EISENHOWER die president werd KOUDE OORLOG diepgelovige generaal farateeg in de grootste oorlog aller tijden Bij dfe foto's :aak NIEUWE STIJL KLEUR RIJK SPECIAAL VOOR DELIG i GEPRIJSD UUM PERPLEX PROBLEMEN INITIATIEF OFFICIER LIEVER THUIS HERBEWAPENING KANDIDATUUR GEBED DE STEM 2SNEDEN DRRADIG Niettemin mag men nu, ruim acht jaar na het afsluiten van het presidentieel bewind van Eisen hower, de vroegere generaal niet rangschikken onder de grote pre sidenten van de Verenigde Sta ten. Hij was zeer populair bij de Amerikanen. maar dat kwam meer door zijn persoon, de va derfiguur die de Amerikanen aansprak, dan door zijn politieke ideeën. Teveel liet hij zich in zijn beleid beheersen door de kouöe- oorloggedachte, waarvan zijn mi nister voor buitenlandse zaken, Foster Dulles, doortrokken was, te weinig is er onder de regering- Eisenhower door Amerika ge zocht naar mogelijkheden om de koude oorlog te doorbreken. De strijd teen het co^-"~"misme was voor zijn regering bijna een dwangidee, ten koste waarvan menig dictatoriaal bewind in La- tijns-Amcrika en Azië in stand werd gehouden en gesteund. Een verdienste van Eisenhower blijft dat hij oprecht naar vrede ge streefd heeft en die, zo goed en zo kvau als dat in de vijftiger jaren kon, bereikt heeft. (tNEUZEN JSTRAAT 16 IEL. 01150-4677 contactlensspecialist Enkele historische foto's uit het rijke leven van Dwight D. Eisen hower. Hiernaast Nen van de laatste foto's die van de ex-pre sident van Amerika gemaakt werden in zijn suite van het Walter Reed Hospitaal. Hieronder een foto, genomen op 7 juni 1945. Generaal Eisenho wer tekent hier het vier-mo- gendheden-pact, waarin de con trole over het bezette Duitsland geregeld wordt. Het verdrag werd in Berlijn ondertekend door de bevelhebbers van de strijdkrachten van de grote vier mogendheden: Amerika, Rus land, Engeland en Frankrijk. Geheel onder Eisenhower, na zijn aftreden als president, in zijn rol van adviseur van een zijner opvolgers, Lyndon B. Johnson. Links onder Eisenhower, gefo tografeerd op 20 mei 1952 tussen het Nederlands koninklijk paar, toen de generaal, die het vol gend jaar tot president gekozen zou worden, een bezoek bracht aan Nederland. WE BRIL evenveel met als de wijze li u adviseren, Isen. zoals u uw en had het dus één rang verder gebracht dan hij >oit gehoopt had. Op een dag in juni 1942 riep ge neraal George C. Marshall, de chef-staf van het Amerikaanse le ger, hem bij zich op zijn hoofd kwartier. Hij deelde Eisenhower mee, dat hij naar Engeland was overgeplaatst om het bevel te voe ren over de Amerikaanse divisies op het Europese strijdtoneel. „Wanneer kunt u vertrekken?" was de laatste vraag van de be velhebber. Eisenhower was volkomen over donderd. Hij stond perplex. Maar hij herstelde zich aanstonds. Hij salueerde en zei zonder blikken of blozen: „Morgenochtend". Dit „morgenochtend" betekende een keerpunt in de oorlogvoering aan het westelijk front. Eisenhower voerde het bevel o- ver alle geallieerde strijdkrachten, die deelnamen aan de invasie in Noord-Afrika, leidde de operaties op Sicilië en Italië en de landing in Normandië. Tenslotte voerde hij het bevel over de veldtocht, die dwars door Europa voerde. Zijn geniaal organisatievermogen en zijn enorme gaven als leider stel den hem in staat het oorlogsappa raat nauwkeurig te doen functione ren. Hij voerde troepen aan van tien verschillende nationaliteiten en wist, ondanks de heterogene sa menstelling van zijn legers, ern stige interne conflicten te vermij den. Als chef-staf keerde hij naar Amerika terug, waar hij begin 1948 president werd van de Columbia- universiteit. Deze benoeming was zonder precedent, hij was de eer ste Amerikaanse generaal, die be last werd met de leiding van een universiteit van dit formaat. Op verzoek van de Atlantische Raad werd Eisenhower op 19 december 1950 benoemd tot opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrach ten in Europa. Drie jaar later werd hij tot het hoogste ambt in Amerika geroe- roepen, dat van president der Ver enigde Staten. Van cowboy werd hij de leider der geallieerde le gers, thans was hij leider van zijn eigen volk. Hij werd met een ge weldige meerderheid gekozen: Ei senhower was toen al een bijna legendarische figuur. Zijn rechter hand werd Foster Dulles als mi nister van buitenlandse zaken. Problemen waren er genoeg. De koude oorlog dreigne nog steeds in een warme om te slaan. Er was de