DE HERINDELING VAN Z. - VLAANDEREN Geen enkel amendement was voor minister onaanvaardbaar vreugde in sluis, sas van gent, urdenburg, axel; teleurstelling l terneuzen, koewacht en hulst reageerde op besluit Kamer Heel Zeeuwsch-Vlaanderen kulique DE SPINNE In gesprek niet J| WN'll'DOAG 1 - ER INDELING Inwoners voelen zich weinig betrokken bij herindeling Z.-Beveland reeuwen- Sp plaag Opklaringen A. Versnesre Beslissing over kernenergie centrale valt spoedig rsens VLISSINGEN, Aagje De- kenstr. 7, telefoon 3833 GOES, Kreukelmarkt telefoon 8799. CijferS ge" 3.75 Commentaar [Acht gemeenten tegenvaller Met muziek Bromfietser 11a hotsing overleden DE STEM VAN DONDERDAG 27 MAART 1969 TERDAM Universiteit van 3am. Doctoraal Frans: me- H. P. E. Selles - Schuit (Til- j de heer A. A. Jorg (An- 0; kandidaats Frans: me- v M. L. M. T. Stolwijk en ce A. Scholten (Amsterdam); al economie: de heren H. A egt (Amsterdam) en D- k Beverwijk); kandidaats sw- atenschappen: L. Zonruitö) OG EEMS GEDACHT AAM te ZEI, EU IK GELOOF DAT ERDAAD BETER 15 OE Ki RESPECTABEL fTER Nieuwe collecties: exclusievemodieuze Fran se en Engelse modellen l'«» bekende huizen, voor ln°debeunsle vrouwen. 3, Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.l, op woensdag om 18.00 uur Voornamelijk d'enVPte5koCdklaringen aanhou- jaar. °U|1 voor tijd van het den °nder norm3"', ^mp 3 tot 7 era" 85 Periode v?!? op een dr°- Procent; ksr.t "'"stens 12 uur: 80 etVooh 60 Procent6011 Seheel dr00g 'oeer^nii'n af' aantal uren zon: 2 ""der normaal-8™11" 1 tot 7 Sraden ?aden onder emP-; 2 tot 7 gl086 period,, ,?l-; ,kans °P een ™Pwcent-bno® minstens 12 uur: I etBlaal: 60 procent g6heel dr0°s (Vervolg van pagina 1) De heer Van Bennekom beloofde bij voorbaat dat zijn fractie, als het gewijzigde wetsontwerp in eindstemming komt, vóór zal stemmen- De heer Voogd (P.v.d. A.) liet weten, dat zijn fractie een dergelijk wetsontwerp, waar aan naar zijn mening elke con ceptie ontbreekt, beslist niet zou steunen. Een verward geroezemoes van stem verklaringen en positieverklacringen omrankte de eigenlijke stemming over de amendementen. Tenslotte trad uit de chaos minister mr. H. Beernink naai voren min of meer uitgedaagd door V.V.D.-fractieleider Toxopeus. die als voorzitter van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken wilde weten hoe de minister over he> verknipte wetsontwerp dacht, „Wat er nu te voorschijn is gekomen, is in elk geval beter dan wanneer wij 30 Zeeuwsch-Vlaamse gem°°nten zouden handhaven. Zoiets zou ik n.l. niet voor mijn rekening kunnen nemen" Vrij jachtterrein Tn hel begin van zijn antwoord aar de Kamer had minister BeerninV Zeeuwsch Vlaanderens bestuurlijk: organisatie tot vrij iachtterrein ver klaard. Geen enkel amendemen' kreeg van hem het predikaat onaan vaardbaar maar hij maakte wel een onderscheid. Het amendement-Voogd mrak hem het meest aan. terwi.il hii de driedeling in h=t middengebied vol eens amendement-Fievez een slechtere oplossing vond dan een tweedeling (kanaalgemeente en een apart Axel) zoals de heer Van Benne kom had gewild. „Ik begrijp er niets meer van. De minister ontraadt alle. amendementen behalve het onze, maar toch aanvaardt hij duldzaam dat er een gewijzigd ontwerp komt waarin precies datgene is opgenomen wat de minister ongewenst vindt, en waaruit is weggelaten wat hij accep tabel vond", klaagde de heer voogd van de P. v. d. A. „Elke conceptie is zoek", constateerde hij. Minister Beernink koos bij het be gin van de herindeling-tweedaagse uit de collectie argumenten die hem door G.S. van Zeeland