor Keulen van het nationaal bureau voor toerisme over het onder werp „Waarom komen Duitsers naar Nederland met vakantie en wat zijn hun bevindingen Mr E. Wage, voorzitter van de pro- vinciaile VVV, zal zoals gebruikelijk de openingsrede uitspreken. Het bestuur zal enkele wijzigingen ondergaan door het aftreden van de heren W. Terpstra (Schouwen Duive- land), P. M. Hoste (west-Zeeuwsch- Vlaanderen) en A. Th. Demanez (oost-Zeeuwsch-Vlaanderen). Als op volgers worden voorgedragende heren J. C. Hanse (Schouwen Dui- veland), J. H. Schippers (West- Zeeuwsch Vlaanderen) en J. F. Rouw (oost-Zeeuwseh-Vlaanderen). De an dere aftredende bestuursleden zijn herkiesbaar. oeververbinding is, de groente voor namelijk in Terneuzen op de veiling. Het aanbod in Terneuzen is kwantita tief echter niet te vergelijken met andere veilingen. Het gevolg is dat de prijs omhoog loopt" Verder zijn er natuurlijk de Belgen. Ze komen op de marktdagen en ln het weekeinde in drommen naar de Zeeuwsch-Vlaamse dorpen en stadjes, waar hun bussen en auto's de par keerplaatsen bezetten. Zij kopen (bijna) alles. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen grootwinkelbedrijven, die, voor wat betreft de levensmiddelen, het natio nale prijspeil handhaven Zij worden daarin over het algemeen gevolgd door de middenstanders. De groot winkelbedrijven in Zeeuwsch-Vlaan deren verkopen meestal echter geen verse groente en geen vers vlees. Voor wat betreft deze artikelen is de concurrentie dan ook minder fel. Door de hoge prijzen gedwongen trekken huisvrouwen uit Zeeuwsch- Vlaamse grensgemeenten nu vaak naar België (naar de weekmarkt in Zelzate b.v.) om daar vlees te kopen. En passant worden sigaretten, eieren en suiker meegenomen, de in België ook goedkoper zijn. Sigaretten worden ergens onder in de boodschappentas gestopt, omdat een grensbewoner niet meer dan 1 pakje per keer over de grens mag meenemen Mevr. Vermeulen-Maarsse (ex-pre sidente va-n de afdeling Terneuzen van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen) gaf ons het volgende commentaar: „Het is hier in Zeeuws- Vlaanderen inderdaad duur leven. Vlees, groente, maar ook bloemen en planten zijn niet te betalen. De vleesprijzen van Zeeuwsch-Vlaande ren en die van bijvoorbeeld Rotter dam liggen mijlenver uit elkaar. Als we in de havenstad op bezoek bij mijn zoon zijn, nemen we voor drie dagen vlees mee naar huis. Ik kocht er b.v. onlangs kalfsfrican deau voor f 7,25, terwijl ik er in Ter neuzen f 9,- voor had betaald", 'n (Van een onzer verslaggevers) HULST Een van de opval lendste uitspraken die prof. J. C. Dekkers, staflid van het Dioce saan Pastoraal Centrum van het bisdom Breda tijdens het deke- naal-pastoraal beraad Hulst lan ceerde was: „Ik vind de beleids nota van het bisdom Breda on duidelijk als het op beleid aan komt. De nota wordt naarmate het einde nadert, zwakker". Prof. Dekkers was door het bisdom af gevaardigd om de door vicaris Ruygers geproduceerde nota toe te lichten (Van een oinzer verslaggeefsters) GOES „Het zou van belang zijn, als er van de zijde van het departe ment voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een bepaalde lijn wordt gebracht in het museum beleid". Dat vindt burgemeester mr. F. Huber van Goes, voorzitter van de vereniging „Museum voor Zuid- en Noord Beveland". Burgemeester Huber zei dit op de in hotel Centraal in Goes gehouden vergadering van de Museum-vereni ging. Reden voor zijn opmerking: de slechte financiële situatie, waairim de vereniging verkeert. Uit zijn woorden bleek, dat men van gemeente- pro vincie en rijkswege vee] royaler met subsidies uit de bus zal moeten ko men. Het tekort voor 1969 op de begro ting van de vereniging wordt ge raamd op ongeveer 7509 gulden. De heer Huber heeft nagegaan hoe het subsidiebeleid in andere gemeenten en provincies is ten opzichte van mu sea. Hij kwam tot die conclusie, dat dit beleid overal weer anders wordt