R.. t! <S> OOK CHINEZEN VOEREN MILITAIRE KRACHT IN GRENSGEBIED OP Russen dreigen met atoom wapens tegen China Monster gasbel in Bergen Produkt-Tweede Kamer kan worden verkocht Aantal vervoers ondernemingen moet dalen99 AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% 434% 5% 6% m% AMRO BANK Bedrijfsschap Horeca vindt prijsstop onredelijk PATIËNT TEVREDEN OVER ZIJN ARTS \maak. Mr. Luns terug uit Rome TNO-ondersoek DIRECTEUR BBA ERKENT .PRESIDENT' ANGUIELA ROEPT OP TOT VREEDZAAM VERZET 11 ft en tentefl NOORD-HOLLAND Voorstel tot campagne op reclamecongres: Toch ereveld voor oud- SS'ers in Stekene? AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Meeste gebraden kip vliegt99 naar Duitsland I' ROOSENDAAL tsestr. 9 tel. 01650-3 (Bungalows v.a. 275.-—) In. ur's morgens tot 6 °ur Verhuur DE STEM VAN VRIJDAG 21 MAART 1969 11 (Van onze redactie buitenland) LONDEN" Volgens de Oosteuropese specialist Victor Zorza van „The Guardian", heeft Rusland China in bedekte termen met atoomwapens bedreigd, als China voortgaat met het provoceren van ernstige grensincidenten in 't Verre Oosten. De bedreiging was volgens Zorza vervat in een Chinese uitzending van de Russische radio, waarin werd gesteld dat de Russische land-, zee- en luchtstrijdkrachten met kernwapens zijn uitgerust, terwijl de Chinese militairen slechts over verouderd materieel zouden beschikken. Uit deze waarschuwing zou men kunnen afleiden hoe ernstig het Kremlin liet gevaar van escalatie aan de Russisch-Chinese grens neemt. Het zou echter even goed mogelijk zijn dat de waarschuwingen de escalatie juist uitlokken. Ook het dagblad van de Russische communistische jeugdbeweging „Komsomolskaja Prawda" bedient zich van nauwelijks verhulde dreige menten tegen de Chinezen. In een artikel over het garnizoen „Nidzjenemichaoilaowka", de Russi sche grenspost tegenover het eiland Damanski (Tsjen Pao voor de Chi nezen), wordt gezegd: „Bij elk alarm dat wordt uitgelokt door geïsoleerde schoten, hoort men thans het geluid van tankmotoren en het gehuil van vliegtuigen." De troepen rond Da- manski zouden dag en nacht in staat van paraatheid zijn. „Rode Ster", orgaan van de Sovjet- russische strijdkrachten, bevestigt dat de Chinezen in het omstreden (Van een onzer verslagevers) BERGEN (N.-H.) Er zijn aan houdende en steeds sterker worden de beweringen juist, dat er in Ber gen (Noord-Holland) een aardgas reservoir is aangeboord, dat zich wat belangrijkheid betreft zal kunnen meten met de vondst in Slochteren. Eveneens verluidt, dat de Amoco Netherlands sedert januari vijf bo ringen heeft verricht, die alle zouden hebben aangetoond dat in Bergen een voltreffer is geplaatst. Hierin zal pas zekerheid verkregen worden wanneer minister De Block de voor Bergen en Limmen aange vraagde concessie aan de Amoco heeft megekend. Die concessie werd al in 1964 aangevraagd, maar de Amoco hoopt de in principe toegezegde goed- nu spoedig binnen te hebben. Han een onzer verslaggevers) Hi»!? Het bedrijfschap Horeca heeft de ministeriële banvloek Pitsstop, die 33.000 Neder- fm» i, eca"bedrijven heeft getrof- bestemnon16^1® en onrechtvaardig renti?- ïo' 1Jdens een persconfe- zitter p* Haag zei S'steren voor- met oL?Dt dei" WoIk: "We hebben met ee maanden gewacht omdat .?1ï'W00I'(l aan de regering, Psychos!"3 ln ee" Periode van BTW- E «hu met bet verwijt op de Sehandeld'b ha"' dat We Prematuur 'Wee maan? n' Maar nU zÜn nu een verder en wijzer. Er is ilriifstak J*a» die onze be- gen'. z 'e rechtvaardi- standpJm tn??1! van bet Horeca- taris drs aM ,bed.riifsschap-secre- taGeiten een aan" in horecabedrij- van'Tet I?,5 11 tot 25 1967 bedroll aia e, Sezinsbudget. In bestedingen u eonsumptieve f01k 47 miljard H- Nederlandse Jarti besteed fn rvan werd 1 mil- pct'b Dat „iuhoreca-bedvijven (2,2 Werk uitgegeven T"" vol§ens