Sluiting Verblifa vanaf vij f kansels scherp bekritiseerd Week van Ajax begonnen Studenten in actie? Gevechten aan Suez-kanaal en Jordaan DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND V.S. dreigen met represailles Opnieuw rellen in N-Ierland Spanning tussen Irak en Perzië tlCIHO Drie doden geborgen uit Urker kotter Mgr. Huibers overleden Utrecht boos op De Block Weer oproer in Italiaanse gevangenis JVa overleg met gemeentebestuur vakbonden en ondernemings raad ]09e jaargang no. 26100 editie voor zeeland maandag 21 april 1969 weerbericht Droog weer BESLUITELOOSHEID IN PRAAG Jacht op Basken duurt voort herdachten brand huist bli jven on tkennen Reacties IR. H. VREDELING: Nederland bron van inflatie ZOEKEN NAAR SLACHTOFFERS EC-121 GESTAAKT EGYPTISCHE COMMANDO'S IN ACTIE Geschil om rivier .- Zakelijk gezien: UW GEZINSABONNEMENT op de „NIEUWE WARANDE" al besteld??? Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. leijendekker HoofdkantoorBreda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 Overwegend zonnig weer, maar later meer bewolking. Zwakke wind tussen zuid en zuidoost. Zelfde temperatuur. KANTOREN: ROOSENDAAL, MOLENS1RAAT 45, TEL 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 KERKEN KIEZEN PARTIJ 5? (Van onze redactie buitenland) PRAAG Studenten van de Praag se universiteit bezetten vandaag de filosofische faculteit als protest tegen ie vervanging van Dubcek door Hu- sak. Het ziet er naar uit dat de stu denten echter alleen staan in hun protest en zelfs zij treden aarzelend 'p. Uit het hele land stroomden za- BILBAO (Reuter/AFP) Verschei dene geestelijken in de provincie Biz- 'aya, in het noordoosten van Spanje, njn hun parochies ontvlucht om ar restatie te voorkomen, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. De politie jaagt in dat gebied op Baskische nationalisten. In Bilbao zijn donderdag twee geestelijken aange houden. Het is bekend dat vele jonge Bas kische geestelijken sympathiseren ®et de nationalisten, die ijveren voor een eigen staat. Niet-officieel werd zaterdag in Bil bao vernomen, dat in Baskenland honderd mensen zijn aangehouden "J de politieactie tegen leden van de clandestiene organisatie ETA. Het jün activisten en mensen die hen ge holpen hebben. In Madrid is zaterdag zes jaar ge- fst tegen een Baskische priester we- 8®s illegale propaganda en beledi- 8®6 van de overheid. Hij wilde tij- ?ens het proces alleen Baskisch spre- geen Spaans. (Van een onzer verslaggevers) „HULST De 24-jarige L.B., de Harige B F. en de 25-jarige B.E. uit on Haag, die door de rijkspo'itie te 'u|st na aanhouding in Den Haag ,0rden vastgehouden i.v.m. de in- reak tijdens de paasdagen, waarna ten kele groot warenhuis in Hulst en en- andere panden zijn uitgebrand, '\»aen no? niets bekend. De mannen Ci» n vriifIagmiddag van Den Haag L:'r Hulst overgebracht. Zij werden 'terdag en gisteren voortdurend on- rvraagd, maar de politie is nog veel wijzer geworden hoewel Oe uVermoeHen nog steeds blijft dat Hagenaars iets met de inbraak te kon hebben gehad. terdag in Praag gelukwensen aan het adres van Husak binnen. Het is na tuurlijk moeilijk uit te maken wat precies de waarde daarvan is en in hoeverre zij gemeend zijn. Feit is dat de arbeiders plotseling van de studenten lijden te vervreem den. Sommigen hadden dit al voor zien toen bekend werd dat Karei Po- lacek, hoofd van de Tsjechoslowaak- se vakverenigingen was opgenomen in het nieuwe partij-presidium. Alle fabrieken is inmiddels aange zegd dat de arbeiders Husak een kans dienen te geven. Slechts 55 ar beiders bezochten een grote bijeen komst met studenten dit weekeinde. Vakbondsbestuurders lieten helemaal verstek gaan. Men had op minstens 1000 arbeiders gerekend. De bijeen komst zou in een fabriek worden ge houden, maar dat ging niet door. Het werd