Markiezenhof een in Bergen op Zoom cultuurpark" Duitsland moet ondertekenen voor verkiezing Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep KONING MELOEN BRANDT OVER VERDRAG NON-PROLIFERATIE HALF SCHIP TE WATER Regering dient klacht in over vervuiling Bescherming Jugendstil Wereld natuurfonds schonk in 1968 bijna acht ton voor natuurbehoud De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd v/er, ken tezamen nog beter en helpen vaat ook dan wanneer andere middelen falen, De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. De huisvrouw en Tornado gaan mee met hun tijd. Bewijs: 'n heel nieuw assortiment •elektrische Tomadohulpjes - die u heel wat werk uit handen zullen nemen. Nieuw: de moderne strakke vormgeving. Nieuw: het uitgekiende gemak. Nieuw.: de absolute veiligheid. Nieuw: de zeer aantrekkelijke prijzen. Kies uit Tornado's elektrisch nieuweriei, mevrouw. Haal 'n folder bij uw winkelier en speel die uw man in handen. Want zei hij laatst niet dat 'n mens met z'n tijd mee moet gaan? ™?totoTneezelUge!toe DE STEM VAN WOENSDAG 16 APRIL 1969 (Van een onzer redacteuren) BERGEN OP ZOOM Een tentoonstelling is iets anders. Daar mott je vlug bij zijn, want het duurt maar tijdelijk. Maar een museum? En dan zijn er mensen die tijdens hun vakantie in elke stad die ze aandoen musea gaan bekijken, maar in eigen streek? Toch heeft Brabant er in Bergen op Zoom een prachtig museum bijgekregen en een dat zeker voor Brabanders interessant is. De geschiedenis van het museum begint eigenlijk al in 1919 toen de Geschiedkundige Kring het Mar- kiezaat werd opgericht. Die kring zocht vooral naar voorwerpen die iets met Bergen en de Bergse ge schiedenis te maken hadden. De verzameling stond in de voormali ge Eiermarkt aan de Nieuwstraat. In 1931 nam de gemeente de col lectie over en werd de Gevangen poort tot museum ingericht. In 1950 krijgt de gemeente-archivaris dö leiding en vijftien jaar later wordt deze officieel tot conservator benoemd. Maar intussen moest de collectie weer verhuizen, want de Gevangenpoort moest worden ge restaureerd. Dat was in 1953. Tij delijk werd de collectie geborgen in de stadstoren en in de zuiderkapel van de grote kerk. Maar nu begint het er dan eindelijk naar uit te zien dat het Bergse museum een defi nitief onderdak gelcregen heeft en wat voor een onderdak. De kapel aan de Steenbergse- straat was het eerste stukje van (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken, Wil lie Brandt, heeft gezegd, dat de westerse bondgenoten, hoewel ze geen druk op Bonn uitoefenen om 't non-proliferatieverdrag te tekenen, toch zeer geïnteresseerd zijn in hoe West-Duitsland dit probleem aanpakt. Brandt sprak op een persconferen tie en deed wederom een beroep op de huidige regering om op tijd tot een beslissing te komen inzake een Duitse ondertekening. Dit om te voorkomen dat de kwestie een rol zou gaan spelen bij de verkiezings campagne in de herfst. Kanselier Kiesinger was het er over eens, dat de kwestie voor de verkiezingen geregeld moest zijn. Brandt zei dat de drie westerse mogendheden, Frankrijk inbegrepen, hem vorige week tijdens de vergade ring van ministerraad van de Navo ervan verzekerd hadden, dat ze elke verdere eis van de Sovjet-Unie om in West-Duitsland te mogen interve niëren, van de hand zoudenwijzen. De Russische regering beweerde verleden jaar verscheidene keren dat zij volgens de zogeheten „vijandelij- ke-staten-clausule" van het Handvest van de Verenigde Naties het recht had om dit te doen. Westduitse te genstanders van het non-proliferatie verdrag hebben gezegd, dat het on logisch zou z(jn te -tekenen als Rus land bij deze eis bleef. Volgens de minister van buiten landse zaken kon men zeker niet zeggen dat West-Duitsland in deze kwestie overhaast te werk gaat Spoedig zullen 100 naties