ler 13 ollektie OT .PvdA verliest, wat zij ook doet9 CORNELISSEJNTOTAAL WAPENEMBARGO NODIG Veel huisvrouwen willen best meer sociaal wer VERJONGING ONDER KARDINALEN Bouw-cao De bromfiets is populair bij de jongeren monteurs Iers GO N.V. srs OP V.V.D.-VERGADERING: 'T KORT Wegens smaad Zwolsman boete geëist Veiligheidsraad keurt acties Israël af ,i op een werk e Jectfes, jtljds bij bent. Commentaar Vertrouwen «Vaste avonden" voor omroepen Zuivelbewerkers ANAB met cao V»el doden bij Wrdbeving VERSTERKT GOEDE WEG MINISTERIE C.R.M. ONTDEKT Levensbeschrijving MAATREGELEN Voorlichting Waar je ook kijk* steeds meer mensen stappen over op Roxy 25. Utoch ook? Verrassend Enkhuizer" optimistisch over weer met Pasen te GORINCHEM en EINDHOVEN LCONSTRUCTIES voor diverse J-Nederland met name op het I moeten geven aan een groep lar vervoer bij de afdeling Personeelzsktn, komen dooi* het invullen ven e, waarop staat vermeld: IIG 52 nodig). Ilillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll rmulier en gegevens over men voor de aangeboden liiiiimiiiiiinniiiiiiiiiiiiiininiiiiii'11 DE STEM VAN ZATERDAG 29 MAART 1969 11 (Van onze parlementire redctie GRONINGEN „Voor my staat vast dat met de KVP, ook de AR tndeCHU door de PvdA in de ban zijn gedaan. De kreet van fractie- Idder den Uyl dat de PvdA nu alles op alles moet zetten om progres sieve krachten uit AR en CHU los te weken getuigt van een mate- |oie zelfoverschatting, ingegeven door demoed der wanhoop. De vage droom van een progressieve concentratie, rond de PvdA lijkt ju wel geëindigd in een kil ontwaken: De PvdA zal stellig verlies lijden, wat zy ook doet". De benoeming van mgr. J. Wil lebrands tof kardinaal is een memorabel feit. Er zijn, dunkt «ui, drie dingen uit Op te maken. Ten eerste, dat paus Paulus een groot vertrouwen heeft in de mens Willebrands, iets wat ingewijden al zeer goed wisten en dat nu opnieuw neer buiten is getreden. Ten tweede, dat hij de oecume nische lijn van kardinaal Bea mid dels de persoon van diens secreta ris wil doortrekken. En ten derde, dat hij een gebaar in de richting van de Nederlandse kerkprovincie wil maken. Wij wensen kardinaal Willebrands geluk met zijn uitverkiezing, en ho pen dat hij op zijn hoge post het oecumenische ideaal, waarvoor hij zich van jongsaf heeft ingezet, ge trouw zal blijven. Dat zal hem waar schijnlijk heel waf moeite kosten, getuige het leven van zijn grote voorganger Bea, wie het tijdens zijn kardinalaat aan tegenwerking, verdachtmaking en laster niet heeft ontbroken. Hoe hoger een mens op de hiër archische ladder stijgt, hoe moeilij ker het voor hem wordt om de be trekkelijkheid van gevestigde struc turen te zien en haar bruikbaarheid op de proef te stellen. Toch is het juist dat, wat van een oecumenische voortrekker gevraagd wordt. Wille brands zal, wat hij eerst in hel ™art en later in het paars is ge weest, nu ook in het rood moeten zl|n. Wij wensen hem succes toe, en sterkte. HILVERSUM (ANP) Het be suur van de N.T.S. beeft een p)an ■WM voor een nieuwe zendtijd- wieling per 1 oktober, waardoor de "Wrganisaties de gelegenheid en "ebben om evenals de NTS «P vaste avonden uit te zenden. De ew® regeling zal voor een jaar gel- hekendg ™middaS Hilversum (Vanc i onze redactie binnenland) 'tlb™ECbHT De werkgroep zui- d',fc a™ van de Algemene Ne- ilsterp» "'■ar's-c'le "dri.jfsbond is '«lands: «et d» j 1 akkoord gegaan waarover a Va" de concept-cao a|nr J' d,ezeweek overenstem- 11081 ingatn d'e °P 1 april saVn0,^ve.rhoging Za' 7 Pct- bedra" prestatlebelnn' W°rdt 10 pct' Van de felonen ?Spremle in de func" Merinir i Tl-idens deze ver- voS'6 de heer S' van der keN dat a ^van hat ANAB' be" J e net n.!N AVÖ, Saan'onHoï vakbeweging acties wil door de6™---^ de pri->zenslaS nen'Hii dart,: g wordt Sewon- st®klh2Pn nf °'a' ann demonstraties, gen o£ °Penbrekin.g van de cao. ^hTweJ Ttr,>i Bij ee" aard Ieket 53 mpn! 