Pak de Poet! Optreden Luns soms „hinderlijk" Een ondeugende, grote, kleine jongen IETS VERGETEN DE RODE AUTOPED Jan en Miep UwTqm CONCORDIA HOOFDPIJN? WITTE KRUIS LENTE De Ruton- wasautomaat met de Geniale Afwijking. Boterverbruik sterk gedaald Zweden vraagt verbod ondergrondse kernproeven Weg pijn... Want V helpt WINSTDELENDE POLISSEN levensverzekering Twee |aar Het fornuis K.V.P.-voorzitter Van der Stee: Mijn ontploft op Franse treiler (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. GENEVE (Reuter-DPA) Zwe den heeft op de ontwapeningsconfe rentie in Genève een verbod voor gesteld van ondergrondse kernproe ven, de enige die buiten het kern- stopverdrag van Moskou vallen. Daarmee wil het de ontwikkeling van nieuwe wapens voorkomen. Volgens een door de Zweedse af gevaardigde mevrouw Myrdal inge diend ontwerpverdrag zouden alleen nog die ondergrondse kernexplosies teweeggebracht mogen worden voor constructie- of andere vreedzame doeleinden, die vallen onder een aparte internationale overeenkomst. Bij eerdere pogingen om tot zo'n verbod te komen vormden menings verschillen tussen Amerika en Rus land over de noodzaak van inspec tie ter plaatse het voornaamste strui kelblok. Zweden stelt uitwisseling van gegevens voor als landen elk aar verdenken van schending van het verbod en inspectie ter plaatse op uitnodiging van het betrokken land. Waarnemers betwijfelen of Ameri ka, dat steeds op vaststelling van een aantal jaarlijkse inspecties heeft aangedrongen, daarmee zal instem men. Rusland zegt dat geen inspec tie ter plaatse nodig is, omdat de moderne seismische apparatuur de kernproeven duidelijk zou kunnen onderscheiden van aardbevingen. Volgens het Zweedse ontwerpver drag kan een land dat de verstrek te informatie over een verdacht ge val onvoldoende vindt, een klacht in dienen bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Een polis van Concordia deelt mee in de winst,Door de jaar- fel lijkse winstuitkering wordt het verzekerd kapitaal vergroot- ieder jaar-zonder premie- ui verhoging. Een extra plus op een toch al héél voordelige verzekering. Vraag eens in lichtingen bij Concordia. Hoofdkantoor: Oudenoord - Utrecht Telefoon 030-16591" Er waren eens een man en een vrouw die dolgraag een kind zou- hebben, maar ze kregen er geen. De man werkte op het land, de vrouw in haar huis en beiden namen de gewoonte aan te praten tegen de dingen waar zij mee bezig waren. „Je doet goed je best", zei de man tegen het koren dat hij gezaaid had. En „Foei wat maak jij een vuile boel", zei de vrouw tegen de vuilnisbak. Zo spraken zij omdat er geen kind was tegen wie ze al zulke dingen zouden kunnen zeg gen. Maar de vrouw en de man merk ten wel dat dit 'n beetje vreemd was. En daarom schaften ze een hond en een poes aan. De hond ging nu mee naar het land met zijn baas, de poes bleef in het huis bij haar bazin. Nu kon de man tenminste tijdens het werk tegen de hond praten. „Je doed goed je best hoor!" zei de man als zijn hond driemaal het veld rondren de. En „Foei mag jij zo knoeien in mijn keuken?" vroeg de vrouw aan haar poes als die een muisje had gevangen en het in de keu kenhoek had opgegeten maar het staartje had laten liggen. Zo leefden de man en de vrouw heel gelukkig met de hond en de kat. En toen, nadat zij alle hoop hadden opgegeven nog ooit een kind in een wieg te hebben, toen kregen zij er toch nog een. Bij zijn geboorte had hij al tan den. lachte schaterend en kon har der huilen dan de hond en de kat samen. De tanden had het jongetje niet voor niets! Want het bleek al gauw dat hij reusachtig goed eten kon. Hij was een week oud en at al zoveel als de poes. Hij was een maand oud en at al zo veel als de hönd. Hij was een half jaar en at al meer dan zijn moeder. En op zijn eerste verjaardag versloeg hij ziin vader