De verjaardag BONZO van Ton Problemen rond duivenlossing Peter Stuyvesant koopster pakster Jager irkoper lewerker >erfc heijn marck vL DE POESJES OPLATEN BIJ FEESTELIJKE AANGELEGENHEDEN ...méér in de breedte ...méér in de lengte Grote kans op compromis STEM 0000 HET PAARD Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voor f 1.75 sssière of Png-caissière AUTO UNION N.V. en reland efoon 01102-1416 ^ottertour6"' ,Ulianalaan ■m* Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht nietNü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 3 dagen Of'mam U kunt nu kiezen: Peter Stuyvesant 25 King Size öf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. s..U geniet zoveel méér! Gevangenisopstand bloedig gesmoord In zaak Utrechtse studentenpastores: DE STEM VAN ZATERDAG 29 MAART 1969 21 erneuzen openen leen nieuwe perMart mmmxa een goede baan vinden als: i de afdeling If fijne vleeswaren roente-afdeling of de slagerij jlenierswarenafdeling groenteafdeling jonge mensen, die na iingsperiode in een van jenoemde functies ge- itnen worden. u uit voor een informatief dinsdag i en donderdag 3 15.00 en 20.00 uur met lie personeelschef, de heer Jroo-t in Lunchroom Asche, Ite Terneuzen (fel. 01150— L EIN1JE" in raak midden in de roos Het is vier uur. De school is uit. Ton loopt op zijn gemak de poort uit. Alle jongens zijn al weg. Natuurlijk, die zijn gaan voet- lallen op het grasveld bij de nieuwbouw. Wat zou Ton er wel niet voor over willen hebben als lijj met zijn vriendjes mee mocht gaan voetballen. Maar dan zou Ton veel te laat thuiskomen en werd moeder erg ongerust, want het was zeker nog een uur lopen. Ma, ik ben thuis", en valt neer op Je zetel. Moeder komt binnen met glas melk en vraagt: „Ben je e, m'n jongen, drink dit maar eens' lekker uit. Heb je veel huis werk?" „Nee, alleen wat rekenen en een opstel", zegt Ton, „waar is ons pa, ma? Op het land?" „Vader is even wat boodschappen dóen. Ik heb vandaag zuurtjes ge kocht voor je, om morgen te trakte ren op school. Ze liggen in de kast." Ton loopt naar de kast en Blackie staat al bij de deur. Ton pakt de zak er uit en geeft een koekje uit de trommel aan Blackie, die er weer even vlug mee naar zijn mand loopt. Ton kijkt in de zak en slaakt een beet van vreugde: „O wat leuk, Me rolletjes. Dank u wel hoor mams", en hij geeft zijn moeder een dikke pakkerd van een zoen. Moeder kijkt hem lachend aan. „Ma", vraagt Ton, „mag ik Blackie gaan wassen in de bijkeuken?" „Ja, dat kan je wel gaan doen, maar hij mag dan niet meer naar buiten hoor, dat is te koud", zei moeder en ging weer naar de keu ken het eten verder klaar makèn. Om zes uur komt vader thuis en ze gaan eten. Moeder gaat de afwas doen en va der gaat de krant lezen die hij mee uit de stad heeft gebracht. Verder had vader niets bij zich, had Ton gezien. Hij maakte zijn huiswerk af en kuste vader en moeder goede nacht en moeder stopte hem toe na dat hij zijn gebedje had gedaan. „Mams?" „Ja lieverd", vroeg moeder. Vlei end hing hij tegen moeder aan. „Kunt u mij niet de eerste letter verklappen van wat ik morgen hijg?" vroeg hij. „Komt niets van in", zei moeder lachend, „ga maar gauw slapen des Ie eerder is het weer morgen. Te- rusten schat". „Terusten ma". En zo sliep Ton in, tot, hij wakker werd gemaakt door Blackie. Ton wreef zich in de ogen. HU had gisteren nog aan vader en moeder gevraagd of hij niet a.u. h. een uurtje bij de school mocht blijven spelen. Maar vader had nee Sezegd en nee is en blijft nee bij vader. Moeder vond dat ook en had gezegd: „Het loopt nu wel tegen de temer aan, Ton, maar 't is altijd gauwer donkerder dan je soms denkt. Wacht nog maar 2 maanden if. Dan vind ik het niet zo erg". .