m.b.t. het pro bleem Zeeuwsch-Vlaanderen waren verschaft, en verder volgde hij de redeneringen die door de toenmalige staatssecretaris Westerhout (P. v. d. A.) waren opgezet, toen deze laatste het wetsontwerp ten doop hield. De minister werd wegens dit „dekken op |e voorman" door diverse sprekers aangevallen. Schetskaart Boos was met name de woordvoer der van de V.V.D., de lieer Wiegel, bijgevallen door de heer Imkamp van D'f>6, omdat de minister met een nog nooit eerder vertoonde schetskaart (schertskaarl! riep men in de zaal) kwam aandragen, waaruit zou blij ken, dat er rond Sluiskil een gebied met vele verzorgende functies is ge- •oncentreera. De grens van een in drieën gedeeld middengebied volgens het amende ment-Fievez, zou dit gebied precies doorsnijden. „Dat gebied komt hele maal niet voor op de structuurschets van de Zeeuwse P.P.D. en evenmin op de structuurschets van Terneuzen" riep de heer Wiegel. En de heer Im kamp bezigde zelfs de term „een pressiemiddel en een vorm van min achting van de kamer". Die laatste kreet nam hij later, op verzoek vain de minister, terug. Mr. Beernink was de verdediging ,au het wetsontwerp begonnen met ie zeggen, dat elke wijziging van het ontwerp een verslechtering zou zijn. .Natuurlijk kan elke bestuurlijke in deling worden opgezet. Niemand weet precies wat het beste is. Daarom volg ik de adviezen van G.S. van Zeeland, die dagelijks met de problemen te maken hebben, en die van staatsse cretaris Westerhout, zelf een Zeeuw", zei de bewindsman. Hij zorgde voor rugdekking bij voorbaat, door te zeg gen dat ook een geamendeerd wets ontwerp nog altijd beter zou zijn dan helemaal geen wetsontwerp, en dus helemaal geen herindeling. „Wel zal een diepgaande amendering een lang durige nieuwe procedure eisen", vond hij. „De gemeenten moeten opnieuw worden gehoord, er zijn nieuwe ka dastrale beschrijvingen nodig (de om schrijvingen in het wetsontwerp wa ren overigens ook niet up to date gaf hij toei en dat zal allemaa] veel tijd vergen". Onzekerheden Op concrete vragen zei mr. Beer nink, dat er noch over het tracé van een eventueel Baaihoekkanaal, noch over de toekomst van Saeftings, noch over de richting in welke de z.eeha venontwikkeling bij Terneuzen ziel' 'al ontplooien, iets zinnigs te zegger viei. Wel zei hij (en dat was zijn krach tigste positiekeuze) dat vorming van een zelfstandig Sas van Gent het. wetsontwerp tot een schot naast de roos op dit gebied zou maken. Het amendement-Voogd noemde hij „het enige plan waarvan wij later mis schien geen spijt zullen krijgen". Zo als gezegd: Sas vain Gent wordt naar de wil van de Kamer zelfstandig en het amendement-Voogd (driedeling van Zeeuwsch-Vlaanderen) is ver worpen. Voor het amendement-Van Betinekom (Axel loswrikken uit de kanaalgemeenten) voelde de minister ook wel wat. Zoals bekend is ook dit amendement verworpen. Over Sluis-Aardenburg onthulde de minister: „Als G.S. van Zeeland en drs. Westerhout zich door sentimen ten hadden laten leiden, dan zou er in het ontwerp reeds zijn voorgesteld deze be'de gemeenten zelfstandig te laten" Gelukwensen Het debat was levendig en vol vro lijke trekjes, waarbij de voile publie ke tribune een dankbaar forum vormde. De interrumptiemicrofoons waren in continubedrijf en er werd volop gefilosofeerd over abstracte be grippen als „schaalvergroting", en „bestuurskracht", waarvoor niemand evenwel de definities aanvoerde. Toen de uitslag van de stemming vaststond werden zowel in 's lands vergaderzaal als op de publieke tri bunes de felicitatieregisters geopend. Vooral de burgemeesters