arming van re entra DAMES! tournee I :APPORT VAN WERKGROEP [AATSCHAPPELIJK WERK 7: L Ds. Spaans nam afscheid van gemeente Breskens 4 In periode van vier jaar 2.000 woningen klaar r Ontharingsapparaatje voor doe-het-zelvers kaasfondue witte kruis lak ramt de 'eelandbrug - schade groot Beroepingswerk BASIS CENTRA Zomers ensemble van Lanvin WAAR? CONCORDIA Nieuwe logieslijst Nu alle finalisten „Landjuweel" bekend BOUWPROGRAMMA MIDDELBURG: Oagtms Nyht*te'j| Griechïsche Traqödie exposeert fascisme in Griekenland DE STEM VAN WOENSDAG 19 MAART 1969 (Van een onzer verslaggeefsters) KATS Bij het transport van een hak met betonnen kraagstukken voor caissons van Kats naar de Schelp- hoek, heeft de bak een dukdalf voor de Zeelandbrug geramd. De bak is lek gestoten en gekapseisd. De ven- de v De dukdalf werd vernield en zal JFvangen moeten worden. De scha de wordt geraamd op 80 tot 90 dui zend gulden. De bak met de beton nen elementen werd van de haven te Kats naar de Schelphoek gesleept door de Temi 3 van de sleepdienst Dijkhuizen uit Vlissingen. De bak moet tijdens de botsing met de duk dalf zijn lek gestoten. Het transport werd weliswaar voortgezet, maar na dat de Zeelandbrug was gepasseerd had de bak inmiddels zoveel water taakt, dat hij kapseisde. Alle igstukken schoven eraf. De gezonken kraagstukken leveren geen gevaar op voor de scheepvaart. Bij eb liggen de stukken nog 9 m onder water. Wel is de vissersvloot in Colijnsplaats gewaarschuwd in de omgeving van de gezonken elemen ten geen netten uit te zetten. Over de oorzaken van de aanvaring kon men gisteravond niets concreets vertellen. Mogelijk waren het de straffe oostenwind en een verkeerde navigatie. aai had gem; Ned. Herv. kerk. Beroepen te Kou dekerks, J. A. Heldring te Heeze. til' Uil"* - (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Gaandeweg en heel geleidelijk groeit het beeld van Zeeland in het jaar 1980. Deskundigen van velerlei huize schetsen het toekomstige Zeeland en leveren ieder voor hun eigen vakterrein de aanvullende bouw stenen voor de „Ontwikkelingsschets 1967" van de provincie. Er zaten enkele „gaten" in die schets, bijvoorbeeld wat betreft het sociaal-cultureel beleid. Deze gaten worden in loffelijk tempo gevuld. Zo is dezer dagen het rapport aangeboden over de individuele, sociale en sociaal-medische dienstverlening van de toekomst. Het rapport is opgesteld door een werkgroep van de Zeeuwse raad voor maatschappelijk werk, onder voorzitterschap van ds. J. Wessel. Het rapport geeft, na het terrein dat het bestrijkt te hebben afgebakend en de begrippen te hebben bepaald, de waardevolle suggestie, dat het aan waarde zal winnen indien het wordt ge plaatst in het ruimere kader van een welzijnsplanning, die het ge hele terrein van de sociale dienst verlening omvat. De activiteiten van de werkgroep hebben namelijk allereerst betrek king op de sociale dienstverlening aan de enkeling, maar in de toekomst zal er een steeds grotere samenwer king ontstaan tussen de groepen die zich met het welzijn van de mens bezighouden. In haar opzet laat de werkgroep dan ook ruimte voor de groei naar dit eind-ideaal. Als basis voor de planning van dit stuk welzijnsbeleid in de toekomst, geeft de werkgroep een reeks over wegingen, waaronder samenwerking en integratie tussen de werkvormen in het maatschappelijk werk, voor aan staat. Maar ook worden genoemd: afname van de levensbeschouwelijke verscheidenheid in de organisatie van uitvoerende instellingen, schaalver