9,We zijn bang voor schoolleiding" Dienstweigering neemt toe in W est-Duitsland FIAT-AGENT Culturele f VERDRIJF 0 VERKOUD HEID [0\ m m Doodvonnissen tegen twee Zuidkoreanen bekrachtigd 'mk 'n Wagen met 5 versnellingen en 'n top van ruim 170 km ju. waar vind je die onder de 10 mille? SL t/vam van de nieuwe Fiat 125 special! 1 2 5 SPEC I AL met WITTE KRUIS Lesje Tegendraads Integratie Stootkracht Rechteloos Dutschke mocht Frankrijk niet in Rovers actief in Britse hoofdstad IRENE NAAR HUIS OM TE VERHUIZEN t V' PLAN DE STEM VAN DINSDAG 1 APRIL 1969 (ADVERTENTIE) Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien A, de maag.) SEOEL (REUTER) Het Zuid- koreaanse hooggerechtshof heeft gis teren de doodvonnissen bekrachtigd tegen twee intellectuelen, die schul dig waren bevonden aan medeplich tigheid aan een spionagecomplot dat vanuit Oost-Berlijn werd geleid. De twee veroordeelden, Ha-Rjong Tsjoeng, hoogleraar in de politieke wetenschappen en Kjoe-Mjoeng, als natuurkundige verbonden aan de uni versiteit van Frankfort in West- Duitslaind, zouden een bezoek heb ben gebracht aan Noord-Korea, lid zijn geworden van de Noord-Koreaan- se communistische partij en met steun van de partij spionage hebben .be dreven. Een derde verdachte, de hoogle raar Joeng-Soe Tsjo, werd door het hooggerechtshof tot levenslang ver oordeeld, terwijl vijf personen die ook bij het complot betrokken zou den zijn geweest, gevangenisstraffen van zes maanden tot 15 jaar kregen. Kjoe-Mjoeng Tsjoeng en 15 ande re Zuidkoreanen werden voor on dervraging en berechting door agen ten van de Zuidkoreaanse geheime dienst uit West-Duitsland naar hun vaderland ontvoerd, wat leidde tot felle protesten van de Westduitse re gering. BERGEN OP ZOOM Een van de aardigste misverstanden tijdens het Bergse forum over democratisering van het middel baar onderwijs begon met de op merking van een verontrust meis je. Ze had inmiddels zoveel ge hoord over een haar blijkbaar qji bekende maatschappijvorm, dat ze plotseling verontrust in het mid den bracht: „Ja maar, gezag moet er toch altijd zijn, anders wordt het een rotzooi." Drs. J. H. Hutchemaekers Twee de-Kamerlid van de KVP, ging daar op door: „Zoveel mogelijk inspraak van de leerlingen, dat wel natuurlijk" zei hij, „maar gezag moet er toch zijn". „Er moet toch iemand de macht hebben", aldus weer een verontrus te uit de volle zaal van het Moller- lyceum in Bergen op Zoom, waar vrijdagavond hoogste klassers van al le Bergse middelbare schoten een forumavond bijwoonden met als fo rumleden vooral vertegenwoordigers van politieke partijen in de Tweede Kamer. Eindelijk de tegenaanval, eveneens vanuit de zaal Een leerling met baard tot Hutchemaekers: „Maar me neer, u spreekt over democratie en gezag als over twee aparte zaken. Is democratie dan geen vorm van bestuur?" Dit lesje in maatschappijleer was niet overbodig. Zelfs Tweede-Kamer leden schieten wel eens naast de de mocratische roos. Een ander lesje werd het publiek voorgehouden door het socialistische kamerlid C. La- ban: „Leerlingen en leraren zullen moeten leren discussiëren. Ze moe ten elkaar politiek-kritisch vormen". Ondanks deze kritiek alle lof voor de Bergse scholieren. De meesten wis ten waar het allemaal om begon nen is en ze hielden zich (in verge lijking met verschillende andere ma nifestaties van deze aard) uitstekend aan het onderwerp. De enige die echt (ondanks of wellicht juist wel door zijn deskundigheid) regelmatig bui ten de protocollaire paden wandelde, was niemand minder dan de voor zitter dr. J. A. J. Verlinden, een oud-rector en gepensioneerd hoge ambtenaar van 't ministerie van On derwijs. Hij werd door de zaal na drukkelijk op de vingers getikt: „Me neer de voorzitter, iedere keer als er een discussie ontstaat, komt u er tussen". De voorzitter leek (en hij was niet de enige) een beetje bang te zijn dat de zaak uit de ordelijke hand zou lo pen. Wie een kreet uitte werd geno digd in het bezadigde gareel van de bekende definities te gaan lopen: „Wilt u ons even precies verklaren wat u daarmee bedoelt?" Of: „Wilt u dit eens nader preciseren?" Rector van het Mollerlyceum drs. S. P. Groen, leidde de avond in, waarna de voorzitter uitlegde wat de bedoeling was van de bijeenkomst was. Zesde klasser Ger Bosveld zorg de daarna direct al voor de verras sing. Hij wilde dat van regeringszij- (Van onze correspondent) BONN Het aantal dienstweigeraars in West-Duitsland heeft zich binnen het laatste jaar verviervoudigd. Dit blijkt uit het jaar verslag van de militaire deskundige Hoogen, dat dezer dagen, kort na het verschijnen van het Witboek '69 van minister van Defensie Gerhard Schroder, dat betrekking heeft op de verdedigingspolitiek van de hondsregering, aan het Westduitse parlement is voorgelegd. Het toenemend aantal dienstweige raars is zonder enige twijfel mede het gevolg van de campagne van de socialistische Duitse studentenbond (S0S) en de buitenparlementari- sche oppositie". Bij deze actie die negen maanden geleden ontketend werd trok men naar kazernepoorten om te provoceren en te demonstre ren. Men hield vergaderingen niet ver van kazernes waarvoor 's a- vonds de soldaten uitgenodigd wer den. Men heeft kantoren waarin het know-how van de dienstweigering op grond van gewetensbezwaren" systematisch doorgegeven wordt. Het stijgen tot het viervoudige echter alleen het werk van deze groepen toe te schrijven zou te veel eer zijn. Het ambt van Wehrbeauf- tragte" (de functie van Hoogen) werd 10 jaar geleden om twee hoofd redenen voor de Bundeswehr gescha pen: ten eerste bestond er een wan trouwen tegenover lawaaiende officie ren en Kasernenhofkommiss". De volgens het nieuwe principe der in- nere „führung" destijds geschapen „burger in uniform" zou een bijzon dere garantie krijgen van zijn consti tutionele rechten. Ten tweede zou als bijvoegsel aan de burger in uniform het ambt van Wehrbeauftragte geschapen worden als een brug tussen mensen in bur ger en militairen tussen burgers en Bundeswehr. De Wehrbeauftragte die alleen verantwoording schuldig is aan het parlement is een werkza me zekering tegen inbreuken die de soldaat bijna pedant beschermt. De integratie van de strijdkrach ten in de maatschappij is nog steeds niet voltrokken. De Bundeswehr is een van die groepen in de Bondsrepubliek die meer dan 25 jaar na de ocrlog niet op zoek naar de verloren tijd is" maar nog steeds op zoek naar de verloren identiteit. Weliswaar is de Bundeswehr in het totaal geschikt geworden voor een beschaafd milieu. Menig eindexamen kandidaat kiest zonder studie het be roep van officier. Aan vele universi teiten zijn er kringen van reserve officieren. Wie echter niet vrijwillig maar als dienstplichtige de wapenrok moet aantrekken bekijkt steeds onwilliger, dat niet alleen de weigeraars