bij het verorberen van de verjaardagstaart. De man en de vrouw dachten nu, dat zij zelf altijd te weinig gegeten hadden, en dat ze de hond en de kat honger hadden laten lijden. Daarom slachtte de man voortaan tweemaal zoveel kippen, varkens en koeien als hij vroeger had gedaan. Hij bracht tweemaal zoveel aardappelen en groente en fruit van het land naar huis. En z'n vrouw kookte, bakte en braadde tweemaal zoveel als vroe ger. Zij zette de poes soepborden vol poesenvoer voor. En de hond kreeg zijn portie in een wasteil. Zelf aten de man en de vrouw voortaan uit dekschalen en het kind uit een soep- terrien, Zli dronken niet meer uit kopjes of bekers maar uit kannen en emmers. Je hoeft niet te vragen hoe dik deze familie werd! De man kon bijna niet meer door de deur, de vrouw maakte van twee rokken één rok, de hond werd zo vadsig dat hij nooit meer over het veld rende en de poes ving geen enkele muis meer. Van al die voorraad in kast en kel der, van alle kruimeltjes die links en rechts in rond lagen, smulden de pruizen, en werden zo dik als rat ten. tan veel eten wordt een mens lui en slaperig en verliest zijn gezond verstand. na de tweede verjaardag werd 01 het voedsel iedereen te veel. Toen e man tusen de middkag naar huis wam voor de maaltijd viel hij niet „j.ztin stoel neer, maar op het bed. Wh i ï°s niet of hi-i snurkte zo ra alsof er drie eikebomen werden omgezaagd. mDlVrouw juist de dekschalen soepterrien wou volscheppen, est van dit snurken zó gapen, dat keuken™62 in d° leunstoel van de haar hoofd zakte opzij, haar ogen nrnt»en ?ar mond open: „nrok, of snur,kte de vrouw het leek zaaoS 6nn berkeboom werd omge- las to BOe.s die al bet fornuis lufn L am,melen' bield op met spin' dien «i i? een teken dat de poes hond die voor de lin- zuchtto1 de k?p op de p°ten lag lük 1? ep. en droomde onmiddel- eenbeL®u1Zen die toch noS altijd ook al t ua"swaren voor de poes, 'n m„!v 11 or zi'n dikte nooit dan "leer achterna, die muizen te s'lanffn iedereen roerloos lag bii j, en vonden dat zij die ook konden Jh00rden- niet anders liggen pn ter plaatse Eaan een tm- zachtjes snurken alsof er tje Saat-)es boort in een stamme- De enige die niet in slaap viel was de jongen. Hij kon lopen als een beertje en was even nieuwsgierig. Toen hij nu zag hoe iedereen roer loos neerlag, nam hij zgjn kans waar. Hij schoof een stoel voor de kast, klom erop en keek naar het mooie servies dat zijn vader en moeder vroeger op feestdagen gebruikten. Hij haalde de borden en schalen, kop jes en kommen uit de kast en liet het allemaal rinkelend op de grond vallen. „Hahaha", lachte de jongen schate rend. Alleen de muizen werden wak ker van het lawaai. Zij sjokten naar de scherven, roken eraan en vonden het maar gevaarlijk. Daarom sleep ten zij zich voort naar hun holletjes en bleven van daaruit kijken wat er verder zou gebeuren. Nu klom de jongen op de tafel. Hij kon juist bii de lamp komen, greep met twee handen de ijzeren stang die er onder door liep en zwaaide eraan als aan een rekstok. „Hahaha", schaterde hij en ter wijl hij juist een reuzezwaai maak te brak de lamp af en vloog de jon gen met lamp en al door de kamer deur heen om boven op de poes te belanden. Nu werd de dikke kat wakker. Ze gaf een boze grauw en herinnerde zich meteen hoe ze vroeger bij zo'n grote schrik onmiddellijk zou zijn opgesprongen; hoe zij blazend een hoge rug zou gezet hebben. Maar de poes was te lui om dat allemaal te doen. Nu liep de stoute jongen naar de ladenkast. Htj trok de lade open waar de lakens lagen en smeet ze al lemaal op de grond, sommige vielen ook over de hond heen. Hij trok de tweede la open en rommelde tus sen de kleren. Hij trok de derde la open maar nu trok hij te-hard. Boem! De hele la viel uit de kast kovenop de lakens waaronder de hond lag. Hiervan werd