'e zi3" gisteren en tsn om bet leven geko- geraakt' "etepi- 'S#l10 inwon,'1 ,aiir,"r een stad van VJn Izmir gelegen km 00Ste" De, yj't uurdd,eVjag d?®d zicb voor om ''i'en werd do ochtand Plaatselijke lichte ecUv,r?daarna door nog ..-air en de „S™ Sevolf!d- In ?l^eduiz™a0nmLg_getlde dorpen L «n en levensmiddelen Dit zei VVD-fractieleider mr. E. H. Toxopeus gisteren in zijn rede tot de algemene vergadering van de VVD in Groningen. Volgens mr. Toxopeus is het „wei- haast onvermijdelijk", dat zich in de PvdA een scheiding voltrekken gaat, met name door de geschillen tussen wanhopig verdeelde democraten en Nieuw Links over Nederland en de NAVO en de erkenning v.d. DDR. „Waar men met zijn politieke te genstanders te doen krijgt, zijn po litieke vijanden, kan men niet lan ger samen in een partij blijven", al dus mr. Toxopeus. De liberale fractieleider zei dat de uitspraak van de PvdA over het niet samen regeren met de KVP een steun was voor het kabinet-De Jong en ook een versterking van de positie van de VVD. „De heer Den Uyl heeft ons reeds gemaand die positie uit te buiten. Laat hij zichzelf maar raad geven, hij heeft het meer nodig dan wij", aldus mr. Toxopeus. Hij voeg de hieraan toe in de ontwikkeling geen aanleiding tot enige beleidswij ziging te zien: „Wij hebben coalitie afspraken gemaakt en een beleid aanvaard en we rekenen er doodge woon op, dat alle vier partners dat beleid loyaal steunen". Over D '66 zei de liberale fractie leider dat het een onpolitiek gezel schap is dat politiek niet te plaatsen valt. Mr. Toxopeus zei voorts, dat de WD „onder geëigende omstandig heden" het kabinet-De Jong tot in zet van de verkiezingen wil ma ken, indien het kabinet voortgaat het land op evenwichtige wijze te bestuderen. Intussen meende mr. Toxopeus toch zijn geestverwant, minister Witte- veen (Financiën) „voorlopig" te mo gen feliciteren, omdat hij op de goe de weg is. „De overschrijding van de begro ting 1966 was viermaal zo groot als die van de begroting 1968". Het doel is echter nog niet bereikt. Mr. Toxo peus waarschuwde: „Dit kabinet kan en mag de loon- en prijsspiraal niet dulden, de regeringspartijen even min. UTRECHT Wegens smaad ten aanzien van R. Zwolsman heefL.de officier mr. P. G. Wüs- terberg officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de ex portkoopman Van der G. een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken (met een proef tijd van drie jaar) en een boete van 400 gulden geëist. Hij zou op 9 mei van het vorige jaar tijdens een teach-in van de stu dentenvereniging „Veritas" in Utrecht gezegd hebben dat de heer Zwolsman een man is die „strafbaar en bewijsbaar bij 124 moorden" betrokken is. De raadsman van Van der G. verzocht de rechtbank zijn cliënt toe te staan in het algemeen be lang het bewijs der waarheid te leveren. De officier viel de com municatiemedia fel aan: „Het gebeurt steeds meer dat te goe der naam en f,aam bekend staan de Nederlanders op een onfat soenlijke en insinuerende wijze worden ondervraagd. Dat ge beurt meestal door mensen die in intellectueel opzicht niet al tijd in de schaduw kunnen staan van hen die zij ondervragen". Hij noemde de laatste uitzending van Inburgeren en het onder zoek naar het Nederlandse op treden in Indonesië. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Pas terug uit Bia- fra, nog diep onder de indruk van wat hij gezien heeft, zegt het K.V.P.-Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen: „De tranen komen in je ogen, als je ziet wat de ge volgen zijn van de Nigeriaanse bombardementen op de burgerbe volking van Biafra. Het is hartver scheurend, die gewonde kinderen en vrouwen. Volstrekt onbegrijpe lijk is het voor mij, wat de Nige- rianen gedaan hebben. Ze hadden zichzelf geen slechtere dienst kun nen bewijzen". Hij praat over een Nigeriaans bombardement op Biafraanse marktbezoekers, waarbij vele vrour wen en kinderen gedood, voor hun leven verminkt of zwaar gewond werden. „Ik kan me gewoon niet voorstellen dat Lagos daarvoor het bevel gegeven heeft". Ir. Cornelissen is ook diep onder de indruk van het werk dat de hulporganisaties in Biafra doen. „Het is ongelooflijk wat men tot stand brengt. Met een voor ons on begrijpelijke inzet is daar een gi gantisch bedrijf opgebouwd om voedsel over te brengen en te dis tribueren, om de bevolking me disch te helpen, om hen bij te staan bij het produceren van eigen voed- sel. Het is pertinent onwaar, dat in de magazijnen op de aanvoerbasis- sen voedsel ligt te rotten. Op Sao Tomé ligt nog een vooraad van 11.000 ton, maar alles is nog goed en aacht in nacht uit vliegt men zo'n 250 ton over naar Biafra. De dag na aankomst is dit voedsel ai bij de bevolking gedistribueerd". De luchtbrug Sao Tomé - UI) bestaat een jaar, waarbij met 1900 vluchten 20.000 ton voedsel overge bracht is. Als gevolg daarvan heeft men de hongersnood terug kunnen voeren tot wat ir. Cornelissen noemt enkele tientallen sterfgeval len per dag. „Maar wees voorzich tig met zo'n cijfer, want niemand weet precies wat er gaande is. De mensen hebben voedsel, maar dan ook net genoeg om in leven te blij ven. Valt er een nachtelijke vlucht uit door welke oorzaak ook, dan lijdt men de dag erop zonder meer honger. En wordt het aantal vluch ten niet opgevoerd, dan blijft het alleen maar „op sterven na dood" omdat wat men krijgt te weinig is". Ir. Cornelissen is ervan over tuigd dat de Verenigde Naties bij na niet meer langs het probleem heen kunnen. „Men moet er zich wel mee gaan bemoeien, wanneer de bombardementen op de burger bevolking doorgaan". Het is volgens hem nodig dat de bombardementen op burgerdoelen gestopt worden, dat voor beide par tijen een totaal wapenembargo af gekondigd moet worden, dat er een bevel tot staakt het vuren moet ko men en dat dan beide partijen moeten gaan onderhandelen. „De grote vraag alleen is hoe dit be reikt kan worden. Ik zie gewoon geen oplossing. Ik betwijfel echter of Nigeria en Biafra nog verenigd worden na alles wat er gebeurd is". