Vrouwen lopen eerder naar de dokter dan mannen HET REFERENDUM: Fransen snappen er nog steeds niet alles van Patel waardige opvolger van Offerman m OPMERKELIJK PROEFSCHRIFT HAAGSE ARTS I )e^e|yct D'66 bepleit instituut bescherming gezondheid Sïijf s - - ZOIIne weelde Gebottelde Jaarbeurs nieuwste snufjes en Zomer Consult Vrouwen Bejaarden J Eenvoudig Uitstel behandeling „explosief" rapport in Praag ECHTE SINAS- VRUCHTENLIMONADE Lekker! Gezond! Verkwikkend! KIKKER0P-LIMONADES Altijd even goed! El-Alpiloot in Zürich overleden DE STEM VAN WOENSDAG 26 MAART 1969 9 - -- S=ü - „."SB Een gedegen kennis van de ziek ten en gebreken die de huisarts in zijn praktijk ontmoet is van zeer veel belang, onder meer voor een goede opleiding en nascholing van artsen, voor de planning van de ge zondheidszorg en de epidemiologie. Het was dan ook deze overtuiging die tot dit onderzoek heeft geleid, temeer daar duidelijk is gebleken dat juist aan de opleiding tot huis arts aan de universiteit nog wel het een en ander schort. Of, zoals dr. Oliemans zegt: „Op de universiteit wordt uitgegaan van de zeer strin gente diagnose. De patiënt moet bin- nenste-buiten worden gekeerd. Maar een huisarts moet bijvoorbeeld oij maagklachten al handelen voor- lat eigenlijk „de absolute" diagnose ls Sesteld. Op de universiteit leert Men van honderd keelaandoeningen -n ziektebeelden maar slechts 1 pro- daarvan komt voor in de huis- (Van onze correspondent) UTRECHT Aanmerkelijk meer vrouwen dan mannen zoeken hun geneeskundige heil bij de huisarts. Dat is een van de opmer kelijke resultaten van twee onderzoekingen die 52 huisartsen in het Nederlands huisartsengenootschap in nauwe samenwerking met het Nederlands huisartsen-instituut te Utrecht in 1966 en 1967 hebben ingesteld. De resultaten daarvan zijn samengevat en dien den tot stof voor de dissertatie waarop de Haagse huisarts A. P Oliemans gistermiddag promoveerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. De dissertatie heeft tot titel gekregen: „Morbiditeit in de huisartsenpraktijk", het voorkomen van ziekten en/of gebreken in de huisartsenpraktijk dus. Bij bijna de helft van de ziektegevallen zal de huisarts een waarschijn lijkheids. of symploomdiagnose stellen, met andere woorden: bijna de helft van de ziekten krijgt geen vaststaande diagnose. De huisarts ge bruikt de waarschijnlijkheidsdiagnose zeer vaak om daarop zijn therapie te baseren. Hoewel volledig zekere diagnoses worden gesteld (onder andere die welke via specialisten of met behulp van technische onderzoekmethoden tot stand komen), besluit de huisarts vaak tot een voorlopige indeling van de ziekte in een verzamelgroep en een bij die groep passende be handeling. tussen steden met meer dan 100.000 inwoners, provinciesteden en platte landssteden met industrie en als derde categorie de plattelangsge- meenten bleek dat de bevolking in de kleine steden verhoudings ge- wijs het minst de hulp van de huis arts in te roepen. Daarmee wordt dus de algemeen heersende opvatting van „het ge zonde buitenleven" en „de stoere landman" aardig gelogenstraft. De vrouwen uit de grote stad blij ken de huisarts soms tot 20 procent meer nodig te hebben dan die van de andere groepen. Dit kwam al tot uiting in een groter aantal consul ten bij kinderen in de grote stad: het is immers meestal de moeder die geneeskundige hulp inroept. procent der vrouwen in de vrucht bare leeftijd wordt gezien voor een zwangerschap en 13 procent voor een controle in verband met „6e pil" of een ander anti-conceptie middel. Ongevallen komen vooral bij de mannelijke bevolking en ook bij kinderen voor. artsen-praktijk. Gelukkig lijkt er nu enige verandering in het systeem te komen". Tot nog meer opmerkelijke resul taten hebben de beide onderzoeken geleid. Vooral als wordt nagegaan welke factoren de veelvuldigheid van ziekten beïnvloeden. Zo bijvoor beeld bleek dat in de twee onder zoekbaren 1966 en 