Klachten over verzorging en strafprocesrecht NIEUWE OPSTANDEN BREKEN UIT IN GEVANGENISSEN ITALIË #3 GEVECHTEN OP DRIE FRONTEN IN M.-OOSTEN OLIEVELDEN INZET VAN CONFLICT V.S.-PERU aisp,eter van Vrouw dood door fout verpleegster? INDONESIË KRIJGT GEVRAAGDE HULP Evacuatie van gevangenen uit Milaan en Turijn Mounts morgen één jaar w Vluchtende oplichter snel achterhaald naire', de wijn in z'n cafeetje Nederland: Ie luste wijn van frisse witte, nhele liter! En wilt bewaren één keer leeg. rds laten zich pt wijndrinken en dan is het opulaire prijs! kopers rt!887 fPELAAR*-** 4-kamerflats VRAGEN SPOREN De Block vraagt begrip bij Stans STAKING IN GENTS ZIEKENHUIS Schade VAKCENTRALES TOT MINISTERS: Keur cao-streek- vervoer goed, gelet op onrust Suspensie Utrechtse studentenpastores nog deze week opgeheven? geen statiegeld DE STEM VAN WOENSDAG 16 APRIL J9Ó9 11 UUR tig uitzicht VALKHOF-, MIDDAC RGSTRAAT- 10 PER MAAND en stookkosten) gebouw DOORNENB^r^ iks tijdens de lgs tussen 11-1J Ulu ingen (Van onze redactie buitenland) )1IIjAAN/TURIJN/GENUA De in Turijn begonnen kettingreactie van oproer onder gevangenen in Milaan, Genua en Forli is gisteren naar Florence en verder naar het zuiden, naar Bari in Apulië overgeslagen. In Bari moesten politieversterkingen bij de stadsgevangenis worden sa mengetrokken. De gevangenen waren daar op het dak geklauterd. Ook daar jouden matrassen in brand gestoken zijn. In de Florentijnse gevangenis „Le Murate" kwam het dinsdag volgens de gevangenisdirectie tot een „vreedzaam protest". Na het dagelijkse luchten wilden de gevangenen niet meer naar hun cellen terug. Pas nadat beloofd was dat enige eisen, zoals betere verzorging en onderkomen, zouden worden Ingewilligd, kwam aan deze demonstratie een einde. In Milaan en Genua schenen dins togmiddag de revoltes onder con dole gebracht te zijn. De meeste ge wingenen zijn naar andere instellin- in het land vervoerd. Meer dan „„end politiemannen hebben zes den unr slag geleverd in de gevan genis van Milaan. Uit Turijn en Forli werden gisteren geen nieuwe inci- jtnlen gemeld. De directie van de gevangenis in Genua zei dat de toe- 1 „genormaliseerd" is. In de t van maandag op dinsdag zaten EES STARFIGHTER van de West- duitse luchtmacht is gisteren neer- Een van de twee piloten kwam om het leven. In totaal zijn nu J1 Stariighters van de Luftwaffe neergestort, waarbij 50 piloten de vonden. BIJ 3 VERKEERSONGELUKKEN op de provinciale weg 6 in IJsel- slein werden gisterochtend 4 mensen gewond. In twee gevallen werd geen voorrang verleend, in het derde ge val raakte een vrachtauto van de vreg af. itOItXOGRAFIE die uit het buiten- I land opgestuurd wordt en bestemd is Itoi particulieren, hoeft door de Rot- ltetase PTT niet meer onderschept Ik kralen, zo heeft de officier van Justitie uit de Maasstad, mr. Meetter, [®MASSEN N.V.. de tot de Rijn- Wiegroep behorende motorenfa- opdracht ontvangen om Ir' British Petroleum Chemicals ■Mine-eenheden te leveren. De op lacht vertegenwoordigd een waar in van ca. 10 miljoen gulden. fc™»» hebben Amerikaanse pen een aanval van de communis- «a op een pas geopende basis afgesla- het gevecht werden 200 ;am"en en 31 Amerikanen I d, aldus V .S.-woordvoerders. Ita hI(Cihi1e?e Piartijcongres is gis- l«d S, vei 1? aSendapunt behan- I den 'van h 4 klezen van de le- I an het centrale partijcomité. 'tad/V5 gi,s!eren voor het interna- mi Jho' .te Ben Haag zijn ireJ^Sen ®Panic. in de zaak over "1beschiSaction' begonnen met letten a» hfi s Spaanse autori- 7od,t ng^ van Belgische aan- s ernstig heeft geschaad. daar nog tientallen gevangenen op het dak, die de politie uitscholden en met stenen bekogelden. Het oproer in Milaan is minstens even erg geweest als dat in Turijn, zondag. Pas gisterochtend eindigde het gevecht vam politiemannen met grote schilden tegen meer dam 300 linkse demonstranten, die voor de gevangenis vrijlating van de gedeti neerden eisten. De politie werd hier tegelijkertijd door gevangenen vanaf het dak met dakpannen bestookt. Nadat de politie het gebouw, waarin 1305 mensen hun straf uitzitten, had