nu de Karei-universiteit. Volgens voorlopige berichten zijn twee hogescholen in Budojoviee (Zuid-Bohemen), tijdens het week end in staking gegaan. De studenten aldaar hebben ge zegd, dat vijfendertig fabrieken maandag de fabrieksfluit zouden la ten blazen om van hun sympathie voor de studentenstaking te getuigen. In Praag zouden 13 van de 20 fa culteiten van de Karei-universiteit in principe voorstander zijn van staking, als daarvoor tenminste duidelijke doeleinden gesteld kunnen worden. In Praag patrouilleert het leger met pantserwagens, de politie-agenten worden op hun ronden begeleid door soldaten met machinegeweren. An ders dan zaterdag patrouilleerden er zondag geen helikopters boven de stad. Waarnemers merken op dat uit de wijze waarop de autoriteiten zullen reageren op de studentenactie zal blijken hoe vast Husak van plan is het land in zijn greep te houden. Gelijkmaker door Swart (A). Doelman Pieters Graafland ligt nog op de grond en Haak loopt naar de doelman om de bal op te halen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „De week van Ajax" is begonnen. De week v Feijenoord-Ajax, onbeslist geëindigd 1-1 de week van de Europa Cup, donderdag in Trnava. De start, gisteren in het Feijen- oord-stadion, was niet onverdienste lijk. Zonder Vasovic die zaterdag in het b-elftal speelde en met Cruyff, op halve kracht mocht het gelijke spel niet slecht genoemd worden. Overigens kwam Ajax beslist niet in volle glorie voor de dag en Feijen- oord kampte eveneens met tijdelijke inzinkingen. Maar goed, de aandacht richt zich nu op Trnava. Daar moet Ajax donderdag de finale halen en die kans is, men weet het, bijzonder groot want Spartak is op een 3-0 ach terstand gezet. Evenals Ajax speelde ook Spartak gisteren in de competi tie gelijk en met dezelfde cijfers, 1-1. Dat gebeurde tegen Slovan Bra tislava. De Ajax-supporters die naar Tsjecho- slowakije reizen, hoeven geen moei lijkheden te vrezen door de politieke verwikkelingen. „Wij voorzien geen problemen", aldus een vertegenwoor diger van de Tsjechische ambassade. „Het is voor ons een volkomen nor male zaak dat een sportgebeurtenis niet in een politieke verwikkeling be trokken wordt". URK (ANP) Gisteravond is in de haven van Urk het wrak binnen gebracht van de vorige week vergane UK 204. In het wrak heeft men de lij ken gevonden van de 18-jarige Jan van der Lee en de 17-jarige Meindert de Boer. Uit het IJsselmeer is nog het lijk opgehaald van de 47-jarige schipper C. de Boer. De stoffelijke overschotten van de opvarenden J. de Boer en T. Vink zijn nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) KROMMENIE - BREDA In vijf van de zeven kerken van Krommenie is zondagmorgen tijdens de godsdienstoefeningen een gezamenlijke kanselboodschap van die kerken voorgelezen, waarin zij hun verontrusting uitspreken over de aangekon digde sluiting van de fabriek van Thomassen en Drijver „Ver blifa". De boodschap noemt het bescha mend, dat uitsluitend economische motieven bij die sluiting gelden en dat aan de menselijke belangen to taal wordt voorbijgegaan. De brief stelt vast, dat de huidige maatschap pijstructuur de arbeidende mens geen enkele inspraak geeft in de beslissin gen, waarbij het lot van hem en zijn gezin zijn betrokken. De bezorgdheid van de kerken gaat in het bijzonder uit naar het men selijk leed dat vele gezinnen is aan gedaan. Scherp wordt veroordeeld dat de medewerkers van het concern het bericht over deze bedrijfsslui ting via de publiciteitsmedia moes ten vernemen. De kanselboodschap is het resul taat van interkerkelijk overleg tus sen de katholieke, de gereformeerde, de Ned. hervormde en de oud-katho lieke kerken en de baptistengemeen te. De doopsgezinde gemeente van Krommenie vond de boodschap te scherp om mede te ondertekenen en de gereformeerde kerk art. 31 