1967 dus, de zo mer het drukste seizoen voor de huisartsen te z(jn. Het aantal con sulten in de wintermaanden bleek uitzonderlijk laag. Eerlijkheidshalve moet er wel bij vermeld worden dat in de wintermaanden van die twee jaren de Moa-griepepidemie nog ver van onze deur was. Wat de invloeden betreft van het wonen in de stad of platteland daarbij is een onderscheid gemaakt «•f&DflUt 8S!?0 Leeftijd en geslacht van de pa tiënten hebben uiteraard eveneens een stempel gezet op dit onderzoek. Wij vermeldden reeds dat aanmer kelijk meer vrouwen dan mannen de hulp van de geneesheer inroepen. Dit voornamelijk bij gevallen van migraine, te hoge bloeddruk, spat aderen, blaasontsteking en ziekten waarbij psychische spanningen een rol spelen (psycho-neurose). Bij de gevallen van psycho-neurose is het aantal vrouwen dat „de dokter er bij haalt" zelfs soms tweemaal zo groot. Dit verschil tussen mannen en vrouwen begint overigens reeds in het tweede levensjaar een rol te spelen. Dr. Oliemans: „Ik geloof dat men rustig mag stellen dat bij elke ziek te psychische factoren een rol spe len". Jonge kinderen en vooral de zeer bejaarde patiënten worden zeer vaak door de huisarts gezien. Per jaar bleken door de huisarts bij dui zend kinderen van 0 tot 4 jaar ruim 1000 nieuwe luchtwegaandoeningen zoals hoest-angina, bronchitis of verkoudheid te worden vastgesteld. Dat wil zeggen, zag ieder kind jon ger dan 4 jaar 1 maal voor een nieuwe luchtweg-aandoening. Iedere bejaarde, ouder dan 75 jaar, wordt gemiddeld tien maal per jaar door de huisarts gezien. Tien procent der vrouwen ouder dan 65 jaar wordt door de huisarts gemiddeld vijf maal per jaar ge zien voor verhoogde bloeddruk. 10 Uit de uit de onderzoeken ver kregen cijfers heeft dr. Oliemans onder meer de volgende conclusies getrokken: Gemiddeld werden door de huisarts 2,5 consult per aandoening afgelegd. Minstens 20 procent van de aandoe ningen die de huisarts te behande len krijgt behoren tot de zogenaam-- de psychosomatische en psychiatri sche stoornissen, per jaar werden per tien patiënten 15 ziekten door de huisarts geregistreerd. Voor iedere ingeschreven patiënt werden door de huisarts per jaar ruim vier consulten afgelegd. 15 procent van het werk van de Nederlandse huisarts wordt besteed aan aandoeningen van de luchtwe gen, Bij de hart- en vaatziekten krijgt de huisarts per jaar ongeveer 4 procent nieuwe gevallen in zijn praktijk te zien. Ook in andere landen zijn derge lijke onderzoeken al eens gehouden. Opvallend daarbij is dat ze met de gegevens uit die onderzoekingen een opvallende overeenkomst vertonen met Groot Brittannië en ook met Australië en de Verenigde Staten. Bij de 12 stellingen van dr. Olie mans' dissertatie valt er een bij zonder op. Hij stelt: bij de organi satie van de bejaardenzorg moet meer rekening worden gehouden met een „verzorgde" huisvesting van bejaarde echtparen. „Het is een misdaad tegenover deze mensen", zegt hij, „dat het voorkomt dat bejaarden soms een jaar gescheiden moeten leven in aparte tehuizen omdat een van bei den ziek geworden is en de ander niet alleen onverzorgd kan achter blijven". Dr. Oliemans pleit dan ook voor tehuizen waar in ziektegevallen de bejaarden bij elkaar kunnen blijven. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Als de kiezers het moeten hebben van de voorlichting die eerste minister Couve de Murville maandagavond voor de tele visie over het referendum gaf, ziet het er voor generaal De Gaulle op 27 april wat povertjes uit. De eerste minister sprak een kwartier lang over drie onderwerpen: 1. over de arbeiders; 2. over de middenstand, en 3. over het refe rendum. Tot de arbeiders zei de minister, dat de koopkracht was toegenomen met 9.6 procent en dat er van een tweede loonronde geen sprake zou zijn, daar Frankrijk anders in de afgrond van de inflatie zou storten. De Franse economie is bezig zich te herstellen en verdraagt geen ver dere