uit echte en zogenaamde gewetensbe zwaren de dienst ontlopen, maar ook diegenen, die eigenlijk aan de beurt waren. Het gebrek aan opvoedings plaatsen voor de geboortesterke ja ren na 1943 geven de dienstplichtige soms de indruk, dat ze in de loterij gespeeld en verloren hebben. In elk geval is het jaarverslag het regeringswitboek een stap voor, doordat het duidelijk de strijdop- dracht en de politieke functie van de Bundeswehr dus verzekering van de vrede als bij elkaar horend for muleert. Het komt daarmede tege moet aan diegenen, die door ver keerd begrepen oppergezag van de politiek geen nota nemen van de politieke functie en de stootkracht van het leger tot ideologisch nood lot willen maken. Juist die stoot kracht hangt echter van een sterke technisering af, die wederom van de leden van het leger een sterk ge wicht voor functionele taken ver langt. Technisering betekent team work, los van de traditionele leidings stijl naar een coöperatie van com pagnons. Het „Ehrenkleid der Na tion", zoals men de wapenrok VToe- ger pleegde te noemen, werd in de tweede wereldoorlog beschadigd door het misbruik dat er van gemaakt werd. De Bundeswehr heeft de moei lijke opgave hier opnieuw haar i- dentiteit te vinden. de een commissie zou worden samen gesteld (sociologen, leraren, leerlin gen, psychologen) die eens precies uit de doeken zou doen,, wat er alle maal op de middelbare school zou kunnen worden gedemocratiseerd. Dat idee vonden de forumleden nog al tegendraads. „Het experiment moet van onder af beginnen", luidde eenstemmig de mening van het forum. En vooral het idee om de macht in handen van de leerlingen te leggen, vond het fo rum meer dan verwerpelijk. „De huidige machthebbers willen nu juist de „onderhorigen" in hun gezag la ten delen en nu zouden jullie weer een eenzijdige machtspositie willen". „Ja, ja", luidde het leerlingen-ant woord, „maar je moet eerst macht hebben, voordat je er anderen in kunt laten delen". En de achter grond van hun verlangen: „We zijn nog steeds bang voor de schoollei ding, want die heeft de macht om elk experiment de kop in te drukken, vandaar dat we vragen om maat regelen van bovenaf om de uitgroei van een schooldemocratie te verzeke ren". Landelijk D'66-voorzitter J. Beek mans: „Als je vandaag die zaken wettelijk gaat vastleggen, dan heb je er volgend jaar alweer spijt van". Laban: „Grosveld en velen met hem voeten zieh rechteloos en daarom schoppen ze links en rechts zonder met alternatieven te komen. Ze zeg gen: we kunnen niet discussiëren en we kunnen geen informatie krij gen". Drs. W. A. F. Wilbers, school decaan van het Mollerlyceum: „De democratisering van het onderwijs zal toch van onder af moeten beginnen. Waarom? Omdat het een mentaliteits kwestie is, die je onmogelijk in wets artikelen kunt vragen Het gevaar is er inderdaad dat het een langdurige kwestie wordt als er geen overheids- garanties zijn..." Een vicieuze cirkel, vond een leer ling: „Om democratie te hebben moet je verantwoordelijkheid krijgen, maar om verantwoordelijkheid te krij gen moet je eerst democratie krij gen". Leerling: „In het huidige stel sel bestaat de democratie slechts bij de gratie van de schoolleiding". La- ban: „Het is waar de structuur van het onderwijs zal veranderd moe ten worden en toch zal het initiatief van onderaf moeten komen. Jullie zeg gen steeds: er wordt beslist over en zonder ons. Vorm