GEGADIGDEN ZULLEN SAMEN ES MILJARD INVESTEREN Zeeland trekt industrieën aan Ultimatum tot 24 maart voor ZVTM ZEEUWSCH- VLAANDEREN GEWEER BIJ HERINDELING estiging van chemische bedrijven in Brabant gewaardeerd YERYOERSBONDEN Mooiste Brabander niet in programma WAK met D 66 in Middelburg tM Henk van Ulsen xit en waar) VANDAAG MORGEN W ROLEX heetman Aangevochten Plaatselijk re^en Oeververbinding Jrjn Prisma Randversieringen Damocles L,, FILM, CONCERI tJ LBURG heater 20 uur broeinest van spionnen i 4GEN nbra 20 uur ivond „Cul de Sac", alle, 20 uur. :it een haar in mijn toef ERPEN 12.10, 14.30, 16.50, IJ uur De ondankbare i ar. 11.45, 14, 16.50, 19 en» Mayerling 18 jaar assades 12, 14.30, I6.591 1.30 uur Manon 18 jaar' tole 12, 14.30, 16.50, li J uur Een originele'si®. hy 12, 14, 16, 18, 20 en 1|1 ses 18 jaar >n 12, 14.30, 16.50, 19,[(J uur L'astragale 18 jaar lin 14, 17.15 en 20.30 u® shoes of the fisherman r; a 12, 14.30, 16.50, 19.10 enf Five Card stud 18 jaar 20 uur: Opere: Cavalerj ticana la: De slag om de Anzioli ra: Ontsnapping op bevtlj ■mandie: F.B.I. tegen us 18 jaar 20 uur Toneel: tusbloem (Barillet en G IKLAAS ace: De zaak Thomas 0 jaar lova: Kittel me 18 jaar eet: Haaien vliegen laas lil TENTOONSTELLINGEN OELBURG :eshal 1418 uur Multip<]|| ekten TDORPE lerie Troutzaerte: ul Citroen DIVERSEN S adhuis 19 uur Raadsvei DELBURG Schakel 20 uur ankdiaprogramma Wim chots en scheef". tDENBURG ode Leeuw 19.30 uur Md: lm. JlSKENS oedertijt 19 uur Bej aantak» ÏZANDE emeentehuls 19.30 uur: E11* adering NEEL, FILM, CONCEEl RNEUZEN J Concertgebouw, 20 u. Ramses» 'y, „Shaffy-chantatc". Concertgebouw, 10 en 14*' oog met „wonderdokter S|i» a". DDELBURG Ontmoetingscentrum 0.5*9 19.30 u. Kinderoperette ,1® lerstenen. 4TWERPEN Bioscopen: Als onder ïNT Bioscopen: Als onder vs KNS 20 uur Toneel: feeks (Shakespeare) '-NIKLAAS Bioscopen: Als onder TENTO ONSTELLlWS ESTDORPE Galerie Troutzaerte Paul Citroen IDDELBURG Vleeshal 14—18 uur Multipels en objekten DRS. M. C. VERBURG- ....Dow Chemical... MR. J. VAN AARTSEN Tegen Plan 2000.... Van een onzer verslaggevers) DELFT Voor vestiging in het Zeeuwse havengebied lebben zich een groot aantal gegadigden gemeld. De klanten die op de stoep staan, hebben santen 400 ha in dustrieterrein nodig. Zij zullen, als zij kopers blijken te zijn, 6 miljard gulden investeren. Aldus de Zeeuwse ETI-directeur drs. M. C. Verburg op een congres over de Deltahavens- dal isteren in Delft gehouden is (zie ook pagina 1). (ADVERTENTIE) Het officiële horloge van de „PANAM" AIRLINES. Geeft gelijktijdig de exacte tijd aan op 2 verschillende plaatsen, waar ook ter wereld. Een officiële chronometer met automatische opwinding. Gegarandeerd waterdicht tot op 50 meter. Duidelijke datumaanwijzing onder ingenieuze Cyclops lens. ROLEX GMT-MASTER 770,- edetsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. Lijnbaan 92-Oostzeedijk 155-157 Tel. 1166 70 Rotterdam Drs. Verburg gooide deze ge gevens op tafel in een discussie tussen de Zeeuwse commissaris van de koningin mr. J. van Aart sen en Rotterdams burgemeester W. Thomassen. Mr. Van Aartsen toonde zich een tegenstander van het „Plan 2000" van Rotterdam, waarin havenaanleg in de Hoek- sche Waard bepleit wordt. Zeeland vreest, dat havenontwikke ling in de Hoeksche Waard ten koste zal gaan van die langs de Wester- schelde. De haventerreinen in de Hoeksche Waard zouden bereikbaar gemaakt moeten worden voor sche pen van 60.000 tot 70.000 ton, maar die kunen ook in het Sloe en in Ter- neuzen komen, aldus de commissaris. Daar gaat het niet om, stelde bur gemeester Thomassen daartegenover. Het