SCHAATSERS MOGEN VAN MIJ BEST WAT GELD ONTVANGEN" FRAAIE WINST SI FR AK OP KAMPIOEN ORAWI 2 And er! echt bevocht draw bij Standaard Specialisatie op de sprint Tweede klassen gaan verdwijnen Wieid Wynia, het nieuwe leven in de KNSB Overleg en met Pfrommer Van der Hart tekende bij ATLETE CORA HOFMAN: SYMBOLISCH BEGIN BOUW SPOBTHAL Gesprekken I olleybalcompetitie Gantoisi tegen Zeeuws ectieteam BIKILA HEEFT NEK GEBROKEN HANDBALVERBOND Recordcijfers Individueel Niet te veel Specialiseren Afwachten DE STEM VAN DINSDAG 1 APRIL 1969 (Van onze sportredactie) KORNWERD Vanaf het dak van de Friese stjelp zijn de laatste ijsresten zichtbaar, die zich tegen de Afsluitdijk liggen te bekomme ren om hun zinloos bestaan, waarvan het roemloos einde niet lang op zich zal laten wachten. Binnen de grote hoeve lacht het nieuwe leven je toe. Lammeren en kalveren, die boer Wynia niet durft bloot te stellen aan de lente van 1989. Het nieuwe leven, zoals Wynia dat gaat betekenen voor de Nede" °ndse Schaatsbond als voorzitter van de landelijke technische commissie. Wierd Wvnia heet hij, dat ver melden althans de kranteknipsels van de Elfstedentochten 1947 en 1954 waarin Wynia respectievelijk zesde en zevende werd. I Schaatscoach Leen Pfrommer (op de foto boven in gezelschap van Carry Geysen) zal steeds nauw overleg plegen met Wierd Wynia. Een jonge, zo op het oog welj stelde boer, uit het Friese gehucht Kornwerd, dat 120 inwoners telt, de families in de rondomliggende boe renbedrijven meegerekend. Hij zal de technische commissie gaan lei den, hij wil een groot deel van de verantwoordelijkheid dragen voor de toekomst van Nederland als schaats- natie. Het aanvaarden van de kandida tuur ging gepaard met tenminste één bedenking. Onder andere als presi dent-kerkvoogd, als vice-voorzitter e- ner ijsclub en als beheerder van de financiën der gewestelijke T.C. is Wynia's vrije tijd dik gevuld en daarom heeft hij zich eerst nog moe ten bedenken. Zijn „ja" houdt ech ter nu al een reeks van werkzaam heden in, die begint met bestudering van allerlei correspondentie uit het voorgaande jaar. Ook een gesprek met coach Leen Pfrommer heeft al plaatsgevonden. En daarom, omdat zijn nieuwe taak ook veel tijd vraagt, zegt Wierd Wynia enkele functies te willen afstoten, zonder dat hij dit na der concretiseert. (Van onze volleybalmedewerker) BKEDA —Met een reeks oefen wedstrijden tegen Israël, België en een Bulgaars clubteam heeft het na tionale volleybalteam in ieder geval voldoende „kilometers" in de benen om het avontuur van de Westeuro- hese kampioenschappen aan te gaan. holst «e attóA mer van de Bel" hit Gen?Ttmgmg Gan" )ens heeft zi?„' 1e hePr Etienne Stae- ?e<>P zondae 27 fg-wktnd gemaakt> telijk Snnrtr, 1 pnlln het Gemeen- «»ifck Hulst de strijd zal tle' nn&T een Zee™se selec- Kiverkt. monienteel druk wordt de Gentenaren ziet sPrint: p d' Lex-hantpioen»S 6n L van der Cam eyter (kaïrmfn Van BelSte). G. de sprint»vS?Pl°en van België ver- Dries- hor- cate- 800 5000 (kam- 5000 Ma- Ge- wSumi r Be,lgië «n H L uJ' van den T den: G. LtL°?,rey- 40 meter lone 1968) mpi°™ 2e c 6ter harding -,van Datnme. #leter hardlnn™' D Thienpont. ploen van BeW- VerSauwe (1 48.000 uCateg0rie °P SenNandts ^nHoogsPnngen: ar4i en R nu Speerwerpen: R "k-Ghesquière. Of dit, met de climax van de Ne derlandse competitie, niet te veel is geweest van het goede, zal volgen de week tussen 5 en 12 april in Fin land blijken. Van de