het ver drag hebben getekend en „het ver drag kan niet meer veranderd wor den", zei hij. Ongetwijfeld was een van de be langrijkste redenen, waarom Brandt een persconferentie hield, terwijl hij zo weinig nieuws te vertellen had, dat hij zijn collega's in het ministerie van buitenlandse zaken wilde be schermen tegen de recente beschul digingen dat zij inzake het non-pro liferatieverdrag moeilijkheden bin nen de grote coalitie veroorzaakt hadden. Verleden week was de in houd van e~n rapport bekend gewor den over de mogelijke politieke ge volgen van een eventuele Westduitse weigering het verdrag te onderteke nen. Zijn collega's, zei Brandt, hadden alleen maar geprobeerd om tegen maatregelen te nemen tegen de in vloed en manipulaties van diegenen die tegen het non-proliferatieverdrag waren, in het bijzonder diegenen binnen de Beierse Christen Sociale Unie. 1 (Copyright The Guardian/De Stem) het imposante Markiezenhof dat volledig gerestaureerd was. Het tweede deel is de huidige museum ruimte, drie zalen boven elkaar, elk van vijftien bij zeven meter, ver bonden met een stenen traptoren, en twee galerijen, die langs de klei ne binnenplaats lopen. De omgeving zelf al is een bezoek meer dan waard. De restaurateurs hebben de Bourgondische pracht van het zestiende --euwse bouw werk van de Keldermensen weer vrijgegeven voor onze twintigste eeuwse ogen. De benedenste gale rij met zijn hardstenen zuiltjes is versierd met gevelstenen uit oude Bergse huizen. De prachtige bo- vengalerij met zijn houten spits- booggeweld is sober aangekleed met beelden en kleine schilderijen uit vijftiende en zestiende eeuw. Dank zij het enthousiasme van conservator J.H. van Mosselveld zijn deze en verschillende andere beelden en schilderijen in langdu rige bruikleen afgestaan door de Dienst voor 's rijks verspreide kunstvormen en door het Aartsbis schoppelijk museum in Utrecht. Maar een van de fraaiste voor werpen in het museum is Bergs be zit: een enorm wandtapijt, gewe ven rond 1570 in Oudenaarde, voor stellende Karei de Grote in Rome. Het tapijt beheerst de statige bene denzaal. Een zaai die je het cul tuurpark van Bergen op Zoom kunt noemen. Ook hier hangen enkele uitsteken de schilderijen van rond de zestien de eeuw, waaronder een van de fraaiste een paneel uit het ei gen museumbezit. Het stelt Jan Graaf van Walhain voor, de latere Jan 3, heer van Bergen op Zoom (1494 - 1532 en zijn broer Hendrik van Glymes, bisschop van Kame- rijk. Beiden zijn, zoals de gewoon te was, afgebeeld met hun patroon heilige. Het schilderij moet om streeks 1480 vervaardigd zijn. Een prachtig meubelstuk, passend in de statige sfeer van de zaal, is een grote Vlaamse kast uit de vroege re zeventiende eeuw. In de tweede zaal is o.a. een deel van de collecties tin, porselein, ko per en gilde-attributen opgesteld., een schenking van de heer Disco. Oud kinderspeelgoed wordt hier bewaard en er wordt herinnerd aan de visserij op de Oosterschel- de. De sfeervolle zolderzaal is ge wijd aan Bergs aardewerk. Veel is afkomstig uit opgravingen, o.a. een kostelijk gekleurde vuurstolp. In Bergen is eeuwen lang aarde werk vervaardigd. Rond 1900 kwam potterie De Kat nog met heel fraai Jugendstil-sieraardewerk. Een deel uit het omvangrijke museumbezit heeft hier nu een uitstekende plaats gekregen. Dit alles is eigenlijk nog maar het begin van het museum. Er komen nog zeven zalen voor per manente exposities en vier voor wis selende tentoonstellingen. De be langstelling voor het museum zou groter kunnen zijn. Het gemiddel de aantal bezoekers is weliswaar hoger dan in Breda, maar het is slechts vijfentwintig. Sinds het mu seum op 1 november vorig jaar open ging, zijn er ruim 2000 bezoe kers geweest. Onder hen waren ver scheidene scholieren in klasverband. Het museum is in de wintermaan den trouwens