werkgroepen sa men met leraren en begin er over te praten". We hebben de indruk dat het in Bergen op Zoom gaat gebeuren. Het begin was in elk geval veel gezon der dan de verontrusten vrijdag avond wellicht hebben gedacht. JAN HÜSKEN CALAIS (REUTER) Frankrijk heeft de Westduitse studentenleider Rudi Dutschke de doorreis naar de bondsrepubliek geweigerd, toen hij zondag' met een veerboot uit Dover in Calais aankwam. „Rode Rudi", die nog herstellende is van een vorig jaar april op hem gepleegde moordaanslag, werd acht uur vastgehouden op een politiebu reau en daarna op grond van een eerder verbod tot betreding van Frans grondgebied naar Dover te ruggestuurd. Dutschke heeft enige tijd in de Ierse republiek vertoefd. (ADVERTENTIE) LONDEN (AP) Acht met gewe ren gewapende rovers hebben giste ren in Londen een vrachtauto tot stilstand gebracht, de twee mannen voorin gegrepen en opgesloten en zich uit de voeten gemaakt met een kist met goud ter waarden van 75.000 pond (plm. 650.000 gulden). Dit gebeurde in het hart van de stad. Een bank in noordwest-Londen werd overvallen door een bende die gewapend was met stokken en een geweer. De rovers hadden een kus senslopen bij zich die zij volpropten met geld, in totaal 10.000 pond (plm. 87.000 gulden). Bij de aftocht werden zij door het personeel bekogeld met stoelen, inkt potten en alles wat men maar kon vinden, en buiten smeet het publiek met groenten en fruit dat men van marktstalletjes haalde. Maar de ben de ontkwam. s Prinses Irene is gistermiddag van Schophol vertrokken naar Madrid, waar zij orde op za ken gaat stellen voor haar verhuizing naar haar nieuwe woonstede in Frankrijk in verband met de uitwijzing van haar echtgenoot, prins Carel Hugo, uit Spanje. fWi. h INN <agfq 'l' ..grijp't 7 pookje Fiat 125 SPECIAL f8650,-/incl. BTW19688,-' 'Af Born Hij staat op u te wachten bij uw Fiat-agent. Op uw proefrit, 't Is 'n schoonheid van 'n wagen; ruim. Met 'n leeuw van 'n motor. Sterk en fel en snel, goed voor 'n topsnelheid van ruim 170 km per uur. De wegligging is subliem, o. a door de spe ciale achterasophanging: preciès zoals bij de befaamde Fiat Dino! En dat deze wagen 'n 5-versnellingsbak heeft en dat 'ie tot in details is vervolveiligd, (o. a. gescheiden remcircuitsl), dat zal u bij zoveel vermogen niet verbazen. Nee, wat de 125 Special uniek maakt, is: granturismo-comfort bij sportwagen temperament en familiewagen-ruimte voor 'n middenklasse- prijs. Maak meteen 'n afspraak voor een allerminst vrijblij vende proefrit: deze wagen zal u namelijk niet meer los laten Technisch signalement: Sportieve en soepele motor met 2 bovenliggende nolckenassen. Motorvermogen: 100 Din-pk. Adembenemende accele ratie: van 0-100 km/u in amper 13,6 sec. Ongeflatteerdetop snelheid van ruim 170 km/u. Volledig gesynchroni seerde 5-versnellingsbak voor rustig en zuinig rijden bij hoge snelheden. Welig zitcomfort-voor-vijf, voorstoelen verstelbaar met micro-instelling. Ruitewissers met twee snelheden, instelbaar op automatisch wissen om de 5 seconden. Dubbele koplampen met jodium-elementen voor dagheldere verlichting. Veiligheidsdashboard met o. a. gemakkelijk aflees bare toerenteller. Fraai nylontapijt op de vloer. Meer dan royale koffer ruimte. ireda: Autobedrijf Staal C.V. Ginnekenweg 269-271. Tel. 01600-45052 Breda: Autobedrijf VANU \Aarkendaalseweg 64. Tel. 01600-39950 dergen op Zoom: Garage