CHAUFFEURS VAN Z.V.T.M. VIERDEN OVERWINNING Drie „Zeeuwsch-Vlaamse" schilders exposeren in Hulst inteur Veel blijken van sympathie Wat is de toekomst van Vlissingse Oranjemolen? VVV Axel heeft plan voor opiniepeiling AUTO IN SLOOT NABU HULST Even uitblazen mevrouw iophie van Kleef brengt [mode in leer -papier voor uw ^-pen IEUW bedrijf N.V. FASTENEOUTDEGENHART EN DOOLAARD TOT EN MET 31 MAART [ken - panty land IjlI NllEUWS VAN 10 prgamsatie van een [feestelijke maaltijd •iS'w"k Pluim op de hoed Beroepenexpositie Gratis toegang tot na pauze voorstelling Sluis Terneuzen gestremd Uitbreiding verlichtingsnet Vogelwaarde kost f 14.000.- - Studentenpastores Brief van een vriend I Brief van een vriend II Jehova's Getuigen UWDE ZAAK t p iden paren sokken DE STEM VAN WOENSDAG 26 MAART 1969 kken panty- zen, in plaats 1c KORTING t voor onze kousen A, naast GOES ïLLAAN - BREDA iENKADE en busstation B.B.A. 'ed van meubels. bijzettafeltje of ïeubelen ook toe. TEL. 01620 - 3945 itie voor direkte i-auto's iHIKBAAR. richten aan bovengenoemd n daadwerkelijk L. 01650 - 34746 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AXEL De V.v.v. te Axel is van plan om binnen afzienbare tijd een enquête te houden onder de bezoe- I ters. Men wi' 0-m' nagaan, wat Axel aantrekkelijk maakt en waarom zo- velen er graag winkelen. Hoe het onderzoek zal worden aangepakt, is n0g niet bekend. Voorzitter J. Vink beloofde, na een vraag van één der leden, tijdens de algemene ledenver gadering, om een en ander te bestu- I deren. De V.V.V. Axel wil het grote tekort aan logiesruimte tijdens het zomer- I seizoen opvangen door het inschake- I len van particulieren, die ruimte be- I schikbaar hebben. Dit is overigens niets nieuws. De V.V.V. heeft al eer- r een beroep gedaan op de bevol- ïg van Axel. Er kwamen reacties, I maar nog niet voldoende. De heer I Vink onderstreepte nog eens duide- I lijk, dat ieder, die logiesruimte te I bieden heeft, zich kan melden bij de plaatselijke V.V.V., gevestigd in het I gemeentehuis. (Van onze correspondent) I HULST Door onbekende oorzaak «geraakte de personenauto bestuurd "door de 21-jarige J.R. B. uit Zuid- lande, die reed op de Provincialeweg- Absdaalsestraat uit de richting Axel naar Hulst, van de weg. De I wagen kwam in een sloot terecht. De Ibestuurder werd slechts licht ge- I wond. De materiële schade was groot. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het is half een in de nacht van maandag op dinsdag ol» de zaal van hei Gezellenhuis in Axeï volloopt met ongeveer honderd buschauffeurs en andere personeelsleden van de ZVTM. Er heerst een iiitgela'en stemming, als van supporters na 't behalen van een moeizame overwinning van hun club. Iedereen praat druk met iedereen. De glazen bier worden vaak en graag aan de •nond gebracht. Wanneer de heer L. Benders van de KBV achter de bestuurstafel opstaat, spreekt hij van een gedenkwaardige nachtvergadering. Hij wenste de vakbondsleden van harte geluk met het feit, dat zij zo „vreselijk disciplinair" achter hun or ganisatie hebben gestaan. „Voorat daaraan is het te danken, dat jullie deze resultaten hebben bereikt, en nog wel zonder staking, waarmee niemand is gediend". De heer Benders gewaagt van te legrammen en brieven die werden ontvangen en waarin sympathie met de buschauffers werd betuigd. „Industrieën in de kanaalzone hadden toegezegd voor hun perso neel niet van andere busdiensten ge bruik te maken wanneer het tot een staking bij de ZVTM was gekomen. Ook uit België werd ons steun toege zegd. De SBM en