Politieke verschuivingen in heringedeelde gemeenten Derde fabriek van Hoechst Leerlingen doen test voor goede schoolkeuze staar. Drie Zeeuwse Nutsspaarbanken honderd vijf tig jaar Impasse in Vlissingse visserij door slecht weer PAS IN 1974 WORDT HET NIEUWE' MODEL ZEEUWSCH-VLAANDEREN DUIDELIJK PLAATS VOOR 300 MAN 'er zonnig Kleinfruit staat er goed voor In gesprek met Kamercommissie stemt in met wetsontwerp havenschap Vlissingen IN ZEELAND EN WEST-BRABANT cijfers ge" Bestuurskracht De raden Welke koers? Fokvarkensdag op 24 april te St.-Jansteen Bezwaar tegen „Lange Geere" afgewezen Groei Postkantoor per 1 april langer open DE STEM VAN VRIJDAG 28 MAART 1969 (ADVERTENTIE) IVLISSINGEN (ANP) Hoechst- Vlissingen n.v., een honderd pro cent dochter van Farbwerke Hoechst A.G. te Frankfurt am Main, zal een fabriek bouwen voor de bereiding van gime- thyl-tereftalaat (d.m.t.) en poly- condensaat. Dit zijn voorproduk- ten voor de fabricage van trevi- ra. een polyestergaren van Farb werke Hoechst A.G. De installatie, die een eindeapaci- teit zal krijgen van 84.000 tor» d.m. t. per jaar en een overeenkomstige jf hoeveelheid polycondensaat, zal mid- den 1971 in bedrijf worden genomen. De benodigde investeringen bedra gen meer dan honderd miljoen gul- den. In de nieuwe produktiebedri.jven en hun neveninstallaties zullen uit eindelijk ongeveer 300 medewerkers werkzaam zijn. Het totaal aantal me dewerkers van Hoechst-Vlissingen n.v. zal hierdoor tot ongeveer 800 in de helft van 1971 stijgen, zo heeft de directie van de n.v. bekendgemaakt. Drie kilometer van de. nieuwe Hoeehstvestiging verwijderd, in Middelburg, staat ook reeds een I nieuwe d.m.t. fabriek. De Hercules n.v. bouwde deze fabriek vorig jaar. Hij draait nog niet op volle capaci teit. Wanneer de Hercules vol draait kan er 50.000 ton per jaar geprodu ceerd worden. Volgens de Hercules- directie stijgt de vraag naar d.m.t. als grondstof voor kunstgaren over de gehele wereld zo snel, dat er op het ogenblik van concurrentie nog geen sprake is. In Europa stijgt de vraagt naar d.m.t. met 50.000 ton per jaar; over de hele wereld genomen 100.000 ton per jaar. De cijfers van het laatste jaar wijzen uit, dat de dijging nog meer clan 100.000 ton is. i Bovendien zal Hoechst, zoals zij per 1 communiqué mededeelt, de d.m.t. gaan maken voor eigen gebruik. Hoechst-Vlissingen n.v. zal de nieuwe fabriek naast zijn reeds be staande vestiging qaan bouwen in 7-S' Zuid-Sloe. In 1967 werden de eerste bekendmakingen voor de vestigingen van Hoechst in Vlissingen gedaan. In 1968 werd de hele fabriek gebouwd. In 1969 werd meegedeeld dat er een tweede fabriek bijge bouwd gaat worden. Nu is bekend gemaakt, dat er een derde fabriek gebouwd gaat worden, die in 1971 ge reed moet zijn. DEN HAAG De bijzondere Tweede-Kamercommissie die de openbare behandeling van het wets ontwerp voorbereidt, dat beoogt een havenschap Vlissingen op te richten kan in het algemeen met het wets ontwerp instemmen. Het havenschap zal de havens, inrichtingen, gebou wen. industrieterreinen etc. in Vlis singen en het Zuid-Sloegebied be heren en exploiteren. Zeer veel leden hoopten dat de re. gering zal meewerken aan een spoe dige totstandkoming van. het haven schap. Algemeen werd gevraagd of de regering haar standpunt kenbaar wil maken ten aanzien van de mo gelijkheid om voor het gehele Wes- terscheldegebied één havenschap op te richten om een geconcentreerd slagvaardig ontwikkelingsbeleid voor het gehele gebied mogelijk te ma ken. Dit zou echter de spoedige tot standkoming van het havenschap Vlissingen niet mogen vertragen. Van diverse zijden werd voorge steld ook de gemeenten Borssele Goes en Middelburg in het havenschap te betrekken. Enkele leden wezen er od dat het terrein dat in het wets ontwerp is begrepen praktisch ge heel is uitgegeven (o.a. aan De Schel de. Hoechst, Vlissingen, Billiton M en T en Pechiney) en meenden dat ook de 650 ha binnendijks terrein waarmee het havenschap zich in de praktijk ook zal bezighouden, in de werkingssfeer van de wet moeten worden betrokken. Wn een onzer verslaggevers) van'!]