KY BEREID NAAR HANOI TE GAAN Nasser: Crisis neemt toeft Een NAVO zonder creativiteit vastenactie Als hij wordt uitgenodigd Forse eisen tegen mensen smokkelaars i e^elH MEN KAN VREDE NIET OPLEGGEN" T" m Wassenbecldenmuseum in Amsterdam? GIRO 5850 UTRECHT SPORTIEVE PTT-DIRECTEUR PSP-PROTEST TEGEN NAVO Grotere rassen scheiding in Rhodesië Provinciale oversten Religieuzen na liuwelijk uit klooster Vliegtuigbouw- consortium in West-Europa ft mm JS. 1 top e extra's, laastricht DE STEM VAN DONDERDAG 27 MAART 1969 1! (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) SAIGON De Zuidvietnamese vice-president Ngoejen Cao Ky heeft gisteren verklaard dat hij bereid is voor vredes onderhandelingen naar Hanoi te gaan, wanneer president Ho Tsji Mlïih van Noord-Vietnam hem daarvoor zou uitnodigen. Volgens Ky kan het Vietnmese vraagstuk beter opgelost worden door een conferentie in het land zelf. Ky toonde zich optimistisch over de kans op geheim overleg tussen de Zuidvietnamese regering en het Nationle Bevrijdingsfront. Het voorstel voor besprekingen met het bevrijdingsfront is drie dagen geleden gedaan door presi dent Thieu. DE OLIEMAATSCHAPPIJ Chevron die is Pernis een raffinaderij heeft, heeft beslaten naast de bestaande installaties een nieuwe ontzwave lingsinstallatie te bonwen. Hiermee ls een bedrag van f 23 miljoen ge moeid. Hij verklaarde niet te weten, wan neer hij naar Parijs terugkeert, waar hij optreedt als adviseur van de Zuid Vietnamese delegatie naar de vredes conferentie. In de geheime besprekingen zou volgens Ky niet worden gesproken over militaire en politieke problemen. Hij zei, dat een erkenning van het front niet noodzakelijk was en her haalde zijn oude verklaring, dat Zuid. Vietnam het front als een realiteit beschouwt. Het Nationale BevrijdingAront heeft gisteren voor het eerst gerea geerd 'op de pogingen van Amerika en Zuid-Vietnam om te komen tot geheime besprekingen. Deze pogin gen werden gekenschetst als „een verraderlijke truc". Hoewel het hou den van besprekingen niet recht streeks van de hand wordt gewezen, is de toon van de Noordvietnamese reactie toch zo, dat men niet moet verwachten, dat er in Parijs snel vooruitgang bij de „officiële" bespre kingen zal worden gemaakt. De delegatieleider van het Bevrij dingsfront in Parijs noemde presi dent Thieus voorstel „geen ernstige zaak maar slechts een manoeuvre van de regering Nixon om haar politiek van opvoering van de oorlog te ver doezelen". Hij stelde de Zuitvietnamese rege ring en de Verenigde Staten ervoor verantwoordelijk dat de conferentie in Parijs nog geen enkel probleem heeft kunnen oplossen. „Als de V.S. werkelijk het vraagstuk-Vietnam wil len oplossen, moeten zij rechtstreekse besprekingen voeren met het Natio nale Bevrijdingsfront". De Amerikaanse verliezen in Zuid- Vietnam waren de afgelopen week weer kleiner dan de week tevoren. Er sneuvelden 266 man, waarmee het totaal in de vier weken van het Vietcong-offensief op 1404 is geko men. 719 Amerikanen werden ernstig en 743 licht gewond. Volgens een Amerikaanse woordvoerder verloren de Noordvietnamezen en de Vietconf afgelopen weeK 3873 man. Er sneu velden 337 Zuidvietnamezen. Opnieuw zijn gisteravond 25 mili taire installaties van de Amerikanen door de Vieteong beschoten. Er werd geen melding gemaakt van slacht offers. Professor Le Doan Kim, leider van de neutralistische beweging in Zuid- Vietnam, is gisteren gearresteerd. Hij is een tegenstander van de regering en wil betrekkingen met Hanoi. Hij staat o.a. ook schorsing van de grond, wet en nieuwe verkiezingen voor. Het Cambodjaanse persbureau heeft gisteren bekendgemaakt, dat bij een aanval door een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht op een Cambodjaans grensdorp drie kinde ren zijn gedood en negen gewond. Tientallen vrouwen in rouwkle ding hebben gisteren in Washington voor het Witte Huis gedemonstreerd voor het einde van de oorlog in Viet, nam. Zij droegen borden met op schriften als „Nixon spreekt over vrede maar voert oorlog" en „Staakt de financiële hulp aan Thieu en Ky". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers heeft giste ren gezegd, dat Amerika bereid is gelijk met Noord-Vietnam te begin nen met de terugtrekking van troe pen. Hieruit blijkt dat president Nixon zich, voorlopig althans, heeft uitge sproken tegen eenzijdige terugtrek king van Amerikaanse troepen. Uit de nadruk welke Rogers legde op de kwestie van de terugtrekking zou ook kunnen blijken, dat daarover nu actief wordt onderhandeld. (Vam onize redactie buitenland) CAIRO President Nasser van Egypte heeft gisteren de grote vier gewaarschuwd dat de crisis in het Midden-Oosten op het punt van uit barsten staat. In een rede in Cairo zei hij: „Er zal snei gehandeld moeten worden om de lont uit het kruitvat te halen". Nasser verklaarde nogmaals dat niemand de Arabische wereld vrede kan opleggen. „Vrede kan niet op gelegd worden. Zij kan zich zelf op leggen ais zij gegrondvest is op rechtvaardigheid". „Over de toekomst van het Mid den-Oosten zal in het Midden-Oos ten beslist worden" aldus Nasser. Hij zei voorts dat de crisis niet langer kan wachten en noemde het een wonder dat het nog niet tot een uitbarsting was gekomen. 99 In een duidelijke toespeling op Amerika zei Nasser: „Het standpunt van de grote vier zal een nieuwe maatstaf zijn om onmiskenbaar het standpunt van vriend en vijand vast te stellen". Het standpunt van deze landen zal voor elk van hen de om vang van zijn betrekkingen met onze Arabische landen voor veel komende jaren vaststellen, aldus Nasser. De president waarschuwde er voor, dat er nog meer botsingen zullen kamen. „Wij verkenen in een stadium waarin wij moeten reageren op zulke klappen". Hij herhaalde dat de Ara bieren geen centimeter grond die op het ogenblik door Israël bezet is, zul len opgeven. Arabische verzetsgroepen hebben gistermorgen vanaf de oostelijke Jor- daanoever met raketten geschoten op de Israëlische stad Bedt Sjean. Vol gens een Israëlische woordvoerder is ar geen schade aangericht en zijn er ook geen slachtoffers. De aanval kwam 24 uur na de Israëlische lucht aanval op getirilla basissen in de buurt van de Jordaanse stad Salt. Israëlische soldaten hebben giste ren schoten in de lucht ge vuur om Arabische kinderen te verspreiden diie in d'e stad Nabloes in het bezette gedeelte van Jordanië met stenen naar hen wierpen, Br werden geen arrestaties verricht. De scholen van Nabloes zijn in staking uit protest tegen de Israëlische bezetting. tl?» 4 1 rJ ï?i. •CjvjtN-'M-;; .-"f 4 Jl'fi - - -'j;1 t t - I I •Willi II illl 'ili' l III I 111'f (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ir. het televisie-programma „Kopduel" (vanavond op Neder land I) kan men de hoofddirecteur personeelszaken van de PTT, mr. A. J. Andreé Wiltens, deze zweefstand zieen maken. Deze en andere oefeningen viert de PTT-directeur uit ter illustratie van een meuw experiment van de PTT met individuele pauzegymnastiek voor Hoofdambtenaren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Nederland uit de Navo", „Weg met Grieks en Portugees fascisme", „Geen oor