BBA beloofden niet op onze lijnen te rijden. Passa giers gaven ons geld voor onze sta kingskas". De heer Benders vertelde zelf vol komen verrast te ziin door het be sluit van de ZVTM-directie om de c.a.o. alsnog te tekenen. „Dit resul taat biedt perspectieven voor de toe komst. Er is wat te doen in het streekvervoer. De door ons gevoer de actie stemt ons hoopvol. Maar la- Op het gebied van jonge flitsende kleren is leer een zeer modieus en geliefd materiaal. i In de boutique „Sophie en Johnny" in de binnenstad van Amster- I dam heeft Sophie van Kleef haar ideeën op papier gezet. ■Uitgaande van het materiaal creëerde |h! ie ranke separates die dit voor waar voorschrift zullen zijn. I Combinatiemogelijkheden zijn er voldoende bij de rokken, vesten, hes- ■jes, overgooiers, jasjes, jacks, cein- I ,UU.rs, en 'Daretten. Soepel schape- en JSMeer, fuwelig suède en sportief I eukleer worden veel gebruikt voor too modellen. De kleuren Ten eerste al'le na- i m?Cn'EC huisvrouw kan zich slechts I (ai!!! (le kunst eigenmaken om 1 ten üi V50r een etentje te ontvan in L i ,ze een volmaakte kokkin 15 keuk™ had staan. Er is een vertm.„ïganisatle nodlE om vo1 zelf I ï'ooTbeTangf1""6" zijn daarb« van eenbrff„ Ie?1 nieuwigheden op 5 maar er op aankomt, vwtr I gerechten waarmee u vertrouwd bent. I van8,!?' het grootste gedeelte klairoo^Êefeckten van tevoren dai „I kan worden. Vlees tijdens dl laatsl? °genblik, dus moet maaltnd, gebakken veien is niet aan te be" aan het beschik- k»»kaPpamtuuïeUeStek m de onbekendst hun 1 gaSte" U Parte comhbLc geen a" gerechten °voor. dekschalen61^,6" de te Sebruiken klaar en d„„ l foveel mogelijk neringen als va fde met gar te Petersehf te voren Sehak jas citroen ^"."'igetande schijf voor eventual mgredienten Van tevoren if sausïes k"nnen mete" worJen Ê6n en afge" p het 'test^ufteaa3" het menu kunt voóf"' Waarbfi u T het hoofd- on nagerein,?n Passende 'angrijk ziin u' ?ten klesL Heel be- L8maak van de 3d kleur' stevigheid ^enu waarK i se Slechten. 2ich in all Zelfde kleur en eeftoenSaaUf"ectgangen herhaalt tuurlijke tinten, van naturel via cog nac tot donkerbruin. Verder rood, groen, donkerblauw en zwart. Een nouveauté zijn de separates in de nieuwe kleur goudbrons. Alles is verkrijgbaar in de tienermaten 36 t.m. 44. Sophie heeft aanvankelijk naam ge maakt als mannequin en fotomodel. Later startte ze met een eigen garde robe die bij collega's opviel door originaliteit. Daarna begon ze haar inmiddels bekend geworden bouti que in de Amsterdamse binnenstad en toont daar draagbare originele kleren voor de jeugd. ten we morgenochtend de ZVTM la ten draaien alsof er niets is gebeurd. Sans rancune", aldus de KVB-be- stuurder. Er blijken toch nog enige chauf feurs die behoefte hebben aan enige opheldering over het bereikte ak koord. Met name over de conse quenties van het rapport dat de loon- structuurcommissie zal opstellen. Staat de loonsverhoging van f 33,- nu vast kan dit bedrag later verrekend worden au much! Mijtten, dat de achterstand van een streek- vervoerchauffeur op zijn collega bij het stadsvervoer toch niet groot is? De heer Bender vnuft Mie bedenkin gen weg. „Het uitgangspunt van het akkoord is dat de stadschauffeurs van de streekvervoerbedrijven tot 1 januari 1971 gelijkgesteld zijn met de ge- meentevervoerchanffers. We hebben onverkocht gewonnen waar we voor gevochten hebben". Stem uit de zaai: „Hoe verklaart u dan dat mijnheer Denie (directeur v.d. ZVTM) op de radio gezegd heeft dat hij een grote overwinning heeft behaald?" Dit is koren