„Dat kan wel zijn", dacht Ton „ut ben al tien jaar en ik weet ™h al goed de weg. We wonen nu si twee jaar over de boeren". Nu tou zelf bemerkte dat hij het nog »?v«r de boeren" noemde, K hij in zichzelf lachen. Ja, ze hadden eerst in de stad gewoond. Al les was dichtbij. De kruidenierswin kel stond op de hoek, waar hij voor moeder meestal boodschappen deed. «>k de school en het handbalveld de speeltuin. Ton had een eigen voetbal, een ™te leren nog well, die had hij «t zijn oma gekregen met zijn zes- verJuardag, Wat was hij daar J .geweest. Jammer dat die £®e J°ngens van de hogere klas SW kapot hebben gemaakt. W jouden ze geen tweede van n' want bebben er- veetiof was ^n hele i« hJJü Seworden, al zijn vriend- de Kai n meegeholpen. Maar bracht KTk eI niet mee brugge" heti d niets geholpen. En was zo n moode bal. Oma\aHdhde hele avond Sehuild- teveitiJ opgespaard van de kreeu 7 ^l8 „e II de boodschappen tol sekrL toen eera nieuwe 8 kregen van de school, dat was maar een gewone, maar Ton was er heel blij mee. Hij heeft hem nu nog. Thuis kan hij er lekkerTnee voetballen op 't veldje, maar dan is hfj meestal alleein. Want ze wonen wat achteraf. 's Zondags komen er op de fiets wel paar vriendjes op visite. Dan is het pas tof zeg. Vader en moeder hadden altijd beetje bij beetje gespaard en kon den zo een huisje kopen met een stukje land erbij. Dat was goedko per dan in de stad had vader ge zegd. Ze hoefden geen aardappelen meer te kopen, want die pootten ze nu zelf op het land en ook groenten. Ze hadden kippen en Blanckie, de trouwe makker van Ton. Die hadden ze al van jongs af aan Ton neemt hem overal mee naar toe, behalve naar school en als hij gaat vissen in de stoot. Want Blackie is nogal speels en verjaagt alle vissen en kik kers. „Ik ga straks Blackie wassen in de bijkeuken", zei Ton tegen zich zelf, terwijl hij nu bijna thuis was. Het was nog tien minuutjes lopen. „Fijn zeg, morgen wordt ik 11 jaar, wat voor een cadeautje zal ik krijgen? Moeder wou niets verklap pen toen ik er naar vroeg en vader zei dat het een reuze verrassing zou zijn", dacht Ton en was erg be nieuwd. „Blackie.... Blackie, hier dan mak ker kom", roept Ton nu. Blackie komt net als altijd blaffend op hem af en draaft weer als een dolle weg voor hem uit. Tom „stapt binnen, zet de tas in de kamer en roept naar de keuken: „Dag makker", groette hij, maar dan ineens: hé ja, dacht hij: ik ben vandaag jarig. Vlug waste en kleed de hij zich aan en liep de trap af, de kamer binnen, die leuk versierd was. Moeder kwam naar hem toe en kuste hem: „Gefeliciteerd mijn gro te jongen". Vader pakte zijn hand en klopte hem op zijn schouder: „Gefeliciteerd Ton, je bent nu een jaartje ouder en men begint dan met de beste voornemens, oké". Op de tafel stond een taart met 11 kaarsjes en die moet hij nu alle maal uitblazen. Die is voor van avond 's Morgens snoepen als je uit bed komt is niet goed zegt moeder altijd. Maar dan ziet Ton wat. In de hoek staat een mooie glinsterende nieuwe fiets, met licht en al. Hij keek zijn ogen uit, het kon niet op. „O wat een prachtige fiets is, dat". Hij vliegt vader en moeder om de hals èm kust ze allebei. Ton had vorig jaar al om een fiets gevraagd, maar dat ging toen niet, omdat vader het geld hard no dig had voor de tractor. Ton kom het maar niet geloven, telkens druk te hij met zijn duim op de bel. „Zullen we gaan eten?" vraagt moeder. Weldra hadden ze gegeten toen vader zei dat hij nog even wat wou zeggen: „En nu de verrassing mijn jongen, de fiets krijg je voor je verjaardag en je mag er ook mee naar school toe rijden, dan hoef je niet te lopen". „Jiepie", schreeuwde Ton er tus sen door. „Even wachten", ziei vader, „ik was nog niet uitgesproken, nu je die fiets hebt mag je na schooltijd nog even met je vriendjes voetballen, want nu ben je er veel vMgger dan wanneer je moet lopen naar huis. En maak nu maar vlug dat je weg komt anders ben je op je verjaar dag nog te laat op school en dat is geen goed begin". Ton pakte zijn jas en schooltas. Vader reed de fiets naar buiten en Ton stapte op en fietste naar school. „Daaaaag mams, daag paps tot straks". Het werd verder nog een hele leuke dag voor Ton. Elisabeth van Gestel Dr. Ariënsplein 43 Breda. B If-é9 Wij hebben een verrassing in bed gevonden. Onze poes is altijd Hef. Daarom mag zij altijd binnen. Als vader en moeder niet keken, smok keiden wij de poes naar boven. Als ze kwamen gooiden we haar door het raam. Op een dag was ze weg. We von^ den haar niet. Het was al avond en ik moest naar bed. Daar hoorde ik het geknor van onze poes. Vlug deed ik de deur dicht. Ik wilde met haar spelen. Ik zocht