logsmisdadigers als bondgenoten" en „De Navo zegt ja tegen de atoombom". Deze leuzen stonden op borden, die een aantal PSP'ers gisteren de autoriteiten voorhiel den, waaronder minister Luns en minister-president De Jong, die op weg waren naar de Rol zaal, waar het 20-jarig bestaan van de Navo herdacht zou wor den. De PSP'ers deelden pamfletten uit, waarop het standpunt van hun politieke partij uiteen werd gezet. Daarin stond onder meer dat het militaire evenwicht in de wereld wordt bepaald door het gigantische potentieel van de beide supermachten Rusland en Amerika. Of Nederland al dan niet meedoet met het soldaatje spelen maakt voor de wereld machtverhouding geen verschil, aldus de PSP. (Door onze correspondent) SALISBURY De nationale as sociatie van kleurlingen in Rhodesië heeft geprotesteerd tegen regerings voorstellen die verwacht worden om de rassenscheiding in woon- en han delswijken te doen toenemen. Men heeft begrepen dat de leiden de partij in Rhodesië nieuwe voor stel ontworpen heeft inzake het be zitten van land. Deze voorstellen zijn bedoeld om, waar mogelijk, alle rassen in Rho desië onder te brengen in woonwij ken en Europeanen en Afrikanen in handelswijken van elkaar te schei den. Men zegt dat het document in houdt dat geen enkele Afrikaan han del zou mogen drijven of een beroep uitoefenen in een gebied dat voor Europeanerf bestemd is, hoewel Eu ropeanen dat wel in het gebied dat voor Afrikanen bestemd is, zouden mogen als „dat in het belang van het Afrikaanse volk geacht zou worden". (Van onze correspondent) LONDEN De mogelijkheid be staat dat Nederland ook een wassen beeidenmuseum krijgt. Hoewel de plannen hiervoor nog maar in een beginstadium verkeren, heeft de di rectie van Madame Tussaud's muse um gezegd, dat deze plannen hier voor zeker bestaan. Men zoekt op het ogenblik naar een geschikte plaats voor zo'n museum. Zo is bijvoorbeeld Amsterdam als mogelijke plaats ge noemd en met name het voormalig Formosa. Als men tot het openen van een dergelijk museum in Amsterdam zou komen, betekent dit dat Amsterdam voor de derde maal in de geschiede nis een wassenbeeldenmuseum zou hebben. Al in de 17e eeuw kon ipen achter het Rembrandthuis een aantal, wassen beelden zien. Het tweede wassenbeeldenmuseum, .Panopticum' bestond maar kort, namelijk tussen 1880 en 1916. Het ligt niet in de bedoeling om, als een dergelijke bezienswaardig heid aan de vele andere van Amster dam wordt toegevoegd, dit een her haling van het bekende museum in Londen zou zijn. De directie legde er de nadruk op, dat het hier om iets specifieks Nederlands zou gaan, en niet om een internationale collectie beelden en situaties. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Voor de Amster damse rechtbank stonden gisteren wegens mensensmokkel terecht de 37-jartge Amsterdamse kelner G. H. en de 48-jarige koopman H. K. Zij wenden er van verdacht medewer king te hebben verleend aan vluch- teiingensmokkel over grenzen van communistische landen naar het wes ten met behulp van Nederlandse pas poorten. De officier van justitie had drie gevallen ten laste gelegd o.a. van de pas uit een Oostberlijnse gevangenis teruggekeerde Ruud Sternau en zijn daar nog verblijvende vriend Lood van Bennekom en het fotomodel Ma rion Blom. Zij hadden voor geld hun paspoorten afgestaan. Wegens uitlokking tot verduiste ring en verduistering van paspoor ten eiste de Amsterdamse officier van justitie, mr. Habermehl, tegen de keiher J. H. een gevangenisstraf van •an jaar en vier maanden met aftrek. De koopman K. hoorde een eis van zes maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk. wX?0RG (KNP) - Cmw serust pleiten voor 0nt- libaat rr» va" Priesterschap en ce- a betekent echter niet, dat Passen on i?PP mg 00k kunnen toe" op hun eigen leden. enDc'L^?ge?