I T Subsidiebeleid voor musea is sterk op toekomst gericht LEEUWENPARK Ex-provo werkt in Cadzand aan „project Brutex eer ers verwacht in Oostburg 2;eii voor kvee lit gezelligste vakantiepark k in Eunpa1 Nag v BDrdeliger rttioerseizeei! #3® 11 BEK BELGISCHE RIJKSWACHT IN OPSPRAAK BEELDENGROEP MOET IN DE LUCHT ONTPLOFFEN rpapier voor uw -pen STROOM BEGINT MET PASEN 139.- gelse hockeyers te bij Rapide Hulst „RITA" :n op zoom 72, goes ssingen JR Commentaar Zuinige zaak I Het is nooit helemaal goed. Uit [hetgeen wij in de afgelopen dagen [hebben geschreven over het pro- Ivinciale subsidiebeleid ten aanzien [van de musea in Zeeland zou men [hunnen afleiden, dat wij het mu- [seumwezen hebben verheven tot i hoogste uiting van cultuur die rraar denkbaar is. Die indruk is on- l.ist. Wij vinden echter wèl, dat [hetmuseum in Zeeland, vergeleken ■met andere instellingen die subsi dies van provinciewege ontvangen, lelijk in de kou staat. En elders Op eigen kracht Eerste lamsoren in Goes geveild Wijziging veilingdagen Goes in paasweek Luguber Geen naam Brief van een vriend De Mountie-show Damesvoetbaltoernooi Antiek Triënnale Hij komt wel Allerhande Ikonen Spiegelen Kuil donderdag 5 juni om 2 uUr ing in Biervliet. In Eede h* keuring op maandag 30 ;Unj 8 rt voor 2. En maandag 7' 0? t Heille aan de beurt, waar' •ingen eveneens om kwart ginnen. (Van onze correspondent) ULST De hockeyafdelins livil Defence Club uit Bath (7„u eland) komt met de oezoek bij de Hulsterse hockêv i Rapide. Samen met supp0ile„ let gezelschap 42 man sterk, m :en tegenbezoek na de gesiaas trip van de Hulstenaren met 4 sdagen vorig jaar in EngelaM alve drie hockeywedstrijd in er o.a. een officiële ontvang Zeeuwse mosselmaaltijd en L strijd op een bowlingbaan le clubs op het programma. DE STEM VAN VRIJDAG 4 APRIL 1969 breed. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De kleinere musea in Zeeland staan in de kou Dat was de conclusie die getrokken kan worden uit het over- ich't (De Stem van woensdag 2 april) van de museumactiviteiten in jeZe provincie en van de subsidies die er van provinciewege aan e plaatselijke of regionale instellingen wordt verleend. Deze sub- jdies bedragen om een voorbeeld te noemen slechts een frac tie van het bedrag dat er in Zeeland wordt uitgegeven voor meting van de luchtverontreiniging. Zonder dat wij het één priori teit boven de ander te willen ge ven, blijkt uit dit voorbeeld, dat het provinciaal subsidiebeleid sterk toekomstgericht is. Popu lair gezegd: in het beleid denkt men liever aan de man in overall en met veiligheidshelm dan aan de mn of vrouw in klederdracht. De vraag is of volgende genera ties er ook zo over zullen den ken. Het zou best kunnen zijn, dat toekomstige Zeeuwen het niet zullen begrijpen dat zij voor een confrontatie met hun verleden, de reis naar het openluchtmu seum te Arnhem of het oudheid kundig museum te Amersfoort moteen aanvaarden, omdat zelfs het Zeeuws museum te Middel burg onvoldoende het Zeeuws verleden weerspiegelt en omdat de regionale en plaatselijke mu sea zijn weggekwijnd, bij gebrek aan middelen. HET MEEST omstreden begrotings hoofdstuk heeft betrekking op de subsidies voor culturele ac- (liviteiten. „Moeten wij dat moderne I toneel nog geld toegeven ook?", [hoort men vaak vragen. Even dik- Ivijls klinkt de kreet: „Waarom al [dat geld van de gemeenschap voor [het bewaren van fossielen waarnaar [niemand komt kijken?" Vergeleken met het Zeeuws mu- Iseum worden de plaatselijke en re- Igionale oudheidkamers in Zeeland [praktisch tot de bedelstaf gedoemd, [maar vergeleken met het subsidie beleid dat in andere provincies [wordt gevoerd kan men zeggen, I zelfs het