op de molen voor een andere vakbondsbestuurder achter de tafel. „Goed, goed, wij hebben f 33,- loonsverhoging gevraagd. We hebben geëist dat meneer Denie de c.a.o. zou tekenen. Wii hebben die f 33,- ge kregen, en meneer Denie heeft, na eerst hardnekkig te hebben gewei gerd, toch de c.a.o. getekend. Nou ja, van mij mag hij zeggen, dat hij ge wonnen heeft". De zaal gnuift hoor-, baar om de spot. Een voorstel om de stakende chauf feurs in de Friese Zuidwesthoek en die van het Limburgse streekvervoer schriftelijk een hart onder de riem te steken, vindt algemene bijval. Daarna biedt de heer Grut van het CNV nog zijn gelukwensen aan. Districtsbestuurder Van Gink uit Axel steekt namens het ZVTM-per- soneel de bonden een pluim op de hoed. Hij vertelt ook nog van een rector van een lyceum in Hulst die de klassen langs was gegaan om de leerlingen te zeggen dat zij bij een staking van de ZVTM niet met an dere bussen naar school moesten ko men. Dan konden ze beter thuisblijven. De zaal applaudisseerde en applaudis seert nog harder als de heer Van Gink voor rekening van de organisa tie een rondje weggeeft. Het is ver over tweën als de chauffeurs in een opperbeste stemming huiswaarts ke ren. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHERPENISSE De vorig jaar door mr. J. van Aartsen, Zeelands commissaris van de koningin, in Middelburg geopende beroepenten- toonstelling zal nu door het geweste lijk arbeidsbureau Zierikzee op Tho- len worden geëxposeerd. Dat gebeurt van 21 tot en met 25 april in het „Holland-Huis" in Scher- penisse De tentoonstelling is be stemd voor leerlingen van het basis onderwijs. De tentoonstelling wordt maandag 21 april 's avonds om 8 uur geopend. De expositie zal worden ingeleid door gedeputeerde J. v. d. Bos, voorzitter van de provinciale com missie beroepenvoorlichting. Tevens zal de heer W. J. Doorn, voorzitter van de commissie werkge legenheid op Tholen, eem korte in leiding houden over de ontwikkeling van de werkgelegenheid op Tholen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De directie van de Stadsschouwburg van Den Bosch gaat volgende week een systeem beproe ven, waarbij het publiek voor de pau ze gratis toegang wordt verleend tot een voorstelling. Slechts de bezoe kers, die na de eerste helft in de oauze besluiten ook het tweede deel van de voorstelling te willen zien, pillen bij het opnieuw betreden van 4e zaal entreegeld moeten voldoen. De proef zal woensdag 2 april wor den gehouden. Dam brengt de Am sterdamse toneelgroep „Centrum" het schouwspel „Ajax-Feijenoord" op de olanken. Het publiek, dat kan komen kijken en keuren, moet bij de ingang kiezen uit drie gekleunde kaarten, voor de verschillende rangen, en vervolgens zelf een plaatsje zoeken op de „tribune". Blijvers zullen dan aan de ingang van de zaal op vertoon van de rangkaart het entreegeld moeten voldoen. Doorknoop-rok in „Love-in" soe pel aniline leder. Fatent drukkno pen van koper gaan niet los. Het leren vest heeft een lage taille. Indien open gedragen kan de cein tuur op de rug gesloten worden. TERNEUZEN Wegens herstel werkzaamheden zal de rolbascule- brug over het binnensluishoofd van de Middensluis te Terneuzen voor de scheepvaart gestremd zijn van 8 april tot en met 24 mei. Zeeschepen zullen in deze periode uitsluitend door de Westsluis (nieuwe zeevaartsluis) ge schut worden. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE B. en w. van de gemeente Vogelwaarde zullen vrijdagavond de gemeenteraad ver zoeken om een bedrag van f 14.000 uit te trekken voor de tweede fase van het z.g. verlichtingsplan. Het is de bedoeling, dat 26 lichtmasten ge plaatst worden in de buitenwijken. In totaal gaat het om 115 nieuwe lichtpunten. Er zit overigens bijzonder weinig schot in de uitvoering van het pro ject. Hoewel de gemeenteraad vorig jaar reeds de eerste fase goedkeurde, bleef de toestemming van Gedepu teerde Staten van' Zeeland uit. Als reden werd genoemd de financiële zwakke positie van de gemeente Vo gelwaarde. Voorlopig wordt er niet op gerekend, dat de 115 lichtmasten er eind 1970, zoals is gepland, alle maal zullen staan. De gemeenteraad zal vrijdagavond verder worden verzocht om de stich ting Instituut Stad en Landschap te Rotterdam te belasten met het z.g. welstandstoezicht. Er zal ook een voorstel worden behandeld over sub sidiëring van de stichting Rooms- Katholieke Levensschool voor jonge werknemers in Zeeuwsch-Vlaanderen over de jaren 1967-1968. Gevraagd wordt een bedrag van f 2.010. De levensschool heeft de gemeente be richt, dat er financiële moeilijkheden zijn ontstaan door het uitblijven van een hógere overheidssubsidie en 'om dat het aantal leerlingen beneden de verwachting is gebleven. Ze zijn er weer: Tulpen! Massa's. Dagelijks vers van de veiling. Gezellig zo'n bos. Een kleine kleurexplosie in uw huis. En zonder bloemen is het toch eigenlijk maar een kale boel. ff 1 - (Van onze correspondent) VLISSINGEN Wat gaat er ge beuren met de Vlissingse oude Oran jemolen, die in 1699 gebouwd, de eeuwen heeft getrotseerd? De molen is eerder, in de achttiende eeuw, in handen van de gemeente Vlissingen geweest, doch heeft sindsdien ver schillende eigenaars gehad. Tijdens de tweede wereldoorlog was de mo len eigendom van de heer Cappon, die hem als korenmolen gebruikte. Door oorlogshandelingen werd hij ge deeltelijk vernield. De schade werd hersteld, doch het maalmechonisme was zodanig be schadigd, dat de molen niet meer op windkracht kon draaien en voorzien werd van een ruwe-olle motor. Daar de gemeente plannen heeft de Boule vard Banckert en andere zeewerin gen door te trekken naar het eiland, wilde de heer De Lange in de molen een horecabedrijf vestigen. Dit bracht echter zulke ingrijpende veranderin gen met zich mee, dat het aanzicht van de molen totaal zou veranderen. Het werd daarom niet toegestaan door Monumentenzorg. De heer De Lange verkocht daarna de molen in '68 voor 20.000,aan de gemeente Vlissingen, die plannen heeft ge maakt hem te laten restaureren. Deze plannen zijn naar de minister gezon den. De kosten van de restauratie zullen echter niet minder dan twee ton bedragen, en daar de molen aan zee staat, zullen ook de onderhouds kosten hoger zijn dan normaal. De ge meenteraad heeft daarom voorgesteld om de molen na restauratie open te stellen voor bezichtiging en er dan tevens een souvenirwinkel te vesti gen, zodat de kosten voor het onder houd enigszins kunnen worden ge drukt. Men verwacht, dat de molen in zijn toekomstige vorm aantrek kingskracht voor het toerisme zal hebben en hoopt deze plannen tussen nu en over vijf jaar te verwezenlij ken. HULST De derde expositie in de serie Zeeuwsch-Vlaamse schilders van nu, georganiseerd door boekhandel Van Geyt te Hulst, is gewijd aan het werk van Georges Degenhart, Cornelis Doolaard en Geert van Fasten- hout. alle drie weliswaar geboor tig uit andere delen van het land, maar al zo lang in de Zeeuwsch- Vlaamse en Zeeuwse leefgemeen schap geïntegreerd, dat de beti teling Zeeuwsch-Vlaamse schil-, ders wel gewettigd lijkt Het hoogtepunt van deze exposi tie