groting, zowel functioneel en levens beschouwelijk als territoriaal; in spraak van gemeentelijke overheden op bestuurlijk niveau, streven naar herkenbaarheid van de sociale dienst verlening voor de samenleving en naar popularisering van de dienst verlening, zodat men zich als hulp- ontvangende niet als „een getekende" beschouwt. Als een rode draad loopt door alle suggesties heen: de wens naar een betere begeleiding van de cliënt, waar men die ook ontmoet; als enkeling, als lid van een groep, als gezinslid, als oudere of hoe dan ook. Van overtollig haar, in het hijzonder op het gelaat hebhen vooral donkere vrouwen last. Maar op oudere leeftijd heeft vrijwel iedere vrouw met dit euvel te kampen. De wijze, waarvan de man zich van overtollig of ongewenst haar bevrijdt, namelijk door zich te scheren verdient voor haar geen aanbeveling! Want scheren bevordert juist de haar- Eroei. evenals trouwens, zij het in mindere mate, het uittrekken van de haren. De enige vrij duurzame metho de om deze overtollige haargroei de pas af te snijden is langs elektrische weg. Maar dit is een tot dusver kostbare zaak. Thans echter is in Groot-Brit- tannië een elektrisch apparaatje op de markt, dat tegen weinig kosten de taak vervult, die tot dusver alleen in schoonheidssalons werd verricht en dan,; als gezegd, tegen een vergoeding die de operatie vrijwel voor velen on bereikbaar maakte. Het is een potloodvormig apparaat, dat wordt gevoed door twee eenvou dige batterijtjes en zijn werk net zo goed doet als de kostbare machinerie die [daarvoor tot nu toe werd ge bruikt. Dit „Electronic Pencil" kost onge veer 26 gulden en de fabrikant biedt (althans aan Britse clientèle) aan het terug te nemen als het niet voldoet. Dit recept voor vier personen is gemakUi'lijk te bereiden en de gezel ligheid die u hierdoor „op tafel" brengt is de moeite van het probe- renjwaard. 4 hebt nodig; 500 gram geraspte kmmenthaler kaas; 3 dl witte wijn; 4 eetlepels kirsch; peper, nootmus kaat; 1 knoflookteentje; eventueel ttaizen, De fonduepan inwrijven met knof look, de wijn toevoegen en tegen ue kook aanbrengen. Strooi al roe rende de kaas erbij en laat het onder ▼wtdiin»,] koken smelten. fondue afmaken met kirsch, mespuntje nootmuskaat en peper. Als oe fondue te dun is. kan men het bij- Puiden met wat maïzena. ■Sleten van kaasfondue; Het brandende spirituskomfoor zet men midden op tafel met de fondue pan. Stokbrood is in stukjes gesneden, ieder prikt aan zijn fonduevork een stukie brood en doopt dit al roerende m de fondue. Pe oude Zwitserse traditie zegt, S»M ®astbeer de fondue moet be- Laat een van de dames een auikie brood in de pan vallen, dan moet ze als „straf" de heren een zoen geven Gaat een van de heren on stnkie hmnd vaPen, dan moeten '11 een fles wijn geven. (ADVERTENTIE) De organisatievorm, nodig om deze doelstellingen waar te maken, kan volgens de werkgroep het best wor den gevonden in de stichting van regionale centra voor individuele, sociale, en sociaal-medische dienst verlening. Daarbij hoort regionaal overleg als het over praktijkvragen gaat en provinciaal overleg indien het om beleidspunten gaat. Het rapport stelt een „proefpolder" voor, waar men met zo'n centrum ervaring kan opdoen over de ge wenste opzet. Alle werkvormen moe ten van dit centrum gebruik kunnen maken, het zal de diverse takken van dienstverlening in het gebied moeten stimuleren en ontwikkelen; er zal een kundige „manager" aan verbonden moeten zijn. In de „proef polder" kan worden gezocht