rs ijd! rijs Geen invloed bedrijven op universiteit PPR weert alle confessionele resten uit program jMPI Meteen in het „zware werk" Periekt tot de laatste trek >roodjes!) Egas: democratie nog slechts voor kleuters Hoge spaarrente tot zelfs 6i7»voor u en... STUDENTEN BELETTEN TOESPRAAK MINISTER E X A M E N S Enquête over burgemeester DERK DE! VRIEiS J DR. VERINGA VOOR WERKGEVERS IN DEN ROSCH: Kwant: niet ieder kan over alles meepraten KLINIEKEN VOOR VERSLAAFDEN AAN WEKAMINEN SCHIPBREUKELINGEN VOOR RECHTER IN N.-ZEELAND MORGEN EN ZATERDAG CONGRES IN TILBURG ^bank waar ook u zich thuis voelt buizend doden in Oost-Pakistan ACHTER Kruisinga wil: De wereld Bestuur Indonesiër in Nijmegen ROMANCE 30 ct 11 'Tl O I JP KOZEN? EKEKEN.TOEN WlSTEM CTSCHAFPil, WMUVtE OMS ITFR.NET Z.O MmeFMS W'J. RINSEN,MET NIEUWE IWU SMURFEN VAN. pldig geworden! hse Hamburgers Is. ebben. En tijde- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Er is geen sprake van dat het universitaire onderwijs-onderzoek in ons land beïnvloed zou worden door het bedrijfsleven. Dat onderzoek geschiedt in volledige vrijheid en is financieel afhankelijk van de overheidssubsidie. Die geeft er elk jaar 1 miljard gulden aan. Het Nederlandse volk getroost zich er enorme offers voor. Aldus minister Veringa van Onderwijs en Wetenschap pen gisteren in Den Bosch. Natuurlijk bestaan er wel goede contacten tussen universiteit en bedrijfs leven, gaf hij toe. Dat is ook nodig omdat dat bedrijfsleven zelf jaarlijks ook ongeveer 1 miljard gulden aan wetenschappelijk onderzoek uitgeeft. Het zou tas zijn als die wetenschappelijke contacten niet veelvuldig en ononder broken zouden zijn. De critici die stellen dat in ons land het wetenschappelijk onderwijs niet vrij is, zouden zich eens moeten realiseren, dat Nederland bekoort tot dat betrekkelijk kleine deel van de wereld waar het zoeken naar inzicht, vrijheid, waarheid, samenhangen en kennis nog niet gecensu reerd wordt. UTRECHT (A.N.P.) Inspraak en medezeggenschap zijn slechts mogelijk als men verantwoorde lijkheid aanvaardt. Omgekeerd kan men geen verantwoordelijk heid verwachten als men geen in zicht en medezeggenschap geeft. Ons maatschappijstelsel en onze opvoeding kweken apathische on verschillige massa's en drijven an derzijds een kleine élite tot fel protest tegen de ontmenselijking en ontkerstening van onze samen leving. Dit heeft gisteren het Tweede-Kamerlid C. Egas tijdens het congres „Democrazy" van twee jubilerende studentenvereni gingen in Utrecht gezegd. Hij stelde met name het. cul tuurbeleid van het ministerie van O. en W. aan de kaak. „Het is dui delijk dat „onderwijs" meer dan de handen vol heeft aan de ver- nieuwingsarbeid die over de ge hele linie nog nauwelijks is aan gevangen. Alleen het kleuteron derwijs ligt echt in een goede koers. Daarboven zijn de perspec tieven uiterst somber, al schijnt het, dat zelfs staatssecretaris Grosheide nu toch wel van de noodzaak tot vernieuwing is over tuigd". De heer Egas zei zich weinig voor te stellen van de bijdrage van het onderwijs aan de opvoe ding tot democratie. „Wat het la ger onderwijs betreft moet ik he laas vaststellen", zo zei de heer Egas, „dat de ervaringen die an deren en ik in het vormingswerk hebben opgedaan met leerlingen van de kweekscholen ongunstig zijn. Hun interesse in creatieve activiteit is vaak zeer gering, evenals hun geloof in participe rende democratie". „De produkten die de kweek scholen afleveren zijn weinig be vredigend", aldus het kamerlid. De heer Egas meende verder dat de middelbare scholen nog overwegend zijn gericht op „intel lectualistische dressuur" met o.a. zeer weinig participatie van leer lingen. Het is overbodig te zeg gen dat het universitaire onder wijs de studenten nog in vergaan de mate als onmondigen behan delt". UTRECHT (A.N.P.) Prof. dr. R. C. Kwant (o.s.a.), hoogleraar in de logica, metafysica, de ziel kunde en de ethica aan de rijks universiteit in Utrecht, heeft gis teren tijdens het congres „De mocrazy" in Utrecht gepleit voor de invoering