wordt ongetwijfeld gevormd door de acht sublieme kleine werkjes, die men meer officieel en plechtig aqua rellen noemt, maar die Degenhart niet zonder humor waterverfjes gedoopt heeft. Het zijn geestige gevallen, stuk voor stuk, ze roepen een glimlach op. ze verrassen niet alleen door de voor stelling of de inval, die eraan ten Georges Degenhart: De familie (waterverf). grondslag ligt, maar ook door de ge kunde en speelse wijze waarop hier het moeilijke materiaal waterverf be handeld werd. Zo smeuïg Degenhart zich in aquarel uitdrukt, zo droog en zakelijk is hij in zijn olieverven op groter formaat. Hij werkt daar met grote kleurvlakken en scherp gecon- toureerde figuren en dingen, waar schijnlijk op zoek naar een grotere abstractie die zijn bedoelingen meer monumentaal over moet brengen. Hij spreekt hier een andere schilderkun stige taal, maar de mens achter het Werk' blijft dezelfde: humorvol, iro nisch en zijn godsdienstige problema tiek op zijn wijze uitlevend. Typische Degenharts: „Doolhof" en ook „Drie Vrienden". Verheugend dat Cornelis Doolaard, vast verbonden aan de galerie Mo- kum te Amsterdam en bovendien een langzame zwoeger, die maar heel weinig eigen werk op stock heeft, ditmaal ook aan een expositie in dit gewest kon deelnemen. Hij is verte genwoordigd met vijf kleine doeken, waarin hij zijn bezetenheid voor het sexuele en perverse op een ook schil derkunstig knappe wijze uitleeft en in beeld brengt. Zeer moderne pro blematiek, geschilderd op de wijze der oude meesters en surrealisten, die Doolaard uitwijst als een onverbidde lijk zichzelf blijvende sterke artistie ke persoonlijkhheid. („Natafelen", „Even de Aap logeren"). Van Fastenhout zet blijkens zijn in zending van negen olieverven, zijn onderzoekingstochten door het ge bied van het abstraherend expressio nisme voort. Een van de doeken waarin zijn niet altijd duidelijke, want nog niet tot een eenheid van vorm en inhoud gekomen bedoelingen het best overkomen lijkt: „Man aan besneeuwd strand" (No. 1). Al met al een tentoonstelling die boeit door de verschillende tempera menten die hier vanaf de muren tot ons spreken. Te bezichtigen tot 31 maart. WILLEM ENZINCK C< Mijn oompliment aan Kardinaal Alfrink om ditmaal niet door de knieën te gaan en die thans paal en perk heeft willen stellen door aan het optreden van de betrokken stu dentenpastores een einde te maken. Het was de hoogste tijd; waar gaan we toch naar toe? Laat dit toch een waarschuwing zijn voor al die andere priesters, die door hun absurde activiteiten, op welk gebied ook, niet anders doen dan het kerkelijk gezag ondermijnen en de eenheid van de Kerk versto- ren. Ik hoop oprecht, dat zij allen op hun dwalingen mogen terugkomen; een devoot gebed hiervoor ook in de kerken is zeker op zijn plaats. BREDA C. Smits Toen ik het ptaatje hoorde, dat door de zo pas opgerichte Nationale Radio en Televisie Vereniging Hoogerheide in omloop is gebracht, wist ik, dat dit het antwoord was op de beschuldi ging die een grote groep mensen in ons kleine landje is aangedaan door de nog steeds beruchte Indië-uitzen- ding van de VARA in „Achter het nieuws". Zelf ben ik nooit in Indië geweest, maar toch heb ik zo'n plaatje gekocht na wat ik daar op heb gehoord. Zo zuiver en uit het hart gegrepen! Je ziet in gedachten Jan Soldaat, mij merend, 'n brief schrijven aan z' beste vriend van 20 jaar geleden, 'n brief die zijn vriend nooit meer zal krijgen, omdat hij daar is gesneuveld, want hij wist een plopper niet te on derscheiden van een Javaanse boer. Als je