kostelijke collectie uit oudheid Geraamte uit Aardenburgs museum wordt doorgelicht Liempde" draagt bij aan agrarische vooruitgang kapelaan l. testers in sas van gent Eucharistie voor jongeren eist enorme voorbereiding lüli Jrille Kwaliteit van water uit fabriek boven verwachting goed ren rpapier voor uw -pen tan uitblazen mevrouw «ODIEUS IN ZWEMBAD even kijken" Vakanti'ebezighei'd iel studenten l sjechoslowakije ons land t Sfeervol EVEN KIJKEN 55 NCB-secretaris Braks Gevangenisstraf wegens dronkenschap achter stuur John Kennedy-mis V In het slop Bemetel-prijs voor Goese leerling i'an een onzer verslaggever m HAAG - De Stichting Ri- Buitenlandse Studeren?1' i.) heeft tot DE STEM VAN VRIJDAG 18 APRIL 1969 B.S.) heeft tot dusver voo? honderden Tsjechoslowaken T mg^en verzorging in ons ,a™ iiim 100 van deze studenten na 1 tot dusver deel aan een speciaal hen georganiseerde curJ: ïchiseh -Nederlands in het een I - Berkenhoven. I gebeurtenissen op 21 august,,, in Tsjechoslowakije hebben hot ■K van de S.B.B.S gedurende wl ste half jaar in belangrijke mate aald. aald. Tot dusver werd door het 1 versitair asylfonds aan 49 studen een studiebeurs toegekend. N DE hearing over de omroepwet I vandaag gehouden wordt, zal I rden deelgenomen door 4 omroep.1 anisaties. Aan de orde komen o.a" 1 fusies AVRO-Televizier en AVRO- N. d. ABEELE C.VERBRUGGEN aat 22 Ilg Noord 8 ïtige huwelijksinzegening zal plaats op vrijdag 18 april a.s. om 14.30 uui aroehiekerk O. L. Vr. Visitatie te] •pe. 1 van 18.00 uur tot 19.00 uur M [Iet Oude Raedthuis" te Westdorpe] Suiddorpe. het Pensionaat „St.-Joseph" ge- eedwezen kennis van het over- :er GRANDSAERD hem een trouwe hulp, op wie eefs een beroep deden. 969. >e zusters van het ensionaat „St.-Joseph". rkiezen boven onzekerheid. Ilerbelarigtijkste vraag, die elke nman zich bi| de mediakeuze zijn reclame moet stellen is de vraag ot hei gekozen me- in huis komt, maar hoe dei medium wordt gelezen van de dagblad-advertentie- na's wordt door de lezers en essen van i8 laar en ouder jend len dus gezien). ai advertentie krachtig genoeg wordt zij ook gelezen. de advertentiepagina's van it u dus ZEKERHEID. roor uw gehele huis, - is reeds verkrijgbaar vanar iter kamerbreed: (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) URDENBURG In het gemeentelijk museum in Aarden- liggen de stoffelijke resten van een naar schatting 40- jjije man open en bloot. Aangenomen wordt dat het hier |et skelet van een krijgsman betreft, die afkomstig uit het noorden, in Aardenburg het leven liet. Het geraamte werd i, 1967 bij opgravingen ten zuiden van de Sint-Baafskerk ge- Ljen en met graf en al in het museum aan de Marktstraat Volgende week zal de Oostburgse internist N. Schulte een deel a|] |,et gebeente, namelijk het gewricht van een arm, röntgenolo- listh onderzoeken. Dit gewricht vertoont een afwijking, die de lileresse van de artsen heeft opgewekt. De heer Schulte wil vast- i of het een jeugdafwijking is, dan wel of het gewricht door |ten ziekte is misvormd. Deze diagnose zal dan zeventien eeuwen na Ijilood van de Noorse invaller plaats hebben, want naar wordt i leefde deze in de derde eeuw na Christus. Het vorig jaar door koningin Julia na informeel geopende Aardenburgse museum bevat nog veel meer zeer bezienswaardige en wetenschappelijk belangrijke oudheidkundige vondsten. De grondslag voor het museum werd in 1955 gelegd door de Aardenburgers J. van Hinte, de