kwestie-Korea, waaraan de A- merikanen een einde wilde zien maken. Eisenhower steunde Frank rijk in zijn strijd in Indo-China. Hij moest op het binnenlandse front de strijd aanbinden tegen senator McCarthy, de communistische hek senjager, die hij in het begin te veel wind in de zeilen gaf. Hij moest strijden tegen een opko mend isolationisme, waarvan ser nator Taft de inspirator was. Het Congres volgde hem slechts moei lijk. Republikeinen en democraten, die jarenlang in godsvrede met elkaar hadden geleefd, vlogen elk aar in de politieke haren. Zijn voorganger Truman trachtte de werknemers tegen het Eisenhower- bewind op te zetten. Stevenson kri tiseerde hevig de buitenlandse po litiek van Mr. President. De boe ren wezen de Eisenhowerpolitiek af. Maar wat traag misschien Eisenhowers regering slaagde er in het initiatief in de kende oor log te heroveren en hij oogstte bijval in de strijd tegen de metho den van McCarthy, die tenslotte roemloos ten onder ging, zodat aan de communistenjacht langza merhand een einde kwam. Midden in zijn ambtsperiode kon Eisenho wer het Congres meedelen, dat de aanpassing van oorlogseconomie naar vredeseconomie met succes was verlopen. Maar tegelijkertijd pleitte hij voor nóg grotere financiële hulp aan het buitenland, vooral Azië. Drieëneenhalf miljard wilde hij uitgetrokken zien voor de opbouw en het onderhoud van de strijd krachten van de Amerikaanse bond genoten in dat werelddeel. Tege lijkertijd kon hij aankondigen, dat de welvaart in het westen aan het stijgen was, een welvaart die ge paard ging met de opbouw van een sterk defensief machtsapparaat. Maar ontwapening bleef het doel van Eisenhowers politiek. dat tachtig miljoen mensen aan radio of televisie beluisterden. Dit gebed getuigde van zijn ootmoed, maar tevens van zijn sterkte. Eisenhower komt uit een gezin van alleen maar jongens. Hij was de derde. De jongste zoon overleed jong. Arthur werd bankier, Edgar advocaat, Earl ingenieur, Milton president van het Pennsylvania's State-College. Zij kregen een har de opvoeding. De man, die eens Europa van het nazisme bevrijdde en het tot president bracht, deed thuis de was, maakte de bedden op en liep met veger en blik door het huis. Ike verkocht de aardappelen en groente van de kleine farm bij de huisvrouwen van de stad. De kin deren Eisenhower Iroegen dikwijls niet al te beste kleren. Om hun studie te kunnen betalen, moesten ze werken. Samen met zijn vader (streng, gelovig en .rechtvaardig) werkte Ike 's avonds in een melk inrichting. Onderling heerste een prima verstandhouding: „We are a closely-knit group", zei Eisen hower eens over de familieverhou dingen. Ike kookte veel en graag. Het is altijd zijn hobby gebleven. Toen hij eens als opperbevelheb ber van de Europese strijdkrach ten een bezoek bracht aan de am bassadrice van de Verenigde Sta ten in Luxemburg, trok hij naar de keuken om er (tot intense ver bazing van alle aanwezigen) een taart te bakken. Zijn kookspecia liteiten waren groentesoep en gebakken eieren. Op de middelbare school blonk Dwight uit in geschiedenis en wis kunde. Op 18-jarige leeftijd verliet hij de high-school. Hij ging naar huis om te helpen op de boerderij, werd lid van de plaatselijke brandweer en was werkzaam op een ijsfabriek. Wat hij precies wilde worden stond hem toentertijd nog niet helemaal duidelijk voor de geest en zijn plan om officier te worden moet als een bom zijn in geslagen. Een militaire carrière was bij de Eisenhowers, nie hun leven op de boerderij doorbrach ten, nog nooit voorgekomen. Hijzelf zegt ervan: „Mijn interesse voor het leven van grote veldheren bracht mij ertoe een militaire loop baan te kiezen". Hij studeerde aan West-Point en was 21 jaar, toen hij ermee be gon. Dat was laat. Eisenhower was er daarom al van overtuigd, dat hij het nooit verder zou brengen dan kolonel. Tot zijn vijfendertigste ongeveer beoefende hij talloze sporten: paardrijden, zwemmen, rugby, schermen, gymnastiek en boksen. Daarna deed hij het rus tiger aan: hij legde zich op de golfsport 'toe, waarvan hij zijn le ven lang een enthousiast liefhebber bleef. In 1915 werd hij tweede luite nant. Zijn regiment was gelegen in fort Sam Houston in Texas. Daar ontmoette hfj Mamie Doud, zij was toen negentien jaar. 1 juli 1916, toen Ike eerste luitenant werd, traden zij in het huwelijk. Hij gat te kennen naar het Eu ropese oorlogsfront te willen, maar zijn superieuren elden hem lie ver