de hond wakker met een luid gegrom dat wel wat gedempt klonk onder al dat linnengoed. Hij kon natuurlijk niet overeind komen door de la. Maar hij deed er ook geen moeite voor en bedacht hoeveel leuker het vroeger was, om bij zulk een ongeluk op te springen, te blaf fen en rond te hollen.... Op elk plaatje heeft iemand iets vergeten. Kun jij uit de volgende antwoorden zoeken welk antwoord bij welk plaatje hoort? a: Ik heb mijn krant vergeten b: Ik heb mijn gitaar vergeten c: Ik heb mijn postzak vergeten d: Ik heb mijn stetoscoop e: Ik heb mijn palet vergeten vergeten f: Ik heb mijn ijzeren staaf vergeten Dit zijn de goede oplossingen: a hoort bij 5 b hoort bij 1 c hoort bij 6 d hoort bij 2 e hoort bij 4 f hoort bij 3 Elke morgen als Jantje naar school ging, kwam hij langs een speelgoed winkel en bleef daar 5 minuten staan kijken. Hij wilde dolgraag die step hebben. Op een morgen kwam hij weer langs die winkel. Hij hoorde een auto toe teren en keek om. Jantje zag midden op de rijweg 'n hondje staan. Hij liep de weg op en Jantje pakte vlug Het hondje had een mooi halsbandje Hethondje bad een mooi halsbandje om met allemaal diamanten. Een mooie mevrouw kwam naar Jantje toe en zei: „Och lief jongetje wat fijn dat je Fikkie gered hebt, nu mag je een beloning hebben". „Wat wil je hebben". Dat hoefde die mevrouw geen twee keer te zeg gen. Samen met Jantje liepen ze de winkel binnen. Jantje bedankte de mevrouw. Hij mocht elke woensdag middag met Fikkie komen spelen. Als je goed oplet zie je Jantje voortaan op een rode step naar school gaan. Christje Bonneke Oosterhoutseweg 31, Breda 11 jaar. Van alles wat zijn moeder het jon getje altijd verbood, was het fornuis het leukst en daarom liep hij er met uitgestrekte handen naar toe. „Auw- auwauwauwüü" Wat brandde hij- zijn handen verschrikkelijk! Auwauw- auwauw!" De jongen gilde en schreeuwde zo hard dat een school vol schreeuwende kinderen er maar een klein ritselgeluidje bij leek. Hij schreeuwde zo hard dat zijn moeder met een ruk overeind kwam in haar keukenstoel en zag wat er allemaal gebeurd was. „Dat is te gek", zei de vrouw die eindelijk haar gezonde verstand terug kreeg. Zij ruimte het huis op, zette emmers en kommen, schalen en ter tien, teilen en soepborden waar zij hoorden. Ze bracht pannen en eten naar de kelder en schepte op kleine bordjes en in kleine bakjes voor iedereen een kleine portie. De man, die nog steeds niet wakker geworden was sliep een week lang door. Nu en dan deed hij één oog open, zuchtte: „Ik ben nog zo moe" en dicht was het oog al weer. De vrouw liet hem maar slapen, net zo lang tot hij ook zijn gezond verstand terug kreeg. Het was natuurlijk wel even wen nen aan de kleine hapjes, waar ie dereen 't voortaan mee doen moest. Maar de man kon al gauw weer ge woon door de deur, de vrouw had genoeg aan "n rok, de hond rende weer drie keer rond het veld, de poes ving weer muizen en de muizen leken niet langer op ratten. De ondeugende, grote .kleine jon gen at nog wel steeds meer dan an dere kinderen van zijn leeftijd, maar hij was dan ook groter een flinker dan die anderen. En zo kon het geburen dat hij de grootste en sterkste man uit het land werd, maar zoveel verstand van ziin vader en moeder erfde dat hij zijn kracht alleen maar gebruikte als het nodig was. Ha, eindelijk laat de zon zich weer zien. Als ik hem een punt voor zijn warmte mocht geven, zou dat oplopen tot 9 a 10. Tja, de winter is wel fijn, maar als je de ongelukken, groot en klein, die in de winter gebeuren op telt nee, dan staat winter onder zonneschijn. En het ijs is verdwenen op vijvers en meren, en nu bloeien in alle pracht appels en peren. En de bloesem rijst daarbij uit de takken op. Nee, wat ik je nu vertel is heus geen mop. De vogels zijn ook blij en bouwen hun nest, weg is de