bekende archeoloog, J. Rosseel en M. Kegel. Opgravingen bij de historische Sint-Baafskerk brachten waardevolle voorwerpen uit de Romeinse tijd en de middel eeuwen aan het licht die eenvoudig om een museum vroegen. Twee jaar geleden werd een gron dig gerestaureerd pand in de Markt straat herschapen in een museum. Onder leiding en aan de hand van adviezen van ir. J. A. Trimpe Burger, conservator van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek in Zeeland, is hieruit een voor Zeeland uniek museum gegroeid. Het ligt in de bedoeling dat het mu seum omstreeks half mei, de juiste datrun is nog niet bekend, officieel geopend zal worden. Vorig jaar werd het Aardenburgse museum door 2500 a 3000 mensen bezocht. Ir. Trimpe Burger: „We hebben het museum niet in de stijl van een oud heidkundige kamer ingericht, maar er een meer wetenschappelijk-didacti- sohe opzet aan gegeven". l|iaagdat"_ i pioef oum u graag? Ziet u graag j unieke illustraties? Hebt u een brede belangstel ling ook voor andere dingen Idande krant? i u studerende kinderen? |Can móet u méér weten van geprogrammeerde encyclo- 3 in 120 wekelijkse afleve» in. bij-de-tijdse-formul e voor bij-de-tijdse-mensen! |M nu meteen de bon in. ontvangt u zonder enige ver- ■iMitlng omgaand een proefnum- ik en uitgebreide inlichtingen. Stuur bon in een open envelop zonder el die betalen wij aan Het Weten Waard 'tooordnummer 100 Utrecht Hsat„ te: I zonder enige verplichting gra- toezending van een proefnummer w net Weten Waard. Het interieur van het museum is modern wat indeling betreft, maar toch ook zeer sfeervol. De donkere zoldering met de kloeke balken har moniëren goed met de witte muren. Grote foto's tonen de diverse opgra vingen waar de vondsten zijn gedaan. Dat zijn er onnoemelijk veel. Resten van de mammoet, versteende oesters zo groot ais een voetbal, fossielen, schelpen van miljoenen jaren oud en nog altijd puntgaaf, bronzen, stenen, benen en houten sier- en gebruiks voorwerpen, zij bieden de bezoeker een boeiend beeld van een langver- vlogen beschaving. iliset V|ni 'bellen voor kinderen, het broekje Sigo en de Ber- ta ''ijzonder tot hun recht door de vakantie inca. 1Je strePen- Ook deze artikelen zijn gemaakt van 'Modellen 1 2Dn van Benger Ribana. ?l'ea Komt Seerin 7„, er tegenwoordig ttn sni,.?n ,gr«" (een staaf- I",1 of veri snir^i'ï1 ,gri11 «een staaf- fornuis zitti ï1 bil aans«baf £•"5* IZ 5°niet'dan is later in 5.™,Ue? onmogelijk i|t °P bij natl e krengen. Let «t zijn Uat00p van uw for- ii jrills te koop 1^,01170-2161 g - tS* veel ruimte IC 1Ve iets winls onmisbaar, l> litsmelten n-e" gratineren >>>rbeefavlH,lronder vindt [,M van uitsmelten met 0X150-2539 (filiaal) hS" st°kbro «OOD in dikke sneet- ES.a°»r. Zet !n 1f,emaal tot V wt!e .long ui o'ke opening S (i'l'jes tomaat S en om *'i [prika. Schuif Len reePjes •Sri" tot dè t stokbrood C en s°rveer w iets se" "•"w. cer bet gevulde Kleien is leuk en educatief. Kleien met kleurig materiaal dat zowaar ge bakken kan worden is het einde, want het werkstuk blijft de trots van de familie. Een veelzijdig boetseermate- riaal, FIMO genaamd, komt uit in een sortering mooie kleuren die ook te mengen zijn. Na het boetseren is het kunstvoorwerp in de oven van elk gewoon keukenfornuis te bakken bij een temperatuur van 175° gedu rende 10 minuten. De volgende be werking mag bestaan uit verven of lakken met Fimo-speciaal lak of met spirituslak. In gebakken