3 m ianN EEN ENKELE BORREL BLEEK NOG 48 UUR TE KUNNEN NAWERKEN Gewichtsloos met dr. Oosterveld boeken DHUIS DE STEM N ST n komt ran prachtig baar. Uw naai- ïandbereik en >yale werkhoek achine heeft knop- dden- en rechts- a wordt geleverd itand en alle ndien wordt >p het r garantie (Van een onzer verslaggevers) BADHOEVEDORP - De woorden „vliegende dokter" roepen gemeenlijk ij image op van een in shorts gestoken medicus, die fier in een door het Khuisfront bijeengesappéld vliegmachine van kraal naar«kraal reist om de lirme zwartjes te helpen. Dr. Wil Oosterveld uit Badhoevedorp echter is doende, het beeld nieuwe inhoud te geven. Wanneer hij 's morgens zijn [vrouw Ide en zijn twee dochters goededag kust, doet hij dat met in het [vooruitzicht een klus, die op zijn zachtst gezegd enerverend is. Dr. Oosterveld namelijk pleegt [irlt op gezette tijden met een aan- I proefkonijnen (het kunnen echte tonijnen zijn, maar ook leden van lijn staf en vrijwilligers) in een Fok ker Friendship te begeven, hem wel- Billend ter beschikking gesteld door de koninklijke luchtmacht. Boven (bet IJsselmeer of de Zeeuwse wate- Jen gekomen brengt de piloot op zijn Verzoek de machine in een parabo lische vlucht. De leek zou het zo Jtttcn: „Laat de piloot zijn toe- ktel na een steile klim eenvoudig Boorover vallen". Het resultaat van Here acrobatiek is, dat er in de friendship gewichtsloosheid optreedt, len enge gedachte, want bij ge- fcichlsloosheid werken uiteraard de Brandstof- en oliesystemen niet, zo- dit het risico van uitvallende moto- ben verre van denkbeeldig is, maar [dr Oosterveld (leert het allemaal 11(1, Hij kijkt integendeel watertan dend uit naar het nabije moment, parnp de luchtmacht hem de be- [ehikkillg over een Starfighter zal [even. Dan kan het lekker nog veel larder. J „We doen hier aan onderzoek van pet evenwichtsorgaan", zegt dr. Oos- lerveld in de hoorzaal van het fysio logisch laboratorium in het Amster- lamse Wilhelmina-gasthuis, waar Bén hem vinden kan op dagen, dat p luchtmacht ander emplooi heeft t zijn Friendships. „Zeg maar, s wat met duizeligheid te maken ft. Achter duizeligheid kunnen de éksle dingen schuil gaan van )fp tot hersentumors. Er kan de ékle van Meniere achter zitten, dat i oen ziekte van het binnen-oor, »r ook een gezwel aan de achtste Benzenuw of een virusontsteking, fschat dat één op de 50 patiënten, ij ach bij een keel-, neus- en oor- '<s melden, klachten heeft over zijn enwichtsorgaan. Vooral oude men- p kunnen er helemaal invalide van ■orden. I at heeft dit alles met gewichts loosheid te maken? Dr. Oosterveld: „Het evenwichtszintuig, dat geloka liseerd is in het binnenoor, onder scheidt zich van de andere zintuigen door zijn letterlijke en figuurlijke onbereikbaarheid. De andere zintui gen van de mens kunnen op min of meer eenvoudige wijze uitgeschakeld worden of onderdrukt. Ogen kun je blinddoeken. Oren kun je dicht stop pen. Het smaak- en reukvermogen kun je wegnemen door de neus dicht te knijpen enzovoort. Maar bij het evenwichtszintuig is dit veel moei lijker, omdat het doorlopend geprik keld wordt door de zwaartekracht. Pas als de zwaartekracht is uitge schakeld, kun je bij wijze van spre ken zeggen, dat het evenwichtsap- paraat „geblinddoekt" is. Laat ik me anders uitdrukken. Het onderzoeken van het evenwichtsorgaan bij een normale waarde van de zwaarte kracht wij noemen die waarde „G" is vergelijkbaar met het re pareren van een rijdende trein of het controleren van het oliepeil in een werkende motor. Er is geen mo ment rust voor een nauwkeurige observatie. Daarom biedt gewichts loosheid de mogelijkheid van een zeer specifiek