vain Sluis en Aardenburg en van Axel werden omvangrijk gefeliciteerd en toonden zich buitengewoon verheugd over het '-esultaat van het debat. „U hebt nog tijd in uw stad de overwinning te vieren of uw nederlaag te betreu ren". riep kamervoorzitter Van Thiel de Zeeuwsch-Vlaamse gasten toe. Daarmee beklemtonend hoezeer de publieke tribune in de beraadsla gingen die circa dertien uur hebben geduurd, als factor heeft meege speeld. „WIJ hebben nog geen datum voor ons kampioensfeest vastgesteld, omdat de voetbalclub er misschien nog een kampioen bij krijgt", zegt A. Ver- meire, secretaris van de voetbalver- eniging Philippine. In het afgelopen weekend veroverde het eerste team van de voetbalclub de titel in de tweede klas van het Zeeuwse afde lingsvoetbal. Dat geeft Philippine het recht op promotiewedstrijden waar door het volgend jaar weer in de hoogste klas van de afdeling komt. Vermeire: „Drie jaar geleden zijn wij uit de eerste klas gedegradeerd. Ons elftal is in die jaren echter veel ster ker geworden, zodat ik de ploeg nu een goede kans geef op behoud van het eersteklasserschap" VORIG jaar promoveerden Schoondij- ke en Hulsterloo uit de 2e klas. Bei de ploegen kunnen in de eerste klas ook goed meekomen. „Wij hoefden in kracht voor deze ploegen niet on der te doen, dus waarom zou het ons niet lukken?", vraagt secretaris Ver meire zich af. Philippine heeft dit seizoen in ieder geval laten zien dat het voor de tweede klas te sterk is Uit 14 wedstrijden werden 28 punten gehaald. De schutters van Philippine scoorden maar liefst 72 doelpunten. Deijkers toonde zich met 30 treffers het meest bedreven in deze kunsi. OOK het tweede team van Philippine kwam in deze competitie sterk voor de dag. Momenteel staat het elftal in de derde klas op de tweede plaats. Vermeire: Het tweede heeft met nog vijf wedstrijden te spelen eert punt achterstand op leider Breskens 4. On ze ploeg moet nog uit tegen de kop lopers. Als die wedstrijd gewonnen wordt hebben wij een grote kans op een tweede kam pioen". ALS er inderdaad twee titels komen leverde Philippine een bijzondere prestatie. De club speelt sinds de op richting in '55 namelijk zonder trai ner. De spelers regelen de trainingen onderling en niet zonder resultaat. „Maar nu wij wat hoger komen trek ken wij toch een oefenmeester aan. Er zijn momenteel verschillende kan didaten, maar een keus hebben unj nog niet gemaakt", aldus Vermeire. PHILIPPINE gaat nu serieus proberen de vierde klas van de KNVB te ha len. De vereniging heeft nu in totaal ruim 120 leden, waaronder een aantal m. jeugdspelers die op den duur voor een plaats in het eerste in aanmer king komen. Vermeire: „Voor het nieuwe seizoen krijgen we eerst nog versterking van buiten af. Vit het eerste van Hoofdplaat krijgen wij waarschijnlijk Van de Velde, terwijl van Sluiskil misschien Visser over komt." Door de opgaande lijn in liet voetbal van Philippine krijgt het voetbal in deze gemeente voor het eerst een se rieuze kans op een langdurig be staan. „Goede spelers zullen nu niet zo vlug meer naar andere clubs gaan. Dat was tot enige jaren geleden wel het geval. Toen speelden een aan tal voetballers uit Philippine zelfs in het Belgische Boekhoute, omdat er in hun eigen dorp geen mogelijkheid was om te voetballen", aldus Ver meire. (ADVERTENTIE) irtieve mannenmode 'er eigen Hema-merk E: x-: Ie luxe overhemd, 100% d poplin met versterkte nanchetten. yg n enorme collectie dassen /eekender met streepdessin, inge mouw naar keuze, katoen 65/35. Zo gewassen Maten S,M,ML,L-|2 75 lull-polo met lange mouw, >r