ten &A Revolutionaire comité's al ingebouwd in het „bestuur" WD-VOORZITSTER ZIET IN TOEKOMST EEN GROTE CENTRUMPARTIJ chinees partijcongres stemt over status goedwillende mensen BOAC-piloten willen meer salaris Brand verwoest fabriek in Amsterdam V.V.D., k.v.p., A.en c.h.u. Drie groepen Selectie Anti Economie Vijftien Bij Co-op Nederland Commissarissen en directie treden af DE STEM VAN DONDERDAG 3 APRIL 19Ó9 (Van onze correspondent in Peking, Collin McCullough) PEKING Het congres van de Chinese communistische party zal twee belangrijke punten ter goedkeuring voorgelegd krijgen: het economische plan voor 1969 en de status van de revolutionaire comités, het enige radicaal nieuwe maar geer belangryke element dat door de culturele revolutie in het bestaande Chinese regerings apparaat kon worden ingebouwd. De afgelopen weken zijn de lofuitingen op deze revolutionaire comités niet van de lucht geweest. Aan het partijcongres zal gevraagd worden formeel goedkeuring te hechten aan een verklaring over de status van de comités, die bestuurlijke macht hebben. Hoe die verklaring eruit zal zien, valt moeilijk te zeggen. In de geschiedenis van het Chinese communisme heeft zich een dergelijk verschijnsel nog nooit voorgedaan. Deze comités zijn al een paar jaar geleden ontstaan, toen de Rode Gar de nog in opkomst was. Miljoenen studenten verspreidden zich toen over het land om „revolutionaire gedachten uit te wisselen" en de ideeën van Mao uit te dragen. Bloe dige botsingen waren het gevolg van de pogingen „bourgeois-ambte- naren" (die ook hun aanhang had den) uit te stoten. Hoge en lagere functionarissen tuimelden van hun ambtelijke stoelen, toen de ongere geldheden zich van provincie tot provincie uitbreidden. Tenslotte werd het leger als derde macht ge mobiliseerd om een einde te maken aan de gevechten door de „linkse stroming" te steunen. Ongeveer in dié tijd (begin -'67) Kwam er de orderidat op alle scho len, fabrieken, gemeentelijke en provinciale besturen enz. een z.g. „groot verbond" gevormd moest worden, bestaande uit (partij)kader, soldaten en revolutionairen. Dit was een eerste stap naar de oprichting van de revolutionaire comités, die uit dezelfde drie groepen waren sa mengesteld. Deze beweging groeide zeer snel uit, maar toen er meer nieuws over de oprichting van revolutionaire co mités verscheen, werd het duidelijk I dat het leger niet alleen een „ver zoenende taak" had, maar ook als scheidsrechter op moest treden. De voorzitter van een nieuw comité bleek steevast een wat oudere mili tair te zijn. In de hogere machtsre- gionen spraken de namen van de voorzitters van provinciale comités al boekdelen. Later in 1967 en 1968 Kondigde provincie na provincie de opnchting van hun revolutionair comité aan. Sianking en Tibet geheel eigen (ethnologische) Problemen waren de laatste. Vanaf 1 oktober 1968 zijn er op ager ^veau gestadig nieuwe comi- Tijdens de voorbereidingen van het negende partijcongres werden ar in de uitgebreide lagere regionen van de partij ernstige pogingen ernomen, om kaderleden, die tijdens de culturele revolutie wer- an aangevallen en beschuldigd, te rehabiliteren. Met geen mogelijk- ei valt te zeggen hoeveel leden van de partij in 1961 werd het aantal officieel op 17 miljoen geschat in de laatste drie jaar in ^"genade zijn gevallen. Nu schijnt men veel meer de nadruk te leggen in 5emal'f'("1eid, opvoedend optreden en overreding om hen weer n e juiste revolutionaire plooi te krijgen. behMrtlt;ic'c'rgroe',en' samen