GAERT Jgwestia: partijcongres een farce Onjuist salaris Provinciaal tegen ontslag studenten pastores uit orde CHNIEK k'muit 11000 5000 leraren LAATSTE REIS VAN EISENHOWER Ambtenaren willen nieuw voorschot Spanning in Praag Boekhouder verduisterde bijna half miljoen LERAAR TE LINKS" EN DAAROM ONTSLAGEN De Dam 24 uur Luther Kingplein Water op Mars ARRUPE: GEEN PEAAIS VOOR HEN BI.J JEZUÏETEN Geen communist I de partij. I nen. Vijanden [Mej. Klompé wil subsidie voor jeugdwerk verhogen VANDAAG GEORGANISEERD OVERLEG KOV tegen ontslag van huwende onderwijzeres Anguilla-bezetters deels weer thuis Huis- en plattelands vrouwen samen actief Partijpers Kortsluiting Paus Paulus: Kerk gekruisigd door rebellie van priesters en leken DE STEM VAN DONDERDAG 3 APRIL 1969 11 iiek,meer ruimte voor 3 heeft dat formidable (omen luisteren om te :aak binnen en kies uit tables met Big Sound. 1-270 KLOOSTERZANDE técial Beste Hollandse konjak. Doet het puur even Bootz-goed als in sprankelende longdrinks. jeiflis Mn BEBJA gg'OI- :S0UJS,!'1 MAO TSE TOENG LIN PIAO TSJOE EN EAI PEKING VIERT FEEST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Circa vijfduizend leraren, werkzaam in de provincies Zuid-Holland, Utrecht, Brabant en Zeeland, hebben eind maart een heel ander salaris ontvangen dan dat, waarop zij hadden gerekend. Sommigen kregen te weinig (tot 250 gulden toe), anderen teveel. Eind april zal de hele zaak weer worden hersteld. De oorzaak is een communicatiestoornis tussen het ministerie van O. en W. en de rijkscomputerccntrale geweest. Het gaat hier om vijfduizend van de 40.000 leraren van het voortgezet onderwijs, die hun salaris via de commissie voor de automatisering van de salarisadministratie van het onderwijs krijgen. Na 1 augustus van het vorige jaar kregen zij hun salarisuitkering als voorschot. De definitieve afrekening zou eind maart volgen. Voor sommigen betekende dit niet zo erg veel, voor anderen maakte het een aanzienlijk bedrag uit. Door misverstanden is die na-afrekening voor de groep van 5000 de mist in gegaan. Het werd tijdig ontdekt, reden waarom de schoolbesturen meteen machtiging kregen voorschotten op het ontbrekende te verstrekken. Daarnaast zijn er leraren geweest, die een te groot bedrag uitgekeerd kregen. Dat was al ontdekt voordat tot uitbetaling werd overgegaan, maar de instructie zat al in de computer. Deze „begunstigden" kregen dan ook tegelijk met hun afrekening de mededeling, dat ze te veel hadden ontvangen en dat ze het teveel dienden terug te storten, dan wel erop moesten rekenen, dat het teveel eind april in mindering zou worden gebracht. (Van onze redactie buitenland- pEKING Heel Peking verkeerde gisteren in feeststemming ter gelegenheid van het negende conrges van de Chinese communisti sche partij, dat dinsdag geopend is. Overal in de stad werden sym pathiebetogingen gehouden, er wordt gevlagd; op de openbare ge houwen is feestverlichting ontstoken en een speciale editie met rode opdruk van het „Volksdagblad" over de eerste zittingsdag, werd op straat verspreid. Naar mededeling van het persbureau „Nieuw China" werd het partij- tontres geopend met een „zeer belangrijke verklaring" van voorzitter Mao, die „langdurig en stormachtig werd toegejuicht" door de 1512 afgevaardigden. kele buitenlandse partij is uitgeno digd een delegatie naar het congres in Peking te sturen, ook niet die vam Roemenië, dat in het conflict tussen de Sovjet-Unie en China neutraal is gebleven. (adat eenstemmig Mao tot voorzit- Ittr Lin