Zeeuws museum (ver- Igeleken met bijvoorbeeld het [Friesmuseum) op zijn beurt finan cieel wordt verwaarloosd. Een subsidiebeleid ten aanzien Ivan de musea is geen toevalspro- Wukt, maar gevolg van een visie, l-.van een filosofie. Het komt ons voor, Wat deze visie of filosofie in Zee- l.land niet zover ontwikkeld is als linde andere randprovincies. Het J beleid is ten aanzien van de kleine Zeeuwse musea beslist niet active- rend, maar eerder conserverend, [terwijl in Zeeland helaas de grote [en rijke gemeenten, die met subsi des in de plaats zouden kunnen treden van de provincie, ontbreken. Niet zonder reden kreeg de cul- Pur, na behandeling van de ont- J'-'ikkelingsschets-1967 der provin ce, de naam „vergeten hoofdstuk". l»ï willen bij dat hoofdstuk het Jvoorgaande graag als voetnoot ■Plaatsen. (ADVERTENTIE) I in mei voor u open; "Murialdo" -ivo oan hef mooie Gardameer Dirk van den Broek's eigen subtro pisch vakantie-palmenpark direct oan net meer met volop amusement: minigolf -bowling -waterfietsen - 'ngo, enz. kinderbadenspeel- tuinattributen. Hollandse keuken! Mv. 14-d. busreizen (met overn. nderweg) logies v.a.150.- col' ÜÜegreisper jet-super- Wavelle logies v.a.255.- gratTs kleurenfotder bij internationale reisorganisatie b-TOURS N.V. eipen boekingskantoren: t m Bilderdijkstraat 126 Tel. 020-122758/169449 terdam Osdorp- Tussen Meer la Tel. 020-195801 er om G.J. Mulderstraat 6 Tel. 010-231300 De provincie Zeeland subsidieert jaarlijks met circa een halve ton, waarvan f 42.000,- voor het Zeeuws museum te Middelburg. Een verge lijking met de subsidies die andere provincies aan de musea in eigen gewest toekennen, laat zien dat Zee land zuinigjes aan doet. Friesland. Hier wordt incidenteel gesubsidieerd, waarbij onderscheid wordt gemaakt tussen gewone musea en de federatie van oudheidkamers in de provincie. Het Fries museum, te vergelijken met het Zeeuws mu seum (het wordt ook geschraagd door een genootschap) ontvangt f 122.100,- per jaar van de provincie. Het mu seum van de Hidde Nijlandstichting te Hindelopen ontvangt jaarlijks f 7500,-; 't Fries scheepvaartmuseum te Sneek f 12.000,-; het Fries na tuurhistorische museum te Leeuwar den f 5000,-; het Fries letterkundig en documentatiemuseum f 5000,- per jaar: de federatie van Friese oud heidkamers en musea f 4000,- per jaar. Totaal aan provinciaal subsi die f 150.000,-. Het rijk pompt er het zelfde bedrag in, niet meegerekend de extra aankoopsubsidies (ruim driemaal zoveel als er in Zeeland wordt gesubsidieerd). Drente doet alles op eigen kracht. De provincie subsidieert op haar eentje het provinciaal museum te As sen met f 340.000,- per jaar (zesmaal zoveel als de provincie Zeeland) en geeft daarnaast subsidies met aflo pend karakter aan (notabene) een schelpenmuseum, dat particulier ei gendom is. Groningen geeft subsidies aan wel 'n dozijn musea, waaronder 't Natio naal Rijtuigmuseum te Leek dat jaar lijks bijna evenveel van de provin cie ontvangt als het Zeeuws museum Het totaalbedrag aan subsidies be loopt veel meer dan een ton per jaar. Het rijk blijft niet achter. Overijssel geeft bij wijze van sys teem f 10.000,- per jaar aan de oud heidkamers, waaronder er vele zijn waarvan men elders nog nooit heeft gehoord. Het totaal subsidiebedrag is driemaal zo hoog als het Zeeuwse. Gelderland bevordert de werkzaam heden van de oudheidkamers krach tig door jaarlijks f 25.000.. onder de ze instellingen te verdelen. Er zijn ook provincies waar men zuiniger doet dan Zeeland.. Dat zijn over het algemeen provincies die ofwel grote, volledig door hei rijk gesubsidieerde musea binnen hun grenzen hebben, ofwel musea bezit ten die in zeer grote gemeenten