m n of griep! De Groengouden Tor Lente deze keer: alles over de derde Zanussi van rechts Flitsen uit het leven van de familie Paard KONING MELOEN Lente vervuiling strand koelkasten CONCORDIA Jongens duwen ladder om: loodgieter breekt polsen in Chefarine oemd v/er. helpen vaak dde'en falen, _..j pijn of griep aestrijden. igd beroemd en i mi om Vogelverzorgster LEVENSVERZEKERING ruimte voor alles (en nog wat) IMPORTEUR VOOR NEDERLANDELECTROTECHNIEK N.V„ DUIVENDRECHTSEKADE 91-94 AMSTERDAM, TELEFOON 020-5.1L1L ib/et helpen waaronder het betrouw5cre snel en... doen wonderen; laag foto's van de tanker m- terwijl de loodsboot monsters an het vervuilde water, rapitein van de tanker ontken-1 iter, dat hij de tanks van zijn ter plaatse heeft laten schoon- iMERIKAANSE pers _wlCTUl gewoon veel aandacht aan de chtstentoonstelling van ar Willem de Kooning. Ltie was eerder te zien in het .ijk Museum in Amsterdam, en I inden. Aanvankelijk weigerde l ooning een tentoonstelling in] York. Maar op aandrang van .merikaanse kunstliefhebbers en stemde hij toe. Een criticus New York Times schreef in van dit jaar nog in Londen: ixpositie is over het algemeen I aleurstelling. Zij lijkt afkomstig] :n ander tijdperk." Het Ameri-j e weekblad Newsweek ziet gro. 'ereenkomst tussen „Bill" de ing en Rembrandt en Vermeer, beschouwt de schilder in dit 1 als een rasechte Amerikaan. Hij hier op 21-jarige leeftijd. en en d zonder DE STEM VAN WOENSDAG 16 APRIL 1969 15 (ADVERTENTIE) De Turkse keizer en z(jn keizerin hadden zorgen. Er was immers cen jonge wasvrouw, die een prachtig sieraad had bezeten, een groen gouden tor, in goud gevat. De keizerin had geen hap meer door haar Jeel kunnen krijgen, omdat zij verteerd werd van verlangen die «roengouden kever te bezitten. Maar op het ogenblik dat de was vrouw werd ontboden om het sieraad aan de keizer te verkopen was het spoorloos verdwenen. Eerlijk gezegd: de kleine jongen van je wasvrouw had de tor verstopt in 'n rozenstruik. Geef hem eens ongelijk? Hij Had hem gevonden voor zijn moeder, terwijl hjj buiten- speelde! En zijn vader had hem in het goud laten zeten! Het keizer lijke echtpaar wist niet dat het jongetje nadien de tor weer aan moeder terug had gegeven. Want sinds de rampzalige dag, waarop de keizerin niet meer eten kon van -verlangen naar het verloren sieraad, droeg de wasvrouw het alleen nog maar binnenshuis, als ramen en deuren gesloten waren en behalve man en kind, niemand haar kon zien. Maar geloof het of "eloof het niet: op een dag vond de kleine jongen in de buurt van het washok waar zijn moeder werkte, opnieuw eenzelfde prachtig gekleurde kever. Deze was iets korter, maar ook iets breder dan die van zijn moeder. En hij was niet dood maar levend! Toch nam hij het diertje op, liep er verheugd mee naar het paleis en zei tegen de schildwach ten dat hij de beroemde gouden tor van de keizerin bij zich had. Onmiddelijk werd hij tot de kei zerlijke vertrekken toegelaten en op het zien van de verwisselende glan zen op de groengouden vleugels, werd de keizerin blij. Haar wangen kleurden zich van plezier en zij kreeg een razende honger, omdat nu einde lijk hét jaloerse verlangen uit haar hart week. Het was voor haar een kleinigheid de tor laten doden en de goudsmid te ontbieden. Binnen de kortste ke- ren droeg zij een gouden tor als sie raad op haar borst. Maar aangezien het natuurlijk geen pas geeft dat een wasvrouw eenzelfde sieraad had bezeten als een keizerin, waren j de pootjes van de keizerinnetor bezet met robijntjes. Dat was een héél ver schil. Intussen had de wasvrouw een tweede kind gekregen. Een allerliefst klein meisje dat even mooi zou wor den als haar moeder, even werk zaam als haar vader, en even ge boeid door schoonheid als haar ou dere broer. t De oogjes van het meisje waren ian ook niet af te houden van de Bengouden tor, wanneer haar moe- «ei op feestelijke dagen binnenhuis «speld op haar jak stak, of aan haar sluier hing. En het kostte iedereen Ia het bos van Koning Meloen, Hebben alle kabouters