heeft zich van het begin af van medewer king onthouden. Onmiddellijk na de kerkdiensten hebben de vijf genoemde kerken een telegram naar de hoofddirectie van Thomassen en Drijver gestuurd, waarin de tekst van de boodschap was opgenomen. Gisteravond was daar nog geen reactie op ontvangen. Tevoren hadden de kerken over leg gepleegd met de vakbonden, het gemeentebestuur van Krommenie en de ondernemingsraad van „Verblifa' aan wie ze hun steun aanboden en die zich zeer enthousiast toonden over de kanselboodschap. In de loop van zondag ontvingen de kerken tal van positieve reacties op hun initiatief, met name ook van de zijde van niet-kerkelijken in de Zaanstreek. „Eindelijk", zo werd ge zegd, „spreken de kerken nu eens in een kwestie waarin ze voorheen nog gezwegen zouden hebben". „Maar het is ons natuurlijk niet om die reacties te doen", aldus ds. P. C. Schoonenboom van de herv. gemeente, „we hebben alleen uit evangelische bewogenheid gespro ken". (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Door het falen van het kabinet-De Jong is ons land bin nen de E.E.G door het haasje over springen van lonen en prijzen een bron van inflatie geworden en een bolwerk van instabiliteit. De rege ring doet daar nog een schepje bo venop door de accijnzen en de B.T.W. in juli te gaan verhogen en de be lastingverlaging door te zetten. Dit zei ir. H. Vredeling, Tweede- Kamerlid van de P.v.d.A., zaterdag tijdens een demonstratieve bijeen komst van deze partij tegen het „Prijzen(wan)beleid van de huidige regering". De heer Vredeling hoopte dat de regering uit eigen overtuiging het minimumloon zou aanpassen bij de gestegen prijzen en dat ze die verhoging weer niet zou laten af dwingen. Typerend voor de huidige situa tie vond de heer Vredeling het dat de E.E.G.-commissie ons land heeft gewaarschuwd tegen de plannen van de minister van Financiën Witte- veen om de belastingen te verlagen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het zoeken naar slachtoffers van het dinsdag boven de Japanse Zee neergeschoten Ameri kaanse verkenningsvliegtuig is ge staakt. Intussen stomen twee vliegdeksche pen met de nodige escortevaartuigen op naar het betrokken gebied, blijk baar met het doel de verkennings vliegtuigen gewapend escorte te ver lenen. President Nixon heeft dit, zo als gemeld, in zijn persconferentie van vrijdag aangekondigd. De president zou in besprekingen met leiders van het congres eveneens hebben gezegd dat hij opdracht zal geven om zonder waarschuwing dras tisch terug te slaan als zich weer eens zoiets mocht voordoen. Volgens sommige kringen in Wash ington is overwogen een vergeldings- aanval op een Noordkoreaans doel uit te voeren, maar van dit idee is men afgestapt. Overigens zouden de Noordkoreanen met iets dergelijks hebben rekening gehouden. Het vlieg veld vanwaar de aanvallende Migs waren opgestegen bleek na de aanval te zijn ontruimd. Ook zouden de Noordkoreanen. evenals na de ente ring van de Pueblo, al hun schepen van open zee hebben teruggetrokken. Volgens sommige Amerikaanse func tionarissen wijst dit in beide geval len ondubbelzinnig op opzet. President Nixons woordvoerder Ziegler heeft gisteren gezegd dat de bemanning van de EC-121 door de Amerikaanse radar was gewaar schuwd voor de Migs die op hen af kwamen. Tevergeefs draaide het gro te, langzame toestel at. BELFAST (DPA). In de Noord- ierse stad Londonderry zijn zaterdag 172 mensen gewond geraakt bij ge vechten tussen betogende aanhangers van de katholieke beweging voor bur gerrechten en een groep aanhangers van de militante protestantse predi kant Ian Paisley. Onder de gewonden bevinden zich 93 politiemannen, die met waterka nonnen en wapenstokken de strijden de partijen uiteen probeerde te ja gen. De straten leken na de gevech ten, die drie uur duurden, een slag veld, met