alleen 's middags ge opend. De grootste drukte mag in de zomermaanden verwacht worden. Vanaf 1 mei is het museum dage lijks geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 5; zaterdags en zondags al leen van 2 tot 5. Dat er in den lan de veel belangstelling vooral van vakgenoten is voor het museum, blijkt alleen al hier uit dat de vereniging van museumdirecteuren hier op 16 en 17 mei komt congres- serein. AMSTERDAM: Op de werf van de NDSM te Amsterdam is de tweede helft te water gelaten van de in aanbouw zijnde mammoettanker .Dagmar Maersk". Het betreft hier het voorschip, het achterschip werd reeds eind januari te water gelaten. Op de foto een beeld tijdens deze tewaterlating. AMSTERDAM (ANP) In 1968 heeft het Wereld Natuur Fonds de Nederlandse afdeling van het World Wildlife Fund, ruim f 794.500,- ter beschikking gesteld van het nationa le en internationale natuurbehoud. Dit is het grootste bedrag, dat het in 1963 gestichte fonds tot dusverre in één jaar bijeen heeft gebracht. De opbrengst van de actie voor het behoud van de marismas de Hinojos, onmisbaar gebied voor de Nederland se trekvogels in Z. W. Spanje, vorm de met f 500.000,- het belangrijkste deel van het bovengenoemde bedrag. Daarnaast werden onder meer pro jecten in Israël het zenden van een kudde onagers in Indonesië een patrouilleboot voor het Ud- jung Kulon-reservaat ter bewaking van de laatste Javaanse neushoorns in Madagascar een Landrover voor de nationale parken en reser vaten gesteund, terwijl ook aan twee Europese W.W.F.-projecten voor het behoud van de roofvogels aanzienlijk materieel en financieel werd bijgedragen. In Nederland werden internatio naal belangrijke trekvogelreservaten van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, het Zeeuwse Landschap en het Fryske Gea gehol pen in de kosten van beheer en be waking. Een deel van de verzameling in het Markiezenhof. (ADVERTENTIE) Vier middelen in één tablet - waaronder het 6etrou#|, maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen vvo/ider;!! (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal een klacht indienen bij de regering van Liberië over de vervuiling van het Texelse strand. Volgens verschillen de getuigenverklaringen is deze ver vuiling veroorzaakt door de Liberi aanse tanker Theomidor. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat verzamelt thans de getuigen verklaringen van diverse instanties, die direct te maken hebben met de ze vervuiling en zal in een officieel rapport de Liberiaanse regering van dit geval op de hoogte stellen. „Het is dan aan de regering aldaar om zo -nodig stappen te ondernemen bij de eigenaar van de tanker", aldus de woordvoerder van het ministerie. De belangrijkste verklaring over de vervuiling is afkomstig van op varenden van een loodsboot. Dezen hebben namelijk gezien, dat de tan ker Theomidor olie met water ver mengd geloosd heeft op de Noord zee. Na dit via radio Scheveningen gemeld te hebben, heeft de Marine Luchtvaartdienst in opdracht van Den Haag foto's van de tanker J maakt, terwijl de loodsboot moii nam van het vervuilde water. De kapitein van de tanker oi%| de echter, dat hij de tanks van i»l schip ter plaatse heeft laten sctowl spoelen. DE AMERIKAANSE pers buitengewoon veel aandacht i overzichtstentoonstelling van schilder Willem de Kooning. expositie was eerder te zien in Stedelijk Museum in Amsterdam, J in Londen. Aanvankelijk weJ De Kooning een tentoonstelling j New York. Maar op aandrang rt vele Amerikaanse kunstliefhebber:! critici stemde hij toe. Een critic! van de New York Times schrei!] januari van dit jaar nog in Loei „De expositie is over het i een teleurstelling. Zij lijkt uit een ander tijdperk." Het Amerl kaanse weekblad Newsweek ziet grJ te overeenkomst tussen „Bill" j- Kooning en Rembrandt en Vermeer. Men