avonturen. Agitatie en stakin gen, wild of niet, helpen niets. Tot de middenstanders zei de eer ste minister, dat de regering al een paar concessies gedaan heeft met de belasting op de toegevoegde waarde en de ziekteverzekering voor de kleine bedrijven, maar dat ook hier aan alle concessies een eind komt. En tenslotte kwam de hoofdscho tel: het referendum, waarover hij alleen maar zei, dat een referen- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 wil, dat een centraal instituut voor gezondheids bescherming wordt ingesteld. Deze rijksinstantie zou zich moeten bezig houden met de bstrijding van lucht en watervervuiling, de controle op bestrijdingsmiddelen in de landbouw, de vervuiling van de bodem, het on derzoek van schadelijke stoffen in het voedsel, enz.. Op het gebied van de gezondheids bescherming heerst nu een chao tische situatie, aldus een discussie nota van de landelijke werkgroep gezondheidsbescherming van D'66. In totaal werken op dit gebied ten-, minste 75 organisaties, diensten, in stituten en laboratoria. De wet op de luchtverontreiniging, die aan pro vinciale bes'tren bevoegdheid tot het afgeven van vergunningen ver leent, maakt de onoverzichtelijkheid nog groter. Het nieuwe instituut voor de ge zondheidsbescherming zou moeten worden ondergebracht bij het door de Democraten gewenste ministerie voor technologische ontwikkeling. Een krachtiger beleid, acht D' geboden. De grote bevolkingsdicht heid in Nederland, vooral in de rand stad Holland, maakt milieuvervui ling ernstiger dan in vele omringen de landen. De Nederlandse wetge ving dient daarom in Europa voorop te lopen, maar het is tevens wense lijk, dat wordt geprobeerd tot een harmonisatie van de wetgeving in West-Europa te komen. Een politieke partij met toekomst visie dient de staatsburgers „leef baarheidsrechten" te garanderen. Er is op dit ogenblik onvoldoende visie of op wat nodig is voor de bescher ming van de gezondheid in de toe komst. Het verwarde organisatiepa troon en de verouderde wetgeving belemmeren een structuurbeleid, al dus D'66. Een geheel ongeremde eco nomische groei zal geen alleen zalig makend dogma mogen zijn, zegt de discussienota, wijzend op de ontwik keling van de Europoort. Gepleit wordt voor meer universitair onder zoek en voor de instelling van een leerstoel milieuhygiëne aan de uni versiteiten. <Van onze mode-medewerkster) I Warte'nak^rf1!1 „Interpreteer het Cd ,Pkakh datJk draa«' "iet ver- oudere v,„ wat ie noemt een zei sist.?-"h maar springlevend in liet Eken ifny 0ftei'man toen hij I s,raat -,i?„ ?U1S aan de Van Baarle- collectie inlÏÏaST k"*®" C" ™mer~ C?ndVcr0eibare on'werper heeft C\?rzirmV-emd. het ere-' hee' gelegd ?nCHU ?Pectles ge" van Prafiii d ,e vaardige handen Indiuse jollf'j Deze 27-jarige ieden kers?? kwam zes ]aar ge- WtacadS Jan™!en Londense ziin eerste k,m 9£ferman aan en beschilderen varf'nniee daad was het borduurde (doet a ?vondiaP™- Hij assistant. ,:.a.oet aat nog steeds). «otcerde hii hoi nog steeds), d.o tokkel ov?r w° Den en nam ?iin eerste zeif-t j?resenteerde hi' beer in h t s£a"dige collectie. de ?et enkele «17 °Pende de show tectle: vijf7 twerDen voor de con- Jes. drie witteln erSemb,es of 1urk" ?e winkel 'wee rode. die in 119--zullen kOTtel®!"k f89.- en in.bet annlaiK t"' zi'n ket Seld JJf'tisehe topsen!?" volIe waard. ?erbte on: dj tfUWer °«e™an i '00ad ^ben! rreoleOUnkt.