dan die plaat isrschillende ma len gehoord hebt, en 4je gaat de woor den begrijpen die Jan Soldaat spreekt ga je toch echt voelen wat het ge weest moet zijn voor onze 100.000 oud-Indië-miHtairen en de duizenden nabestaanden van de gesneuvelden om 'n beschuldiging te moeten incas seren, zoals de VARA hun in het ge zicht heeft geslingerd. Wat moet dit, vooral voor de ouders, nabestaan den, 'n slag zijn geweest. Zoals werd verwacht, kwam dit plaatje maandagavond in Discoduel. Wie gedacht had dat daar dezelfde mening over deze plaat heerste dan bij mij en vele duizenden anderen, is bedrogen uitgekomen. Neem nu de getuige-deskundige dominee Buskes. Als dat een getuige-deskundige is, dan is mijn opoe van 80 dat ook. Trouwens, het gehele pennel zoals wij dat op het scherm zagen, was ver benden normaal. Met deze uitzen ding is weer eens duidelijk bewezen hoe op 't moment de zuilen-politiek is in Bussum en Hilversum, walge lijk! Ik hoop dat de plaat de 100.000 mag halen, zodat met de opbrengst van die plaat verschillende ouders 't graf van hun zoon nog eens een maal kunnen bezoeken. BERGEN OP ZOOM. P. STEENBEEK. Met grenzeloze verontwaardiging was ik maandag 24 maart getuige van een staaltje zuilenpolitiek dat in de geschiedenis zijn weerga niet kent. Om even duidelijk te zijn, ik schrijf hier over de Waauw-uitzen- ding van de K.R.O. in discoduel. In dit programma werd het plaatje „Brief van een vriend" behandeld en gekraakt zoals dat alleen kan in samenwerking met de VARA. Nota- bene KRO-VARA. Is er soms een fusie op komst? Dat deze plaatbe- oordeling in een KRO-programma door een zo vuurrode bril bekeken kan worden gaat toch alle perken te buiten. Bij het panel dat deze plaat moest behandelen werd de zelfde praktijk toegepast als destijds bij de 3e Indië-uitzending van de VARA, n.l. het afkappen van de verdediger, de heer De Mol, wan neer die op het punt stond duidelijk een tegenhanger te worden van de VARA en Heuiting. Het vuurrode ka rakter van het panel was zelfs op een zwart-wit scherm duidelijk te zien. En wat werd er beoordeeld? Helemaal niets. Wat dominee Bus kes naar voren bracht was gezwam in de ruimte. Wat hij stelde, dat de plaat alleen uit winstbejag op de markt is gebracht, is 'n grote leugen. Deze plaat is spontaan geboren uit de reactie op „Achter het nieuws" van de VARA. Dat het winstbejag op de laatste plaats gesteld wordt zou duidelijk zijn als dominee Buskes er bij verteld had, wat hem zeer duide lijk voorgelegd is, dat de revenuën van deze plaat bestemd zijn voor een fonds, waaruit nabestaanden van ge sneuvelden in Indië eens in de ge legenheid gesteld worden het graf van hun zoon daar te bezoeken. HOOGERHEIDE J. P. OTS. In De Stem van zaterdag j.l. las ik een uitspraak van president Kenneth Kaunda van Zambia waarin hij zegt: „De dagen van Jehova's Getui gen zijn geteld". Deze uitspraak geeft mij (als Jeho va's Getuige) geen enkele reden tot bezorgdheid en ik meen dat dit met de 37.000 Jehova's Getuigen die in Zambia wonen ook het geval is. Dezelfde uitspraak deed Hitler ln zijn dagen. Hij zou ons tot de laatste man vervolgen. Het resultaat is be kend, Hitler is niet meer, maar wel zijn er in Duitsland 80.000 Jehova's Getuigen. Een leuke bijkomstigheid is nog dat, op dezelfde plaats waar Hitier zijn rede hield in Neurenberg nu deze a.s. zomer een groot internatio naal congres wordt gehouden van Je hova's Getuigen en men verwacht daar ongeveer 200.000 personen uit 6 landen, waaronder ook Nederland. BREDA. G. Z. JOL.

de Stem | 1969 | | pagina 5