van een „luister plicht", gelijktijdig met het geven van recht van inspraak. Medezeggenschap en inspraak zijn volgens prof. Kwant moge lijk geworden door de ontmytho logisering van het gezag. Maar „wij moeten duidelijk voor ogen houden dat wie over democratise ring spreekt, ervoor moet zorgen dat zijn stem gewicht heeft. Veel mensen denken al te lichtzinnig dat zij over van alles kunnen mee praten". Inspraak door en zeggenschap van iedereen in talrijke situaties en gebeurtenissen acht prof. Kwant niet haalbaar. „Ik ben af hankelijk van de universiteit, het rijk, de gemeente, de provincie, de katholieke kerk, de verkeers situatie in Den Bosch, de vrede in het Midden-Oosten en Vietnam, het gas- en waterleidingbedrijf, maar dat betekent niet dat ik in al deze zaken inspraak zou kun nen verlangen. Mij en talrijke an deren ontbreekt daarbij de des kundigheid om er over te kunnen oordelen en als wij die zelfs had den, dan nog vaak de tijd, omdat er honderden van die situaties be staan". Prof. Kwant meende dat de de mocratiseringsgedachte zich niet kan en mag beperken tot het on derwijs, doch het gehele maat schappelijke leven dient te door dringen. „Ook in het bedrijfsleven zal men in die richting moeten gaan. Als men over medezeggen schap in het bedrijfsleven spreekt, wordt meestal gedacht aan de in spraak in de top. Persoonlijk acht ik het veel belangrijker dat de mens in het arbeidsproces de kans krijgt zichzelf te situeren op de plaats waar hij zijn functie ver vult. Tal van zaken kunnen aan de periferie van het bedrijf wor den gerealiseerd en wel door de werknemer zelf, terwijl deze zich aan de top zal moeten laten ver tegenwoordigen door anderen". (ADVERTENTIE) de heer C. H. M. Mackaay, Commerciële Voorlichting Centraal Kantoor voor Amsterdam fat is helemaal de NMB. eer rente, meer spaarvor- jfen (kies uit 6 mogelijk- :eden en bovendien ook nog 6y2% spaarbrieven). En X een service waar de ,o°k beslist niet zuinig seis. Daarom is voor ieder- KpNaSzoaamrekkeli|k mm MfflEWANMCHE MIDDENSTANDSBANK gso vestigingen in Nederland Dat stelde dr. G. H. Veringa in Den Bosch ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Katholieke Werkgeversvereniging in Oost-Bra bant en Zuid-Gelderland over het beroepsonderwijs en de universiteit in de betekenis voor het bedrijfsle ven. In de toespraak opende hij onder- wijsperspectieven in een samenle ving die permanent de technische en andere ontwikkelingen ervaart. Dat zal leiden tot een groei van talloze postuniversitaire cursussen. „Ik zal het toejuichen als het bedrijfsleven dat daarvan ook profiteert, met voor stellen komt over de financiering van die cursussen." De minister stelde ook dat het den ken over onderwijs en onderwijsont wikkelingen in ons land is achter geraakt. De organisatie van de uni versiteiten en de hogescholen is zeeT statisch geweest. Er wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt van de mogelijkheid tot experimenteren. Dat leidt tot onvrede en onrust. „We zullen nauwgezet moeten onderzoe ken hoe we die problemen kunnen oplossen." Bisschop Bluyasen van Den Bosch kreeg later van de voorzitter, de heer L. A. J. M. van Heijst, een cheque van 10.000,Vrijwillige giften van alle leden, te besteden op een wijze zoals de bisschop zelf dacht dat goed was. ^a(taeUS Het gebied fflen. Tr.rl een tornado ge stagen e£ 518 lijken 5* he' aanta^s^4 WOrdt eehter' Oplopen n wel tot 1000 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid is van plan nog meer maatregelen te tref fen op het gebied van het gebruik van wekaminen. Hij denkt onder meer aan klinieken ten behoeve van aan deze middelen verslaafden. Eer der besloot hij reeds, dat wekaminen uitsluitend op recept verkrijgbaar mogen worden gesteld en dat fabri kanten en verkopers van deze mid delen nauwkeurig hun voorraden moeten bijhouden. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van volksge zondheid de gevaren van het gebruik van wekaminen uiteengezet. Hij zegt, dat situaties, waarin de mens wordt bedreigd en ook psychische voorstel lingen, die met opwinding, spanning of angst gepaard gaan, het geestelijk en lichamelijk functioneren ingrij pend kunnen wijzigen. Verantwoordelijk woor deze reac ties zijn stoffen, die in het lichaam worden gevormd. Een vrijwel gelijk werkingspatroon kan worden opge wekt door bepaalde synthetische stof fen. Tot deze groep stoffen behoren de zogenaamde wekaminen. Twee, van de drie overlevenden van de schipbreuk met het jacht „Danika", Nieuw-Zeelander Mclntyre en de Nederlander De Jong arrive ren bij het gerechtshof van Welling ton (Nieuw Zeeland), waar zij te recht staan voor het kapen van een jacht van 42.000 gulden. Rechts de Nederlander. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De Politieke Partij Radikalen, die morgen en zaterdag in Tilburg het eerste politieke pro gram gaat vaststellen, wil zelfs iedere herinnering aan de confessio nele partijen weren. Daarom wordt ook geadviseerd, de woorden „missie en zending" niet op te nemen als organisaties, die in hun ontwikke lingswerk financieel gesteund die nen te worden. Het Is slechts een klein verschijnsel van de drang, die de Radikalen bezielt om nieuwe we gen op te gaan. Een verschijnsel, dat zich ook openbaart in de manier waarop het eerste program van deze jonge partij samengesteld en vooral geschreven is. Een groot aantal actiecentra heeft zich de laatste tijd met het onwerp- program beziggehouden. Daaruit volgde een enorme stroom van voor stellen, adviezen, amendementen. Het centraal programcomité van de PPR heeft er zich onder voorzitter schap van mr. H. van Doorn mee be ziggehouden en er zijn advies over uitgebracht. Ontwerp-program, voor stellen en adviezen van het centraal program-comité worden morgen in discussie gebracht. Belangrijk bij dit alles is echter, dat het ontwerp- program niet wezenlijk wordt be kritiseerd of aangevallen, ook niet in de honderd programpunten af zonderlijk. om zij een nieuwe partij willlen zijn en hoe zij de politieke beginselen van de PPR denken uit te dragen en te verwezenlijken. Het gaat om de wereld, die ook voor de Neder landse kiezer het hele werkterrein moet zijn; om de maatschappelijke vernieuwing; om het meedenken, meepraten, meebeslissen; om de jonge mensen; om het betalen voor en van alles wat de PPR noodzake lijk acht; om het leven in Neder land. Naast een aantal nieuwe opvat tingen vindt men in het program sporen terug van politieke program mapunten, die ook andere en langer bestaande partijen onderschrijven. Dit is voor de PPR geen bezwaar; „Want, wat anderen al eerder heb ben voorgesteld, hebben wij als het goed leek graag overgenomen". En bovendien: „De samenwerking met anderen hoe zij zich ook noemen, uit welk milieu zij komen en welke tradities zij ook mogen hebben staat voorop." In een inleiding en zes hoofdstuk ken leggen de Radikalen vast, waar- Na het congres gaat een nieuw be stuur optreden. Mr. Eric Jurgens staat opnieuw kandidaat voor het voorzitterschap, naast de heer W. v. Dam. De huidige voorzitter heeft echter 22 actiecentra achter zich, de heer Van Dam maar één. Van de an dere kandidaten, die grote kans ma ken om in het bestuur gekozen te worden, komt alleen C. Lafeber, Til burg, Lafeber uit Brabant geniet de steun van de kerngroep. Al te vaak, geachte amices, wordt de vrouw voor onoplosbare proble- men gesteld. Het is dikwijls een man, die haar wil laten kiezen op momen ten dat zij dat juist niet wil, of dat zij al gekozen heeftzonder dat de man dat in de gaten heeft. Ik moest daar aan denken, toen ik hoorde van een anglicaanse geestelijke van de kerk van St. Michael en St. George in Jo hannesburg. Deze man heeft de strijd ingezet tegen de mini-rokken, die hij „werelds, vleselijk en duivelsvindt. Onlangs nog heeft hij geweigerd te preken, toen er vijf in het kotrt ge stoken vrouwen in zijn kerk aanwe zig waren. „Als het erop aan komt zal de kerk moeten kiezen tussen mij en de minirokken", verklaarde hij plechtig. Waarop de vrouwen lijn godshuis verlieten. De geestelijke heet Arthur Sexby, What's