haar. maar waar wat zij? Warempel, ik wilde in bed kruipen en wat zag ik daar? De poes had vier jongen. Ik riep„Vader, moeder, vier jon ge poesjes! Frans, Willie, wat leuk. Mooi om te zien Even later zei moeder: „Waar it het fototoestel?" Vlug twee foto's geknipt. Mooi zo, maar nu vlug naar bed en haar mandje klaarmaken. Marja Steenbakker, Dorpstraat 173, Heinkenszand Er was eens een paard Dat paard had geen staart Het had ook geen oren Dus kon het niet horen Het had ook geen neus Dus dat was ook al niet kneus Het reed nooit in galop Maar het ergste was: het had geen kop Die viier dingen was het kwijt En daarvan heeft het o zo'n spijt Ruby Graumans Antwerpenstr. 11 Breda 10 jaar -v?;- ■M ..- f 1 - 'V '-'i Vyv^Vis# (Van onze duivesportmedewerker) BREDA Op 31 mei a.s. zal in Antwerpen de John F. Kennedy-tun nel officieel worden geopend. Bij die feestelijke gelegenheid zullen twin tigduizend duiven worden opgelaten. Er is een comité opgericht onder voorzitterschap van minister De Saegher. Dit is alreeds doende met het bijeenbrengen van prachtige prijzen in natura, te schenken aan de duivemaatschappijen en -bonden, naar rato van het getal duiven dat zij (kunnen) ter beschikking stellen. Konfrater Gerard Adrtaenssens me moreert dat er op 14 september 1933 bij de ingebruikstelling van de Schel- detunnel, ruim tweeëntwintigduizend duiven de lucht in gingen. Precies op het ogenblik dat koning Leopold en koningin Astrid de trappen bestegen naar de ere-tribune. „De talrijke keviën waren in op gesmukte en met bloemen en slin gers versierde kamions geladen ge weest en reden in stoeten door de stad, wat heel wat belangstelling wekte voor de duizenden wandelaars. Op de wandelterrassen, op de kaaien en op de daken van de stad zag het zwart van het volk. Ook de water stoet op de Schelde zette zich in be weging onder gefluit van de stoom fluiten, de scheepstoeters en de bel len en een tiental vliegtuigen toerde boven de stad." Goeie ouwe tijd. Er reden minder auto's dan sleperswagens, getrokken door zware Belzen. De duiven wer den nog uitsluitend vervoerd per ijzeren weg. Hetgeen zoals alles op deze wereld zijn mee en zijn tegen had. Er waren gebeurlijk rieten manden, gerepareerd met kieken draad, en het kwam meermalen voor dat de bodem er op de plaats van lossing, bij het uit de wagon dragen los onder uit viel. De duiven die op deze manier alleszins vroegtijdig de vrijheid kregen, muisden er seffens van onder en ze lieten de grote klad ter plaatse. Zo werden vele kampioe nen uit de wielen gelost vooraleer zy een vleugelslag gedaan hadden. Destijds in Antwerpen bij de opening van de Scheide-tunnel waren er tot vier maal toe duiven ontsnapt Men moet de kosten aan zo'n dui venlossing verbonden ook. niet uit vlakken. In Mexico werden bij de opening van de Olympische Spelen ruim tienduizend duiven gelost a raison van vijftien gulden per duif. Bij mijn weten is dit het wereld record; een dergelijke post is nooit ergens uitgetrokken (geweest). Gelukkig heeft het ere-comité in Mexico-City glad voor niks gewerkt, terwijl van hun kant de driehonderd padvinders, die de keviën op een speciaal sein opengesmeten hebben, slechts een heitje voor hun karwei tje hebben ontvangen, flesje coca- cola plus gevulde koek. En natuurlijk een vrijkaartje op een magnifieke plaats, waar ze alles voortreffelijk konden zien. Normaal kostte zo'n plaats vijfenzeventig gulden. U ziet hoe hoog de duivesport staat aan geschreven. Maart roert zijn staart. Toch verbeeld ik mij (ais wanneer het een paar graden dooit) dat de zon al een beetje aan kracht heeft gewonnen. Op het duivekort vindt de kweekbedrijvigheid in maart haar hoogtepunt. Geen dier groeit sneller (ADVERTENTIE) i PEUR STUYVESAIÏÏ dan de jonge duif. In achtenveertig uur verdubbelt zij haar geboortege wicht. De eend en het konijn doen daar zes dagen over, het kieken en de hond negen. Deze snelle groei wordt mogelijk gemaakt door het enorm hoge dierlijk eiwitgehalte van de duivemelk. Daar de zogezegde animal protein factor in dé duive- voeding in vele gevallen ontoerei kend is, wordt bijvoedering van een percentage korrel (met vismeel, vi tamines en mineralen) aanbevolen. Ook