uitgevoerd. Verder vond de burge meester dat in die streken, waar geen grote steden zijn, gestreefd zal moe- ten"wordien' naar regionale musea. UTRECHT (ANP) „Vermoe delijk is bij de uiteindelijke be- slissinb over de bouwopdracht voor de Zeeuwse kernenergiecen trale aan sommige overwegingen met een meer nationaal karakter te weinig gewicht toegekend. Maar zelfs als dit vermoeden niet juist zou zijn, blijft het onge wenst, dat dergelijke in sommige opzichten diep ingrijpendt beslis singen eenzijdig op provinciaal niveau tot stand kunnen komen. Inspraak van de rijksoverheid is noodzakelijk teneinde een behoorlijke coördinatie van de energievoorziening en industrievestiging te kunnen be werkstelligen". Dit zegt het Neder lands Katholiek Vakverbond in zijn orgaan „Ruim Zicht" naar aanleiding van de beslissing van de Provinciale Zeeuwse Electriciteitsmaatschappij om de opdracht voor de bouw van een kernenergiecentrale niet te gun nen aan een Nederlands-Amerikaanse groep Neratoom-Westingliouse, maar aan het Westduitse Siemensconcern. Door deze beslissing, aldus het N.K.V., is voor de Nederlandse in dustrie een unieke kans verloren ge gaan, zich een positie te verwerven op de „nucleaire markt" en wordt op provinciaal niveau een stuk beleid van die nationale overheid doorkruist, waarvoor na 1955 al ruim 826 mil- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een „nadere bestudering van de gemeentewet" heeft maandagmiddag de Middelburgse raad, bij een stemming over een nieuw lid voor de commissie voor de gemeentewerken, uit een dreigend dilemma moe ten redden. Voor de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. de Cock (KVP), wees de rechtse raadsfractie, de heer M. Vinke (CHU) aan, terwijl de socia listische groepering omwille van een „betere verdeling van de functies" de heer W. Rentier (SGP) het liefst benoemd zag. De uitslag van de stemming was een weerspiegeling van de verdeeldheid op dit punt van de raad. De heer Vinke kreeg 9 en de heer Rentier 8 stem men, terwijl enkele leden een blanco briefje in de bus stopten. Omdat hierdoor geen van beiden de volstrekte meerderheid had verkregen, besloot burgemeester mr. J. Drijber tot een tweede stemming met als uit slag 9 tegen 9 stemmen. Dus „blanco's". Er kwam echter geen derde stemming. Nadat b. en w. zich over de be trokken artikelen van de gemeentewet hadden gebogen, werd toch de heer Vinke als „overwinnaar" aangewezen. De lezing van de artikelen wees n.l. uit, dat bij het bepalen van de meerderheid de blanco stemmen niet meetel den. De tweede stemming was dus in het geheel niet nodig geweest. joen is uitgegeven, plus ongeveer 43 miljoen door de industrie. De offerte van Siemens lag 25 miljoen lager. Het NKV vraagt zich echter af, of deze offerte wel het meest aantrekkelijk is, alls men in calculeert, dat door de keuze van het Westduitse concern de belangen van de Nederlandse Industrie worden ge schaad en dure overheidsinspannin gen aan waarde verliezen. Een van de belangrijkste voordelen van de samenwerking Neratoom-Wes- tinghouse is de overdracht van ont werpkennis aan Nederlandse technici. Bij de toelevring, waaraan het Ne derlands bedrijfsleven wel mee mag do-en, zal van kennisoverdracht wel geen sprake zijn. Als Nederland ook in de toekomst kernreactoren uit het buitenland gaat betrekken, a-ldus het NKV, dan zouden de inspanning van de achtereenvolgende Nederlandse regeringen voor de opleiding van wetenschapsmensen en technici op nucleair gebied grotendeels .verloren gaan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Culturele Raad heeft een program ma opgesteld voor de Zeeuwse cul turele dag, die op 10 mei in de Middelburgse schouwburg zal wor den gehouden. Dit programma dat 's morgens om 11 uur begint, zal worden besloten en bekroond met een opvoering van het toneelspel „De Duivelshaan" van Sean O'Ca- sey, door het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst, dat