beschouwt de schilder in i land als een rasechte Amerikaan, f kwam hier op 21-jarige leeftijd, i (ADVERTENTIE) ^Tornado's elektrisch nieuweriei. Nieuw: Tornado's mixer: mengt, klopt, roert en kneedt op 3 snelheden. Compleet met ophangbeugel, garden, deeghaken en passeerschijf (voor het snel wrijven van voedsel door 'n zeef). Met receptenboekje in prachtige geschenkdoos f. 59.50. Nieuw: Tornado's lichtgewicht strijkijzer. Extra grote zool om sneller op te schieten. Open handgreep maakt strijken in zakjes en manchetten zo veel makkelijker. Soepel, veilig snoer en randaarde steker, f. 34.50. Met Hostaflon zooi (blijft schoon en superglad), f. 39.50. Dezelfde mixer met standaard en mengkom: doet't werk voor u terwijl u uw handen vrij heeft. f. 79.50. (Los kosten standaard plus mengkom f. 23.-) Praktische aanvulling:Tornado's groentesnijder. Met 2 raspen en 2 schaven. Ideaal voor het snijden van uien, bietjes, kool, etc. f. 19.-. (De mixer met groentesnijder-set in prachtige geschenkdoos kost f. 77.50.) Nieuw: Tornado's koffiemolen, robuuste dubbelgeïsoleerde motor werkt uitsluitend ais het deksel gesloten is. Da's dubbel veilig. Sterk kunststof huis, doorzichtig deksel. Een onverwoestbaar stuk f .22.50. Praktische aanvulling Tornado's snijstaaf. Die vlees vis en groente tot de fijnste baby- en dieelkost pureert. Kost los f. 19.-. Nieuw: Tornado's maalwerk' koffiemolen. De fijnheid van het maalsel is regelbaar van grof tot snelfilter-fijn. Deksel en laadje sluiten perfekt. Bonen en maalsel blijven goed bewaard zonder dat smaak of aroma I verloren gaat. f. 47.50. De Turkse keizer en zij eCn jonge wasvrouw, die et gouden tor, in goud gevat, keel kunnen krijgen, om< groengouden kever te bez vrouw werd ontboden ore was het spoorloos verdwer de wasvrouw had de tor ongelijk? H« had hem geve speelde! En zijn vader had lijke echtpaar wist niet d moeder terug had gegeven, keizerin niet meer eten kor droeg de wasvrouw het al) deuren gesloten waren en zien. Maar geloof het of "doof he op een dag vond de kleine jon de buurt van het washok war moeder werkte, opnieuw eer prachtig gekleurde kever. De iets korter, maar ook iets bred die van zijn moeder. En hij w: dood maar levend! Toch nam I diertje op, liep er verheugd me het paleis en zei tegen de schild ten dat hij de beroemde goud van de keizerin bjj zich had Onmiddelijk werd hij tot d<| zerlijke vertrekken toegelaten het zien van de verwisselende zen op de groengouden vle werd de keizerin blij. Haar w kleurden zich van plezier en zij een razende honger, omdat nu Uik hét jaloerse verlangen uit] hart week. Het was voor haar een kleinl de tor laten doden en de gou - te ontbieden. Binnen de kortst ren droeg zij een gouden tor a' raad op haar borst. Maar aan: het natuurlijk geen pas dat een wasvrouw eenzelfde si] had bezeten als een keizerin, de pootjes van de keizerinnetor 'j met robijntjes. Dat was een héé schil. Intussen had de wasvrouw tweede kind gekregen. Een allei klein meisje dat even mooi zou den als haar moeder, even zaam als haar vader, en evei boeid door schoonheid als haai dere broer. De oogjes van het meisje v dan ook niet af te houden ve groengouden tor, wanneer haar - dei op feestelijke dagen binne de speld op haar jak stak, of aan sluier hing. En het kostte ied- In het bos van Koning Meloen, Hebben alle kabouters ve te doen, Be een doet dit, de ander dr Sommige hebben van het werken in hun broek een ga Ze werken zich gewoon lan Ze werken net zo lang td s avonds bij de boterham, bed6 '30^e m gaan ze naa En hebben haar dolle pret. 7 1V?°','E:ens s'aan ze vroeg op slan ^an een heetje eet slaperige kop, s ze gaan beginnen, Werken ze eerst een boter binnen" 6611 k°P thee Maai En werken èr dan flink oj m|enn W.elten- Pr- Hendrik "IA, Breda (6 jaar).

de Stem | 1969 | | pagina 14