Europese bedrijfsleven weet ook wel, dat schepen van die omvang de Westersehelde kunnen bevaren, maar het wil niet in Zeeland zitten, omdat daar vooralsnog de agglomeratievoor delen ontbreken die in Rotterdam en omgeving geboden worden. Die opstelling werd door mr. Van Aartsen en drs. Verburg aangevoch ten. Met enige hulp van de regering kunnen de havengebieden Terneuzen- Vlissingen in snel tempo uitgroeien tot een echte agglomeratie met alle voordelen vandien, betoogden zij. ■Binnenkortverschijnt- een rapport van het ETI-Zeeland dat dit al iri T970 het geval zal zijn, als et een pijpleiding vanuitRotterdam komt, een naftakraker en een kernenergie centrale. Nationaal bekeken is dat overigens nog geen argument voor Zeeland, gaf drs. Verburg toe, maar wèl als bere keningen zouden uitwijzen dat ge noemde voorzieningen in Zeeland stukken goedkoper zijn dan haven- aanleg op de Hoeksche Waard. Burge meester Thomassen herhaalde dat Rotterdam alleen maar blij zal zijn, als andere gebieden in Nederland voor het grote bedrijfsleven even diversen [iddelburg m Vijvervreugd, 11 uur nieuw gebouw. ,<J Zuiderbaken, 20 u. ÏW Katchese op de r.-k. s 'Bibliotheek 20.15 uur: uM go Miuco. 4 (Van onze correspondent) 'DELBURG De PvdA, de en D'66 te Middelburg hebben dagavond besloten tot een pro- ;ief akkoord. Voor de komende ieenteraadsverkiezingen komt er verkiezingsprogramma en één kandidatenlijst. Hoewel landelijk het enthousiasme voor een akkoord niet groot is, heeft men in Middelburg toch gemeend op deze wijze tot een concentratie te kunnen komen, die er op gericht zal zijn een concrete gemeentepolitiek te voeren, waarbij .ruime inspraak mogelijk zal ziin In juli zal op een gemeenschappe lijke vergadering het programma uit een worden gezet en zal een geza menlijke kandidatenlijst worden op gesteld. In tegenstelling tot het pro gressief akkoord, waarvan elders sprake is (PvdA, PSP en PPR) maakt in Middelburg D'66 deel uit van het Progressief akkoord. De PPR ont breekt in de progressieve samenwer king in Middelburg omdat deze partij daar nog niet van de grond gekomen AHA, MOOI, HET 15 0Ê^!^| 0 y? De weers vooruitzichten voor donderdag on vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur luiden: Verspreide opklaringen, plaatselijk neerslag en temperaturen over het algemeen be neden normaal, vooral in het noor Jlen van het land. De weersvooruitzichten in cijfers genuddeM over Nederland lu-iden yoor donderdag: aantal uren zon: 0 wt 5; min.-iemp.: ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max.- romp.; 2 tot 7 graden onder normaal kans op een droge periode van min stens 13 uur: 70 procent, kans op een rvie' etmaal40 procent. De vooruitzichten voor vrijdag zijn: aantal uren zon; 0 tot 5; min.- rotnp.: ongeveer normaal tot 4 graden nnder normaal; max.-temp.. 1 tot 7 graden onder normaal; kans op een «roge oeriode van minstens 12 uur: i prin ent; kans op een geheel droog atteaal: 50 procent. aantrekkelijk zullen zijn als nu ken nelijk alleen Europoort maar is Een van de vele interessante discus siepunten was ook de vraag of de che mische industrie, waarvoor zoveel ha vens gegraven en terreinen klaarge maakt worden, wel van zo groot be lang is voor de werkgelegenheid. Drs. Verburg: „Als Dow Chemical in Terneuzen binnenkort 1 miljard gul den geïnvesteerd zal hebben, zal eenderde van het terrein bezet zijn en zullen er 1200 mensen werken. De procesindustrie betekent dus wel de gelijk iets voor de werkgelegenheid". Bovendien zorgt zij voor allerlei nevenactiviteiten. In dit verband wees hij erop dat de vestiging van aluminiumsmelterij van Péchiney