veel te doen, He een doet dit, de ander dat, Sommige hebben van het werken in hun broek een gat, Ze werken zich gewoon lam, Ze werken net zo lang tot s avonds bij de boterham, boterham gaan ze naar En hebben haar dolle pret. 7 ^°^ens staan ze vroeg op, heal>en dan een beetje een slaperige kop, s ze gaan beginnen, en ze eerst een boter ham en een kop thee naar Mnnen, naJfnVleen ëezellige stoet ™ar het bos, En werken er dan flink op 191A VV.?lten' Pr' Hendrikstr. l,V' B«da (G jaar). de grootste moeite de kleine handjes er vandaan te houden. Ondanks al de moeite gebeurde er op een dag iéts verschrikkelijks: het kleine meisje griste naar de glan zende vleugels... één brak er af en viel in talloze splinters van het kleinood. Wel glansde de overgebleven vleu gel nog met dezelfde wisseling van kleur, maar op de plaats waar de tweede vleugel het torrelijf bedekt had, zag je nu grauwzwarie grieze lige schubben en haken. Het deed denken aan de mond met enkele overgebleven grauwe tanden van een uitgeleefd mens. aan de besmeur de veren van een dode vogel. Het herinnerde aan vergankelijkheid en niet langer aan eeuwigdurende schoonheid. Voortaan kon de wasvrouw het sie raad niet meer dragen. Het bleef tot verdriet van man en zoon verborgen in het doosje. Jarenlang bleef het daar liggen en al die tijd voelde de keizerin zich beter dan ooit, want zij was de enige met zulk een uitzonderlijk sieraad. Het kleine meisje werd al een groot meisje en had natuurlijk gehoord en gezien. wat zij als onnozel had aange richt. Het speet haar heel erg en zij kreeg de gewoonte altijd in rozenstruiken uit te kiiken naar grote groengouden kevers. Maar nooit vond zij er een die de moeite van het meenemen waard was. Toen het meisje groot genoeg was om te gaan werken, werd zij in de volière van het paleis aangesteld om het vogel voer te sorteren. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zat zij graan en maïs, zaad en groene blaadjes uit te zoeken. Want de kei zerlijke vogels krijgen slechts gaaf voedsel, opdat hun verenpracht tot volle pracht kan komen, en hun stem tot volle ontplooing. Nu zingen niet alle vogels even welluidend. Sommige roepen alleen maar wat met een schorre stem, an dere schreeuwen heel lelijk. De pau wen zijn zulke lelijke schreeuwers. Dat wil zeggen: het zijn, prachtige onovertroffen mooie vogels, maar hun geschreeuw is zo jammerend dat je er kippevel van krijgt. De keizerin die al oud begon te worden en veel van haar schoonheid verloor, werd er met kippevel niet mooier op. Ofschoon ze niet zo heel vaak naar de volière ging, kreeg zij nu toch het land aan de pauwen en beval de vogelverzorgers die schreeuwende dieren op te ruimen. Onmiddelijk werden ze verwijderd. „Wie wil er een pauw? Je kunt ze opeten, het vlees smaakt best. Je kunt er ook een in de tuin laten lo pen als je maar ver genoeg van het paleis woont, want als de keizerin er nog een hoort, kan je dat duur ko men te staan!" riep de vogelverzor ger. Het meisje dat dag in dag uit sor teerde, wilde graag een pauw mee naar huis nemen. Zij woonde ver ge noeg van het paleis om de keizerin niet te hinderen. En zij had zoveel oog voor de schoonheid van de pron kende pauwenstaart en het serlijk kroontje op de vogelkop, dat ze hoop te eindelijk haar moeder 'n sieraad te geven dat in de schaduw kon staan van de geschonden groengouden tor. Ze nam de pauw mee naar huis en haar moeder was er bijzonder blij mee. Vader vond ziin dochter er te liever om en haar broer vergat nu zelfs het verdriet over de griezelig geworden sierspeld van zijn moeder. Toen de pauw al een poosje in zijn nieuwe tehuis was, begon hij te ruien zoals alle vogels op hun tijd behoren te doen, om weer nieuw in de veren te kunnen steken. De pauw verloor dus ook de lange veren met de ge heimzinnige ogen waarmee hij zo vaak pronkte in zijn staart. De eer ste staartveer die het meisje opraapte glanse groengoud en zó werd 't groen blauw 't goud rood maar zo werd het groen zwart en het goud geel. Die veer borg in zijn