met degenen die hun oude positie 6 en He dank zij de culturele revolutie nieuw toegetreden om' 6<ien WOrt" c'e stuwende kracht verwacht, die nodig zal zijn economische plannen en partijprogramma's te verwezenlijken. fflogC rit abilitatie"beweSinS. die Mao Tse Toengs uitspraak dat het heeft J 'S °m ™et het grootste deel van het partijkader dat fouten sehijnt e^naakt' tot samenwerking te komen in praktijk brengt, alleen h" enlteIe Kevallen weerstanden te hebben opgeroepen; niet een n rev0'u'i°nairen, maar ook in het kader zelf. Volgens de v^.°')a?an('a-l>roeP in Kirin zijn de revolutionairen bezorgd, dat laan 'k'"° van deze kaderleden het enthousiasme, om door te Ander k6 massa'tr"'e't en de beschuldigingen, zal temperen, fabriek^ 'ac!lten> deze keer van het revolutionaire comité van een over m k" Shantoeng 2Un> dat sommige arbeiders zich er zorgen 'artiezenda' Z^ l'e c'00r de revolutie gebrachte voordelen zullen dansen z'j banS z'in te worden beschuldigd van rechtse ten- proH W somm'ge kaderleden weer zullen accepteren. 'elfk„|66,m met 'lc kat'ers is> dat zelfs na verscheidene blijken van Hu l, Ze sommige kaderleden weer zullen accepteren, "at probleem met de i vw>r de Somm'Ke van hen toch nog een gebrek aan begrip Van de m aa 'e fouten tonen. Weer anderen lukt het de goedkeuring '^hcid «r:J:':.erwinnen-weigeren verdere verantwoorde- ®an met v"l"SS' Weer 'n moe'"ikheden te raken. w°ord zijn V66' SClllllcl toeSepaste heropvoeding moet hierop het ant- Partijwerk A^h *'0e' hen weer enthousiast te maken voor het naire bouree ze t'an tijdens de culturele revolutie de reactio- Partijcomi. ?'S" naftevolgd, aldus het rapport van het centrale at zijn goedwillende mensen. tés gecreëerd. De Tsinghua-univer- siteit in Peking kwam pas enkele weken geleden gereed met de vor ming. Intussen werden de bestaande comités aangespoord politiek de messen te slijpen. Dit bleek (ook operationeel) nodig, omdat b.v. het aantal leden van de comités onge kende proporties had aangenomen. Ook oppositie-leiders en hun aan hang moesten de nodige zetels heb ben. Toen orde en rust eenmaal wa ren weergekeerd, werden de leden (ingevolge de instructie van Mao: „Minder en betere soldaten en een eenvoudiger bestuursvorm) scher per geselecteerd. Er zijn nog wel wat vragen over de hiërarchische opbouw en organi satie van deze revolutionaire comi tés. Het is duidelijk dat de hoogste macht ,in iedere provincie gaat be rusten bij het provinciale revolutio naire comité. Het controle-systeem op de ondergeschikte (plaatselijke) comités zal waarschijnlijk hetzelfde als vroeger blijven, toen elk rege ringsorgaan onder toezicht stond van enerzijds het partijcomité (op hetzelfde niveau) en anderzijds van een hoger regeringslichaam. De onorthodoxe image die de co mités zich hebben verworven, doet veronderstellen dat zij veel onaf hankelijker en soepeler kunnen functioneren dan hun voorgangers. Dit houdt natuurlijk het gevaar in van een te snel verlopend decentra lisatieproces. Hierdoor worden ook de waarschuwingen van het centra le comité verklaard, nl. dat degenen die Mao's instructies niet stipt na volgen, zich schuldig maken aan het volgen van de anti-revolutionaire lijn van de vele centra. Het is niet toevallig dat het leger zelf geen revolutionaire comités kent. Het leger heeft gedurende de culturele revolutie ook het interne partij-apparaat intact gelaten. De talrijke ministeries met premier Tsjoe-en-Lai aan het hoofd, kennen evenmin dergelijke comités. Als ook