Europa-Cupkoorts zijn we bijna ook genezen. Blokkeer speelde in Tsjechoslowakije beter dan in Ne derland, maar moest toch met 3-1 het hoofd buigen voor het moeite loos lijkende spel van Zetor. Ook voor Valbovol is het Oosteu- ropese spel te machtig. Voor 1250 toeschouwers verloor het in een naar Nederlandse begrippen uitstekende wedstrijd, met 3-1 van Akademika So fia. Voor de Nederlandse competitie was er in de eredivisie heren geen activiteit. Bij de dames won Haag '68 van Vredestein en kan in de laatste wedstrijd tegen Isala op 19 april kampioen worden. Karanoi had geen moeite met Armada. Ook in de zuidelijke hoofdklasse dames zullen de beslissingen eerst na Pasan gaan vallen. AMVJ klopte Theresia en kan in punten tot nog slechts geëvenaard worden door D OS. Orawi besloot het seizoen met een zege op Shot, dat zijn laatste twee wedstrijden zal moeten winnen om nog gelijk te kunnen komen met VCT of Theresia, die elkaar nog ont moeten. Lyceum weerde zich kranig tegen Valuas. Met de recordcijfers 19-21 miste het echter de kans op een 2-1 voorsprong. Bij de heren nam Ber- mi tegen Hajraa een 2-1 voorsprong maar leek toen uitgeblust. Bij 3-13 in de vijfde set kwam nog een op leving, die echter niet verder reikte dan 13-14. Sarto deed zijn plicht bij PSV en Karanoi speelde zich veilig tegen Mavok. (Van onze sportredactie) HULST Woensdagmiddag om twee uur zal burgemeester Molthoff van Hulst de eerste spade in de grond steken op het terrein aan de Sportlaan in Hulst als symbolisch begin van de werkzaamheden voor de bouw van de sporthal. Bij deze eerste plechtigheid zullen het volledige bestuur van de Stich ting Sporthal, afgevaardigden van de Heidemij en verschillende andere genodigden aanwezig zijn. Men hoopt de sporthal in september klaar te hebben. De eerste steenlegging kan over ongeveer zes weken worden verwacht. In de overgangsklasse dames werd Energo in afdeling 7 kampioen. LV C wist bij WVC na een 2-0 voor sprong toch te verliezen. Ir afdeling 8 verlies van WO en E-BVC, waar bij laatstgenoemd team is uitgespeeld en nog hoopt op een beslissingswed strijd. Marathon was kansloos bij St.- Paul. Bij de heren zorgde Sifrak voor een kunststuk door een 2-0 achter stand bij kampioen Orawi 2 om te zetten in een 3-2 zege. Marathon zet te de zegereeks voort met een 3-2 tegen Delta 2 en in Breda werd de derby 'n pijnlijke 3-0 neder.aag voor Lyxeum tegen een superieur RHBS, Het zal nodig zijn ook wil hij zich zelf niet in een onmogelijke positie manoeuvreren. De ophanden zijnde contributieverhoging van de K.N.S.B. is hieraan debet. Een contributiever hoging, die nogal aanzienlijk is en die het gevaar in zich draagt, dat de K.N.S.B. wordt uitgehold. Wynia heeft dat reeds bij zichzelf verondersteld, contact met bestuurs leden van Friese ijsciubs onder streepte het. Vele ijsclubs zijn niet bereid zonder slag of stoot het plan tot contributieverhoging te steunen. Zelfs niet na het overwegen van de consequenties. Wynia: „Het is niet denkbeeldig, dat een club als Makkum bijvoor beeld, die pas een ijsbaan heeft la ten aanleggen inclusief verlichting, kleedaccommodatie enz., de weige ring tot het uiterste doorvoert en uit de K.N.S.B. stapt. Op de ijsbaan wordt dan nog wat recreatief schaat sen beoefend, afgewisseld met onder linge wedstrijden en daarmee stopt het. De echte wedstrijdschaatsers sluiten zich dan wel aan bij Thialf in Heerenveen". En om die reden zou Wynia als vicevoorzitter van ijsclub Makkum tegenstander moeten zijn van 't con tributieplan. Maar dat kan een T.C.