groengou den glans alle kleuren die 't keizer lijk paleis rijk was. Het meisje bracht de veer naar binnen, haalde het doosje met de ge schonden kever voor den-dag en ver geleek de éne overgebleven glanzen de vleugel met de kleurige pauwe- veer: er was géén verschil in het spel van de kleuren te ontdekken. Met voorzichtige vingers knipte zii uit de pauweveer de vorm van een smal vleugeltje en bedekte er de grauw zwarie griezelige schubben en haken van de kale torrehelft mee. Opeens was de sierspeld weer her steld in al zijn vroegere pracht. De moeder sloeg haar handen ineen van verbazing, de vader bewonderde de vindingrijkheid en handigheid van zijn dochter. De broer omhelsde haar omdat zij de droom van zijn kinderjaren had teruggegeven. Zó blij waren zij, dat de wasvrouw voortaan de groengouden tor in het openbaar droeg, bij klaar lichte dag, buiten zomaar midden op haar jak of bengelend op haar voorhoofd! Sedertdien heeft de keizerin weer haar goede eetlust verloren. Maar kom, als je al zo oud bent geworden, en nog jaliers kunt zijn op het enige sieraad van een arme was vrouw, verdien je eigenlijk ook al de heerlijkheden van een keizerlijke dis niet. An Mac Gillavry Op 'n dag ging Jaantje, de pony boodschappen doen. Ze moest voor haar vader, de hengst, dropjes gaan halen bij Flora de beer. Flora had een snoepwinkel. Jaantjes vader was vreselijk verkouden. Dat kwam zo: Het was winter. De boer, waar de familie Paard woon de, kwam op 'n dag naar de stal. Hij zei tegen papa, de hengst, „Van daag veel werk voor de boeg joh". Hij tuigde papa in en ze gingen samen naar het land van de boer. 't Was koud die dag. De hengst moest heel hard werken. Die avond was papa heel erg moe. Hij kwam thuis, at niets en ging naar bed. Maar hij kon niet slapen. Hij moest hoesten, niezen en z'n neus snuiten. Hij was verkouden gewor den. Vandaar dat Jaantje dropjes moest halen. Moeder, de merrie, had papa, de hengst heel goed onder de wol ge stopt. Zo kwam Jaantje bij Flora. Dimphnie de Roeck, Dorpstraat A29, Overslag (10 jaar). 00900090900900000090000009 De winter is afgelopen De lente komt stilletjes aangeslopen Het zonnetje gaat schijnen de koude gaat verdwijnen Dan begint alles te bloeien en dan kunnen we sproeien De kippetjes leggen vrolijk 'n ei En de koetjes grazen blij in de wei De vogeltjes zingen een lied Alles is blij wat je ook ziet Als de bijen beginnen te zoemen Ja, dan staan er al heel wat bloemen Marian Heijblom Oude Baan 1 a Huiten Marieke het is vandaag lente. Ja hé Mam. Hoi fijn de lente. Je kan het al zien Marieke. Er ko men blaadjes aan de bomen. De bloempjes komen weer kijken. En De vlindertjes zoeken weer honing net als de bijtjes. Ja goed zo Marieke. Al ben je vijf jaar je kan het al goed. O Mam daar is Anke. Ga maar fijn spelen. Marieke we aaan made liefjes plukken in de wei. Ja en dan geef ik er ook wat aan Mam, zegt Marieke. O, kijk, daar komt Margrietje aan. Twee uren later gaan de drie meis jes naar huis. Marieke geeft de bloempjes aan Mam. En Mam zegt: Dit zijn de mooi ste bloempjes die ik ooit heb gezien Marieke. Carina van Gageldonk Graaf Janstraat 18 Geertruidenberg (8 jaar) „Dag Flora" zei ze. „Dag Jaantje! Hoe gaat het thuis? Goed zeker. Dat had ik wel gedacht". Flora gaf op haar eigen vragen al tijd antwoord. „Nee", zei Jaantje „met papa gaat het slecht. Hij is verkouden". „Je komt zeker drop jes halen hé, 3 ons? Ja dat Zal wel nodig zijn. Alsjeblief. En wens hem beterschap van mij. Zul je het niet vergeten?" Op deze vraag gaf Flora een ant woord. „Wel bedankt Flora, ik zal papa beterschap van jou wensen". Ze betaalde Flora en ging de win kel uit, op weg naar huis. Nu ga ik je iets zieligs vertellen. Jaantje en haar ouders waren arm. Jaantje kon niet naar school toe. Ze hadden geen geld. De boer vond het zielig en heeft de familie Paard in dienst genomen. Papa Paard, de hengst, als trekpaard. Mama paard, de merrie, als rijpaard. Jaantje, de pony als paardje voor het dochter tje van de boer. Dan had de fami lie tenminste