Piao tot vice-voorzitter en premier Tsjoe En Lai tot secretaris- I generaal van het congrespresidium waren gekozen, werden door het con- s de drie volgende agendapunten I in behandeling genomen I leen politieke boodschap van „ka meraad" Lin Piao; II herziening van het partijstatuut i de verkiezing van een nieuw cen traal comité. Lin Piao gaf „im overeenstemming [me: de gedachte van voorzitter Mao I Tse Toeng over de voortschrijding ie revolutie onder de dictatuur J van het proletariaat" een samenvat- I ting van de culturele revolutie, analy- I seerde de toestand in binnen- en bui- I tenlaind en onderschreef de taiken van Groepen congresleden waren inmid dels aan de discussie over de bood schap van Lin Piao en o-ver het I onhverp-statuut voor de partij begon- niet offideel, is de tekst van het nieuwe statuut sinds eind vo rig jaar bekend, met als belangrijkste I punten het vastleggen vam die gedach- I te van Mao Tse Toeng en de officiële I partij-ideologie over het marxisme- tamme, Ook moeten de benoeming van Lin Piao tot opvolger van Mao en de omschrijving vam het „Ameri- Jcaanse imperialisme" en het „Rus sische revisionisme" als vijanden van China officieel worden vastgelegd. De bijeenkomst der Maoïsiten in Peking is feitelijk het eerste congres van een nieuwe organisatie, die niets net de Chinese com- hstische partij en de intematioma- commumstisehe beweging. Dit gisteravond het Russische re- Izvestia in commentaar •P het negende Chinese partijcongres. Intussen is vam welingelichte zijde vernomen dat geen en- Ik De Izvesbia betitelde het congres als een „maoïstische farce" en ont zegde de maoïsten het recht zich „communist" te noemen. Maio Tse Toeng had de partij in de drie jaar van de culturele revolutie vernietigd. De statuten waren al voor die cul turele revolutie in een vodje papier veranderd, gezien het feit dat de laatste zitting van het congres in 1958 was gehouden. De afgevaardigden naar het huidige congres waren ook niet gekozen, maar aangewezen door afgezanten van Mao. Maarschalk Lin Piao kon niet namens het centraal partijcomité spreken, omdat meer dam tweederde van de leden tijdens de culturele revolutie was weggezuiverd. Dit was het eerste Russische com mentaar op het congres. (Van onze parlementaire redactie) I ir»Minister Klompé w'l ecn nieuwe regeling I keffen voor de subsidiëring van het I Wdwerk. Het subsidiepercentage ™or de vaste lasten van huisvesting Personeel zal worden verhoogd. I wordt de subsidie voor bet plaat- '!lt Jeugdwerk berekend op basis kt Proceut van de personeels- I jen en 40 procent van de overige Met de hogere subsidies hoopt I "'["ster de dekking van de vas te? te verl)eteren, de admini- u"e te vereenvoudigen en het zelf her™ Va\ ac"v''eiten gem jaJe(j®ijï's'e1, Z6S* dit in een nota h-a_ „e. Tweede Kamer, waarin zij Cmito? punt bepaalt over het z.'g. ','WPp0rt:' ^en 'n 1964 ingestel- booc' dit raPP°rt over I tine ''jke.regeling voor subsidië- utj ff "et jeugdwerk in augustus nieuwe subsidieregeling wil ga- l .sF"aPPen dat grondgedachten I jeskims' oa- decentralisatie, beroepskader, begeleiding tan ro„uWt ng voldoende tot gelins komen. In de nieuwe re- een ciaki ï00r ,^e wisselende lasten '«strekt o subsidiebedrag worden feoneels en Wafgestemd op I eeLS- en huisvestingskosten, «an de Mr. VAN VEEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het overheidspersoneel is deze donderdag een be langrijke dag. Vanochtend komt de centrale commissie voor georganiseerd overleg bijeen met