Sport -als spel"* moet ruim aandacht krijgen Katholiek progressiever dan hij wel denkt GROTE H0NDA-AUT0SH0W op 5 - 6 en 7 april in de VEEMARKTHALLEN TE ETTEN N.V. Garage van Dongen-Jonkers N600 BREDA-ROOSENDAAL-BERGEN OP Vakpers unaniem positief tegenover HOND A-auto's NIPO-ONDERZOEK WIJST UIT Lening Péchiney is geslaagd Nieuwe N.V. van Grond Mij. en Nationaal Grondbezit Britse regering dreigt met extra invoerrecht op buitenlandse kazen OPENINGSTIJDEN 12.00 u-22.00 uur Ie en 2e 10.00 U.-22.00 uur Invensteringsbank voor ontwikkelings landen keerde 89,6 miljoen uit tonen u de laatste nieuwe modellen Saterdag Paasdag Hoe gróóts Honda het kleine heeft gemaakt 1 DE STEM VAN VRIJDAG 4 APRIL 1969 9 Hoe meer we over vrije uren de beschikking krijgen, des te groter wordt de behoefte aan de een of andere manier van sportbeoefening.. Vooral ongeorganiseerd, want lang niet iedereen is het er om te doen de prestaties zo hoog moge lijk op te voeren. Onze redacteur Ton Koomen had hierover een gesprek met dr. C. G. M. Miermans, voor zitter van de Nederland se Katholieke Sportfede ratie. i HAARLEM Het is een duidelijke zaak dat we naar een steeds portere werkweek toegaan. In het „computertijdperk" dat voor de Lir staat zal er een zee van vrije tijd ontstaan voor de mensen, die ta nog veertig uur per week en meer werken. Wat gaat men met |ie vrije tijd doen? Nu al is de manier om een zinvolle verpozing in li vrije tijd te vinden een hele opgave voor veel mensen. Dat wordt jitraks nog erger. Er zullen plannen moeten worden gemaakt om Sit probleem zo goed mogelijk te kunnen oplossen. I Een zeer belangrijk onderdeel van li vrijetijdsbesteding is de sportbe- iilening. Met name de ongeorgani- Jerde sportbeoefening. Hierover jidden we een gesprek met de 44- ige dr. C. G. M. Miermans uit faarlem, vanaf juni 1965 voorzitter de Nederlandse Katholieke (ortfederatie. De heer Miermans in 1955 ge moveerd aan de universiteit van Jtrecht op het onderwerp „voetbal heeft bijzonder voor de „tweede 5 in de sport". De weg naast de >rtbeoefening, die ji West-Duitsland met succes van de ide verhandeling de opvattingen, methodiek en iringen met de tweede weg in in West-Duitsland. Het is een bewezen zaak, dat er r veel mensen zijn die niet hou- fen van 4e bestaande georganiseerde iprtoeiening. De dwang van het koeten deelnemen aan trainingen, Ke steeds terugkerende competitie wedstrijden en het opgejaagd wor den naar betere prestaties schrikt len af Er zijn veel sportliefhebbers lie niet willen deelnemen aan alle erenigingsactiviteiten De sportbeoefening in clubverband •it reeds imponerende aantallen ac- |eve beoefenaars en dit aantal wail nog steeds toe maar daar- sast blijven nóg meer mensen zich Wen het terrein van de lichaams- «eningen en sport houden. Het is 1 Mb volgens de heer Miermans van belang naast de bestaande ge organiseerde sportbeoefening nieuwe mogelijkheden tot ontwikke ling te brengen. In verscheidene landen zijn pogin gen gedaan om de sport open te stel len voor iedereen. In ons land zijn de avondvierdaagsen en de Elfste dentocht in feite vormen van de tweede weg. Hetzelfde geldt voor de trim-actie, die in een twintigtal plaatsen in ons land verrassend goed loopt. In West-Duitsland gaat het initia tief tot de tweede weg in de sport geheel uit van de sportorganisaties. Eenzelfde manier kennen ook de Skandinavische landen en Groot- Brittannië. Er zijn echter ook andere mogelijkheden: 1. Via de jeugdorganisaties, zoals dat onder meer het gevai is in Zwit serland, Japan en Brazilië; 2. via overheidsinstellingen zoals dat in Amerika, Mexico en Thailand gebeurt; 3. via de directe initiatieven van de overheid, zoals in veel ontwikke lingslanden het geval is. Deze verschillen van benadering kunnen vergaande consequenties hebben voor de uiteindelijke vorm geving en functionering van de tweede weg. Zij kan een plaats krij gen in het kader van de zorg voor de moeilijk grijpbare jeugd. Ze kan gevolgen hebben voor de ruimtelij ke ordening, en dan in het bijzonder met betrekking tot toeristische wan delwegen, picknick-plaatsen, spel en caravanterreinen. Ook in ons land trekt de overheid hiervoor al forse bedragen uit. Het lijkt van belang, dat de