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Lezen, naaien, breien, borduren, muziek maken, tekenen, schilderen, knutselen, dat zijn zo van die bezigheden, waarmee heel wat Nederlandse huisvrouwen haar vrije tijd blijken te vullen. Natuurlijk komen daar ook nog wandelen, fietsen, rijden en sporten bij en voor sommige zeer gelukkige huisvrouwen ook nog tuinieren. Toch zijn er nog ai wat vrouwen, die haar vrije tijd bijzonder graag zouden besteden aan jeugd- en bejaarden- werk, aan assistentie in ziekenhuizen en bij kruisverenigingen, aan gezlns- werk en aan bestuursfuncties. Een rijke scala van bezigheden en wensen dus, van de Nederlandse huisvrouw, die het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk vorig jaar genoteerd heeft op twee dames beurzen in Amsterdam en Rotterdam. Dit is een model van de zeer fraaie flat, die in het Engelse Croydon ge bouwd gaat worden. De 23 verdiepingen van het gebouw, dat zo'n 20 mil joen gulden gaat kosten, zijn onder een hoek van 45 graden geplaatst, waardoor een vry uitzicht naar alle kanten gewaarborgd is. (Vervolg van pagina 1) Naast de benoemingen uit promotie en vanwege de zetel of functie in een bisschoppenconferentie valt onder de kandidaatkardinalen een verdere in ternationalisering te bespuren. Zo is China weer in het kardinalencollege vertegenwoordigd door mgr. P, Yue Pin (67), aartsbisschop van Nanking. De Philpippijnen hebben er ook een kardinaal bijgekregen, n.l. mgr. Ro- sales (62) van Cebu. Nieuw-Zeeland krijgt een kardinaal in de figuur van mgr. P. McKeefry van Wellington (69). Europa heeft met 16 nieuwe kar dinalen de grootste aanwinst gekre gen. Daaronder neemt Italië een groot deel voor haar rekening met 8 nieuwe kardinalen, van wie maar één residerende. Frankrijk heeft er 3. Spanje 2, Schotland 1, Duitsland 1 en Nederland 1. Het valt op dat er onder de nieu we kandidaat-kardinalen enkele zeer jonge zijn, zoals de 47-jarige mgr. Kim Sou Hwan van Korea, mgr. Cooke van New York en mgr. Sales van Sao Salvador de Bahia, die 48 jaar oud zijn. Mgr. Malula van Kins hasa is 51. De meeste overige kandida ten variëren in de leeftijd van 57-68, met enkele uitzonderingen zoals mgr. Miranda van Mexico City, die 73 jaar oud is en mgr. Violardo die 70 jaar oud is. Jan Willebrands is een van de grondleggers van de oecumenische beweging in Europa. Hij richtte in de vijftiger jaren „La conférence ca- tholique pour les questions oecume- niqués" op, dat verspreid aanwezi ge krachten op dit terrein bundelde. In 1960 werd hij door paus Joannes" XXIII benoemd tot secretaris van kardinaal Bea, de leider van het pas opgerichte secretariaat voor de een heid der christenen. In deze functie hielp hij het Vaticaans concilie voor bereiden, enerzijds door het uitwer ken van concepten van concilie-uit spraken over de eenheid der kerken, de godsdienstvrijheid en de verhou ding tot de niet-christelijke gods diensten, anderzijds door het leggen van contacten met kerken en kerke lijke leiders over heel de wereld. Een groot succes boekte hij toen hij in 1962 zijn reis naar Moskou be kroond zag met de toezegging, dat twee waarnemers van de Russisch- orthodoxe kerk het concilie zouden bijwonen. Tussen de tweede en derde conei- liezitting vergezelde hij paus Paulus op diens reis naar het Heilige Land. Na het concilie lag zijn activiteit op twee niveaus: in Rome werkt hij aan de uitvoering van de conciliebesluiten op het hem toegewezen gebied en had hij een groot aandeel in de sa menstelling van het oecumenisch di rectorium (1967). Daarnaast speelde hij een rol bij het leggen van contacten met andere kerken, o.a. als gezel van paus Paulus op diens oecumenische reizen. Na de dood van kardinaal Bea in 1968 was hij een van de kandidaten die in aan merking kwamen om hefn op te vol gen. Jan Gerard Maria Willebrands werd in 1909 te Bovenkarspel (N.