uw vrije-tijd. O.a. zand of en 48/54 14J5 |Ke ambtenaren van minister IN Beerninks departement krij- gen het druk. Het wetsont- tierp tot gemeentelijke herindeling an Zeeuwsch-Vlaanderen is zo in- rijpend gewijzigd, dat er acht in laats van vijt gemeenten uit de bus ijn gerold- Dat dit kon is naar onze mening |e danken aan twee factoren: minister Beernink verdedigde tiet zijn eigen werkstuk, maar een igaat van zijn voorganger; 2) de inspraak, daadwerkelijk tin met klem van argumenten, is fei- elijk pas goed op gang gekomen oen de inkt van hel wetsontwerp al Iroog was. Minister Beernink heeft van het i/etsontwerp geen troetelkind ge naakt. Hij heeft het stuk de kamer oegeworpen en gewacht wat de temming hem zou opleveren. Dat |af geen fraaie show, al bij al. De vraag wordt nu wat de Eerste IKamer met dit gewijzigd ontwerp Jzal doen, als het de eindstemming in ■de Tweede Kamer (na Pasen) is ge Ipasseerd. In de befaamde wandel ■gangen geer» men het ontwerp wei Inig kans. In de senaat liggen niet de stemverhoudingen, maar pok de inzichten met betrekking tot Is herindeling anders dan in de Tweede Kamer. De senaat kan het ontwerp slechts verwerpen of aanne men, omdat hij geen recht van amendement heeft. Verwerping zal betekenen dat |Zeeuwsch-VI a an deren geen vijf, jeen acht, maar 30 gemeenten zal krijgen. Mei andere woorden: alles jiij het oude blijft. Mocht dit gebeuren dan heeft men elkaar gisteren te vroeg geluk gewenst. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vreugde in Sluis, Sas van Gent, Aardenburg en Axel. Teleurstelling in Ter neuzen, Koewacht en Hulst. Dat waren de reacties in Zeeuwsch- Vlaanderen op de verrassende (voorlopige) gemeentelijke her indeling door de Tweede Kamer. „Voor mij is de uitslag niet hele maal verrassend", zegt de heei C. van Bellegen, KVP-raadslid in Aardenburg. „Hoewel: ik had niet gedacht dat het behoud van de zelfstandigheid door Sluis en Aardenburg een haalbare kaart was". „Dit is een kaakslag voor IJzendij- ke en Breskens", aldus wethouder A Modde uit Oostburg. „Waarom deze gemeenten niet, en Aardenburg en Sluis wel zelfstandig mogen blijven, is nyj een raadsel. Ik kan dit niet anders dan als een lapmiddel zien". „De telefoon staat roodgloeiend van de felicitaties die ik moet aan nemen. Ook heb ik veel telegram men ontvangen. Sluis steekt de vlag gen uit en de muziek gaat rond. Ik vind hel prachtig, ook dat Rentran- ehement bij Sluis komt. Trouwens Rentranchement wilde zelf al", com mentarieert mevrouw Van Hoote- gem, de echtgenote van de burge meester van Sluis, bij afwezigheid van haat man. Voor wethouder F. Berbers is de uitslag in de kamer niet als een ver rassing gekomen. Na al die amende menten zat het er wel in dat het voorstel vau de minister er niet door zou komen. Toch had ik eerder ver wacht, dat er twee gemeenten in de kanaalzone Terneuzen en Axel zouden komen dan drie". Mevr. Van Dijke, echtgenote van Axels burgemeester, zei erg blij te zijn voor Axel. „Anders zouden we per 1 januari op straat hebben ge staan. Mijn man en ik hadden vooral de laatste weken wel verwacht dat Axel zijn zelfstandigheid ,zou behou den". Mevr. Van Dijke had het nieuws telefonisch van haar echtgenoot in Den Haag vernomen. Wethouder J. Stolte van Hulst: „Ik kan er nog weinig over zeggen. Ik hoop dat de samenwerking tussen de gemeenten in de toekomst uitstekend zal blijven". Het was de heer Stolte wel tegengevallen, dat Koewacht bij Axel zal worden gevoegd in plaats van bij Hulst. Burgemeester C. van Hootegem van Hontenisse zei heel tevreden te zijn