geor ganiseerde sport actief meewerkt aan de opbouw van de tweede weg in de sport Om alle mensen die de ongeorga niseerde sport beoefenen, op te van gen is niet gemakkelijk. Niet alleen de overheid zou financiële injecties moeten geven of met initiatieven moeten komen, een zeer belangrijke taak ligt ook bij de verenigingen zelf. Die zouden dan volgens dr. Miermans op een andere manier moeten gaan werken. Er zou binnen de georganiseerde verenigingen ook plaats moeten zijn voor ongeorganiseerde sportbeoefe naars. Mensen, die niet zo zeer op prestaties uit zijn, maar op een zin volle prettige vrijetijdsbesteding. „Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan voet- zal-, handbal-, korfbal-, atletiek-, tennis-, tafeltennis-, volleybal- en honkbalverenigingen om er maar eens een paar te noemen. „Bij een vereniging zouden bij voorbeeld meer takken van sport beoefend moeten kunnen worden. De verenigingen zouden enkele vastgestelde uren per week open moeten stellen voor de ongeorgani seerde sportbeoefenaars, die uiter aard tegen betaling van het mate riaal en van de diensten van de trai ner gebruik kunnen maken. „Ook de jeugd moet aan bod kun nen komen. Op de woensdagmidda gen bijvoorbeeld. Lang alle vereni gingen zijn hier echter niet rijp voor of beschikken niet over de financië le middelen. „De contributies zouden omhoog moeten. Er zou bijvoorbeeld een be zoldigd secretaris en penningmeester moeten zijn. Een enkele keer gebeurt het in Nederland al bij grote ver enigingen dat deze mensen een geringe vergoeding krijgen. Maar te weinig. Er moet naar mijn smaak in ons land teveel pro deo gebeuren. Het is toch een normale zaak dat deze mensen die enorme hoeveelhe den vrije tijd opofferen, hiervoor re delijk goed betaald krijgen? Op die manier blijft het allemaal te klein van onzet, te dilletantisch van uit voering." Bij dit alles is er de noodzaak, dat de verenigingen over de nodige ruimte kunnen beschikken om hun plannen te realiseren. De gemeenten zullen steun moeten verlenen. Maar een eerste vereiste om hiervoor in aanmerking te komen is de zelf werkzaamheid van de leden, van de werkzaamheid van de leden van de verenigingen. Belangrijk in verband met het feit dat ongeorganiseerde sportbeoefe naars een plaats binnen de georgani seerde sportbeoefening moeten kun nen krijgen is ook de medische con trole. Georganiseerde sportbeoefe naars staan onder voortdurend me disch tezicht. Ook de ongeorganiseer den zouden zich medisch moeten la ten onderzoeken. Het is voor ieder een lang niet zeker d-at het gezond voor hem is dg een of andere tak van sport te beoefenen. Medische controle zou vérgissingen hiërin uit sluiten. Nederland is nog niet zover dat al deze problemen met suc ces kunnen worden aangepakt. Er wordt al wel over gesproken, maar alles is nog in de beginfase. We hebben nog een groot tekort aan sportterreinen, recreatie-ter rein en sporthallen. Als dat uit de wereld geholpen is zal er veel meer kunnen gebeuren. BREDA (KHP) De Neder landse katholieken zijn progres sief. Slechts 10 proc. zegt van zichzelf conservatief katholiek te zijn. Gematigd conservatief acht 31 pet. zich. Werkelijk pro gressief wil 13 pet. zich noemen en 41 pet gematigd progressief. Dit blijkt uit het tweede verslag dat Elseviers Weekblad deze week doet van het onderzoek, dat het NI PO onder 1200 katholieken in ons land heeft opgesteld. Gaat men echter vragen stellen over actuele zaken als gehuwde priester, de pil of de liturgische ver nieuwingen, dan blijkt dat de Neder landse katholieken progressiever denken dan uit bovengemelde cijfers geconcludeerd kan worden. Tevre den tot zeer tevreden met de litur gievernieuwingen is namelijk 73 pet., de rest tamelijk ontevreden (18 pet.) tot zeer ontevreden (5 pet.). Uit de enquête is verder gebleken, dat er wantrouwen bestaat t.a.v. het centrale gezag in Rome. 30 pet. vindt dat Rome meer zou moeten toegeven en 35 pet is van mening, dat Rome slecht op de hoogte is van de ge beurtenissen in de kerk van Neder land. Van de ondervargaden is 35 pet van mening dat paus Paulus niet be rekend is op zijn taak. Maar nog al tijd 57 pet. vindt dat de paus het goed doet. Hierbij blijkt, dat de con servatieven