JEUGD SLOOFT ZICH UIT Vastenactie een groot succes Bergse ouders zijn nu onder arrest culina Meer bosbeplanting in Zeeuwsch-Vlaanderen dagelijks 'n goede portie vlees foorbeeld bisdom Breda vindt navolging Nieuw beleid voor de Goese jeugd gevraagd Plannen spoorwegen funest voor binnenvaart °g vrij koud In gespre Gratis bloemen - cheques -vergaderiii N. en H.; enschappelijk erwijs roepingswerk Hoogwater Vat en waar VANDAAG MORGEN geen-bloesem r Inwisselbaar P ifers ge- 12 uur: Friteszakjes Dekenaten TOESTAND KINDEREN ERNSTIG 't keukencentrum Rijkssubsidie voor jeugddwerk Goes Minder Afscheid burgemeester J. Eekhout „Jan Heimans" in Zeeuwse wateren DC STEM VAN DONDERDAG 17 APRIL 1969 een onzer verslaggevers) SINGEN Wetenschappeiijk ijs en welzijn vormen het the. de jaarlijkse algemene vet. ig van de Nederlandse niaat- ij voor nijverheid en handel, op 21 en 22 mei te Vlissuiw gehouden. eskundigen, die het onderwerp h, zullen zich in beginsel be. tot de maatschappelijke fuut. het wetenschappelijk onder, tot de relatie tusse® de in. ;en van wetenschappelijk on. s en het bedrijfsleven. Mjn ;esteld, dat de universiteiten escholen centra van onderzoek onderwijs op alle gebieden etemschap zjjn. Bloei van de ichappelijke research is een doch tevens kostbare zaak, por rijst de vraag hoeveel men Ierland ten koste mag leggen der van al die wetenschappen aast rijst de vraag of in dé 1st het aanbod van en naar academici in de dive richtingen en specialisaties in licht zullen zijn, zowel in lew®, ds in kwaliteit. Ook in dit ver rijst een maatschappelijk kos. lagstuk. Een verwante vraag de academici nu en straks in teindelijke werkkring een func. llen krijgen die hen beroeps bevredigen kan. Als pre-advi. treden tijdens de vergadering ssingen op: jhr. mr. F. 0. J. ghe, directeur van de Kon. ïefabriek Stork N.V.; prof. W. Lambers, hoogleraar aan inomische hogeschool te Rot- i en drs. A. W. J. Caron, lid e raad van bestuur van Unile- V. Prof. dr. K. Posthumus, re- scommissaris voor het weten- ©lijk onderwijs, draagt sta le en andere basisgegevens bij het wetenschappelijk onder- l de academici. Tevens treedt 'osthumus op als voorzitter ït forum dat de vragen, die lanleiding van de pre-adviezen Tezen, zal beantwoorden. herv. kerk: Aangenomen Groede - Nieuwvliet: D. J. te 's Heer Aremdskerke. Be- voor Bruinisse(toez.) J. v. d, te Nijmegen. kerken (vrjjgem): Bedanko Haarlem-A-: N. Triemstra te enpolder. -gen, vrijdag 18 april: Berge"] om: 4.51 en 17.12 uur; Made-1 pielen: 7.20 en 19.52 uur; Hans- 3.54 en 16.22 uur; Terneuzen. n 15.38 uur; Vlissingen: 2.41 en uur; Wemeddinge: 4.41 en 17.0Z-I diversen cgene neentehuis 19.30 uur idsvergadering :el, film, concert en iELBURG ouwburg 20 uur k„ blote voeten m het pan" diversen IELBÜRG I, uUr kcentrum Zuiderbaken 15 ining Zuiderbaken cenborg 19.30 uur KA-vergadering voor deze rubriek: tel. of Postbus U6 l« MiWettUtS' N HOE HAD HO OË APACHES! LEVEREN? oSEN HEM OF EN SEN NOOIT 'AD ZIEN OIT- MET handels- AAI7- r Ik OA DE SALOON 6EW5 OOOQZOStë»:" IVEAH T0^^fSoOp0^or (Van een onzer verslaggevers) BREDA De bisschoppelijke vastenactie „Dubbelop voor Afrika" gehouden in het bisdom Breda is gemaakt door ile jeugd. Aldus Frans Oudejans, perschef van het bisdom. Dank zij de vaak ontroerende geestdrift, waarmee de jeugd zich in iedere plaats heeft ingezet, is het gestelde doel nagenoeg i bereikt. ne voorlopige opbrengst van de actje bedraagt f445.080. Dit is biina twee ton meer dan vorig jaar, toen f 254.986,74 werd bijeen gebracht. De initiatiefnemers van de vastenactie 1969 hadden zich tot I doel gesteld een bedrag van i 180.000 te verzamelen voor ont wikkelingsprojecten, die aange- raagd waren door missionarissen in Afrika. Dit doel was erg hoog gegrepen. Het betekende niet minder dan dat je opbrengst van de vastenactie van vorig jaar ongeveer zou moeten wor den