!"iLI,,l'RG Meer dan 90% van vpr ™lecn'en en de besturen CiC S-'-ngen' die obolen voor BraS' 7? Zeeland cn West- Jat ill,. i ,.lereu' hebhen besloten, sen van 1 van de zesde klas" men aan W schoIen ZU|I«> deelne- rint v3n i exPer™en* ter verbete- gezet „mi P sc!100'keiize voor voort- >«Al w"S' I>W "School- estaan uit de proefwerken ^'"«uitzichten vo°; zaterdag en op zondag donderdag 5 18.00 uur: Minder zonnig t()t min demn'. ?,antal "ren zon: 1 jjer normaal- max tem' 7 Pad<?n on" Jcn onder no™. T ^mp' 1 tot 5 ê™- Periode va? .a"s op een dr0" Procent; kan, Stens 12 90 v'al: PmcePnteen geheel drooS min.-temn g vtanta' l,ren zon: 0 tot 5 graden' ondn°ngeVeer normaai 0 tol n !t normaal; max - y,ans °P Wm (irogp6" °"der nómaai; I 12 8fl nrn l°de van S heeld4 e maT5nkansop ee" maal' 50 procent. taal en rekenen, die in april en sep tember zullen worden gehouden. Een en ander staat onder leiding van een „beleidscommissie" waarin een aantal overkoepelende organen zoals de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Katholieke Diocesane Schoolraad, de Vereniging Christe lijk Volksonderwijs enz. 'zijn samen gebracht. Deze commissie wil overi gens zo spoedig mogelijk zijn taak overdragen aan het te stichten regio naal pedagogisch studiecentrum. Om dat men niet tot dat tijdstip wilde wachten is voor het Deltagebied deze commissie gevormd die is onderge bracht bij de Stichting Zeeland. De kosten van deze „toets" zullen naar schatting zeven gulden per leer ling bedragen. Enige besturen van bijzondere scholen meenden om fi nanciële redenen slechts een voorlo pige toezegging tot deelname te kun nen doen. De commissie stelt met na druk dat het hier niet om een toela tingsonderzoek gaat, maar om een hulpmiddel voor het lager onderwijs om de mogelijkiteden van het kind te ontdekken en op grond van de verkregen gegevens het kind in een bepaald type van onderwijs zijn plaats te kunnen geven. De „schooltoets" gebeurt op de ei gen school en wordt gedaan door de klasseonderwijzer, die ook het werk corrigeert. De resultaten ervan wor den gebruikt door de toelatingscom missie van het voortgezet onderwijs. De „beleidscommissie" waarschuwt ervoor, dat de leerlingen niet op dit onderzoek mogen worden voorbereid, omdat juist dan een onzuiver beeld zou ontstaan. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG - TERNEU- ZEN Nu de rook van de feestsigaren wat is opgetrok ken, kan een poging worden ondernomen om de gevolgen van de toekomstige ge meentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen aan de zich dan voordoende praktijk te toetsen. Door de samen voeging van vele, vroeger on afhankelijke gemeenten, kun nen er in sommige van de nieuw te vormen gemeentera den politieke verschuivingen optreden, die op den duur ook haar gevolgen zullen hebben bij burgemeestersbenoemin gen. Wij kijken daarbij ver vooruit. Immers, pas in 1974 wordt het nieuwe organisatie model van de Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten duidelijk. Minister van Binnenlandse Zaken Beernink, wil