met het resultaat in de Kamer. „Maar iedere gemeente vecht natuurlijk voor zijn eigen behoud". „Ze hebben met Koewacht een beetje gesold", aldus wethouder A. Ysehaert van Koewacht, die zeer te leurgesteld was, enerzijds over het feit dat zijn gemeente zal ophouden te bestaan, en anderzijds omdat Koe wacht bij Axel komt, terwijl men lie ver bij Hulst wilde komen. „Ze hebben met twee maten geme ten. Waarom Sluis en Aardenburg wel zelfstandig en Koewacht niet? Ik vind het maar heel vreemd. In Koewacht zeggen ze: Als je maar blijft zuigen, dan red je het wel. Maar we gaan gewoon door", aldus de heer VsSbaen. Direct na 't bekend worden van de uitslag der stemming in de Tweede Kamer stroomden de inwoners, van Sas van Gent de straat op. De klok- ken van de r.k. kerk begonnnen te lui den en overal zag men vlaggen aan- de huizen verschijnen. Op het gemeentehuis werd de ge- meentevlag in top gehesen. Ook de harmonie de Verenigde Vrienden gaf acte de presence door 's avonds een muzikale rondwandeling te maken door Sas van Gent. Het eerste officiële commentaar op deze uiteindelijke zelfstandigheid van Sas van Gent kwam van de die dag burgemeester zijnde fractie-voorzitter van de PvdA in de Sasse gemeente raad, de heer M. P. de Groff. Deze zei dat hij bijzonder gelukkig was met het feit dat Sas van Gent samen met Westdorpe en Philippine 'n zelf standige zuidelijke kanaalgemeente zou gaan vormen, maar dat deze be slissing grote verantwoordelijkheid op de schouders van de gemeentebe sturen legde. Vooral vond hij het in teressant om nu te gaan weten wat men gaat doen met het havenschap dat oorspronkelijk alleen voor Ter neuzen bestemd was. Zoals gemeld, heeft G.S. in het begin van het jaaT voorzichtig bekendgemaakt, dat ook Sas van Gent in dit havenschap zou participeren naast Terneuzen, de pro vincie en het Rijk. O Minister Beernink verduidelijkt, aan de hand van een kaart, in de Tweede Kamer, zijn ideeën over de herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze canrespcmdenit) DODEWAARD Op korte termijn zal een beslissing worden genomen over de vestigingsplaats van de tweede kernenergiecentrale in Ne derland. Zoals hekend is de keuze tussen een uitbreiding van de Oode- waardcentrale of een nieuwe vesti ging in VHssingen. Deze komende reactor, die naar verwachting een vermogen zai heb ben van 400 megawatt, dient op com merciële basis te werken. Dit zei ir. R van Erpes Roijaards, directeur van de N.V. Gemeenschappelijke Kern energiecentrale Nederland, op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de in bedrijfstelling van de centrale in Dodewaard. Hij zei overigens dat deze eerste kernenergiecentrale een eenheid is waarhij niet gerekend is op uitbreiding. De begroting van de kosten van de centrale in Dodewaard die in 1964 is opgesteld, is met circa 30 pet over schreden. De uiteindelijke bouwsom en de kosten voor de inrichting zijn de 140 miljoen gulden te boven ge gaan. Bij het ontwerp is zeer grote aan dacht besteed aan de veiligheids maatregelen. Wanneer in het reactor vat iets verkeerd zou gaan, een mo gelijkheid die volgens de heer Roij aards uiterst klein is, moeten vier barrières worden overwonnen voor dat de radioactieve stoffen in de vrije lucht of water komen. ST. ANNALAND (ANP) De 58- jarige A. de Jonge uit St. Annaland, die per bromfiets plotseling de weg overstak en daarbij door een autobus werd gegrepen, is in het ziekenhuis te Bergen op Zoom als gevolg van schedelletsel overleden. (Van een onzer verslaggeefsters) 'S-HEERENHOEK Voorzitter W. Remijn van de stichting opbouw