Van de bevollüncr slechts 20 Pct- PM. bezoekt li v,.Want de andere 80 een boreca-ledrijf ZeWen °f nooit h^tVlV0°Jts vol8ens dvs, !ari «cijnzen otThei t-Verhogingen a°?r bet reële eIastlnSen waar boven is gedaaW u"611 ïan de be- vatiaf begin ,qBld'®°vendien stegen S00ak 'asten aati^nkosten e" grensgebied woensdag opnieuw het vuur hebben geopend en men „de granaten en de mijnen kon zien in slaan in het ijs van de rivier de Oessoeri". Ook de Chinezen voeren hun mili taire macht in het grensgebied op. Volgens het persbureau „Nieuw Chi na" werken in de aan Rusland gren zende provincie Sinkiang 8 miljoen soldaten en burgers aan een grote verhoging van de produktie en de gevechtskracht. De radio en de kranten in Rusland trachten intussen met vele roos kleurige verhalen Russen er toe over te halen, naar het dunbevolkte Verre Oosten te verhuizen, waar hun „een hartelijke ontvangst en warme hui zen" wachten. Volgens het blad „Sowjetskaja Rossia" hebben de laatste tijd hon derden gezinnen uit het westen zich in het Verre Oosten gevestigd, en komen er steeds meer. Vijfennegentig procent van de mensen die zich de laatste jaren in het district Chaba- rowsk even ten noorden van het onrustige grensgebied hebben ge vestigd, blijft daar voorgoed, aldus het blad. Dank zij een a l'improviste ge- ensceneerd toeval kwamen gister middag Willy en Wiileke Alberti met een groepje andere artiesten, allen in Voiendams kostuum, door de perskamer van Schiphol wan delen, toen de juist uit Italië teruggekeerde minister Luns er binnenkwam voor het geven van een persconferentie. EEN OPINIEPEILING in West- Duitsland heeft aangetoond dat 46 procent van de Westduitsers vindt dat er een einde moet komen aan de vervolging van de Nazi-misdadigers. Tegen verjaring van de misdaden on der het Hitler-regime is 44 procent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is zeer wel mogelijk, de bedrijfsresultaten van de Nederlandse regering op boeiende, indringende wijze te demonstreren aan de hand van objectief juiste, kwantificeerbare verbeteringen in enige vorm van welvaart of welzijn van ons Jand. Een campagne zal duidelijk moeten maken, dat in het bereiken van die verbetering de Tweede Kamer een positieve rol heeft gehad. Aldus mr. A. E. J. Bol, directeur van de n.v. Van den Bergh en Jurgens, tijdens een inleiding op het congres van het Genootschap voor Reclame in Den Haag. Mr. Bol analyseerde het gisteren in dit blad gepubliceerde resultaat van het onderzoek van Makrotest naar de relatie tussen de bevolking en de Tweede Kamer en benaderde een poging tot relatieversterking zoals men dit met commerciële artikelen doet: het produkt-Tweede Kamer moet aan de consument-kiezer worden verkocht. Duidelijk moet worden gemaakt, wat de betekenis van het produkt be tekent. Men moet gaan begrijpen, dat hoe rommelig het proces ogen schijnlijk ook verloopt door de Tweede Kamer aan de besluitvorming, welke tot de resultaten heeft geleid, op beslissende wijze wordt deelgenomen. Als media ziet mr. Bol de dag- en nieuwsbladen en de televisie. Naast de campagne en geheel los er van zou de kiezer benaderd moeten worden met werkprogramma's van de kamer. Mr. Van Thiel, de voorzitter van de Tweede Kamer, had tevoren gezegd dat het parlement over veel minder middelen beschikt om gerichte publi citeit te verzorgen dan de meeste andere instituten. Het parlement heeft b.v. geen eigen zendtijd en radio- en tv-rubrieken. Het is in deze sterk afhankelijk van de publiciteitsmedia, pers, radio en tv, en ook van de politieke partijen, aldus mr. Van Thiel. VATICAANSTAD/SCHIPHOL (Reuter/A.N.P.) Minister Lqns, die gisterochtend veertig minuten lang met paus Paulus heeft gespro ken, heeft na afloop van dit onder houd op een persconferentie in Va ticaanstad verklaard dat de paus „heel blij" is dat het