toestand kan het produkt gezaagd worden (wat je 'U niet verzinnen kunt) en toch is het elastisch als rubber. De gebakken voorwerpen zijn afwasbaar en bestand egen zuren en logen, bovendien on schadelijk voor kleuters. Popjes, beesten, kralen, hangers, vazen en zelfs een'treintje hebben wij van dit materiaal bewonderd. Een gedeelte van de verzameling is beschikbaar gesteld door de paleonto logische werkgroep van het Zeeuws genootschap der wetenschappen. Er worden zoveel mogelijk particulieren betrokken bij de inrichting van 't mu seum, zegt ir. Trimpe Burger. „Ik mag gerust stellen, dat we hier een Ir. J. A. Trimpe Burger, conserva tor van het Aardenburgs oudheid kundig museum, bij het 'graf' van de noordse invaller die 300 jaar na Christus in Aardenburg het leven liet. van de beste verzamelingen op arche ologisch gebied van Nederland heb ben. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kwaliteit van het water dat door de zoetwaterfa- briek in de Nieuw Neuzenpolder bij Terneuzen wordt geproduceerd, heeft de verwachtingen ver overtroffen. Dat is de mening van de directie van N.V. Waterleiding Maatschappij Zee land. Het uit zeewater gefabriceerde zoetwater wordt door de Waterlei ding Maatschappij doorverkocht aan industrieën in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voornaamste verbruikers zijn Dow Chemical en de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil. Beide on dernemingen nemen samen vijf mil joen kubieke meter water per jaar, dat is de helft van de totale produk- tie van de waterfabriek, voor haar rekening. Contractueel is tussen de PZEM, als eigenaresse van de water- fabriek en de Waterleiding Maat schappij Zeeland vastgelegd, dat laatstgenoemde jaarlijks tien miljoen kubieke water van de waterfabriek zal afnemen. De aflevering van het door de wa terfabriek gemaakte industriewater is veertien dagen geleden begonnen. Voorlopig betreft het nog gemengd water. Tegen het eind van dit jaar, wanneer de uitbreidingen van de DOW en NSM zo ver gevorderd zijn, zal de levering van gedestilleerd wa ter op gang komen. Het water wordt voor vele doelein den door de industrieën gebruikt, maar hoofdzakelijk toch wei als ke- telvoedingwater voor de produktie van stoom. Momenteel bedraagt de produktie van de waterfabriek vijf miljoen kubieke meter per jaar, dat is de helft van haar totale capaciteit. UDEN Bij een verkeersongeval te Volkel, gemeente Uden, is de 20- jarige dienstplichtig soldaat J. van Berkel uit Mierlohout omgekomen. Toen hij op de bromfiets de voor- rangsweg vanaf een zijstraat opreed, werd hij aangereden door een perso- nenbusje. (Van een onzer verslaggevers) LIEMPDE „De landbouw in Noord-Brabant heelt een geringe voorsprong op de landbouw in de rest van het land. Recente onderzoeken hebben dat uitgewezen. Cijfers om het verschil aan te duiden heb ik overigens nog niet," vertelde ir. G. Braks, NCB-secretaris, gisteren tijdens de jaarlijkse pers conferentie van het comité Werktuigendagen Liempde. Volgens ir. Braks moeten genoemde cijfers nog op papier worden gezet. Het ging hem ook niet zozeer om de 'bewijsvoering als wel om de conclusie. Hij wilde er mee zeggen, dat de jaarlijkse Werk tuigendagen ongetwijfeld hebben meegespeeld in de vooruitgang van de landbouw bezuiden de grote rivieren'. Ir. Braks: „De Werktuigendagen hebben na 22 jaar hun bestaan ge rechtvaardigd Zij brachten telkens de bezoekers op de hoogte van de