naar samenwerkingsvormen, naar verbre ding van het overleg huiten de deel nemende werksoorten, maar ook kun nen nieuwe structuren worden be proefd, evenals nieuwe werkvormen. Elke regio in Zeeland zou zijn so ciaal centrum moeten hebben. Voor lopig worden de volgende regionen voorgesteld: Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Tholen, de Bevelan- den. Walcheren (zonder de steden), Middelburg en Vlissingen, West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Kanaalzone Terneuzen, Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren-oost. De centra moeten als be heersvorm een stichting krijgen, waarin de besturen van alle in de regio gevestigde uitvoerende instel lingen vertegenwoordigd dienen te zijn, naast de gemeentelijke over heden. In zo'n centrum zal de cliënt alles vinden, dat met maatschappelijke be geleiding te maken heeft: bejaarden zorg, gezinsverzorging, geestelijke volksgezondheid, etc. Er dient een provinciaal instituut te komen, dat dit alles coördineert. De werkgroep biedt zichzelf als voor loper van dit instituut aan. De personeelsbehoefte zal niet ge ring zijn. Voor het algemeen maat schappelijk werk circa 2000 personen, in dienstencentra voor bejaarden: 40; in dagverblijven voor geestelijk ge handicapten: circa 90; voor de sociaal- pedagogische diensten 13 en voor de kinderbescherming 28. Alles geba seerd op de verwachtingen voor 1980, Een polis van Concordia deelt N mee in de winst. Door de jaar lijkse winstuitkering wordt het verzekerd kapitaal vergroot- ieder jaar-zonder premie- I verhoging. Een extra plus op een toch al héél voordelige verzekering. Vraag eens ^lichtingen bij Concordia ït-ibvV v V'. V' V Li- V KNSV R 7.1-KiRI NO m 15 üp |ïf lel ige lp i in- dia.J Hoofdkantoor Oudenoord - Utrecht - Telefoon 030-16591' (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Middelburg heeft de Zeeuwse logieslijst 1969 uitgege ven. De folder, van handig formaat, omvat o.m. een opgave met vele bij zonderheden, zoals aantal kamers, prijzen enz. van de hotels, restau rants, pensions en campings in de provincie. De hotels enz. aan de z.g. „Groene Kustweg" zijn apart vermeld. Een en ander wordt verduidelijkt met een kaart van de provincie. (ADVERTENTIE) helpt elke/C^\ maand j Poeders, tabletten, cachets. '(Witte Kruis spaart bovendien de maag.) W (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Leiden heeft de amateurtoneelvereniging Litteris Sacrum met het stuk „Blote voeten in het park" zich geplaatst voor de finale zan het Nationaal Landjuweel. De Leidenaren wonnen de voorron de van Jan van Dommelen (uit Sant poort). De finalisten die van 12 tot en met 19 april in de Haarlemse Stadsschouwburg om het begeerde Landjuweel zullen strijden zijn ADO- DVS uit Den Haag, de winnaar van het vorige Landjuweel; Litteris Sacrum uit Leiden, het Reizend Zeeuws Volkstoneel uit Hulst, Justus van Maurik uit Amsterdam, Maas tricht 1946, de Nieuwe Toneelgroep uit Rotterdam en de Rederijkerska mer Ten Cate uit Leeuwarden. De voorjaars- en zomercollec tie van Lanvin bevat o.a. dit ensemble, bestaande uit een geplisseerde broekrok, waar op een wit jersey mouwloos jasje gedragen wordt. Het geheel wordt afgerond met een lange shawl en witte hoed met brede rand. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gemeente bestuur van Middelburg wil in de pe riode 1970-1974 een bouwprogramma van ongeveer 2.000 woningen uitvoe ren. Daar het beleid van het Middel burgse gemeentebestuur blijft gericht op voltooiing van de Magistraatwijk en de verdere uitbouw van Dauwen- daele, zal de uitvoering van het bouwprogramma zich in hoofdzaak in Middelburg-Zuid afspelen. Een en ander wordt opgemerkt in een speciale nota aan de raad, waarin b. en w. het bouwbeleid voor de ko mende jaren nader aangeven. In de nota wordt voorts o.m. ge steld, dat voor het op gang houden van de bouwstromen, de woningwet contingenten veel te klein zijn. Mo gelijkheden om de „voeding" op peil te houden door premiebouw zoals in de voorgaande twee jaar, zijn thans vrijwel niet meer aanwezig, aldus b en w., die betogen, dat de woning bouw het daarom thans in hoofdzaak van de particuliere belegger moet hebben. Aangezien van die zijde nog maar weinig belangstelling is ge toond, hopen b. en w. op een gunsti ger regeling van de rijksoverheid. Uitgaande van een landelijk gehan teerde norm, dient, aldus het gemeen tebestuur, vijf procent van de nieuw bouwwoningen voor de huisvesting van zelfstandig wonende bejaarden worden bestemd. O.m. in verband met een bestaande achterstand zullen voor de bejaarden echter jaarlijks nog dertig woningen extra worden gebouwd. Getracht zal worden een deel van de bejaardenwoningen in de binnenstad te bouwen. Deze bouwnota komt in de raads vergadering van maandag in behan deling. (Van onZe correspondent) BRESKENS Tijdens een zeer druk bezochte kerkdienst heeft ds. L. Spaans afscheid genomen van Breskens als hervormd predikant. Als afscheidspreek had hij gekozen Joh. 19 5b, „Zie de mens". Na de dienst voerden veel sprekers het woord. Burgemeester J. Eekhout her innerde eraan, dat ds. Spaans negen jaar geleden zijn intrede had ge daan. „Kerkelijk is veel van u verwacht, doch ook buiten de kerk verwachtte men iets van u. Door u is veel werk verzet. Uw medeleven met de lijden de mens was groot. Veel ziekenbe zoek heeft u gedaan. Een 44-urige werkweek kende u niet. Ook 't con tact met de bejaarden is steeds groot geweest en vee' is verricht voor het pensiontehuis Rozenoord. Er zal voor lopig een lege plaats blijven en men zal nu pas beseffen wat wij missen", aldus de burgemeester. Namens de classis IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk sprak ds. Faber uit Aardenburg woorden van dank voor de goede samenwerking. Ds. Brinkman uit Schoondijke die consu lent voor Breskens is, sprak als voor zitter van de ring van predikanten West-Zeeuwsch-Vlaanderen - Oost. „Wij zulien u niet vergeten en dan ken u voor de onderhouden vriend schap", zei hij. De heer I. Verduijn sprak namens de kerkeraad woor den van dank. Namens de kerkvoog dij dankte de heer Vinke voor de fi nanciële steun. De hervormde kerk IJzendijke was vertegenwoordigd door de heer Dee Fortrei. De heer Robijn, hoofd der openbare lagere school in Breskens roemde de manier waarop door ds. Spaans het godsdienstonderwijs op zjjn school is gegeven. Namens Rozenoord sprak de heer Maas uit Biervliet woorden van dank voor het inspirerende werk. Hij no digde ds. Spaans uit voor de offi ciële opening van het pensiontehuis in Breskens. Als voorzitter van de Uitkomst dankte de heer K. Maas uit Breskens voor de prettige sa menwerking op het gebied van het jeugdwerk De Uitkomst. Ds. Musch van de Gereformeerde Kerk Breskens zei in de tijd van sa menwerking een kleine toenadering te kunnen constateren. De heer Bas ting dankte namens de Vrij Evange lische Kerk voor de ondervonden sa menwerking. Kapelaan Gielliet zei dat de Herv. kerk ingetogener was en de katholieke kerk