met dit stuk het Zeeuwse landjuweel heeft gewonnen. Voor de aanvang van de voorstel ling zal de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, de prijzen uitreiken aan de winnaars van het (negende) Zeeuws landju weel. In de ochtendbijeenkomst zal het woord worden gevoerd door de heer C. Egas, voorzitter van het na tionaal overleg voor gewestelijke cul tuur. Hij zal in zijn inleiding het on langs verschenen cultuurplan van de Zeeuwse Culturele Raad in een na tionaal perspectief plaatsen. Na de lunchpauze volgt een discussie met forum over het cultuurplan van de Zeeuwse Culturele Raad. De reac ties op dit cultuurplan, die in de af gelopen weken zijn binnengekomen, zullen in het geheel worden betrok ken. De gewone man, die door de Ne derlandse katholieke kerk alleen ge laten zou worden, stond op deze bij eenkomst centraal. Deze massamens, ter vergadering ook wel de „goeie gelovige katholiek" genoemd, werd in alle toonaarden verdedigd. Er zou aldus de afgevaardigden, meer aan duidelijke, eenvoudige voorlichting moeten worden gedaan. De gewone man zou moeten worden uitgelegd wat precies de vernieuwingen in hielden en van welke achtergrond zij tot stand kwamen. Diverse afgevaardigden vonden dat de kerk of beter gezegd de progressieve groepen in de kerk de massa in de kou lieten staan. Prof. Dekers was het met die afgevaardig den niet geheel eens. Hij vond, dat de nieuwste ontwikkelingen in de kerk voor de ingewijden nog te in gewikkeld waren, en dat die deskun digen nog niet aan het vertalen voor die massa toe waren gekomen. Bo vendien valt, zo stelde de professor, de slag aan de andere zijde. Hij liet daarmee doorschemeren, dat naar zijn mening een groot deel van de massa van de kerk vervreemd is. En dat het (dus?) niet zo belangrijk zou zijn de massa voor te lichten als andere nu al voor de vernieuwing belangstelling bezittende groeperin gen. Er werd fel geattaqueerd door rector P. Boeren van het Jansenius- lyceum. Nadat de beleidsnota door prof. Dekkers was „verdedigd", gaf de heer W. J. J. Kusters een toelich ting op de proeve tot parochiële her indeling van het bisdom Breda. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met de ziekte van wethouder M. Wattel, die, naar het zich laat aanzien, van langdurige aard zal zijn, zal de Mid delburgse raad waarschijnlijk in de mei-vergadering een tijdelijke vijfde wethouder kiezen. Daar de heer Wattel behoort tot de A.R.-partij, zal ook deze tijdelijke wethouder dienen te worden geko zen uit de rechtse raadsfractie, waar toe naast de A.R. ook de C.H.U. en de K.V.P.-groeperingen behoren. SAIGON Drie hoge Zuidvietna- mese ambtenaren en de Nieuwzee- laiulse ambassadeur zijn gisteren ge wond toen hun vliegtuig bij de start van het vliegveld van Voeng Taoe verongelukte. Er waren 27 mensen aan boord van wie een Zuidvietna- mese kolonel en de boordwerktuig kundige ook gewond raakten. Bij een raket- en mortieraanval van de Vietcomg op een militaire aca demie ten noorden van de Zuidviet- naxnese stad Nha Trang, zijn gister morgen vroeg minstens 35 cadetten gesneuveld en 175 gewond geraakt. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baromelaen 59 Breda (Van een onzer verslaggevers) HULST Als de raad van Hulst akkoord gaat met een desbetref fend voorstel van b. en w. zal de aan nemer A, d'Hondt de oude sociale werkplaats ombouwen tot brandweer kazerne. De gemeente zal voor deze verbouwing ruim f 37.000 moeten neertellen. Tijdens de raadsvergadering don derdagavond a.s. komen verder aan de orde o.a.: de benoeming van een vertegenwoordiger in het bestuur van de stichting Sporthal Hulst, de veror dening op onderscheidingen huurders vergoedingen en een subsidie ten be hoeve van het Oranjecomité. Burgemeester Molthoff en zijn wethouders stellen de raad voor het raadslid Naassens tot vertegenwoor diger van Hulst in het bestuur van de stichting Sporthal Hulst aan te