ge vestigd zijn en die drijven op het ge- meetelijke subsidie. Dit zijn de pro vincies Utrecht, Zuid- en Noord-Hol land. Deze musea hebben uiteraard ook een belangrijke bron van inkom sten uit de entreegelden. Brabant kan in zijn subsidiebeleid met Zee land worden vergeleken. Limburg is de enige zuidelijke provincie, die het museumwezen forse financiële injec ties geeft. Het voorgaande overzicht brengt iets merkwaardigs aan het licht. In de meeste randprovincies, waar de musea het financiële draagvlak dat grote steden bieden ontberen, is het provinciaal bestuur daarin gevolgd door het rijk in feite in de plaats van de gemeentebesturen getreden om hetgeen er aan musea en oudheid kamers aanwezig is te behouden. In Zeeland wordt deze politiek slechts ten aanzien van het Zeeuws Museum te Middelburg gevoerd, terwijl ten aanzien van het museum voor Zuid en Noord Beveland is afgezien van een activerend subsidie, maar slechts een éénmalige subsidie is toegekend bestemd voor tentoonstellingen en niet voor exploitatie van het museum. De uitgetrokken bedragen liggen daarbij nog aanzienlijk lager dan de sommen die in vergelijkbare provin cies voor het museumwezen worden uitgetrokken. GOES Door het aanhoudend kou de weer zijn de buiten groeiende groenten dit voorjaar verlaat. In de V.V.Z.B. te Goes werden als afwis seling de eerste lamsoren (zeespina- zie) geveild door de heren D. Fokke en zonen. Hiervoor bestond bij de plaatselijke handel een grote belang stelling. Koper van dit eerste partij tje was de heer M. Adriaanse te Goes. GOES In de week van Pasen zal het in de WZB te Goes alleen fruitveiling zijn op donderdag 10 april. De fruitveiling van dinsdag 8 april vervalt in die week. De groen te zal geveild worden op dinsdag 8, woensdag 9 en vrijdag 11 april. (ADVERTENTIE) Een goed idee voor morgen SAFARI Ve-geet niet na deze opwindendstp safari van uw lever het ontspannings-paradij? van de Beekse Bergen te bezoeker, (Van onze redactie buitenland) STEKENE De Belgische minis ter van Binnenlandse Zaken, Har- megnies, heeft een onderzoek inge steld naar de gedragingen van de Eijkswacht in Stekene hij de onlus ten van afgelopen zondag. Deze onlusten zijn de ontknoping van een conflict dat ontstaan is op 21 maart j.l. Toen hielden proteste rende studenten een volksvergade ring in auditorium A van de Gentse Rijksuniversiteit. De oproerige jon gelingen werden door de Rijkswacht naar buiten gezet, waarbij de stu dent Bob van der Voorde gearres teerd wérd. Aan het protest van de Belgische Persbond werd gehoor ge geven door minister Harmegnies, die de Rijkswacht een berisping gaf. Daarop hebben studenten en oud- verzetsstrijders aan de burgemeester van Stekene toestemming gevraagd voor een betoging. Omdat echter de ■fasèistiche Vlaamse Militantenorga- nisatie een tegenbetoging aanvroeg verbood de burgemeester, bang voor rellen, alle betogingen. De burge meester riep de hulp in van de Rijks wacht om de orde te handhaven Met toestemming van de Rijks wachtcommandant hebben de oud verzetsstrijders een krans gelegd bij een monument voor de gevallenen in Stekene. Leden van de VMO tracht ten dit krachtdadig te verhinderen. Volgens de verzetsstrijders keek de Rijkswacht, met de onprettige erva ringen in Gent nog vers in het ge heugen, werkeloos toe bij de aftui ging. De commandant van de Rijks wacht verklaarde later: „Sommige van mijn mannen lopen 10 km per uur, sommige 20 km per uur. Dat hangt af van hun gezondheid of ge steldheid van hun hart". Verschillende Belgische „patriot tische organisatie" hebben geprotes teerd tegen de houding van de Rijks wacht. CADZAND Ex-provo Jan Bruens, schilder, ruige kinbaard en donkere