grootste deel van de rooms-katholieken in Neder land trouw is aan de traditie en het gezag van de kerk. Op Schiphol wilde de minister echter over zijn onderhoud niet veel publiek maken. Hij beperkte zich met nadruk tot de volgende zin: „De paus heeft zijn gevoelens van affectie en respect onderstreept voor het hele Nederlandse volk en daarbij heeft hij er zijn grote voldoening over uitgesproken dat zovele Neder landse gelovigen met zoveel trouw vasthouden aan de leer van de kerk en aan het in de roomse kerk heer sende oppergezag". Mr. Luns heeft tegenover de Ita liaanse regering gisteren uiting ge geven aan zijn bezorgdheid over het landbouwvraagstuk binnen de E.E.G. Aan het einde van zijn bezoek aan Italië zei de minister te voorzien dat er zich in de herfst moeilijkheden zullen voordoen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ereveld voor oud-SS'ers in het Oostvlaamse dorp Stekene komt er toch. De aanvanke lijke mededeling dat de werkzaam heden zouden worden stilgelegd, was slechts bedoeld om olie op de golven van verontwaardiging te gooien. Dit werd gisteren tijdens een pers conferentie in D en Haag meegedeeld dioor de heer G. Calle, voorzitter van het actiecomité tegen het erepark voor oositfcomitetrijdiers te Stekene. Hij citeerde bet blad van het St.-Maair- tensfonds, dat schreef: „Het erepark zal er komen voor onze helden". WILLIAM R. TYLER, de Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag sinds 1965, wordt waarschijnlijk be noemd tot hoogleraar aan een Ame rikaanse universiteit. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Ronald Webster, „pre sident" van het woensdag door Brit se militairen bezette eiland Anguilla, heeft naar verluidt in een telegram aan het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat zijn volk geen besprekingen over de toekom stige status van het eiland zal begin nen voordat de bezettingsmacht, evenals de pas benoemde commissa ris van het eiland, Anthony Lee, is teruggetrokken. Het bestaan van het telegram is in Londen niet officieel bevestigd. Webster, die gisteren een onder houd had met Britse vertegenwoor digers, heeft de eilandbevolking opge. roepen deel te nemen aan een vreed zame massabetoging tegen de Britse bezettingsmacht. Inmiddels hebben de Engelsen de eerste maatregelen getroffen om „het klimaat te zuiveren" op Anguilla. De leraren Roel Wuite en Wim Gijsen hebben gisteren bij de militai re attaché van de Britse ambassade in Den Haag een uur lang met bor den gestaan om te demonstreren te gen de militaire interventie op An guilla. LEIDEN (ANP) Uit een on derzoek van het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Geneeskun de T.N.O. te Leiden, is gebleken dat er een duidelijke samenhang bestaat tussen het optreden van de huisarts en de tevredenheid van de patiënt. Deze tevredenheid neemt toe naarmate de huisarts minder kortaf en op een afstand is en hij de patiënten meer de in druk geeft dat zij met hem over hun problemen kunnen praten. Een andere conclusie van het on derzoek dat werd uitgevoerd door drs. E. Th. Casseé, wetenschappe lijk medewerker van het instituut is, dat huisartsen zich anders ge dragen ten opzichte van patiën ten uit een lager sociaal-econo misch milieu dan ten opzichte van hen afkomstig uit een hoger so ciaal-economisch milieu. De te vredenheid met de huisarts bleek in het algemeen echter groot te zijn, ongeacht het milieu van de patient. In het onderzoek werd ook de vraag betrokken of ziekenfonds patiënten anders werden behan deld dan particuliere patiënten. Het bleek dat de arts ten opzichte van patiënten uit lagere sociaal- economische milieus minder infor matief is en meer afwerend. Tussen het gedrag van de huisarts en het uitstellen van een dokters bezoek kon geen verband worden geconstateerd. Bij patiënten uit een hoger