Wilson bezoekt morgen ontevreden NIGERIA De avonturen van Smikkeltje IERLAND De lente BONZO Einae van de winter BIAFRA: Het lijkt wel of je dr. Mengele bent Waar anders dan bij DE iUG, lente in zicht ZINGEN Jantje Janus MANTELSPECIALIST Ma en Cassius Clay opnieuw voor rechter 7 mmiKLëiNkw i iii* ARTS IN BRITSE (FINANCIëLE) BELANGEN ZIJN GROOT De Ruton- wasautomaat met de Geniale Afwijking. Amerikanen roken minder Voorlichting over huurverhoging 1 april gebrekkig '49 BEZORGDHEID OLIE Ruïon topprodukten van zonnige voorjaarsmode, uit een zeldzaam gevarieerde kollektie/ DE STEM VAN WOENSDAG 26 MAART 1969 13 j^'^-saKSSk |Br was eens een kaboutertje. Hjj heette Smikkeltje omdat hij heel L smikkelde. Werken wilde hij niet. Daar was hij veel te lui voor. Ellteii als er wat te eten was vloog hij naar de tafel, en zeker als E iets lekkers was. )p een keer moest hij hout halen ,r de kachel. iii zei: „Dat doe ik niet je krijgt een stukje taart." zei de jfdofhet niet," zei Smikkeltje. (fat wil je dan?", vroeg de hof- !Ste' Een hele grote taart. zal ik eens aan de koning i» zei de hofmeester, èine weg, en vroeg de koning [ij het goed vond. koning zei tegen de hofmeester: i Smikkeltje eens even hier "hofmeester ging Smikkeltje ferët wilde deze niet meekomen, r hij moest toch. willen of niet. ien hij achter de hofmeester liep, Et hij: „Waarom moet ik bij de ïg komen?" dat zou hij straks wel horen. (Dag koning." Ebag Smikkeltje. Ga zitten." (Dank u," zei Smikkeltje. Jeg Smikkeltje. waarom wil je ft in het bos om hout te halen?" ijk., ik., ik ben bang voor de wolf." BÏVaar is die wolf dan?" Lln het bos." «Ha., ha... ha.... ik heb nog nooit V wolf gezien in het bos. Die be- iet is nog koud t zit binnen, in eet mijn havermout ie lente is in zicht let blijft langer licht Ie lantarens gaan later aan later is ook manneke maan 1 In de klas zitten wij lui idereen is in een slechte bui lp een dag, dat het ook mag am de zon in actie let zijn nieuwe taxie lerika en de Sovjet-Unie laan op de maan een lange baan 'at heet het maanlandschap aar eten zij pap lat was mijn vriend zijn Iroom was niet vroom lij vond het niet fijn lit is mijn rijm Ad van Gils, 10 jaar Karei Doormanlaan 10 Breda i eens een meisje Rt zong als een sijsje, f ping op een dag de zingende vlag Jje haar heel erg mag f Ping er voor zingen tij liep in het rond ft een melodie in haar mond. ze weer we3 ging, e het de vlag die haar verving. |en die nooit meer verging. Anneiies de Waal, Bossestraat 6a, Stoppeldijk. staat met in dit bos. Schiet maar een beetje op met hout halen. Anders krijg je niets. En als je nooit meer wilt werken dan krijg je geen eten ook." Daar zat Smikkeltje. En voortaan werkt hij wel voor vijf kaboutertjes tegelijk. Patrick Verschueren Vestdijkstraat 25 Hulst 10 jaar Jantje Jans houdt niet van groente, Jantje Jans eet nooit, nooit soep. Jantje Jans wil ook geen biefstuk. Jantje Jans eet... snoep, snoep, snoep! Aardappels wil Jan niet eten, brood en vis lust Jan niet. Jantje eet... koek. taart en snoepjes, pakt die als zijn mam 't niet ziet! Op een dag kon Jan niet opstaan, want zijn buikje deed zo'n zeer, ook had hij pijn in zijn kiezen... Hij wou zelfs geen snoepje meer! Mam riep dadelijk de dokter. Weet je wat die dokter zei? Je bent ziek van al dat snoepen. O, o, o, wat dom ben jij. Irmgard de Feber Stijn Streuvelslaan 4 Etten-Leur De slee gaat de zolder op, want nu is er een erge strop. De zon gaat steeds harder schijnen en de sneeuw die gaat verdwijnen. Bijna is er een heerlijk voorjaar, de kinderen zijn erg dankbaar De hamster zit niet zo te gapen, die is in de winter uitgeslapen. Nu komen de parasols voor de dag voor iedereen die de zomer mag. Straks gaan de mensen naar zee. en alle kinderen mogen mee De dieren zijn langzaam ook gewekt, ze hebben zich allemaal uitgerekt Alle