in het Sloe ook aan Brabant ten goede kan komen. „Het is heel wel mogelijk zei hij, „dat de halfprodukten van Pé chiney in Brabant verwerkt worden". De planoloog ir. J. de Ramitz, die zich overigens niet zonder wantrou wen jegens Rotterdams bedoelingen opstelde, wees nog eens op het effect van dit soort bedrijven voor de ont wikkeling van de dienstensector. Drs. Kurstjens van het Brabantse ETI zet te uiteen dat de vestiging van chemi sche bedrijven in Brabant gewaar deerd wordt, „omdat deze groeiers tot nog toe ontbreken en zij, vanwege hun hoge toegevoegde waarde, hoge lonen kunnen betalen". Hij, drs. Verburg en mr. Van Aart sen verklaarden, op een vraag van de Bergen op Zoomse directeur van ge meentewerken E. van Vianen, eens gezind ,dat met de voorbereidingen voor het Reimerswaalplan reeds nu begonnen moet worden. De Antwerp se schepen Delwaide zed verbaasd te zijn dat dit plan op de Roterdamse kaarten niet meer voorkwam... Burgemeester Thomassen: „Dat is een fout van ons geweest. Ik heb de kaarten waar het Reimerswaalplan niet op staat, laten vernietigen. Wij zullen nooit meer een kaart naar bui ten brengen zonder Reimerswaai"! Pleidooien voor een vaste oever verbinding onder de Westersehelde tussen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant (onder anderen gele verd door ir. De Ranitz die vond, dat dit een punt van bespreking moet zijn in de onderhandelingen met België over het Baalhoekproject) werden van Zeeuwse zijde resoluut van de hand gewezen. „Eerst een verbinding in het midden, bij Terneuzen". zei mr. Van Aartsen. De gedachte van de heer Van Vianen om Antwerpen in plaats van een zeekanaal naar Baalhoek een ka- ADVERTENTIE) naai naar het westelijker gelegen Os- senisse te geven, vond geen genade in de ogen van de heer Delwaide, „De onderhandelingen met Neder land gaan beginnen", zei hij, „nu geen grappen meer!" Antwerpen dat „uit verkocht" is, wil zo snel mogelijk de linkeroever ontsluiten en verande ring der plannen zou vertragend kun nen werken. Minister Bakker zei in zijn ope ningswoord, dat het aan een aantal fundamentele gegevens ontbreekt om een juist zeehavenbeleid te kunnen uitstippelen. Het gaat erom te weten wat kost het en wat koop je ervoor, zei hij. Daarbij gaat het ook om het welzijn. „We mogen de expansie van de havenactiviteiten niet als een soort autonoom natuurverschijnsel gaan zien, waarbij we ons aleen maar kun nen aanpassen", zei hij. De minister verklaarde te hopen dat de commissie zeehavenoverleg (waarvan voorzitter ir. S. Posthumus het forum leidde) er sterk zal toe bij dragen een nationaal beleid te ont werpen. Misschien komt het dan nog eens tot een „joint venture" tussen Roterdam en het Sloe>gebied, zei hij. Zoals gewoonlijk riepen alle spre kers om het hardst dat samenwerking in Zuidwest-Nederland, in Nederland in zijn geheel, en tussen Nederland en België nodig is. Mr. Van Aartsen oleitte in dit verband wederom voor ie oprichting van een informatie- en uisitiebureau in de Gouden Delta, .aar zei ook dat de grote eensgezind heid na de vele rapporten van Rot terdam grotendeels verdwenen lijkt. Burgemeester Thomassen bestreedt dat. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De vervoersbon- den hebben nu ook de Z.V.T.M. (Zeeuws Vlaamse Tramweg Maat schappij) een schriftelijk ultimatum gezonden, waarin staat dat het per soneel van deze onderneming na maandag 24 maart te 24.00 uur in staking zal gaan indien de directie de nieuwe C.A.O. niet zal onderteke nen. Bij de Z.V.T.M. zouden dan 110 man personeel bij de staking betrok ken zijn. Ingenieur J. F. de Nie. directeur van de Z.V.T.M.. zei niet te weten hoeveel van zijn werknemers even tueel het werk zullen neerleggen. Ir. De Nie zei voorts niet te kunnen zeggen of de directies van de twaalf streekvervoersondernemingen, die tot dusver de C.A.O. niet tekenden, in de loop van deze week bijeen zullen komen om zich over de situatie te beraden. „Sinds vorige week is in ons standpunt t.a.v. de in de C.A.O. op genomen gelijkschakeling van chauf feurs bij het streekvervoer en die bij de stadsdiensten geen verandering gekomen. Wü blijven het redelijk vinden dat de commissie Van der Dussen hierover eerst een rapport zal moeten uitbrengen". Onder de chauffeurs van de ZVTM heerst een vastberaden stemming .Als er vóór maandag 12 uur niet is getekend, gaat de boel onherroepelijk plat", aldus een van hen. We trekken één lijn met onze collega's in Fries land. De directie van de Overijsselse Autobus Diensten N.V. te Holten is gistermiddag telegrafisch met de col lectieve arbeidsovereenkomst voor de chauffeurs akkoord gegaan. Dat gebeurde vier uur na het verstrijken van het ultimatum dat door de vak bonden was gesteld en dat om 12 uur afliep. De directie is gezwicht voor de dreiging van een staking en heeft daarom getekend, maar dit wil, al dus een woordvoerder niet zeggen „dat wij het met de cao volkomen eens zijn". Met name richten de be zwaren van de OAD zich op de f 33,. per maand die bedongen waren als gedeeltelijke inloop op de achter- stand ten opzichte van chauffeurs van de gemeentelijke vervoersbedrij ven. De O.A.D.-directie wenst dat een neutrale commissie zich gaat bezig houden met het bepalen van de ge kwalificeerde achterstand van de gekwalificeerde achterstand van de chauffeurs van de streekvervoersbe- drijven. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De brand die maandag avond in de textiel grossierderij van de N.V. Weststrate en Zoon aan de Voorstad in Goes heeft gewoed, heeft een schade van naar schatting 5 a 7 honderdduizend gulden aangericht. Het pand brandde bijna geheel af. Met het gemeentebestuur van Goes wordt gezocht naar een mogelijkheid het bedrijf in een noodruimte onder te brengen. Verder zal de N.V. West strate met het gemeentebestuur over leggen of de afgebrande bedrijfsruim te weer op de oude, of mogelijk op een andere plaats kan worden opge bouwd. Het bedrijf is tegen brand verze kerd. De 20 personeelsleden krijgen, zo lang zij niet aan het werk kunnen hun loon normaal doorbetaald. Ook hiervoor is het bedrijf verzekerd. Bij de brand werden kantoren, op slagruimte van kleding, ruimte voor het nieuwe atelier en autoboxen In de as gelegd. De brand is door nog on bekende oorzaak ontstaan. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG/DEN HAAG In de wandelgangen van de Twee de Kamer kon men tijdens de be raadslagingen over het wetsont werp tot gemeentelijke herinde ling van Zuid-Beveland de vol gende uitspraak horen: „De her indeling van Walcheren was een voorbeeld van hoe het niet moet; de herindeling van Zuid-Beve land was een voorbeeld van hoe het allemaal nog kan; de herin deling van Zeeuwsch-Vlaanderen zal laten zien hoe het óók kan en de herindeling van Tholen ten slotte, zal aantonen hoe het eigen lijk moet". Daar zit veel waars in. In elk geval gaat het debat over de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaande- ren, op 25 en/of 26 maart in de Twee de Kamei, aantonen dat men in de Zeeuwse regionen steeds bewuster is gaan denken over het vraagstuk van samenvoeging van gemeenten. De Kamerleden op hun beurt hebben een record-aantal amendementen op het wetsontwerp bij de hand en in de wandelgangen verwacht