- Provineiaals van orden «"g Nedertlna vere?lgd in de stich- in een ski» priesterreligieuzen ring. Dp •en. Ult£egeven verkla- WeliiklwiVmulaa's willen hiermee sies rond hit epPen in de discus- het Jhh P"estercelibaat met na- h'e bil jiin w Ian ds kloosterling, ze heeft oo k'°ostergelofte een keu- de status. voor de ongehuw- hCterïneen "Jr' g0.®dkeuren, dat hun hiimil'-i. ï- Wlllen trouwen, geroeenschati hr P de klooster dos hen namJrn6"' heeft vo!" 20 versehm j gsen zin> „twee voor niemandt6 leafw'izen °P een ?en te brenzPnV;ffi!e-nde wlize.sa 15611 te brenzen Vn- lgende wiize sa" "teenschap" binnen een ieefge- (Van onze redactie buitenland) Wie op dit moment, betrekkelijk kort na de Russische invasie in Tsjechoslowakije, op het ogenblik, waarop de eenheid in de commu nistische wereld ver te zoeken is en waarop de toestand in de wereld gespannen genoemd mag worden, het nut van de NAVO moet verde digen, heeft het niet zo moeilijk. Het is zelfs simpel ais je haar gaat verdedigen in termen van de kou de oorlog. Neem hijvoorbeeld eens dit syllogisme, dat zo kort na „Tsje choslowakije" nog wel zal aanspre ken: „Communistische staten zijn totalitair. Totalitaire staten zijn inherent agressief (les van Mün- chen). Dus communistische staten zijn agressief. Het bestaan van de NAVO is dus noodzakelijk vanwege de communistische dreiging". In de eerste panische reactie op Tsjechoslowakije waren de volgen de kreten dan ook niet van de lucht: „Onder deze omstandigheden (gedoeld wordt op een zwakke NAVO, die freewheelde in dat sprookje van politieke toenadering tussen oost en west), zou een Rus sische inval binnen enkele dagen honderden kilometers diep in NAVO-territoir doordringen en snel tot een volkomen doorbraak leiden" Of: „Als ze (de Rus sen) de kans krijgen, is het met ons afgelopen. Gisteren Tsjechoslo wakije, morgen wij De conclusie van deze NAVO- verdedigers was onvermijdelijk: het militaire evenwicht is zoek, het Oostblok ban West-Europa zonder digers (meestal zijn het NAVO- of digers (mesetal zijn het NAVO- of ex-NAVO-"eters"), zijn ook maar al te gaarne bereid grote kaarten aan te sjouwen, waarop de ver houding NAVO-troepensterkte - Warschaupact-troepensterkte, na tuurlijk zwaar in ons nadeel uit valt: immense rijen dreigende sol daten op de rode kaarten, kleine rijen kleine soldaten op de grijze kaarten, barstens veel tanks op rood, zielig weinig eskadrons op grijs. Warsehaupactlanden: 1.500.000 soldaten, NAVO-landen 600.000 sol daten. Daarbij wordt meestal niei vermeld dat de NAVO-landen 90 miljard dollar aan defensie uitge ven en de Warschaupact-landen 40 miljard. Na Tsjechoslowakije restte DUS de NAVO maar één uitweg: als de bliksem de troepenmacht verster ken en de defensie-uitgaven verho gen, Nederland deed dit dan ook prompt met zijn roemruchte 225 miljoen. Militaire balansen benadrukken (uiteraard) dat het evenwicht ver stoord is omdat West-Europa ge confronteerd is mei de superiori teit van het Warschapact. Het is goed (zoals ook in The Economist van 8 februari nog eens benadrukt werd) er in dit verband op te wij zen dat zelfs als de NAVO een aanval wil opvangen met zijn stra tegie van de „flexible response", deze strategie „IN DE PRAKTIJK toch neerkomt op de eerdere NA- VO-doctrine, n.l. dat een Russische aanval beantwoord zal