mensen gaan nu ook naar het bos, allen zitten op het zachte mos. Alle wegen zijn bezet, het gaat er helemaal niet net. Iedereen zet zonnebrillen op, je weet wel, die brillen zo bruin als drop. Alle mannen hebben korte boekjes aan, want daar kunnen ze gemakkelijk in staan. Ook gaan de mensen nu heerlijk kamperen, ze hebben dan ook allemaal plaatsen moeten reserveren. Frank van de Wouw Grote Spie 74 Breda Het einde van de winter is in zicht. De lente begint al bijna met haar plicht. I Het schrale voorjaarszonnetje i komt weer te voorschijn, Dat vinden we allemaal reuze fijn. De mensen hoeven geen brood te strooien. i De sneeuw en 't ijs zijn allang aan 't dooien. Maar ach de wind is toch zo guur, i Die maakt je steeds het leven zuur. 1 Je zegt: „Kom, ik ga zonder jas naar buiten", Maar ach, daar kan je wel naar fluiten. Gelukkig, je kan tóch merken dat de lente de winter probeert te verdrijven, 1 Om lekker drie maandjes te blijven. Margot Stassen, 9 jaar, Mendelssohnlaan 12, Breda 1 ft if pf. Alexanderlaan 19 Breda 6 jaar OEMOE-ELAGWA, BIAFRA (AP) De kinderen komen hier naakt aan, zittend of liggend in een vrachtauto en op hun voorhoofd een stuk plak band waarop hun naam staat. Ze zijn angstig en ziek. Sommigen hebben bloeddoorlopen ogen, anderen ge zwollen buiken, zo rond als een erwt. Sommigen hebben pus uit de borsten van hun moeder gedronken in plaats van melk. Elke week worden hier 30 a 40 van die kinderen gebracht. Oemoe-EIagwa is een tussenstation op weg naar een herstelcentrum in Liberville, Gabon. Hoewel maar enkelen zich dat be wust zijn, is dit een gelukkig ogen blik voor die kinderen. Ze verlaten de ellende. Maar het is een onge lukkige tijd voor de dokter die door drong tot op 10 km van het front en daar een keuze maakte uit de kin deren. Hij weet dat vele kinderen die hij besloot achter te laten, de volgende keer als hij komt dood zul len zijn. Er zijn Biafraanse artsen en artsen van het Rode Kruis die al wekenlang leze keuze hebben moeten verrich ten. Maar dr. Jean Lharidon van het Franse Rode Kruis, die optrad voor Caritas, welke organisatie voor de laatste groep zorgde, deed het voor de eerste keer. Hij zal het nooit ver geten en zei: „Het is niet precies alsof je dr. Mengele bent, maar het lijkt er op. Mengele besliste wie in Auschwitz zou blijven leven of sterven. Er is maar piaats voor zoveel, en je bekijkt de kinderen en je moet denken: kan dit kind een autotocht en een vlieg reis overleden? Is de toestand van dat kind nog goed genoeg om achter te blijven, zodat er plaats is voor een inder kind, dat minder goed is, maar liet kritiek. Het is een verantwoor- <elijkheid die nooit voor een mens edoeld kan zijn." Toen de 48-jarige Lharidon naar et dorp Oemoeogoeamoezoe ging, .as hij bang hartverscheurende to- elen aan te treffen tussen de kin leren en de moeders. Maar dat was liet zo. Een 100-tal kinderen stonden in drie rijen, sommige met hangende hoofden van zwakheid. Er was een kind dat onmiddellijk een transfusie nodig had. Van een ander was de hartslag 200 per minuut en het kind stond op instorten. Beiden konden nog in een hospitaal worden opgeno men, maar anderen wier toestand heel ernstig was, konden niet worden vervoerd. Lharidon zei: „Het is een vreselijke verantwoordelijkheid. Je moet je werk doen, je kunt niet aarzelen. Je moet een beslissing nemen. Misschien dat je er na een tijd aan went en bureaucratisch te werk gaat. Maar voor mij was het nog niet zover." Lharidon, een man met een vier kante kop en kort geknipt haar, lijkt hard en ongeduldig. Soms spreekt hij woedender en persoonlijker dan zijn collega's. „Het uitkiezen van de kin deren," zei hij, „greep me aan. Een gevoel van schuld heb Ik niet. Ik weet dat de enige manier om wat te doen is om te schreeuwen om meer hulp, meer verplegers, meer dokters, en daardoor