J. Francke N.V. Halsterseweg 318. Tel. 01640-5152 daarle Nassau: Garage A. J. J. Verheyen Alphenseweg 29. Tel. 04257-533 Heiningen: Firma P. H. v. d. Giesen en Zonen Potenblokseweg 11-19. Tel. 01686-650 Roosendaal: Automobielbed. Lemmens en Keyenberg turg Freyterslaan 36. Tel. 01650-34683 Made: Garage Gebr. v. d. Elshout Adelstraat 1. Tel. 01626-513 Krabbendijke: Garage J. Francke N.V. Dorpsstraat 84. Tel. 01134-505 Zaamslag: Firma A. de Keyzer Zn. Plein 29. Tel. 01153-468 Hulst: Automobielbedrijf en garage W. de Block Tivoliweg. Tel. 01140-2058 Goes: Automobielbedrijf garage „'Noord" Th. P. van der Weele Nieuwstraat 50-52. Tel. 01100-7991 Waalwijk: Automobielbedrijf J. Hamers Tuinstraat 22a. Tel. 04160-4583 Terneuzen: Autobedrijf A. de Keijzer en Zn. Verlengde van Steenbergenlaan 25. Tel. 01 150-456 Zundert N.Br.: Garage L. F. Oostvogels Molenstraat 45. Tel. 01696-2303 Oostburg: N.V. Garage ,,'t Westen" Bredestraat 23a. Tel. 01170-2255 Oudenbosch: Autobedrijf Dictus Kade 24. Tel. 01652-3127 BREDA Het gaat s De Fokstier (met een hoo gelaten.Het beestje word! maal (ook) iets anders it „creatieve zelfwerkzaamh neer een aantal geüitere wisselen. Dat was het ge\ sociale academie, muziek? doodgeboren kalf op de culturele gemeengoed wilt Wel zijn er enkele lijkredes houden. Er zijn ideeën en pla genoeg om een (let wel) kom generatie creatief te maken. Da zeggen: om hen te leren met he tale leven creatief bezig te zijn. ons (de huidige generatie) valt veel eer meer te behalen. Wij z al veel te veel ingeklemd in de ijkte culturele stoelen voor de kastjes van toneel, tv, film, mi etc. Er zat voor de meesten op 1 vigne niets anders op dan om de dige generatie dan maar af te sc ven voor een totaal creatief le Tussen haakjes werden de onge 350 kunstenaars, die ons gewest is, ook nog even de das om ged Nee, zij hebben geen taak bij de voeding van een nieuw geslacht c tieve mensen. De meesten zijn opvoedingsprodukt van acadei met begrippen uit een verleden, zitten nog in de tot kreet besf pelde ivoren toren. Zij willen onderscheid tussen amateur en genadigd) kunstenaar nog hanc ven. En daar voelden de mee: niets voor, al meenden sommigen onze maatschappij steeds specialis zal behouden. Maar „geen Bee naartoestanden", werd gezegd. Dat lijkt een wat negatieve ops ling. Maar er waren ook nog (on kere) positieve geluiden. Daaro aanstonds. Het feit, dat een aai mensen zo bijeenkomt lijkt ons groot belang. Met veel poeha is afgelopen week het streekplan v West-Brabant geannonceerd. Het lijkt erop, dat de menseli ontplooiing in dit (economische) o wikkelingsgebied gauw even gc gepraat wordt met een gordel of als onze redacteur het uitdrukte) paasei van groen. We zijn bang, dat weer de befaamde gazons en pi: nickstallingen worden. Je kunt c binnen de kortste tijd weer een bi brief van een of andere verzekerin maatschappij verwachten (uiteim lijk worden alleen nog de op wi: ingestelde maatschappijen onze hr neren), zoals onlangs in Breda beurde: „Wilt u zorgen, dat uw k aeren niet op de gazons voor „on: «ats spelen, andersWe hebt ,w,ei,la?lden nodig, riep iema ver tafel in Bouvigne. Je zou zo kunnen verklaren: we hebben henlf ^IlJmaat nodi§- En dat een af andere cc 2L achteraf de gaten in t ■hu,^PlaVaat °PvuHen met cli balvoïa schouwburgen, gazons, v berin „f' speeHuintjes etc. Van 1 g af aan zal er vanuit de hoi

de Stem | 1969 | | pagina 6