in a name? Ik ben een groot voorstander van mini-rokken. Trouwens in Japan kunnen de man nen er ook wat van. Daar, in het land van de Rijzende Zon, is een „Bang- voor-vrouwen" vereniging opgericht. Uit een onderzoek van de nieuwe vereniging is gebleken dat 7 van de mannen hun gehele maandsalaris „thuis afgeven". (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ongeveer 250 Nij meegse studenten hebben het de In donesische minister van communi catie in het kabinet Soeharto, drs. I. X. Seida, een oud-Nijmeegs-student, gistermiddag in de aula van de uni versiteit onmogelijk gemaakt een voordracht te houden, waarvoor hij was uitgenodigd. Voor hij zijn rede ging uitspreken, eiste een aantal studenten in de af geladen aula eerst verantwoording voor „de moord op 400.000 mensen" tijdens en na de mislukte putsch in Indonesië van oktober 1965. Een andere eös was, dat de contac ten tussen de universiteit van Nij megen en de Indonesische universi teiten onmiddellijk zouden worden verbroken. Minister Seida ging niet in op het verzoek van de studenten vóór het uitspreken van zijn rede over het Indonesische beleid te discussiëren. Een aanbod van de minister om dit na afloop van de voordnacht te doen werd door de studenten onder het masaal geschreeuw van „Moordenaar" van de hanid gewezen. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De examenmaraithom is gistermorgen begonnen met een zitting welke kennelijk erop gericht was alle kandidaten te testen op een onderdeel dat hun studierichting goed typeert. De al fa-gymnasiasten kregen laitijn, alle b-kandidaten algebra en de jongemensen van hbs-a, het eerste deel van hun belangrijke vak boekhouden- en -bedrijfshuishoudikunde. Een start dus, die de duizenden kandidaten die gisteren aan de slag zijn gegaan, geen rustige aanloop gunde, maar hen midden in het „zware werk" deed ploffen. Algebra pleegt voor de wiskundig-gerichte kandidaten niet het moeilijkste onderdeel te zijn: meestal is dit een kwestie van goed uitkijken naar de addertjes die onder het gras schuilen. De eerste opgave van dit jaar leek zeker geschikt om „er in te kunnen ko men". Ten eerste werd gevraagd de vergelijking 3 (tot de macht 2x) min 3 (tot de macht x 1) -2 op te lossen. In de tweede plaats moest worden nagegaan voor welke waarden van p de ver gelijking 3 (tot de macht 2x) min 3 (tot de macht x plus 1) twee verschillende wortels heeft, voor wat betreft de vergelijking in x. Dit eerste vraagstuk was duidelijk bedoelld om de kandidaten op hun gemak te stellen. In het tweede vraagstuk was een afge leide functie gegeven, waarbij het belangrijk was de definitie- zameling op te splitsen, aangezien het een modulusfunctie be trof. Ook in het derde vraagstuk moest de kandidaat de definitie verzameling niet uit het ooig verliezen. Het was hier een logarit mische functie en vergelijking. Het laatste probleem waarmee men geconfronteerd werd, ging over een meetkundige rij, waarin de reden als een irriationele functie van x gegeven was. Een probleem waarover wel even nagedacht moest worden. Maar in zy'n totaal was het algebrawerk beslist niet te moeilijk en bood het de mid delmatige leerling ook kans om een behoorlijk cijfer te scoren. Van het boekhoudwerk vermelden we eerst de laatste opgave wat uitvoe riger. Het ging om een onderneming die op één machine grondstoffen tot een eindprodukt verwerkt De machine werd eind 1967 voor 90.000 gulden aan geschaft en kwam begin 1968 in bedrijf. De machine heeft een technische levensduur van 10 jaar en een economische van 8 jaar. Per jaar wordt vijf tig weken (van 5 achturige werkdagen) gewerkt, maar de machine kan tien procent van de tijd niet worden gebruikt. De firma pleegt de bezetting van de machine uit te drukken in machine-uren. De kandidaten moesten uiteenzetten wat de technische en economische le vensduur van een duurzaam produkt is, twee oorzaken aangeven waardoor de economische levensduur korter kan zij n dian de technische, berekenen op welke levensduur de machine afgeschreven moet worden