in het wetsontwerp een bepaling opnemen, dat de gemeente- raden tot 1974 aanblijven, zo heeft hii in mei 1968 al verklaard. Zoals be kend, worden in 1970 raadsverkiezin- gen gehouden. Het moet als onhaal baar wonden beschouwd, ras in Zeeuwsch-Vlaanderen reeds in 1970 gemeenteraden te kiezen, die op de nieuwe bestuurlijke vorm zijn aan gepast. Dat was al bezwaarlijk ge weest als mr. Beerninks ontwerp on gewijzigd door de Tweede Kamer zou zijn aanvaard. Nu het ingrijpend is gewijzigd, wordt het een nog moeilij ker affaire. Over deze wijzigingen heeft de commissaris der koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen, zijn persoonlijke mening gegeven. „Jammer, speciaal voor de Kanaalzone, dat hier niet voor een sterke gemeente is gekozen. Ik vrees, dat dit de kans op stagnatie in de ontwikkelingen van dat gebied vergroot". De heer M. J. van Poelje lid van GS van Zeeland, had ai eer der verklaard, dat het streven naar meer zelfstandige gemeenten hem voorkwam ais een poging om-zoveel mogelijk burgemeestersposten te scheppen. Gedeputeerde W. van Don gen vond de herindelingsopzet die de Tweede Kamer heeft bedacht, voor Aardenburg en Sluis wel een geluk kige zaak. Deze gemeenten zijn qua aard bijna onverenigbaar. Burgemeester Aschoff van Terneu- zen heeft een zakelijk oordeel gege ven. „Gauw om de tafel gaan zitten om te zoeken naar samenwerkings vormen". Daarbij doelde hij onder meer op het in oprichting zijnde ha- venschap-Te-rneuzen, waarin het nieuwe, zelfstandige Sas van Gent, een plaats moet krijgen. Axel is door de keuze van de Kamer geen feite lijke Kanaalgemeente meer, doch blijft wel binnen de invloedssfeer van een zich eventueel ontplooiend „Ka- naal-Wirtschaftswunder". Overigens wordt^ er krachtig gepleit (onder meer in de Staten van Zeeland) voor de oprichting van één groot Wester- schelde-havenschap, waarin ook Vlis singen kan deelnemen, naast de vaste partners: provincie en rijk, het be drijfsleven e.d. Men kan nauwelijks voorspellen wat er op dit stuk het beheer van zeehaven en industrieter reinen aan slagvaardigheid en be stuurskracht zal worden ontplooid. Over het vage begrip „bestuurs kracht" kan wel iets meer worden gezegd als het gaat over de nieuw te vormen gemeenteraden. In de par tijverhoudingen kunnen zich aan zienlijke veranderingen voordoen, dat is duidelijk. Maar niemand weet wel ke personen zich straks voor raads- en wethouderszetels zullen presente ren en dat is in het gemeentelijk be stel minstens even belangrijk als een partijverhouding. De hierna volgende cijfers duiden uiteraard niet op de zetelverdeling in de toekomstige nieuwe gemeentera den, maar zij geven verhoudingscij- fers weer, gebaseerd op de thans be staande zetelverdeling. Sluis en Aar denburg, waar geen aanzienlijke uit breiding van het aantal kiezers ver wacht wordt, hebben wij niet in de beschouwing betrokken. De nieuwe gemeenten geven het volgende beeld: Groot-Oostburg (inclusief Cadzand, BresRens, Zuidzande. IJzpndijke. Hoofdplaat, Wateriandkerkje. Schoon dijke en Nieuwvliet): 17 PvdA; 20 VVD; 20 KVP en 12 Frot. chr. Tn Oostburg zotals het nu is, geldt de verhouding: 4 PvdA: 3 VVD, 3 KVP en 2 Prot. chr. In groot-Oost burg zou de KVP meerderheidspartij in de raad worden, nek aan nek mei de WD. Groot-Terneuzen (inclusief Bier vliet, Hoek, Sluiskil en Zaamslag)' 13 PvdA; 3 WD; 7 KVP; 20 Prol chr. (waarvan 5 SGP). In het huidige Terneuzeri geldt de verhouding: 6 PvdA: 2 WD: 4 KVP en 5 Prot. chr waarvan 1 SGP De PvdA komt in de minderheid t.o.v. de christelijke groe neringen. Bij