sociaal-economisch mi lieu bleek wel een verband te be staan tussen het optreden van een arts en het aantal keren dat men hem raadpleegde. Volgens de on derzoeker ontstaat door intensie ver contact een andere relatie waarbij de huisarts zich anders gaat gedragen. Drs. Casseé meent dat de uit komst, de beperkte informatie aan de patiënt, tot nadenken stemt. Het is nl. bekend dat de patiën ten zich beter aan de voorschrif ten van de arts houden naarmate deze hun meer informatie ver schaft. Uit het onderzoek bleek dat het geven van informatie aan pa- tienten uit het lagere sociaal-eco nomisch milieu beperkt is: ten op zichte van hen die weinig weten is de huisarts minder geneigd in formatie te geven dan ten opzichte van hen die meer weten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het gehele perso nenvervoer over de weg in Nederland is dringend aan reorganisatie toe. Er kan niet op de huidige wijze worden doorgegaan, want dit wordt een mil- joenenvensiindende affaire zonder de garantie dat het efficiënt gebeurt. Er zijn nu circa 50 vervoersonderneming gen en dat aantal zal drastisch moe ten dalen. Dit zegt mr. D. van Setten voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transport Ondernemingen (K.N.V.T.O.)waar bij de vervoersondernemers zijn aan gesloten. Het streekvervoer is lelijk van streek, stelt mr. Van Setten (die ook directeur vam de onderneming B.B.A. (ADVERTENTIE) rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. is) vast in het blad „De Onderne ming". Het jaar 1963 is volgens hem het laatste normale jaar geweest. Tot dan stegen het reizigersverkeer en daarmee de inkomsten in gelijke ma te als de kosten, zodat vrijwel overal met gelijkblijvende tarieven kon wor den gewerkt. Daarna ging het berg afwaarts. Sinds 1967 is de situatie verder ver slechterd en thans zit vrijwel ieder een in de rode cijfers, ook de B.B.A., die in 1968 nog een luttele winst van 200.000 gulden maakte op een omzet van 20 miljoen. Toch heeft de K.N.V.T.O. de nieu we c.a.o., waarover thans in een aan tal gebieden zoveel te doen is omdat een dozijn ondernemers de hogere lo nen niet wii betalen, aanvaard. „Dat komt", aldus mr. Van Setten, omdat er een vrij groot verschil is ontstaan tussen de lonen van de chauffeurs van de gemeentelijke ver- voersbedrijven en die van de streek- vervoersbedrijven. Dat verschil kon ontstaan, omdat de gemeenten het renidementsprincipe hebben losgela ten." „Als wij het bestaande net en de bestaande frequentie willen handha ven is die drie miljoen, die de minis ter van Verkeer en Waterstaat be schikbaar heeft gesteld, absoluut on voldoende. Dan is er dit jaar zeker 30 miljoen nodig. Dan dekt men zijn kosten", aldus mr. Van Setten, die ook voor de B.B.A. een frequentie verlaging aankondigde. Hij gelooft dat men een heel andere kant uit moet. De streekvervoerders moeten een totale doorlichting van hun nietten maken en die met de overheid bespreken. Vastgesteld moet dan worden, wat de overheid wil en wat uit een oogpunt van rendement verantwoord is. Het verschil zou door de overheid moeten worden bijge past. Dan neemt men het rendements- principe niet helemaal weg, want de particuliere vervoerder blijft dan het risico lopen van foutieve calculatie en inefficiënt beheer. „Dart is een veel beter systeem dan zo maar een bedrag op de begroting uittrekken. In dit systeem vindt een juiste afweging plaats tussen open baar nut en economisch bandelen." Mr. Van Setten erkent, diait dit moet leiden tot fusies op basis van ver voersgebied. Als men met rijk, pro vincies en gemeenten tot een effi ciënt personenvervoer wil komen, is een drastische beperking van het aan tal onderneming ennodig. De ge meentelijke vervoersbedrijven zouden zelfstandige n.v.'s moeten worden. Dat bevordert de integratie van het streekvervoer