-H.) geboren, in 1943 priester gewijd. In 1945 werd hij professor te Warmond. (Vervolg van pagina 1) pensioenpremie met één percent worden verhoogd ter verbetering van de pensioenuitkeringen. Ook zullen enkele onkostenvergoedingen wor den verbeterd. Het college van „wij ze mannen" had minister Roolvink geadviseerd akkoord te gaan met de door werkgevers en werknemers overeengekomen c.a.o. Bij werkgevers en werknemers ont stond ongerustheid, toen de goed keuring door minister Roolvink op zich liet wachten. Voor 24 maart moest de minister zijn standpunt be palen. Hij vroeg de c.a.o.-partijen nog wat geduld te betrachten, omdat het kabinetsberaad nog niet rond was. Prijzen-minister De Block en Bouw- minister Schut gingen zich met de consequenties van de c.a.o. bezig houden. Vakbondsleiders verklaarden dat de regering de vrije loonpolitiek niet mocht aantasten en waarschuw den tegen sociale onrust, die het ge volg van een afkeuring zou kunnen zijn. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf brachten een nota uit, waarin werd verklaard dat de loons verhogingen en het korter werken in 1970 niet in de prijzen zouden wor den doorberekend, maar bekostigd zouden worden uit de stijging van de arbeidsproduktiviteit. Nog begin van deze week zijn werkgevers en werk nemersbestuurders andermaal bij mi nister Roolvink en minister Schut over de c.a.o. gaan praten. Maar tot op het ogenblik hadden zij geen enkel idee in welke richting de beslissing van het kabinet zou uit vallen. Minister Roolvink luisterde steeds maar weer geduldig naar alle argumenten, maar zat als een sfinx aan de vergadertafel. De goedkeuring van de bouw-c.a.o. is een mooi succes voor hem. Hij kan met een gerust hart de Vakbeweging tegemoet tre den. En hij loopt het risico niet van sociale onrust in de bedrijfstak van zo'n 200.000 werknemers met aan verwante bedrijfstakken, waarin 100.000 werknemers werken. Minister Roolvink heeft bewezen dat zijn po sitie in het kabinet sterk is. Natuurlijk moest het kabinet aan de goedkeuring van de bouw-c.a.o. de waarschuwing verbinden dat de loonstijging voor 1970 niet zonder ge varen is. Met het oog op de loon- en prlsstijgingen die in 1970 kunnen worden verwacht, acht het kabinet dan ook in de komende maanden nauw overleg met het georganiseer de bedrijfsleven geboden om te be studeren welke beleidsmaatregelen voor volgend jaar dienen te worden getroffen. Het ministerie waarschuwt welis waar tegen de al te concrete gevolg trekkingen van de twee enquêtes, maar het is toch duidelijk, dat de vrouw van deze tijd meer wil dan alleen maar huisvrouw zonder meer. Zij wil haar krachten besteden aan het gezin maar ook aan andere zaken, die haar aanspreken. Desnoods met wat minder tijd voor het gezin maar dan efficiënt besteed en meer aan wat zij daarnaast graag wil doen. De Nederlandse huisvrouw heeft er ook wel wat voor over, want zij wil graag cursussen volgen op sociaal-cultureel en creatief gebied en op het gebied van de hulpverlening. (ADVERTENTIE) het Er oodhospitaai opgesteld. AMSTERDAM (ANP) Bijna 250.000 bromfietsen die in 1968 aan de handel werden afgeleverd, zijn in belangrijke mate in handen gekomen van jongeren tot 25 jaar en van huis vrouwen onder de 45 jaar. Dit kan worden afgeleid uit een marktonder zoek dat in de tweede helft van 1968 in opdracht van de RAI afdeling bromfietsen werd ingesteld. In de afgelopen twee jaar nam het aantal bromfietsen in ons land toe met ca. 200.000 