daar eventueel comités zouden ko men wat een logisch gevolg van de ontwikkeling zou zijn dan zou de voorzitter van (laten we zeggen) het ministerie van buitenlandse za ken de minister van buitenlandse zaken moeten zijn. Hoe de beslising van het partijcongres deze dagen ook mag uitvallen, de revolutionai re comités zijn nu al een vitaal be standdeel van het Chinese bestuurs apparaat. Het was geen toeval, dat toen op de laatste nationale feest dag (1 oktober) de officiële hiërar chische lijn bekendgemaakt werd, de namen van leidende figuren in alle provinciale comités, alleen in belangrijkheid overtroffen werden door Mao, Lin Piao, Tsjoe-en-Lai en nog elf andere topleiders. Het partijcongres zal zich ook be zighouden met de economische si tuatie. Er zijn voldoende aanwijzin gen om aan te nemen dat China van 1969 een topproduktie-jaar wil ma ken. De redenen daarvoor liggen duidelijk voor de hand: industriële successen kunnen niet alleen gepre senteerd worden als één van de ge volgen van de culturele revolutie, maar ook gebruikt worden als „pa radepaardje" bij de viering van het 20-jarig bestaan van de Chinese V olksr epubliek. Deze produktie-vergroting heeft daarnaast ook twee andere „doe len": de import te verkleinen en te voorzien in de belangrijkste behoef ten van een jaarlijks enorm toene mende bevolking. Ongetwijfeld is men in 1968 de schade geleden tijdens de culturele revolutie weer te boven gekomen. In decem ber, toen de jaarcijfers werden ge publiceerd, kon bijna iedere lichte en zware industrie behoorlijke en soms zelfs opmerkelijke produktie- stijgingen melden. Dit jaar echter, moet de grote „klap" vallen. Voor januari hebben reeds diverse bedrijfstakken (staal industrie, olie-raffinaderijen en de katoen-industrie) produktievergro- tingen kunnen aantonen. Het is nu ongeveer drie maanden geleden, dat bekend werd, dat de Chinese leiders aan een economisch plan voor 1969 werkten. Uit publi- Copyright Mail). In heel China werd via muurkranten met het opplakken waarvan Rode Gardisten hier bezig zijn de instelling van revolutionaire co mités bepleit. katies bleken de voorbereidselen voor een nieuwe grote sprong voor waarts, maar deze berichten waren zo vaag, dat er niet aangenomen mag worden dat er eenzelfde verho ging gepland is als in 1958. Hoe dan ook, voor sommige be drijfstakken hebben Chinese econo men een produktieverhoging van maar liefst 15 pet. op het oog. Dit percentage werd onlangs bereikt in Tientsin, waarvoor het persbureau Nieuw China lovende woorden over had. Echter ook enige waarschu wingen, dat het niet overal zo kon gaan. (Vreemd genoeg is het per centage van Tientsin ongeveer ge lijk aan het percentage van 14,8, dat in het eerste vijf-jarenplan ge start in 1953 als jaarlijkse pro- duktie-verhoging werd aange merkt). Er waren nog meer prijzende woorden voor Tientsin voor de ma nier, waarop „menselijk vernuft" gebruikt was, in plaats van meer arbeiders en materiaal te gebrui ken. Dit heeft het vermoeden ge wekt, dat er van de fabrieken ver wacht wordt, dat de produktie ver hoogd zal worden met de huidige bezetting, wat dan ook weer past in de campagne arbeiders aan te moe digen ideeën naar voren te brengen om de produktie te verhogen en de kosten te drukken. Uitvoerbare bewijs van de overwinning van de ideeën worden aangehaald als het culturele revolutie op de denkbeel den van de technische „bourgeoi sie" en theorieën van buitenlandse experts. Uiteraard blijven de Chinezen ge ïnteresseerd in de