onderminister Van Veen om te praten over een nieuwe tussentijdse salarisverhoging nu de prijzen zo onrustbarend zijn gestegen. De ambtenarenbonden zijn nog niet op de hoogte van wat de staatssecretaris hun zal aanbieden. Zoals reeds eerder gemeld zou mr. Van Veen er wel voor voelen om nu reeds een verhoging toe te kennen, maar dat zou dan de laatste van dit jaar zijn. Gebruik is, dat de ambtenaren een salarisverhoging krijgen gelijk aan het gemiddelde vam wat het bedrijfsleven im een jaar aam verhoging toekent. Omdat men op dat gemiddelde pas in de herfst duidelijk zicht heeft, pleegt men het overheidspersoneel in januari een voorlopige verhoging toe te ken nen, waarna in het najaar de difinitieve afrekening volgt. Dit jaar hebben de ambtenaren een voorschot van vijf procent gehad. Omdat dit voor velen thans niet meer kostendekkend blijkt te zijn, hebben de bonden om een hoger voorschot gevraagd. Vorig jaar hebben ze dit ook gekregen. Staatssecretaris Van Veen heeft al gesteld, dat hij de procedure vam vorig jaar niet wil voorteelten. Wel is hij zo nodig bereid, op korte termijn een verhoging toe te staan, maar dan zou men moeten afzien van de zogenaamde nacalculatie in de herfst. In Haagse kringen verluidt maar bevestiging is hiervan niet te krijgen dat mr. Van Veen per 1 mei 2,3 pet. zouden willen geven boven de reeds verstrekte 5 pet. De ambtenarenbonden zullen dit aanbod echter afwijzen. Het staat niet vast, dat er vandaag reeds een compromis wordt gevonden in het georganiseerd overleg. Reiden I ''fnsenI1ln'ST v°elt veel voor de tselijk en Provinciaal te»Werk trlV00r jeugd- en jonge- Wenseliikh!-Vnstellen' Maar over raad wil „i J vari een nationale ïVaak 12, n™?™' n.og geen zouden DePla£dselijke ra- Jnoeten wj°0r minstens de helft I 25 laar m}, tongeren van 18 jeugd, maa„ !een georganiseer- e formele kSi tongeren buiten I 'apP°n meent ars' Met het Cowar- I J.*ïsonen uit rio i !nin^ster dan ook ilfs ei> instelwF1?8 van organisa- Jeugdwerk hfE behoeve van I ?0eten hebhen raden zitting Voorbeeld- sjTf personen uit en' Politie, Wen on!*erwijs> ker- ger en bedrijfsleven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het centrum voor geweldloze weerbaarheid organiseert op goede vrijdag in Amsterdam een 24-uurs demonstratie ter herdenking van Martin Luther King, die precies een jaar geleden werd vermoord. De bedoeling is, gedurende de hele dag en nacht het middenterrein van de Dam bezet te houden, waar een ge ïmproviseerd gedenkteken zal zijn opgesteld. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG Het verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzers Ver bond (K.O.V.) heeft verklaard, dat het in principe tegenstander is van enige bijzondere bepaling in de akte van benoeming inzake de huwende onderwijzeres en lerares. Het K.O.V. vindt het namelijk in principe onjuist in die akte te bepalen, dat het aan. gaan van een huwelijk een ontslag grond zou zijn. Na een treinreis van 36 uur door zeven Amerikaanse staten is gisteren het stoffelijk overschot van generaal Eisenhower in Abitene, Kansas, aangekomen (zie foto), waar het is bijgezet. Op het station van het 8.000 inwo ners tellende stadje stonden presi dent Nixon, familieleden van de overledene en verscheidene gene raals. Onderweg hadden tienduizen den mensen de gestorvene de laatste eer bewezen. Eisenhower heeft van 1892 tot 1911 in Abilene gewoond. Op de trappen van de boerderij van het Eisenhouwer-centrum verzamel den zich de 500 genodigden voor een laatste