winter, weg is de winter, die hen pest. Trouwens alle andere dieren zijn ook blij b.v. de konijntjes, die hup pelen nu weer over de wei. Zo en dan eindigt nu mijn vers en hopelijk mag het naar de pers. Vincent Boelen Veldekestraat 33, Breda Jozé Bouwens B. Middelaerlaan 3, Breda 6 jaar Cora Timmerman Oude Zandweg 5, Lewedorp 5 jaar Jan en Miep gaan naar school. Moe der doet de afwas. Vader is naar het werk. Het is lente, maar het waait nog wel erg hard. Jan en Miep komen te rug. Ze hoeven niet naar school. Juf is ziek en er kan geen andere juf frouw komt, zegt Miep. „Nu, dan gaan jullie maar even boodschappen doen." „Ja", zegt Jan ,en mogen wij dan kauwgum 'raaien?". „Neen", zegt moeder, „je ■rijgt een appel als je terugkomt". Daar gaan ze dan. Als ze terugkq- ven zegt Jan. „De winkel is geslo- en". „Dan gaan jullie maar met de pop en spelen. Ik heb de wieg al klaar ,ezet en de wagen ook". „Maar we krijgen toch nog een ap- oel". Maar dan zoet zijn hoor". „Ja", zeggen ze alle twee tegelijk. „En je rijgt het fornuisje ook en nog pan- •etjes. Speel maar in de kamer". Ja dat is goed. „Ma, krijgen we het lein frietsnijertje ook?" „Ja. Is nu lies goed? Dan kan ik gaan breien an jullie truien". Thea van der Schriek (7 jaar) Heiakkerstraat 2, Maria-Heide DE STEM VAN WOENSDAG 2 APRIL 1969 (ADVERTENTIE) De K.R.O. heeft zich, lieve luiden, ook wel enigszins in zijn vingers ge sneden met die 5.000 kaartjes van Spartak-Trmaiva. Onze Katholieke Ra dio Omroep raakt ze natuurlijk niet kwijt. Maar daarnaast moet het me toch wel even van het hart. dat het niet tot de taakstelling van een radio-omroeD behoort om kaartjes voor een voetbalwedstrijd aan de man te brengen. Het stuntje van de propaganda- afdeling van de K.R.O. is de voorzit ter, zo heb ik al gelezen, een Van Doorn in het oog. K.R.O.: Kaartjes Radio Omroepl En toch: „Ik denk zelf wel eens: wat zeg ik eigenlijk weinig, maar dat kan nu eenmaal vaak niet anders." (Minister Duns). Fijnaart: fijn van aard! Fraaie, schuine voorkant met daar achter een schuingeplaatste trommel voor 20% betere waswerking en makke lijker vullen (zonder bukken). Samen met acht actieve programma's zorgt dat voor een zachtzinnige behande ling en een schoon, droog resultaat. daar bent u blij mee Ruton: wasautomaten, koelkasten, stofzuigers, afwasmachine, wasdroger en andere huishoudelijke apparaten. Uit Hongkong worden momenteel alle Chinezen met Mao-communis- tische sympathieën gerecruteerd om in China op het land te gaan werken. Het betreft hier voornamelijk be dienden in banken en warenhuizen. En dit alles onder het moto: „Rug pijn op komst", althans volgens het serieuze persbureau A.P. En toch paasgangers, wordt het weder beter. MERIJN. 10 x f 1000,- en 1000 x f 10,- met één woordje in het Knorr altijd-prijs-letterspel. Vraag deelnemersformulieren bij uw Knorr leverancier j (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Op een forum avond in Amsterdam heeft mr. Van der Stee, voorzitter van de KVP, ge zegd, dat de presentatie van het kabinetsbeleid in veel gevallen „be paald slecht" is geweest. Hij ver klaarde dat het kabinet-De Jong in de komende jaren „met een aantal structuurmaatregelen zal moeten ko men om onze dank te verdienen". Het feit, dat minister Luns enkele malen had verklaard dat de pers hem verkeerd had begrepen, was vol gens mr. Van der Stee „hinderlijk". De KVP-voorzitter zei dit op een avond, die door de AR-Kamerkring Amsterdam was belegd. Daarbij is gebleken, dat ook de radikalen in de Anti-Revolutionaire Partij kri tisch tegenover de KVP als rege ringspartner staan en tevens tegen over toekomstige samenwerking zo als deze in de Groep van Achttien wordt besproken. Mr. J. Scholten, AR-radikaal en lid van het Centraal Comité, zei zich heel goed te kunnen voorstellen dat het P.v.d.A.