ontwikkelingen in de land- en tuin bouw: zowel wat techniek als wat ideologie betreft". Volgende maand kunnen de naar schatting 60 tot 70.000 geïnteresseer den wederom hun licht gaan opste ken op de uitgestrekte terreinen van landgoed Velder. Zij krijgen het ver trouwde beeld voorgezet: machines en voorlichtingstenten. Het comité Werktuigendagen heeft ook dit jaar voor wat lokkertjes ge zorgd. Zo komt de PTT de mogelijk heden van draagbare en mobiele ra- dio-apparatuur demonstreren. Dit on derdeel heeft nog niets met landbouw te maken, maar het spreekt in ieder geval tot de verbeelding. En de Hei- demij. goochelt twee dagen lang met een Hovercraft. Ook nog geen appa raat voor boer en tuinder, hoewel het comité zo vrij is toch in die richting te suggereren. De Heidemij, heeft ons degevraagd meegedeeld dat een Hovercraft mo gelijk uitkomst biedt tijdens de sui kerbietencampagne, omdat dan het land veelal te nat is om er met trac toren op te rijden. De Hovercraft (tractie op een luchtkussen) dient dan wel voor de landbouw aange past te zijn. En zover is het nog lang niet, meent de reseaarch-af deling van de Hridemij. Verder wordt door rijkslandbouw voorlichting of door voorlichtingsin stituten uit Wageningen de aandacht gevraagd voor: tuinbouw: automatische berege ning, automatische bemesting, volautomatische klimaatsregeling, mechanische luchting, enz.; landbouw: boerderijbouw, mecha nisatie, voederwinning, structure le bedrijfsveranderingen, nieuwe soorten erfverharding, verlaad systemen voor slachtkuikens enz. Werktuigendagen-voorzitter P. Dobbelsteen over de expositie 1969, „We kunnen de expositie geen motto meer geven. Land- en tuinbouw heb ben zich dusdanig gespecialiseerd, dat er geen uitspringers meer zijn. In het algemeen gesteld: de Werk tuigendagen showen, wat zonder be- drijfsvergroting gedaan kan worden om een zo groot mogelijk rendement van een bedrijf te krijgen. De Werk tuigendagen komen tevens tegemoet aan de toekomstwensen, die Mans- holt voorstaat. De heer P. W. Bakker Arkema, landbouwingenieur uit Wageningen, heeft als zijn mening over de Werk tuigendagen: „Wat „Liempde" biedt zijn de werktuigendemonstraties, de besprekingen van een bepaalde groep machines, de afdeling (eigen) vindin gen, de ieder jaar variërende opzet van de cultuur van een bepaald tuin- bouwgewas, de voortreffelijke opzet van de landbouwbedrijfsgebouwen, welke opzet bij iedere tentoonstel ling een nieuw onderdeel naar voren brengt". Ir. Bakker Arkema tot slot: „Er is geen tentoonstelling in Europa denk baar waar deze verscheidenheid aan wezig is". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor dronken schap achter het stuur is R. van T. uit Sluis gisteren door de politie rechter te Middelburg, mr. P. van Empel, veroordeeld tot een gevan genisstraf van 14 dagen, waarvan een week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. P. werd voorts onder toezicht ge steld van het Zeeuwsch consultatie bureau voor alcoholisme. Ter zitting voerde van T. aan slechts drie glazen bier te hebben gedronken. Getuigen hadden hem echter waggelend uit een café zien komen en hem in IJzendijke, slingerend van links naar rechts over de weg zien rijden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT „In wezen zijn al die ingezonden stukken in de kranten stuk voor stuk voor mij en rdjn medewerkers grote teleurstellingen." Aldus de reac tie van kapelaan L. Testers te Sas van