eredienst. De hijzetting ge schiedde in een kleine kapel. Alleen de familie was daarbij tegenwoordig. WASHINGTON (AP) Op Mars is water aanwezig. De nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart 'NASA) heeft bekendgemaakt, dat astronomen van de universiteit van Texas de eerste definitieve bewijzen hiervoor hebben verkregen. LONDEN (AP) Honderd Britse parachutisten zijn gisteren, gebruind door de zon, in het koude Londen te ruggekeerd na hun „bezetting" van Anguilla. Er bevinden zich op Anquilla thans nog ongeveer 200 Britse militairen. De onderhandelingen over het lot van Anguilla zijn nog aan de gang. DEN HAAG (ANP) De Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en de Ned. Bond van Plattelands vrouwen zoeken naar mogelijkheden om gezamenlijk activiteiten ter hand te nemen. De Ned. Vereniging van Huisvrou wen heeft met bijna 55.000 leden de grootste aanhang in de steden, de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen telt ongeveer 62.000 leden. TELEURGESTELD zegt de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers te zijn over het evaluatierapport over de Ne derlandse ontwikkelingshulp. Over de vrijwilligers oordeelt het rapport on gunstig. VERVOLG VAN PAGINA 1 slechts mogen verschijnen als zij zich houden aan die partijlijn. Het partij-orgaan Ruöe Pnavo kreeg te horen dat hef onvoldoende steun aan de partijlijn heeft gegeven. Het presidium maakte het duidelijk dat afwijkingen vam de partijlijn niet ge duld zullen worden en noemde het een fout dat in het verleden dit niet bestraft is. Op de vroegere voorzitter van de nationale vergadering, Josef Smrkov- sky, één van de symbolen van het verzet, werd speciaal kritiek gele verd omdat hij zich niet aan de in structies van de partij houdt. Van Sovjet-zijde is beweerd dat hij deel genomen heeft aan de viering van de hockey-overwinninigen in Praag, maar Tsjechoslowaakse functionarissen hebben dit tegengesproken. Het presidium kondigde ook krach tige maatregelen aan „tegen alles waardoor de nauwe betrekkingen met de Sovjet-Unie verstoord zouden kunnen worden". Volgens Ceteka zijn de „jongste gebeurtenissen" gisteren besproken op een conferentie waar aanwezig waren president Svoboda, partijleider Dubcek en premier Cernik en aan Sovjef-zijde minister Gretsjko, de on derminister voor buitenlandse zaken Semjonov, ambassadeur Tsjervenen- ko en generaal A. Hajorow, de com mandant vam de Sovjet-bezettimgs- tro-epen. Volgens het persbureau is het par tijpresidium ook weer bijeengekomen, waair Cernik en de Tsjechische pre mier Stamislaiv Razl verslag uitbrach ten over maatregelen in verband met de gebeurtenissen op 28 en 29 maart. „De maatregelen zijn op de eerste plaats gericht op straffere handha ving vam de openbare orde en betere weergave van het beleid van de so cialistische staat in de pers, radio en t.v. Het presidium nam ook maatre gelen aan ter verbetering van de standaard van de partijpers". HET KUSTVAARTUIG „Ilse" is gis teren 13 kilometer uit de kust bij Hoek van Holland, door nog onbeken de oorzaak omgeslagen. Het schip had zes bemanningsleden en een vrouw aan boord, die door een loodsboot zijn opgepikt. LEEUWARDEN (ANP) Twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest sedert 8 november 1968 heeft de of ficier van iustitie bij de Leeuwarder rechtbank, mr. H. W. Kuipers, giste ren tegen de 27-jarige boekhouder Hielke W. B. K. uit Zwaagwesteinde geëist. De man stond terecht wegens verduistering van een bedrag tussen de 400.000 en 450.000 