men, dat zij deze keer harder zullen doordruk ken dan tijdens de behandeling van Zuid-Beveland". Hoe ziet het wetsontwerp van ml- ister Beernink eruit? Het stelt vijf emeenten voor, te weten: Oostburg '19.260 inwoners), SIuis-Aardenburg 6.460): Terneuzen (44.006), Honte- ïisse (8.300) en Hulst (17.200). Bij tit plan gaat de minister al wat ra licaler te werk dan zijn ambtsvoor ganger in het begin van de zestiger jaren, die meende dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen minstens tien gemeenten zouden moeten overblij ven als het mes er eenmaal in werd gezet. Naar de politiek toe vertaald is de herindeling Zeeuwsch-Vlaanderen als een prisma. Onder verschillende hoe ken bezien, ontwaart men verschil lende kleuren. Zo vonden kortgele den de KVP, de WD en D '66 de oplossing die voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen is gekozen, te radicaal. De regionale formaties van de zes grote partijen echter (de KVP uitge zonderd) zagen dat anders. Zij stuurden een adres naar de Ka mer, waarin zij vroegen om dit ge hele gebied te herscheppen tot één grote gemeente. Dit zou (zo zeggen zij) het gebied één typering ver schaffen, nameljjk als regio voor re creatie, wonen (afgeleid van de Ka naalzone) en landbouw. De PvdA- Kamerfractie is op dit thema gaan voortborduren en legt deze visie fei telijk aan geheel Zeeuwsch-Vlaande ren op. „Maak er drie gemeenten van", zegt deze fractie: één voor het westen, één voor het midden en één voor het oosten. Bij deze fractie bestaat niet de ge ringste waardering voor het speci fieke probleem dat Sluis en Aarden burg opleveren. Plaatselijk windt men zich nogal op over de vraag of deze twee gemeenten, met hun sterk verschillende functies, wel tot één ge meente kunnen worden samenge voegd. De PvdA komt zelfs aan de vraag van een samengevoegde ge meente Sluis-Aardenburg niet toe. De minister stelt één grote ge meente Terneuzen voor, die prak tisch de gehele Kanaalzone omvat. Zowel plaatselijk als in kringen van de KVP-Kamerfractie is men daar tegen. Het alternatief luidt: drie ge meenten in de Kanaalzone, bestaande uit een vergroot Terneuzen, een ver groot Axel en een dito Sas van Gent. Een variant hierop is het voorstel, alleen een aparte gemeente Axel, naast een groot-Terneuzen te vor men en een andere variant: Hulst en Hontenisse (nieuwe stijl) samen te voegen tot één gemeente van pakweg 25.500 inwoners en groot-Terneuzen volgens het wetsontwerp intact laten. Het argument: in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen leeft men met de onge wisse problematiek van een Baal- hoek-kanaal en dit is een probleem dat men alleen in een forse bestuur lijke eenheid te lijf kan gaan. Een nog verder gaand idee: De Ka naalzone en Hulst-Hontenisse op één hoop gooien, maakt geen kans, juist omdat men in beide regionen met onvergelijkbare vraagstukken te ma ken heeft. De Kanaalzone (oftewel: groot-Terneuzen) grenst aan de Bel gische gemeente Gent, terwijl oost- Zeeuwsch-Vlaanderen door het Baal- hoekplan, binnen de Antwerpse in vloedssfeer ligt en bovendien in hoge mate aan toekomst-denken moet doen, terwijl Terneuzen nu al te midden der economische feiten leeft. Om het geheel wat levendiger te maken, leven er nog allerlei denk beelden die plaatselijk zwaar wor den gewaardeerd, maar die in Haag se proporties" minder indruk "zullen maken. Daar is het idee om Aarden- burg en Sluis, elk een beetje ver groot, zelfstandig te laten voortbe staan; om een aparte gemeente IJzen- dijke te vormen; en om Aardenburg met Sluis en Retranchement te com bmeren tot een gemeente Minister Beernink heeft'in