voor jongen die reeds enige tijd gespeend zijn. Na een week weegt een goed met pap gevoerd duivejong honderd gram, na veertien dagen tweehonderd, na drie weken drie honderd zestig en na vier weken vierhonderd twintig gram. De kritieke periode voor het op treden van tricho (het geel) begint doorgaans op de tiende dag, vaak nog twee of drie dagen eerder. Die voor andere infectieziekten enige tijd later. Let vooral op de substantie van hetgeen de platte jongen (langs achter) over de rand van het nest „tuffen". Dit zijn voorname punten. Kriepen, piepen, spuiten enz. luiden de verkwijning in. Neem daar seffens maatregelen tegen. Ge kunt in de nesten niet selec teren en ziften op kwaliteit of zelfs op gezondheid door de diertjes die zo onfortuinlijk waren besmet te geraken, te verwijderen! Toekomstige kampioenen kunnen het slachtoffer worden, waardeloze mais- en bonen-eters, er door rollen. Op een leeftijd van vier weken ech ter kunnen fijne kenners al reeds veel kaf van het koren scheiden; dat gebeurt evenwel op heel andere ver, schijnselen en aanduidingen. Let vooral op trekken met de bekken en wringen met de schouders. Let ook op soepele, gespannen lijfjes. Zij moeten licht wegen en toch sterk en weerbarstig aanvoelen. Hier enkele tips: Sommige sjarels geven de voorkeur aan jongen met veel, zogezegd duvelt jeshaar boven jongen die minder van de gele haar tjes tussen de stoppels hebben staan. Dunne pootjes, zodat met acht dagen de ring er nog los onder door, ik bedoel vlot af glijdt, zijn lang niet altijd een gevolg van minder voor spoedige groei. Het kan aan de kou de temperaturen liggen en het kan in het ras zitten. Een jong in het nest, groeit natuurlijk altijd beter dan twee. In dunne pootjes van fij ne, edele rassen zit soms meer kracht en uithoudingsvermogen dan in dikke prove. Coppi, Anquetil en Merckx zijn fijne, slanke atleten. De gebroeders Pelissier van him kant waren venten die buik noch bil en omzeggens „geen schaduw" hadden. Zij konden echter wel terdege een stukske per velo rijden. Jongen die laat in veren komen, zijn doorgaans achterblijvers. Ik zie die mannen niet gaarne. Niet te ver warren met jongen waar geen groei in zit en die, op een leeftijd van drie weken over heel en gans hun li chaam in de veren zittend, niet gro ter zijn dan een goed uit de kluiten gewassen stoppeljong van een dag of twaalf. Ruim zulke mussen maar op. Late veren gijn zelden zachte ve ren. Jongen met buispennen in broek, slag of staart komen daarentegen in de besté" families voor. Allemaal goeie. DEN BRUINEN FEROZEPORE (Rtr.) Vijf do den en ruim veertig gewonden zijn er gevallen toen de politie het vuur opende op muitende gedetineerden in de gevangenis van de Indische stad Ferozepore. De schietpartij maakte een einde aan de opstand. De gedetineerden eisten de terugkeer van overge plaatste medegevangenen. UTRECHT (ANP) Er bestaat grote kans dat het conflict tussen kardinaal Alfrink en de Utrechtse studentenpastores binnen een maand wordt opgelost. Maar het ziet er niet naar uit dat de moeilijkheden rondom het uit spreken van de consecratiewoorden door een reformatorische ambtsdra ger in een katholieke dienst, het communiceren en het uitdelen van het brood nog voor Pasen uit de weg zijn geruimd. Zowel van de zijde van de kardinaal, als van de studenten pastores wordt momenteel naarstig naar een oplossing van het conflict gezocht. Dit heeft de deken van Utrecht, G. J. J. Harmelink,, desge vraagd verklaard. De deken was donderdagavond als waarnemer van de kardinaal aanwe zig tijdens een bijeenkomst van de parochieraad. De raad kwam bijeen om zijn beleid te toetsen aan de me ning van de .parochianen. Deken Harmelink verklaarde voorts dat de suspendering (schorsing in zeer strenge vorm) welke de kardinaal zondag jL heeft uitgesproken over de studentenpastores en de daaruit voortvloeiende beperking van de priesterlijke bediening niet te lang mag voortduren. Deken Harmelink is dezer dagen door de studentenpastores benaderd om te bemiddelen in het conflict. Over deze bemiddeling heeft de kardinaal zich tegenover de deken in positieve vorm uitgelaten.

de Stem | 1969 | | pagina 11