ontwikkelingen in het buitenland. Er is zelfs een re gelmatig komen en gaan van Scan dinavische technici in en uit Peking. China is ook zeer geïnteresseerd in handel met het buitenland. Dat heeft kort geleden nog geleid tot handelsovereenkomsten met een aantal landen. Japanse en Franse handelslieden organiseren een beurs, eind april. In Kanton wordt dan ook de jaarlijkse handelsbeurs gehouden; een en ander staat in het teken van het 20-jarig bestaan van de Chinese volksrepubliek. Tegen die tijd zullen ook de resultaten be kend zijn van het partijcongres, dat dinsdag is begonnen, en waarop de economische politiek besproken is. De Stem-Globe and (ADVERTENTIE) Bloedige gevechten gingen aan de oprichting van de revolutionaire comités vooraf. Er werd voor miljarden guldens schade aangericht. Pas dit jaar zal de Chinese economie de grote „klap" te boven komen. (Van onze correspondent) LONDEN Hoe kan iemand die halverwege zijn loopbaan bijna 43.000 gulden per jaar verdient, gaan sta ken om meer geld, als zijn land in moeilijke financiële omstandigheden verkeert? De BOAC-piloten (BOAC is een staatsbedrijf), die nu bedreigd worden met een lange periode, waar in ze geen geld zullen ontvangen, zien nu deze vraag onder ogen. Ze hebben een zware opleiding gehad, en ieder een is het er waarschijnlijk wel over eens dat de kunde om een Boeing, waarin hij het opstijgen brand uit breekt, weer aan de grond te zetten wel 43.000 gulden per minuut waard De piloot is als zodanig maar kort in functie 25 jaar terwijl een zakenman ongeveer 48 jaar lang zijn zaken kan behartigen. Al deze tijd is de piloot een mogelijk slachtoffer van zijn gezondheid gezichtsver mogen, gehoor, reactiesnelheid kun nen hem tijdens het halfjaarlijks me. disch onderzoek noodzaken het vlie gen op te geven. Gedurende wachtperiodes tijdens hun vluchten komen ze in aanraking met collega's die veel meer verdie nen. En toch betalen de passagiers die zij vervoeren evenveel om dezelfde af stand met dezelfde snelheid met het zelfde comfort af te leggen. Zo ver dient een piloot in Scandinavië on geveer 65.000 gulden, en in Frankrijk ongeveer 90.000 gulden per jaar. De meeste Europese piloten worden ge salarieerd volgens een vaste tabel of per uur, zoals bij de BOAC, waar. over nu gestaakt wordt. De piloten willen f 130 per vlieg uur en de BOAC wil niet verder gaan dan f 108 per uur. Verder willen de piloten de mogelijkheid geschapen zien om meer uren te vliegen dan ze op het ogenblik doen. Piloten van de BOAC vliegen ongeveer 46 uur per maand. Piloten van Panam b.v. vliegen 80 uur per maand en die van de Lufthansa 70 uur. Het wettelijk maximum ligt even beneden de 100 uur per maand. Maar hoe de betaling ook geregeld wordt, de BOAC-piloten vergelijken hun salaris niet graag met dat van piloten in andere landen. De kosten van het levensonderhoud in verschil lende landen bepalen de waarde van de getallen. Het bedrag dat aan be lasting betaald wordt, kan ook aan zienlijk verschillen -een gezagvoer der in Pakistan verliest 60 procent van zijn salaris aan belasting. In ieder geval zal de BOAC als de staking 17 dagen duurt zolang duurde de staking vorig jaar een bedrag aan geld verliezen, waarmee de piloten tot 1978 tevreden gesteld hadden kunnen worden. AMSTERDAM (ANP) Een felle uitslaande brand, waarbij de vlam men huizenhoog uit het dak sloegen, heeft gisteren een groot deel van het bedrijf van de N.V. Nederlandse Schuimplastic Industrie in Amster dam verwoest. Het magazijn, waar de brand