ook. Begrijpt U dat nou? Lees ik giste ren dat, als Nederland niet zou be staan, 40 procent van de (nu) Neder landers dan het liefst in Zweden zou wonen. En daar is het nóg kouderl Je kunt natuurlijk zeggen: m'n ou de dag is daar stukken beter ver zorgd, goed. Maar ik zie het ietsjes dieper. Ze hebben daar een socia listische regering, nietwaar. Wat ligt er dan meer voor de hand dan dat onze socialisten d.w.z. de PvdA-stem- mers in het Zweedse paradijs beter aan hun trekken denken te komen. En dat zijn bijna 40 procent! Dan weet ik ook waar nog eens 40 procent van ons volk zou willen zitten, als er geen Nederland was. In Vaticaanstad. Die plm. 40 procent, U vat het, moeten dan de KVP-stem- mers zijn. Toch denk ik ook dat zovalen van ons Zweden als hun „tweede vader land" zien, omdat dat land zo fijn neutraal is. Duidelijk die 40 procent zijn het partij kiezen beu. Blijft de vraagt: welke 40 procent. Een brandende vraag, die mij eerlijk gezegd op deze eerste vol waardige lentedag wat te >ruzie-zoe- kerig en niet aardig genoeg voorkomt. Maar goed, het staat er, en het le ven gaat immers door. Progressieve R.K.: Als Nederland er niet was, dan was er geen Nieuwe Kathechismus, geen celibaatskwestie, niks. Dan was er alleen maar Rome. „Een minirok is één van de ge- vaarlijkste tegenstanders van een top sporter" (kreet, geslaakt tijdens een, sportforum in Etten-Leur). Je ligt er zo gauw uit, nietwaar, Zegt d'ene supporter tegen d'an- dere: Wat denk jij van de fusie Baro nieNACAntwoord: Dat wint NAC/ U weet het natuurlijk, het volkje Gods is danig in beroering de laat ste tijd. Waar moet dat naar toe?, is een vraag die de een angstig de ander juist vol verwachting stelt. Elders in deze krant staan cijfers over o.a, de vraag hoeveel katholieken er nog tot de kerk gerekend moeten worden. Als U dat gelezen hebt, moet U de volgende uitspraak van Augustinus (die leefde van 354-430) nog eens le- „Hoevelen die binnen de katholieke kerk zijn, zijn daarbuiten en hoeve len die erbuiten zijn, zijn binnen". Dat Nederland een stevig toontje meezingt in de kerkelijke kakofonie, mag als bekend worden veronder steld. Kende U ook al dit reeds zeer oude gevleugde woord: Een Hollander een theoloog, twee Hol landers - een kerk, drie Hollanders - een schisma. Heerlijk, als Piet Hein dat nog had mogen beleven! Terwijl de Engelsen hun slag slaan op het „piraten-ei land" Anguilla, houdt aan de horizon onze vaderlandse marine, als in de dagen van weleer, een wakend oogje in het wapperende zeil en geeft onze „Zeven Provinciën een staalt je van afschrikwekkend vlagvertoon ten beste. Toeval, goed. Maar het zijn dan ook wel nèt toevallig die nazaten van Holandse zeepiraten, die daar toeval lig in de buurt waren. Of ze het na zoveel eeuwen nog ruiken, waar iets te beleven valt. De fijne neus van minister-p dent' Piet Hein weet daar meer van. Volgens waarnemers in Rome heeft Luns geen gesprek gehad met paus Paulus, er heeft een confrontatie tus sen beide plaatsgevonden. Luns: zouaaf! MERIJN (Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG De pluimveever- werkende industrie heeft haar vleu gels in de laatste tien jaar enorm uit geslagen. De produktie van slacht- kinkens voor het hele jaar 1956 wordt nu in drie weken gehaald. De pluim veeslachterijen voerden vorig jaar bij een produktie van 60# miljoen gulden voor ruim vier honderd miljoen uit. Verreweg de meeste gebraden kip petjes vliegen naar West-Duitsland. Van iedere twee gebraden kuikens die op de Westduitse tafel worden opgediend, komt er een uit Neder land. Bij de viering van het 12,5 jarig be staan van het bedrijfsschap pluimvee- handel en industrie gisteren in het Haagse congresgebouw is aan de een zijdigheid van de export aandacht be steed. Men wil de aandacht richten op Frankrijk.

de Stem | 1969 | | pagina 9