Gent op de maandelijkse eucharistievieringen in de jonge- renkerk te Sas van Gent. „Wij proberen iets nieuws te brengen," zegt kapelaan Testers, „namelijk jezelf te zijn ook in de kerk. Muziek maakt zo'n groot deel van ons leven uit, waarom dan de muziek, waarvan vooral de jongeren houden, niet als on derdeel van de eucharistieviering gebruiken?" Kapelaan Testers probeert hierme de de volgens hem geheel ongemoti veerde kritiek te verleggen die op zijn baanbrekend werk in de jonge ren kerk wordt gegeven. „Het zÜn steeds dezelfde mensen die ons bekritiseren, en waarom ei genlijk. Ook vooral ouderen reageren op hetgeen tijdens deze eucharistie viering naar voren wordt gebracht". Ruim twee jaar kan men deze vorm van eucharistieviering in Sas van Gent beleven. „Het is uitge groeid tot iets tastbaars", vertelt ka pelaan Testers. „Ik laat de jongeren gewoon deelnemen aan alles wat met deze speciaal op hen gerichte misvoering aan werkzaamheden te verrichten valt". Uit de woorden van kapelaan Testers wordt verder dui delijk, dat deze maandelijkse jonge- nenmisviering enorm veel voorberei ding vergt. Kapelaan Testers stuurt zijn korte preken, die gemiddeld zo'n 5 a 6 mi nuten duren („wetenschappelijk is bewezen dat men iemands aandacht slechte gedurende 5 a 6 minuten kan vasthouden") in concept aan verschil lende jongeren, met het verzoek hun mening als kantlijn te vermelden en zonodig met een rood potlood het ge heel te bewerken. „Enorm verfris send om de mening van de jongeren op mijn zienswijze te vernemen. Er zijn dikwijls keiharde verwijten in verwerkt, maar dan positieve verwij ten of kritische beschouwingen". Als kapelaan Testers zijn bewerkte preken heeft teruggekregen, gaat hij aan de hand van de tekst en uiter aard de wensen die er door de jon geren aan zijn toegevoegd, samen met zijn muzikale medewerkers de liederen componeren en teksten op deze composities schrijven. „Een enorm werk", zucht kape laan Testers, „maar dank zij het enthousiasme van vele medewerkers blijven we doorgaan. Trouwens deze zeer tijdrovende voorbereidingen zijn er de oorzaak van, dat mem op vele plaatsen waar men ook kwam tot de jongeren-eucharistieviering, na korte tijd moest ophouden, omdat het niet meer haalbaar was". „Tijdens de repetities vooraf wor den dikwijls harde boten gekraakt, maar het Saat allemaal in positie ve zin: iedereen kan zijn mening of kritiek naar voren brengen. De af spraak is echter, dat naast de kri tiek wel een alternatief geleverd wordt". Dat deze jongeren-eucharis tievieringen geen show of'amusement zijn, zoals velen der ingezonden brievenschrijvers willen suggereren, blijkt uit de besprekingen achteraf, die regeuiiafeg plaatsvinden. „In de beginfase kwamen vele ou deren louter uit nieuwsgierigheid, maar nu zijn er verschillende die hun diensten bij de voorbereidingen hebben aangeboden. Deze manier van eucharistie-viering is schijnbaar voor vele oudere mensen beter ver staanbaar", aldus kapelaan Testers. Hij heeft niet alleen af te rekenen met ingezonden brieven, ëij ont vangt ook wei eens een (anonieme) scheldbrief, zo een van een Vlaamse pastoor die hen verweet dat hij zijn doel als i riester voorbijgeschoten was. „Teleurstellend dergelijke brie ven, niet wat betreft de inhoud", zegt deze populaire Sasse kapelaan. „Het feit dat de ondertekening ont breekt, ontneemt mjj de mogelijk heid tot discussie met deze brief schrijvers". De jongeren kerk te