mei van het vorig jaar gezegd,, dat hij Sluis- Aardenburg als een knelpunt be schouwt en dat er in het land van Hulst weinig problemen liggen. Van ingrijpende wijzigingen in zijn wets ontwerp wilde hij (toen) niets we ten. In zijn memorie van antwoord toonde hij zich wat minder star. De minister is herhaaldelijk ge kapitteld over het tekort aan in spraak uit de regionen in kwestie. Men heeft in de praktijk nauwelijks met „inspraak" te maken gehad, maar wel met protesten achteraf, die nu ten onrechte de indruk van rand versieringen maken. De raad van Sas van Gent b.v. verklaart zich unaniem tegen het wetsontwerp, voorzover het op deze gemeente en naar men zegt, ook op Philippine, Axel, Westdorpe en een deel van Terneuzen slaat. In Axel daarentegen ziet men liever een gemeente bestaande uit Axel, Over slag, Zuiddorpe en Koewacht, waar de laatstgenoemde gemeente weer niets voor voelt. Koewacht wil liever bij Hulst worden gevoegd. Er zijn door de minister in zijn me morie van antwoord enkele mogelijk heden opengelaten, waarop men in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn hoop ba seert, b.v. wat betreft de stichting van een „tussengemeente" tussen Hust en Terneuzen in. De „inspraak uit de regio" heeft hier echter weinig invloed meer op en bovendien is er bij de opinievorming ter plaatse noga] wat verdeeldheid gebleken. Daardoor ziet het er naar uit, dat de herindeling niet alleen een zwaard van Damocles is, dat dreigend bo ven de hoofden van tientallen zelf standige gemeenten hangt. Zij is bo vendien een Gordiaanse Knoop waar voor weer een ander zwaard nodig is om hem door te hakken.,.. 55 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De mooiste voorstelling die De Nederlandse Comedie ooit van „De Spaanse Brabander" heeft gegeven, stond niet in de programmaboekjes, noch op de affiches. Het was een spon tane voorstelling, op verzoek van de middelbare schooljeugd van Middelburg en Vlissingen. „Rob beknol" (Henk van Ulsen) is se dert half twee, gisternacht, toen de speciale jeugdvoorstelling van „De Spaanse Brabander" eindigde, de grote kampioen van de jeugd op Walcheren. Want het idee voor nog een aparte, gratis-voor-niks uitvoering van Bredero's bekend ste toneelwerk te geven, maar dan voor de jeugd, was van hem af komstig. „Als jullie kans zien om met 250 tieners voor de schouwburg te ver schijnen, dan geven wij om 11 uur een gratis uitvoering voor jullie!", was tot de protesterende jeugd ge zegd. De scholieren togen meteen aan. de slag. Het algemeen cultu reel alarm bracht geen 250, maar zeker zeshonderd jongelui tegen middernacht op straat. Het was voor het eerst dat er nachtleven in Middelburg was. Zelfs de juffrouwen van de gar derobe kregen opeens nachtdienst, maar ook de staf van de schouw burg, de grote groep van mensen „achter de schermen" van de Ne derlandse Comedie. vertegenwoor digers van de ZVU. „Meneer, krijgen we morgen een uurtje om uit te slapen?", vroeg een meisje van 16 aan de direc teur van haar school. „Vooruit dan maar", zei hij, en meteen daar ach ter aan: „Moet dat nou?", toen het kind hem bijna omhelsde. Bij de aanvang van de Brabander in nachtgewaad (onthullender dan Bredero ooit bedoeld kan hebben) werd het van het podium af nog- eens aan de juichende zaal meege deeld: de hoogste klassen van bijna alle middelbare scholen mochten gistermorgen een uurtje later aan treden. Om uit te slapen. Er golfde prompt een ovatie door de zaal. En dat herhaalde zich in forto fortis simo, toen Bob de Lange de zaal toeriep: „Dit protest van jullie be schouwen wij als een daad van be tekenis. Deze tweede