stuks tot ruim 1,8 miljoen. Deze tweewieier is vooral populair bij de jongeren: 61 procent van de jongens en 36 procent van de meisjes in de leeftijd van 16 tot en met 19 bezaten medio 1968 een brom fiets. Onder de 18 jaar hebben zeven van de tien jongens en vier van de tien meisjes een eigen brommer. De jongeren onder de 25 jaar staan te boek voor 830.000 bromfietsen, dat wil zeggen 45 procent van het totale bromfietspark. Het gebruik van de brommer in deze leeftijdscategorie ligt voorname lijk op het terrein van het woon werkverkeer (48 procent), 27 procent gebruikt dit vervoermiddel hoofdza kelijk om mee naar school te gaan en 12 procent rijdt er het meeste mee tijdens de weekeinden. Nog een il lustratief cijfer: 38 van de 100 school gaande respectievelijk studerende jongens en jonge mannen en 19 van de 100 schoolgaande respectievelijk studerende meisjes en jonge vrouwen hebben een brommer. Dat is respec tievelijk 8 en 2 procent van het bromfietspark. Uit het onderzoek blijkt ook, dat de wens om een eigen bromfiets te heben onder de jongeren bijzonder groot is. Van de niet-bromfietsbezit- ters zou 95 procent van de 15-jarige jongens en meisjes een bromfiets willen hebben. 74 procent van de 16 tot en met 19-jarige jongens en 83 procent van de 16 tot en met 19-jari- ge meisjes hebben een bromfiets bo venaan de verlanglijst staan. Met dit alles voor ogen wil de huis vrouw graag een betere voorlichting hebben over de eisen en de opleiding voor de hulpverlening bijvoorbeeld en over de mogelijkheden om het huishouden aan te passen aan dit soort werk buitenshuis. De huisvrouw weet precies wat zij zegt, want: er wordt te weinig gedaan voor kamerbewoners; eenzame bejaarden moeten meer bezoek hebben; buren en bejaarden moeten via een huistelefoon verbinding met elkaar kunnen hebben; de sociale raadsman moet in het bezit zijn van een lijst van een zamen; bij nieuwbouw geen verkeer in de onmiddellijke omgeving van wo ningen; de kinderen kunnen an ders niet veilig buiten spelen; de huisvrouw kan dan haar tijd beter besteden zonder voortdurend toe zicht te moeten houden; noodzakelijk is een centrum in iedere gemeente, waar men voor kleuters, voor was en voor de maaltijd kan zorgen, wanneer de huisvrouw enkele dagen ziek is; jongeren moeten leren, dat er in het gezin geen specifieke manne lijke en vrouwelijke taken zijn. Aldus het verlanglijstje, zij het zeer verkort, van de Nederlandse huis vrouw. Ver bovenaan staat echter: „Betere verkeersverbindingen zodat wij nu en dan snel een rustig plekje kunnen vinden om even wat bij te komen," aldus de huisvrouw. De enquêteurs van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk vinden het verras send, dat zoveel huisvrouwen zo graag wat voor anderen willen doen, ondanks hun dikwijls drukke gezins werkzaamheden. Bovendien blijken er nog zeer veel huisvrouwen te zijn, die veel vrijwilligerswerk doen in het sociaal-maatschappelijk werk. Hoe de wensen van de huisvrouw positief uitgewerkt moeten worden, is nog een open vraag. Want: „Velen willen wel iets ondernemen, maar zitten met de kinderen of zijn bang, dat het ze te veel tijd zou gaan kos ten. Dikwijls ook weten de vrouwen niet waar ze terecht moeten voor de hulpverlening en wat er van haar verwacht wordt," aldus C.R.M. NEW YORK (AP) De Ameri kaanse vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad, Charles Yost, noemde gisteren de Israëlische bomaanvallen op Jordaanse