ïn memoriam: de huidige generatie Wilson bij Ibo-kinderen STUYVESANI Peter Stuyvesant Culturele VVV voor West-Brabant? SLUITING VAN 5 R.K. KERKEN IN AMSTERDAM Hoop op samenwerking met P.v.dl. nog niet opgegeven ...méér in de breedte of... ...méér in de lengte PLAN CULTUUR ONDERWEG t - J Schmelzer Meer vliegtochten van AN. W.B. boven Nederland Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet.Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus vandaag Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. U geniet zoveel méér DE STEM VAN DINSDAG 1 APRIL 1969 (Van onze kunstredactie) BREDA Het gaat slecht met de kunstmatige inseminatie van de cultuur in ons gewest. De Fokstier (met een hoofdletter, want het gaat om Cultuur met een hoge hoed) wordt op stal gelaten.Het beestje wordt overigens goed gevoed en vooral onderhouden. „We" willen alle maal (ook) iets anders in deze tijd, wanneer we over cultuur spreken. Uitdrukkingen als „creatieve zelfwerkzaamheid" en „democratisering der cultuur" zijn niet van de lucht, wan neer een aantal geïnteresseerden samenkomen om daarover met elkaar van gedachten te wisselen. Dat was het geval, toen afgelopen weekend raadsleden, statenleden, mensen van sociale academie, muziekschool, krant en provincie anderhalve dag lang een ogenschijnlijk doodgeboren kalf op de snijtafel hebben gelegd: genaamd „cultureel gemeengoed". Het culturele gemeengoed wilde (nog) niet erg dartel worden. Wel zijn er enkele lijkredes ge houden. Er zijn ideeën en plannen genoeg om een (let wel) komende generatie creatief te maken. Dat wil zeggen: om hen te leren met het to tale leven creatief bezig te zijn. Aan ons (de huidige generatie) valt niet veel eer meer te behalen. Wij zitten al veel te veel ingeklemd in de ge ijkte culturele stoelen voor de kijk kastjes van toneel, tv, film, musea, etc. Er zat voor de meesten op Bou- vigne niets anders op dan om de hui dige generatie dan maar af te schrij ven voor een totaal creatief leven. Tussen haakjes werden de ongeveer 350 kunstenaars, die ons gewest rijk is, ook nog even de das om gedaan. Nee, zij hebben geen taak bij de op voeding van een nieuw geslacht crea tieve mensen. De meesten zijn een opvoedingsprodukt van academies met begrippen uit een verleden. Zij zitten nog in de tot kreet bestem pelde —ivoren toren. Zij willen het onderscheid tussen amateur en (be genadigd) kunstenaar nog handha ven. En daar voelden de meesten niets voor, al meenden sommigen dat onze maatschappij steeds specialisten zal behouden. Maar „geen Beelde naartoestanden", werd gezegd. Dat lijkt een wat negatieve opstel, ling. Maar er waren ook nog (onze kere) positieve geluiden. Daarover aanstonds. Het feit, dat een aantal mensen zo bijeenkomt lijkt ons van groot belang. Met veel poeha is de afgelopen week het streekplan voor West-Brabant geannonceerd. Het lijkt erop, dat de menselijke ontplooiing in dit (economische) ont wikkelingsgebied gauw even goed gepraat wordt met een gordel of (zo als onze redacteur het uitdrukte) een paasei van groen. We zijn bang, dat dat weer de befaamde gazons en pick nickstallingen worden. Je kunt dan binnen de kortste tijd weer een boze brief van een of andere verzekerings maatschappij verwachten (uiteinde lijk worden alleen nog de op winst ingestelde maatschappijen onze huis neren), zoals onlangs in Breda ge beurde: „Wilt u zorgen, dat uw kin deren niet op de gazons voor „onze" hats spelen, anders...." We hebben meer weilanden nodig, riep iemand over tafel in Bouvigne. Je zou het zo kunnen verklaren: we hebben een oont leefklimaat nodig. En dat ge- oeurt niet door een af andere com- 'ssl.e' achteraf de gaten in een In,, l gaat opvullen met club- hai„eu schouwburgen, gazons, voet gelden, speeltuintjes etc. Van het af aan zal er vanuit de hoek, die bewogen is met de leefbaarheid dat je momenteel ook moet betreden, als een creatieve levenstaak, meege dacht moeten worden bij het ontwerp van een streekplan. Het gebeurt dan wel vanuit een officiële instantie als het Opbouworgaan, maar het gaat erom dat mensen die „zo maar van uit zichzelf en het dagelijks bestaan" over deze ontwikkeling denken, aan sluiting zoeken bij plannenmakers. Nu er bij de provincie een bereidheid tot inspraak (liever „samenspraak") is, zijn groepen als die op Bouvigne van belang. Kunnen het althans zijn. Maar wat kan er nu en hier con creet gebeuren om cultuur in ge noemde zin tot gemeenschapsgoed te maken? Er was een doe-drift bij de groep; de concrete vormen ble ven echter nog wat hangen. Maar op 2 en 3 mei kan er op Bouvigne door iedereen verder meegepraat worden om tot haalbare voorstellen te ko men. Er was nu een plan om een cul turele WV voor West-Brabant in te stellen. Een „inloop-tent" met een open structuur; een bewegwijzering van alles wat er leeft (en dan bij voorkeur niet van de officiële be staande culturele kaders) en een kruispunt, waar iedereen en alles wat creatief met het leven bezig is elkaar ontmoeten. Een levend orgaan voor service-verlening, voor stimulering van initiatieven, voor coördinatie, doorstroming en bemiddeling. Een ander voorstel was te komen tot een overlegorgaan voor de gehele streek, waarin onder meer de grote scheiding tussen de beleidsmensen en de doe-mensen wat wordt overbrugd. „Ja met beleidsmensen erin, want het moet nu eenmaal ook doordringen in de beleidsorganen", zei een gemeen teambtenaar. „Maar je moet ook doordringen in leven", was een ant woord, dat velerlei bijgedachten en consequenties oproept. Wie er dan ook in dit overlegorgaan moet „zit ten"!!) is vers twee, duidelijk werd wel gesteld: het onderwijs. Is er aan de huidige generatie weinig eer meer te behalen, het kind heeft de toe komst. Maar op kweekscholen en la gere scholen weten de meeste lera ren/onderwijzers(essen) - wat een ingewikkeld landje, dat Nederland bij lange na nog niet wat creatief bezig zijn met kinderen betekent. Daar zal nog veel over geboomd moe ten worden. En denk nu niet: „al dat geklets". Als je veel en vruchtbaar kletst heeft dit ook zin, want het is primair een mentaliteitskwestie. Het is een kwestie van je opstellen, beter: van je openstellen voor de ontwikkelin gen, die gaande zijn; je plaats en op dracht weten in deze tijd. „Je dur ven begeven in een Niemandsland" werd opgemerkt. Een Niemandsland, cultuur wanneer je je verbonden voelt met bijvoorbeeld een kerk, het onderwijs, politiek etc. Cultuur kun je daarvan niet scheiden, want creatief bezig zijn met deze facetten van het maat schappelijk gebeuren is cultuur. Deze doorbrekende gedachten rek. ken het begrip cultuur wel wat ver der op. We raken gelukkig een beetje af van de mentaliteit, dat cul tuur en kunst (als het maken van dingen: pitriet, beeldjes, schilderijen, toneel etc.) identiek zijn. Dat maakt de zaak niet eenvoudiger; wel fijner. Nu kennen we precies de posten, die «en overheid voor cultuur moet be stemmen; zoveel voor toneel; zoveel voor film; zoveel voor theatertje zus en zo. Het wordt moeilijker, wanneer we dit geld zullen moeten besteden voor alle mogelijke wisselende toe standen, waar mensen creatief bezig zijn, in de ruimste zin van het woord. Dat eist een zeer flexibel beleid en een zeer flexibele geest. „Tja"zei iedereen op het eind van twee dagen cultuur-gezwoeg. „We zijn er nog niet. Dat was niet erg, want de aanwezigen hadden het gevoel „er nooit te zijn". Dat is het euvel van de bestaande culturele ka ders; zij hebben het gevoel er wèl te zijn en drijven met het bereikte voort op de „sociale bijstand" van subsidies. Het besef onderweg te zijn is de enig juiste mentaliteit, waarmee over dit soort zaken gedacht kan worden Voorlopig kon alleen geconcludeerd worden, dat „cultureel gemeengoed" betekent het totale leefklimaat be vorderen; dat zich daarbij aandient de problematiek van de presentatie en van de participatie van overheid, onderwijs en de beroepskunstenaars. En tenslotte is er dan het probleem van de instrumenten: kunnen we ko men tot een nieuwe formulering van het gehele onderwijsinstituut en een herstructurering van de maatschap pij? En hoofdschuddend hebt u dit ver haal uitgelezen; bladert verder naar een andere pagina of neemt een slok koffie. „Het zal mijn tijd wel duren". In memoriam de huidige generatie. U kunt alleen in leven blijven door actief over deze zaken mee te blijven denken. Dat kan binnenkort weer op Bouvigne. Dat kan thuis met de an deren, maar vooral met u zelf. Kwestie van mentaliteit. Kwestie van leven of dood. Er