vorming van een groot Ter-neuzen volgens het wetsontwerp van minister Beernink, zou de KVP een forse meerderheid in de raad hébben gekregen. Groot-Axel (inclusief Zuiddorpe en Koewacht): 2 PvdA; 2 WD; 15 KVP en 6 Prot. chr. waarvan 1 GPV. In het tegenwoordige Axel is de verhou ding: 2 PvdA; 2 VVD; 3 KVP en 5 Prot. chr. waarvan 1 SGP. Groot-Sas van Gent (inclusief Phi lippine, Westdorpe en Ovarslag): 5 PvdA; 2 VVD, 22 KVP en 2 Prot. chr. Door samenvoeging van groot Axel en groot-Sas van Gent met groot-Terneuzen, zouden er verhou dingsgewijze 25 KVP-zetels méér in de raad van groot-Terneuzen moeten worden aangeschoven en slechts 7 PvdA-zetels. De verhouding zau dan geworden zijn: 44 KVP en 20 PvdA Terneuzen zou een „typisch" katho- lieke gemeente zijn. In Hontenisse-Vogel waarde veran dert er weinig: in totaal 21 KVP en 1 VVD. Groot-Hulst: (inclusief St.-Jan steen, Clinge, Graauw en Langen dam): 27 KVP; 2 Boerenpartij en 13 „vrijen". (Zij vormen de complet» raad van het huidige Hulst. De raad? leden hebben geen binding met df> politieke partijen). In het voorgaande overzicht zijn d» vertegenwoordigers vam partijen al® ..gemeentebelangen" gerekend tot die WD. Voorzover „links" en „rechts" nog hanteerbare begrippen zijn, kan met enige speculatie gezegd worden dat de nieuwe gemeenten overwegend met „rechtse" meerderheden in haar raden te maken zullen krijgen. In hoever dit effect zal worden versterkt door samenwerkingsakkoorden tussen de confessionele partijen, „of in hoe ver het zal afnemen door eventuele eclantants successen van D'66 bij de raadsverkiezingen, moet worden af gewacht, Het opmerkelijkst is de ver schuiving in grcot-Terneuzen. Hier dient zich stellig een groteorotes- tants-christeliike meerderheid aan. terwijl er in de huidige.raad van Ter neuzen een PvdA-meerderheid aan wezig was.- Dat het moeilijk zal zijn om m de nieuwe, grote gemeenten een duide lijke koers uit te zetten, behoeft geen betoog. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN Op donderdag 24 april zal te St.-Jansteen een fok varkensdag voor Oost-Zee<uwsch- Vlaanderen worden gehouden. Deze fokvarkensdag wordt georganiseerd door de drie in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren werkzame varkenshouderijker nen, in samenwerking met het var kensstamboek voor Zeeland. Men begint om een uur 's middags zodat zonder onderbreking het keu ringsprogramma kan worden afge werkt. Fokvarkensdagen beogen een beter en ruimer inzicht te geven in de te volgen fokrichting, maar hebben daarnaast iets van een sportief ele ment in zich. De fokkers bekampen elkaar met hun dieren op sportieve wijze om de hoogsu. klassering. Be slist een levendig gebeuren met veel inhoud en economisch belangrijke achtergronden. Het gaat hierbij om het type Var ken waarmee erfelijk nauw verwe ven het voederverbruik, de groei en de slachtkwaliteit. Deze factoren zijn bepalend voor de financiële uitkom sten van de varkenshouderij. Opvoering van het financieel resul taat op de bedrijven is uitsluitend mogelijk door verbetering van de gebruikswetenschappen. Tijdens de aanstaande fokdag wordt de stand hiervan gemeten en het is zeker voor diegenen, voor wie de varkenshoude rij een belangrijk onderdeel van het bedrijf vormt, de moeite waard hier van kennis te nemen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Met de Vlissing se visserij gaat het door het aanhou dende slechte weer niet zo best. Van af begin januari is het al mis met de visvangst en de stemming onder de vissers is momenteel bepaald gedrukt. Zo kon de afgelopen