bestormd, werden aan beide kanten 150 gewonden geteld. De politie was bestookt met zelfvervaardigde ben zinebommen, brandende matrassen, stenen, ijzeren staven en flessen. Het duurde zestien uur, voordat de op roerlingen konden worden overwel digd. De honderd jaair oude gevange nis was toen praktisch verwoest. De schade wordt op meer dan drie mil joen gulden geraamd. Kenners van het Italiaanse gevan geniswezen achten de klachten die tot het eerste oproer, in Turijn, heb ben geleid, wel gerechtvaardigd. De voornaamste eisen van de gevange nen zijn: hervorming van het straf procesrecht en van de tenuitvoerleg ging van de straf en menswaardigere verhoudingen in gevangenschap. De gevangenis in Turijn is 112 jaar ge leden gebouwd voor 600 mam, nu za ten er 1100 in. Velen diie in voorlopi ge hechtenis zaten, hebben vaak maanden en soms jaren op een pro ces moeten wachten. De uiterst linkse sociaal-proleta rische partij en de socialistische par tij hebben in de Italiaanse kamer reeds vragen gesteld over de toestand in de gevangenissen. De politie heeft gisteren 2000 ge boeide gevangenen uit de gevange nissen van Milaan en Turijn weg gevoerd. Zij werden naar gevange nissen elders in het land overge bracht. De gebouwen te Turijn en Milaan, waar hevig is gevochten en veel ver nield, vertoonden duidelijke sporen van de slag. Hier en daar kringelde nog rook uit de ramen en de diaken omhoog. De meeste geëvacueerde gevange nen uit de twee grote steden werden vervoerd in treinen, maar de ge vaarlijkste en oproerigste maakten de tocht in auto's met getraliede ven sters. 284 Gevangenen werden per schip naar Sardinië gebracht. In Milaan zal vermoedelijk een ge heel nieuwe gevangenis worden neergezet ter vervanging van die vain San Vittore, waar zo hevig is gevoch ten. In Turijn wil men hetzelfde doen. ^SiUrits' tie Onder zware bewaking staan hier een aantal gevangenen, di» in de San Vittoregevangcnis in Milaan in opstand waren geko men, met de handen tegen de muur te wachten op transport naar een andere gevangenis. Wn z'Jii eerste DEN HAAG (A.N.P.) De Ne derlandse minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, heeft giste ren de Amerikaanse minister van handel, de heer Maurice Stans, ge wezen op de moeilijkheden die de Nederlandse export naar de Verenig de Staten ondervindt. De Nederlandse minister wees met name op het Amerikaanse beleid in de landbouw en de chemische sector. Minister De Block ontving gisteren de Amerikaanse minister, die, zoals gemeld, op een Europese tournee is. De Amerikaanse minister heeft in Den Haag praktisch herhaald wat hij maandag in Brussel heeft voorge steld, en waarover wij gisteren schre ven. Minister De Block heeft geant woord dat hij instemt met Stans' voorstel voor diepgaande besprekin gen in de komende maanden. Minis ter Stans vertrok gistermiddag naar Bonn. Van een onzer verslaggevers) GENT Het medisch personeel van het academisch ziekenhuis te Gent heeft gisteravond besloten van daag voor één dag in staking te gaan. Er is een wachtdienst ingesteld voor noodgevallen. Het zdetoenhudsipsnsoineel heeft op 3 december j.l. een programma van eisen ingediend. Hieraan was een ul timatum verbonden. De raad vain be heer vain die universiteit heeft de eisen echlter niaiast zich neergelegd. BIJ EEN slippartij op rijksweg 42 tussen Groningen en Hoogezand zijn maandag de 18-jarige T. de Jong en de 22-jarige H. Schuur om het leven gekomen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRCVAMMAN Op drie fronten is gisteren tussen Arabieren en Israëli's gevochten. Aan de grens met Jordanië, langs het Suez-kanaal en aan de grens met Libanon. In het noordelijk deel van het Jor- daandal, vlakbij het Meer van Ti berias, zijn over en weer de machine geweren ongeveer een half uur in ac tie geweest. Er zijn enkele lichtge wonden gevallen, volgens Tel Aviv. Van Jordaanse zijde is gezegd dat de Israëli's acht man hebben verloren. Aan het Suez-kama®l is gisteren voor de negende achtereenvolgende dag een artillerie-duel losgebroken. Er is ruim drie uur over en weer geschoten