JAN ELICH Comics en strips zijn goud waard in Parijs 69 79 1.' Nieuwe kansen voor bommenwerpers in Y.S, Iï° L" 89 45 195 Uit onze chocolaterie VROOM DREESMANN AAManzanj BERGEN OP ZOOM mm km A 1 CLUBS Breigoederenfabriek P* L. M. C. de Schutter SENSATIONELE VERKOOP van breigoederen aan FABRIEKSPRIJZEN MEDEWERKERS uw prijsbewuste warenhuis 10-gulden-aanb!eding 1 Kilogram gesorteerde bonbons 'n Zeer persoonlijke stijl Voor de lente en zomer 19G9 weer nieuwe, chique creaties uit geseleo- teerd materiaal. MOOIER IN COLDIX. sportief n.v. Sherry Manzanilla. Fles van 3.75 voor Per 12 flessen nu 39.50 Heerlijke sieepasperges. Per blik, inhoud 420 gram, van 1.98 voor Braadkulken. Heerlijk mals. Per hele kip a 1200 gram van 3.58 voor Venda eieren no. 3. Per 10 stuks Goudse volvette jong belegen kaas. Yapo ananas in siroop. Blik i 10 Kipperagoü». Kant en klaar in blik Princes garnalen, Blik a 200gram Per 100 gram van 54 voor_ schijven van 1.10 voor a 425 gram van 1.59 voor van 1.98 voor 27 (door Adam Raphael) WASHINGTON De luchtmacht van de Verenigde Staten ontwikkelt momenteel een nieuw „multi-wapen". dat volgens zegslieden van het Penta gon weer een nieuwe toekomst opent voor de bemande strategische bom menwerper, die thans wat in diskrediet is. De nieuwe vinding, de Scad, is er een die de waarde van de hommen- werper verhoogt, evenals de meervoudige springkop de bruikbaarheid van de raketten heeft vergroot. De Scad is geen wapen, maar een vernuftig apparaat, dat de radar-defensieschermen en de anti-raketsystemen van de vijand misleidt en in verwarring brengt door een onmetelijk aantal doelen te simulereu. Het „noodlot" wilde dat het nieuws van deze vinding juist uitkwam op de dag dat de XB70, het grootste vliegtuig ter wereld, dat met een snelheid van driemaal de snelheid van het geluid kan vliegen, en dat vijf miljard dollar gekost heeft, zijn laatste vlucht maakte, om museum stuk te worden. McNamara, de vo rige minister van defensie, had het toestel afgekeurd, omdat hij geen heil meer zag in bemande bommen werpers, in deze tijd van raketten met kernlading. Maar thans verklaren deskundigen van het Pentagon dat de komst van de Scad weer kansen biedt aan de bommenwerper. De Scad is in be ginsel geen raket, maar een klein onbemand vliegtuig, dat een groot reflectiescherm heeft voor radarstra- len en dat verder een raket met kernlading heeft die op een doel kan worden afgezonden. Wanneer nu honderden mijlen van een vijande lijk radarscherm een 30 of 50 van zulke Scads uit een bommenwerper worden gelanceerd, terwijl het ra darscherm van dit toestel hun beeld overbrengt naar de vijand, re gistreert de vijandelijke radar een hele luchtmacht van aanvallende toestellen. Het Pentagon heeft verklaard dat de ontwikkeling van dit trucagewa pen reeds tot gevolg heeft gehad dat men doorgaat met het ontwerp van een nieuwe lange-afstand-bommen- werper, en dat men gaat besnoeien op het project voor de betrekkelijk kleine FB-111 toestellen. De nieuwe zware bommenwerper, waarvan er na 1970 200 in dienst moeten komen, hebben een draagvermogen dat tweemaal zo groot is als dat van de B-51. De aktieradius bedraagt bijna 10.000 mijl. (Copy-right De Stern-The Guardian) STEM VAN WOENSDAG 2 APRIL 1969 fijnde smaak die meer letten op de kwaliteit van sde tekeningen en vooral verzamelen „La béte est morte". Een verhaal waarin de tweede wereld oorlog wordt verteld met tekeningen van dieren. De Gaulle is in dat ver haal de ooievaar, Hitier een wolf, Churchill 'n witte bulldog, Mussolini een hyena. De derde groep verzamelt krantestrips b.v. Hurra, Op-La, Ro binson, Junior, Toto en Jumbo. Het zijn laatstgenoemde verzamelingen die het meest waard zijn. Albums zijn gemakkelijk te bewaren en die doet men niet zo gauw weg. Maar in de oorlogsjaren toen er weinig te stoken viel en er gebrek was aan aanmaakhoutjes, zijn heel wat kranten door de schoorsteen ge gaan. De 334 nummers van Hurra staan genoteerd op 9000 frank. Ook speciale nummers zijn veel waard: nr. 296 van Mickey, 132 van Op-La en 216, 217 en 218 van Robinson no teren tussen de 150 en 200 frank. Zij dateren van juni 1940 toen de Duitse troepen Parijs binnentrokken. De meeste kranten werden toen door de Duitsers in beslag genomen vanwege de Amerikaanse oorsprong van al die comics. Mickey was volgens de Duit se cen suur een jood. Veel op zijn geweten heeft ook abbé Pierre, die in zijn hulpactie voor de armen r.iet alleen eten en dekens vroeg maar ook om oude kranten bedelde. Heel wat folders met thans kostbare voorraden zijn voor abbé Pierre leeggehaald. Wie dacht er toen