ondoorgrondelijke zon nebril-blik, neergestreken in Cad zand zegt: „Er valt in Cadzand heel wat te beleven". Even later nogal tegenstrijdig: „Hier zoek ik rust, zee, vriendelijke mensen, randje van de schepping en toe komst. Je hebt het hier allemaal. Ook bestaansmogelijkheden. Maar ik verkoop mijn werk slecht. Ach, opium spuiten zoals vroeger is er niet meer bij. Ik rook zo nu en dan nog. Ik schilder gedachten, verha len, dromen, herinneringen, die ik vroeger had toen ik nog opium spoot. Nou hoef ik niet eens meer mijn ogen dicht te doen of ik zie ze voor me en die schilder ik dan". Jan Bruens heeft in het kantoor van agence bureau VAZV in Cad- zand-bad aan de Boulevard een kleine expositie van zijn werk in gericht. Jan Bruens loopt met het plan voor een groots project rond ge naamd brutex-exploding sculptu res. Van tempex, een licht plastic verpakkingsmateriaal, wil hij gro te beeldengroepen opbouwen. „Dat materiaal lijm ik met bisom- kit aan elkaar. Daarna ga ik het bewerken. Die lijm vreet dan in dé tempex. Zo krijg je een soort ets. Met orkestbegeleiding van de Anti-Pipe Group en twee harmo niums ga ik die beeldengroepen deze zomer op het strand oplaten met behulp van weerballons. Op een bepaalde hoogte moet de hele laak dan exploderen. Rookbommen komen er ook aan te pas. Het moet die dag een beetje on heilspellend weer zijn. Onweer of zo. Een beetje luguber moet het zijn, weet je wel. Die sfeer is be langrijk. De Westduitse televisie zal er opnamen van maken. Er komen mensen uit Breskens en Groede op de harmoniums spelen. Voorwaarde is dat ze geen 'noot muziek mogen kennen. Ik geloof dat het een hele belevenis wordt". Jan Burens werd 27 jaar geleden in Rotterdam geboren. „Als klei ne jongen was ik altijd al bezig met tekenen, knippen en plakken. Ik wilde van het begin af kunst schilder of beeldhouwer worden of zoiets in die richting. Na de Ulo ben ik naar Dublin gegaan. Daar ben ik twee jaar op de school of arts geweest. Goed gewerkt, voor al veel mensenkennis opgedaan en de taal geleerd In 1966 terug naar Amsterdam. Niets gedaan, gewoon ambteloos burger. In 1967 provo, nu afgelo pen. Wel gewerkt, maar het mees te is weggegooid, aquaxels, olieverf gedichten en verhalen. Zo nu en dan sturen vrienden nog wel iets naar me terug. Dan gaat het prompt de vuilnisbak in. Jan Bruens weet niet onder wel ke stijl of techniek zijn werk is te rangschikken. „Ik heb er geen naam voor. Het gaat automatisch. Als ik door iemand beïnvloed ben dan is het door mijn Amsterdam se kameraad, de schilder Han Geernaerts, maar ik probeer steeds naar iets geheel nieuws te zoeken. Ik experimenteer nogal wat. Zo gebruik ik wel eens stempelinkt en gom om een bepaalde structuur te krijgen". De aquarels van Bruens, de mees te licht van kleur, grijs en bleek blauw met hier en daar wat licht rood, wekken de indruk van dro men of visioenen. „Wat ik zag toen ik nog opium gebruikte heb ik nu pas verwerkt". Deze zomer was er werk van Jan Bruens te zien op tentoonstellin gen in Breskens, Groede en West- dorpe. De plaat, „Brief van een vriend", aan Jan Soldaat. Het geschrevene, dat hierin staat. Is de herinnering aan hun „Calva- rieweg"! In het zenuwslopend, Indonesisch, politioneel beleg. Deze aanbieding, noemt men een streven, zander „winstbejag"-.'' Het volbrengen van het doel, voor de toekomstdag! Van hen, opdat zij, die hier achter bleven. Hun „Pasen" daarginds, eens intens zullen mogen beleven! HOOGERHEIDE MEVR. S. GR. We hebben ze verdragen en de knop nog net niet uitgedrukt. Daar waren ze weer: Grapjas 1 en Grap jas 2 met „Wat kunnen wij doen"? Met het pientere vrouwtje Mieke Tel- kamp die weet dat de maan om de