verdubbeld. Vandaar de naam .Dubbelop voor Afrika". Met de nog verwachten giro-stortingen zal de pbrengst dit jaar vermoedelijk stij- I gen tot circa f 470.000, zodat praktisch I aie aanvragen kunnen worden ge- I Jionoreerd. Het succes van de actie, waarbij aan elk dekenaat een concreet ont wikkelingsproject werd toegewezen, is reeds doorgedrongen tot de andere I Nederlandse bisdommen. Bisschop Ernst van Breda was vorige week I op het concilie in Noordwijkerhout ket middelpunt van belangstellende ga's, die hem uitvoerige infor- es vroegen over de opzet van de vastenactie. „Volgend Jaar zal de actie, zoals I lie nu in het bisdom Breda gevoerd lis, zeer zeker landelijk worden op- Igezet," meent de heer Oudejans nu I reeds te kunnen vaststellen. Deze week zullen de priesters van het bisdom Breda een brief ontvan- I gen met het verzoek de milde gevers Ivoor hun bijdragen te bedanken. Er Ivan uitgaande, dat het bisdom onge il veer een half miljoen katholieken itelt kan men constateren, dat de ■vastenactie bijna één gulden per ■diocesaan heeft opgebracht. Dit nog wel in een periode van grote prijs- |itjgingen. ials gezegd heeft de jeugd zich .Uc.- -'jv fiia een onzer verslaggevers) BIEDA/MIDDELBURG In te- I Welling tot de verwachtingen is 11' nog geen bloesem aan de fruitbo men. Het opnieuw kouder worden haft de ontwikkeling van de knop- Jtn vertraagd. Slechts enkele vroe- !e pruimebomen staan in bloei. Men verondersteld dat de bloesem PL het eind van deze maand te be- "onderen zal zijn. I Keukenhof staain de crocus- 1*1, hyacinten en narcissen in volle evenals de blatiwdruifjes en (ADVERTENTIE) bljalle |fleurop listen feiten IÖ°' fAhier buien' vri-ï koud ^ooruitzk-hf15 °p nachtv°rst. 5?' "i'Memrf.31!1?1 Uren zon: 6 of d 'normaal- mav v 5 Smden 0n- nCaai tmp-: 2 tot 5 Sra- i^nofle van mi'n ,ans op een ^"o- GT™ nstens 12 om: 80 I vS!0. Plocenteen g6heel tnos W°cent. min.-temn3!11?1 uren z°n: 5 ra lttr®aai' m i *°t 5 graden 0nd« aorm i ?p': 1 tot 5 iji ^riode Va5Pal; kans op een Ptocent Seheel droog bijzonder geweerd. De meisjes van de kweekschool in Etten hebben voor de actie gewerkt bij Jamin, terwijl jongens uit deze plaats auto's gingen wassen voor het goede doel. De jeugdacties in St. Jansteen (de kenaat Hulst) en de tentoonstelling van de werkende jeugd op Walche ren waren grote successen. In Oud- Gastel hield een cursist van „Pro Africa" uit Oudenbosch een preek beurt in de kerk. In Zundert collec teerden tongeren in de kerk met friteszakies, daarmee de aandacht vestigend op de hongerende mens heid. In Roosendaal hield men een „walk-in". Steenbergen wist zijn hoge opbrengst van vorig jaar te con tinueren. In Oosterhout, waar de opbrengst vorig jaar maar matig was, stond men voor de opgave de inzameling te verviervoudigen in plaats van te verdubbelen. De Inspanningen ble ven niet zonder succes. De opbrengst kon worden verdrievoudigd. Breda bracht meer dan een ton bijeen. Mede dank zij het feit, dat veel niet-katholieken en zwak-kerke lijken aan de huis-aan-huis actie heb ben meegewerkt. Hieronder volgen de opbrengsten per dekenaat, met tussen haakjes de resultaten van de vastenactie van vorig jaar. Aardenburg 11.415 (7.408), Bergen op Zoom 44.635 (24.658), Breda 106.220 (56.975), Etten 53.320 (23.740) Geertruidenberg 21.830 (11.906), Gil- ze 43.650 (27.456), Hulst 25.440 (11.775), Middelburg 2Ej.870 (19.623) Oosterhout 23.200 (7.735), Roosen daal 51.600 (29.362), Steenbergen 12.500 (12.159), Terneuzen 11.140 (10.275) en Zevenbergen 14.260 (11.847). (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Op dinsdag 13 mei zal in het jongerencentrum „De Veste" aan de Keizersdijk in Goes een hearing worden gehouden. De bedoeling is, dat daar zoveel mogelijk vertegen woordigers van het gemeentebestuur, jongerenorganisaties en zoveel moge lijk jongeren van alle kanten" zelf naar toe komen. De hearing