thuis. Hij was een uitstekend tankinstructeur, die men niet graag miste. Toch bleef hij aandringen. Als tijdelijk luitenant-kolonel ging hij tenslotte scheep naar Europa, maar toen de boot op het punt stond weg te varen, kwam het be richt dat de wapenstilstand was gesloten. In de periode, die nu aanbrak, bleken zijn grote administratieve en organisatorische bekwaamheden. Hij hielp o.m. generaal Douglas MacArthur bij het opstellen van de plannen voor gecentraliseerde bevelvoering over alle luchtstrijd krachten. Hij organiseerde de Phil- lippijnse luchtstrijdmacht, die hij van de grond af opbouwde. Hij was reeds 47 jaar toen hij zijn vliegbrevet behaalde. In deze tijd werkte hij behalve in het Verre Oosten ook in Panama en Europa. Vijf dagen na de Japanse aan val op Pearl Harbour, op 7 de cember 1941, werd hij belast met de leiding van de afdeling oorlogs plannen van de Amerikaanse ge- f nerale staf. Deze afdeling kan be schouwd worden als het zenuwcen trum van het leger. Hij was toen opgeklommen tot generaal-majoor (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Dwiglit D. Eisenhower, opperbevel hebber van de geallieerde expeditionaire strijdkrachten in West-Europa en achl jaar later president van de Verenigde Staten, bleef een eenvoudig mens. „Zeg maar Ike" was een opmerking, die hem steevast in de mond lag, als hij bemerkte dat men hem vanwege zijn hoge functie niet al te vlot durfde te benaderen. En het „I like Ike" was de slagzin, waaronder zijn verkiezingscam pagne voor het presidentschap werd gevoerd. Veertien landen eerden hem met ruim veertig onderscheidingen; hij had achttien Amerikaanse en buitenlandse eredoctoraten. Maar als hij in Abilene vertoefde (de stad, die hij als zijn geboorte plaats beschouwde en waar hij als tweejarige kwam te wonen), ging hij in het café van Jener een praatje maken met zijn vroege re vrienden en als hij daar op straat een oude kennis tegenkwam, stak hij de rijweg over voor een babbeltje. Dat ging dan niet over politiek, maar over gezellige alledaagse dingen. „Hoe doen je kip pen het tegenwoordig vroeg hij dan. Of; „Hoeveel koeien heb je nu op stal staan daarna een kandidatuur te aanvaar den. 20 januari 1953 werd Eisenhower „Mr. President". Hij volgde Tru man op. Eisenhower was de eer ste republikein sinds twintig jaar: Roosevelt (gedurende 12 jaar pre sident) en Truman (8 jaar lang president) waren democraten ge weest. Hij aanvaardde zijn ambt in een zorgvolle tijd: na het nazi- monster verslagen te hebben als generaal, werd hij als president ge confronteerd met -iet Russische ge vaar, dat hem dwong tot een kost bare herbewapening. Zijn inaugu rale rede als president vond weer klank over de gehele wereld. Hij pleitte daarin voor vrede. Maar dan geen vrede tot iedere prijs, want het eerste grondbeginsel van zijn beleid formuleerde hij als volgt: „de oorlog verafschuwend, zien wij als eerste jpdracht de ont wikkeling van de tracht, die agressie zal afschrikken". Zo was Eisenhower, de strateeg ln de grootste van alle ooit ge voerde oorlogen. In die oorlog be kleedde hij functies bij de gene rale staf te Washington en in 1942 werd hij commandant van de strijdkrachten in Europa. Hij was opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Noord-Afrika en na afloop van de woestijnoorlog werd hij opperbe velhebber van de geallieerde strijd krachten in Europa. Hij werd in 1945 toen Duitsland tenslotte door de knieën ging comman dant van de Amerikaanse bezet tingszone in het overwonnen Duits land en in datzelfde jaar chef staf van het Amerikaanse leger. Drie jaar later beëindigde hij een militaire loopbaan als slechts voor weinigen weggelegd om president te worden van een der beroemd ste universiteiten van Amerika: die van Columbia. Eisenhower had ge meend, dat dit het einde van zijn ca™re betekende, hij wilde waar schijnlijk ook niets anders. Maar v ïïrc' c'oor c'e Republikeinen kandidaat gesteld voor het presi dentschap. Eisenhower wees het wroep, dat op hem gedaan werd, eerst van de hand. Toen de druk toenam en bovendien de voorver- Kiezingen gunstig voor hem uitvie- beSon hij te aarzelen om kort Eisenhower was. een diepgelovig mens: „mijn vader en moeder wisten, dat het geloof in God het begin van alle wijsheid is". Zo doende begon liij 'ijn regeringspe riode met een kerkgang. Na de eedsaflegging in het Kapitool, toen sprak hij een persoonlijk gebed uit,

de Stem | 1969 | | pagina 29