aarde draait. En Gert, die deze keer gezeten op heipalen om een dans vroeg. En dat alles op maandagavond na een zware dag. Waarom niet op za terdag of zondagavond als veel men sen met gevoel voor humor een pils je gaan pakken en de kijkdichtheid wordt bepaald door het publiek van de dikke televisie. ROOSENDAAL J.V.H. (Van onze correspondent) KAPELLE Op tweede paasdag wordt er in Kapelle vanwege de Eerste Zeeuwse Dames Voetbalclub EZDVV een damesvoetbaltoernooi gehouden. Het toernooi begint om elf uur en burgemeester H. G. van Suylekom verricht de aftrap. De deelnemende ploegen zijn: twee elftallen van EZ DVV, Aviolanda uit Woensdrecht, Philips uit Terneuzen en Hellas uit Goes, 's Avonds is er vanwege EZ DVV dansen in hotel De Zwaan o.l.v. de Crescendo Boys. (Van onze correspondent) OOSTBURG „We verwachten het komende seizoen (te beginnen met Pasen) weer veel deelnemers aan de kreken- en dijkentochten die door de ANWB in de omgeving van Oostburg zijn uitgestippeld. Ook het folkloristische spel met de krulbol, het zogenaamde „bollen", vormt een van onze grootste toeristische trek pleisters", aldus de heer M. A. Aal- bregtse, oud-voorzitter van de VVV Oostburg. De ongeveer dertig kilome ter lange kreken- en dijkenroute is 'n geesteskind van de heer Aalbregt- se. Hoewel geen VVV-voorzitter meer toch heeft het vreemdelingenver keer nog steeds zijn bijzondere be langstelling. „Het is nu eenmaal mijn hobby". troen is voor velen misschien aan leiding om bij galerie Troutzaerte in WESTDORPE te gaan kijken naar zijn tekeningen, aquarellen, portret ten en litho's. Nu even naar de overkant: MIDDELBURG: Ook al weer in het stadhuis (Vleeshal), waar „Multipels ne Objekten" zijn tentoongesteld. Van iemand, die het onbevooroordeeld zeggen kan hoor den we: Zeer de moeite waard. (Gasthuisring). En in het natuurhis torisch Museum (Kloosterstraat): walvissen en walvisvaart. Toch in de buurt van Tilburg dan-ligt BER- KEL-ENSCHOT niet veraf. In De Schalm aldaar exposeert Nel Brou wer-Goor aquarellen. En een eindje verder in OIRSCHOT is Ton Kils- donk in de Raadskelder aanwezig met batikwerken en pentekeningen. Met een Pasen tussen hoge en lage drukgebieden in zicht kan de gedachte aan een tentoonstellingsbe- zoek geen vastere vormen krijgen. Dichtbij en veraf is er te kust en te keur. Een ritje door ZEELAND. Arn. Krouder, Doornhaven 1, te ZAAM- SLAG heeft vanaf paaszaterdag zijn privé-expositie weer voor de gehele zomer opengesteld. „Hij komt wel hij komt niet"; een levensgroot meis je staat in zijn tuin op een vriendje te wachten. Verder staat er o.a. nog een 2 meter hoge boogschutter in aanbouw en Knikkerende Meisjes. Kronder zal u graag ontvangen. In de burgerzaal van het raadhuis te HULST: Aimée Crince le Roy, Cor- ry Borst, Karei Niehorster en Wim Fraeyhoven met een keur aan pop pen, edelsmeedwerk, wandkleden en houtsneden. In hetzelfde stadje gaat boekhandel Van Geyt onvermoeibaar door met exposities (behalve op zondagen). Nu E. Borchrave (met wie we onlangs een interview in De Stem publiceerden, en Ernst Joachim. Hebt u Knokke-plannen, blijf dan onder weg even hangen in het aardige SLUIS, waar in de raadskelder van het stadhuis Piet Boelens uit het Belgische Drurne schilderijen heeft opgehangen. De naam van Paul Ci- In BREDA is vanaf, vandaag de Kunst en Antiekbeurs open. Dit jaar voor het eerst in museum De Beyerd. De organisators van dergelijke eve nementen (als de bekende padde stoel overal prijzend) rekenen na tuurlijk op veel kopers. Toch is het ook voor degenen, die er het geld niet voor (over) hebben veel te zien en te genieten. En wanneer u toch op de antieke toer bent: in kasteel j Rosendael te