twee weken maar een keer per week worden uit gevaren en het ziet er naar uit, dat dit ook deze week weer het geval zal zijn. Bijvoorbeeld dinsdagavond werd uitgevaren en de bedoeling was, dat (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Nutsspaarbanken Middelburg, Vlissingen en Zierikzee vieren in april hun 150-jarig bestaan. Om dat de oprichtingsdata in het zelfde jaar, 1819, vallen, hebben de besturen besloten de viering gezamenlijk aan te pakken. De vierde Zeeuwse Nutsspaarbank, die van Tbolen, is van recentere datum overigens ook nog altijd meer dan 100 jaar oud en be perkt zich in dit feest tot „toekij ken". Belangrijkste dag in de jubileum viering is vrijdag 11 april, 's Middags om 5 uur zullen dan de volledige be sturen en directies van de drie ban ken door het provinciaal bestuur van Zeeland in de Abdi.i van Middelburg worden ontvangen. Daarna recipieert men in de schouwburg, waar in de avonduren aan het personeel een ca baretvoorstelling zal worden aange boden. Op zaterdag 12 april zal er voor de jeugd een grootscheepse ma nifestatie werden georganiseaerd. Om het verrassingselement te bewaren, verzwijgen de besturen echter nog zorgvuldig de bijzonderheden van dit volgens hen-voor Zeeland nog onge kende feest. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Kroon heeft een eroep, ingesteld door de ver eniging Hendiick de Kcyser tegen het besluit van G.S. van Zeeland, waarbij goedkeuring is verleend aan het bestemmingsplan Lange Geere en omgeving fase I van de gemeente Middelburg, niet ontvankelijk ver klaard. Het beroep is niet ontvankelijk verklaard omdat het beroepschrift niet bijtijds is ingekomen en boven dien de reclamante zich niet bijtijds met haar bezwaren tot de gemeente raad heeft gewend. Het ging de appellante om het in tegrale behoud van het erf bij het pand Gortstraat no. 30 bij de uit voering van het saneringsplan. Het gemeentebestuur van Middelburg is bereid een gedeelte van de tuin be horende bij het aangrenzende pand van de Nederlandsche Bank aan de reclamante in koop aan te bieden, in. dien zij van dit aanbod gebruik maakt, za] de door haar gevreesde aantasting van het achtererf toch in belangrijke mate worden gecompen seerd. Ter gelegenheid van het jubileum bieden de banken aan iedere spaar der een geschenk aan, terwijl een en ander voorts zal worden begeleid door affiches en de verspreiding van een folder huis aan huis door de ge hele provincie. De fJutsspanrbanken hebben zich in de Joop van hun bestaan in een groot aantal plaatsen door geheel Zeeland gevestigd. Op rond 68.000 spaarrekeningen is bij de drie ban ken thans een bedrag van ongeveer 120 miljoen gulden belegd. Hoe sterk de groei van de beleggin gen vooral in de laatste jaren is, blijkt wel uit het feit dat in de eer ste 145 jaar evenveel werd belegd ais in de laatste vijf jaai. De besturen van de banken gaan er trots op dat in de bedrijfsvoering nog altijd dezelfde sociale oogmerken gelden als bij de oprichting. Zo wor den geen gelden uit de winst uitge keerd aan aandeelhouders, enz., om de eenvoudige reden dat die er niet zijn, terwijl aanzienlijke bedragen worden uitgeleend voor de financie ring van scholenbouw, vooral in de eigen provincie. Om"vooral administratief-technisch bij te kunnen blijven, heeft men zich aangesloten bij de Nederlandse Bond van Spaarbanken, onder behoud van een volledige autonomie. Op enkele kantoren is het aantal handelingen aan de loketten zodanig toegenomen, dat ter voorkoming van lange wachttijden het noodzakelijk is geworden het postkantoor langer