Sas van Gent heeft vorig jaar een langspeelplaat opgenomen bij Decca in Brussel; op 26 mei a.s. volgt de tweede plaatop name. Nu is het helemaal eigen werk, de composities en de teksten. Op deze plaat zal de gehele John F. Kennedy-eucharistie worden vast gelegd" Dit ais antwoord op het ver wijt, dat de vorige plaat nogal wat negro-spirituals bevatte. In grote bezetting worden twaalf keer per jaar, gemiddeld een keer per maand, deze eucharistie-vierin- gen uitgevoerd in Sas van Gent. „De ze platen beschouwen wij als voorlich ting en service aan hen die eveneens dit soort eucharistie-vieringen wil len invoeren", zegt kapelaan Testers. Kapelaan Testers is enkele maan den geleden gevraagd om de voor bereidingen voor de eerste jongeren- eucharistieviering via de Belgische televisie te verzorgen. Het is hem slecht bevallen. „De voorbereidingstijd was veel te kort. Trouwens de mensen van de B.R.T. stonden duidelijk afwijzend tegenover dit soort misviering. Daar bij had men de verkeerde kerk in Eeklo, waar de uitzending vandaan kwam, gekozen: akoestisch een on ding". Kapelaan Testers vervolgt: „Geen enkele keer is o.a. het or kest of de organist, de jonge Sasse- naar Henri Vermast, op het beeld scherm verschenen. Als thema voor deze t.v.-uitzending had men de ver bondenheid tussen de strijdkrachten en de bevolking gekozen. Afschuwelijke slechte teksten wer den uitgesproken door mensn die geen stem hadden of iets van into natie snapten. Allemaal een gevolg van de te korte tijd van voorberei ding, waar ik trouwens de brui aan heb gegeven. Men luisterde niet eens naar mijn aanwijzingen" De K.R.O.-radio heeft nu aandacht voor de directe uitzending van een jon geren-eucharistieviering. Deze zal waarschijnlijk begin september plaatsvinden. „Ik ben benieuwd hoe de toon der ingezonden briefschrij vers zal zijn", zegt kapelaan Testers tot besluit. „Dit soort misvoeringen past geheel in deze tijd en daar zul len de conservatieven in de r.-k. kerk zich toch bij moeten neerleggen". Naar aanleiding van de tegenwer pingen van de heren Testers en Van Bambost wil ik nog graag enkele za ken verduidelijken. Mijn kritiek is: 1 gericht op d enon-activiteit van het kerkvolk en 2 op de muzikale armoe de van de liederen. Ad 1. Om een kerkgemeenschap tot zingen te krijgen zijn oefendiensten nodig. De kantorij studeert liederen in met de gemeenschap (bijv. 'n half uurtje voor de dienst begint) en juist deze korte studiediensten zijn anime rend en men werkt zo economische mogelijk. Zet een paar koperblazers, slagwerkers en koorzangers tussen het volk en im diverse hoeken van de kerk en u zult versteld staan van wat zich, na enige studie, als zingende gemeenschap manifesteert. Deze eenvoudige suggestie kan op talrijke manieren gevarieerd worden, naar gelang de kwaliteit en fantasie van spelers en zangers. Ad 2. Er zijn op 't ogenblik veel bundeltjes met goede en minder goe de liederen. Met behulp van een ter zake kundige adviseur zal daar een keuze uit gedaan kunnen worden, zo danig dat we met een kern van lie deren het hele kerkelijke jaar rond gingen. Veel fijne, goede liederen zullen niet na één keer studeren lukken; hoeft ook niet: we zullen er wat moei te voor over moeten hebben. De tek sten mogen wat mij betreft ook op hun beurt wat „werk" opleveren. Er blijft dan nog wat voor de volgen de keer over. Een en ander heeft met „werkplaats" te maken. Vogelwaarde D. Manneke Het artikel „Middenklasse" van dr. Corn. Verhoeven (De Stem dd. 12 dezer) geeft wel een idee van de malaise waarin onze cultuur is ko men te verkeren. - Het bezit van de zaak is het eind van het vermaak -, zo zou men het kunnen samenvatten; er desnoods aan toevoegend dat dit spreekwoord reeds gemeengoed was toen Marx en Mulisch nog moesten geboren worden. Van het bewuste t.v.