- voorzitter zich niet permitteren, om dat voor een realisering van alle technische plannen steeds meer geld nodig is. Wynia mompelt wat: „We zullen eerst afwachten hoe de gewes telijke vergaderingen reageren, dan zien we wel verder". Het zijn woorden die niet als ken merkend mogen gelden voor de op vattingen van Wierd Wynia. Integen deel. Wynia houdt van een goede or ganisatorische opbouw, die naar zijn oordeel alleen kan stoelen op een zakelijke planning. En zo wil hij het ook in de T.C. doen. „Het is alleen de vraag in hoeverre de financiën van de bondspenningmeester toerei kend zijn. Al geloof ik dat er op bij komstigheden wel wat gekapt kan worden". De plannen, die Wynia zich voor het komende seizoen heeft gemaakt, o.a. na overleg met Leen Pfrommer, betekenen toch weer een aantal nieuwigheden. Zo wil hij graag de training van de nationale jeugdtop centraliseren. Voor deze jongens en meisjes moet bovendien een Euro pees kampioenschap worden georga niseerd. „Je moet zorgen dat deze ongens niet verloren gaan. Ze moe ten geleidelijk aan worden opge kweekt om straks de plaatsen van Kees, Ard en Jan te gaan innemen". Wierd Wynia trekt wat nerveus aan alweer een sigaret, het verderfe lijke middel, waardoor hij in de laatste twee elfstedentochten de fi nish niet haalde. „We moeten bij de nationale kampioenschappen opnieuw een apart sprinterskampioenschap invoeren. Afstanden 500 en 1000 en 5000 en 1500. Maar de betreffende jongens moeten dan wel vroeg we ten dat ze in die aparte groep in gedeeld worden. Het zal alleen nu fi nancieel nog niet haalbaar zijn een aparte sprinttraining in te voeren. Wellicht dat hieraan regionaal iets kan worden gedaan". In de eerste dagen na de aanvaar ding van zijn voorzittersfunctie praat Wierd Wynia, de 44-jarige Friese veehouder, over planning, coördina tie, over continuering van de rust, die er nu heerst in en rond de schaatswereld. Binnen de T.C. wil hij de taken duidelijk verdelen en „be paalde dingen" anders creëren. Uiteraard staan op zijn program ma gesprekken met de ijstrainers, de conditietrainer (trainingsgroepen groter dan tien man!), met de pen ningmeester en met de dames- en herenkemploeg. „Als ik in tijdnood kom, zal ik die laatste twee ge sprekken achterwege laten. Ik ge loof niet dat het bijster hard nodig is". „En bovendien kan ik de jon gens en meisjes toch niet aanbieden, wat ik graag zou willen. Het zou toch helemaal niet zo gek zijn, als we die rijders en rijdsters financi eel eens wat meer tegemoet kwa men? Er zijn er bij, die hun studie met één of twee jaar verlengen om wille van de schaatssport. Daar mag toch best wat tegenover staan?" „Al was het b.v. maar dat we een deel van de startgelden zouden vastzetten. Dan kunnen we aan het eind van het seizoen tegen zo'n rij der of rijdster zeggen: Kijk, we heb ben deze winter zoveel voor je ge spaard. Dat is toch niet meer dan redelijk?" Het nieuwe leven blaat en mek kert en loeit de K.N.S.B. tegemoet vanuit een Friese hoeve, aan de boord van het IJsselmeer. (Van onze sportredactie) ANTWERPEN In de Belgische voetbalcompetitie heeft koploper Standaard in de topmatch tegen landskampioen Anderlecht een winst puntje moeten laten schieten. De twee sterkste Belgische teams kwa men in dit treffen niet verder dan een doelpunt. Voor Standaard had dit (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na de wedstrijd Holland-Sport tegen Fortuna - Sittar- dia Combinatie zijn het bestuur van Holland Sport en trainer Cor van der Hart tot overeenstemming geko men. De trainer tekende een con tract voor twee jaar. En dat ver bindt hem tot en met het seizoen 1971-1972 aan Holland Sport. AYLESBURY (ANP) Abebe Bi- kila blijkt een gebroken nek te heb ben en een ernstige beschadiging aan het ruggemerg. Dit verklaarden doktoren van het ziekenhuis in Stoke Mandeville, waar Bikila wordt be handeld, gisteren. De Ethiopiër had een rustige nacht gehad. „Maar zijn toestand is nog uitermate ernstig", aldus een medisch communiqué. COR VAN DER HART: contract verlengd 1-1 gelijke spel geen directe nadelige gevolgen. De afstand op de ranglijst tussen de Luikse kampioenskandidaat en de naaste belager bleef zes punten. Wel plaatste Charleroi en St. Gilles zich door overwinningen naast An derlecht. Het leek er aanvankelijk in Luik veel op dat de titelverdedigers een enorm pak slaag zouiden krijgen. Reeds in de vijfde minuut zorgde Na- gy voor een voorsprong door uit een hoekschop met een inswinger te sco ren. Op dat moment waren de Luikse supporters er al van overtuigd dat Anderlecht een forse nederlaag zou lijden, en daar leek het in de reste rende minuten van de eerste helft inderdaad op. De Brusselaars kregen in die periode geen voet aan de grond. De Luikse aanval daarentegen stormde onophou delijk af op het doel van Van den Bossche, die Trappeniers op uitste kende wijze verving. Het was aan het goede werk van de Brusselse goalie te danken dat het bij een doelpunt bleef. Na de overrompelende opening werden de Standaardschutters over moedig in hun aanvallen. De noncha lant opgezette aanvallen konden nu zonder al te veel moeite door de toch onbetrouwbare Anderlecht-verdedi- ging worden gekeerd. Twee minuten voor rust kwam de thuisclub in de gelegenheid de voor sprong uit te breiden. Nagy schoot de wegens hands toegewezen strafschop echter ver naast. Hoewel de Hongaar met zijn eerste doelpunt goed werk leverde, was het toch voornamelijk aan hem te wijten dat het bij Stan daard, ondanks de zwakte van An derlecht bij een treffer bleef. Hij speelde te individueel en verprutste daardoor menige aanval. In de tweede helft kreeg Ander lecht de kans terug te komen. Hanon brak herhaaldelijk door de Luikse verdedigingslinie en reeds in de vier de minuut na de hervatting maakte Noordal na goed voorbereidend werk van Mulder, gelijk: 1-1. Brugge maakte in de eerste minu ten van de wedstrijd tegen Beveren een goede indruk. De Brugse voet ballers schenen zich op het zware veld best thuis te voelen. Na vier mi nuten spelen had dit reeds een doel punt tot gevolg. Turesson bediende Carteus op maat die beheerst inkop te. De reactie van Beveren op deze onverwachte achterstand was fel. De voorwaartsen trokken onophoudelijk in de aanval. De gelijkmaker kon voor rust echter niet worden gereali seerd, omdat de afwerking te wensen overliet. In het eerste kwartier van de twee de helft werd het vonnis over de Bruggenaren snel geveld. In de elfde minuut schoot Rogiers laag in. Zijn schot schampte langs verdediger Bas- tyns en verdween buiten bereik van Boone in de touwen. Twee minuten later was het opnieuw raak. Het was van Sompel die zijn ploeg de ver diende 2-1 voorsprong gaf. In de res terende minuten kreeg de bezoekende formatie nog enkele kansen. Schoten van