word je bepaald niet popu lair." (Door Arnold Zeitlin, Associated Press) LAGOS De Britse premier Harold Wilson zal, wanneer hi morgen in Nigeria aankomt, een land aantreffen, dat in toenemende mate ontevreden is over zijn militaire bestuurders en tegelijk in toenemende mate van vitaal belang wordt voor de Britse belangen, maar dat vooral geteisterd wordt door een slopende burgeroorlog. De „Nigerian Tribune" schreef de vorige week: „Een stemming van wan hoop verspreidt zich door het land." Het land deed een beroep op de mili tairen om de regering aan burgers over te dragen en door te gaan met het behalen van overwinningen op de Biafraanse secessionisten in het oosten. Het blad is bevooroordeeld ten gunste van zijn stichter, de politicus Obafemia Awolowo, de hoogste bur ger in het militaire bewind, wiens aspiraties om de leiding te nemen geen geheim zijn. Maar herhaaldelijk kan men in dit dichtst bevolkte land van Afrika ook van andere zijde de wens horen, dat de regering in han den van burgers moet komen. In de 21e maand van -de burger- oorlog staat het leger van 100:000 man nu al zes maanden, zonder een stap verder te komen, rond de over gebleven Biafraanse enclave, 7700 vierkante kilometer groot. Het was tien keer zo groot, toen luitenant-kolonel C. Odoemegwoe Ojoekwoe het op 30 mei 1967 onaf hankelijk verklaarde, vijf weken, voordat de gevechten begonnen in wat generaal-majoor Jakoeboe Go- won, het hoofd van het federale be wind eufemistisch een „politiële ac tie" noemde. Er heerst bezorgdheid over het falen van het leger successen te be halen op het door honger verzwakte Biafra en over de militaire corruptie. Ondanks vele twijfels, zijn de Brit ten, die zorgelijk de toenemende be wijzen gadeslaan van Sovjet-steun voor federaal Nigeria, achter het mi litaire bewind blijven staan. Nigeria is uit het debat in het lagerhuis, ondanks de Nigeriaanse bombardementen op burgers in Bia fra, met nieuwe steun van labour en een bezoek door Wilson te voorschijn gekomen. De Nigerianen zeggen, dat ze Wil son hebben uitgenodigd om zelf te komen zien wat er aan de hand is. De Britten ontkennen, dat Wilson zou streven naar de rol van bemid delaar tussen de federale autoriteiten en de Biafranen, die bijna allen be horen tot de Ibo-stam. De Britse regering lijkt enige over tuiging ter plaatse nodig te hebben. Zij heeft Nigeria voor het grootste deel voorzien van wapens en munitie voor de oorlog op de grond, terwijl de Russen vliegtuigen leverden. Volgens betrouwbare bronnen heb ben de Britten het vorige jaar aan Nigeria 50 miljoen patronen verkocht of geholpen die te verkrijgen. Dit jaar zouden de Nigerianen 50 procent meer willen hebben. Wilson ziet zich In eigen land ge plaatst tegenover een vijandige open bare mening, die woedend is over de bombardementen en ook op een van de oorzaken van de afscheiding, de afslachting in 1966 van duizenden Ibo's, die in Noord-Nigeria leefden, Maar het Britse belang eist verzet tegen de groeiende Russische invloed, welke met uitzondering van 24 mil joen dollar aan militaire uitrusting, grotendeels bestaat uit bezoeken van vakbondsleiders en oorlogsschepen, Deze situatie biedt de Nigerianen gelegenheid om Oost en West tegen elkaar uil te spelen. Het grootste belang voor Engeland is financieel. Awolowo, de federale minister van financiën, heeft bere kend, dat Nigeria tegen 1974 in staat zal zijn om Engeland voor 25 procent te voorzien in haar behoefte aan ruwe olie. Dit is belangrijk, omdat Nigeria nog steeds een grote Britse oliebron is in het sterlingblok en daardoor een stootkussen tegen de druk op het Britse pond. De grootste Nigeriaanse olieproducent is Shell-BP, welke ten dele Brits staatsbezit is. De olie is, sinds de produktie bij het uitbreken van de oorlog feitelijk geheel tot stilstand kwam, volledig teruggekomen. Verwacht