met zwaar geschut, tanks en mortie ren. Heit gevecht werd nagenoeg over de gehele lengte vain het kanaal ge leverd en wend na tussenkomst van VN-bemiddelaars beëindigd. Ook hier spraken de Dgyptenaren vam grote Is raëlische verliezen, terwijl de Israëli's dit ontkennen. Vanuit Libanon hebben guerrilla's gisteren Israëlisch gebied betreden en op een weg in het grensgebied een landmijn tot ontploffing ge bracht. Sommige waarnemers geloven dat in dit gebied het „voorjaarsoffen sief" is begonnen, nu het niet meer regent en de wegen beter begaan baar zijn. Wat het SueB-ïoaniaal-ipoint betreft, volgens sommige waar'" ~-mers hebben de Israëli's sedert begin van de beschietingen in ma 3t al voor ten minste anderhalf miljoen dlollar aan projectielen op Egypte afgeschoten. In Tel Aviv is men van mening, dat als gevolg van het Israëlische vuur, grote schade aan velschillende Egyp tische steden is aangericht, met na me in Port Suez en Ismailia. (Van onze correspondent) VELP Door een noodlottige fout van een verpleegster van het Veipse Verenigde ziekenhuis zou eergisteren een vrouw overleden zijn. Dit is gis termiddag uit het onderzoek van de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust komen vast te staan. De naam van de overleden vrouw en die van de ver pleegster worden vooralsnog geheim gehouden. De vrouw lag in het ziekenhuis met twee stangetjes in haar neus, die voor zuurstoftoedieninig noodzakelijk waren. Op een van haar inspectie tochten zag de verpleegster de vrouw liggen en zonder met de behandelen de geneesheer te overleggen baalde zij een van de slangetjes uit de neus. Een tijd later werd de vrouw dood in haar bed gevonden. De Officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank, mr. A. W. Holsteijm werd eergisteravond van het gebeur de in kennis gesteld. Na de lijkschou wing werd een reconstructie van het geval gelast, waarbij de rechter commissaris van de Arnhemse recht bank aanwezig zal zijn. Daarna zal worden overwogen of er tegen de verpleegster strafrechtelijke maatre gelen zullen worden genomen. UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentrales heeft er gisteren in een telegram aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken ad interim op aangedrongen de c.a.o. voor het streekvervoer on gewijzigd goed te keuren „mede ten einde de onrust, gelet op de voorge schiedenis, geen nieuw voedsel te verschaffen". Zoals bekend wacht de c.a.o. voor het streekvervoer nog steeds op goed keuring van de ministers. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De zesde Iggi-con- ferenties van Indonesische donorlan den, die maandag en dinsdag in Scheveningen is gehouden, heeft voor Indonesië het gewenste resul taat opgeleverd. Het totale bedrag aan hulp staat nog niet vast, maar wel bestaat de indruk dat de niet- voedselhulp de aanvraag van ƒ365 miljoen dollar zal dekken. Terwijl van de 135 miljoen dol lar gevraagde voedselhulp reeds TO miljoen is geëffectueerd. In verband met de gunstige oogst in Indonesië zal de aanvraag in de loop van het jaar nader worden bezien, waarna ook eventueel aanvullende hulp zal worden geboden. Zoals bekend heeft Nederland een bedrag van 108% miljoen dollar ter beschikking gesteld, waarvan het grootste deel als gift en 36 miljoen als lening. Japan leent 120 miljoen dollar, de Verenigde Staten zal van de gevraagde non-foodhulp met een aanzienlijk deel 1/3 bijdragen, aan gevuld met een aanzienlijk deel van de voedselhulp. Andere landen, die toezeggingen hebben gedaan, zijn Australië, Duitsland, Engeland en en België, terwijl van Frankrijk en Italië ook hulp wordt verwacht. Uit de conferentie is gebleken, al dus minister Udink na afloop, dat er een groeiend vertrouwen bestaat in de ontwikkeling van Indonesië, waar men de begroting sluitend heeft we ten te maken. (Van onze correspondent) OOSTERBEEK Na een vier uur durende speurtocht hebben de politie korpsen van Oosterbeek, Arnhem en de rijkspolitie de 16-jarige H. v. d. H. uit Schiedam gearresteerd, nadat hij er met fl. I1? .000.van zijn werk, gever vandoor was