onderzoek van het evenwichtssysteem. De toestand van gewichtsloosheid.... de geachte al leen al doet ons onderzoekers water tanden." Tot dusver hadden de Amerikanen en de Russen op dit gebied iets ge daan, maar de research was louter militair gericht. Dr. Oosterveld, zeer openhartig over zijn trots: „Wij zijn de eerste burger-organisatie, die van de gewichtsloosheid iets heeft mee- gesnoept. Alleen zijn de periodes, die we in de Friendship op kunnen roepen, verdomd kort, zo'n veertien seconden. Je zit dan met 3,5 G te gen de drempel van het toelaatbare aan. Theoretisch kan de Friendship 5 G hehben, dan breken de vleugels af, maar je moet bij zo'n vrije val rekening houden met de mogelijk heid van een luchtzakje. Het is dood vermoeiend werk, ook voor de vlie gers. Die zijn na afloop van zo'n vlucht, waarin we tien, twaalf keer gewichtloos zijn geweest, helemaal doorgezweet. Met de Starfighter straks kunnen we periodes van 20 seconden oproepen; dat is al een hele verbetering. En de NASA in Amerika is zo geïnteresseerd in de resultaten van mijn onderzoek, dat zie me uitgenodigd hebben, in mei proeven te komen doen met hun spe. ciaial uitgeruste Boeing. Die haalt periodes van 40 seconden. Dan kun je tenminste wat op je gemak me tingen doen." Irizichtsverdieping in het wezen van het evenwichtszintuig, daar gaat het bij dr. Oosterveld om. Hij zegt: „Er ^zijn nog zoveel mistige dingen. Het evenwichtsorgaan is weinig ge ëxplodeerd. Het is dan ook een zin tuig, .waarvoor nauwelijks recreatie bestaaït. Je kunt naar mooie dingen kijken,, naar fijne muziek luisteren. Lekkeae hapjes eten, maar wie speelt er nu |met zijn evenwichtsorgaan? Een kind op de schommel een beetje. Maar daar houdt het mee op. We gaan nu bij voorbeeld de post-stimu- latie-periovie onderzoeken. Ook al zo iets moeilijks. Je hoeft iemand maar in een gelmid-dichte kamer te bren gen en zijn oor staat op scherp. Bij het oog duurt het drie kwartier. Hoe lang zal de periode voor het even wichtsorgaan zijn? We hebben er geen flauw benul van. Het is alle maal zuiver wetenschappelijk on derzoek, maar als we een schakel vinden met de klinische kant, benut je die natuurlijk. Het werk komt uit eindelijk de patiënt ten goede. Nu vind je stoornissen met bepaalde symptomen van duizeligheid, maar die symptomen zijn er maar een paar en ze hebben weinig vorm. Daar komt dank zij ons onderzoek natuur lijk meer inzicht in. Momenteel zit er veel onder de drempel, waar we niets van weten." Deze laatste opmerking illustreert dr. Oosterveld met de meest opzien barende vondst, die zijn onderzoek tot dusver heeft opgeleverd. Hij heeft ontdekt, dat een enkele borrel bij het optreden van hogere G-waar- den 48 uur kan nawerken. Hij ver bindt daar meteen de neven-conclu sie aan, dat piloten eigenlijk nooit zouden moeten drinken, „48 uur na eén borrel nog een kater, dat slaat in", zegt hij. „Piloten drinken graag en ik misgun ze hun borreltje niet, maar toch. Een kater van een enkel glas voel je niet, maar ik meet hem wel. Een piloot, die start of een bocht draait dan geeft ie even 2,5 G. En daar word je beroerd van, als je van te voren gedronken hebt. Ik heb het zelf gemerkt, toen we startten voor de vlucht naar Johan nesburg, waar ik lezingen ging hou den. Dan denk ik: liever ik beroerd dan die man voor in de cockpit. Ik ben nu bezig met een rookonder- zoek. Ik heb al gevonden, dat bij hogere G-waarden een enkele sigaret 45 minuten lang het evenwichtsor gaan blijft beïnvloeden. Daar kan van alles en nog wat achter zitten Alles bij elkaar is dr. Oosterveld inmiddels zo'n 7200 seconden ge wichtloos geweest. „Je kunt er