wordt dat de produktie deze maand groter wordt dan de 580.000 vaten per dag van voor de burgeroorlog. Bankiers schatten dat dit cijfer op zijn minst 35 miljoen pond (100 miljoen dollar) betekent voor de Nigeriaanse econo mie in 1969. Engeland heeft ook andere belan gen in dit land, waarover het tot de onafhankelijkheid in 1960 zestig jaar heeft geregeerd. Nog ongeveer 15.000 Britten werken in Nigeria. Britse maatschappijen hebben 300 miljoen pond (840 miljoen dollar) in het land belegd. De maatschappij, het rechtswezen en het onderwijs zijn nog steeds aan Britse invloed onderhevig. Er zijn evenwel tekenen dat die invloed vermindert en dat niet alleen vanwege de Sovjet-interventie. De Nigerianen gaan op andere markten kopen. Het Britse aandeel in hur handel en beleggingen is dalende. Handhaving van de Britse belan gen vereist Britse aanwezigheid er dit wordt door het bezoek van Wilsor onderstreept. (ADVERTENTIE) Fraaie, schuine voorkant met daar achter een schuingeplaatste trommel voor 20% betere waswerking en makke lijker vullen (zonder bukken). Samen met acht actieve programma's zorgt dat voor een zachtzinnige behande ling en een schoon, droog resultaat. daar bent u blij mee Ruton: wasautomaten, koelkasten, stofzuigers, afwasmachine, wasdroger en andere huishoudelijke apparaten. (ADVERTENTIE) Utrecht Den Haag Breda Amersfoort Lelden Rotterdam Haarlem Tilburg Breda: Glnnekens(raat 29 WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse departement van landbouw heeft verklaard, dat het roken van sigaretten nog drastischer is vermin derd dan het departement oorspron kelijk had verondersteld. Volgens het departement blijkt uit de cijfers, dat per volwassen Ameri kaan in 1968 209 pakjes sigaretten werden gekocht tegen in 1967 214. Uit de herziene cijfers blijkt ver der. dat in 1968 in binnen- en buiten land in totaal 546 miljard Ameri kaanse sigaretten werden verkocht. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. H. van den Doel (PvdA) heeft in schriftelijke vragen de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, „gebrekkige" voorlichting over de niet-verplichte huurverhoging per 1 april verweten, met als gevolg dat niet voldoende waarborgen aanwezig zijn voor een krachtig tegenspel van de huurder. De voorlichting is deze maal uit sluitend via folders en mededelingen aan de pers, en niet via advertenties in de kranten geschied, aldus drs. Van den Doel. De folder bevat voor beelden van typische stadhuistaal en is bovendien niet huis aan huis ver spreid. Dit betekent een eerste daling sinds 1964. Uit een voorlopig cijfer, dat in december werd gepubliceerd bleek een totale verkoop van 549,5 miljard sigaretten in 1968. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gelast, dat de zaak-Hoffa opnieuw wordt behandeld door rechtbanken, om uit te maken of het tegen Hoffa ingebrachte bewijsmateriaal op ge oorloofde dan wel ongeoorloofde wijze is verkregen. James Hoffa, de voorzitter van het Amerikaanse vakverbond van trans portarbeiders, werd in 1964 tot acht iaar gevangenisstraf veroordeeld we gens belastingfraude en omkoping van de jury. Hij zit gevangen in de federale gevangenis te Lewisburg in Pennsyl- vanië. Hoffa zou veroordeeld zijn dank zij bewijsmateriaal, dat verkre gen zou z;jn door middel van af luisterapparatuur en andere elek tronische bespiedingsmiddelen. Het besluit van het hooggerechts hof geldt ook voor Cassius Clay, de wereldkampioen zwaargewichtbok- sen, die tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens dienstweige ring, alsook voor John „Sonny" Franzese, die veroordeeld is wegens het organiseren van bankinbraken. Als de rechtbanken van mening zijn, dat het bespieden van genoemde mensen op ongeoorloofde wijze is ge schied. kunnen hun vonnissen gewij zigd worden.

de Stem | 1969 | | pagina 11