open te stellen. De kantoren waarvan de openstel ling m.i.v. 1 april wijzigt, zijn: Arnemuiden: maandag t/m vrijdag 08.30 - 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Axel: maandag t/m don derdag 08.30 - 18.00 uur, vrijdag 08.30 - 20.00 uur, zaterdag 09.00 - 12.00 uur. Lepelstraat: maandag t/m vrijdag 09.30 - 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Putte: maandag t/m vrijdag 08.30 - 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur; 's Heerenhoek: maandag t/m vrijdag 09.30 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 zaterdag 09.00 - 12.00 uur; Kloetinge: maandag t/m vrijdag 09.30 - 12.30, 14.00 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Kruis land: maandag t/m vrijdag 09.30 - 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Welberg: maandag t/m vrijdag 10.30 - 12.30, 14.00 15.00. 17.30 .18.00 uur; Sprundel: maandag t/m vrijdag 08.30- 12.30. 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Zegge: maandag t/m vrijdag 09.30 - 12.30, 14.00 15.00, 17.00 - 18.00 uur; Krabbendijke: maandag t/m vrijdag 08.30 - 12.30, 14.00 - 15.00, 17.00 - 18.00 uur, zaterdag 09.00 - 12.00 uur. o Door het slechte weer blijft de Vlissingse vissersvloot binnengaats. men twee dagen op vangst zou blij ven. Echter woensdagmorgen moest de vloot wegens het slechte weer op zee de thuishaven weer opzoeken met een minimale vangst. De gevolgen hiervan zijn makkelijk te raden. Door de geringe opbrengst een sterke stij ging van de prijs en een verminderd inkomen voor de vissers, want er wordt ook minder gekocht. Echter de dure schepen eisen een maximum aan onderhoudskosten en ook de verdere bedrijfskosten laten zich normaal gelden. Men hoopt daarom, dat de weersomstandigheden spoedig een gunstige verandering zullen onder gaan want de toestand is momenteel allermipst rooskleurig. Veel Vlissingse huisvrouwen gaan dagelijks naar de Nieuwedijk om hun vis te kopen, maar de meeste dagen van de week wordt 'het een teleur stelling. De bekende plaats waar an ders de vrouwtjes met dé viskarre- tjes staan, is leeg. Is er toevallig nog eens een dag vis te krijgen, dan is deze zo duur, dat men besluit maar wat minder te kopen. v. Een van de vissers merkte terecht op: „Ja, de mensen op de wal begrij pen er niet veel van, want als ze even een zonnetje zien lijkt het voor hen al erg mooi. Maar kom maar eens op de Noordzee, dan ga je al gauw anders praten en dan begrijp je ook, waarom wij weer zo vlug binnenlo pen." Wie meer dan ooit naar het echte zachte voorjaarsweer verlangen, zijn de Vlissingse vissers, want het gaat nu toch wel erg knellen. GOES In Zeeland staan de bes sen en aardbeien in die volle groud er op het ogenblik over het alge meen goed voor. In de komende pe riode zal het er vooral op aan ko men door een goede verzorging tot een goede oogst te komen. Dit schrijft de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent in het jongste nummer van de advie zen voor de kleinfruititelers, dat gis teren verscheen en de dertiende jaar gang is ingegaan. Voor die verzorging van de gewas sen in de komende periode worden in dit nummer vele aanwijzingen ge geven. De telers kregen ook een sche ma voor de ziektebestrijding. Voor de bloei moet steeds opnieuw strijd wor den geleverd tegen ziekten en plagen. Tijdens de blo-ei mo-et er zo weinig mogelijk worden gespoten. Of er kleinfruitgewass-en zijn die schade hebben opgelopen door het weer va-n de afgelopen winter is nu nog niet te zeggen. Reeds vroeg in de winter werd schade vastgesteld bij frambozen ten gevolge van het natte