gegaan. De knaap moest van zijn baas cheques innen ter waarde van fL 17.000.In plaats van het geld af te dragen, kocht hij er een grote Amerikaanse auto van en ging toen aan de boemel. In Oosterbeek kwam er een einde aan zijn escapade, toen hij tegen een muurtje reed. De jon gen raakte in paniek en vluchtte de bossen in. De politie vond in de auto de overgebleven fl. 10.000. Zij begon een grootscheepse Mop- jacht in de bossen van Oosterbeek. Pas 's avonds kon de politie na een tap, de oplichter in een Oosterbeeks café arresteren. DOOR ZELFVERBRANDING heeft een 30-jarige man in Bordeaux zich van het leven beroofd. Omtrent de motieven tast men in het duister. (ADVERTENTIE) ^^toppingff/ JRANKLIN THEE Een wat merkwaardig probleem heeft mijn collega's en mij gisteren bezig gehouden, prijsbewuste lezers. We kwamen tot de conclusie dat er gistermiddag niets was, dat ons be zig hield! Ik bedoel natuurlijk naast de „normale zaken", als ons dagelijks werk, Vietnam, Biafra, het Midden- Oosten, de prijzen, De Block, Luns, Griekenland, Portugal, Tsjechoslowa- kije, de Shell in Moerdijk, de werk gelegenheid, Ajax, het hoesten van mijn collega en Zuid-Afrika. Of zou daarmee da krant al Vol genoeg zitten? In het Russische plaatsje Rowno, is Joeri Karpoekhin uiterst koel tot een gevangenisstraf van vijf jaar veroor deeld. De beste Joeri werd er niet warm van, want wat koude betreft is hij heel wat gewend. Onlangs drong hij 's nachts een grote kruidenierswinkel binnen en haalde er de kas leeg, die toch nog 12.000 gulden bevatte. Joeri wilde dit succesje wel even vieren en deed dat in gezelschap van een paar fles sen wodka, die hij gemakshalve van de drankafdeling haalde. Toen hij zich gelaafd had en zijn succes afdoende besproeid meende te hebben, waggelde Joeri weg. Hij be landde echter per ongeluk in de koel cel van de winkel, U begrijpt het al, de deur viel in het slot en Joeri zat gevangen. De morgen na de in braak werd hij nèt niet bevroren ge vonden. Het gevalletje kostte hem vijf jaar vrijheid. Diepvries-dief. Burgemeester De Leeuw van Best ontkent dat de woonwagens op de geheime Navo-püpleiding staan ter camouflage. K(aartjes) R(aken) nooit 0(p)l Voorzitter Kloos van het NW heeft een boekje geschreven. Het heet „Het achterste van de tong". Het blad „De Werkgever" nr. 7 zegt er verder over: „Typerende titel, want om dat achter ste te laten zien wordt de schrijver gedwongen zijn tong tegen alles en iedereen blijvend uit te steken". En: „Deze houding forceert boven dien tot het voortdurend uitstoten van de A, zodat, geheel volgens ver wachting Kloos niet aan de B zal toe komen". Een zeer aardige vondst, moet ik zeggen, maar ik ben er niet van ondersteboven. Neen, dan de Chinezen. Die laten gewoon hun achterste zien, als ze het niet eens zijn met b.v. Russen. En dat durft zelfs Kloos niet. Raadseltje: Wie Weet Waar Luns Is?" De Italiaanse gevangenen hebben hun verzet-je ook weer gehad! Gegroet. MERIJN UTRECHT (K.N.P.) De commis sie die namens kardinaal Alfrink be middeld in het conflict rond de Utrechtse studentenpastores, rekent erop dat nog voor het vertrek van de kardinaal naar Rome, maandag 21 april, de suspensie van de pastores J, Kamphuis, G. Oostvogel en L. Leeneman zal zijn opgeheven. De commissie komt morgen ergens in Utrecht met de pastores bijeen voor overleg. (Van een onzer redacteuren) De verhouding tussen de Ver enigde Staten en Peru, die in de afgelopen maanden toch al veel te wensen overliet, begint langzamerhand een dieptepunt te be reiken. Deze week nog moet de be slissing vallen. Als Peru de op 22 januari van dit jaar ingevoerde ont eigening van de bezittingen van de Amerikaanse International Petroleum Company (IPC) niet ongedaan maakt of daarvoor een redelijke compensa tie geeft, maakt Amerika een eind aan zijn financiële hulp aan Peru. Dit houdt o.m. in dat Amerika niet lan ger jaarlijks 500.000 ton suiker uit Peru zal invoeren tegen een prijs die drie keer hoger ligt dan de prijs op de wereldmarkt. Alles bij elkaar be tekent dit voor Peru een verlies van 50 miljoen dollar per