uitgetogen. Ds. Brinkman hoopte dat het consu lentschap korte tijd zal duren en dat men spoedig een nieuwe herder zal kunnen vinden. Tot slot dankte ds. Spaans voor de gesproken woorden en voor het ondervonden kerkelijk contact. Het was hem echter wel te gengevallen, dat het contact met de vissers niet intensiever is geweest, alhoewel de huisdeur altijd open stond. Aangaande de r.k. kerk merk te hij op, dat hij zich steeds heeft moeten onttrekken aan de bijeen komsten van dominees en pastoors daar hij meende dat in de r.k. kerk nog te veel nuances zijn. Hij hoopte dat de H. Geest wijsheid mag geven. Hij dankte ook de helpers van de zondagschool voor het vele werk. In de Uitkomst volgde nog een druk be zochte receptie. Kloosferzands Benoeming In de vacature van de kerkeraad Ned. herv. gemeente van Hontenisse te Kloosterzande, ont. staan door het bedanken van de ouderling de heer V. S. M. v.d. Willi gen is benoemd tot ouderling de heer J. Dieleman, wonende Cloosterstraat 39 te Kloosterzande. Sluiskil Hengelwedstrijd De 145 vissers leden van de hengelclub Sluiskil, schenen geen last te hebben van de kou tijdens de eerste clubwedstrijd van het seizoen, die werd gehouden aan de Wetertoren te Terneuzen. Er werd veel gevangen. De uit slag was: 1. H. Dallinga, 2. J. de Regt, 3. mevr. C. de Buck, 4. J. Huybrechts, 5. L. Kimpe, 6. R. de Smit, 7. F. Malschaert, 8. J. Faas, 9: P. Wullens 10. E. Blaakman. De prij zen werden in het clublokaal café Sluiskil uitgereikt. (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De volks dansgroep „Hava Naguila" in de gemeente Vogelwaarde, die vo rig jaar november werd opge richt, gaat na een optreden in Stoppeldijk, Terneuzen en Os- senisse nog naar enkele andere plaatsen. In de loop van de vol gende maand danst „Hava Na guila" in Hengstdijk en het Bel gische Evergem. Daarna zijn Axel en Breskens aan de beurt. De dansgroep heeft momen teel 25 leden. De belangstelling is zo groot, dat een wachtlijst is aangelegd Er zijn reeds vijftien namen genoteerd. De dansers, die onder leiding staan van de heer O. Vosveld en mej. T. Com- piet, hebben thans een eigen te nue: witte bloezen met groene broek of rok. „Hava Naguila" heeft in haar korte bestaan reeds een indrukwekkend aantal dan sen ingestudeerd, waaronder Is raëlische, Griekse, Ierse, Ame rikaanse, Russische, Schotse en Deense. „Hava Naguila" trad dezer da gen op in de grote zaal van het parochiehuis te Ossenisse (zie fotó). Op de voorgrond (rechts) mej. R. de Waal en (links) de heer E. Bouting. 'v...... J YS fiPfill Tim (TofS gesteld door de Zeeuwse afdeling tt LLOIiUiS VJUCÖ van de Socialistische Jeugd. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Deze en volgende week wordt in het voormalig weeshuis aan de Singelstraat in Goes de tentoonstelling „Fas cisme in Griekenland" gehou den. Deze expositie is samen- De officiële opening van de tentoonstelling is vrijdagavond 21 maart, 's avonds om 8 uur. De bedoeling is dat dan gesproken zal worden door S.J.-er Erik de Lange, lid van het comité Vrii Griekenland. Op de tentoonstelling zullen affiches, tijdschriften en kalen ders worden verkocht. De op brengst van de verkoop is be stemd voor het comité Vrij Grie kenland. De expositie geeft uitvoerige informatie over de achtergron den en gevolgen van de staats greep. De tentoonstelling is geopend van 22 tot en met 27 maart, da- gelijks (ook zaterdag en zondag) van 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur.

de Stem | 1969 | | pagina 5