gulden ten na dele van zijn werkgever, de aanne mer W. van der Wal te Zwaagwest einde. De verduisteringen strekten zich uit over een tijdvak van 1 oktober 1966 tot 1 mei 1968. De verdachte die tenslotte met een Spaanse strip- tease-danseres, waar hij een verhou ding mee had, uitweek naar Spanje, meldde zich daar bij de politie toen hij begreep, dat er een onderzoek naar hem werd ingesteld. Hij ver bleef bijna zes maanden in de pro vinciale gevangenis te Barcelona al vorens zijn uitlevering naar Neder land was geregeld. Deze zes maan den worden volgens onze wet niet als voorarrest beschouwd en kun nen niet van de straf worden afge trokken. De berechting leek weinig indruk op hem te maken. Het feit dat hij het middelpunt was van een grote zaal scheen zijn gevoel van eigen waarde te strelen. In zijn laatste woord verklaarde hij: „Ik ben geen man om hier van spijt te gaan hui len, dat ligt me niet. In Spanje is me wel voor ogen komen te staan hoe verkeerd ik heb gehandeld." 5? (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Aan het Reformato risch College Blaucapel in Utrecht heeft de 26-jarige leraar Nederlands, drs. J. Griffioen zijn vaste benoe ming verspeeld. Hem is aangezegd het volgende cursusjaar niet terug te komen, omdat hij te „links" zou zijn. Bijna 20 van de 85 leraren en 400 van de 1000 leerlingen hebben gepro testeerd tegen de gang van zaken. Drs. Griffioen verklaarde dat de oorzaak voor de onvrijwillige beëin diging van zijn dienstverband is ge iegen in het feit dat hij een volgens de schoolleiding te progressieve lijn gevolgd zou hebben. O.a. zijn eisen voor medezeggenschap van de leerlin gen hebben op den duur tot gevolg gehad dat er een gezagscrisis ont stond. De directeur van het R.C.B., dr. La- man, gaf als commentaar dat er he. lemaal geen sprake is van een gezags crisis. De beslissing is genomen om pedagogische redenen. Het betreft hier niet meer dan een interne be leidslijn van de schoolleiding, aldus dr. Laman. Drs. Griffioen is tweeënhalf jaar aan het R.C.B. verbonden geweest en heeft inmiddels een benoeming aan het Goese Lyceum aanvaard. EEN BROMFIETSER, de 30-jarige J. C. Hartman uit Amsterdam is giste ren om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets onder de achter wielen van een naast hem rijdende vrachtwagen viel. DE BRITSE premier, Wilson is gis teren na zijn bezoek aan Ethiopië naar Londen teruggekeerd zonder de Biafraanse leider Ojoekwoe te hebben ontmoet. Nog drie dagen en het is, geachte eierrapers en -raapsters, weer pasen. Eén extra dag vrij zal velen goed doen. En naar mijn idee zullen wij allen van (eindelijk eens) goed voor jaarsweer kunnen genieten. Gisteren kwam de zon even voorzichtig kijken hoe het er hier uit zag. Hij zag er in elk geval goed uitl U weet, in voorspellingen en prog noses vergis ik me niet vaak. Minis ter De Block van Economische Zaken is voor mij helemaal een open boek. Hij kondigde gisteren aan dat er een akkoord was bereikt over de honden en kattenvoer-prijzen. U herinnert zich ongetwijfeld nog dat een derge lijk akkoord al zeker twee weken ge leden op deze plaats is voorspeld. Daarom geloof ik met enige zeker heid te kunnen stellen dat de minis ter van Economische Zaken prijs maatregelen overweegt op de volgen de artikelen: afvalstenen, huisvuil, bielzen, krokodillenbillenleer en blus- bers. Jezuiet-Neezuietl De inwoners van de Zeeuwsch- Vlaamse plaatsen Axel en Hulst heb ben hun vriendschapsbanden met de Poolse oud-strijders op een aparte manier weer