en wat de afschrij vingskosten per machine-uur zijn (in 1968) waneer de restwaarde nihil is. Tenslotte ging 't erom te berekenen wat dat jaar de werkelijke bezetting van de machine geweest is, wanneer door ondertiezetting op de afechrijvingskos ten een verlies van duizend gulden is geleden. De eerste opgave had betrekking op een grondstoffen-administratie met gebruikmaking van een vaste venrekenprijs inclusief toeslagen. De tweede opgave vormde een boekhouding volgens het principe van de permanence met maandelijkse resultatenrekening. Over het algemeen kwam het neer op een drietal bewerkelijke opgaven welke van de kandidaten veel tijd vroegen, ofschoon de vraagstukken zeker niet moeilijker geacht kunnen worden dan die van vorig jaar. Voor het latijn is er slechts centraal werk voor de staatsexamenkandidaten. Zolang de „mammoet" nog niet tot de hoogste klas doorgedrongen is, wer ken de gymnasia en lycea nog met eigen opgaven. Zoals gebruikelijk zoch ten de meeste scholen hun materiaal voor latijn weer in Tacitus 'Historiae of anmales". Een minderheid hield het op Seneca, Cicero of Augustinus. Lang zamerhand moet men zich op de scholen gaan voorbereiden op een stuk door- smee-latljn van het genre waarmee men op het staatsexamen al enkele jaren werkt. Want wanneer voor klassieke talen met centrale opgaven gewerkt gaat worden, zal men niet behoeven te rekenen op teksten van schrijvers met een sterk-persoonlijke stijl zoals Tacitus. Voor het staatsexamen latijn was dit jaar een fragment gekozen uit de „geschiedenis van Alexander de Grote" (VIII) hoofdstuk 3 paragraaf 1 tot en met 9) van Curtius Rufus, een Romeinse geschiedschrijver van de eerste eeuw na Christus, die een doorzichtige, soms nogal quasi-retorische stijl ge bruikt, maar graag met annecdoten werkt. Het gekozen fragment was hier van een goed voorbeeld. Dat resultaat bleek de aanleiding voor veel mannen om lid te worden van de club. Samen sterk. Het onder zoek zet zich voort en een laatste bericht spreekt over 85 procent van de Japanse gehuwde mannen, die zelf hun schoenen moeten poetsen! Vrouwen van Zuidwest-Nederland, vertroetel uw mannen, poets hun schoenen en voorkomt een anti-ver eniging. Oplossing: Luns Is In Chili. Vrouwen zijn altijd eerlijk over zichzelf, vooral als zij liegen. carnivoor), Laat ik ook een andere kant even belichten. Doreen Baker, een Lon- dense vrouw het zal u spoedig dui delijk worden waarom geen huis vrouw heeft haar man Frederick verlaten. Hoewel de rechter geen echtscheiding heeft uitgesproken. Doreen had daartoe wel een ver zoek ingediend, omdat zij van haar man nooit iets aan huishouden mocht doen! Frederick kookte, stofzuigerde, winkelde: kortom hij deed alles. Do reen bleek in 13 jaar huwelijksleven slechts éénmaal alleen te hebben mo gen winkelen. En toen nog betrapte Frederick haar op drie fouten. Het was trou wens ook meteen de laatste keer dat ze iets aan het huishouden deed. Kort na dit voorval had Doreen (41) er ge noeg van. Ze verdween. Frederick doet verwoede pogingen om zijn vrouw terug te krijgen. Ze zou zelfs meer in huis mogen doen. Mannen, verwen mo prouiuen, maar overdrijf niet! Engelse bezoeker van een tentoon stelling van kuisheidsgordels: „Ik vraag me af of er al metaalmoeheid bestond in die dagen". Verblifa: zonder blik(ken) of blo zen. Stekenéé! Wat is het, mannen onder onze le zers, toch een fe(no)minale tijd. MERIJN (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ARNHEM Dertig enquêteurs gaan woensdag 23, donderdag 24 en vrijdag 25 april op pad, om 600 Arn hemmers vragen te stellen over be noeming of verkiezing van een bur gemeester. De bedoeling is te onderzoeken of hiervoor belangstelling bestaat. Het onderzoek dient voor politieke weten schappen van de Nijmeegse universi teit die deze enquête organiseert Dit is de eerste keer in Nederland dat op dit gebied een gemeente een dergelijk onderzoek instelt op wetenschappelij ke basis. Het initiatief tot dit onder zoek gaat uit van de PPR en D '66.

de Stem | 1969 | | pagina 9