moet zijn ontstaan, en een daaraan vast- gebouwd deel van de fabriek gin gen geheel verloren. De schade loopt in de tonnen. De directeur van het bedrijf uitte gis teren kritiek op de Duivendrechtse brandweer, die volgens hem niet al leen te laat was gekomen maar ook niet snel genoeg en niet in voldoen de hoeveelheid water kon spuiten. In deze industrie, die schuimplas tic verwerkt in kleinmeubelen, kam- peermatrassen en dergelijke, werk ten 40 personen, onder wie tien bui tenlanders. Over de oorzaak van de brand, waarvan het nablussen tot de avond duurde, kon niets met ze kerheid worden gezegd. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM „De VVD koerst aan op stembusakkoorden in 1971 en 1975 met KVP, AR en CHU. Daar moet dan een federatief verband tussen deze vier regeringspartijen uitgroeien en later over een jaar of tien de totstandkoming van één grote centrum partij. Er bestaan nauwelijks verschillen meer tussen ons vieren. Apart blijven is geen reële zaak meer voor de kiezers". Aan het woord is in haar woning aan de Van Somerenweg te Rotter dam mevrouw Gerarda Victoria („Haya") van Someren-Downer, se dert zaterdag j.l. xn functie als voor zitster van de „Volkspartij voor Vrij heid en Democratie". In het hierboven geschetste plan de campagne van de V.V.D. past een prolongatie van het premierschap van de heer De Jong. „Ik hoop dat hij wil blijven. De K.V.P. zal daar toe stellig een zwaar beroep op pre mier De Jong doen". Van het aan blijven van drs. Norbert Schmelzer als fractievoorzitter is zij minder ze ker. De naam Veringa valt. Dan is mevrouw Van Someren-Downer ter stond weer heel resoluut: „Veringa moet minister van Onderwijs en We tenschappen blijven. Hij is een heel goede minister. Die moet men daar vooral laten zitten". Mevrouw Van Someren-Downer zei onlangs dat door de uitspraken van het P.v.d.A.-congres over de K.V.P. de positie van de V.V.D. in het ka binet-De Jong weliswaar versterkt is, maar dat het nog maar de vraag is of dat de V.V.D. stemmenwinst zal opleveren. Waarom twijfelt zij daar aan? Mevrouw V. Someren-Downer: „Als de buitenwereld de V.V.D. als de sterkste partner in het kabinet gaat zien, dan krijgen wij ook ten volle het gewicht van diverse impo pulaire maatregelen van het kabinet op ons hoofd. Daar krijgen wij dan de schuld van. Aan het lonen- en prijzenfront zitten de zaken b.v. niet fijn, daar komen nog geweldige pro blemen aanzetten. Die zullen niet op te vangen zijn door alleen maar po pulair te willen doen. Van ons zit Witteveen al op Financiën. Wij mo gen niet de indruk wekken, dat wij alleen de dienst uitmaken". Wat denkt mevrouw Van Some ren-Downer van de in Groningen vernomen aansporing om zich als V.V.D. meer op het buiten-parlemen taire vlak te begeven en daar ac tiever te zijn? De reactie is voor zichtig. De V.V.D.-voorzitster voelt er niet zo bijster veel voor om op de „buitenparlementaire toer" te gaan. „Het hangt er van af of het ni veau heeft. Je moet dat steeds van geval tot geval bekijken. Er is geen algemene regel voor mogelijk. Die Vietnam-teaeh-ins b.v., daar was op een gegeven moment niets nieuws meer uit te halen. Daar zijn we toen niet meer verschenen". Toch meent mevrouw Van Someren-Downer dat de V.V.D. als partij onder haar lei ding vaker zou kunnen gaan reage ren op actuele gebeurtenissen. Vrees voor divergenties tussen de opvattingen tussen het beleid van het partijbestuur en dat van de Kamer fracties hoeft daarbij niet te be staan. Mevrouw Van Someren-Dow