wijzen. Od grond van het in artikel 4 van de statuten van de stichting Sporthal Hulst bepaalde moet iedere gemeente die zich bevindt in de wer kingssfeer van de stichting en aan die stichting een jaarlijkse garantie- subsidie verleent, een vertegenwoor diger in het bestuur benoemen. Het college zal verder de verorde ning op onderscheidingen veranderen. De oude verordening, die dateert van 15 maart 1949, voldoet niet meer. De regeling' voorzag in toekenning van erepenningen herinneringspeoningen en oorkonden. In plaats van deze onderscheidingen willen b. en w. in zeer bijzondere gevallen ereburger- schappen verstrekken en eremedail les. In het kader van de sanering van de binnenstad worden diverse huurders van door de gemeente aan gekochte woningen genoodzaakt te verhuizen. B. en w. willen aan deze mensen een geldsom verstrekken, die overeenkomt met tweemaal de jaarhuur van het verlaten huis met een minimum van f 1.000, Het Hulster Oranjecomité heeft aan het gemeentebestuur f 1.300 gevraagd voor het organiseren van feestelijk heden .op d" 60e verjaardag van de koningin op 30 april. B. en w. stellen de raad voor -dit verzoek te aanvaar den. RENSWOUDEN (ANP) Giste ren is de 44-jarige landbouwer C. van Ekris uit Renswoude op slag ge dood toen hij op het erf van zijn boerderij in een elektrische zaagma chine viel. De landbouwer was op dat ogen blik bezig met het zagen van bomen. (ADVERTENTIE) DE jaarlijkse klaprooscollecte van het Nederlands Oorlogsgravencomi té, waarvan de baten bestemd w/.rden om familieleden van in de oorlog ge sneuvelden naar Nederland te laten komen, heeft voor de veertienjarige collectrice Jaqueline Verwijs uit Yer seke een onverwacht uitje opgele verd. „Uit dankbaarheid voor het werk dat de collectanten hebben ge daan, werden dertig collectanten uit genodigd door het „Brittish Legion", de oudstrijders in Engeland, om een bezoek van vijf dagen aan Londen te brengen. Deze keer was ik één van de gelukkigen". ,ALS klein meisje ging ik met hel busje van „Kinderzorg". Ook vooi andere doeleinden ging ik op stap Bet is wel leuk werk. Toen onze bur gemeester een beroep deed te collec teren voor de klaprooscollecte, heb ik me direct aangemeld. Dat was in november 1968. Het was een span nend moment toen mijn naam uit de bus kwam voor de reis naar Enge land. Ik doe niets liever dan op reis gaan, overal goed kijken". VOORAL de speciale gewoonten van eten vielen me in Londen op. En de manieren van de mensen, die vond ik in Londen bijzonder goed. Als je een ijsje wilt kopen, ga je rustig ach ter in de rij staan, gewoon, ordelijk. Niemand gaat voor zijn beurt. Bij ons staat alles door elkaar en nie mand weet wie eerst of laatst was. De bootreis vanaf Hoek van Holland was machtig. Het hotel dik in orde. Kamer met bad, wat wil je nog meei. We waren met drie Zeeuwen". „DE meeste indruk heeft wel de klap- roosfabriek te Richmond op mij ge maakt. Daar worden door oorlogsin validen uit de vorige oorlogen klap rozen, anjers en andere bloemen ge maakt voor kransen op oorlogsgra ven over heel de wereld. Als herin nering aan de fabriek kregen we wat klaprozen mee. De aflossing van de wacht bij Buckingham Pallace was een prachtige vertoning. En de was sen beelden van Madame Toussaud vond ik geweldig". ZELFS de Beatles waren aanwezig. Maar wat ik een beetje vreemd vond was het hondenkerkhof, kleine graf jes met kruisjes erop. Óp school heb ik een beetje Engels geleerd. Ver staan kon ik de mensen niet zo goed. Zelf iets vragen in het Engelsdat lukte wel. We hebben in die vijf da gen heel veel gezien en genoten. Het was fantastisch. Ik was doodmoe toen ik thuiskwam. Maar een volgende keer mag het voor mij een paar we ken duren. Ik kan goed van huis weg en heb grote belangstelling voor wat er in de wereld aan moois te zien is Mijn bedoeling is in ieder geval rcojl veel tc collecteren voor goede doel einden". il

de Stem | 1969 | | pagina 3