lopen veel leven de doden rond in dit culturele Nie- mandslandje. i HENK EGBEBS In het Niemandsland van de ii. --- ièTjliflilliiÖi (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem heeft zon dag in de Amsterdamse parochies bekendgemaakt, dat hij zijn goed keuring heeft gegeven aan een gron dige reorganisatie van de zielzorg in de hoofdstad. De reorganisatie houdt in; Afschaffing van de parochiegrenze opheffing van overbodige kerken, op richting van een team van gespecia liseerde priesters op het terrein van de zielzorg en de vorming van de maatschappelijke dienstverlening. Van de 12 parochiekerken in de Amsterdamse binnenstad zijn er vijf voor sluiting aangewezen. (Van een onzer verslaggevers) RAALTE Drs. W. K. N. Schmel zer heeft de hoop dat er in de toe komst weer constructief met de PvdA valt te werken, nog niet opgegeven. Maar dan zal de PvdA eerst een zui vering moeten ondergaan. Volgens de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer vormt de PvdA thans een gezelschap, waarvan je niet weet wat je eraan hebt. In zijn op het Overijssels Appèl te Kaalte uitgesproken rede, adviseerde Schmelzer de Partij van de Arbeid, orde op zaken te stellen. Onbegrijpelijk voor drs. Schmel zer was de opmerking van mr. Toxo- peus vrijdagavond op het VVD-con- gres te Groningen, waar deze van de samenwerking tussen de drie chris telijke partijen zei, dat de onduide lijkheid in de Nederlandse politiek een breder draagvlak krijgt. Schmelzer erkende dat de laatst gehouden partijraad wat mat is ge weest, maar van de andere kant zag hij in het ontbreken van oppositie een demonstratie van saamhorigheid, verdraagzaamheid en het gevoel ge meenschappelijk verantwoordelijk heid te dragen voor het bestuur van het land. De communicatie binnen de partij laat overigens nogal wat te wensen over, moest ook Schemelzer erken nen. De fractie bezint zich momen teel op dit vraagstuk, met name wat betreft het contact tussen kiezer en gekozene. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ANWB-vlieg tochten boven Nederland, waarbij over kastelen en andere bezienswaar digheden gevlogen wordt, zullen uit gebreid worden. In september zal een nieuwe serie vluchten georgani seerd worden. De voorbereidingen daarvoor zijn in volle gang. Op dit moment heeft men drie vluchten op het programma staan, die echter nog uitgebreid kunnen worden tot zes of negen. Bij deze vluchten moet men wel bedenken dat men op een hoogte van 200 tot 500 meter vliegt en daar nogal eens wat luchtstromingen zijn. Dit openbaarde zich tijdens de vlucht voor de pers, die ondanks de rede lijk goede weersomstandigheden „hobbelig" verliep. Dit ge combineerd met de zwenkingen die het vliegtuig boven de kastelen maakt, zorgde er voor dat een be hoorlijk aantal inzittenden luehtziek was. Deze vluchten zouden dan ook bij voorkeur niet de luchtdoop van iemand dienen te zijn, omdat hij daaraan wel eens onaangename her inneringen zou kunnen bewaren. De ANWB zal in het kader van het binnenlands toerisme de fietssport gaan bevorderen. Op 3 mei zal er vanaf het parkeerterrein van hotel „Europa" in Scheveningen een fiets tocht van omstreeks 55 kilometer ge organiseerd worden, die om 10 uur start. Het is een zuiver toeristische tocht die in samenwerking met de Nederlandse Rijwiel Toer-Unie ver zorgd wordt. De deelnemers ontvangen een rou te-beschrijving en toeristische infor matie. Gidsen en een wegenwacht van de NRTU zullen de deelnemers begeleiden. Na afloop zullen de deel nemers een herinneringsvaantje ont vangen. 14 dagen later zal eenzelfde tocht in Assen worden georganiseerd. Het wandelsportprogramma zal vol gend jaar worden uitgebreid. Gezien de grote deelname aan de wandel tocht in Noordwijk, wordt overwogen dit najaar nog twee of drie wandel tochten uit te schrijven. (Van onze redactie buitenland) UDI (Nigeria) De Britse premier Harold Wilson heeft zijn bezoek aan Nigeria dat inmid dels is afgelopen niet alleen gebruikt om besprekingen te voeren. Hij bezocht, kort voor zijn vertrek uit de Nigeriaanse hoofdstad, ook de stad Udi, waar hij begroet werd door een aantal Ibo-kinderen. De Ibo's vormen zoals bekend het grootste gedeelte van de bevolking van Biafra. (ADVERTENTIE) m

de Stem | 1969 | | pagina 7