aan dat hij waardevolle kranten weg gaf? Al die verzamelaars van strips en comics hebben zich georganiseerd. Overal in Frankrijk ontstaan clubs met niet alleen contacten in ma ar ook met betrekkingen buiten Frank rijk. Uitgevers die er wat in zien ma ken herdrukken maar die zijn min der waard. Er worden zelfs comics vervalst met krant en al. De musicus van Johnny Halliday, Jean Tosan be zit een kostbare verzameling, een van Robinson, een van Op-La en een van Mickey maar van Hurra mist hij nummer 35. Zijn collectie heeft hij voor verscheidene miljoenen laten verzekeren. „Ik zou mij straatarm voelen" heeft hij gezegd, „als mijn collectie gestolen werd ook al be taalde de verzekering mij tot de laat ste centime uit". Kijkt u er wel eens in, is hem gevraagd. „Nooit", zei Jean, „de wetenschap dat ze er zijn is mij genoeg". Jean heeft een zoon tje van vijf die af en toe eens naar 4li Baba mag kijkemaar alleen als zijn vader erbij is. De lezer geven wij een welgemeen de raad: laat hij zijn strips in de kranten vooral bewaren want wie weet wat ze voor het nageslacht waard zijn in het straks komende Verenigde Europa, Want misschien is er tegen die tijd zoveel gedevalueerd dat guldens en dollars nog maar schimmetjes zijn vergeleken bij wat zij eens waard waren. Men belegge bijtijds zijn geld in Mickey's. DE (Van onze Parijse correspondent) PARUS De frank wordt niet alleen gemeden door de specu lanten, maar zelfs door de verza melaars. Dat liefhebbers van post zegels een deel van hun geld be leggen in albums die geleidelijk jB waarde stijgen, is te begrijpen en zelfs te waarderen. Maar dat er lieden zjjn die een aardig ka pitaaltje bjj elkaar hebben door Mickey en andere strips te ver zamelen en die bij een verzeke ringsmaatschappij duur laten ver zekeren, ligt minder voor de hand. Een complete verzameling van Mickey 20 albums is op het ogenblik in Parijs 1200 frank waard. Een enkel Mickey-album staat tussen de 35 en 85 frank genoteerd. De verzamelaars van deze albums kunnen in drie groepen worden ver deeld. Daar zijn in de eerste plaats de verzamelaars van klassieken, die zich specialiseren op alles wat de uitgeverij Hachette voor de oorlog het licht heeft doen zien: Felix de Kat, Bicot, Mickey, Tarzan, Silly Symphonie of Zig en Puce. Daarna komen de verzamelaars met een ver- Veerstraat 7a NIEUW-NAMEN DAMESJAPONNEN, -PAKJES en PULLOVERS (ook grote malen) KINDER- en HERENARTIKELEN DATUM vrijdag en zaterdag 4 en 5 april vnjdag en zaterdag 11 en 12 april telkens van 9 tot 12 uur en van 2 tof 5 uur. Gekochte Landrauchschin- ken, per 100 gram Breugelspek, per 100 gram Soeppakket van verse groenten, per stuk (Bananen le soort, per kg. Kassla zware krop,2STUKS WIJ VRAGEN voor onze PRODUKTIEAFDELINGEN GESCHOOLDE EN ONGESCHOOLDE Inlichtingen aan het bedrijf dagelijks van 9-12 uur en van 14-17 uur schriftelijk op aanvraag of telefonisch (01850) 2 51 44 LINDTSEDIJK 8 ZWIJNDRECHT Varkensfilet rollade, suo gram Rosbief, 500 gram Venda koffiemelk, per fles Alleen brieven op adver renties geplaatst ondei nummer, die een directe aanbieding ot reactie op het gestelde in de adver tentie inhouden zullen door ons worden geaccep teerd. Folders, reclame- brieven, huisorganen e.d. worden door ons niet doorgezonden. Paastaart. Uit eigen banket- Geldig t/m woensdag a.s.; de met* gemerkte aanbiedin gen t/m zaterdag a.s. Bij aankoop van 10 gulden aan boodschappen: Gina doperwten zeer fijn Literblik van 1.19 voor Venda pils. Eurofles 5 50 cl. 45. Nu 2 (lessen 1 liter) voor Een buitengewoon fraaie doos met maar liefst 1 kilogram rijk ge- sorteerde bonbons voor slechts VU»® Venda vacuUmkoffie. Snelfiltermaling. Pak i 250 gram van 1.79 voor DOrffler knakworst. Blik met 4 grote echte knakworsten van 70 gram van 1.65 voor Paasfondant. Een sortering eitjes, haasjes en kuikens van zachte fondant. Per 250 gram van 145 voor 4^ 2J© Pakje gesorteerd banket. Een assortiment van de fijnste banketkoekjes. Van 1.15 voor Een grote kollektie chocolade-eieren van de fijnste kwaliteit. 10 Stuks reeds vanaf Een grote verscheidenheid leuke paasfiguren in alle formaten en prijsklassen. Reeds vanaf Een uitgebreid assortiment luxe opgemaakte eieren, gevuld met bonboneitjes en afgewerkt met fleurige strik. In leuke geschenkverpak king reeds vanaf Ook dit jaar op onze afd. Chocolaterie een verrassend grote keus in paasartikelen. U kunt er kiezen uit een grote kollektie paas eieren, leuke paasfiguren en een groot assor timent paaschocolade en eitjes. Net met 8 grote chocolade-eieren in kleurig staniol. Van 1.10 voor

de Stem | 1969 | | pagina 27