neergehaalde barricaden, brandende houten huizen en glas scherven van gesneuvelde ruiten. Saboteurs pleegden gisteren aan slagen op water- en elektriciteits centrales in heel Noord-Ierland. Volgens de politie heeft een explo sie ook zware schade toegebracht aan de installaties van het waterreservoir, gelegen in de Mournebergen, waarop Belfast voor zijn watervoorziening voornamelijk is aangewezen. Het was, zei de politie, „een ex plosie, die er niet om loog." HAARLEM (ANP) De emeritus bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, is gisteren op 94-jarige leef tijd in Heemstede overleden. Mgr. Huibers was de oudste pries ter van ons land. Hij werd op 15 au gustus 1899 tot priester gewijd. Op 21 augustus daaropvolgend droeg hij zijn eerste mis op. Na het overlijden van mgr. J. D. J. Aengenent in 1935 werd mgr. Hui bers op 16 december 1935 tot bisschop van Haarlem benoemd. Bijna 25 jaar heeft hij het ambt van bisschop van Haarlem vervuld. Door de last der jaren was hij reeds in 1958 genoodzaakt een coadjutor te vragen. Als zodanig werd benoemd mgr. J. van Dodewaard, die mgr. Huibers opvolgde, toen deze op 27 juni 1960 op 84-jarige leeftijd zijn ambt neerlegde. Mgr. Huibers werd na zijn afscheid benoemd tot aarts bisschop-titulair van Cypsela bij Konstantinopel en hij vestigde zich in Heemstede. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT B. en w. van Utrecht met name wethouder W. J. Vergeer zijn woedend op de minister van Eco nomische Zaken mr. L. de Block. De ze heeft namelijk de op 9 april in gevoerde verhoging van de bustarie- ven in de gemeente Utrecht onge daan gemaakt in verband met de op S april uitgevaardigde algemene prijsmaatregel. De tariefsverhoging werd in januari reeds door de U- trechtse gemeenteraad goedgekeurd. De heer Vergeer noemde deze gang van zaken „onvoorstelbaar". De mi nister, zo zei hij, heeft me zelfs niet in de gelegenheid gesteld om ons standpunt persoonlijk bij hem te ko men verdedigen. De Utrechtse bus passagiers betalen overigens nog steeds de verhoogde tarieven. „Van af vandaag zijn we dus in overtre ding", aldus de heer Vergeer- Hij had er nog geen idee van hoe hij de zaak binnen enkele dagen moest te rugdraaien. Er waren reeds duizen den kaartjes en rittenkaarten ge drukt. CAIRO - TEL AVIV - AMMAN (AFP - Reuter) In het Midden- Oosten is het in het afgelopen weekeinde zeer onrustig geweest langs het Suez-kanaal en langs de Jordaan. Egypte maakte gisteren be kend dat zaterdagavond een Egyptische commando-eenheid erin is geslaagd door te dringen in Israëlische «tellingen op de oostelijke oever van het Suezkanaal en aan de Jordaan leverden Israëlische en Jordaanse eenheden gisteren een artillerie-duel dat met tussen pozen vqfeneenhalf uur duurde terwijl, volgens Jordaanse mede delingen, Israëlische vliegtuigen een Jordaans dorp beschoten. Volgens een Egyptisch communi qué drong de commando-groep bij Lissan El Timsah (Tong van de Kro kodil) tegenover Ismailia door in een Israëlische stelling waar tenminste dertig Israëlische soldaten werden gedood of gewond. Twee Egyptische militairen raakten gewond maar zij werden door hun collega's terugge bracht naar de basis. Een Israëlische tank, pantserwagens en munitiede pots waren vernietigd. In de Israëlische lezing wordt ge sproken van vijftien Egyptenaren die een Israëlische post wilden aanvallen. Zij werden na een kort vuurgevecht verdreven waarbij zij explosieven en wapens achterlieten. Eén Israëlische soldaat werd gewond en één militair voertuig beschadigd. De Egyptische lezing wordt „louter fantasie" ge noemd. Een Israëlische militaire woord voerder zei dat de afgelopen vier entwintig uur bij drie infiltratiepo gingen aan de Jordaan vijf Arabi sche commando's en één Israëlische militair zijn gedood. Intussen vochten Israëlische