achterhaald zien wor den. De kring Vlissingen heeft namelijk kort geleden zijn j aars vergadering ge houden en daar werd de volgende re solutie aangenomen: „De kring Vlis singen getuigt van vreugde dat de steden Axel en Hulst, die 25 jaar ge leden door de Eerste Poolse Pantser divisie werden bevrijd, als zelfstandi ge gemeenten blijven voortbestaan". Waar je je toch al niet over kunt ver heugen! Er dringt zich wel een vraag naar voren: Zouden ze, na een eventuele herindeling een plaats als Haxeulst niet bevrijd hebben? De politie in Bowling Green, een plaatsje in de Amerikaanse staat Kentucky, heeft een student aange houden, die op een motor door het dorpje knalde. De student was slechts gekleed in een valhelm. En de tem peratuur schommelde een paar gra den boven het vriespunt. Achter deze vreemde affaire stak een weddenschap. De student ver klaarde dat hij platzak was en zo iets kon verdienen'. Een longontsteking waarschijnlijk. Bericht: De studenten-pastores in Amsterdam zijn uit de orde gegooid. Ze zijn met zware verwondingen op genomen in het ïgnatiuscollege. Ik wens u veel sterkte en geluk. We kunnen het met al die prijsver hogingen best gebruiken. MERIJN (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Pater J. Hermans, provinciaal van de jezuïeten in Neder land, zal dezer dagen naar Rome vertrekken om het ontslag uit de jezuïeten orde van de studentenpastores H. Oosterhuis en T. v. d. Stap ongedaan ge maakt te krijgen. Zoails in een deel vain onze editie gisteren gemeld is, heeft de generaal vam de oirde, pater Arrupe, na een gesprek met de hes-en Oosterhuis en Van der Stap hun ontslag uit de orde aangezegd omdat er, op grond van hun visie op de kerk en de orde, geen plaats meer voor hen zou zijn bij de jezuïeten. De beide paters heb ben het ontslag aanvaard, maar de procedure is opgehouden doordat pater Hermans als directe overste weigerde het antelagformulier te on dertekenen. Of pater Hermans in Rome succes zal boeken is zeer de vraag. Pater Arrupe is een zeer aimabel man, die echter weinig of niets begrijpt van de nieuwe theologie, waardoor de Am sterdamse studenitenpastores zich la ten inspireren. Hij heeft het hun zeer kwalijk ge nomen, dat zij de bisschop van Haar lem niet in het openbaar excuus heb ben willen aanbieden. Tijdens het ge sprek dat in Rome gevoerd is, schijnt er een soort kortsluiting te zijn ont staan. die de directe aanleiding tot het ontslag is geworden. In hoeverre Vaticaanse instanties op een ontslag hebben aangedrongen is niet met ze kerheid te achterhalen. Mede daarvan zal het afhangen of pater Arrupe als nog tot andere gedachten gebracht kan worden. Dat het omitolag uit de orde niet pa- kerkelijk gezag, aldus paus Paulus. ter Van Kils donk heeft getroffen, die eveneens tot de studemtenpastores behoort, is een gevolg van het feit, dat diie tot de groep jezuïeten met een plechtige gelofte behoort. Voor hun ontslag is een officieel proces in Rome nodig. Jezuïeten met een een voudige gelofte kunnen door hun eigen overheid ontslagen worden. VATICAANSTAD (RTR) De paus heeft gisteren op een algemene audiëntie tegen duizend paaspel- grims gezegd dat de kerk in veie landen te lijden heeft van autori taire regeringen, door geloofsafval van katholieken en vooral door kri tiek op het kerkelijk gezag. De kerk wordt gekruisigd door de verontrustende, onhandelbare en vernietigende rebellie van priesters, onderwijzers en leken tegen de tra ditie, de interne samenhang en het

de Stem | 1969 | | pagina 9