ner is weliswaar van plan om, in tegenstelling tot haar voorganger ir. Van der Pols, waar en wanneer nodig met politieke uitspraken te komen „Ik ben tenslotte geen voorzitster van een kanariezangver eniging" maar die zullen dan toch geheel in de lijn van de Kamerfrac ties liggen. De ontwikkeling in de P.v.d.A., waarbij Nieuw Links door haar sterke vertegenwoordiging in het partijbestuur poogt ook het frac- tiebeleid te beïnvloeden, is niet de weg die zij begaan wil. Eigener beweging brengt mevrouw Van Someren-Downer een gerucht ter sprake, dat het tussen haar en fractieleider Toxopcus niet zo zou boteren. „Volstrekt onwaar'. Wij praten samen veel. Wij zijn vrien den. Ons enige meningsverschil ooit was de kwestie van de Bijlmermeer. Tussen ons groeit het beslist niet fout". Ze zegt in de V.V.D. graag men sen te hebben die „op de ketting springen", die „lastig" zijn, maar beslist niet „vijandig". „Ik was zelf als Kamerlid ook geen schat je". Ze zegt in dit ver band ook niet te zullen kunnen en willen wat P.v.d.A.-voorzitter Vonde ling moet opknappen. „Dat is niet meer één partij. Ik vind het van Vondeling overigens wel bewonde renswaardig". De V.V.D. mikt voor haar eigen toekomstige groei met name op de „goedgeschoolde, veel presterende vakman". Hoe gaat dat in zijn werk? Mevrouw van Someren-Downer: „Wij moeten onze presentatie zo maken dat we naar elkaar toegroei en. We moeten deze mensen het ge voel geven, dat er voor hen plaats bij ons is. In dit groeiproces naar elkaar legt ieder een stuk van de weg af. Die vakman zal b.v. minder vatbaar worden voor socialistische idealen, doordat hij een groter indi vidualist wordt". Na de bloemen en warme wel komstwoorden in Groningen wacht nu voor de partij voorzitster het ge wone werk. Haar plannen? „Ik ga eerst onze 18 kamercentrales bezoe ken. Prikken en horen wat onder on ze staten- en gemeenteraadsleden leeft. Dat geef ik dan weer aan de fracties door. Ik ben een verzame laarster van ideeën". (ADVERTENTIE) NEDERLANDSE KUNST- EN ANTIEKBEURS f v''U. Geopend van 4 APRIL t/m 22 APRIL van 10.00-18.00 uur dinsdags, vrijdags en de beide paasdagen van. 10.00-22.00 uur DE BEYERD Boschstraat 22 Breda Telefoon 01600-32537 yf--,!«i;v (Van een onzer verslaggevers) BREDA De impasse, geschapen tussen directie en commissarissen van de centrale van verbruikscoöpe raties enerzijds en de regionale coöperaties anderzijds, is thans com pleet nu een en ander heeft geleid tot het aftreden van directie en com missarissen. Het conflict bij Co-op Nederland is ontstaan doordat de meerderheid van de regionale verbruikscoöpera ties (ongeveer 55%) niets voelde voor het samensmelten tot één li chaam, waardoor men soepeler en slagvaardiger zou kunnen reageren op de concurrentiedruk. De zestien coöperaties nemen een geheel ver schillende marktpositie in. Enkele zijn in staat zich uitstekend te hand haven in de slag om de consument en het zouden met name deze coöpe raties zijn, die er niets voor voelen samen te smelten met de kleinere broeders. Een commissie beraadt zich thans om alsnog een nieuwe structuur voor te bereiden. 2 mei a.s. zal opnieuw in Utrecht een vergadering worden belegd om zich hierover te beraden. Dan zullen ook de nieuwe kandida ten voor het bestuur worden gesteld, die 25 juni d.a.v. gekozen dienen te worden. Men wacht van de zijde van di rectie en commissarissen het verdere verloop van de gang van zaken rus tig af, van enige paniekstemming is geen sprake. V

de Stem | 1969 | | pagina 7