en Jordaanse strijdkrachten aan de Jordaan een artillerie- en mortier- duel uit dat met tussenpozen vijf- eneenhalf uur duurde. Volgens Jordaanse mededelingen zijn hierbij 30 Israëliërs gedood of gewond en Israëlische tanks, batte- CAGLIARI (AP). De gevangenis van Cagliari op Sardinië, is gisteren drie uur door de gevangenen bezet gehouden voor zij door bewakers, po litie en brandweer met traangas en de brandslang in hun cellen konden worden teruggedreven. Deze nieuwe uitbarsting in een ge vangenis volgt op een week. waarin het rustig is geweest in de gevange nissen van het land. Daarvoor was het in een twaalftal gevangenissen op het Italiaanse vaste land door de gevangenen tot opstan den gekomen. Gisteren weigerde een groep van 110 gevangenen van de Buoncammino gevangenis van de hoofdstad van Sar dinië na het luchten in hun cellen terug te keren. Onder het roepen van „vrijheid, vrijheid" sloegen zij vensters rond de bbinnenplaats van de gevangenis in, plunderden de voorraadkamers en na men een bewaker gevangen als gijze laar. Een honderdtal carabinieri en brandweermannen belegerden daarop de gevangenis. De eersten gooiden traangasgranaten naar binnen, terwijl de brandweermannen hun waterstra len richtten op de opstandige gevan genen. De gevangenen vochten terug door stukken glas naar buiten te gooien. Sommigen zagen kans traangasgrana ten op te pakken voor zij ontploften en deze terug te gooien over de muur. Meer dan tien traangasgranaten ont ploften tussen de politie buiten de ge vangenis. De strijd was ongelijk. Een stel ge vangenen werd dronken van de ge stolen wijn en allemaal moesten zij het tenslotte opgeven tengevolge van het traangas en het water. rijen en munitie- en brandstofopslag plaatsen vernietigd. Israël zegt geen slachtoffers te heb ben en stelt voorts dat Iraaks en Jor daans geschut met het schieten was begonnen. In Amman is nog meegedeeld dat het dorp Zammal door Israëlische vliegtuigen met raketten is bescho ten. DE NOODTOESTAND in Montserrat het Engelse Caraïbische eilandje, is beëindigd. Britse militairen blijven op het eiland voor het vervullen van politietaken. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN/BAGDAD Tussen Perzië en Irak groeit de spanning na dat Perzië het uit 1937 daterende ver drag met Irak over de scheepvaart op de grensrivier Sjatt-el-rab ongeldig heeft verklaard. Zowel uit Teheran ais uit Bagdad komen berichten van troepenconcentraties in het omstre den gebied (aan de uitmonding van de Eufraat en de Tigris). De Iraakse regering heeft te ken nen gegeven dat het verdrag voor haar nog steeds van kracht is. Perzië van zijn kant beschuldigt Irak ervan het verdrag te hebben geschonden door aan Perzië niet de uit het ver drag voortvloeiende rechten te beta len en door „daden van agressie". De Perzische minister van buiten landse zaken zei dat zijn land „agres sie met agressie zal beantwoorden". Naar zijn zeggen zou het verdrag des tijds Perzië zijn opgedrongen. Vol gens Perzische kringen doet Irak alsof de monding van de rivier Iraaks grondgebied is. Perzië escorteert thans zijn schepen en houdt artillerie, tanks en vliegtuigen gereed om in te grijpen. Voor beide landen is de riviervaart van groot belang omdat er zowel de Iraakse haven Basra als de Perzische oliehaven Abadan aan liggen. In het verdrag dat volgens de Per zische regering onder druk van de Engelsen werd gesloten, wordt de grens in de rivier bepaald door de grootste diepte, zodat beide landen er gebruik van kunnen maken. (ADVERTENTIES) vxk-.v.'-'-Av, Idolaril markiezendoek heeft alle voordelen aan z'n kant! Vraag er naar bij een van de zonweringsbedrijven Alle informaties: Kaars Sijpesteijn N.V, .Krommenie tel. (02980) 83851 Vóór 1 mei aanzienlijke REDUCTIE I Te-lef. (01620)-3800 Oosterhout

de Stem | 1969 | | pagina 1