moeten worden met een massale nucleaire slag. De NAVO zou geen andere keus hebben dan tactische nuclai- re wapens te gebruiken", aldus The Economist, die daaraan toevoegt dat het evenwicht in West-Europa aan westerse kant niet bepaald wordt door de Westeuropese strijd krachten, maar in hoofdzaak door de Amerikaanse kernmacht. Bovenstaande NAVO-verdedi gers vergeten ook dit: Een oorlog in Europa, „het kruispunt van Ame rikaanse en Russische invloedsfe ren" (Economist, november 1968), tussen Amerika en Rusland en deze supermachten zuilen daar on getwijfeld in betrokken worden, als het ooit zover mocht komen be tekent voor beiden vernietiging. Wie er ook het eerste begint, de ander houdt zoveel vernietigings capaciteit over, dat hij de tegen stander nog totaal kan vernietigen. Dit is wat genoemd wordt de „se cond strike capability". Door deze capaciteit is de oorlog voor beide partijen onaantrekkelijk geworden en is de militaire voorsprong van een van heide van niet zo groot belang meer. Op een bijeenkomst in Den Haag is gisteren het feit herdacht dat twintig jaar geleden het NAVO- verdrag werd ondertekend. Ont staan uit angst voor de communis tische dreiging Praag (1948) en Berlijn (1949) waren voor het Wes ten het bewijs dat Rusland expan sieve bedoelingen had trok de NAVO in 1949 een willekeurige lijn door Europa. Het Westen zag het „rood-maken" van Oost-Europa als agressie. Twintig jaar later zeg gen we: consolidering van gewon nen posities. „De NAVO", aldus schreef „De Nieuwe Linie" kort ge leden, „is geboren uit wederzijdse vrees. De door de grote mogendhe den gehanteerde ideologieën ver starden de politiek". Twintig jaar later zit het Westen met een weliswaar andere, maar toch verstarde politiek. Het Westen of liever- de westerse politiek blijft, zeker na de gebeurtenissen in Praag, het communisme beschou wen in termen van een militaire dreiging. Het Westen zou echter kunnen beginnen zich primair te richten op de bevordering van de relaties met het Oostblok. Binnen de NAVO zou Nederland als klein land, juist ais klein land, initiatieven bunnen nemen en een rem kunnen vormen op anderen (Duitsland, Griekenland enz.). Ne derland zou wellicht een grotere bijdrage kunnen leveren aan de ontspanning tussen Oost en West. Daarom staat Nederland naar on ze mening nu het mogelijk is het NAVO-verdrag op te zeggen ook niet voor de keuze „in of buiten de NAVO", zoals het in discussies veelal gesteld wordt. Nederland moet in de NAVO blij ven, maar wij zouden in ons land moeten nagaan hoe wij zinvoller aan een toenadering tussen Oost en West kunnen meewerken. WU hebben al eens opgesomd welke mogelijkheden voor initia tieven Nederland heeft. Hier vol gen er enkele: Voorbereiding van een non- agressiepact met de landen uit Oost-Europa; Vermijden dat de landen uit het Oostblok in een isolement te rechtkomen; Een ontwikkelingsproject in de derde wereld in samenwerking met een land uit het Oostblok; Erkenning van de Oder-Neisse- Linie en de DDR; Het afstand nemen van dictato riale regeringen binnen de NA VO zolang zij daar niet uit ge weerd kunnen worden. Wat is hiervoor nodig? Een ini tiatiefrijke, creatieve buitenlandse politiek. Kleine landen fungeren, zo stond onlangs in deze krant, in de buitenlandse politiek niet zei den ais het gezonde verstand en zij krijgen kansen, waar de grote mo gendheden zijn vastgelopen. Wel, voor Nederland binnen de NAVO liggen (nog) zulke kansen. Het roomse leven heeft, ook al ls het niet rijk meer, zo zijn schilder achtigheden. Pastoors dragen daar niet zelden