begint om acht uur. De organisatie ervan is n.l. de eerste stap van een werkgroep uit de Goese jeugdgemeenschap op weg naar de opzet van een nieuw jeugdbeleid in Goes. Uitgangspunt voor de discussies op de haering is het rapport dat door deze werkgroep is samengesteld na een enquête onder jongeren met be trekking tot hun vrijetijdsbesteding en de activiteiten van plaatselijke jongerenorganisaties. Conclusies geeft het rapport eigen lijk hiét. Dp'samettstellerS ervan vin den, dat de lezers die zelf maar moe- Mmep. Op de persconferentie, dae de werk groep gisteren in „De Veste" met betrekking tot het rapport gaf, wer den wel een paar duidelijke opmer kingen gemaakt. Opmerkingen, waar uit blijkt, dat nu de totale situatie van het jeugdwerk in Goes allesbehalve rooskleurig, liever gezegd doodge woon miserabel is. Gesteld werd, dat de jongeren mo bieler willen zijn en organisatorisch minder gebonden. Daar zal, volgens een van de leden van de werkgroep, de heer T. van Maurik, jeugd- en vormingswerkleider bij de Nederlands hervormde gemeente, het jeugdbeleid op afgestemd moeten worden. Ook de niet-georganiseerde jongeren moeten gelegenheid hebben hun activiteiten te ontplooien. Dat houdt dat zij over geld en ruimte moeten kunnen be schikken. En tot nu toe komen de niet-georganiseerde jongeren wat dit betreft helemaal niet aan hun trek ken. Volgens de werkgroep moet de Goe se jeugdgemeenschap een stuworgaan worden, dat van onderaf moet wor den opgebouwd. Daarbij zal het plaat selijk geleid gestuwd moeten worden door de jeugd zelf, de jeugdwerkmen- sen en de gemeentelijke overheid. Uitgangspunt van het nieuwe be leid moet vo-lgens de werkgroep zijn dat zoveel mogelijk mensen aan bod komen. Er zal meer ruimte voor de jeugd, georganiseerd of niet, beschik baar moeten komen, evenals meer geld. Volgens de heer J. F. Mallee, maat schappelijk werker in dienst van het katholiek maatschappelijk centrum in Goes, tevens lid van de werkgroep, zijn er alleen in Goes al bijna 2.80Ó jongeren tussen de 12 en 20 jaar. 'Volgens hem inag er van'wordeii uit gegaan, dat daarvan meer dan de hfl# .niet is georganiseerd-„Er zijn maar twee, 'niet-commerciele, plaat sen waar deze 2.800 jongeren op za terdagavonden kunnen worden opge vangen. Dat zijn „De Veste" en „Het Honk", met een gezamenlijke opvang capaciteit van ongeveer 300 personen. De anderen kunnen niet anders dan hun vertier op straat of in commer ciële gelegenheden zoeken. „Het is hard nodig om in Goes de zaak hierover aan de praat te krij gen", aldus de heer Van Maurik. „Het rapport probeert een noodzakelijk ge sprek op gang te brengen tussen én jongeren, én leiding van jeugdorgani saties én de plaatselijke overheid, met de bedoeling zo tot ideeën te komen, maatregelen voor te stellen en krach ten te bundelen voor een plaatselijk jeugdbeleid". (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De oudere van de twee Bergen op Zoomse kin deren, jongetjes van respectievelijk anderhalf en twee en een half jaar oud, die in toestand van ernstige ver waarlozing in het ziekenhuis Lie- vensberg zijn opgenomen, zijn onder arrest gesteld. Het zijn de 21-jarige havenarbeider H. H. en zijn 22-jarige vrouw A. H.-V. Over dit geval van zeer ernstige kinderverwaarlozing schreven wij reeds in de krant van gisteren. De politie noemt de toe-stand van de beide jongetjes „zorgwekkend". Zo als wellicht bekend is het gevaar niet denkbeeldig, dat van het oudste kindje beide voetjes zullen moeten worden geamputeerd. De kinderen hebben bovendien ernstige huidaan doeningen. Achteraf is gebleken dat de Bergen op Zoomse politie over de verwaar lozing van de beide kinderen is ge tipt. De politie-ambtenaren, die een kijkje gingen nemen, vonden ontzet (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Met ingang van 1 janu ari .1970 zal met betrekking tot de toekenning van gemeentelijke sub sidie voor het open jeugdwerk in Goes de rijkssubsidieregeling van toepassing worden gebracht. Dit is in de gisteravond in Goes gehouden raadsvergadering besloten. Om deze toepassing van de rijks regeling is verzocht door de stich ting van bijzonder jeugdwerk en volksontwikkelingswerk, waarin de R.