-gesprek is mij weinig meer bij gebleven dan dat de heer Mulisch voorgaf te betreuren dat men hem, op grond van zijn literaire arbeid, nog steeds niet had gearresteerd. „Alle grote revolutionairen hebben ze wel eens in de bak gestopt", zal hij gedacht hebben", „en mij laten ze maar vrij rondlopen". Het moet op de duur dan ook niet meevallen, om in een pijlsnelle Alfa-Romeo of iets dergelijks de gesjochten prole tariër uit te hangen. Er was alzo sprake van een soort kortsluiting tussen de sociaal-bewo gen kunstenaar en de hem omrin gende, doch helaas niet meer inspi rerende middenklasse van nijvere werkbijen, die voor het uitleven hun ner creatieve vibraties voorshands op hun belastingbiljetten zijn aange wezen. En inderdaad schijnt de kloof welhaast onoverbrugbaar ge worden nu men hier, gelouterd te rugkerend van een zo belangwekken de pelgrimage naar de kameraad Fidel, nog door geen hond wordt op gewacht, laat staan toegejuicht door hysterische mensenmassa's. Zit de klad dus schijnbaar al even zeer in het revolutionaire vak, de suggestie als zou ook de literatuur slechts floreren in een klimaat van feodale tirannie en sociale ellende lijkt mij lichtelijk overdreven. Trou wens, behalve „Ciske de rat" en de „Moord van Raamsdonk" hebben de oude dichters ons heus ook wel cul tuurgoed nagelaten, dat niet zo na drukkelijk op de ecnomische machts verhoudingen is toegespitst. Niet on waarschijnlijk is de culturele malai se al begonnen bij de zogenaamd „realistische romantiek". Door zo weinig mogelijk aan de fantasie over te laten onthoudt men de lezer juist datgene waarnaar hij zoekt, name lijk de illusie van een evenwichtiger bestaan in een betere wereld. Is het dan een wonder dat er op heden zo slecht wordt gelezen? BREDA L. PISON (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De 17-jarige Wim Koster uit Rilland-Bath, werkzaam bij de Apparaten- en Ketelfabriek in Goes, heeft gisteren tijdens een bijeen komst in deze fabriek, de Ingenieur W. Maas Geesteranus-prijs gekregen. Uit de stichting Ir. W. Maas Gees- teranus-fonds worden jaarlijks tien prijzen toegekend aan jongelui die met de beste resultaten voor het Be- metel-examen zijn geslaagd. In 1968 waren er voor het Beme- tel-examen ongeveer 6000 kandida ten uit het hele land. Uit dit aantal werden de tien beste leerlingen uit gezocht. Wim Koster heeft de twee jarige opleiding voor het Bemetel- diploma bij de A.K.F. genoten. Zijn prijs, een hobbyset, een bron zen penning en het diploma, werden hem uitgereikt door de weduwe van ir. Maas Geesteranus, mevr. L. H. J. Maas Geesteranus-van Dam uit Am sterdam. De Maas Geesteranus-prijs w«rdt sinds de oprichting vèm het gelijkna mige fonds in 1949 uitgereikt ter na gedachtenis aan de overleden inge nieur wegens zijn bijzondere ver diensten voor de opleiding van de werkende jeugd. Uit handen van ir. W. J. ter Sart, directeur van de A.K.F., ontving de prijswinnaar een boekenbon. Door verschillende aanwezigen werden fe licitaties uil gesproken aan het adres van de 17-jarige.

de Stem | 1969 | | pagina 5