hun steentje aan bij. Zo als deze, die op de vraag van een collega van me of hij zijn naam even wilde spellen, als volgt van leer trok! „Simon, Cornells, Hermanns, Anto- nius, Robualdus, Theodorus, Mattheui Antonius, Ni colaas". Een strikt celibatair levend man, dat zie je zo. Voor hetzelfde geld komt hij met namen als: Cornelia, Hermina, Antonia en Theodora. Zeeuwsch-Vlaanderen: herindeling op z'n acht-en-dertigst. Het is zielig voor u en iedereen, maar voorlopig betekent iedere stap die u buiten de deur zet, een com plete desillusie: het is nog steeds te koud voor de tijd van het jaar. Ver warm u dus indien mogelijk aan de vreugde over uw verhoogde kinderbijslag. Waardeloos, het prijsindexcijfer U al zeker ruim 4 procent gestegen en wij krijgen er maar 3 procent bij (het ene kind). Snoep verstandig, eet een halve -appel (andet kind). Gelukkig heb ik mijn vastentrom- meltje nog (r.-k. kind). Nederlandse Kabelfabrieken en Steenkolen Handels Vereniging: de Koppers bij elkaar steken. (Uit het bedrijfsleven). De New Yorkse dames, die in bont gehuld van de ondergrondse gebruik plegen te maken, haalden woensdag j.l. opgelucht adem. Ze waren bevrijd van het „bontspook". Dat spook was de 25-jarige Joseph Lee, die een zwak had voor dameshoeden van bont. Hij stal ze bij voorkeur in de treinen van de ondergrondse. Dat ging zo. Als zo'n trein een station binnenreed, hield Lee vrou wen in het oog, die vlak bij de deur plaats namen. Was er een met t.n bonthoed, dan wachtte hij tot de trein ging vertrekken. Vlak voordat de deuren zich sloten, griste hy de be wuste hoed af en sprong uit de trein. Zijn slachtoffer bleef blootshoofd en machteloos achter. Zelfs een kerncentrale is geen dode waard. In de Poolse stad Breslau zijn 2000 brievenbussen, nog van voor de laat ste oorlog, volledig verroest en on bruikbaar. Ze moeten vernieuwd worden maar de enige brievenbus- senfabriek in Polen is een paar maan den geleden afgebrand (meldt de Frankfurter Allgemeine). Dot heb je ervan als de staat de kleine zelfstandige brievenbussenfa- brikanten uitschakelt. AJoeb Khan, Jachja Khan, Aga Khan, Alles Khan! Na al dat gepraat over de bouw- c.a.o. kun je beter gaan spreken van een mauw-c.a.o., vindt MERIJN (Vain onze redactie binnenland) AMSTERDAM De „British Air craft Corporation", Fiat, Messer- schmidt-Boelkow en de n.v. Konink- Jilke Vliegtnigenfabriek Fokker heb ben samen de „Panavia Aircraft g.m.b.h." opgericht met het doel lei ding en uitvoering te geven aan con tracten voor onderzoek, ontwikkeling, produktie en verkoop van het super- sone jachtvliegtuig dat bekend staat als „Multi-role combat aircraft 1975" ofwel de MRCA-75. „Pamavia" is gevestigd in München S;hfnAt„™erL ®tich tingskapitaal van DM 120.000. De aandelen in dat ka pitaal zijn als volgt verdeeld: BAC en Messerschmidt-Boelkow elk een der de. Fiat en Fokker elk een zesde De vier fabrieken hebben een aantal top functionarissen aangewezen om zich uitsluitend bezig te houden met de leiding van de diverse afdelingen. Omstreeks 1975 is er in West-Europa behoefte aan rond 1200 vliegtuigen van het nieuwe type, als opvolger van de Starflghtei. De oprichting van dit consortium ls mede ingegeven door het feit, dat elk der vier fabrieken afzonderlijk niet ln staat moet worden geacht een twaalfhonderd stuks af te leveren. Anderzijds beoogt men met de stich ting van dit consortium voor dit spe ciale oroject te voorkomen dat Ame rikaanse vliegtuigfabrieken de West europese militaire vüegtuigenmacht weer willen voorzien.

de Stem | 1969 | | pagina 9