ROZENDAAL (bij i Arnhem) is de Gelderse Kunst en Antiekbeurs weer open met onder andere een unieke verzameling klok- ken en een primeur: alle voorwerpen zijn gekeurd op echtheid. Wilt u op de hoogte blijven van hetgeen er met de beeldende kunst in de zuidelijke Nederlanden aan de hand is, dan mag u het Van Abbe- museum in EINDHOVEN niet mis sen. Daaris momenteel een Triën nale met werken van Jos Jans, Pa- namarenko, Jean Paul Laenen, Mare In TILBURG is ook wel het een en ander te zien. „Eeuwentapijt" heet de tentoonstelling in de Katho lieke Hogeschool. Dat had u niet achter studenten gezocht. Je wordt er met open armen ontvangen om de ontwikkeling van het wandtapijt van af de 15e eeuw te kunnen bekijken. BKS (Spoorlaan) zijn tot en met 6 En dat is de moeite waard. Bij de april de batikdoeken van Sabine Vess en nieuwe grafiek van Moo- ncn nog te zien; daarna is galerie Nemerlaer er onder dak en zo enigs zins uit de brand. Nog wat vaste trekpleisters om ook met de kinde ren heen te gaan in Tilburg. Het Nederlands Volkenkundig museum Kloosterstraat, waar pater PUppen u graag veel laat zien van en ver telt over „Het dorp aan de Ramu- rivier" (Nieuw Guinea). De ontwik keling van het spinnen en weven in de loop der eeuwen is te volgen in het Nederlands Textielmuseum Verstockt, Hugo de Clercq, Yves de Smet, Etienne Elias, Roland van den Berghe, Marcel Maeyer en Marcel Broothaers, allen Belgen. Van Ne derlandse zijde: Ger van Dijck, Jan Spit, Frans Peeters, Gerard Caris,' Jan Gregoor, Theo Kuypers; Teo Be- semer, Jos Manders, J. van der Hey- den ejj Toon Siegers. U leest daar binnénkort meer over, maar dat zal u niet weerhouden om nu reeds een facet van de Zuidnederlandse creati viteit te gaan bekijken. Bovendien is het in Eindhoven mogelijk om gra tis in de hal van het hoofdgebouw van de TH te gaan kijken naar AGRO 1969; een tentoonstelling van de Limburger Albert Grosfeld. Zijn col lage-grafiek heeft iets te maken met ruimtelijke ordening; dat wil zeggen: zoveel mogelijk witte ruimte en rust voor een x aantal pet. dynamiek. Niet zover van Eindhoven in DEUR- NE is het de moeite waard om te gaan naar Kasteel Deurne, waar Tjerk Wiegersma een voorjaarsten toonstelling heeft ingericht met schilderijen, aquarellen en tekeningen van de Nederlandse impressionisten en Haagse School (Bauer, Bosboom, Breitner, Israels, Van Looy, Weissen- bruch, De Zwart e.a.) jonge Zwitsers". Daar is te zien, dat dit land internationaal meeröeit met alle richtingen, die de beeldende kun sten inslaan (objectkunst; pop-art; vorm geworden kleur; constructivis me, technologische problemen etc.) Als u er binnengaat breek dan uw nek niet, want de tentoonstelling „Op losse schroeven" is er ook nog, aan gekondigd door een kuil voor het museum. Daarmee kunt u lachen(?) In het Toneelmuseum aan de Heren gracht voor toneelliefhebbers: Werk van Wim Vesseur. In Galerie Kris- tiaan aan dezelfde gracht zijn tien kunstenaars uit Antwerpen (de groep Veku) met fotografie, relief, grafiek, beeldhouwwerk, object-collage en verf aan bod. Dat is nog maar een kleine greep. Wilt u alles weten abonneert u dan op de tentoonstel lingsagenda voor het gehele land hij de Staatsdrukkerij. Hebt u al eens spiegelschilderijen gezien? Michelangelo Pistoletto uit Turijn heeft er een stel in museum Boymans van Beuningen te ROTTER DAM neergezet. Op zeer glad gepo lijste, roestvrij-stalen platen plakt hij levensgrote geverfde foto's van men- omgeving. Hij bewerkt door een bepaald procédé een verwarrende sen en dingen uit onze dagelijkse overeenkomst tusen foto en weerspie gelende beschouwer. Het spelen met verschillende realiteiten kan voor veel bezoekers een