meer pausgezind zijn Ï88pct.) dan de progressie ven (13 pet.) Het Vertrouwen in het Nederlandse episcopaat is groot. Het meeste ver trouwen geniet mgr. J. Bluyssen van Den Bosch (97 pet.), gevolgd door kardinaal Alfrink (90 pet.) en mgr. Ernst van Breda (90 pet.) Minder tevreden is men over de wijze waarop de geestelijkheid in de eigen parochie de zaken aanpakt. De bisschoppen Ernst en Zwart kruis. de theologen Schillebeeckx en van der Ploeg, de socioloog W. God- dijn en twee protestantse hooglera ren Bronkhorst (Utrecht) en Mönich (Amsterdam) komen tot tamelijk ge lijkluidende conclusies in hun reac ties op dit onderzoek. De Nederlandse katholieken voe len zich sterk met hun bisschop pen en priesters verbonden en willen trouw blijven aan Rome. De Nederlandse katholieken vor men voor 70 pet. een echte mid dengroep, maar ze staan wel ach ter vernieuwing. Er spreekt een zekere ontevreden heid uit ten aanzien van het be leid van de paus en de organen van Rome. Het Pastoraal Concilie gaat in aanzienlijke mate aan de grote massa der katholieken voorbij. Bisschop Ernst van Breda trekt uit de enquête de conclusie dat ka tholiek Nederland rijp is voor de ge huwde priester, maar dat bij ver dergaande vernieuwing toch de groot ste aandacht zal moeten worden be steed aan de begeleiding aan de ge lovigen. Dr. Walter Goddijn vindt de uit slagen van de enquête bijzonder rooskleurig voor wat betreft de steun aan de bisschoppen. Hij twijfelt even als Schillebeeckx niet aan de waar de van het onderzoek. Prof. D. vander Ploeg O.P., hekend als zeer behoudend, is vrijwel de enige die de enquête wetenschappe lijk probeert te kleineren. Hij vindt dat de massa misleid wordt. Ver der vindt hij, dat Jan en alleman te dom is om de voorgelegde vragen juist te beantwoorden. Bovendien zijn vele vragen, naar zijn oordeel niet juist gesteld". Goebbels wist wat hij deed, en in Nederland weet men het ook". AMSTERDAM (ANP) Pierson, Heldring en Pierson en de Amster dam-Rotterdam bank n.v. delen me de, dat op een onderhands uitgeschre ven lening van f 100 min a 73/4 te gen pari ten laste van Péchiney Ne derland n.v. dusdanig is ingeschre ven, dr.t een reductie zal moeten wor den toegepast. DEN HAAG (ANP) Grontmij n.v. te De Bilt en Nationaal Grond bezit n.v. te 's-Gravenhage hebben besloten een gedeelte van hun acti viteiten en kennis op het gebied van de ruimtelijke ordening te bun delen door de oprichting van 'n nieu we n.v. De doelstelling van deze nieuwe maatschappij, waarvan de naam zal luiden Gronamij n.v. wordt als volgt geformuleerd: A. het uitbrengen van adviezen en het verrichten van expertises ten aanzien van de voorbereiding en tot standkoming van projekten op het gebied van de ruimtelijke ordening. B. het voorbereiden van dergelijke plannen in nauwe samenwerking met stedebouwkundigen en planologische instanties. C. de economische toetsing van voormelde projecten. D. zo mogelijk het deelnemen aan het realiseren van deze projekten. MEXICAANSE reddingsbrigades zijn gisteren voortgegaan met het graven naar lijken van de ongeveer 120 kom pels met weinig hoop dat nog een van de mannen, die maandag opge sloten werden door een methaangas ontploffing, levend aangetroffen wordt. IN CULÏACIAN in Mexico liep een twist tussen leden van de rijks- en van de gemeentepolitie zo hoog op dat de vuurwapens eraan te pas kwamen. Resultaat: vier doden en een gewonde, aan de kant van de gemeentepolitie. COMMISSARISSEN en direktie van de N.V. Hollandsche Melksuikerfa- briek te Uitgeest zullen aan de op 8 mei te houden jaarvergadering voorstellen het dividend over 1968 vast te stellen op 15% (v j. 15%). LONDEN (Reuter) De Britse minister van handel, Anthony Cros- land heeft in het Lagerhuis gezegd dat een extra invoerrecht op kaas zal worden ingesteld als de buiten landse leveranciers niet ophouden met het „dumpen" van grote hoeveel heden gesubsidieerde Cheddar en an dere kaas op de Britse markt. De mi nister zei ervan overtuigd te zijn dat Australië, Canada, Ierland, Frank rijk en Nederland op grote schaal ge subsidieerde kaas in Engeland dum pen ten kosten van de Britse produ centen. Hij zei zich vooral ongerust te maken over de grote voorraden buitenlandse