o.a. Carteus en Mortier leverden echter geen resultaat op. Na 25 minuten was de wedstrijd Waregem-Gantoise beslist. Op dat moment stonden de gasten reeds met 2-0 achter. Warengem had deze voor. sprong te danken aan doelpunten van Ghijselinck (eerste minuut) en Stockmans (25e minuut). Met deze twee treffers kreeg Warengem niet te veel. De ploeg kwam als beste voor de dag. Onder aanvoering van Stock mans en Lambert waren de gasten constant in de aanval. Het duurde 42 minuten voordat Gantoise daar iets tegenover kon zetten. Uit een voor zet van Van Nee scoorde op dat mo ment Christiaans vanuit een schijn baar onmogelijke positie. Na rust was Gantoise beter op dreef. Het team drong verder op en in de twaalfde minuut kwam de ge lijkmaker uit een strafschop van Ju- rion. Toch had de thuisclub het laat ste woord. Met no-g drie minuten te spelen bezorgde Lambert zijn team een verdiende overwinning. Gantoise zakte door dit verlies een plaats op de ranglijst. Zevende staat nu Beveren met 2 punten achterstand op St. Trui-den. Brugge zakte na-ar de vijfde plaats, en is uitgeteld in de strijd om de titel. Beerschot staat met 19 punten en nog 6 wedstrijden te spelen niet helemaal veilig. Cora Hofman: „Ik wacht voorlopig de eerste wedstrijden af. Dan weet ik ongeveer wat voor tegtenstand ik verwachten kan". (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Nu de laatste cross achter de rug is bereiden de atleten en atletes zich voor op het nieuwe zomerseizoen dat in Zee land op 27 april begint met een ontmoeting in Hulst tussen de Zeeuwse ploeg en een afvaardi ging van Gantoise uit Gent. De meeste verenigingen wisselen be gin april de zaal voor de sintel- baan. Dat geldt ook voor de Ter- neuzense atletiekclub Schelde- sport, met in zijn gelederen de „hope" van het KNAU-district Zeeland: Cora Hofman. Cora Hof man wordt voor het komende sei zoen bijzonder belangrijk omdat zij voor de eerste maal, als eerste jaar a-meije, mag deelnemen aan dameswedstrijden. Voor de 16-jarige Terneuzense atlete betekent de overgang naar de a-meisjea een totaal nieuw be gin. Het is voor haar dan ook een open vraag wat het nieuwe sei zoen haar tussen de oudere atletes zal opleveren. „Ik wacht voorlo pig de eerste wedstrijden af. Dan weet ik ongeveer wat ik aan m'n tegenstanders heb en kan ik ver der zien", aldus Cora Hofman. In het komende seizoen wil Co- ra Hofman zich gaan specialiseren op de 100 en 200 meter en de 80 meter horden. Hoewel zij in '67 Nederlands kampioene versprin gen werd (met een sprong van 5 meter 72) staat dit nummre niet meer op haar programma. Cora Hofman: „De verspringtechniek die ik op de centrale trainingen heb moeten leren ligt me niet. Ik kan het maar niet onder de knie krijgen. Toen ik nog in Terneu- zen onder leiding van de heer Jo- hannesen trainde ging het veel beter". Als Scheldesport volgende week voor de eerste maal traint zal Cora Hofman geen aanpassings moeilijkheden hebben. De Neder landse kampioene op de 60 meter horden heeft namelijk de hele winter, als lid van de selectie- ploeg, buiten getraind. Elke zon dagmorgen reist Cora Hofman naar Rotterdam om de trainingen van de KNAU-oefenmeester Eyke- boom te volgen. Ook in Terneu- z enzal zij op een trainingsschema van de nationale coach hlijven oefenen. De specialisatie op de sprint afstanden houdt voor Cora Hof man tevens in dat er voorlopig niets meer van meerkampen komt. „Bij de meisjes kon ik makkelijk