West- Zuid-Beveland heeft tijdens een ver gadering van de stichting in „De Jsugdhoeve" te 's-Heerenhoek een beroep op de gemeentebesturen in de streek gedaan, de stichting te blij ven subsidiëren. Geven de gemeen ten hun financiële steun, dan zit er een mogelijkheid in dat er nog dit jaar een functionaris voor het op bouwwerk in de streek zal kunnen worden aangetrokken, zo bleek uit de woorden van de heer Remijn. De vergadering van de stichting droeg een voorlichtend karakter en was bestemd voor de inwoners uit de streek. Aan de orde kwamen 2 pun ten: de herindeling van gemeenten op Zuid-Beveland en het streekplan Midden-Zeeland. Over het eerste onderwerp werd een inleiding gehouden door waar nemend burgemeester J. L. Dreg- mans van 's-Heerenhoek. Volgens de heer Dregmans voelen de ingezete nen zich over het algemeen weinig betrokken bij een herindeling. Hij meende dat, wanneer de herindeling straks een feit is, toch de ingezetenen loyaliteit zullen moeten betrachten ten opzichte van de nieuwe ge meenten. Hij vond o.a. dat men er niet van uit mag gaan, dat in de nieuwe ge meenteraad iedere oude gemeente erin vertegenwoordigd zal zijn. Het gaat er volgens de burgemeester in de eerste plaats om dat er een krachtige gemeenteraad komt. Verder wees hij erop dat men zich in de streek er tijdig over zal moeten beraden waar straks het gemeente huis komt. „Er is nergens een ge bouw te vinden dat groot genoeg is om straks het gemeentelijk adminis tratief apparaat op te vangen", aldus de burgemeester. Hij vond het een zaak dat de burgemeesters en wet houders in de streek zich er nu op gaan voorbereiden, dat de herinde ling mettertijd zo soepel mogelijk verloopt. De burgemeester, die van zeer na bij de herindeling op Walcheren heeft meegemaakt, noemde enkele voorbeelden van herindelingsproble men, die zich daar hebben afgespeeld. Het streekplan werd toegelicht door dr. ir. W. H. Ubbinlc, hoofdplanolaog bij de provinciale planologische dienst voor Zeeland in Middelburg. Hij sprak over de ontwikkelingen in Zeeland vanaf 1953, en betrok daarbij het deltaplan en de komst van industrieën naar Zeeland. Hij merkte o.a. op dat het on"erantwoord is de groei van dorpen te stimule ren. die vlakbij industriegebieden liggen. Na de inleidingen was er voor de aanwezigen de mogelijkheid vragen te stellen. Tijdens de discus sie werd dieper ingegaan op o.a. ae onwenselijkheid van een lint van in dustrieën langs de Westerschelde en ae stem van de industrieën zelf, wan neer het gaat om de vestiging van een nieuw bedrijf. (VERVOLG VAN PAG. X) De vogelinvasie wordt voor de Prinsenbekers langzamerhand een bezienswaardigheid. Op de Burgst- dreef stond het gisterenavond zwart van de auto's. Die drukte had wel tot gevolg dat de onvoorstelbare hoeveelheid vogels zich later dan an ders in de bossen lieten zakken. Voor de kijkers leverde dat wel extra risico's op. Wie bij de nadering van deze vogels niet tijdig voor een goede beschutting zorgde, zag zijn kleren in een minimum van tijd van kleur veranderd. Ondanks alle scha de die de vogels in dit fraaie bos aanrichten, levert het gadeslaan van de honderdduizenden vogels die hief in dichte zwermen aan- en afvlie gen een adembenemend schouwspel op. Niettemin houden de omwonenden hun hoop gericht op hoge tempera turen. Want alleen de komst van echt lenteweer zal de vogels waar schijnlijk toe brengen zich weer over het land te verspreiden. Als dat met spoedig gebeurt, zal een groot deel van „De Burgst" on herstelbare schade oplopen. (ADVERTENTIE) i;

de Stem | 1969 | | pagina 3