naiaar met de vroeg invallende vorst. Door water overlast was toen reeds een deel van de wortels afgestorven. Hieraan valt nu weinig meer te doen. In hoeverre er vorstsehade is-:-o-ntstaan aan de bramen valt nog niet te zeggen. Op goed beschutte percelen lijkt het wel mee te vallen. DE EUROPESE commissie heeft be sloten voorlopig de procedure we gens verdragsschending op te schor ten, die zij tegen Duitsland had in gesteld in verband met speciale ta rieven van de Duitse spoorwegen. EEN 14-JARIGE jonge, in Den Haag is gisteren met een luchtbuks in het oog geschoten. Hij móest naar 't ziekenhuis worden vervoerd. Over vier dagen zal pas bekend worden of de jongen het oog kan behouden. De jongen die het schot loste is nog niet achterhaald. I A „HET werk, dat ik voor de vereniging doe, is pro deo. Ik doe het voor het algemeen belang. Dat geeft mij vol doening." Dat vertelt mevrouw A. Harmsen-v.d. Kuijl uit Goes, die sinds 1952 secretaresse is van de gymnastiek- en handbalvereniging „Volharding" te Goes. „De vereni- is aangesloten bij het KNGV en voor de kring hebben we contacten met de Zeeuws-Brabantse turnkring, bij ons allen bekend als de „Zebra". ENKELE leden hebben via de „Zebra" een voorturncursus gevolgd en mo gen nu les geven aan onze 275 adspi- ranten en honderd leden. Daarnaast zijn er docenten van het KNGV. Voor de basketbalsqort hebben we alvast een leider van CIOS aangetrokken. Momenteel worden turnen en handbal beoefend. Vooruitstrevend moeten we zijn. Daarom is er een afdeling rit mische gymnastiek opgericht en pro beren we er een basketbalclub bij te voegen, wat speciaal voor heren en jongens aantrekkelijk is." „IN verband met die op te richten basketbalclub zijn opgave-circulaires verstuurd naar de scholen. Het is eigenlijk een beetje vooruitlopen op de sporthal, die in de nabije toe komst wel in Goes zal verschijnen. Niet alleen uit Goes maar ook uit om liggende dorpen komt men wekelijks bij Volharding sporten." ONGUNSTIG is, dat we op verschil lende plaatsen in Goes moeten oefe nen. Voor de kleuters 'vanaf vier jaar proberen we in plan-Zuid een zaal te bemachtigen. Onze gedachten gaan uit naar het wijkgebouw, waar spra ke van is. We hebben een grote groep adspiranten in de leeftijd van 4 tot 6 jaar, van 6 tot 8, van 8 tot 10, van 10 tot 12 en van 12 tot 16 jaar. Met 16 jaar worden ze automatisch lid van de vereniging." ,WAT de contributies betreft, die zijn tamelijk laag. Daar houden we ons speciaal mee bezig. De adspirant- leden betalen 1,25 gulden per maand, de leden een rijksdaalder per maand, tnogelijk handhaven. Maar komt er, We willen deze contributies zo laag en dat hopen we van ganser harte, een sporthal in Goes, dan zullen deze hoogstwaarschijnlijk wel herzien moeten worden ,DAN hebben we de dames- en huis vrouwengroep. De leden gymen ge deeltelijk voor de lijn, maar zeker ook voor de sport als zodanig. De leeftijd speelt bij hen geen rol. Oh nee. Door regelmatig oefenen houdt men gymnastiek vol tot aan de AOW- uitkering. Het houdeTi van wedstrij den speelt een grote rol bij jong en oud. Jaarlijks wordt tn Breda, door 48 aangesloten verenigingen uit de ring, gestreden om het kampioen schap." .TROTS zijn we op de keurploegjés voor jongens en meisjes. Deze gese lecteerde groepjes krijgen extra les sen. Feest is het wanneer de door de „Zebra" georganiseerde jeugddag voor de deur staat. Mijn vurige' tvens is: uitbreiding van de takken van sport. En wat we verder willen: meer uren, een zaal in plan-Zuid eh uit eindelijk een sporthal."

de Stem | 1969 | | pagina 3