aan de meerkampen meedoen. Ik verbeterde zelfs nog het Zeeuwse record en bracht het op 3021 pun ten, maar als er sterkere tegen standsters komen dan maak ik weinig kans omdat ik van kogel stoten totaal niets kan", aldus Co- ra Hofman. In Zeeland heeft de Terneuzen se van de a-meisjes weinig te duchten. Op nationaal niveau lig gen de zaken moeilijker. Bij de selectieploeg bevinden zich alleen al 15 meisjes die niet veel voor elkaar onder doen. Als gevaarlijke concurrenten ziet Cora Hofman voor het komende seizoen Rini Cordia en Marie Valkenburg. De sterkste Zeeuwse dames waarte gen de nationale kampioen het op moet. nemen zijn Ella Deurloo uit Goes en de Vlissingse Anneke Roose. Cora Hofman heeft zichzelf tij dens de nationale kampioenschap pen, die in juli in Leeuwarden worden gehouden, de meeste kans op de 100 meter: „De 200 meter heb ik in een wedstrijd nog nooit gelopen, dus ik moet nog maar af wachten wat dat wordt". Om zich degelijk op de titelstrijd voor te kunnen bereiden wil Cora Hof man de hele week door gebruik maken van de Terneuzense sin- telbaan. „Ik zit nu in de vierde klas van het „Petrus Hondius - lyceum". Door het vele huiswerk kan ik vaak niet op de clubavonden van Scheldesport trainen, daarom hoop ik van de gemeente toestemming te krijgen om te kunnen trainen wanneer ik tijd heb. Dat kon ik vorig jaar voor de eNderlandse kampioenschappen ook", aldus Cora Hofman. LAGE VUURSCHE (ANP) Het Nederlands Handbalverbond heeft tijdens zijn hondsvergadering van dit weekeinde te Lage Vuursche een aantal belangrijke beslissingen geno men. Op de eerste plaats werd beslo ten de organisatievorm van de zes districten op te heffen. Onder het hoofdbestuur staan dus niet langer de districtsbesturen, maar nu direct de afdelingsbesturen. Deze structuur wijziging heeft ook invloed op het competitiebeeld in het handbalver bond. De hoofdklasse, zowel vooi da mes ais voor neren, in de zaai en op het veld blijft gehandhaafd. De twee overgangsklassen zullen ook blijven bestaan, alleen onder een andere naam, namelijk eerste klasse. De zes districts-eerste klas sen zullen in het vervolg tweede klasse gaan heten. De bestaande pro motieregelingen tussen al deze klas sen gaan echter verdwijnen. Een uit zondering in deze werd gemaakt voor de districten West A en West B. waar de concentratie van Handballers het grootst is. De vergadering ging ak koord met het voorstel de tweede klassen in de westelijke districten te handhaven alleen nu onder de naam van derde klassen. Door de ophef fing van de districts-tweede klassen in de andere districten en terugplaat sing van de verenigingen, die daarin uitkwamen naar de afdelingen kan de post reiskosten bij die verenigin gen op een aanzienlijke manier ge drukt worden. De bondsraad ging niet mee met het voorstel het seizoen van het veld- handbal naar de zomermaanden te verleggen. De competitie op het veld zal in een seizoen voor en na de zaal competitie blijven. Wel werd beslo ten het zaalseizoen met twee weken te verlengen, van 1 november tot 15 maart om iets meer „ruimte" te krijgen. Aangenomen werd ook het voor stel om de competitie zevenhandbal op het veld te verheffen tot districts niveau in die afdelingen, waar daar toe behoefte bestaat. Dit geldt voor namelijk het oude district Limburg- Oost-Brabant, waar het veldhandbal in de afdelingen vrijwel was ver drongen door zevenhandbal op he' veld.

de Stem | 1969 | | pagina 13