voorstelling geven wij gratis en zonder pauze voor jonge mensen. Ik zie echter ook veel ouderen in de zaal. Voor zover jullie leraren zijn, zullen wij hun dit voordeeltje maar gunnen". (Luid gelach in de zaal). „Maar de andere volwassenen worden ver zocht na afloop het entreegeld te betalen. De ZVU en de Nederland se Comedie zullen daarna beslissen voor welk doel dit geld zal worden bestemd". Intussen echter ging de gefluis terde boodschap „Lappen voor d'e spelers!" door de zaal, verge zeld van een verchroomde bak waarin een spontane vloed van papier- en zilvergeld neerdaalde. Na de voorstelling, die stralend verliep ondanks de zichtbare te kenen van vermoeidheid bij som mige acteurs, werd de zilvervloot aangeboden door Wim Meulmees- ter uit naam van de Walcherse jeugd, die van protesteren weet maar grootheid van gemoed waar deren kan, zoals bleek uit de talrij ke ovaties voor het gezelschap, maai- eveneens voor de leiding van de ZVU. HENK van Ulsen, „Robbeknol" in „De Spaanse Brabander", welk stuk maandagavond gratis, pauzeloos en buiten het speelschema om door de Nederlandse Comedie voor de Wal cherse jeugd werd opgevoerd, consta teert: „Ik heb nog nooit zo'n eenheid in de troep beleefd als maandagavond. Niemand, of hij nu souffleur was, ac teur, chauffeur, technicus of toneel knecht niemand maakte bezwaar toen ik met dat ongebreidelde idee de kleedkamer kwam binnenstormen om een extra nachtvoorstelling van „de Brabander" voor de protesteren de jeugd van Middelburg en Vlissin gen te geven. HOE dat kwam? Wel ik kwam laat in de middag, samen met Agaath Meu- lenbroek met mijn eigen auto in Mid delburg aan. Ik had net een t.v.-re- petitie achter de rug. Ik at wat in de stad en ging, normaal op tijd, naar de stadsschouwburg toe. Daar zag ik een stuk of vijftig jongelui op de trappen zitten. Zij hadden een spandoek bij zich waarop iets stond over de ZVU Discriminatie enfin: zo'n kreet. Ik vroeg wat er aan de hand was en toen kwam er een van die knapen naar voren de zelfde die aan het eind van de avond, of liever van de nacht, een hele bak spontaan opgehaald geld kwam aanbieden (Wim Meulmees- ter, vijfde klasser van de rijkskweek school in Middelburg red.), die vertelde dat de tieners er deze keer met aan te pas waren gekomen omdat er te weinig kaarten voor hen be schikbaar waren gesteld. Ik zei- „Wacht effe!", rende naar de kleed kamer en schoot een paar collega's aan. ER was nauwelijks overleg nodig. Ie dereen was er meteen voor om de Brabander na afloop van de gewone voorstelling van acht uur nog een heer te brengen. Ik holde terug naar die jongelui op de trappen en vertel de wat wij besloten hadden. Het be stuur van de ZVU, de uitkooporgani satie, zat intussen druk te beraadsla gen. Ze vonden het prachtig toen ik met het idee kwam binnenrennen. HET technisch personeel, de chauffeur van de vrachtauto iedereen deed mee. Man, ik heb er geen seconde aan gedacht om de directie van het gezel schap te bellen. Het was allemaal zo enorm spontaan. Het is geloof ik de eerste keer geweest, dat een demon stratie zo gauw succes heeft gehad. Mocht er gedonder van komen, dan neem ik natuurlijk de volle verant woording op mij. MvanR7%i!et?lalCe";-frj 3een gewoonte van. Zoiets als dit doe je maar één keer spontaan. Je kunt het niet orga niseren. Trouwens: enorm was het zoals de zaal meeleefde. Daar heb ben we allemaal van genoten. VERMOGEND was het natuurlijk wel. ik kwam vanmorgen om half vier thuis in Amsterdam en om tien uur vanmorgen stond ik weer op de re petitie. Ik kruip nou toch echt onder dag W°*t het is al weer mid~

de Stem | 1969 | | pagina 3