jaar. Het conflict tussen Peru en de Verenigde Staten gaat terug tot op 28 juli 1963, toen Belaunde Terry president van Peru werd. In zijn ver- kiezinigstoespraken zei Terry o.a. een eind te willen maken aan de exploi tatie van de nationale rijkdommen door het buitenland. Hij doelde hiermee op de Interna tional Petroleum Company, die al meer dan veertig jaar „illegaal" de bronnen bij Brea en Parinas exploi teerde. Van al zijn beloofde hervor mingen en nationaliseringen kwam echter niets terecht. De regering Ter ry stuitte niet alleen op verzet van de grootgrondbezitters en die indu striëlen, maar kreeg in 1965 zelfs te maken met een niet onbelangrijke op leving van de guerrilla die echter al gauw met behulp van „Amerikaanse raadgevers" systematisch werd uit geroeid. Ook op het parlementaire vlak kreeg Terry het moeilijk. Voortdurend de den geruchten van een staatsgreep de ronde. Alleen de voortdurende hulp van Amerika hield hem op de been. Een groot schandaal brak echter los, toen bekend werd dat Terry een contraot gesloten had met de almach tige IPC: De regering van Peru nam de verdere exploitatie van de olie bronnen, de sociale lasten en verze kering voor het personeel, voor haar rekening. De ruwe petroleum zou verder aan de IPC worden verkocht die bovendien ook eigenaresse zou blijven van de elektrische installaties en raffinaderijen. Op 3 oktober 1968 volgde daarop een staatsgreep. De regering werd door een militaire junta afgezet, on der leiding van de huidige president Juan Velasco Alvarado. De militaire junta kondigde onmiddellijk daar op een nieuwe politiek aan die o.a. moest leiden to-t „terugvordering van de nationale soevereiniteit en waar digheid". Enkele maanden later maakte gene raal Alvarado bekend, dat de „revo lutionaire regering" de bezittingen van de International Petroleum Com pany onteigende, als afbetaling van deze Amerikaanse maatschappij aan Peru. Volgens Alvarado valt deze onteigening onder de Peruviaanse wet ten. „Amerika is ons nog 680 miljoen dollar schuldig voor olie die illegaal uit o-nze grond gehaaid is". Volgens het Hickenlooper Amend ment van 1962 zijn de Verenigde Sta ten echter verplicht de financiële hulp aan ieder land stop te zetten dat zich Amerikaanse bezittingen toe eigent zonder daarvoor voldoende compensatie te geven. Onderhandelingen tussen Peru en de Verenigde Staten hebben tot dus ver geen resultaat gehad. Vorige maand zond president Nixon een per soonlijke gezant naar Lima, de ad vocaat John N. I-rwing, die na en kele vruchteloze gesprekken met de junta naar Washington terugkeerde. Hij verklaarde niet erg optimistisch te zijn maar weigerde toch een uit gesproken pessimistisch standpunt in te nemen zolang de onderhandelingen met Lima nog niet beëindigd waren. Het is duidelijk dat de regering Nixon liever een volledige crisis wil voorkomen door buiten het Hicken- looper Amendment om een oplossing te vinden. Deze week nog moet vol gens welingelichte kringen in Was hington de beslissing vallen. Generaal Velasco Alvarado is in middels al te ver gegaan. Hij kan nu moeilijk aan Amerika toegeven zon der zijn eigen reputatie en politiek te schaden. Daarbij komt nog, dat het besluit tot onteigening van de IPC door een groot deel van de Peruviaan se bevolking met enthousiasme is ont vangen. Generaal Alvarado heeft echter ook te maken met een vrij sterke opposi tie in zij n land. Deze keert zich fel tegen de militaire coup en is van me ning dat „de verdediging van het Pe ruviaanse volk, de opvordering van de nationale rijkdommen en de onaf hankelijkheid van de natie alleen maar kunnen geschieden in het kader van een constitutioneel en democra tisch regiem en niet door opstand en despotisme". Daarnaast is er ook een groep in dustriëlen en grootgrondbezitters die zich ernstig zorg maakt over de fi nanciële gevolgen van de onteigening van de bezittingen van de Ameri kaanse International Petroleum Com pany en de dreigende Amerikaanse tegenmaatregelen. Velasco Alvarado staat voor een zeer moeilijke beslissing. PIERRE PETIT

de Stem | 1969 | | pagina 9