-K. Stichting Don Bosco, het gere formeerd evangelisatiewerk en de hervormde jeugdraad participeren. Het rijkssubsidiepercentage is voor wat betreft de personeelslasten 45 terwijl voor de overige lasten 40 geldt. De gemeentelijke subsidie voor de stichting wordt voor 1970 begroot op 27.730,-. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Binnen enkele jaren zal Zeeuwsch-Vlaande- ren enkele honderden hecta ren bos rijker zijn. De dienst Staatsbosbeheer heeft zich tot taak gesteld de streek „aan te kleden". In Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de dienst in het kader van diverse ruil verkavelingen al veel kunnen doen aan weg- en erfbeplan- tingen. In West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het recrea tief zwaartepunt van de streek ligt, is in verhouding minder bebost. Staatsbosbeheer heeft voor het verwezenlijken van zijn plannen de wind in de zeilen. Er is een groeiende behoefte aan recreatie mogelijkheden en het wordt de Nederlandse landbouwer door een hevige concurrentie op de EEG-markt duidelijk, dat hij zijn onrendabele gronden beter kan afstoten, zodat Staatsbosbeheer bij de boeren een open oor vindt, als de dienst aanklopt met zijn tegenwoordig groot opgezette landschapsplannen. De groeiende behoefte aan recrea tiemogelijkheden en de afstoting van onrendabele gronden, hebben geleid tot een evolutie van de plannen van Staasbosbeheer. Moest de dienst zich in het verleden in Zeeuwsch-Vlaan- deren hoofdzakelijk beperken tot erf- en wegbeplantingen, tegenwoordig is er sprake van pure landschapsarchi- tektuur. Het landschapsplan gekop peld aan de ruilverkaveling Stoppel dijk is, ondanks de enorme medewer king van de verkavelingscommissie een voorbeeld van de oude stijl. De nog jonge ruilverkaveling Koe wacht en de nog geheel te realiseren verkaveling bij Kieldrecht zullen, zo hoopt Staatsbosbeheer, voorbeelden worden van de nieuwe „school". Bij de eerste aanzet van de plannen is n.l. al rekening gehouden met de wensen van de landschapsarchitek- ten. Het gevolg is dat bij de ruilver kaveling Koewacht 100 tot 150 ha verdeeld in vier tot vijf complexen bebost zullen worden. De meeste be planting zal worden aangebracht, al dus de bosbouwkundig ambtenaar de heer H. Goossens te Axel langs de Langeweg; nabij Axel vanaf de Twee de Verkorting naar Drieschouwen (ongeveer 90 ha). In het ruilverka velingsplan Kieldrecht zal plm 90 ha in beslag worden genomen door bos sen. Er zullen bosschages komen ten zuiden van Hulst; links vah de rijks weg naar Kapellebrug en bij het zee gat. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen kan de dienst Staatsbosbeheer minder doen aan landschapsverfraaiing, om dat in deze streek geen ruilverkave lingen worden, uitgevoerd. De staat geeft n.l. alleen 100% subsidie voor aanplantingem in het kader van z.g. A-l of A-2 projecten. Dat zijn ruil verkavelingen of andere zeer grote cultuur-technische werken. In ande re gevallen b.v. particulieren of gemeentelijke initiatieven wordt slechts gedeeltelijk gesubsidieerd. Toch heeft Staatsbosbeheer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen enkele aardige projecten kunnen aanpak ken. Bij Nummer Een b.v., een buurt schap nabij Hoofdplaat, is 16 ha be plant. Op (als gevolg van de delta werken) vrijgekomen grond is een plan gerealiseerd, compleet met speelweiden, wandelpaden en par keerterrein. Langs de Tienhonderd- sedijk werden talluds ingeplant en bovendien werd een gedeelte van de wallen van Retranchement van iepen voorzien. de kinderen doodziek in hun bedjes liggen. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het echtpaar H. veel schulden had. Ofschoon de man zijn weekgeld thuis afgaf verdween veel geld aain afbetaling van stukken van de inventaris van die woning en aan een ondeskundig en onzorgvuldig be heer over de huishouding. De vrouw, die binnenkort moet bevallen van haar derde kind, gaf haar zoontjes niet die verzorging, die zij nodig hadden. Als er weinig geld was kregen de kinderen weinig of niets te eten. De jongetjes gingen er steeds meer on derkomen uitzien en hun ouders durfden hen niet meer aam andieren te laten zien. Vandaar ook, dat die laatste tijd de gordijnen van het huis van de fam. H. vrijwel permanent ge sloten bleven en er zelden op bel len of kloppen werd opengedaan. De moeder heeft tegenover de po litie bekend de kinderen ernstig ver waarloosd te hebben. Beeldhouwer Peter de Jong uit Middelburg legt op dit ogenblik de laatste hand aan een beelden groep voor het hoofdkantoor van (Van een onzer verslaggevers) GOES De koninklijke schippers vereniging Schuttevaer verwacht dat het plan „Spoor naar 75" van de Ne derlandse Spoorwegen i.p.v, de ver wachte winst een „negatief saldo" zal opleveren door de nadelen die de binnenvaart ervan zal ondervinden. Tijdens de 120ste algemene verga dering \ran deze vereniging in de Prins van Oranje in Goes, sprak voorzitter mr. J. van Dam woensdag middag zelfs van een levensgevaar voor de binnenvaart, indien de spoor wegen hun plannen ongewijzigd zou den uitvoeren. (Vain onze correspondent) BRESKENS Op 1 mei zaïi bur gemeester J. Eekhout van Breskens tijdens een bijzondere raadsvergade ring officieel afscheid nemen van de gemeente wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De raadsvergadering zal worden gehouiden in het gemeentehuis 's mid dags om half drie. Na afloop van de raadsvergadering is er een receptie voor de geno digden. 's-Avonds van 7 tot 9 uur zal er voor de bevolking gelegenheid zjjn om afscheid te niemen. Uit die bevolking is er een comité gevormd, diat mede deze recepties zal organiseren. Ook worden door dit comité gelden ingezameld om een af scheidsgeschenk aan te biedsn. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN Het nieuwste -taaltje van Nederlands vernuft op het gebied van de water bouwkunde, het asfaltverwerkings- schip „Jan Heimans", is in de Zeeuwse wateren gearriveerd. Na enige dagen in de buurt van de Schelphoekhaven te hebben gele gen, is dit schip, dat een installatie herbergt waarmee een asfalttapijt op de bodem vain de zee kan worden gelegd, begonnen met het asfalteren van een deen van de Oosterschelde- bo-dem. Het doel van dit asfalteren is bodemverplaatsingen op die plaat sen waar over 8-9 jaar de Ooster- scheldedam zal liggen, te verhinde ren. Het schip, dat eigendom is van „Bitumarin", heeft onder de kiel een soort slurf, aan het eind waarvan zich een brede persmond bevindt, Door de slurf wordt vloeibaar as falt naar de persmond gevoerd. Ter wijl het schip vaart, legt het een soort loper van asfalt op de zeebo dem uit, waarop - bij terughalen andere „asfaltlopers" aansluiten. De hogere frequentie van de trei nen (in de randstad in een aantal gevallen tot zelfs een trein per kwartier op het huidige spoornet) zal de binnenvaart voor vele bruggen een niet meer te overkomen opont houd opleveren, zo stelde de heer Van Dam. Hij betoogde voorts, en kreeg daarvoor steun uit de verga dering, dat bij het invoeren van deze frequentie het aantal bruggen zelfs in het' geheelniet meer 'voor de binnenvaart zullen kunnen worden geopend.- «.pi» *-!