doelen „een flagrante schending van de wapenstilstands overeenkomst". Hij zei dat de Ame rikaanse regering „scherp gekant is tegen dit soort aanvallen." Yost zei echter ook dat ook andere inbreuken op de overeenkomst moes ten worden veroordeeld. De Russische vertegenwoordiger Jacob Malik zei dat de veiligheids raad Opnieuw de „agressieve activi teiten" van Israël moest behandelen, omdat ze ten nauwste samenhangen met de officiële politiek van Israël in het Midden-Ooseen. GEORGE SAFARIS, de vooraan staande dichter en Nobelprijswinnaar voor de letterkunde heeft gisteren zijn lange stilte verbroken en het militaire regime beschuldigd de vrij heid te muilkorven en „een toestand van verdoving op te leggen, waarin alle intellectuele waarden verzinken, in een moeras". ZUID-AFRIKA zal dit jaar het re cord-bedrag van 271,6 miljoen rand (1,4 miljard gulden) besteden ten behoeve van zijn defensie. Deze som ligt 120 miljoen gulden boven de uit gaven in 1968. IN MEXICO-CITY is overleden de schrijver Bruno Traven, die o.a. be kend werd door romans als „Het do denschip" en „De schat van de Sier ra Madre". RADIO MOSKOU heeft gisteten medegedeeld, dat in veel districten in China opstanden zijn ontketend door Chinezen om eten vragen. BIJ TUSSENTIJDSE verkiezingen die donderdag in drie kiesdistricten In Engeland zijn gehouden heeft de regering Wilson een grote nederlaag geleden. VANAF KAAP KENNEDY is don derdag de Mairiiner-7 gelanceerd. Hij is op weg naar de zuidtrool vam Mars. De Marinier-7 zal op 5 augustus tot op ongeveer 3200 kilometer van Mars verwijderd zijrn en vanaf die afstand foto's vain de planeet malken. BIJ AARDVERSCHUIVINGEN in Brazilië zijn 27 mensen om het le ven gekomen. De grootste schok deed zich voor in een buitenwijk van Rio de Janeiro. ABEBE BIKILA, de tweevoudige Olympische marathonkampioen, is ernstig gewond geraakt bij een auto ongeluk. Hij liep beschadigingen op aan de halswervelkolom. (Van een onzer verslag geefsters) DE BILT De zonnige perio des van gisteren zijn voor veel mensen aanleiding geweest uit gebreid te gaan speculeren over de weersomstandigheden rond de komende paasdagen. Na een maand, waarin de temperaturen duidelijk hoger lagen dan normaal in deze tijd van het jaar, is het begrijpelijk dat men bij elk straaltje zon hoopt dat dit het eerste teken is van de komende zomer. De Enkhuizer Almanak, voor velen een feilloze weergids, geeft voor de maand april dui delijk betere vooruitzichten wat betreft het weer, dan dat dit het geval was voor maart. Volgens deze almanak zullen de tempe raturen in het begin van april nog onder het normale maand- gemiddelde liggen, maar tijdens de paasdagen en daarna ver wacht men een stijging van de temperatuur tot hoven de nor male waarden. Onze weerkundige medewer ker is eveneens van mening dat het weer rond Pasen niet zo'n winters beeld te zien zal geven, als nu nog het geval is. In ver gelijking met de huidige tem peratuur is de kans groot dat er tegen die tijd verbetering in de winterse toestand" intreedt. Hij verwacht zelfs dat de koude stroming het komende weekein de al verdreven zal zijn. Het K.N.M.I. daarentegen kan dit niet beamen. De temperatu ren in de afgelopen week zijn volgens het K.N.M.I. te verge lijken met de normale tempera tuur die er midden januari heerst. Overigens is dit niet bij zonder extreem: in de jaren 1955 - '58 - '62 en '64 was dit in maart ook het geval.

de Stem | 1969 | | pagina 9