-congres een motie heeft aangenomen waarin samenwerking in een kabinet met de huidige KVP uit gesloten wordt. Zijn indruk was be vestigd door de wijze waarop de ka tholieke fractieleider, drs. W. K. N. Schmelzer, het congres had aange vallen door zijn beroep op de „con structieve krachten" die dan, aldus mr. Scholten, kennelijk ouder dan zestig zijn. De AR-radikalen zullen hun uiterste best doen niet aan de KVP te worden „vastgeplakt". Mr. P. J. Boukema, ook een AR- radikaal, meende dat er geen garan ties zijn dat als resultaat van de ge sprekken in de Groep van Achttien inderdaad een vooruitstrevend be leid zal worden gevoerd. Gezien de lof in de KVP voor het kabinet-De Jong, was hij er niet van overtuigd dat de opvattingen, die in de KVP over een vooruitstrevend beleid leef den, dezelfde waren als de zijne. Het beleid dat het kabinet heeft gevoerd inzake de 225 miljoen extra voor de fensie, het C.C.O.C. en de Shell-Che- mie, zijn moeilijk te rijmen met een consequent vooruitstrevend be leid. Mr. Van der Stee zei ook nog dat het prijsbeleid van het kabinet zo verschrikkelijk slecht nog niet was, al sprak de wijze waarop het werd gepresenteerd niet eng aan. De heer Van der Stee zei te kunnen begrij pen dat sommige handelingen van minister Luns „hinderlijk waren o- vergekomen". (ADVERTENTIE) Ajax-voorzitter Jaap van Praag heeft zijn dreigement de K.R.O. zou van het Ajax-terrein geweerd worden vanwege die kaartjes slechts ten dele uitgevoerd. Hij heeft alleen „Theo Koomen en gaan" ge roepen. Overigens, nu we het toch over fi nanciën hebben, heeft u uw belas tingbiljet al ingevuld? Dat moest al vóór 1 april gebeurd zijn, eigenlijk! John A. Volpe, zoals u wellicht be kend is, minister van vervoer in de regering Nixon, heeft gedreigd be paalde stadsdelen te sluiten voor auto's. Hij is van mening dat sommige city's veel te vol zijn komen te zit ten. Veel verschil met de situatie in ons land is er niet. Want wat is de op lossing? Volpe: „Er moeten nieuwere, bredere en betere autosnelwegen ko men." Maar (net als in Nederland): „Het zou nog wel eens een jaar of vijf kunnen duren, voordat men hieraan zou kunnen beginnen." En dan is het misschien al wel te laat, zo voegde de minister er maar mijn idee wat overbodig aan toe. De Amerikaanse steden raken Vol(pe). Luns heeft er van zijn hoogste par tijbaas op niet mis te verstane wijze van langs gekregen. „Hinderlijk", noemde mr. Van der Stee mr. Luns. AMSTERDAM (ANP) Uit de ge gevens van het Produktschap voor Margarine, Vetten en Oliën omtrent het vet verbruik in Nederland in '68 blijkt, dat in dat jaar het verbruik van boter (alles uitgedrukt in kg per hoofd per jaar) aanzienlijk is ge daald, namelijk van 3,25 in 1967 tot 2,58 in 1968. Het margarineverbruik bleef vrij wel onveranderd op 19,56 in 1967 en 19,55 in 1968. Het verbruik van spijs- vetten heeft de stijging ook in 1968 voortgezet en bedroeg 5,27 tegen 4,71 in 1967, terwijl ook het verbruik van spijsolie weer is toegenomen van 2,83 in 1967 tot 3,05 in 1968. Het totale vetverbruik in Neder land op vet-oliebasis is gestegen van 26,40 in 1967 tot 26,62 in 1968. DE FORD automobielfabrieken in de Verenigde Staten hebben hun nieu we kleine wagen aan de pers ge toond. Deze wagen, die „Maverick" is genaamd, is voornamelijk bestemd als concurrentie voor de Volkswagen. De Maverick is een tweedeurs wa gen voor vier personen. (ADVERTENTIE) MARSEILLE (AFP) Ter hoog te van de Franse plaats Port St.-Louis in de delta van de Rhone is een mijn ontploeft, die een Franse trai ler juist had opgevist. Eén opvaren de kwam om het leven en één werd zwaargewond, terwijl de overige be manningsleden met de schrik vrij kwamen. Het ongeluk deed zich voor aan boord van de „Volonté de Dieu". (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 9