°0k g®' Zoals dat betaamt, treedt Patel in de voetsporen van zfln meester. De collectie is veelzijdig, niet voor een, maar voor vele soorten vrouwen bedacht. Materialen van 's werelds be roemdste stoffenfabrikanten zijn met grote smaak gekozen en toegepast in harmonie met het model. Toch blijkt het eigen karakter van de nieuwe meester. Hii is inderdaad 'onger. enerzijds gedurfder (zie dl rode confectiemodellen), anderziids minder theatraal. Tiiden worden za kelijker. zo ook de vrouw. Zii krijgt hier thans minder vleu gels en draperieën toegemeten, het geen nog niet wil zeggen, dat de romantiek genegeerd wordt. Enkele hoogtepunten: de Spaans aandoende jurkjes van double face linnen rood-wit genopt, lange lijfjes, korte zeer klokkende rokjes: wollen ensembles van goed gesneden panta lons met lang iasje of hes; de ere palm voor het zacht blauw wollen pak met blinde sluiting, witte cein tuur om het taillestuk en witte kno pen op sierpatten. Ook behoren tot de collecties tail leurs met zeer diep geplooide rokken en prachtig hang- en sluitwerk van de bijoutier van Gardin en fraai ge sneden mantels, ondanks veel knonen vaak sluitend met snel opengerukte drukkers, behoren bij japonnen met schouderpassen. Verder waren er talloze chemisiers met laag aangezette rok, al dan niet voorzien van ceintuurs, uitgevoerd in schitterende organza en zijde. Patel maakt smoesjes en snoesjes van moesjes: een paarse die beter bij Bonanza past. maar een marineblau we met witte pikjes en een witte brede rand langs de zeer wijde lange rok die ronduit flatteus is. Tenslotte een gipsymode] uit 27 gesmoesde stukken van verschillende kleur. Over het algemeen zijn de avond japonnen vrij eenvoudig van snit, wij durven ze statig te noemen, ofschoon het woord te weinig populair is voor hun schoonheid. Het spaarzaam aangebrachte bor duursel in diagonalen op ceintuur en schouderpas. verraadt de oude liefde. Het laatste model heet oer traditie „La belle Hollandaise". Dit maal was zij (zeer schoon) de voorlaatste en werd gevolgd door de maharani. Een waardige schoonheid in sluike witte japon, met schitterend blauw bor duursel om de hals. het hoofd om wonden met een licht blauwe shawl als een turban met zeer lange einden op de rug. dum wettig is en dat alle vroegere grote beslissingen, zoals het einde van de Algerijnse oorlog en de ver kiezing van de president van de re publiek door het volk zelf, eveneens per referendum zijn geregeld. De senaat zal bij het komende re ferendum worden vernieuwd en er komen gewestelijke raden. En ten slotte beloofde Couve de Murville dat de kiezers voor zij naar de stembus gaan goed zullen worden geïnformeerd. Dat laatste is geen overdaad, want toen Couve de Mur ville was uitgepraat keken de men sen in de huiskamers elkaar aan en vroegen: is dat alles? Maandagmorgen heeft in Parijs onder voorzitterschap van De Gaul le een buitengewone ministerraad plaats gehad waar de tekst van het referendum definitief is opgesteld. Men weet dat de staatsraad het aanvankelijke ontwerp van de rege ring in strijd had verklaard met de grondwet. Goed, heeft De Gaulle gezegd, als dat zo is verander ik de grondwet. De grondwet bepaalde namelijk, dat gewestelijke raden en gemeente raden gekozen moeten worden via algemeen stemrecht. Maar in het referendum staat, dat gewestelijke raden naast gekozen leden ook aangewezen leden krijgen. Om die hervorming door te drijven zal daar voor de grondwet moeten worden ge wijzigd en dat gebeurt dus tevens op 27 april. De kiezers moeten op 27 april met „ja" of met ,neen" antwoor den op de vraag: bent u voorstan der van herziening van de senaat en voorstander van decentralisatie van het bestuur door het instellen van autonome gewestelijke raden. Maar tevens zullen zij daardoor automa tisch antwoord geven op de vraag of de grondwet ja of neen moet worden gewijzigd. Op die manier worden 20 van de 92 grondwetartikelen gewij zigd. Het totale referendum beslaat 64 artikelen. Wie van de Fransen al die 64 artikelen leest voor hij naar de stembus gaat is een hele piet. "fTtfU PRAAG (Reuter) De behande ling van een politiek gezien explo sief rapport over de stalinistische ver volgingen in Tsjechoslowakije is vertraagd door het uitstel van de eerstvolgende bijeenkomst van het centrale partijcomité. Dit hebben wel ingelichte kringen in Praag mee gedeeld. De bijeenkomst was oorspronkelijk vastgesteld voor deze maand, werd daarna verschoven naar begin april en zal volgens