-»«•♦ jppte-M r l'Vf De leden van Schuttevaer werden dinsdag verwelkomd door mr. F. Hu- ber, voorzitter van de afdeling Be veland en Goes van Schuttevaer. Na een bestuursverkiezing, zette men zich aan de behandeling van niet minder dan 180 voorstellen, die door de verschillende afdelingen werden ingediend. Vandaag gaat de verga dering voort met de behandeling van de voorstellen, waarna in de middaguren een excursie naar en kele nieuwe bed-rijven in Vlissingen- Oost zal worden gehouden. de Provinciale Zeeuwse Elektri- citeits Maatschappij in Middel burg. Het is een jubileumge- schenk dat door het personeel van de PZEM In verband met het 50-jarig bestaan, aan het be drijf wordt aangeboden. De mo numentale grote beeldengroep stelt voor man, vrouw en kind en is vervaardigd uit blank natuur steen. Om de zeggingskracht nog meer te accentueren, heeft de heer De Jong voor dit werkstuk een ruwe haktechniek toegepast. Bij de keuze van beelden heeft de beeldhouwer gedacht aan de aard van het bedrijf en in dit verband zou de mannelijke fi guur kracht voorstellen, de vrouw warmte en het kind licht. De beeldengroep zal op 7 mei ge plaatst worden voor het hoofd kantoor aan de Poelendaele- weg. Als versiering zullen bij het monument fraai gevormde fon- teinbakken komen. De officiële aanbieding door het personeel zal Vermoedelijk een week daarna plaatsvinden. IN BOMBAY is een man aangehou den, die zich aan het smokkelen van goud en zilverwaar ter waarde van 475 miljoen gulden schuldig zou heb ben gemaakt. DE GELUIDSHINDER rond Schip hol wordt, gemeten aan het aantal klachten, minder. Zo meldt het „In-, formatiecentr. Geluidshinder Schip hol". (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) „IN 1960 kwam. ik voor het eerst in Axel. Ik kende deze streek helemaal niet Het is nu de vijfde keer, dat ik in deze jeugdherberg kom en ik moet zeggen, dat het voor de kinderen een ideaal oord is. Het gaat hier allemaal even fijn". DIT zegt de heer J. Gilbert uit het Engelse ■plaatsje Chea vlak bij Lon den. Hij is hoofd van de plaatselijke jongensschool en logeert deze week met 37 leerlingen van zijn school in de Arelse jeugdherberg „Bleije Haghe", die door zeer veel Engelse groepen wordt bezocht. Dinsdag heeft de heer Gilbert mét zijn groep onder leiding van de heer K. Nobel, be heerder van de jeugdherberg, een be zoek aan Hulst en Terneuzen ge bracht. Vandaag gaat het gezelschap naar Middelburg, waar o.a. „Klein Walcheren" zal worden bezichtigd. „DE jongens hebben nog vakantie", vertelt de heer Gilbert te midden van het rumoer in het dagverblijf van de jeugdherberg, waar de Engelse jongens voorbereidingen treffen voor een geïmproviseerd circus, dat 's avonds moet optreden. „Het is goed voor deze knapen, dat ze eens ken nis maken met een ander land. Ik heb gemerkt, dat deze jongens heel gemakkelijk contact aanknopen met mensen in deze streek. Het taalver schil is blijkbaar geen belemmering". ,IK ben ook met kinderen in België en Frankrijk geweest, maar ik geef de voorkeur aan Nederland, hoewel ik niet verder ben geweest dan Zeeuws- Vlaanderen. Je komt er eigenlijk niet zo gemakkelijk toe om van hieruit naar het noorden te gaan. Graag zou ik Rotterdam eens willen zien. Als je hier zit ben je veel eer der geneigd om naar Gent of Brugge te gaan. Ik vind Nederland een mees terlijk land". WAAROM ik deze jeugdherberg zo goed vind? Allereerst voor de sfeer en de hartelijkheid, die je hier proeft. Daarnaast vind ik het zo belangrijk, dat het in dit gebouw mogelijk is om de kinderen bezig te houden als het slecht weer is. Dat is lang niet over al zo. Vandaag regent het. Als we deze zaal niet hadden, wpt moesten we dan beginnen? Nu kurinen de jon gens zich voldoende bezighouden. Dat vind ik een zeer voornaam punt". .HET is me in Nederland wel opge vallen, dat het onderwijs lang niet zo vrij is als in Engeland. Ik kan op mijn school doen wat ik wil. Zo kan ik b.v. zelf bepalen welke boeken we gebruiken. De financiën vormen geen enkel probleem. Als ik iets nodig heb dan koop ik het. Alles wordt door de Staat betaald. Ik heb niet de in druk, dat dit in Nederland ook zo is".

de Stem | 1969 | | pagina 3