tegen of je kunt er niet tegen", zegt hij lakoniek. „Maar het blijft een gek gezicht. Gewichtloosheid houdt in, dat alles, wat onderhevig is aan een plaatsbeperking door de zwaarte kracht, hiervan los komt dat alles, wat ook maar enigszins onder span ning stond, zich ontspant. Met an dere woorden: een rol touw ontrolt zich spontaan, een rok zweeft om hoog, de haren rijzen letterlijk ten berge, as en peuken komen uit de asbak, een opgevouwen handdoek ontplooit zich als een waaier, een regenjas gaat wijd-uit staan. Als je niet vastgebonden bent, zweef je door het vliegtuig. De minste aan raking van de wand van de cabine is in staat om je in een rotatie te brengen, waarbij je vfij snelle wen telingen kunt maken. Voor een proefpersoon is de eerste sensatie panisch, want hij voelt letterlijk de grond onder zijn voeten wegzakken, terwijl hij door het raam de aarde op zich ziet afstormen, wat ook geen rustige gedachte is." Twaalf seconden lang gaat in de Friendship, die een vrije val van bijna 1000 meter maakt, alles en iedereen de lucht in. Een voor de fotografen aantrekkelijke bijkomstigheid is, dat gewichtsloosheid rokken van de vrouwelijke proefpersonen gracieus doet uitwaaien. 1 'n de cabine vT" °n':>e'la9en volvoert een 'gewichtsloze dr. Ooster- /dn g Fdendship zijn wetenschappelijke acrobatiek. De grote buitenlandse belang stelling, die Dr. Oosterveld onder vindt bewijst het unieke van zijn experimenten. „Wat de Russen doen daar kom je uiteraard niet achter", zegt hij, „maar ik geloof dat ik de enige ben. Er zijn maar een handjevol klinieken in de we reld, die aan onderzoek van het evenwichtszintuig doen. Overigens vind ik, dat je vooral niet moet doen, wat al in hef buitenland ge daan wordt. Dat heeft geen zin." MICHAEL AVALLONE: DE POP- PËNMOORDEN. (A. W. Bruna en Zoon). Particulier detective Ed Noon trekt de laatste tijd nogal de aan dacht. „De Poppenmoorden" hoort ongetwijfeld tot de prettig leesbare werken van Michael Avallone, maar het is zeker geen hoogvlieger. Een uitgeweken Amerikaan, wiens gezicht in Vietnam werd kapotgeschoten en die als Russisch spion veel waarde volle gegevens aan het westen ont futselde wil terug naar zijn oude vaderland. Hij weet nog een vriend te wonen in New York, Ed Noon. Deze kan als dekmantel dienen bij zijn vlucht. De Russische geheime dienst laat hem echter controleren door andere agenten. Dat leidt tot wilde schietpartijen en een handvol doden. Noon zou in Amerika geen succes zijn als hij niet als overwin naar uit de strijd kwam. HEINZ GöRZ: COSTA BRAVA, COS- TA DEL SOL. (L. J. Veen's Uitg. Mij. n.v., Amsterdam). Dit nuttige en prettig leesbare boek geeft een op somming van informaties over hotels, restaurants, kampeerplaatsen, prak tische wenken voor automobilisten en kampeerders en een woordenlijst Een xakelüke en goed gedocumen teerde gids, waarvan-de gemiddelde vakantieganger zeker plezier kan heb ben. De praktische wenken zijn inder daad praktisch en vertellen u over douane, invoer van honden, reisdo cumenten e.d. De economie van het land wordt in het kort besproken, terwijl de Spaanse keuken ruime aan dacht krijgt. Van nagenoeg alle ge rechten is een verklarende woorden lijst gemaakt. Fooien en fotograferen, schoenen poetsen en kleding, de feria en het stieregevecht, van alles wordt de waarde uitgelegd die men eraan mag en moet hechten. MANUEL VAN LOGGEM: HET LIEFDELEVEN DER PRIARGEN. (A. W. Bruna en Zoon). De schrijver of de uitgever achtte het blijkbaar nodig om de drie verhalen, die Van Loggem in één boek samenvatte, de titel van het meest sexy verhaal mee te geven. Ten onrechte! De schrijver komt in „Insekten in plastic" en „De stuwdam in de Iljoesj" tot een o.i. veel hoger peil. In deze drie ongewo ne verhalen weet hij juist in „Insek ten in plastic" een knappe en zuivere beschrijving te geven van wat een man allemaal psychisch moet door maken als hij weken lang in volledige afzondering wordt gehouden. „De stuwdam in de Iljoesj" is een vrij normaal, prettig leesbaar verhaal, waarin een Nederlandse ingenieur er niet aan ontkomt om de rassen- ongelijkheid eigenlijk tooh wel pret tig te vinden, hoewel hij er zich lang tegen verzette. „Het liefdeleven der Priargen" beschrijft de manipulaties van een professor, die in zijn verbeel ding een taal uitdenkt en deze op hangt aan een oud manuscript, waar in het liefdeleven van een uitgestor ven volk wordt behandeld. Wanneer daar doorheen nog een sexy studente loopt verliest het verhaal helemaal aan kracht. DANIEL VAN HECKE: DE MU TANT (Uitg. Manteau). De thema tiek van zijn debuut „De ijsheilige" bouwt Van Hecke verder uit in deze roman. Dat wil zeggen: het persoon lijke beleven van de liefde en de onmogelijkheid om deze volstrekt te verwezenlijken, getransponeerd op de huidige maatschappij, die bij gebrek aan liefde en redelijkheid ofwel naar algemene vernietiging tendeert ofwel naar een maatschappij van robot achtige mensen. Een soort Kafka- achtige angstige ervaring van de maatschappelijke ontwikkelingen. Eni ge houvast is de liefde voor het meisje Diana, die echter zeer lichamelijk en weinig maatschappelijk beleefd wordt (kluizenaarsliefde). Vergeefs slaat hij zijn pootjes uit om deze liefde ver der en uitgebreider te bespeuren en te beleven. Maar onderhuids kruipen de dreigingen verder. „Bestel nu reeds uw vuurwaterpakkenaangepast werk voor mutanten". Niet bestaan de advertenties die vertellen, wat de schrijver voelt gaan bestaan. Uit de alledaagse afstomping ontstaat ten slotte de laatste mutatie tot een ver stening. En dat alles in een rijk beel dende taaL Symboliek in een uitste kende vormgeving. VERNON HINCHLEY: DE OVER LOPERS. (Uitgeverij Nijgh en Van Ditmar, Den Haag/Rotterdam), Kolo nel Vernon Hinchley verschaft ons op een zeer boeiende manier inzicht in de motieven van die overlopers, ver raders (daar bestaat wel degelijk ver schil tussen) en spionnen kunnen heb ben om hun duistere praktijken te bedrijven. Moderne spionagemetho- den worden onder de loep genomen en we komen heel wat bekende na men van overlopers, die in het ver leden voor vette kranteletters zorg den, in zijn boek tegen. Eerder ver schenen van hem de documentaire verhalenbundels „Achter de scher men" en „Spionnen die niet heston den". Wij zien met spanning uit naar zijn volgende reeks onthullingen. FRANK ELLI: HET OPROER „Zwarte Beertjes" (Uitgeverij A. W. Bruna Zn., Utrecht). De oud-ge vangene Frank Elli weet waar hij het over heeft als hy in zijn boek, dat ongetwijfeld autobiografische ele menten bevat, de opstand in een Ame rikaanse gevangenis beschrijft. Drie maal veroordeeld wegens inbraak en gewapende overvallen bracht hij in totaal twintig jaar in de cel door. De opstandelingen uit zijn verhaal heb ben wel reden voor hun greep naar de macht. Er heersen onverdraaglijke wantoestanden. Wanneer wij echter meester van het terrein zijn, en zich een tijd, met behulp van gijzelaars, hebben weten te handhaven, loopt het door een zwelgpartij met zelfgestook- te drank, helemaal uit de hand. Een loslopende gevaarlijke moordenaar draagt het zijne tot de spanning bü. Uiteindelijk moeten de gevangenen gedesillusioneerd hun verzet opge ven en komt iedereen weer netjes in zün (stinkende) celletje terecht. 1

de Stem | 1969 | | pagina 7