de huidige verwach ting pas in de tweede helft van april of misschien nog later plaatshebben. Volgens genoemde kringen is dit gedeeltelijk te wijten aan Russische druk, maar is ook het rapport nog niet helemaal af. (ADVERTENTIE) aUflWUMCWMDfflfKjuj, Een drietal eenvoudige katoenen japonnen van Ferry Offerman. bevat schatten aan infectie- werende C-vitamines, mine ralen en andere kostelijke ingrediënten. Royale, voordelige gezinsfles- sen, met beugelsluiting. Vraag uw melkhandelaar, uw krui denier, uw slijter. De Fabeltjeskrant is een veelbespro ken, in ieder geval een veelbekeken televisie-gebeuren. Het is opmerke lijk dat veel volwassenen, want die kijken zoals u weet ook, het blijken te betreuren dat de helft van de teksten xoor de kinderen onbe grijpelijk zijn. Alleen volwassenen vinden dat jammer, kinderen zelf hoor ik er nooit over. Die vinden de Fabeltjeskrant alleen maar prachtig. En dot is helemaal niet zo vreemd. Kinderen willen graag, en moeten ook, op hun tenen ga an staan om ergens bij te kunnen. Of dat nou de koektrommel is of de wijsheden van een onderwijzer of een brokje amu sement, zoals die vijf minuutjes in het grote dierenbos. Het domste wat volwassenen dan ook ongeveer kunnen doen is op hun hurken gaan zgitten, wanneer ze met kinderen willen praten. Je wordt er bovendien moe van. Kreet in het Midden-Oosten: Oe om Oe, Thant om Thant. Ierland kan veel vervelende dingen hebben, maar ze hebben daar veel groen en dat is al gauw mooi en ze hebben een fijn kabinet. De 15-koppige Ierse ministersploeg, met aan het hoofd minister-president Lynch, heeft zomaar, uit eigen vrije wil besloten zichzelf per 1 april aan staande een salarisverlaging van liefst 15 procent op te leggen. Om een voorbeeld te geven. Een voorbeeld aan het Ierse volk, dat er economisch niet al te bast voor staat. Toch zie ik er ook een voor beeld in voor andere regeringen, die eens een daad willen stellen. Typisch zo'n klein voorbeeld van een kleinig heid waarin een klein land toch éven groot kan zijn. John Lennonr „Men vindt ons vast het lelijkste paar ter wereld". Yoko: O nol" Voormalig KVP-voorzltter mr. P. J. M. Aalberse heeft dezer dagen ook het voorzitterschap van het bestuur van het bedrijfschap frisdranken neer gelegd. Hij zegt dit te doen vanwege zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Ik ben persoonlijk echter geneigd een andere verklaring voor deze functie neerlegging meer acceptabel en ook meer voor de hand liggend te achten. Nu mr. Aalberse meer op afstand het leven in de KVP kan gadeslaan, vindt hij zichzelf te groot geworden voor frisdranken. Eigenlijk is de man er ook maar in- gesleept. Want niemand minder dan drs. Schmelzer, destijds staatssecreta ris van algemene zaken, heeft in 1960 het bedrijfsschapsbestuur incluis voorzitter Aalberse geïnstalleerd. De KVP is dus al met al niet vies van een frisdrankje. Maar praten met de PvdA is er niet bij. Dat wordt maar „onvruchtbaar politiek gehakketak", zei de huidige voorzitter mr. Van der Stee. Zou de Heer op zo'n STEErots zijn kerk bouwen? In één week tijd is in Rome nu al de tweede schedel van een heilige ge stolen. Vorige week donderdag was het St.-Silvester, nu wordt St.-Cri- sogno's schedel vermist. Op die manier worden de hoofdzaken vanzelf bijzaken. R.-K. lezers en degenen die, zoals dat heet, sympathiseren met de ontwik kelingslanden: de vasten duurt nog voort en ook de Vastenactie van het bisdom Breda: Dubbel op voor Afrika. Loop er eens warm voor. Al moet lk toegeven: te koud is het en te koud blijft het. MERIJü (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Joram Perez, de leerling-piloot van het Israëlische El Al-vliegtuig, die ernstig werd ge wond, toen op 18 februcri Arabische terroristen op het vliegveld Zurich- Kloten het toestel beschoten, is over leden. Dit heeft het hoofdkantoor van EI AI in Tel Aviv dinsdag be kendgemaakt.

de Stem | 1969 | | pagina 7