kaas in Engeland. DEN HAAG (ANP) In 1968 heeft de Ned. Investeringsbank voor Ontwikkelingslanden N.V. in totaal 8 leningen aan ontwikkelingslanden verstrekt tot een bedrag van f 89,6 min., waarin begrepen de lening aan Turkije van f 10,8 min., waar van de overeenkomst in 1967 werd ge tekend en begin 1968 door de bank werd ontvangen. Ér zijn drie leningen verstrekt aan Indónesiëvresp. van f 7,2 miln., f 20 min., en f 2,8 min. Voorts twee le ningen aan Turkije, één aan Sudan, één aan India en één aan Pakistan. De overeenkomst met Indonesië voor f 20 min. (in oktober 1968) heeft be trekking op een lening, die voor een aantal specifieke projecten besteed dient te worden. In totaal was per ultimo 1968 met ontwikkelingslan den een bedrag aan leningen gecon tracteerd van f 395 min. Hierop is f 1,3 min afgelost. Ultimo 1968 stond f 86,1 min. nog ter beschikking voor de financiering van nieuwe transac ties. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Zo heeft zich dan, na wat aanvan kelijk ongeloof, de mini-auto N 360 van Honda, een vaste plaats veroverd op de nationale snelwegen. Zelden zagen vak mensen een zo complete auto in zo'n minimale uitvoering en met een der gelijke technische perfectie en afwer king. De Honda-ingenieurs hebben met deze auto, geïnspireerd op een ruim twintigjarige ervaring op de autorace- circuits in heel de wereld, de auto techniek een nieuwe „mini"-dimensie gegeven. Het is vooral de compleetheid van de kleine N 360 die het wagentje zo aantrekkelijk maakt. Dan komen uiter aard zijn technische prestaties: zijn ac celeratie zijn wegliggen, zijn behen digheid in het stadsverkeer en zijn on gehoorde zuinigheid. Het is niet zo vreemd dat steeds meer mensen, die aanvankelijk vat vreemd en onwennig stonden tegenover deze vreemde vogel uit Japan, tenslotte, na één proefrit, al overtuigd worden. Het is ook daarom, dat de interna tionale vakpers unaniem positief staat tegenover deze Honda. En in dit po sitieve wordt dan ook meteen de N-600 en uiteraard de supersnelle sportieve S-800 betrokken. De S-800 en de N-360 bewezen zichzelf al in twee achtereen volgende tulpenrallye's: de S-800 in 1967. de N-360 in 1968 en gezien deze ervaringen, zal de N-600 in de tulpen- rallye van dit jaar beslist weer een opvallende verschijning zijn. Zo ooit, dan werd het unieke van de N-360, wel in 1968 bewezen tijdens een zes dagen en nachten non-stop test rit op het befaamde test-circuit van Goodwood in Engeland. Er werd toen met twee Honda's N-360 gereden en ze legden in die 144 uur niet minder dan 9736 kilometer af, met een 354 cc mo tortje, dat toch nog altijd goed is voor 31 SAE pk bij 8500 toeren, ofwel 115 kilometer top per uur. En beide au tootjes bleven héél tijdens de moor dende testrit, die in diverse weersom standigheden plaatsvond: regen, mist en zon. Slechts één Honda moest, be halve om te tanken en door te smeren, een korte pitsstop maken: om een de fecte zekering te vervangen. Wat na deze rit de vakmensen ver baasde, was het benzine-verbruik: zo'n vier-en-een-halve liter op 100 kilome ter. Britse vakbladen spraken die da gen na de test over: „een technisch, maar vooral een motorisch wonder op wielen". Niet alleen echter technisch voldoet de Honda N-360 aan alle eisen die de klant terecht aan een huidige mini- auto kan stellen. Ook de carrosserie met zijn merkwaardige lijn, de vlotte grille en de perfecte dof-zwarte af werking van het interieur maken deze Honda tot een auto, waarin moeder de vrouw boodschappen kan doen, maar waarin vader, als sportieve rijder, ook volledig aan zijn trekken komen kan. Technische gegevens: cilinderinhoud 354 cc, boring en slag 625 maal 57,8 mm, compressieverhouding 8,5 op 1, zodat super-benzine noodzakelijk is. De motor heeft twee cilinders met een bovenliggende nokkenas. De wagen wordt op de voorwielen aangedreven en is luchtgekoeld. Topsnelheid 115 ki lometer per uur. (Met 354 cc onder de motorkap!!). Honda geeft zaterdag, zondag en maandag van tien uur 's morgens tol tien uur 's avonds een show in de vee» hallen te Etten. Liefhebbers kunnen daar de diverse modellen, ondermeetf het mini-wonder op wielen, van bin» nen en van buiten bekijken.

de Stem | 1969 | | pagina 7