interessante be zigheid zijn. Wanneer u erheen gaat is het mogelijk even door te rijden naar DELFT, waarin museum Het Prinschenhof de tentoonstelling" Ta felen, vroeger en nu" te zien is. ISRAëLS Voor AMSTERDAM tippen wenog even in het Stedelijk museum: „22 Nog even wat dichter bij huis. In DEN BOSCH is een ikonententoon- stelling in het Noordbrabant Museum, die uitstekend past in een paastour- nee. Daarover kunt u morgen meel iezen in deze krant. De moeite waard. Voor Paul Citroen kunt u terecht in Westdorpe, maar tegelijkertijd ook in de Bossche Moriaan, het aardige tentoonstellingsgebouw aan de Markt. En in de Kon. Academie aldaar (Pet- telaarseweg) zijn aanwezig Frans Peeters, plastieken en Slothouber en Graatsma met kubistische construc ties. Tot 7 april staat ook nog het bovenzaaltje van De Kring in ROO SENDAAL open, waar onder auspi ciën van Int Heyderadey Henk van der Voort uit Arnhem gouaches, hout sneden en tekeningen exposeert. Ook OUDENBOSCH krijgt zijn tentoon stelling. Van 12 tot 20 april in de wandelgangen van de Pauluskerk. Maar tijdens de paasdagen is al een gedeelte van het tentoon-te-stellen materiaal van hedendaagse kunst aanwezig en te zien. Tenslotte heeft De Buitelaar in MADE weer een nieuwe tentoonstelling onder het rie ten dak gehaald. En deze keer een heel goede en opvallende. Over de recreatiemogelijkheden voor;/ de inwoners van Oostburg en omgeving is hij minder te spreken. Het is een geluk dat er in België steden zijn die dit gemis kunnen op vangen. Steden als Antwerpen, Brug ge of Knokke bieden vrijwel alles op het gebied van cultuur, .amusement en ontspanning. Voor de Oostburgse jeugd is hier plaatselijk evenmin iets te beleven. Er zijn maar enkele gele genheden waar gedanst mag wor den. Van gemeentewege valt weinig te verwachten omdat de nodige fi nanciën ontbreken. De heer Aalbregtse is, wat dit be treft weinig optimistisch gestemd voor de toekomst. „Misschien dat de samenvoeging van de omliggende gemeenten enige verandering in de bestaande toekomst kan brengen. Maar we moeten een belangrijke fac tor niet over het hoofd zien en dat is de afstand tussen de gemeenten on derling. De woonkernen liggen nog al tijd zo'n acht kilometer van elkaar en met de huidige busverbindingen is dat nogal wat". Het spel met de krulbol dateert reeds uit de elfde eeuw. Vooral in Noord-Frankrijk werd het druk be oefend. Het bollen wordt gespeeld met afgeplatte bollen, zoals Edam mer kaasjes, met een middellijn van zestien tot twintig centimeter. Het is de bedoeling de bollen tegen een in. de grond gestoken paaltje te rollen. Het lijkt eenvoudiger dan het is", zegt de heer Aalbregtse. „Het is een spel of je kan het sport noemen, die in Oost-Vlaanderen en in Zeeuwsch- Vlaanderen heel wat beoefenaars telt. Het bollen dreigde in Zeeuwsch- Vlaanderen in de vergetelheid te ra ken, maar dank zij de VW groeit het spel in populariteit. Het spel wordt nu in tal van verenigingen be oefend". Er worden zelfs internationale wed strijden in het bollen gehouden. Op 8 juni treden in Oostburg Nederland se en Belgische boilers tegen elkaar in het strijdperk. Er wordt voor de ze bol-interland veel belangstelling vooral van toeristen verwacht. Een grote attractie zullen ook de propa- gandawedstrijden vormen die op 17 juli en 21 augustus plaats hebben en waaraan iedereen mag deelne men. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen 180 actieve beoefenaars van het bol len, ondergebracht in een achttal ver enigingen. Ook de jeugd toont in groeiende mate belangstelling voor dit oude folkloristische spel, getuige het feit dat er verscheidene jeugd clubs zijn opgericht.

de Stem | 1969 | | pagina 5