voedsel en onderdak. Als Jaantje over straat liep en ze kwam een meisje of jongetje tegen, natuurlijk ook pony's, dan werd ze uitgelachen. Want ze kon niet le zen en schrijven. Zielig hé. Maar dan zette ze zich schrap en liep zon der iets te zeggen door. Zo gebeurde het nu ook. Jaantje kwam uit de winkel en ging naar huis. Halver wege kwam ze Mientje, Correke. Klaas en Jef tegen. Deze pony's za ten op de school en konden lezen en schrijven. Ze zagen haar nog maar net of ze begonnen haar al uit te lachen. Jaantje zette zich, zoals gewoonlijk, weer schrap en liep door. Je moet sterk zijn om dat te kunnen verdra gen. Thuis aangekomen zag ze papa in de kamer zitten. Op 'n stoel aan ta fel zat hij thee te drinken met een haver boterham. „Papa", riep ze uit, bent u al be ter?" „Nee", zei papa, „maar ik mag opzitten hoor, ik hoef niet in bed". „Hier zijn uw dropjes". „Die mag jij hebben, want ik heb al een hoest- drankje van de boerin gehad". Na drie weken was papa helemaal beter. De boer had van andere mensen gehoord dat Jaantje werd geplaagd omdat ze geen lezen en schrijven kon. De boer stapte op een dag naar de stal en gaf de ouders van Jantje 200 gulden. Veel hé. Zo kon Jaantje naar school. Agnes van Rossum Nachtegaalstraat 23 Zundert, 12 jaar. Een polis van Concordia deelt mee in de winst. Door de jaar lijkse winstuitkering wordt het verzekerd kapitaal vergroot- ieder jaar - zonder premie verhoging. Een extra plus op een toch al héél voordelige verzekering. Vraag eens in lichtingen bij Concordia. Hoofdkantoor: Oudenoo'rd - Utrecht Telefoon 030-16591 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de hoek van de Rembrandtstraat en de Teniersstraat hebben enkele kwajongens gister middag omctreeks vier uur de ladder waarop een loodgieter stond te wer ken, een duw gegeven. De man de 42-jarige J. M. J. van der Meer maakte een val van drie meter en brak beide polsen. Hij werd in een ziekenhuis behan deld. De Haagse politie heeft totnu- toe geen enkele jongen aangehouden. (ADVERTENTIE) ^tssnNvzissnNV?/ t <fSSIZA^ gSIZAN» Over een koelkast is niet veel te vertellen, dacht u? Nou, maar daar denkt Zanussi toch anders over. Neemt u alleen de indeling maar eens. Bekijk een Zanussi en vergelijk die met elke willekeurige andere koelkast De opstelling van roosters, vakken en rekken van een Zanussi is tot in alle details doordacht en uitgekiend. Gevolg: er gaat meer in èn u kunt overal makkelijk bij. Elke centimeter van elke Zanussi koel kast is voor honderd procent benut. En dat is nog maar één zo'n door dacht en praktisch detail van Zanussi. Wilt u nog een paar bijzonderheden over één van de dertien Zanussi- modellen? Hechts vindt u ze. (Maar misschien kunt u nog beter naar uw handelaar gaan en daar zelf vast stellen welke Zanussi-koelkast de meest geschikte voor u is.) N v O SSI ZANUSSIZANUSSI ZANUSSI" US SIZ ANUS SIZANUSSI ZANUSSI* <0 co 3 Z N CO <0 3 Z N (O (O 3 Z N W CO 3 Z N CO (O 3 Z N (O (O 3 Z N (O (O 3 Z N «O 10 P ZANUSSI2050/2T DE LUXE*** De Zanussi-modellen met 2 deuren hebben een diepvries compartiment met dezelfde technische eigenschappen als een diepvriezer. En deze fraaie combinatie-koelkast heeft maar liefst drie koudezones. De inhoud van de koelkast is 200 echte liters, die van de diep vriezer (temperatuur tot 25"l). is 50 liter. De diepvries-binnen- kast is van gecoated aluminium, metvriesleidingaanallezijden. Nog enkele gegevens van deze Zanussi-koelkast:volledig auto matische ontdooiing, speciaal geconstrueerde verdamper, een hermetisch af te sluiten doos voor vleeswaren en vlees, 2 bak ken voor het heel snel maken van ijsblokjes. De magnetische deursluiting rondom zorgt vooreen hermetische afsluiting met als gevolg: minder koude- verlies en dus minder energie verbruik). De afmetingen: 144 cm hoog, 52f> cm breed en 61 cm diep. De prijs: f 699,- (incUBTW). **ISSflNVZISSnNVZISSnNVZIS8ltNVZISSnNVZISSnNVZISSflNVZIGSnH'* ZANUSSI van 130 tot 277 liter. van f289,- tot f 779,- (incl. BTW). rr_M £4

de Stem | 1969 | | pagina 15